BURGEMEESTER EN SECRETARIS GINGEN ZELF DE BOER OP! Ff is mHijjd goedkope?' Zeeuwse Almanak Gillette GER DE ROOS OP JACHT NAAR TALENTEN IN MIDDELBURG Chefarineil PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952. WATERLANDKERKJE WON, WANT Onbetwist de leiding in geanimeerde collecte-competitie. Burgemeester M. J. Verbrugge van Waterlandkerkje maakt onmiddellijk een afwerend handgebaar, wanneer wij hem complimenteren met het mooie succes, dat zijn bescheiden gemeente beliaalde by bet werk voor de Zeeuwse collecte. „Alle lof komt de gemeente-secretaris toe", zegt hü en hy voqgt daar aan toe: „En bovendien moet U niet vergeten, dat hetgeen wij deden alleen in een kleine gemeente mogelijk is". Wat men in Waterlandkerkje dan wel deed? Wel, daar heeft men de werkzaamhe den voor de Zeeuwse collecte, welke zoals bekend gehouden wordt ter le niging van noden in onze provincie op het gebied van maatschappelijk werk, jeugdzorg en muziek, grondig aangepakt. Het was de gemeente-se cretaris, de heer W. J. A. Dhondt, die voorstelde er ditmaal geen „buscol lecte" van te maken, teneinde te ver- mijden, dat de ver buiten de kom wo nende boeren niet bereikt zouden worden. In overleg met de burgemeester be sloot men tevoren een circulaire te doen uitgaan en in dit rondschrijven werd de komst van de burgemeester aangekondigd. Burgemeestér en se cretaris hebben persoonlijk op deze wijze een 25-tal afgelegen hofsteden bezocht en dat deze methode resulta ten heeft afgeworpen is overtuigend bewezen. Waterlandkerkje met zijn ongeveer 560 inwoners bracht 347,50 bijeen, hetgeen een gemiddelde betekende van niet minder dan 0,61 /2 per in woner! Hiermede nam deze gemeen te onbetwist de leiding in de geani meerde collecte-competitie. BUBBEL EFFECT. Voor de burgemeester leverde deze wyze van collecteren bovendien een dubbel effect op. „Ik was immers te vens in de gelegenheid om verschei dene ingezetenen weer eens te spre ken", zo zeide hij en inderdaad is de ze factor in een uitgestrekte platte- 1" meente natuurlijk van groot belang. hoofdzaak was toch de Zeeuwse collecte, getuige ook een zin snede uit de circulaire, waarin de Advertentie. UHii! wint altijd m KWAHTEIT De „Noord-Beveland" vóór Kerstmis in de vaart Wanneer zich geen tegenslagen voordoen zal waarschijnlijk nog vóór Kerstmis de nieuwe veerboot „Noord- Beveland' tussen Wolphaartsdyk en Kortgene in de vaart komen. De nieuwe aanlegsteigers zijn thans zover gereed, dat Donderdag en Vrij dag a.s. de oprijbruggen te Kortgëne en Wolphaartsdyk geplaatst kunnen worden. TELEFOON Nog onlangs schreven wij in ver band met de zwerftocht van een jon geling uit Philippine over het gecom pliceerde in onze huidige maatschappij en het doet ons daarom oprecht ge noegen, dat ook in sommige kleinere Zeeuwse gemeenten de jeugd op dit element in de samenleving wordt voorbereid. Een onderwijzer in Oosterland heeft ingezien, dat het aanbeveling verdiént om de jeugd niet slechts de beginse len der algemene ontwikkeling bil te brengen,, doch dat daarnaast aandacht aan depractijk des levens dient te worden geschonken. Een facet daarvan is het telefoneren. Het voeren van een goed telefoon gesprek is nog maar al te vaak een opgave, welke voor velen te zwaar blijkt en daarom doet het ons vreugd', dat althans de scholieren van Ooster land hel korps van ongeschoolde te lefoonsprekers in de toekomst niet zullen vermeerderen! Dank zij de lessen met het oude toesteldat „meester" bemachtigde. burgemeester schreef: „Ik zal het op hoge pry's stellen, mede in het belang van onze gemeente, indien Water landkerkje een goed figuur slaat". Waterlandkerkje heeft een uitste kend figuur geslagen, dank zij de ac tiviteit van burgemeester en gemeen te-secretaris! „Bovendien heeft het veel koffie er verscheidene sigaren opgeleverd" ver trouwt burgemeester Verbrugge ons nog toe Komt Terneuzens zwembad in particulier beheer? Riannen tot oprichting van particuliere exploitatie-stichting. Op initiatief van de vereniging voor vreemdelingenverkeer te Terileuzen, werd Dinsdagavond in hotel ..Rotter dam" aldaar een bijeenkomst gehou den, waaraan behalve door bestuurs leden van de V.VV werd deelgeno men door de burgemeester van Ter- neuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen, de directeur van de dienst voor bouw en woningtoezicht voor Oost Zeeuwsch Vlaanderen, tevens lid van de zg. zwembadcommissie, de 'heer C. Roe- lands, de heer G. J. F. van der Peijl en vertegenwoordigers van de bestu ren van de verenigingen voor de han deldrijvende middenstand en van de Terneuzense zwem- en poloclub „De Schelde". De bijeenkomst werd belegd in ver band met de grote belangstelling, wél ke thans voor de stichting van een zwembad met recreatie-oord in Ter- neuzen bestaat en met het doel gelde lijke steun van particulieren en par ticuliere instellingen te verkrijgen voor de verwezenlijking van de be staande plannen. De voorzitter van de V.V.V., de heer H. R, A. de Meijer, bracht in zijn ope ningswoord hulde aan het gemeente bestuur en aan de raad voor de vlotte wijze, waarop het voorstel tot het aanleggen van het zwembad met re creatie-oord werd aanvaard, aan de z.g. zwembadcommissie voor het door haar uitgebrachte rapport en aan de heer G. J. F. v. d. Peijl en A. v. d. Ree, die reeds eerder plannen ont wierpen voor de stichting van een zwembad te Terneuzen. De heer De Meijer wéés er verder op, dat de-V.V. V. uiteraard zeer sympathiek staat tegenover de plannen, die het vreem- delingenbezoek aan Terneuzen slechts kunnen stimuleren. Tijdens de daar op volgende uitvoerige bespreking bleek wel, dat zowel vande zijde van het gemeentebestuur als van de zijde van de verschillende verenigin gen en organisaties de noodzaak van de uitvoering der plannen onverdeeld wordt ingezien. Staande de vergaderihg werd een voorlopige commissie ingesteld, wel ke zich zal bezig houden met de vor ming van een slichting. die zal trach ten van particuliere züde kapitaal bij een te brengen, met het doel in de toekomst de exploitatie van het zwem bad met recreatie-oord te verkrijgen. Uiteraard zal bij eventuele verwezen lijking van dit plan ook de gemeente deel uitmaken van de stichting. De voorlopige commissie zal dezer dagen opnieuw bijeenkomen. Nieuwe adjunct-ingenieur rijkstuinbouwconsulentschap. Als opvolger van ir. B. Vrijhof is met ingang van 15 November tot ad junct-ingenieur bij het Rijkstuinbouw consulentschap voor Zeeland en W.- Noord-Brabant benoemd ir. W. G. Beeftink, afkomstig uit Middelburg. Zoals gemeld, werd ir. B. Vrijhof per 1 September j.l. benoemd tot we tenschappelijk ambtenaar aan de af deling Tuinbouwkundig Onderzoek van het Ministerie van Landbouw, met standplaats 's-Gravenhage. Maandag werd op het kantoor van het tuinbouwconsulentschap te Goes in intieme kring afscheid genomen van ir. Vrijhof. De Rijkstuinbouwcon- sulent, ir. W. van Soest, bracht hem hierbij dank voor het onderzoekings werk in het belang van de Zeeuwse tuinbouw verricht, terwijl de schei dende allen dank zegde voor de ont vangen medewerking. Zitting met Gedep. Staten over Braakman-verbinding. Naar wy vernemen zal Zaterdag 6 December a.s. in hotel Rotterdam te Terneuzen een besloten zitting worden gehouden van Ged. Staten van Zeeland met burgemeesters en wethouders van Zeeuwsch-Vlaande ren. Op deze byeenkomst zal van ge dachten worden gewisseld over de aansluitende verbinding tussen Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen door de Braakman. Frans dichter opende expositie te Middelburg De Franse dichter, criticus en es sayist Jean Rousselot opende Maan dagmiddag in de kunstzaal Van Ben- them en Jutting te Middelburg éen veelomvattende expositie van Franse boeken en litho's. In een kort speech- je verklaarde hn er verheugd en ver eerd over en zelfs bewogen door te zyn, dat hy als Fransman in Middel burg.een zo mooie collectie boeken uit en over zyn vaderland en litho's mocht aantreffen. In zijn dankwoord verzekerde de heer B. P. Carrière van de firma Van Benthem en Jutting hem, dat „la belle France" voor de Nederlanders een voortdurend wellen de bron van inspiratie vormt. Spreker bood de heer Rousselot als aandenken; een boek over Nederland aan. De litho's geven een goede Indruk van de nieuwe richtingen in de Fran se beeldende kunst. De avant-garde is goed vertegenwoordigd en aan de wanden hangt menig juweeltje van kleur en vormgeving De boekenexpositie omvat talloze romans, literatuurstudies, dichtbun dels, plaatwerken en kunstbeschou wingen, alsmede ter completering een aantal Nederlandse boeken over Frankryk. Dispenser met:i 20 Blauwe Gillette Een „goeie morgen" begint met Gillette/ ROEM OF DESILLUSIE Zeeuwse zangers, zangeressen en muzikanten voor de microfoon. De weg naar de roem is spiegelglad en je moet wel erg stevig in jo stap pers staan, wil je de top kunnen beu-eiken. Deze ervaring zal, vrezen wy, worden opgedaan door vrijwel al die Zeeuwen, die Maandag, bezield door vurige raüio-adspiraties, in „De Vergenoeging" te Middelburg voor orkest leider Ger dé. Roos als doelwitten fungeerden by diens jacht op talenten. Groot was het aantal zangers, zangeressen en muzikanten, die onder het gezonde motto „Wie niet waagt, die niet wint" dè stoute schoenen hadden aangetrokken ën zich op het glibberige pad waagden. Maar slechts enkelen van hen zullen het brengen tot een auditie in de studio en, wie weet, tot een optreden voor de microfoon „De studioleiding had aanvanke- lijk weinig vertrouwen in mijn ex periment", vertelde jager De Roos, die het „Orkest zonder Naam" en „De Bietenbouwers" tot populaire ensembles heeft gemaakt en ook nog tijd weet te vinden voor zyn mu ziekwinkel in Hilversum. „Maar ze zijn daar al lang op teruggekomen. Sinds October speur ik nu naar ta lenten, die geschikt zijn om aan één der radioprogramma's .mee te Advertentie Rillerig? Verkouden? Een en» Lel tab'et doet wonderenI «f/| TEGENPUNfcNENGKIEP 20 IABLETTENé75e. Landarbeider had het niet druk in Augustus. Hoewel H. W. te Goes landarbei der is, had hij liet nota bene in Au gustus niet druk gehad in de land bouw. Hy trachtte een pruimpje te verkopen om zodoende in zijn onder houd te voorzien. Omdat hy niet in het bezit was van een erkenning werd hij by verstek veroordeeld tot 15 of zes dagen hechtenis. De sla ger J. P. te Vlissingen had schoon maak in zyn slagerij gehouden en ock zijn prijslijsten afgestoft. Omdat hij had vergeten deze daarna weer op te hangen, kreeg hy een boete van 5. Tijdens de verplichte vacantieweek had de aannemer J. Z. M. uit Ooster land arbeiders laten werken aan de bouw van een woning, 25 of 10 da- fen. De caféhoudster M, E. de B. te ede had geen prijsiyst by de toe gangsdeur van liaar café opgehan gen. Dit kost haar 5. De vlashande laar V. C. V. en de handelaar Th. L. D. uit Gent, die zich hadden opgehou den in de z.g. 500 meterstrook by de grens, werden beiden by verstek ver oordeeld tot een boete van 2. werken. Leeuwarden werd een ho peloos fiasco, maar Twente eh Liin- Durg beden voldoende krachten voor een complete streekuitzending en een iLimburgse mynwérker" bracht het liedje „Sjefke Mols" zó aardig, dat hy op, 19 December by „De Bieten- bouwers" zingt'," Van 's middags half vyf tot 's avonds half tien heeft de jacht in Middelburg geduurd en in die tijd ■kwamen tientallen amateurs en ook enige beroepsmensen „onder het mes." Met hoop in het har t, een hart, •dat by velen in de keel klopte, kwa men zy in die akelig lege zaal. en ■Voor die grimmige, onverbiddelijke •microfoon, de accordeonisten, de jaxophonisten, de jongemannen, die a la Frankie Lane of Frankie Sina tra zongen, dat zeker meisje „too •young" was om gekust te worden, de jongedames, die Doris Day naar de kroon wilden steken. En tientallen malen flitste het rode lichtje aan, ten teken, dat de geluidsband hun prestaties registreerde, de zelfverze kerde, de aarselende, de stumperige, de middelmalige en de veelbelovende soli. Ook de Ambonese zangers waren present, éénmaal moest de micro foon heel laag geschoven worden voor een klein meiske, dat wat be dremmeld haar liedje zong en 's avonds reed zelfs een bus voor, waaruit een compleet mondharmoni ca-orkest uit 's-Heerenhoek stapte. Aan het slot van de „jacht" bleek, dat de „buit" niet voldoende was om een streekprogramma, samen te stel len. Misschien dat dit wel het geval zal zijn, als de resultaten van Ter neuzen bekend zijn, zodat dan gecom bineerd kan worden. Het was jammer, dat sommigen veel te hoog grepen eh dat anderen zich zo zenuwachtig maakten, dat hun trillende vingers nauwelijks Kartitüur of instrument konden vast- ouden. Hun verwachtingen lagen reeds in scherven voordat zij de zaal hadden verlaten. De anderen zullen nog een weekje in spanning léven, want Ger de Roos, die vanavond in Terneuzen opnieuw op jacht gaat, voegde hun ten afscheid toe: „U hoort er nog wel van." Wordt het een desillusie of wordt het misschien tochroem? Waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke" Grond aan de gemeente Yerseke verkocht voc-i woningbouw Om de plannen voor de bouw van 40 woningen te kunnen realiseren, heeft de gemeente Yerseke ongeveer 3105 m2 grond in de Burenpolder no dig, welke grond eigendom is van het Waterschap „De Brede Watering bewesten Yerseke". Vóór 1 Januari a.s. moet de koop tot stand kómen, zodat het Waterschap Dinsdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes in buitengewone vergadering bijeen kwam, om de gemeente Yerseke ter wille te zijn. De kosten van deze ver gadering kwamen daarom ten laste van deze gemeente, een voorwaarde welke billijk en zakelijk werd ge acht- Na de opening deed de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker, nog enkele mededelingen. Van het bureau Finan ciering Wederopbouw;, w_gs,.£. 25.58940., ontvangen als vergoeding voor oor logsschade aan heulen, duikers, brug-' gén enz. .De werkeytofv.èfbetering van de glooiingen te Schore en Kat- tendijke. zijn gereed gekomen. Het delven van de grote leiding van het viaduct te Kloetinge tot het zgn. Reigersbos ten Westen van de 's-Gra- venpolderse weg is zeer voordelig verlopen. Door de grote hoeveelheid neerslag heeft het westelijk deel van het waterschap, enige weken met wa- terbezwaar te kampen gehad, dat mo menteel grotendeels is opgeheven. Het zuiveren van de waterafvoerkana len maakt goede vorderingen en een groot gedeelte van de steenslagwegen kon tijdig van onderhoudsmateriaal worden voorzien. Hierna verleende de vergadering haar goedkeuring aan het voorstel om diverse percelen in de Burenpolder te Yerseke, ter grootte van plm. 3105 m2 a f 0.80 per m2 aan deze gemeen te te verkopen. Direct daarmee ver band hield een voorstel tot over dracht in beheer en onderhoud van een gedeelte van de Burenpolderweg aan de gemeente Yerseke, waarmee de ingelanden eveneens accoord gingen, De rondvraag leverde niéts op, zodat de vergadering reeds na ruim een kwartier was afgelopen. Dan maar de lucht Jn Nadat de seheepssloper, de heer Marei, door middel van snybranders reeds twee van de vier by de bevrij ding achtergebleven landingsvaartui gen op de slikken by Bruinisse had opgeruimd, heeft hij besloten voor het opruimen van de overige twee wrak ken een andere methode te volgen. Het is namelijk gebleken, dat het werken met snybranders vele nadelen oplevert, terwyl voor dit werk boven dien weinig arbeiders te krijgen zyn. De rest van de wrakken zal nu na be komen vergunning met behulp van springstof worden opgeruimd. AANBESTEDING. Op 18 December a.s. zal worden aanbesteed de bouw van het nieuwe raadhuis van Biervliet. Zoals bekend is het plan voor dit nieuwe gebouw ontworpen door het architectenbu reau irs. Rothuizen en 't Hooft. KUNST Het geheim van dr Spencer PERSONEELSVERENIGING P. Z. E. M. De personeelsvereniging van de P. Z. E. M. heeft de trauitie om de jaarlijkse Novemberuitvoeringen in de vorm van een goede revue te gieten, ditmaal onderbroken en stu deerde een toneelstuk in, waarmede zij overigens Dinsdagavond, tóen in een stampvolle „Schuttershof"-zaal te Middelburg de eerste voorstelling werd gegeven, evenveel lauweren oogstte als vorige jaren met de re vues. Het zou tegenover degenen, die he den- of morgenavond komen kijken naar „Het geheim van dr. Spencer", het stuk waarop de keuze viel, be slist onaardig zijn al te veel te ont hullen van de mysterieuze gebeur tenissen, die mr. H. M. Plan tens thriller zo verrassend en zo span nend maken. Voldoende zij, dat een zonderling assortiment Engelsen, in een door een huilende wind ingekap seld kasteel, geconfronteerd wordt met spoken, misdadigers, 'een moord en een vinnige jacht op verborgen documenten. Dat men zo'n aangename herinne ring aan dit sensationele, vaak oók geestige en stellig onderhoudende sluIï mee. naar huis kon nemen, was wel voornamelijk te danken aan de prachtige creatie, welke mevrouw Schellens (die als gaste optrad) maakte van de excentrieke kasteel- vróuwe en aan het niet minder bril- lante spel van C. van Hoek, die te vens voor de regie tekende, als de familie-idioot, die niet zo dwaas is als hij zich voordoet. Deze twee ge routineerde krachten, die uit hun rol len alles haalden wat er in zat, zón der in chargeren te vervallen, droe gen de opvoering. Mevrouw van Hoek was uitstekend als de myste rieuze mevrouw Devenish, B. de Jon ge typeerde heel raak een oude but ler en Matty van Eenennaam had goede momenten als het nichtje Dolly. P. Bouwense zette op over tuigende wyze een schurk op dé planken doch moeilijker viel het in de doctor van M. Vinke te geloven. J, Huser tenslotte was als notaris in het eerste bedryf beter op dreef dan in het laatste. De toneelaankleding was zeer verzorgd en verwierf te recht een applausje. Na afloop ontvingen de dames welverdiende bloei.:en en brachten de voorzitter van het dagelijks be stuur der P.Z.E.M., mr. A. J. v. d. Weel en de directeur, ir. T. Mi- chïelsen, op humoristische wyze het gehele gezelschap hulde en dank. A dvertentie s-grbee}i v n„gezonde 1 IK?! verrassing 1 Elke kear n blij gezicht! w\ RED BAND ROOSENDAAL I Dat Is géén ge/dl Vraag Uw leverancier vandaag nog om een pakje SKIFF* de voordeligste shag.y Loods wilde race met de vloed aangaan Raad voor de Scheepvaart behandelde ramp van de „Ariana" Bij grotere ervaring stijgt het zelf vertrouwen en worden soms te grote risico's aanvaard. Het beroep van loods heeft zijn risico's, maar ook zijn sportieve zyde. Toen op 8 Augustus jl. de loods te Vlissingen aan boord van het Finse s.s. „Ariana" stapte, achtte hij het mogelijk een race met de vloed aan te gaan. Hy vroeg daarr om de kapitein zo hard mogelijk te lopen en besloot ook zyn route door de Everingen te kiezen. Op deze wijze achtte hy het mogelyk in één ty Ant- weipen te bereiken Itfogelijkinderdaad! Maar de „Ariana" heeft Antwerpen nimmer bereikt. In de Everingen liep het schip vast en het kwam zo ongeluk kig te zitten, dat het binnen weini ge uren brak en ten slotte door de bemanning moest worden verlaten. De „Ariana" ging verloren door r-en samenwerking van factoren, welke verband hielden met de steeds aanwe zige risico's en de sportieve kant van het loodsenberoep. Tot deze conclusie kwam de in specteur voor de scheepvaart, toen onlangs voor de Raad van de Scheepvaart de ramp van de „Aria na" werd behandeld. Hij wees er op, dat de loods by het passeren van Borssele gedacht heeft voldoende vaarwater te vinden in de Everin gen, welke overigens slechts een ne venvaarwater is. De laatste lodingen dateerden van Mei 1952. Op grond van deze gegevens en de aflezing van de peilschaal kon er hoogstens een diepte zy'n van 88d. Bij een diepgang van 24 voet zou er dus te weinig water onder de kiel staan. De Raad van de Scheepvaart, die op 13 November uitspraak deed in deze zaak, kwam eveneens tot de conclusie, dat de loods een te groot risico heeft genomen toen hij bé- sloot met de diepliggende „Ariana;" door de Everingen te gaan. Boven dien meende de Raad, dat het be ter was geweest wanneer hy tevo ren overleg had gepleegd met de kapitein. Christ. Bouwarbeidersbond vergadert in 1953 te Middelburg. Het bestuur van de Ned. Christ, bouwarbeidersbond heeft besloten volgend jaar de algemene vergade ring op 4 en 5 Juni in Middelburg te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2