C C Monsieur ook als Paul is een „heer", inbreker! JIMMY BROWN als diepzeeduiker D ENGELAND HEEFT MEER DAN DERTIGDUIZEND VOETBALCLUBS D ZEDELMK N00DGEBIED IN DEEL VAN WEST-DUITSLAND DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 NU MOET HIJ BOETEN eugd Als VULGAIRE KRUIMELDIEF. Monsieur Paul was in zijn jeuj een heel vulgaire kruimeldief, zoon van een dronkaard en van een moeder, die vermoord werd toen Paul elf jaar was, heeft hij er nooit serieus aan gedacht om met werken aan de kost te komen. Als inbreker vermoeide hij zich minder en ver diende meer. Zijn verdiensten stelden hem zelfs in staat te trouwen en een gezin met twee kinderen te stichten. Hij gaf baby een flesje (Van onze correspondent) PARIJS, November. Deze week begint in Parijs het proces tegen de brutaalste en, we zouden bijna zeggen, sympathiekste gangster, die na de oorlog in Frankrijk is opgetreden. Delapina, of te wel monsieur Paul, heet deze wonderlijke bandiet, die de chicste wijk van de Franse hoofdstad, Neuilly, jarenlang onveilig heeft gemaakt. Het wonderlijke van deze altijd elegant geklede misdadiger is, dat hij zich hij zjjn overvallen altijd als een heer heeft willen gedragen. Beleefd tegen de dames, alleen maar stelend van werkelijk heel rijke mensen en ondanks zijn machinepistool nooit hard handig. het dienstmeisje en de huisknecht ieder 4000 francs. Daarna ging hij in de kelder wat cognac en zes glazen halen. Iedereen kreeg een glas en de gentleman-inbreker verzocht zijn gasten op wie de loop van zijn pistool nog steeds gericht was op eikaars gezondheid te drinken. Het geen gebeurde. EEN GLAASJE WIJN. De volgende dag gingen de beide vrienden op bezoek bij graaf Exel- mans. Het dienstmeisje, de kok, de oudste zoon en de secretaris van de graaf werden in de salon verzameld. Maar de heer en de vrouw des huizes bleken niet thuis te zijn. Geen nood. de heren konden wachten. Of het meisje in afwachting maar een glas wijn wilde schenken. Meneer de graaf kwam een uurtje later thuis. Maar de juwelen van zijn vrouw zaten in een koffer, waarvan de gravin zelf de sleutel bij zich droeg. Geen nood, de wijn smaakte goed en monsieur Paul had geen haast. Madame la comtesse liet niet lang op zich wachten. Zij vond heel de familie gezellig in de sa lon verzameld. Misschien wilde ze echter zo goed zijn even de weg te wijzen naar naar juwelenkoffer. Mon sieur Paul stak voor 60.000 gulden aan sieraden in zijn zak. „Is er mis schien een bepaald juweel, waaraan de gravin bijzonder is gehecht?" Ja, een halsketting, erfstuk van de familie. Delapina vond het een eer, die ketting terug te mogen geven. Daarna werd er afscheid genomen en de bandieten verdwenen met de. auto van de graaf. Twee minuten later kwamen ze terug: tot hun spijt had den ze gemerkt ook de spaarduitjes van het kamermeisje meegenomen te hebben. Die kwamen ze nu even te- door JAN BRUSSE. In 1948 sloeg hij zijn eerste grote slag. Samen met een vriend hield hij op klaarlichte dag een auto van de posterijen aan, waaruit hij een zak met 50.000 gulden haalde. Met dat geld ging nij eerst een tijdje naar Amerika. Om een beetje uit de buurt van de Franse politie te blijven, maar ook om in het land van Al Capone het gangsterwerk wat nauwkeuriger te bestuderen. NIEUWE IDEEËN. Ih 1949 kwam hij. vol met nieuwe ideeën, in het vaderland terug. Toen begon hij een reeks inbraken en over vallen. waarvan de kranten regelma tig vol stonden. Zijn eerste bezoek fold een hoge ambtenaar van de merikaanse ambassade in Parijs, mr. Krause. Meneer en mevrouw Krause lagen heerlijk te slapen, toen de deur plotseling openging en het licht werd aangedraaid. Het dienst meisje en de huisknecht kwamen bin nen, gevolgd door monsieur Paul en zijn luitenant Mondelini. Of de Ame rikanen maar zo vriendelijk wilden zijn op te staan en zich aan te kle den, waarbij de bandieten zich be scheiden achter een kamerscherm te rugtrokken. Vervolgens ging men in optocht naar beneden. In de werkka mer van meneer werd de brandkast opengemaakt, waarin echter maar 8000 francs bleken te liggen. Dat vond meneer Paul echter de moeite niet. Dus gaf hij, als grand-seigneur, rgubrengen, aangezien ze principieel alleen van rijke mensen stalen. ZUIGFLES EN PISTOOL. Meneer Paul was het toen langza merhand gewend geworden om alleen bij heel goede families op bezoek te gaan. Madame Vasselot de Marquet, die er vijf man personeel op na hield, was het volgende slachtoffer. Zij had voor 150.000 gulden aan edelstenen in huis, die meneer Paul éven kwam ha len. Zoals gewoonlijk werd er na af loop nog wat gedronken. Op de goede afloop, waarbij de bestolenen zonder uitzondering steeds zelf meedronken. Plotseling begon er een kindje te huilen. Wat is dat? vroeg monsieur Paul bezorgd. Het dochtertje van me vrouw, zei het kindermeisje. Het had een uur geleden de fles al moeten hebben. Delapina droeg onmiddellijk zijn luitenant op het kindje te gaan halen Even later kwam deze met de wieg terug. De melk werd op tempe ratuur gebracht en monsieur Paul, die een kindervriend is, gaf de doch ter des huizes zelf de fles: in de ene hand de zuigfles, in de andere hand zijn pistool. ZIJN LAATSTE SLAG. Zijn laatste slag was al heel verme tel. Monsieur Paul ging naar het kan toor van een heel rijke advocaat, die echter thuis bleek te zijn. Geen be zwaar. Onze bandiet ging naar bin nen, j'oeg de concierge met heel haar familie m haar loge en dwong haar de advocaat op te bellen met het ver zoek onmiddellijk op zijn kantoor te komen, omdat er een schoorsteen brand was. De advocaat kwam en werd door monsieur Paul ontvangen. Portefeuille, als het u blieft; 20.000 francs? De moeite niet waard. Waar het geld dan wel is In de brandkast. Die brandkast stond echter niet in het kantoor, maar bij de advocaat thuis. Ook al geen bezwaar. Of me neer even wilde vertellen, hoe het cij ferslot geopend kon worden. Mon sieur Paul ging thuis bij de advocaat een kijkje nemen, terwijl zijn luite nant het als een eer zag de advocaat in zijn kantoor gezelschap te houden. Ter plaatse merkte de gangster ech ter, dat de advocaat hem niet de goe de cijfers voor het slot van zijn brandkast had gegeven. Dat vond hg onaardig. Dus belde hij naar het kan toor, waar de luitenant wat opvallen der met zijn pistool begon te spelen, hetgeen de advocaat deed besluiten nu toch maar de goede cijfers te ge ven. Dat leverde 75.000 gulden op. Intussen had zijn luitenant op het kantoor op cigaretten en sinaasappe len getracteerd. GEARRESTEERD. Drie dagen later werd monsieur Paul gearresteerd. Voor de rechter vertelde hij in geuren en kleuren, wat hij die laatste jaren zo al had uit- gekuurd. Zijn bravourstaaltjes had den hem een dikke millioen gulden opgeleverd, waarvan vrijwel niets meer over was. U weet, meneer de rechter, hoe duur het leven is voor iemand, die zijn gezin goed wil onder houden Meneer de rechter weet het. En meneer Paul weet, dat hij een Saar jaartjes rust zal krijgen. Maar ij heeft er voor gezorgd, dat het zijn gezin die tijd aan niets zal ontbre ken Sneltrein in botsing met rangeer-locomotief. Woensdagis de electrische sneltrein, die om 6.24 uur uit Almelo vertrok naar het Westen, bij het verlaten van het station Alemlo in botsing geko men met een op het emplacement rangerende locomotief. Hoewel geen' der treinen ontspoorde, werd de cabi ne van de sneltrein beschadigd, waar bij de bestuurder en een conducteur lichte verwondingen opliepen. Er was n noemens waardige vertraging. Inderdaad, we hebben onszelf de vo rige maal in een zonderlinge positie geplaatst door 'n kist die precies even zwaar was als ons eigen gewicht, langs een katrol naar boven te willen hijsen. Ieder verstandig mens zal voor een dergelijk werkje een takel nemen, waardoor met minder kracht aanzien lijk zwaardere gewichten naar boven gehesen kunnen worden. Maar goed, de omstandigheden gaven ons niet de beschikking over een takel, zodat we ons met een vaste katrol moesten be helpen, die echter de bijzondere eigen schap bezat geen wrijving te vertonen en bovendien beschikten we over een touw waarvan het gewicht kon wor den verwaarloosd. Allemaal uitzonderlijke voordelen, weliswaar, doch we bleven nog steeds zitten met de vraag of we die kist die prcies even zwaar is als wijzelf, naar boven zouden kunnen krijgen. Laten we eens kijken, of we tot een oplos sing kunnen komen. Wanneer u aan het touw gaat han gen, wordt dit touw over de katrol strak gespannen. De situatie kunnen we dan vergelijken met twee gewich ten die via het over de katrol geslagen touw, op gelijke hoogte hangende t.w. de begane grond in evenwicht verkeren. Er gebeurt dan niets. _Maar gaat u, bij uw poging om de kist naar boven te krijgen, uw lichaamsgewicht aan hettouw optrek ken, dan wordt de spanning in het touw vergroot, waardoor de kist naar boven wordt getrokken. Weest u over dit eerste resultaat echter niet al te verheugd, want de naar boven ge richte spanning van het touw en uw naar beneden gerichte gewicht zijn .volkomen gelijk aan de situatie aan de andere kant van de katrol, zodai .beide gewichten eenzelfde versnelling en dus ook eenzelfde snelheid krijgen. Het gevolg hiervan is, dat u en de kist steeds op gelijke hoogte blijven. Het resultaat van uw hijswerkzaam heden is dus meer koddig dan waar dig. Want klimt u een slag van één meter in het touw, dan stijgt de kist een halve meter en u zakt een halve -meter, zodat beiden op gelijke hoogte van 50 cm. boven de grond bungelen. En gaat u onverdroten met uw werk voort, dan komen zowel de kist als uzelf op gelijke hoogte voor het raam van de derde verdieping te bungelen, wat zeer zeker tot het vermaak uwer buren zal bijdragen. Wanneer u de zedelijke moed kunt opbrengen u niets van de hilariteit der omstanders aan te trekken, kunt u zich de vraag stellen hoe het toch komt dat uw arm niet uit de kom wordt getrokken, terwijl toch de volle zwaarte van uw lichaam daaraan hangt? In het algemeen denkt men dat de spieren en banden er zorg voor dragen dat de gewrichten in de kom blijven, doch in werkelijkheid is het grotendeels de luchtdruk die dat be werkstelligt. H. Pétillon. KING SOCCER OPPERMACHTIG IN ALBION Fantastische bedragen bij de „verkoop" van spelers. (Van onze correspondent.) Londen, November. Voetbal is ongetwijfeld Engelands meest populaire sport. De paarden- en hondenrennen kunnen niet in zjjn schaduw staan, noch het geliefde cricket-spel, dat in de zomer wordt gespeeld. Er zijn meer dan dertigduizend voetbalclubs met een totaal van 750.000 spelers. In het voetbalseizoen half Augustus tot half Mei stromen er we kelijks 2.5 millioen mensen naar de reusachtige stadions of de biljart laken-gladde „soccer"-veIden. Radio en televisie eisen ook nog enkele mïl- lioenen luisteraars en toeschouwers voor zich op, om maar niet van de haast ziekeljjke interesse voor de voetbal-„poois" te spreken. Zonder over drijving kan dan ook gezegd worden, dat twintig procent der Engelse be volking op een of andere wijze belangstelling voor de voetbalsport heeft. Het gaat niet aan te denken, dat het Engelse voetbal hoofdzakelijk be roepsvoetbal is. In feite zijn er „slechts" 6600 beroepsspelers, nog niet één procent van alle spelers dus Vierduizend hiervan worden door de 92 clubs geëmployeerd, die in de be roemde Football League spelen. De rest staat in dienst van clubs, welke in andere liga's zijn ondergebracht. door L. VAN BRUGGEN. Goed Engels amateursvoetbal ligt ongeveer op 't zelfde peil als uitste kend Nederlands amateursvoetbal. Maar goed Engels beroepsvoetbal ligt zeker twee klassen hoger. VOETBAL ALS INDUSTRIE. In Nederland, waar men alleen maar amateurspelers kent, wordt ge woonlijk laag op beroepsvoetbal neer gekeken. Men beweert, dat het zake lijk element de boventoon voert en niet zoals het behoort te zijn het sportieve element. Beroepsspe lers, zo wordt gezegd, en de fastas- tïsch hoge prijzen, welke voor „cracks" geboden worden, kunnen nooit door ware sportliefhebbers ge waardeerd worden. Zodra voetbal een industrie wordt, kan het woord „sport" beter worden weggelaten. Al deze opvattingen zijn de Engel sen niet vreemd. Bij de zwemsport b. v. worden amateurs en professionals strikt van elkaar gescheiden. Ook in voetbalsport wordt onderscheidt tus sen amateurs en profs gemaakt. Maar geen amateur wordt er op aan. gezien, als hij beroepsspeler 'wordt en geen beroepsspeler wordt van amateurswedstrijden uitgesloten. Men kan beslist niet zeggén, dat iedereen de practijken der eerzuch tige clubbesturen onderschrijft. In het bijzonder keert men zich tegen het loven en bieden bij de zogenaamde transfers: het „verkopen" van spe lers van de ene club naar de andere De fantastische grote bedragen, wel ke in deze „slavenhandel" omgaan. Sheffield Wednesday betaalde in 1950 350.000 gulden voor John Se- De Italianen, die in de Povlakte, dicht hij de rivier de Po, ol een van zjjn zijrivieren wonen, weten, dat het zo goed als zeker is, dat zij 2 maal in het jaar herfst en lente zullen moeten wegtrekken voor het water, dat buiten de oevers van de rivieren, dip 's zomers zo goed ais uitgedroogd z(jn, treedt. In een gebied om Modena staan uitgestrekte landerijen onder water. De boer is gevlucht; zijn kippen hebben hun toevlucht tot de bomen geno men. Wanneer zal het water wegtrekken? Zwendel in veevoeder toewijzingen ontdekt BH de N.V. Zwaardemaker"* han del- en Industrie te Zaandam Is een belangrijke zwendel in veevocder- toevvjjzlngen ontdrkt. Drie personen, twee broers en een zwager, zijn gear resteerd en hebben een volledige be kentenis afgelegd. J. V. uit Zaandam, die 11 jaar op het kantoor werkte, nam in samen werking met zjjn broer Th. uit Krom menie, die er ruim 5 jaar werkzaam was, de toewijzingen voor veevoeder mee Hun zwager, de electricien G. J. B. uit Zaandam, verkocht de bon nen tegen prjjzen van 3.50 tot 1L Op dié manier ontstond een tekort van 180.000 kg. toewijzingen voor rundveevoeder en 20.000 kg. toewij zingen voor varkensvoer. Twee vliegrampen eisten 17 doden. Maandag zijn 17 personen om het leven gekomen tengevolge van het verongelukken van een Amerikaanse bommenwerper van het type B-50 in Maryland en oen Lancaster bommen werper van de Canadese luchtmacht bg Vancouver. Slechts twee van de 14 man aan boord van het Canadese toe stel zijn in leven gebleven. Vijf van de negen man aan boord van de B-50 hebben het leven verloren. Men heeft Maandag nabg het eiland Middleton in de golf van Alaska het wrak van een vliegtuig gevonden. Het is mogelijk dat men hier te doen heeft met het wrak van de „Globemaster" die sedert Zaterdag met 52 inzitten den wordt vermist. Assemblee der V.N. in Maart a.s weer bijeen. Het is bijna zeker dat de huidige algemene vergadering der Verenigde Naties te New York in tweeën zal worden gesplitst. Dit betekent, dat deze eerste zitting 20 December ein digt, zoals de bedoeling was. en dat het tweede deel der zitting in Maart wordt gehouden. Een officieel besluit is evenwel nog niet genomen. Verwacht wordt dat de politieke commissie de Koreaanse kwestie zal willen uitstellen tot na de wijziging in de administratie der Verenigde Na ties. West Nieuw-Guinea als Indonesisch kiesdistrict. Uit Djakarta wordt gemeld, dat in de nieuwe kieswet van Indonesië Westelijk Nieuw Guinea wordt ge noemd als een der kiesdistricten, Het zal nu mogelijk zgn voor dat gebied personen te benoemen in de komende wetgevende vergadering, wanneer het niet mogelijk zou zijn op West Nieuw Guinea algemene verkiezingen te houden. Het aantal benoemden zou maxi- iaal het aantal mogen zijn, dat voor verkiezingen aangewezen kan wor den. Indonesische waarnemers noemden de opname van Westelijk Nieuw Gui nea als kiesdistrict van grote beteke nis voor „de strijd om dit gebied te rug te krijgen". Men besefte overi gens wel dat het niet mogelijk zal zijn in dit gebied op korte termijn al gemene verkiezingen te houden. Verwacht wordt, dat het Indonesi sche parlement de opname van Nieuw Guinea onder de kiesdistricten zal goedkeuren. well van Notts County is vele Britten een doorn in 't oog. Herhaal delijk heeft men al getracht het transfer-geld te limiteren, maar alle pogingen in deze zijn tot dusver zon der resultaat gebleven. Everton spen deerde in 1927 iets meer dan twee honderdduizend gulden aan transfer- geld en spelershonoraria, teneinde de gradatie naar de tweede klasse te voorkomen. De club haalde het op t laatste nippertje. Aston Villa aan de andere kant, die in 1936 driehonderd duizend gulden voor dezelfde doelein den had uitgegeven, wist haar nood lot, zeven nieuwe speelers ten spijt niet te ontkomen De grootte van de te betalen som wordt bepaald door de club, die een speler „verkoopt". Vaak laat men twee rivalen tegen elkaar opbieden, met het gevolg, dat de prijs een fan tastische hoogte bereikt. Een ieder is het wel duidelijk ge worden, dat de clubs en niet de „ver kochte" speler van het transfer-geld profiteren. Volgens de reglementen de Engelse Football League kan 1 professional in de winst delen, öok al wordt dit wel eens in het ge heim gedaan. „WILD-WEST"-BARAKKEN Bouwwoede van Amerikanen ontketende ongekende welvaart. De Rijnpalts en het aansluitende gebied van de Elfel zijn niet alleen de grootste bouwplaats van de Westduitse Bonilsrppubliek, maar moeten te vens als „zedelgk noodgebled" beschouwd worden. By honderden ztfn in eens vergeten boerenplaatsen bars en amusements-gelegenheden in houten barakken ingericht, welke vele dames hebben aangetrokken. De „Wild West".barakken z|jn vaak het toneel van de wildste braspartijen. Dit verklaarde een commissie uit de Du'tse Bondsdag en zij wensts ,dat dr. Adenauer met generaal Ridgway zal gaan spreken over dit nevenver schijnsel van de bouwwoede van het Amerikaanse leger in de Rijnpalts. Nu op de Hundsrueck in de laatste iaren het ene militaire vliegveld na het andere is aangelegd en militaire steden en inrichtingen verrijzen op de golvende heuvels van het boeren land rond Kaiserlautern en Plrma- sens, heeft zich hier een ongekende welvaart verspreid. Dit heeft zedelij ke gevaren met zich gebracht, welke do plaatselijke bevolking, zowel als de autoriteiten grote zorgen baren. Er is een grote toevloed van meisjes, die in de Amerikaanse legerinrich- tingen werken. De ontploffingen aan boord van het m s. Myfem. Een veel te hermetische afsluiting van de laadruimen, waarin zich een lading verse kolen bevond, moet als de directe oorzaak worden beschouwd van de noodlottige ontploffingen, die aan boord van het nieuwe, kleine Ne derlandse m-s. „Myfém" onder Le Ha vre op de Seine op 11 Juli j.L drie mensenlevens beeft gekost, zo luidt het oordeel van de raad voor de scheepvaart te Amsterdam, die dit tragische ongeval heeft onderzocht. „Het is bekend, dat vooral verse kolen gas ontwikkelen", zo zeide de raad Dinsdag in zijn uitspraak. „Op de „Myfem" lagen de luiken dicht en behoudens enige uren zijn ook de pot ten der luchtkokers afgedekt geble ven". De ontploffingen zijn veroorzaakt doordat het in het ruim aanwezige kolengas is ontstoken door een vonk. die in de schakelkast van de lier van luik 1 ontstond, toen deze lier werd aangezet" Concluderend acht de raad het wen selijk. dat zelfs bij slecht weer nog enige ventilatie-openingen dienst blij ven doen. Drie opvarenden werden bij de ont ploffingen van boord geslingerd en kwamen daarbij om het leven. Niet alleen de Amerikaanse solda ten zijn door hun goede financiële po sitie bezoekers van de nieuwe ver maakscentra. Ook de Duitse arbei ders. die in dienst van aannemers staan, die deze millioenenwerken in korte tijd moeten uitvoeren, verdie nen handen vol geld. Lonen van dui zend Mark per maand zijn geen zeld zaamheid en kleine veldslagen tussen Duitse arbeiders en Amerikaanse sol daten zgn geen uitzondering. JEUGD ZIET TOE. De christelijke part|j heeft bjj de Bondsdag een voorstel aanhangig ge maakt om maatregelen te treffpn te gen de zedelijke verwildering in de Rijnpalts en z|j heeft daarbij vooral de aandacht gevestigd op de gevaren voor de jeugd, die op vele plaatsen getuige is van bet vermaaksbedrijf. Dit voorstel komt thans in de Bondsdag, nadat een commissie van acht afgevaardigden een reis door het gebied heeft gemaakt en daar heeft ervaren, dat de grootste mili taire bouwplaats der bondsrepubliek „een zedelijke gevarenhaard van de eerste orde is". Onder de maatregelen, die worden aanbevolen, zijn versterking van de vrouwelijke politie, bouw van jeugd tehuizen, scholen en officiële canti- nes. Voorts wil men de Amerikaanse legerleiding verzoeken voortaan geen meisjes beneden 25 jaar in legerin- richtingen tewerk te stellen. Vlamingen verdienen 15 minder dan Walen De economische afdeling van de commissie Harmei in België, die zich bezig houdt met de bestudering der VlaamsWaalse problemen neeft, zich baserend op officiële statistie ken, berekend dat de Vlaamse arbei ders minder verdienen dan die in Wallonië, of in de Brusselse agglo meratie. Uit het ingestelde onderzoek blijkt dat de gemiddelde daglonen be dragen voor mannen: 160 franc in Vlaanderen; 184,60 franc in Wallo nië en 167,40 franc in Brussel. Voor de vrouwen zijn deze lonen resp. 94,10 franc, 103,20 franc en 101,20 franc. Deze cijfers komen neer op een ver schil tussen de gemiddelde lonen in Vlaanderen en Wallonië van 7380 franc per jaar voor mannelijke en van 2730 franc voor vrouwelyKe arbei- 127. Jimmy Brown en kapitein Toontje waren druk bezig te onderzoeken of het niet mogelgk was om voorzichtig langs de wanden van de re genput naar boven te klimmen, hetgeen wel haast onmogelijk scheen omdat deze wanden door schimmelwoekeringen erg glibberig waren, toen zij plotseling boven hun hoofd enig gerucht ver namenZe keken allebei naar boven en zagen een hoofdWie is dat nou weer?" vroeg Jimmy, die bang was, dat het een handlanger van Roel Reutelvink was. Kapitein Toontje wilde hem juist vertellen, dat hij vermoedde dat het de po- litie-agent was, met wie hij het kort tevoren aan de stok had gehad, toen het hoofd begon te praten. „Hei daar", riep het hoofd. „Wat voer je daar uit? In naam der Wet sommeer ik je er dadelijk uit te komen". Kapitein Toontje stootte Jimmy aan. „Het is de stem van dat uilskuiken van een agent, die geprobeerd heeft mij de toegang tot het huis te ontzeggen". Jimmy keek naar boven en riep zo zo hard als hij kon: „Nou moet je eens goed naar me luisteren .meneer de agent. Ga zo vlug mogelgk een paar stevige touwladders halen. Die liggen beneden in het magazijn en laat die in deze put zakken, nadat je ze veilig hebt vastgemaakt. Hei je me verstaan?" Het bleef even stil maar toen riep de brigadier Ger- rit Glijmpieper kwaad terug, dat hij eerst wilde weten, met wie hij eigenlijk te doen had. EEN BOtK VOOR STERRENRIJKERS De Sterrengids, uitgegeven door J. B. Wolthers te Groningen, in op dracht van de Ned, Ver. voor Weer- en Sterrenkunde, is een trouwe gast telkens als er een jaar ten einde loopt. Het is voor ledereen, die zich wel eens met de sterren bezig houdt een buitengewoon waardevol boek je, dat niet alleen talloze wetens waardigheden bevat, maar bovendien geïllustreerd is met twaalf buitenge woon overzichtelijke en duidelijke sterrenkaarten met toelichting een uitvoerige beschrijving van de ver schijnselen, die zich tussen 1 Uctober 1952 en 31 December 1953 .an de avondhemel voordoen, "olledige gege vens omtrent de plaatsen en Se bewe gingen der planeten, een groot aan tal tabellen en alles wat men eigen lijk in een goede gids verwacht te vin den. Ieder jaar weer opnieuw oogst dit werkje van dr. J. J Raimond. di recteur van het Zeiss-Planetarium van de Haagse Courant bij amateurs en in onderwijskringen de grootst mogelijke lof. Wij kunnen het dus aanbevelen. (Prijs f 2.90).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9