PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Meer voor dan de honderd vliegvelden Navo in W.-Europa Gevecht om „Valentine" laaide even heviger op STRIJD IN IND0-CHINA IS TE ZWAAR VOOR FRANKRIJK Vandaag VOOR HET KOREA-VRAAGSTUK GEEN OPLOSSING ZICHTBAAR 195e Jaargang-No. 278 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 Nov 1952 ADVERTENTIEPRIJS E cL per mm. Minimum p advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaai tarief. Kleine advertentie# (max 8 regels» van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlissingen Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51, telef. 3841. Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228). Oostburg, Finlandstraal 2, telef. 16. Terneuzen. BrouwerJJstr. 2. Zlcrlkzee. N. Bogcidi.tr. C 160. telel. 26. DERTIEN IN NEDERLAND. Plaats voor 4000 vliegtuigen Een woordvoerder van de Noordatiantische-Verdragsorganisatie (NAVO) heeft Maandag te Parijs meegedeeld dat er thans 123 vliegvelden in West- Europa, «'orden of zjjn aangelegd als bases voor de luchtstrijdkrachten van de NAVO. Een woordvoerder van de NAVO verklaarde, dat er in Noorwegen en Denemarken 7 vliegvelden aangelegd zyn of hun voltooiing naderen, in Ne derland dertien, België 14, Frankryk 41, West-Duitsland 35, Luxemburg 1 en Italië 12. ze-Rijen, Iepenburg (wordt nog in ge reedheid gebracht), Volkel, Welschap, Woensdrecht, Beek (wordt in gereed heid gebracht) en Eelde. Er zijn voorts in de tweede linie nog vele bases in Engeland, Noord- Afrïka, Griekenland en Turkije, aldus 'de woordvoerder. In kringen die in nauwe betrekking staan tot de NAVO wordt verklaard dat men mag verwachten, dat het ge stelde doel voor oorlogsvliegtuigen voor de verdediging van West-Europa (4000 toestellen) tegen het eind van dit jaar zal worden bereikt. Hierbij kan aangetekend worden, dat thans in Nederland de volgende vliegvelden in gebruik zijn: Schiphol (niet-militair), Leeuwarden, Twenthe, Soesterberg, Deelen, Valkenburg, Gil- Ook onrust in de Congo. De politie te Elizabethville (Belgi sche Congo) heeft Zaterdag medege deeld, dat zij „enige tientallen" leden van de verboden Kitawala-secte heeft gearresteerd, die anti-blanke agitatie zou voeren. In de mededeling wordt verder gezegd, dat de politie speurt naar dieven, die onlangs vuurwape nen uit een winkel in Elizabethville gestolen hebben. Rita kreeg de oren en de staart. Rita Hayworth (34) is met •een Spaans gezelschap naar Spanje vertrokken en ze heeft bij een stierengevecht bereids van een toreador als „schoonste vrouw rond de arena" de oren en de staart van een gedode stier gekregen. Men fluistert, dat een huwe lijk van Rita met de Spaanse graaf daarnaar gevraagd niet onmogelijk zal zijn. De graaf -aarnaar gevraagd zei geen ja en geen nee. Spokenjacht met radar. In Engeland houdt men er nog al van op spoken te jagen en indien de verhalen van verontruste dames en heren geloofwaardig zijn dan zou den er in oude Engelse huizen heel wat spoken wonen. Te Hove in Sussex heeft m*neer Ted Henty met vijf vrienden vorige week een onderzoek ingesteld in een huis, waar het al twee honderd jaar spookt en waar voorwerpen zo maar uit de ene kamer naar de andere zweefden. Ted nam daarvoor een ra dar-apparaat mee. Hij beweert, dat tien minuten na middernacht op het radarscherm een dansende lijn zicht baar werd. Toen met het geluid van een barstende bom werd het radar apparaat op zij geworpen en men nam niets meer waar. Bij onderzoek bleek, dat de draden, contacten en het apparaat zelf volkomen onbe schadigd waren. Op het ogenblik denkt Ted Henty er over na wat dit alles kan beteke nen. Onbekende Rembrandt en Frans Hals in Londen Op tentoonstelling van Nederlandse schilderijen. In de „Royal Academy" te Londen is Zaterdag de grootste tentoonstelling van Nederlandse schilderijen geopend, die ooit in Engeland is gehouden. Zij omvat 644 schilderijen uit de periode van 1450 tot 1750, waaronder een twintigtal uit Nederlandse verzame lingen. Drie van de 40 ""smbrandts zijn uit Nederland. Verder zijn er 26 doeken van Frans Hals. Het merendeel van de ruim 600 stukken is afkomstig uit Britse ver zamelingen, d.a. van koningin Elisa beth. Ditmaal zijn nog geen twintig nummers uit Nederland afkomstig. Deze tentoonstelling heeft de aan wezigheid in Britse huizen onthuld van stukken, die vrijwel of geheel onbekend waren aan Nederlandse kunstkenners, aldus de „Times". Zo is een portret van een jonge vrouw 'van de hand van Frans Hals aan het licht gekomen als resultaat van het schoonmaken van een schilderstuk, dat tot nog toe aan een onbekende kunstenaar was toegeschreven. Men oordeelt, dat dit stuk buitengewoon gracieus van stijl is en van een char me welke eerder aan het achttiende- eeuwse Frankrijk dan aan het zeven- tiende-eeuwse Holland doet denken. Er hangt o.a. een wel drie meter hoog stuk van Rembrandt, een rui- terportret van Panshanger, dat nog nimmer tentoongesteld is en tot een particuliere verzameling behoort Het is 'gedateerd 1649 en aangenomen wordt dat het geheel van Rembrandts hand is. De critici van de grote Londense bladen zijn enthousiast over deze ten toonstelling. Twee Indonesiërs te Amsterdam gearresteerd. Zij bedreven ongewenste politieke activiteit. Maandagmorgen zijn in hun woning te Amsterdam door de vreemdelin- fenpolitie gearresteerd de Indonesiërs unito, voorzitter van de organisatie Perhimpunan Indonesia en de heer Go Gien Tjwan, directeur van het Indo nesische persbureau Antara. Zij zijn aangehouden op grond van het bedrijven van ongewenste politie ke activiteit, zo vernemen wij van de zijde van de politie en het zou in de bedoeling van de minister van justi tie liggen hen na verhoor als onge wenste vreemdelingen uit te wijzen naar Indonesië. Het verhoor was Maandagmiddag nog gaande. Nederlands carillon in Parijs? Tijdens een Zaterdag te Utrecht ge houden vergadering van de Neder landse Klokkenspelvereniging' werd medegedeeld, dat er plannen zijn ge weest om in Parijs een carillon op de Eiffeltoren aan te brengen. Het ad vies van de vereniging is echter, dat men het beter in de Notre Dame kan plaatsen. Rust in Bagdad Strenge militaire controle. Voor de stad Bagdad en het district van die naam is Maandag tot nader order de avondklok afgekondigd. Ge neraal Amin, de nieuw benoemde mi litaire commandant heeft niet alleen de vijf politieke partgen ontbonden, maar ook het verschijnen van een achttiental politieke tijdschriften en dagbladen opgeschort. Voorts zijn voor de tijd, dat de staat van neleg in Bagdad zal duren de gewone burger lijke wetten buiten werking gesteld. De politie heeft in de nacht van Zondag op Maandag verscheidene po litici en demonstranten gearresteerd. Generaal Amin liet een bekendma king uitgaan, waarbij aan alle perso nen het dragen van wapenen werd verboden met uitzondering van politie en militairen. Ook werden samen scholingen van meer dan vijf personen verboden, maar er is toch nog gede monstreerd tegen de nieuwe regering. Spandoeken werden meegedragen met opschriften „Weg met de kapita listen De demonstranten mengden zich tussen de begrafenisstoeten van de slachtoffers der onlusten. Er de den zich geen nieuwe incidenten voor. Nederlandse bijenhouderij werkt met verlies. In een kringvergadering van Frie se imkers te Heerenveen is medege deeld, dat het aantal leden van de Vereniging voor een Bijenteelt in een jaar tijd terugliep van 24.000 tot 14.000. De imkerij in Nederland is namelijk niet lonend meer door de import van buitenlandse honing. Door de achteruitgang van dé Ne derlandse bijenstand is het mogelijk dat de bestuivingskansen voor plan ten enz. verminderen, waardoor de opbrengst in de land- en tuinbouw terug zou lopen. Men wil nu aan de regering vragen een verbod uit te vaardigen voor detail-verkoop van buitenlandse ho ning. KLACHT VAN RENE PLEVEN. De Navo moet Frankrijk helpen In een onderhoud met het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" heeft de Franse minister van defensie René Pleven verklaard dat Frankrijk de politiek en de strategie in het Verre Oosten in de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie besproken wenst te zien als een gemeenschap pelijk probleem van alle leden. De oorlogvoering in Indo-China was zeer zwaar en voor Frankrijk alleen niet te dragen. Het is moeilijk vooruit plannen te' maken, aldus de minister, omdat de Amerikaanse hulp op jaarbasis wordt verleend. Er moest een manier wor den gevonden om de hulpverlening op stabielere basis te plaatsen. Frankrijk streeft er naar zoveel mogelijk Indochinese strijdkrachten op te leiden. Het valt evenwel te be twijfelen of het zich in de naaste toe komst geheel uit Indo-China kan te rugtrekken. De begroting en de militaire plan nen, aldus de minister, moesten wor den herzien als gevolg van het feit dat Amerika de hulp voor 1953 heeft vermindel'd van 650 tot 525 millioen dollar. Als de hulp niet verminderd was, had Frankrijk eind 1953 950.000 man onder de wapenen kunnen hebben. Nu zullen het er een 45.000 minder zijn. is het 40 jaar geleden, dat Cyrenaica werd geannexeerd door Italië, dat deze kolonie in de tweede wereldoorlog aan Engeland verloor. In 1949 werd de zelfstandigheid van Cyrenai ca geproclameerd. Gasvergiftiging door defecte geyser Te 's Heerenberg zijn een 30-jarige drogist en zijn echtgenote in de bad kamer bewusteloos geraakt. De vrouw kwam bg kennis en wist zich naar een ander vertrek te slepen. Zij waarschuwde de dokter. Het bleek, dat de drogist inmiddels door gasver giftiging de geyser in de badkamer was defect overleden was. Duitse opwinding over de Saarkwestie. In West-Duitsland is de opwinding over de volgende week in het Saar- gebied te houden verkiezingen Zater dag en Zondag nog gestegen. De drie grootste partijen hebben in de dichtst bij het Saai-gebied gelegen steden protestbetogingen georganiseerd. Daarbij is volledige opheldering ge vraagd omtrent het incident in Saar- brücken, waarbij een pro-Duitse Saar- lander is overleden. Vele Westduitse bladen hebben reeds bij voorbaat verklaard, dat wat dit onderzoek ook zal opleveren, de huidige Saarlandse regering een mo rele verantwoordelijkheid niet af zal kunnen wijzen. Jomo, Kenyata, bijgenaamd de „brandende speer", wordt onder zware bewaking naar het bureau van de Hoge Commissaris te Kapengura in Kenya gebracht, waar het proces tegen hem een aanvang heeft genomen. Hij wordt ervan beschuldigd de leider van de Mau Man te zijn geweest. Communistisch partijcongres. BEREND BLOKZIJL MOET OF DE ZONDAARSBANK. In de laatste openbare zitting van het congres dei' communistische partij Nederland, heeft Berend Blok zijl geantwoord op de critiek, die was uitgeoefend op de E.V.C. Berend B. erkende, dat er fouten waren gemaakt, maar daarvan gaf hij de schuld aan de jonge vakver enigingsleiders. Hij vertelde, dat dank zij juridisch advies aan arbeiders in de laatste twee jaar een millioen gulden voor de arbeiders was verkregen. Paul de Groot, de partijsecretaris, beantwoordde de toespraak van E.V. C.-voorzitter Blokzijl. Hij citeerde Stalin, die gezegd heeft, dat „zonder eerlijke en revolutionnaire zelfcritiek geen vooruitgang mogelijk is." „Maar, aldus Faul de G„ „Blok- zyl heeft weliswaar erkend, dat de critipk juist is, doch te zellder tijd heeft hy zich tevreden op de borst geslagen over andere resultaten en heeft litj de jongere vakverenigings leiders aangeraden de hand in eigen boezem te steken. Dit is geen hou ding voor een verantwoordelijk lei der. Hij moest bly z(jn met de cri tiek en het ermee eens zijn. Wat partygenoot Biokzyl geuit heeft, was geen zelfcritiek." Nog steeds bekentenissen in het proces Slansky Het proces Slansky c.s. tegen de veertien politici te Praag gaat voort. Volgens radio Praag heeft de vrouw van London, een der beklaagden, een zware straf voor haar man verlangd, want hij is een verrader. Ludwig Freijka, Rudolf Margolius en Otto Fischl hebben als beklaagden bekentenissen afgelegd. Zij hadden economische sabotage gepleegd en de industrie voor milliarden kronen be nadeeld. De beklaagde Otto Sling, oud-secretaris van de communistische partij te Brno, gaf toe, dat hij zich aan spionnage had schuldig gemaakt. Nog twee van de veertien beklaag den moeten gehoord worden. Onder hen bevindt zich de oud plaatsvei-van- gend-minister van landsverdediging Reinich. Hij wordt beschuldigd van militair verraad en daar staat de doodstraf op. Te Tel Aviv heeft Sjareït namens de regering van Israël verklaard, dat de beschuldigingen tegen Israëlische di plomaten en staatslieden niet ernstig genomen konden worden. De gehele wereld stond verbaasd „over de klucht in de vorm van een officieel proces" Intussen zijn ook Maandag te Praag weer bekentenissen afgelegd over „Zionisme" en medewerking aan ille gale emigratie van Joden. Nieuwe arrestaties in kaper-kwestie Nu ook Denen onder verdenking. De politie van Nice heeft een zeke re Pierre Poggio aangehouden. Het staat vast, dat Poggio zich aan boord van de „Esme" bevond, toen dit jacht begin October het Nederlandse vaar tuig „Combinatie" enterde en beroof de van een lading Amerikaanse siga retten. Voorts zijn de commandant en I enkele opvarenden van het Deense jacht „Jes B 106" in hechtenis geno men, De politie vermoedt, dat de be manning van de „Jes B 106" zich op haar beurt meester heeft gemaakt van .de lading, welke de bende, die met de „Esme" opereerde van boord van de „Combinatie" had geroofd. VOORSTELLEN GENOEG, MAAR Rusland en U.S.A. beiden hardnekkig W.vsjinsky heeft op 10 November j.l. in de politieke commissie van de Verenigde Naties voorgesteld een commissie van dertien landen waar onder Rood China in te stellen voor de oplossing van het Korea-vraag- stuk. Hij heeft thans een aanvulling op dit plan ingadiend. De bedoelde commissie zou ook de volledige repatriëring der krijgsgevangenen te be handelen krijgen en daarover kunnen beslissen by twee derde meerderheid van stemmen. De Verenigde Naties zouden een onmiddeilyk staken van het vuren moeten bevelen. repatriëring. De rest kan tevelde wor den uitgewerkt. Wysjinsky keerde zich tegen het voorstel van India. De scheidsrechtersidee verwierp hrf, want de Verenigde Naties kunnen geen scheidsrechter in een commissie aanwijzen nu zij zelf oorlogvoerende partij zijn. De Indiase resolutie, zo zei hij, was slechts geschikt om de oorlog te laten voortduren. Ook de andere voorstellen verwierp hrj, behaive het Poolse voor stel, waarin onmiddellijk staken van het vuren wordt geëist. Amerika heeft intussen nog steeds bezwaar tegen het voorstel van India betreffende de repatriëring der krijgsgevangenen. De Amerikanen willen, dat de assemblée der Verenig de Naties zich zal beperken tot het bevestigen van het beginsel der vrije Joliot-Curie in ongenade bij communisten? Naar van verschillende zijden te Parijs verluidt, zal de Franse atoom geleerde en winnaar van de Nobel prijs, prof. Joliot-Curie zich binnen kort voor de communistische partij moeten verantwoorden. Joliot-Curie, die een vooraanstaan de plaats in de communistische partij inneemt, zou worden verweten, dat hij tijdens de oorlog de voorraad voor het atoomonderzoek belangrijke „zwaar water", waarover Frankrijk beschikte, aan Engeland in plaats van aan de Sowj et-Unie beschikbaar heeft gesteld," en dat hij betrekkingen met Duitse autoriteiten zou hebben onder houden. Sinds zijn afzetting als leider van het Franse atoomonderzoek, werd van Juliot-Curie niet veel meer verno men. EEN WRAK VERZET ZICH. Bij Terneuzen worstelen mannen met een roestbruin monster In de Meidagen van '40 vernielde een Duitse „Stuka" op de Westerschel- de naby Terneuzen de Britse torpedojager „Valentine" in een medogenloze stryd. Het schip werd tot een wrak, dat nu ruim twaalf jaren later wederom in een gevecht is gewikkeld, van vreedzamer, maar ook van hardnekkiger aard. Minder wreed uiteraard en zonder gevaar voor men senlevens gelukkig, maar toch ook een verbeten strijd met als inzet de volle energie van elite deelnemer, van directeur tot uitvoerder, van schip per tot kok Sinds ï-uim drie weken is de strijd heviger opgelaaid en werden meer dere „eenheden" rondom het roest bruine monster geconcentreerd. Na beëindiging van de omstreeks Augus tus begonnen eerste phase het met behulp van enorme scheepskettingen „doorzagen" van het wrak werd ongeveer tien dagen geleden begon nen met de pogingen het 72 meter lange voorechip van de „Valentine" te lichten. Sindsdien ligt de Belgische bok „Aigle" hefvermogen 100 ton van de rederij Eug. Herbosch uit Antwerpen met grage zilverwitte grijparmen en snaarstrak gespannen kabels gereed om de prooi te grijpen; ligt de boeg van het voorschip met stalen trossen feketend aan een op de dijk opgesteï- e lier en werd herhaaldelijk getracht het wrak mede met behulp van vier luchttanks elk 100 ton tot ca pitulatie te dwingen. In het afgelopen week-end was te vens een 60-tons bok van de Kon. Mij. „De Schelde" uit Vlissingen ge mobiliseerd en voor de tweede maal in een tijdsbestek van tien dagen be reikte de spanning gedurende een week-end een hoogtepunt. Zouden de moeizame pogingen beloond worden? IN DE KOMBUIS.. In de kombuis van het vaartuig „Clazina", dat de mannen van de bergingsmaatschappij van de gebr. Bijker uit LJsselmonde tot verblijf plaats dient, zetelt de kok en hij schilt bg het onzekere licht van een petroleumlamp aardappelen. Zijn domein ligt benedendeks en geeft toegang tot de „directiekamer", waar „achter gesloten deuren" directeur Bijker en uitvoerder Kaptein overleg plegen. Van buiten klinkt geroep van mannen, die elkaar aanwijzingen toe schreeuwen, een lier ratelt en voort durend brult de motor van de com pressor, die de vier tanks van lucht voorziet. Van tijd tot tijd huilt de stoomfluit van de „Aigle" een ver zoek zonder woorden aan de veel vuldig passerende schepen om wat uit de buurt te blijven. De*golfslag be lemmert het werk. ANDERE MAATREGELEN. Zo was het Zondag 16 November en Zaterdagmiddag 22 November, toen bij hoog tij getracht werd het voor schip (72 meter lang), dat nog tegen het 24 meter lange, losgezaagde ach terschip haakt, weg te trekken. En zo was het Zondagmiddag 23 November, toen bij laag water de kop van het voorschip volgepompt werd met water om te trachten het enigs zins te doen „duikelen", waardoor het wellicht vrij had kunnen komen. Had kunnen komen...... Helaas, omstreeks kwart over een moesten de pogingen wederom ge staakt worden. Het totale hefvermo gen bleek nog ontoereikend om de „Valentine" tot overgave te dwingen en er zullen andere maatregelen ge troffen moeten worden. De kok in zijn kombuis schilt nog steeds aardappelen en hy lucht z'n gemoed een weinig: „Als dat zo door gaat zitten we hier met Kerstmis nog", merkt hy mistroostig op, maar hij en al de anderen ze zullen van geen wijken weten. Ook al wordt het Kerstmis! Kerstcadeautjes van de Noordelijken De Noordelijken hebben de Britse strijdkrachten in Korea via luidsprekers kerstcadeautjes beloofd. Deze zouden aan de prikkeldraadversperringen ge hangen worden. Door de luid sprekers werd gevraagd: „Waar om ga je niet thuis Kerstmis vieren vrind? Je cadeautjes zulr len zoals gewoonlijk aan de prikkeldraadversperringen han gen". Vorig jaar hingen de Chine zen kleine geschenken, zoals pakjes sigaretten en sigaret tenkokers aan een versierde kerstboom, die zij in door de Britten bezet gebied achterlie- ten. Toch geen waterstofbom? De Amerikaanse atoomdeskundige Vannevar Bush heeft Zondagavond in een vraaggesprek voor de Ameri kaanse radiozender medegedeeld dat hr| niet gelooft dat de Verenigde Sta ten de waterstofbom bezitten. Verder gaf hg als zgn oordeel dat de Amerikanen de Russen op het ge bied van de atoomonderzoekingen ver voor zijn. Ook zou volgens Bush door een atoombom geen beslissing in Ko rea kunnen worden afgedwongen omdat de belangrgke doelen te ver uiteen liggen. Groot dichteres in alle eenvoud gecremeerd In alle stilte is Maandagmorgen het stoffelijk overschot van de dich teres mevr. Henriëtte Roland Holst- van der Schalk, die Vrijdagavond op 82-jarige leeftijd in een rusthuis te Amsterdam is overleden, in het cre matorium te Driehuis-Westerveld verast. Bij de crematie waren slechts haar naaste familieleden en een twin tigtal van haar beste vrienden aan wezig Gemeenteraadslid wegens fraude gearresteerd In Meppel is, verdacht van fraude, gearresteerd de administrateur R. F. F. heeft zitting in de gemeenteraad van Meppel voor de gecombineerde groep P.v.d.AGemeentebelangen- Sokken voor Uncle Sam. Een dame uit Wassenaar heeft het initiatief genomen voor het exporte ren van zelfgebreide sokken naar de Verenigde Staten. Zij heeft nu al 600 helpsters. Vorig jaar bedroeg de waarde van de export 25.000 dollars. Zij wil de zaak nu uitbreiden. DE VERWACHTi FRAAI «LMLUWEEK. Geldig tot Dinsdagavond: In de Noordelijke helft van het land aanvankelijk nog enkele sneeuw- of hagelbuien. Overigens flinke pe rioden met zonneschijn. In de och tend matige Noord-Westelijke wind. Later zwakke wind uit uiteenlopen de richtingen. In de middag tempe raturen enkele graden boven het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1