PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Doodstraf geëist tegen alle beklaagden in Slansky-proces Dirk van Gelderss postzegel ontwerp bekroond Kantlijn INDIASE RESOLUTIE KOMT HET EERST IN BEHANDELING VERDWENEN CHAUFFEUR BIJ VECHTPARTIJ VERDRONKEN? VERWACHT: 195e Jaargang-No. 280 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p kW., fr. p p i 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKEN'SE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 27 Nov. '52 ADVERTENTIEPRIJS 2* ct per mm Minimum p advertentie f 3.— Ing. mededelingen dnrnw.i tarief. Kleine advertentie» (ma* regel»! van 1—5 regel» f l Iedere regel meer 20 cent „Brieven ol adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 350300 P Z C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 5860, telel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51. lelef. 3841. Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (bg.g 2228) Oostburg Finlandstraat 2, telef 16. Temeuaen. Brouwerljstr 2 Zicrlkzee. N Bogerdstr C 160 tclel 26. NA REQUISITOIR VAN DRIE UUR „Clementis had zich gedragen als een Britse Lord" De openbare aanklager te Praag heeft de doodstraf geëist tegen alle beklaagden die in het proces van Rudolf Slansky, c.s. hebben terecht gestaan. Dr. J. Urvalek, de openbare aanklager, kwam Woensdagmiddag na een requisitoir van drie uur tot de slotsom, dat Slansky en zijn 13 mede- beklaagden „de ergste misdaden tegen de staat en de vrede hadden be gaan". Hy eiste terechtstelling van alle veertien beldaagden, aldus Ra dio-Praag. Woensdag hadden deskundigen be toogd, dat uit de bij het hof inge diende bewijsstukken was bewezen, dat de beklaagden sabotage hadden bedreven, aldus de radio. Door deze sabotage zouden milli- arden Tsjechoslowaakse kronen ver loren zijn gegaan. In zijn requisitoir verklaarde de openbare aanklager, Urvalek, dat de groep samenzweerders als „kanker in het gehele politieke en economi sche organisme van Tsjecho-Slowa- kije was doorgedrongen." Clementis, zo zei hij, had zich ge dragen als een „Britse Lord" en was een beschermeling van Benesj, die, evenals Clementis niet vocht voor de belangen van het volk, doch voor die van de kapitalistische landen. Er bevonden zich onder de be klaagden elf Zionisten, die zich ter beschikking van de Amerikaanse geheime dienst hadden gesteld, aldus 'rvalek. De meeste Zionisten waren ook na de stichting van de staat Is raël in de V. S. gebleven en over heersten 't Amerikaanse politieke le ven. De Israëlische regering van Ben Goerion was onderworpen aan de V. S., zo zei hij. Volgens de openbare aanklager onderhielden Zionistische organisa ties nauwe betrekkingen met de Amerikaanse imperialisten. De openbare aanklager eiste, dat de „ijzeren vuist der gerechtigheid" op de beklaagden zou vallen. „ER VALT NIETS MEER TE ZEGGEN". De verdedigers verklaarden, dat het proces had aangetoond, dat het sabotage-karakter van de handelingen der beschuldigden onweerlegbaar was De oud-burgemeester van Bergen op Zoom, minister Witte, heeft voor de Tweede Kamer een goed debuut gemaakt. Zo zeer viel zijn eer ste optreden in de smaak, dat hij na afloop door verscheidene volksverte genwoordigers geluk gewenst werd. Dat was ten dele te danken aan het feit, dat minister Witte de moeite ge nomen had om alles wat de Kamer leden over volkshuisvesting en we deropbouw in het midden brachten, uitvoerig te beantwoorden. Hij dank te zijn succes echter bovenal aan het feit, dat hij gemakkelijk spreekt en geen getikte redevoering voorleest. Voor het overige was wat minister Witte mededeelde tamelijk bemoedi gend. En ook dit droeg natuurlijk bij tot het in goede aarde vallen van zijn maidenspeech. Huurverhoging kon de minister na tuurlijk ook niet bezweren. Daarte genover zal evenwel een compensatie moeten staan terwijl bovendien de verhoging bescheiden zal moeten blijven en de optrekking der lage hu ren naar het peil van die van nieu we woningen niet in eens kan ge schieden. Dat de minister echter ook beter nieuws in portefeuille had, bleek toen hij verklaarde te willen streven naar de bouw van meer dan 55.000 wonin gen in 1953. Voorts wilde hij de wo ningbouwverenigingen wat meer arm slag geven en de bouw van particulie re woningen bevorderen. Al met al kwam Minister Witte goed voor de dag. En dat wekt altijd ver wachtingen! Vrijdag komt nu de Soc. Ec. Raad met een advies ten aanzien van de huurverhoging. Dan is de beurt wederom aan mi nister Witte. Men zal zich herinneren, dat on langs van de zijde van de A. N.W.B. te kennen is gegeven, dat bestuurders van slippende motor voertuigen niet alléén verantwoorde lijk zijn voor de ongevallen, die zij veroorzaken. De overheid, die het wegdek ter plaatse moet verzorgen, is óók verantwoordelijk, zegt de groot ste Nederlandse toeristenbond. Dat lijkt plausibel en men mocht, toen dit standpunt door de A.N.W.B. voor de Bossche kantonrechter en de Bossche rechtbank naar voren werd ge bracht in verband met een aanrijding te 'Vught, met belangstelling uitzien naar het oordeel van deze instanties. De weg van Vught naar Den Bosch staat, evenals de weg bij Wassenaar, bekend als zeer gevaarlijk. Kantonrechter en rechtbank hebben de mening van de A.N.W.B. niet aan vaard. Zij zijn van oordeel dat een automobilist op een gevaarlijke weg dan maar zo voorzichtig moet rijden, dat er geen ongeval plaats heeft. Gaarne zij toegegeven, dat de auto mobilist voorzichtig moet zijn. Maar waarom zorgt de overheid niet dat de gevaarlijke wegstukken ver dwijnen? Als de AN.W.B. deze eis stelt, heeft hij toch eigenlijk volkomen gelijk! bewezen en door de bekentenissen der beklaagden bevestigd. Dezen verklaarden daarop, dat Slansky het hoofd van de samen zweerders en de spionnagegroep was geweest. Hij had de bevelen gegeven, die zy hadden moeten uitvoeren. Slansky zelf zei: „Na de onthulling der misda den valt er niets meer te zeggen" en bekende opnieuw zyn schuld. Vandaag zal uitspraak worden gedaan tegen de 14 beklaagden. Stijgende vliegtuigproductie in de Ver. Staten De Vereniging van Amerikaanse Vliegtuigindustrieën schat het aan tal militaire vliegtuigen, dat de V. S. dit jaar zullen bouwen op on geveer 9000. Hiermee zal het aan tal vliegtuigen, dat sinds het uit breken van de oorlog in Korea in Juni 1950 is vervaardigd, op onge veer 15.000 zyn gebracht. Vorig jaar werden 4800 toestellen gebouwd te gen 1500 in de tweede helft van 1950. De Amerikaanse productie van oorlogsvliegtuigen in de tweede we reldoorlog steeg van 19.443 in 1941 tot 96.318 in 1944. Optreden tegen aantal legerantoriteiten. Besluit van Indonesisch» Kabinet. Na een kabinetsvergadering van vier uur heeft de Indonesische minis ter van voorlichting, Mononutu, Woensdagavond aan de pers mede gedeeld, dat 1e regering besloten heeft bepaalde maatregelen te trof fel, tegen een aantal functionarissen van het Indonesische leger De minis ter wilde aan deze veklaring niets toevoegen. De wet op de algemene verkiezin gen is bij het parlement ingediend. Zegslieden te Djakarta achten het niet waarschijnlijk, dat er wijziging zal komen in de leiding van het de fensieministerie en de strydkrachlen wel zijn bij de mutaties enkele hoge officieren van de landmacht betrok ken. OPZIENBARENDE ZELFMOORD. Te Palembang heeft overste Kre- tarto 't commando overgedragen aan kolonel Bambeng Oetoyo, die door de regering was benoemd. Tijdens de plechtigheid werd een brief voorge lezen van de le luitenant Simandjoe- tak, die Maandagmiddag dood in zijn wening was aangetroffen met een re volver in de hand. In de brief, die in een bijbel werd aangetroffen, ueed Simandjoetak een beroep op het In donesische volk om een broeder*-or- log te voorkomen. S. was 28 jaa' en had zich in de vrijheidsstrijd onder scheiden. De politie van de Belgische Congo heeft een 20-tal leden van de verboden Kibangoei-organisatie van medicijnman nen gearresteerd, die 25 jaar geleden on geregeldheden heeft verwekt op de wijze van de Mau Mau in Kenia, zo delen plaatselijke ambtenaren mede. OPLOSSING KOREAANSE VRAAGSTUK Felle rede van Wisjinsky. De politieke commissie der Verenigde Naties heeft met 49 tegen 5 stemmen en een onthouding besloten voorrang van behandeling te ge ven aan de Indiase resolutie ter oplossing van het Koreaanse vraagstuk. Slechts de communistische landen stemden tegen. Na de stemming vroeg de voorzitter Carlos Muniz van Brazilië of af gevaardigden het woord wensten. Toen niemand hierom vroeg, trad Wisjinsky naar voren en zeide: „Kunt u dan niet genoeg moed verza melen om hier in het openbaar uw zaak te verdedigen?" Wisjinsky betrad vervolgens het spreekgestoelte. Hij zeide dat in het voorstel van India volstrekt geen re kening was gehouden met het stand punt der Noordkoreaanse en Chinese communistische legeringen. De reso lutie is door de regering te Peking verworpen. Dit was de Indiase rege ring reeds op 24 November bekend, aldus Wisjinsky. Hij voegde hieraan toe dat geen enkele afdoende op'os- sing mogelijk is, indien geen rekening wordt gehouden met de mening der Chinese communistische regering. Volgens de Rus betekende het een grove schending van de rechten der Sowjet-Unie, indien de door haar de legatie ingediende resolutie niet met voorrang wordt behandeld. „GEEN GERECHTIGHEID". Wisjinsky verklaarde vei-der, dat re „in de politieke commissie geen ge rechtigheid of naleving der aanvaar de regelen is te vinden" en dat „de willekeur van de wil der meerderheid zegeviert". „De door de Verenigde Staten ge leide groep poogt ons te ooen bukken voor een onwettige beslissing", ver klaarde hij. De Nederlander Piet Roozenburg is er tijdens het gisteren te Haarlem beëindigde tournooi om het wereld kampioenschap dammen in geslaagd zijn titel van wereldkampioen te behouden. Als zijn voornaamste Dezvvaar te gen de resolutie noemde Wisjinsky het feit, dat daarin niet wordt ge rept over een staken der vijandelijk heden en dat uitsluitend wordt ge sproken over terugzending der krijgs gevangenen. i5"i 'V.»,,..,.. k - j.,, S* r Nog steeds ligt er niet meer dan het eerste zinkstuk tegen een der uit- gesehuurdc glooiingen van de bres, die door de „Faustus" in de pier werd gemaakt. Het ligt er stevig, want liet is geducht verzwaard met stortsteen, die o.a. bestaat uit zware koppen van betonnen heipalen. Langzaam dus vordert het werk aan de pier, en het gat wordt smaller en smaller. Sven Hedin overleden De bekende Zweedse ontdekkings reiziger Sven Hedin is Woensdag in zijn woning te Stockholm op de leef tijd van 87 jaar overleden. Hij is meer dan een jaar ziek geweest. Hedin promoveerde in 1902 aan de universiteit van Uppsala tot doctor in de filosofie. Daarna begon hij met zijn reizen door het Verre Oosten, eerst in Perzië en vervolgens in Chi na, Tibet en India. Hij heeft een aan tal boeken geschreven over archeolo gie en geografie. Hedin was een uit gesproken bewonderaar van Duits land in beide wereldoorlogen. Hitier heeft hem verscheidene malen als ere gast ontvangen. Niet lang geleden heeft Hedin nog een delegatie van Duit3e journalisten ontvangen. Be langrijk was het karteringswerk. dat hij in Centraal Azië en rond de Hi malaya verrichtte. Hy ontdekte de bronnen van o.a. de Bramapoetra- rivier. Op 30-jarige leeftjjd trok Hedm door de Tak la Makan woestijn in Noord-West-China en ontdekte de ruines van twee Boedhistische ste den, die onder het zand bedolven wa ren. Hierna trok hij vijf jaar door het hoogland van Tibet. Van talrijke boeken zijn enige in 14 talen vertaald. Diamant met waarde van 3 ton ingevoerd. Woensdag heeft de Asscher's dia mantenmaatschappij te Amsterdam de grootste ruwe diamant ontvangen, die na de oorlog hier te lande is ge ïmporteerd. De steen, die deze firma by een handelaar in Londen heeft ge kocht, is van 15 karaats en weegt 23 gram. De waarde is ongeveer 300.000 gulden. Vier maanden voor „titeF-misbruik Bij middenstands-opleiding. Vier maanden gevangenisstraf kreeg een man, die opleiding gaf voor mid denstands-examens en daarvoor re clame maakte met de „titel" van examinator. Hij was geen examina tor en de contactraad van de samen werkende stichtingen voor onderwijs en ontwikkeling van detailhandelaren en ambachtslieden hoopt, dat met de ze veroordeling een afschrikwekkend voorbeeld is gesteld. Reeds lange tijd voert de contactraad strijd tegen de ongewenste practijken bij de midden standsopleidingen. Ongeveer duizend examinatoren zijn voor een groot deel tevens bètrokken bij de opleidin- gén en thans is hen verboden open baar te maken, dat zy examinatoren zijn teneinde minder gewenste mede dinging bij het werven van leerlin gen tegen te gaan. Moeilijkheden rond de vuile was. De officier van justitie te 's-Gra- venliage heeft tegen F. H. W. K., een was-industrieel, op verdenking van het schrijven van te hoge rekeningen en het geven van cadeaux aan een beambte van het marine opkomst centrum te Voorschoten, tien maan den gevangenisstraf geëist. Verdachte werd er van beschuldigd anderen be wogen te hebben tot een foutieve, te hoge opgave van hoeveelheden was goed van het marinecentrum, waar door K. te hoge rekeningen kon schrijven. Voor de rechtbank bleef hij ontkennen zich daaraan schuldig te hebben gemaakt. MYSTERIEUZE ZAAK Hij kreeg op terugweg van St. Philipsland naar Roosendaal ruzie met passagier. In de verdwijning van de 29-jarige chauffeur Van B. uit Roosendaal, waarover wy gisteren berichtten, blykt thans enig licht te zijn gekomen. Naar alle waarschynlykheid is Van B. tijdens een vechtpartij op Vrydag- avond met een by hem inwonende kostganger, welk gevecht zich tus sen Steenbergen en Kruisland heeft afgespeeld, te water geraakt en verdronken. Van B. was gehuwd en had twee kinderen. De kostganger, de 30-jarige L. M., wordt in arrest gehouden. Op de dag van de verdwyning was Van B. met de kostganger pei vee auto naar St. Philipsland gereden om aardappelen te halen voor klan ten in Roosendaal. De mannen kre gen op de terugweg ruzie over het feit, dat Van B. er nogal lustig op los leefde en vaak onenigheid met zyn vrouw had. Van B. maakte zich zo kwaad, dat hy de wagen liet stop pen en uitstapte om de twist uit te vechten. Op de plaats, waar het tot een vechtparty kwam, loopt een vrij diepe sloot. De kostganger M. heeft nu aan de politie verklaard, dat hij en Van B. al vechtende in de sloot geraak ten. M. slaagde er in spoedig uit de sloot te kruipen en ging in de cabi ne zitten in afwachting van Van B., die op zijn knieën in het water zat. Van B. had er versuft uitgezien en kwam niet opdagen, zo vertelde M. de politie. Na een kwartier stelde hij VOOR DE VERENIGDE NATIES Zeeuwse kunstenaar hoorde het grote nieuws tijdens les aan Haagse Academie In een van de drie groepen waarin de prysvraag voor het ontwerpen van postzegels voor de Ver. Naties was verdeeld, heeft de kunstenaar Dirk van Gelder uit Veere de eerste prys gewonnen. Deze ontwerpen-groep had be- trekking op de werkzaamheden of de doelstellingen van een der bijzondere lichamen der Ver. Naties. In een andere groep (ontwerpen, betreffende de mensenrechten) kreeg Dirk van Gelder een eervolle vermelding. De andere eerste pryswinnaars waren Wind-Strushi (Israël) en Leonard Mitchell (Nw. Zeeland). De eerste prijswinnaars ontvangen een bedrag van 1000 dollar. De heer Van Gelder toonde zich zeer verrast toen hy gistermiddag te lefonisch door een A.N.P.-redacteur op de hoogte werd gesteld'van de uit slag der prijsvraag. Hy had er zelf nog mets van gehoord. Wèl wist hy, dat na 15 November jl. geen inzen dingen meer konden worden gedaan. Maar dat zo spoedig na die datum de uitslag reeds bekend zou worden ge maakt, had hij niet verwacht. De heer Van Gelder kreeg het be richt in de Academie voor Beeldende Kunsten aan de Prinsessegracht in Den Haag, waar hij elke Woensdag les geeft in etsen en houtsnijden. Hij vertelde dat hij aan de prysvraag had deelgenomen op uitnodiging van de Verenigde Naties. De uitnodiging be reikte hem via het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Met Dirk van Gelder werden nog de grafici M. C. Escher, J. B. Sleper, prof. Hubert Levigne, Doeve en Sem Hartz uitgenodigd een of meer ont werpen te maken v- een postzegel voor de Verenigd. Ne!-°-\ Deze heb ben allen reeds naam gemaakt als ontwerpers van postzegels. Hartz en Doeve wonnen reeds eerder een prys der Ver. Naties. Dirk van Gelder ont wierp de kinderzegels, die in 1940 in vijf waarden verschenen en de zomer- zegels van dit jaar, eveneens in vijf waarden, werden ook door hem ont worpen. Hij zond ontwerpen in voor alle groepen. HET BEKROONDE ONTWERP. Het bekroonde ontwerp heeft be trekking op de werkzaamheden van de F.A.O., de internationale voedsel- en landbouworganisatie. Het werk en het doel van deze organisatie heeft Van Gelder gesymboliseerd door een korenaar, die in diagonale richting is getekend. Langs de kanten van de ze- fel is in Engels, Frans, Russisch, paans en Chinees „Ver. Naties" ge tekend met in de linkerbovenhoek de initialen F.A.O. Het ontwerp heeft een fictieve waard* van 15 ct Het in zwart-wit uitgevoerde ontwerp is ge- „Aanvankelijk aarzelde ik" vertelde ons de heer Van Gelder, „ik vond het eer moeilijke opgave, vooral omdat er meer negatieve dan positieve eisen worden gesteld. Toch heb ik met veel plezier de uitnodiging geaccepteerd. Vanzelfsprekend in de eerste plaats omdat ik veel sympathie heb voor het werk der Ver. Naties, doch ook omdat men als graficus voldoende gegevens moet kunnen ver garen om het werk van die organisa tie te symboliseren". De heer van Gel der had als bijzonder lichaam (op dracht voor eerste groep) de F.A.O. gekozen, omdat deze organisatie naar zijn mening zoveel zegenrijk werk verricht. De zegel, die een eervolle vei melding kreeg, was ontworpen voor de „Human-rights-day". Dit ont werp was tevens als lustrum-zegel bedoeld, omdat volgend jaar de „Hu- man-rights-day" voor de vijfde maal wordt gevierd. Dirk van Gelder woont sedert 1938 met zijn vrouw en zijn twee dochters van resp. 6 en 9 jaar in Veere. Behal ve als docent aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag is hy zelfstandig als graficus werkzaam. Als zijn „hoofdwerk" noemde de heer Van Gelder de illustraties, die hij ver zorgde bij het boek „scheppingsda gen*. De illustraties hebben betrek king op het eerste hoofdstuk van het bijbelboek Genesis. Voorts illustreerde hij het bij de bibliofiele stichting „De Roos" verschenen boek „De Mei" van Herman Gorter. In 1947 won de heer Van Gelder een door de Italiaanse ex-libris vereniging B.N.E.L. uitge schreven prijsvraag voor het ontwer pen van een ex-libris. De heer Van Gelder heeft vroeger veel gereisd. Hij werkte geruime tijd als tekenaar en graficus in Italië en op Sicilië. een onderzoek in en trof de chauf feur onder water aan. Hij haalde de man uit het water en oraciit iiem in de cabine. Ruim vjjl kwartier reed M. daarop met de drenkeling rond, maar deze gaf geen tekenen van leven meer. Teneinde raad legde JL toen de bewusteloze man aan de rand van het riviertje De Vliet en reed naar Roosendaal om de aardap pelen af te leveren, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Al dus de verklaring van M. Toen de chauffeur echter niet meer verscheen nam M. en dit werd zijn ondergang een kennis in de arm en bood deze geld aan om zo no dig te verklaren, dat hij met M. in St. Philipsland was geweest. Deze kreeg echter argwaan, toen bekend werd dat Van B. vermist werd, ver telde het verhaal vedder, waardoor ook de politie het ter ore kwam. M. was inmiddels aangehouden wegens fraude met een spaarbankboekje en werd nu duchtig aan de tand ge voeld inzake de verdwijning van Van B. Daarop kwam hij met bovenstaan de verklaring. NIETS GEDREGD. Woensdagmorgen werd door de gemeentepolitie van Roosendaal in samenwerking met de rijkspolitie van Steenbergen in de Vliet gedregd, zonder dat men echter tot resulta ten kwam. Vandaag wordt het on derzoek voortgezet. Lie zou bereid zijn nog aan te 1 Naar van betrouwbare zyde wordt vernomen is Trygve Lie niet ongene gen zyn ontslag in te trekken en aan tc blijven tot het eirde van zijn ambtstermijn in Februari 1954. Uit de naaste omgéving van de se cretaris-generaal verluidt dat het de laatste dagen duidelijk is gewoiden, dal het kiezen van een opvolger moei lijker is dan men aanvankelijk ver wachtte. Gemeld wordt, dat Lie te kennen heeft gegeven, dat hy niets wenst te doen, dat de grote mogendheden moeilijkheden bezorgt of hen dwingt tot een overhaast besluit. Lie zou bereid zijn van zijn be sluit terug te komen, als een of twee var de grote mogendheden hem zou- der. vezoeken nog vijftien maanden aan te blijven. DE PLAATSELIJK NEERSLAG. Geldig tot Donderdagavond: Plaatselijk mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Lich te vorst tot temperaturen om het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1