NIEUWS UIT ZEELAND Zijpe Zioin ZUID-BEVELAND PIET ROOZENBURG OPNIEUW WERELDKAMPIOEN DAMMEN 0 WISSEL BEVELANDEN DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Boeren verloren algemeen belang uit het »og. De economische politierechter te Middelburg heeft de landbouwer M P te Kruiningen veroordeeld tot 100 boete of 40 dagen hechtenis omdat hij 900 kg. tarwe méér in voorraad had dan volgens het dors- briefje en afleveringsöewys aanwe zig moest zijn. Hij had wat achterge houden omdat hij aan de hem toege weren 600 kg. niet genoeg had. Blijkbaar had deze verdachte ver geten, dat Nederland onvoldoende tarwe heeft voor eigen gebruik en dure deviezen moet spenderen om het ontbrekende uit het buitenland te laten komen. Overigens is hij niet de enige: herhaaldelijk staan landbou wers terecht, omdnt ze een beschrij- vingsbiljet of dorsbriefje onjuist hebben ingevuld. Te vaak wordt het algemeen belang uit het oog verlo ren. Dikwijls handelt het dan, zoals de officier van justitie terecht op- merkte, om een van de bekende slor digheden, waarvan men zelf beter wordt. „Sommige boeren", aldus de officier, „menen, dat het er niet zo precies op aan komt, maar de voed selvoorzieningsvoorschriften zijn niet voor de aardigheid in het leven ge roepen' er zit zeer veel aan vast". De landbouwer I. C. du B. u:t Breskens werd wegens een zelfde overtreding gestraft met een boete van 125. Het mesten van afgekeurde jonge stieren. Enige afdel'ngen van de Z.L.M. en de C.B.T.B, op Walcheren gaven des tijds bij het provinciaal bestuur ui ting aan haar bezwaren tegen het Zeeuws Stierenreglement 1951, met name tegen de bepaling, dat het aan houden van een afgekeurde stier is verboden en dat bij afkeuring het dier binnen 28 dagen van het bedryf moet worden verwijderd of gecas treerd. De kleine landbouwers op Walcheren voelen zich gedupeerd, omdat gemeste jonge stieren vlugger slachtryp zijn dan ossen. By een bespreking, welke een lid van G.S. heeft gehad met delegaties u't de Stichting voor de Landbouw en de Prov. Commissie ter bevorde ring van de rundveefokkerij, is ge bleken, dat de bezwaren van adres santen niet te zwaar mogen worden gewogen. Gedeputeerde Staten stellen de Provinciale Staten derhalve voor. de mededelingen over deze kwestie voor kennisgeving aan te nemen. Het col lege oordeelt het niet mogelijk en niet wenselijk om een stelsel van ver gunningen en ontheffingen !n te voe ren. Dit zou ontduiking van het re glement in de hand werken en een scherpe controle nodig maken, welke uiterst moeilijk zou zijn door te voe ren. RAAD 's GRAVENPOLDER Goes l&EUBELMAKERS VERGADERDEN Woensdagavond hield de Neder landse Bond voor de Meubileringsin dustrie en de Houtbewerkingsbedrij- ven, in samenwerking met de N.V.V.- bestuurdersbond te Goes in de „Prins van Oranje" een vergadering voor werknemers in deze tak van be drijven. Voor een klein aantal toe hoorders zette bondsbestuurder Spruijt uit Rotterdam, de ontwikke ling van de meubileringsindustrie uiteen op het terrein der sociale voor zieningen. Hij wees met trots op de in Augustus van kracht geworden collectieve arbeidsovereenkomst in de meubileringsindustrie en de verge vorderde onderhandelingen voor een C.A.O. voor de houtbewerkers Na een korte discussie gaven alle aan wezigen zich als lid op. Na een goede voorbereiding zal binnen enige maan den worden overgegaan tot de op richting van een afdeling in Goes. Als correspondent werd gekozen de heer Liplijn. OUDERAVOND OPENBARE KLEUTERS CIIOOL. Een groot aantal ouders van leer lingen van de openbare kleuterschool te Goes, kwam Dinsdagavond in „Slot Ostende" bijeen op de jaarlijkse ou deravond. De heer C. van de Meer sprak een kort openingswoord. Er werd medegedeeld, dat het Sint Nico- Jaasfeest opgeluisterd zal 'worden door een poppenkastvoorstelling en dat het traditionele zangspel van de kleuters eind Januari zal word'en op gevoerd. Nadat een tweetal filmpjes was ver toond van het „kleuterleven" op de beide Goesse scholen, hield mevrouw Kroonenberg een lezing over opvoe ding en sexuele voorlichting aan de jeugd. Herinnerende aan het geval- Hardenberg, wees spreekster op het gevaar van de verveling voor de jeugd. Voorlichting is van zeer groot belang. Op deze causerie volgde een geanimeerde bespreking. Kapelle „NOOIT GEDACHT" VERGADERDE. Ter bespreking van een eventueel te houden feestavond kwam de buurtvereniging „Nooit Gedacht" te Kapelle in vergadering bijeen, on der voorzitterschap van de heer M. Glas. Besloten werd, de feestavond dit winterseizoen te houden op 6 Februari a.s. De aftredende be stuursleden, de heren H. J. Ie Clercq, M. Bom en J. Sinke, werden herko zen. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP. Te Kapelle werd een aantal dam- wedstrljden gespeeld voor het per soonlijk damkampioenschap van de plaatselijke damclub. De uitslagen luiden: J. de NeefG. de Rijder 2—0; J. C. WalraveC. Sulsters 2—0; J. Schot—F. v. Wel 0—2; A. W. Kaal C. Blankenburg 2—0; Chr. Kor- stanjeJ. v. Liere-Nout 1—1; J. C. v. LiereM, Ganseman 02. SCHEEPVAART DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Gepasseerd op 25 November. Voorst Schut Geertruida, Bevelander. Jaco. Goumare. Hungaria. Muller. Amethyste Verwijs, allen naar Rotterdam. Vinke veen, Wassenaar, naar Amsterdam. Emi- 11e, v. d. Broek, Keldonschebrug Alpha. Beenen, naar Dordrecht. Elisabeth. Brana. naar 's Gravenhage Clemence Joseph, de Bakker, naar Delft. Paula. v. d. Broek naar Bodegraven Eben Haëzer. Timmer, naar Zwijndrecht Este. Grigoleit, naar Vlaariingen. Joelle. van Berchem. naai Hardinxveld. Citerna 15. van Ertvelde Atlas, Valkenburg, Vulcaan 8, Hewel Stad Bergen, de Roef. Fluviale 2ö. Rycquart. Lima, Aarteen. Brahms, Plat teschorre. Rheinpreussen 2, Hase, Ex press 22, Beekman. Industrie 76, Göttert Express 74. Schaff. Catharina, Wester beeck. Couperin. Wagner. Verseau. Kooy Comptolr 5, Leutung Stad Heyst, Claeys allen naar Duitsland Roveredo. v. d Tak. Uri, de Groot. Edelweiss 34. Zaal Kon. Juliana. Reltsma, allen naar Basel, Dortmund, Walz. Frankfurt. Ertel. Zee- lands Luister 1, v d. Vliet. Saigon. Haber La Notre. Steinmetz Wiljo. Hollebrandse Cotes Rotles, v. d. Ende Spldo. Dhondt Bergsom, Vroombout. Veresina, Kaan Graubunden, Kieffer. Moerdijk. Koers Koelie. Winkel. Cassiopee, Kersbergen Edelweiss 18. de Koning. Moliere, Hil gert. Wanderer, Kikkert. Persephone Hoefnagel. Viola. Nef. Neska 1, Rense Brunhilde, Kamerik. Gerta. Bonnes Lunga, Neyensikkens. Damco 23, Jans sen. Damco 26, Grabyn. Telegraaf 15 Köss. Elodie. van Zanten. Henja, Koop man. Albatros, de Waal. Viod 5, v. d. De heer J. Louwerse als raadslid beëdigd. De raad van '-Gravenpolder kwam ln vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester J. D Jan sen. De heer J. Louwerse (CH) werd als raadslid beëdigd. Het verzoek van de directeur van de Chr. kweekschool om een bijdrage in de kosten van de cursus voor opleiding tot kleuteron derwijzeres voor 1952—1953 en dat van het ministerie van binnenlandse zaken om de zg. interim-regeling ziektenkosten ambtenaren 1952 van toepassing te verklaren op het ge- meentepersoneel werden Ingewilligd. Vastgesteld werden verordeningen in zake reinigingsrechten, begraafrech- ten en badhuisrechten. Burgemeester Jansen werd benoemd tot afgevaar digde en wethouder Joh. de Schipper tot plaatsvvervangend afgevaardig de voor het Prot. Chr. Streekzie kenhuis. Het bedrag per leerling als bedoeld in art. 55 bis van de l.o. wet 1920 werd voor 1953 vastgesteld op 60,86 met en op 22,62 zonder de kosten van instandhouding. Besloten werd met de N.V. PZEM het contract voor de straatverlichting behoudens enige wijzigingen te verlenen. Aan twee ingezetenen werden premies toe gekend in de kosten van woningverr betering en woningsplitsing. De ge^ gemeenterekening 1950 werd voorlo pig vastgesteld. Op verzoek van B. en W. werd de gemeentebegroting 1952 gewijzigd, teneinde nieuwe brand slangen en een sneeuwploeg te kun nen aankopen en voorts voor plaat sing van een tweedehands schuurtje bij de noodwoningen in het Nazareth. De mening van' de raad werd ge vraagd over de noodzakelijkheid van het plaatsen van een huisje bij de bus haltes. Er zijn plannen, maar er kon nog geen geschikte plaats gevonden wórden. Aanvankelijk was gedacht om de bushaltes te verleggen naar de Dorpsstraat bij garage Geelhoed, doch dit zou moeilijkheden opleveren voor de mensen uit het centrum der ge meente. Een en ander werd in beraad gehouden. Naar aanleiding van gestelde vra gen in de laatst gehouden vergadering over het schilderwerk der woningwet woningen werd een rapport voorgele zen van de districtsopzichter, waar uit B. en W. concludeerden, dat geen der schilders enige blaam treft over het uitgevoerde werk. Op verzoek van de heer Joh. op 't Hof (AR) werd in besloten vergade ring overgegraan. Na heropening van de openbare zitting werd in de rond vraag door de heer A. de Kraker (SG) geïnformeerd naar de plannen tot verharding van enkele binnenwe gen. De voorzitter deelde mede, dat alle moeite is gedaan om het benodig de materiaal te krijgen. De heer Op 't Hof vroeg, waarom zo laat in het jaar met de riolering in de Raadhuis straat was begonnen. De voorzitter deelde mede, dat een en ander had moeten wachten, omdat door de Pro vincie hier een nieuwe bestrating ge legd zou worden, waaraan een dezer dagen begonnen zou worden. De heer O. Tissing (Partijloos) adviseerde om de luiken der ramen van de gemeen tewoningen in de Bos- en Weide er af te halen, daar deze geheel uit elkaar hangen. Dit zal geregeld worden. BEZOEK VAN ST. NICOLA AS. De pas opgerichte winkeliersver eniging te Kruiningen organiseert een winkelweek ter gelegenneid van de komst van St. Nicolaas. Deze öracht allereerst een bezoek aan het gemeentehuis, waar hij werd verwel komt door burgemeester M. Voge laar en het voltallige bestuur van de winkeliersvereniging. Onder zeer gro te belangstelling bracht de Sint ver der een bezoek aan alle aan de win kelweek deelnemende winkeliers, waarby de jeugd door hem niet werd vergeten. Zaterdag a.s. zal St. Nicolaas weer komen en aan de schoolkinderen bal lonnetjes uitreiken voor de grote bal lonwedstrijd. Oudelande VOORZITTER VAN HET „GROENE KRUIS" NAM AFSCHEID. Te Oudelande vergaderde de plaat selijke afdeling van „Het Groene Kruis" onder voorzitterschap van de heer C. Douw in café G. ïtemynse. Door de heer A. W. Nieuwenliuize werd verslag uitgebracht van de ?rovinciale vergaderingen, gehouden e Goes en Middelburg. De begroting werd goedgekeurd met een oedrag aan ontvangsten en uitgaven van 1200.met een post onvoorzien van 215. De heer J. van Strien werd bij ac clamatie als bestuurslid herkozen. In de plaats van de heer C. Douw, die de gemeente heeft verlaten en voor A. J. Wirtz, die als bestuurslid had bedankt, werden gekozen de heren J. de Vriend en P. Potter. In de commis sie tot het nazien der rekening wer den benoemd de heren A. Westveer en J. van 't Veer. De aftredende voorzitter, had ter versterking der kas een taart en een tulband voor verloting aangeboden, die op voorstel van een der leden voor een klein be drag verkocht en genuttigd werden. Verslag werd gedaan van de bouw van een nieuw magazijn, hetwelk 5422,heeft gekost. Het magazijn zal a.s. Zaterdagmiddag voor een ieder te bezichtigen zijn. De scheidende voorzitter, de heer C. Douw bracht dank aan de vereni ging voor de medewerking, welke hrj had mogen ontvangen in de 25 jaar dat hy voorzitter der vereniging was geweeot. Hem werd dank gebracht door de waarnemend voorzitter, de heer J. v. Strien voor de vele werk zaamheden en vooral voor de wrjze, waarop hy het mogelijk heeft ge maakt een nieuw magazijn te doen bouwen. Aan de heer Douw werd als herinnering een Bijbel in de nieuwe vertaling aangeboden. WETHOUDER BENOEMD. De raad van Oudelande koos als wethouder in de plaats van de heer P. Douw, die wegens vertrek ont slag nam als raadslid, de heer C. Louws (V.V.D.) Riiland-Baih VERGADERING PLATTELANDSVROUWEN. De plaatselijke afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen te Ril- land-Bath hield haar maandelijkse vergadering onder presidium van mevr. HuysmanGriep. Als spreek ster trad op mevr. Snoepvan Wil ligen uit Kapelle, die een boeiend be toog hield over haar reis naar Cana da en over emigratie. Zeeuwsch-Vlaanderen CONCERT RK.O. 'IAAT NIET DOOR Het concert van het Rotterdams Kamerorkest, dat Vrijdag te Oost burg zou worden gegeven kan .ve- gens ernstige ziekte van de dirigent, niet doorgaan. Dordlse Zeeuwen speelden stuk van mevrouw Huisman - Griep. Vorige week Woensdag hield de Zeeuwse vereniging „Luctor et Emer- go" te Dordrecht haar jaarlijkse teestavond ln gebouw „Americain" te Dordt, onder leiding van de heer P. Versprille. In zijn openingswoord ver welkomde de voorzitter ln het bij zonder de afgevaardigden van de plaatselijke Friese en Groningse ver eniging en van de Zeeuwse verenigin gen uit plaatsen in de omgeving. Ver der heette spreker van harte welkom mevrouw L. N. Huysman-Griep uit Rilland-Bath, die speciaal naar Dor drecht was gekomen om er de eer ste opvoering bij te wonen van het door haar in Bevelands dialect ge schreven toneelstuk „De Flodderma dam" Met het stuk, dat speelt op een hoeve in Zuid-Bevelana en handelt over een oude boer, Geert Krusen, die afkerig is van alles wat modern is en uit de stad komt, hebben de Dordt- se Zeeuwen veel eer ingelegd. Zij ziin er in geslaagd om op suggestieve wij ze uit te beelden hoe ae oude boer in conflict raakt met zijn zoon Joap die blijkt te verkeren met een meisje uit de stad, dat als hulp in de huis houding op de hofstede dient. Natuur lijk had het stuk een „happy end" tot voldoening van de vele aanwezigen Vooral de rol van boer Krusen werd door de heer P. 1. Goedhart op uit stekende wijze vertolkt terwijl mevr. Verschuren-van Koeveringe een uit stekende „vrouw Krusen" ten tonele voerde. Zeer goed spel leverde ook mevr. Pols-Jongmans als „Moe Kee" die vaak met boer Krusen overhoop lag en de lachers op haar hand had Ook de overige rollen werden zonder uitzondering zeer verdienstelijk ver tolkt. Na afloop dankte de voorzitter de heer H Engels voor zijn medewer king als regisseur en werden aan alle medewerkers bloemen of een klem aandenken aangeboden. Mevrouw Huysman sprak tenslotte haar tevredenheid uit over de vertol king van haar nieuwe stuk. RAPPORT IR. BOUWMAN OVER LUCERNEBOUW IN AMERIKA. Bij de Contactgroep Opvoering Pro ductiviteit is een rapport verschenen over de lucernebouw in Amerika, «lat is samengesteld door de rijksland- bouwconsulenten ir. P. G. Meyers uit Groningen en ir. P. R. Bouwman uit Axel. Het boekje is verlucht met vele illustraties en bevat tal van in teressante en wetenswaardige gege vens. Benoemingen bij waterschappen Bij K. B. zijn benoemd tot Lid van het bestuur van het waterschap De waterkering van de calamiteuze pol ders Onrust, Jacoba en Anna-Friso K. IVI de Regt. te Wissekerke; tot lid van het bestuur dei Water kering van het calamiteuze water schap Walsoorden J. J. Neeteson te Hontenisse. HET TOURNOOI TEN EINDE Dagenais verloor zijn beslissende wedstrijd tegen Forclaz. In de 19e en laatste ronde van het damtournoo! om het wereldkampi oenschap te Haarlem, is de Nederlander Piet Roozenburg opnieuw we reldkampioen geworden. Indien Roozenburg'* voornaamste tegenstander, de Canadees Dagenais. zijn partjj in de laatste ronde had gewonnen, dan had hjj gelijk kunnen eindigen met de Nederlander die immers na de voorlaatste ronde met 28 punten slechts één punt voorsprong had op Dagenais. Tot ieders verrassing heeft Dagenais, die vrywel alle partijen in zün voordeel had weten te beëlnddigen. gisteren een nederlaag geleden tegen de zwakste speler uit het tournooi, de Zwitser Forclaz. Het gevolg van deze merkwaardige uitslag was. dat de Canadees op 27 punten bleef staan en dat Roozen- burg, die tegen de Belg Verpoest re mise speelde, nog een punt binnen haalde en met 29 punten onbetwist winnaar werd van het tournooi. Ook als Roozenburg zijn laatste wedstrijd zou verloren hebben, dan was bij door de misser van Dagenais al we reldkampioen geweest. De uitslagen van de partyen in de laatste ronde luiden: Bizot (Ned.) Keller (Ned.) 9—2: Bonnard (Fr.) Deslauriers (Canada) 1—1: Verpoest (Belg.)—P Roozenburg (Ned.) 1—1; De Descallar <Noord-Afr.)—Huisman (Ned.) 1—1; Fankbauser (Frankr.) Gedance (Zwits) 1—1; King (China) Fanelli (It.) 2—0; Verleene (Belg >- Van Dijk (Ned.) 1—1; Post (N. Afri ka» _\y. Roozenburg (Ned.) 1—1. Forclaz (Zwits.)—Dagenais (Can.) 2 De eindstand van het tournooi is 1. en wereldkampioen P Roozenburg (Ned.) 29 pt.; 2 Dagenais (Canada) 27 pt.. 3 Keller (Ned 25 pt.; 4. Ir van Dijk (Ned.) 24 pt.; 5/6 Bonnard (Fr.) en Huisman (Ned ieder 23 pt.; 7/8 Verpoest (Belg.) en W Roozenburg (Ned i ieder 21 pt; 9. Deslauriers (Canada) 20 pt.; 10. King (China) 19 Pl- Het eindklassement van de team- Burgerlijke Stand goes. Bevallen: L. D. van HeseRijnberg, d J. VeerhoekGrootjans. z. N. L. M Joosse—van der Weele. d. J. C. Brusket Korshui2e. z. J. M. Mulder—Verburg. z. J. GelokNJJsse, d. Ondertrouwd J. H. E. Lafleur. 28 j. en S. M. de Koster. 28 j. A. Goudkuil. 24 j. en L. C. Luijks. 19 j. P. G. Verbart, 38 j. en M. A. E. J. Maas. 32 j. Getrouwd: P. Verschuure, 28 j. en N. A. van Haaften. 27 j. A. Pickarski, 26 j. en E. Hoogesteger, 20 j. Overleden: F. J. van Musscher, 1 dag. F. van 't Hof. 87 j., vr. v. A. v. Linde VAN TOT Kruiningen JAARVERGADERING „ZEELAND IA". De korfbalvereniging „Zeelandia" te Kruiningen hield haar jaarverga dering onder voorzitterschap van de heer J. Waverijn. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat „Zee landia" ook in 1952 weer een kam pioenschap had behaald, n.l, van het adspiranten-twaalftal. Voorts werd gememoreerd het 35-jarig bestaan >n Augustus met de daaraan verbonden uitreiking van de K.N.K.B.-bonds- wimpel. In het financiële verslag kwam tot uitdruking, dat de positie van de kas wel iets was versterkt zodat met vertrouwen het volgende jaar kan worden ingegaan. Wegens bedanken van de belde be stuursleden J. Meijer en mevr. J. Meijer-de Haasdonk werden tot be stuursleden gekozen de heer M itroosnjjder en mej. S. Stevense. De heer A. M. Westveer werd wegens periodieke aftreding herkozen. Be skoten werd evenals voorgaande ja ren de zaaltraining in het gymnas tiek lokaal der o.l. school te Hans- weert weer spoedig te beginnen. Ten slotte werd besloten om, zo enigszins mogelijk, op 10 Januari a.s. een feestavond te houden in verband met het behaalde kampioenschap der ad- spiranten. De Klaprooscollecte te Clinge brachl 32.50 op. Te Goes werd het kruideniersdiploma behaald door de heren E. v. Deursen en Al. v. d. Leemput te Hengstdijk. De Klaprooscollecte bracht te Zonne- maire f 25.61 en die voor het P-I.T f 27.— op Te Goes werd het vakdiploma voor hei Krui den ïersbed rij 1 behaaio door mej. N Geluk te Serooskerke (Scb.). Het aantal te Axel en omstreken op lectrïciteitsnei aangesloten wonln gen is tot ruim 2000 gestegen. In ver schillende wijken werden tevens eiectri- sche lantaarns geplaatst. Zondag 30 November a.s. zal in de Ned. Herv. kerk te Axel een uitvoering worden gegeven dooi het kinderkoor, met medewerking van het Ned Herv kerk. koor De baten van deze uitvoering ko men ten goede aan het orgelfonds. In het patronaatsgebouw te St. Jan steen werd de jaarlijkse uitvoering gege ven door de harmonie. ..Thalia" uit Axei verleende medewerking. In Clinge werd door de St. Aloysius Ghesellen het vrolijke toneelspel „Tus sen os en ezel" opgevoerd. De belang stelling was goed te noemen. Het R.K zangkoor te Hoofdplaat hield dezer dagen de jaarlijkse teer avond. Na een koffiemaaltijd werd de avond met zang, muziek en spel door gebracht, De te Bruinisse gehouden zendingscol lecte bracht tot dusver f 359 17 op. De ambtenaar der Invoerrechten en Accijnzen, de heer Maerman uit Koe wacht is met ingang van 1 December overgeplaatst naar Dirksland. Te Arnhem behaalde de heer Fr. Vlas senrood uit Koewacht het diploma voor automobieltechniek Aan mej M. C Moerdijk te Zuiddorpr is eervol ontslag verleend als ambtena resse ter secretarie. In haar plaats were benoema de heer J. M. Moeraljk Jr. De collecte in de Ned. Herv Kerk te Sllewoutsdijk op Dankdag bracht f 151.32 op. Uit de gemeentelijke jaarcijfers van de landbouw blijkt, dat de oppervlakte van de gemeente Stavenisse 4883,36 ha bedraagt. Aan het bevolklngsonoerzoek op t.b.c te Stavenisse hebben 640 ingezetenen deelgenomen. Dit is een derde van het aantal, dat vorig jaar zich liet onderzoe ken. Donderdagmiddag 4 December zal St Nicolaas de kleuterschool te Stavenisse bezoeken; de dag daarna zal hij ca deautjes uitreiken. De collecte in de Ned. Herv Kerk te Scherpenisse voor de zending gehouden bracht ruim f 60.— op. De Klaprooscollecte bracht ln Krulntn gen f 101.12 op. De collecten voor diaconie en kerk voogdij der Nea. Hervormde kerk te Gapinge, brachten resp. op f 23.73 en f 20.12 De Unie-collecte voor de School met de Bijbel te Zoutelande, bracht niet minder dan t 120.07 op. De heer J. J. Beije te Arnemulden, slaagde te Wagenlngen voor het examen ter verkrijging van het diploma land bouwwerlttuigenkennis. Mej. R. Maes uit Overslag en de heer J Magnus uit Hengstdijk, behaalden Hulst het einddiploma van het vierde ge deelte van een te Hulst gegeven Ward cursus, dat speciaal de Gregoriaanse zang Dehandelt. Voor dienst bij de koopvaardij van 1940—1945. voor het deelnemen aan slag in de Javazee en wegens het varen op de Lijn Oost-Afrika Pacific van 1942 —1945, werd aan de machinist ter koop vaardij, P. J van Dyke uit Dreisctior het oorlogsherinneringskruis met drie gespen uitgereikt. In Dreisctior is men druk bezig met het verbeteren van de plaatselijke toe stand van het verkeer Op het ogenblik wordt daar het kruispunt Bogerdstraat —Zuidstraat—Stoofweg—Slotstraat ver breed en van een nieuw wegdek voor zien. Bij de Rijkspolitie te Axel, werden als gevonden voorwerpen gedeponeero een herenpolshorloge en een geruite shawl. De collecte ten bate van de Stichting Christelijke Blindenhulp „De Fakkels bijeen" heeft te Souburg f 90.84 opge bracht. Twee meldingen van collecte-op Drengsten bereikten ons uit St. Annaland. De klaprooscollecte leverde f 29 81 op en de opbrengst van de collecte ten bate van de kerkvoogdij in de Ned. Herv. kerk was f 97.71. DOET HEM NOG VÓÓR 5 DECEMBER DE DAS OM en doet reeds nu een keus uit onze volledige collectie want een man stelt een das als St. Nicolaasge- schenk bijzonder op prijs. Zowel wol, rhodia als natuur zijde is in onze collectie rijk ver tegenwoordigd. Prijzen van 2.95 tot 17.95 Iedere das in speciale verpakking. St. Jacobsstraat 25 prijs is: 1. Nederland (P. Roozenburg, W. Roozenburg, Keiier en ir. Van Dijk) 78 pt 2. België—Nederland (Verpoest, Verleene. Huisman en Bizot) 63 pL 3 Canada—Noord Afrika (Post. De Descallar, D&genais en Deslauriers) 59 pt. 4. Frankrijk (Bonnard, Fankhauser en King) 52 pt. 5. Italië—Zwitserland (Gedance, For claz, Saletnik en Fanelli) 41 pt. Nieuws in een Notedop 0 De drie geallieerde hoge commissa rissen en de bonaskanselier van West- Duitsland. dr. Adenauer, zijn tot over eenstemming gekomen over een formule, om te voorkomen, dat de Industrieel AL fred Krupp opnieuw invloed in de Duit se kolen- en staalindustrieën zou krij gen. 0 Het Westduitse Federale Hof zal op 9 December in het openbaar het verzoek van president Heuss om een uitspraak over de conventies van Bonn en het Eu ropese iegerverdrag behannt.-len. Het Hof zal moeten bepalen, of deze verdra gen ln strijd zijn met de Westduitse grondwet. 0 In economische kringen te Washing ton wordt het waarschijnlijk geacht, dat de president der Verenigde Staten bin nenkort zal overgaan tot opheffing van de loon- en prijscontrole. Woensdagochtend heeft zich op het station te Landen in België een trelnon geluk voorgedaan. De locomotief van de trein Ramillles— Landen, die afgehaakt was om gekeera te worden, reed tegen een uit Hannuit komende trein met ar beiders 32 personen hebben verwondin gen opgelopen, van wie twee in ernstige mate. 0 Het achtjarige dochtertje van de fa mille v-n der L aan de van de Poll straat te Veenenaaal kreeg een hoeveel heid kokend water over het Uctuam Het werd in het Julianaztekenhuls opge nomen. waar het inmiddels aan de ge volgen is overleden. 0 Naar B. en vV. van Rott .-dam thans mededelen, heeft het netto batig saldo van de tentoonstelling Rotterdam Ahoy bedragen f 107.101 28. 0 B. en W. van Rotterdam achten de voor 1953 geraamde resultaten van ae Rotterdamse electrische tram weinig be vredigend De huidige tarieven zijn 'et voldoende om de kosten te dekken. 0 De overstroml ->n in Midden- en Zuid West Frank» k, nemen een ve trusten- de omvang aan. Er zijn nog geen slacht, offers gevallen, maar de ichsde is groot, vooral 1 ngs ae Chafer te. 0 De Italiaanse kan-.er van afgevaar digden heeft de parlementaire onschend baarheid opgeheven van Luigi Longo ondersecretaris van de communistisch partij in Italië. Hierdoor kan hij voor de rechter worden _,daagd op b schuldl ging van de Paus en het Rooms-Katho li.k geloof te 'rebben be.edigd door pu bliratle van een spotprent. 0 De politie te Bargkok neeft de cor respondent n het Russische persbureau Tass. Thongbal Tsjaoengtajad gearres teerd. die ervan verdacht wordt betrok ken te zijn ln het onlangs ontdekte com munistische complot in Stam. 0 Tengevolge van een storm, die d. weekeinde ir Koepang (hor 'stad van Timori heeft gewoed, werden een aantal gebouwe.i en woningen vernield. 900 personen zijn hierdoor dakloos geworden. VOETBAL Belgen konden eer niet redden tegen Engeland. MET 5—0 DOOR BRITSE BAJL- GUOCHELAAKS VERSLAGEN. Zoals te verwachten wan heeft net Belgisch elftal in de wedstrijd tegen Engeland, welke te Wembley werd "espeeld, een 50 nederlaag geleden. »e Rode Duivels troffen hun tegen standers in zeer goede vorm en wan neer de gastheren met hun sch«-ten wat minder ongelukkig waren ge weest, had de score ongetwijfeld de dubbele cijfers bereikt. Voor meer dan driekwart van de wedstrijd had den de Engelsen met grote meerder heid het initiatief en het voetbal, dat zij ten beste gaven, was ondanks de half bevroren en daardoor gladde grasmat perfect. Met dc rust was de stand in deze wedstrijd, welke werd geleid door de Nederlander Horn, WIELPENNEN Rik van Steenbergen wint eerste étappe in Ronde van Argentinië. Na het startschot van president Peron vertrokken Dinsdagmorgen uit Buenos Aires 75 renners voor de eerste etappe van de ronde van Ar gentinië, een monsterrace van 2800 km. over 14 etappes. Bij de vele Eu ropese deelnemers aan deze ronde bevinden zich onze landgenoten Faanhof en Voortlng, die samen met de Duitsers Müller, Hoermann en Wei Ier een gemengde ploeg vormen. De eerste etappe, over 227 km. naar Permagino werd gewonnen door Rik van Steenbergen met 2 minuien voorsprong op de Fransman Coste. De gedeeltelijke uitslag luidt: 1. Van Steenbergen (België) 5 uur 47 min. 16 sec.; 2. Coste (Fr.) 5.49.58; 3. Ex aequo Vallmitjana en Rosato (beiden Argentinië) z.t. Henk Faanhof en Gerrit Voortlng eindigden ex aequo op de 34e plaats met 17 minuten 36 seconden achter stand op de winnaar. Marktberichten VISMIJN BRESKENS. 26 November. Export garnalen. aanv. 47 kg,. 100. Schar aanvoer 45 kg., 58— 70. Schol aanvoer 9 kg., 65. Wijting, aanvoer 71 kg., 31—46. Rog. aanvoer 14 kg., 47. Kabellauw. aanvoer 17 kg.. 77 —81 Haring, aanvoer 1574 kg22—24. Haring, voor vismeel, aanvoer 18.430 kg. Schardijn. aanvoer 1364 kg., 19. VISMIJN TE VEERB. 26 November. Export garalen. aanvoer 1013 kg., 72—138, Handels garnalen, aan voer 177 kg.. 50—51 Bot. aanvoer 10 kg., 30—46 Ongesorteerde vis. aanvoer 53 kg.. 40—55. Schardijn. aanvoer 200 kg., 41. VEILING BERGEN OP ZOOM. 26 November. Andijvie 18—28 Savoye kool 6—14 Bospeen 20—21. Waspeen 25 -23 Rode koo) 8—12 Witte kool 5—9. Prei 14—25 Korten 8—13 Boerenkool 18 —21 Spruiten 33—53, Bloemkool AA 32 -58, Id A 24—50. ld. B 14—35, ld. C 11 -20 Zoete Ermgaard 20—25. Golden De licious 23—24 Sterappelen 10—19. Goud- reinetten 17. Cox Oranje 4658. Jona than 13-23. Gleser Wildeman 23—25 B. Alex Lucas 27 Comtesse de Paris 1633. VEEMARKT ROTTERDAM. 24 en 25 November. Aanvoer ln totaal 5633 dieren Aangevoerd werden ln totaal 3144 stuks rundvee, waarvan naar schatting 1921 vette koeien en naar schatting 1223 ge- bruiksvee wo. 235 t b c .vrij: 95 vette kalveren; 225 gras kalveren: 880 nuchte re kalveren; 629 varkens: 124 paarden: 13 veulens; 479 schapen of lammeren; 44 bokken of gelten. Vette koeien per k. in ct le kw 270 285. 2e kw. 250—265. 3e kw 200—220. Vette kaiveren (levend gewogen) per kg. in ct. le kw. 250—270. 2e kw 230—250, 3e kw. 210—225. Pr. in ct p. kg Pr. in gld. p le 2e kwaliteit Graskalveren Nuchtere kalveren Varkens L g 208 204 195 SI paarden 180 175 170 Schapen Lammeren Ka If koeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken Ie 2e 3e kwaliteit 400 350 250 52 48 44 105 85 70 90 75 60 1200 1050 875 1200 1050 875 800 700 600 875 775 680 600 500 375 KERKNIEUWS. GEKKF. KEKKEN. Beroepen te Eins (N.O.P.): G. P. Nootenboom, canüidaat te Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 17