KAPPIE EN DE SMOKKELKONING C De onrust onder naturellen in Zuid-Afrika AANTAL VERKEERSONGEVALLEN TE GROOT IN NEDERLAND TEGEN AT00MSTRALEN THANS BESCHERMING MOGELIJK EEN KIJKJE BIJ HET EERSTE KLASSE KAMPIOENSCHAP 4 PROVINCIAL* ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 GEEN VERBAND MET MAU MAU Te Port Elizabeth wonen zij in keurige stadswijken (Van onze correspondent in Kaapstad.) De 24-imrs staking van naturellen in Port-Elizabeth en in een deel van Oostelijk Kaapland, is een direct gevolg geweest van de onlusten in de stadswijk New Brighton, waarbjj enige weken geleden drie blan ken werden vermoord. Men zal zich herinneren, dat, toen de politie twee jeugdige dieven wilde arresteren, plotseling een duizendkoppige menigte in wilde razernij begon met de vernietiging van gebouwen en dat drie mensen in een bioscoop werden doodgestoken en gestenigd. Het station werd zeer zwaar beschadigd, een theater, een postkantoor en drie winkels gingen in vlammen op en zeven uren lang vocht de politie met een dolgeworden menigte. De volgende dag was alles weer zo rus tig als ooit tevoren. De gemeenteraad van de (vrijwel feheel Engelse) stad Port Eliza- elh, die tot dusverre (zulks in te genstelling met andere stadsraden) algehele vrijheid aan de naturellen had gegeven en uitstekende wijken voor hen had ingericht, heeft na de ze uitbarsting van gewelddadigheid de avondklok ingesteld, teneinde orde en veiligheid te verzekeren. Tegen deze maatregel heeft de lei ding van de verzetsorganisatie van het African National Congress wil len protesteren door het afkondigen van een algemene staking voor alle zwarte werkers. Dat zij tegelijkertijd Door; A. KAPTEIN een gebeds- en vastenactie voor alle deelnemers voorschreef gaf aan deze staking, gezien de ontvlambaarheid van door religieuze activiteiten „op gewarmde" naturellen een bijzonder gevaarlijk karakter. In politieke kringen achtte men het niet toevallig, dat het uitbreken der ongeregeldheden precies samen valt met het debat over de apart heidspolitiek, dat de Arabisch-Azia- tische landen onder leiding van In dia bij de Verenigde Naties hebben aanhangig gemaakt. Deze verklaring klinkt logisch, maar wij geloven toch niet, dat de staking te Port-Elizabeth en de op stand in Kenya weinig meer met elkaar gemeen hebben dan de uiter lijke verschijnselen. In Kenya is de actie der Mau Mau, hoewel gemengd met zekere religi euze en sterk-rassistische elementen, LEZERS SCHRIJVEN Cleuver en het Middelburgs Mannenkoor. Met grote belangstelling lazen wq in uw blad van Vrijdag 14 November j.l. de herdenking van wijlen Joh. Cleuver, ter gelegenheid van zijn honderdste geboortedag. Zeer getroffen waren wq door het vele dat wijlen Joh. Cleuver in zijn jaren op muzikaal- en vocaal gebied te Middelburg tot stand heeft ge bracht Pijnlijk waren wij echter ge troffen' door het feit, dat met geen enkel woord het Middelburgs Man nenkoor werd genoemd. Vooral die genen van ons, d e het voorrecht heb ben gehad onder hem de mannen- zang te mogen beoefenen, voelden zich zeer teleurgesteld. Blijkbaar is de samensteller van deze herdenking in het geheel niet op de hoogte geweest van de histo rie van 't Middelburgs Mannenkoor. Het is juist wijlen Joh. Cleuver ge weest, die de grondlegger en stich ter van het Middelburgs Mannenkoor was. Wanneer U de Middelburgse Cou rant van Maandag 13 November 1905 opslaat dan vindt u daarin op genomen een advertentie tot oprich ting van een mannenkoor met als ondertekenaars o.m. J. Cleuver, ter wijl in dezelfde courant daarover een bericht is opgenomen. Uit het archief van het Middel burgs Mannenkoor blijkt, dat dit op 3 December 1905 werd opgericht, waarbij de heer Cleuver tot dirigent werd benoemd. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat Tl, Vrijdag vóór de aanvang der re petitie de huidige dirigent van het koor, dhr Jan Kuiler, in een gloed volle rede de buitengewone bekwaam heden van zijn vroegere leraar, de stichter van het Mannenkoor, naar voren bracht, terwijl ook hij zijn gro te verwondering uitsprak over het feit, dat met geen enkel woord in de P.Z.C. gerept werd over het niet minder grootse werk van Cleuver bij de stichting en de opbouw van het M'ddelburgs Mannenkoor. Ook met dit koor heeft Cleuver grote hoogten bereikt. Het deed Kuiler goed, dat hij thans dirigent van het Middelburgs Mannenkoor is, omdat zijn vroegere leraar Cleuver deze vereniging zo'n warm hart toedroeg. Zoals reeds gemeld heeft het Mid delburgs Mannenkoor Zaterdag j.l. (de honderdste geboortedag van Joh. Cleuver) een krans op zijn graf ge- *e*VVij meenden goed te doen U:deze bijzonderheden omtrent Cleuver en het Middelburgs Mannenkoor te mel den, omdat de herdenking o.i. onvol ledig was. Namens het bestuur van het Middelburgs Mannenkoor, H. J. ADRIAANSEN, Secr. Naschrift der Redactie. Gaarne ver lenen wij aan bovenstaande aanvul ling van onze Cleuverpagina door het bestuur van het Middelburgs Man nenkoor een plaats. Onze muziekre dacteur, die deze pagina samen stel de, was op de hoogte van de oprich ting van dit koor door Cleuver. Het is nem zelf onbegrijpelijk, dat hij. bij alle zorg aan deze pagina besteed, niettemïb bij de uitwerking verzuim de het Middelburgs Mannenkoor te vermelden. Voor deze omissie onze excuses. Hoofdredactie P.Z.C. grotendeels een gevolg van de eco nomische ontevredenheid onder de zwarte bevolking. Natuurlijk dient de barbaarse wreedheid der opstan delingen, die meer dan honderd blan ken vermoordden en vele duizenden koeien en schapen afslachtten of zinneloos verminkten, thans met kracht van wapenen te worden on derdrukt. Maar men mag niet ver geten, dat de gemiddelde lonen in de snel groeiende industrie nog min der dan een Pond per maand (onge veer tien gulden) bedragen en dat honderdduizenden naturellen er zijn samengedrongen in te kleine (en door onoordeelkundige landbouwme thoden onvruchtbaar geworden) re servaten, terwijl enorme gebieden, die eigendom zijn geworden van En gelse grootgrondbezitters, voor de in heemsen verloren gingen. De enorme toevloed van naturellen naar de ste den, waar de industrie hen roept, heeft voorts een verschrikkelijke wo ningnood doen ontstaan. De gouverneur Van Kenya, sir Evelyn Baring, heeft dan ook, direct na het inzetten van de grootscheep se militaire actie, plannen tot econo mische reformatie aangekondigd. Het is evident, dat deze plannen minstens zes jaar achter de feiten aankomen. POKT-ELIZABETH. In Port-Elizabeth liggen de zaken anders. De gemiddelde lonen zijn er in de industrie voor de zwarte wer kers ongeveer tienmaal hoger dan in Kenya; de stadswijk New Brighton, waar de onlusten uitbraken, is een voorbeeld van moderne, uit progres sieve ideeën geboren naturellenbe- huizing, die de vergelijking met ar beiderswijken in'Amsterdam en Rot terdam glansrijk kan doorstaan. Er zijn volop mogelijkheden voor onder wijs, ontwikkeling, sport en ver maak. De vrijheid der inwoners was er ongelimiteerd; men kende er geen passenstelsel, geen avondkjok, geen controle op vestiging. Men had er de bewoners een aanzienlijke mate (ve len zeggen thans: een veel te grote mate) van zelfstandigheid gegeven. De in het algemeen zeer progres sieve stadsraad is er nu, met een meerderheid van twintig tegen drie stemmen, toe overgegaan om een der vrijheden tijdelijk weg te nemen door het instellen van de avondklok en dat was, naar het African National Con gress zegt, de aanleiding voor de al- gemeene staking. Met het waarschuwende voorbeeld van Kenya voor ogen waar eerst honderd mensen werden vermoord al vorens men tot drastische actie over ging nam de regering van Zuid- Afrika te Port Elizabeth maatrege len om elke ordeverstoring tegen te gaan. Dat de actie der naturellen door buitenlandse agenten geleid wordt, zoals sommigen beweren; staat niet onomstotelijk vast. Maar dat de com munistische propaganda, met name onder de dunne bovenlaag van half- ontwikkelden, goeddeels schuldig is aan de opzweping der zeer toegan kelijke gemoederen, kan zonder meer worden aangenomen. De uit de Volksraad verwijderde communisti sche afgevaardigde Sam Kahn, treedt als juridisch adviseur der be trokkenen op. Truman bepleit verlaging douanetarieven van U.S.A. Huidige tarieven zijn uit de tijd. In een boodschap, gericht tot het congres van de nationale raad voor de buitenlandse handel, dat te New York wordt gehouden, heeft presi dent Truman de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid om vooral door uit breiding van de handel de economi sche macht van de vrije wereld te vergroten teneinde wereldoverheer sing door de Sowjets te voorkomen. Voorts bepleitte de president een ver laging van de Amerikaanse douane tarieven. Wanneer de Verenigde Staten hun douanetarieven verlagen, die in zeke re zin een anachronisme zijn, daar Amerika het grootste crediteurland ter wereld is en de rest van de vrije wereld de productie verhoogt, maat regelen neemt tot verlichting van de inflatiedruk en de prijzen handhaaft op een niveau, dat het mogelijk maakt de concurrentie het hoofd te bieden, dan zullen wij op een zeer overtuigende wijze de onjuistheid van Stalin's beweringen kunnen aanto nen, aldus Truman. De regering en het volk der Ver enigde Staten zullen het probleem der douanetarieven in het begin van het komende jaar tot een oplossing moeten brengen, daar dan de wet op de wederzijdse handelsovereenkom sten afloopt en verlengd moet wor den. Ik ben er zeker van, dat het Amerikaanse volk zich zijn verant woordelijkheid bewust zal zijn en zijn steun zal geven aan een econo misch programma, dat beoogt de grotere mate te verenigen, aldus pre sident Truman. CENTRALE LEIDING NODIG.' Teveel instanties zijn betrokken bij het verkeersbeheer Omdat er zoveel instanties in Ne derland bemoeienis hebben met het verkeer en iedere instantie zich strikt beperkt tot de e'gen taak, ont breekt de grote lijn in het verkeers beheer. Het gevolg daarvan is, dat de De uitvoer van fruit en uien Tegen 1 December wordt een nieu we minimum-uitvoerprijs voor appels en peren naar Duitsland verwacht. Deze prijs bedraagt thans f30 per 100 kg., teneinde de Duitse binnen landse fruitmarkt niet te verstoren. Oorspronkelijk gold deze regeling in overleg tot 15 November. Uit Zweden wordt gemeld, dat de invoer van appelen per 12 December vrij wordt. Hoewel de Engelse markt voor Ne derlandse uien krachtens overeen komst per 1 December zou open gaan, is thans gebleken, dat de En gelse autoriteiten de invoer van Ne derlandse uien van 24 November af zullen toestaan. strijd tegen de vele verkeersongeval len niet intensief genoeg kan worden aangebonden. In 1951 is op het Ne derlands wegencongres een algemene conclusie aangenomen, waarin werd aangedrongen op het instellen van een permanent advieslichaam voor het verkeer, dat hetzij op verzoek van de regering ,hetzy op eigen ini tiatief adviezen zou geven om te ko men tot een gecoördineerd verkeers beleid. Zowel in justitiële als in politie- en waterstaatskringen was men daar over enthousiast. De A.N.W.B. heeft zich nu tot enige ministers gewend om nog eens de aandacht op dit congresbesluit te vest'gen. 5r is namelijk van enige daadwerkelijke belangstelling der overheid nog niets gebleken. Verhuisbijdragen als men kleiner gaat wonen? De Tweede Kamer heeft haar voor lopig verslag uitgebracht over de be groting van het ministerie van maat schappelijk werk. In hoofdzaak vroegen de leden in lichtingen over het beleid, dat de mi nister denkt te voeren. Men wilde weten hoe de minister staat tegen over staatsbemoeienis en particulier initiatief op de gebieden, welke onder zqn ministerie vallen. Enkele leden waren ongerust over het geringe aan tal woningsplitsingen. Er valt naar hun mening nog heel wat te splitsen. Ook wilden zij verhuisbijdragen ge ven aan gezinnen, die een grote wo ning willen verlaten om kleiner te gaan wonen. Vele leden waren van mening, dat gezinsverzorging gezien moet wor den als een object voor sociale verze kering. Men wilde ingelicht worden over de plaatsing van minder-validen in het bedrijfsleven, over de zorg voor bejaarden, over de inschakeling van gerepatrieerden in het maatschap pelijk leven en over het bedanken van generaal Scholten als hoofd der Ambonezenkampen. Wat doet de re gering ter oplossing van het Ambo- nezenvraagstuk En hoe denkt ze over de verpauperisering van de In dische Nederlanders in Indonesië? zo werd tenslotte gevraagd. Voorwaarden voor zelfbestuur in de beheerde gebieden De beheerschapscommïssie der Ver. Naties heeft met 34 tegen twaalf stemmen, bij acht om' idingen, be sloten de algemene v adering der Verenigde Naties aan te bevelen een lijst van voorwaarden op te stellen, die moeten zijn vervuld, wil gezegd kun nen worden dat een beheerd gebied volledig zelfbestuur heeft gekregen. Nederland stemde tegen. BEKENDMAKING IN BRUSSEL: Loodwattenvest en pilletjes Overal ter wereld maakt men zich thans ongerust over de gevolgen van een mogelijke oorlog met atoomwapens. Hoe kan men zich tegen deze wapens beveiligen en welke kansen heeft de mens om een atoombom- strijd te overleven Tegen een voltreffer is uiteraard weinig bestand, maar men kan wel iets doen om zich te beschermen tegen de werking van atoom-stralen. Tydens een te Brussel gehouden persconferentie, zijn enkele uitvin dingen van Belgische geleerden bekend gemaakt op het gebied der be scherming van de burgerbevolking tegen de atoombom. Prof. Magnel heeft het probleem onderzocht van de bouw der schuil plaatsen, die weerstand moeten bie den aan atoombommen, welke op een afstand van minstens 800 meter tot ontploffing komen. De prijs van een gemeenschappe lijke schuilplaats voor het personeel van een fabriek zou fr. 1500 tot fr. 2400 per hoofd kosten. Prof Magnel gaf hierna inlichtin gen over het door hem uitgevonden zogenaamd „voorgespannen beton", dat aan grotere schokken weerstand biedt dan het gewone gewapende be ton en waarvan de prijs 20 procent lager is. Dit voorgespannen beton komt vooral in aanmerking voor het bouwen van schuilkelders met werk- verstrekken en vergaderzalen. Prof Bacq sprak over een nieuw product van de laboratoria van de Luikse universiteit, namelijk het „mercaptolethylamlne", dat de eigen schap bezit de uitwerking van atoomstralen met de helft te vermin deren. Op muizen genomen proeven met dit product, dat ook wel „Be- ZEEUWSE PAMRUBRIEK Exclusieve bijdrage van problemist André Miedema uit Londen Terwyi de candidaten voor de wereldtitel in een heftige en voor ons be langwekkende stryd zijn gewikkeld, waarin de Canadees Dagenais de grote ontdekking van dit tournooi betekent, beijveren twintig Zeeuwse spelers zich om een titel van heel wat bescheidener formaat in- de wacht te slepen. Het zjjn onze eerste klassers, die door het veroveren van de provinciale titel het bewijs hopen te leveren, dat ook zij in het zo grillige tournooispel hun weg weten te vinden. Als wij ditmaal ons zoeklicht dus richten op het strijdtoneel der eer ste klassers, is liet. niet, omdat deze wedstrijden zo belangrijk zijn. Maar w\j doen dit, omdat wij getroffen werden door de grote animo, het enthousiasme en ook de wijze, waar op gespeeld wordt. Om hiervan een indruk te geven, kozen wij een wil lekeurige party, die tevens een aar dig beeld geeft van het gemiddelde spelpeil in deze klasse. De witte stukken worden gedirigeerd door Ph. Haverhoek- (Goes), de zwarte door de jeugdkampioen van Zeeland 1951, A. v. d. Schraaf uit Kapelle. Men zal intussen goed doen op de ver richtingen van v. d. Schraaf te blq- ven letten. 1. 32-28, 19-23; 2. 28x19, 14x23; 3. 37-32, 10-14; 4. 41-37, 14-19; 5. beginners deze aanwijzing: 5-10 was verhinderd wegens 28-22 en 33-29. Na Zwart 5. 17-21, wit 31-27, en dan na 5-10: 27-22, 38-33 en 46-41); 7. 39-33, 5-10; 8. 44-39, 10-14; 9. 46 -41, 7-11; 10. 33-29!, 1-7; 11. 38- 33!, 20-25; 12. 32-28, 23x32; 13. 37 xl7, 11x22. Wit onderneemt met zijn 10e en 11e zet een goede poging tot een Roozenburgopstelling. Zwarts antwoord (20-25) is prima. Wit blqkt dit speltype echter zoals het vervolg leert niet te beheer sen. Ook de 12e zet is in dit ver band reeds fout. Beter ware 42-38; na 14-20 volgt dan 32-28 en 29-24 met goed flankspel. De 14e zet (31 -26) geeft zwart een unieke kans op het innemen van de hekstelling, waarvan hg weliswaar profiteert, maar verder dan positioneel voor deel komt hy toch niet. 14. 31-26, 14-20! 15. 43-38, 19- 24! Nu speelt wit toch 43-38, maar hg had hiermede als 12e zet meer profijt gehad. 16. 50-44, 7-11; 17. 41-37, 11-17; 18. 38-32, 22-27! 19. 32x21, 16x27; 20. 37-31, 27-32. Zeer goed gezien. 22 November. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG WATER U.+ NAP U. NAP LAAG WATER 4.40 5.12 5.48 6.10 1.97 2.12 2.19 1.36 1.60 17.08 17.39 18.16 18.35 18.51 2.05 2.22 2.29 1.52 1.75 U.-NAP 11.07 1.9 11.44 12.24 11.53 12.13 2.15 2.32 1.54 1.81 NAP 23.18 1.64 23.55 1.83 33-28, 17-22; 6. 28x17, 11x22 (voor Na 47-41 volgt 32-38 en na 48 of 49-43 volgt, 32-37. Wit wordt dus gedwongen tot: 21. 42-38, 32x43; 22. 49x43, 2-7; 23. 47-42, 7-11. Wellicht is nu 6-11 te verkiezen boven 7-11. Immers zwart geeft nu het belang rijke combinatie-element 18-23, voorafgegaan door 24-30 prijs. 24. 42- 37, 9-14; 25. 37-32, 14-19; 26. 32-28, 17-22; 27. 28x17, 11x22; 28. 31-27, 22x31; 29. 36x27, 4-9; 30. 27-22, 18x27; 31. 29-23, 19x28; 32. 33x31, 9-14. Wit is nu uit de perikelen. De party eindigdë na nog 30 zetten in remise. In de party M. P. Breel (Goes) met wit en J. C. v. d. Hage (Nis- se) kwam het tot de volgende stand: Wit: 8 schqven op 24, 26, 31, 36, 38, 39, 41 en 48. Zwart: 8 schqven op 13, 14, 16, 17, 21, 22, 27 en 28. Wit aan zet speelde foutief 39- 34, waarna zqn tegenstander er vlug bij was met 13-18 en 27-32 en de party vervolgens op keurige wij ze won. Zqn lot hing echter aan een zqden draadje, dat wit (zie diagram) verzuimde met 38-33 door te snij den. Wq menen, dat zwart dan practisch verloren staat. U ziet, sléchts één foutzet en de rollen worden omgekeerd. Speciaal voor de lezers van deze rubriek stelde de bekende te Londen wonende problemist en speler André Miedema de volgende roblemen ter publicatie beschik- aar. Voor de goede oplosser stel len wq een aardig prqsje in het vooruitzicht. No. 1 zwart: 11 st. op 13, 14, 17, 18, 23, 25, 26, 28, 29, 31 en 36. Wit: 11 st. op 34, 35, 37/40, 43, 44, 46/48. No. 2 zwart: 11 st. op 4, 8, 11, 14, 18/21, 23, 24 en 36. Wit: 11 st. op 25, 29, 32/34, 38, 39, 41 en 48/50. No. 3 zwart: 10 st. op 2, 8, 9, 12, 19, 23/25, 28 en 29. Wit: 11 st. op 30, 34, 37/44 en 49. Voor deze 3 vraagstukjes (ideeën en motieven Miedema) geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen in te zenden aan L. Anderson, Goes, Ko ninginneweg 30. 5. Onderweg praatte de heer aan één stuk door, zodat het Kappie enigs zins duizelde, toen ze na een snelle rit langs de kade stopten, vlakbq een grote praam, diep gela den met wasmachines. De heer sleurde hem bqna uit de auto, wees met een trots gebaar naar de praam en vroeg: „Dat is de lading, die ik bedoelde. Kunt u die ver slepen naar Angolia?" Kappie knikte qverig en wilde iets antwoor den, doch de ander ging alweer verder: „U moet goed begrijpen, dat er zeer veel haast by is. De machines hebben hier al veel te lang gelegen en hoe eerder u kunt vertrekken, hoe beter! Ik zal mijn mensen ii\ Angolia telegraferen, naar u uit te kqken en u direct bq aankomst te be- talen!" Nadat Kappie zqn weldoener verzekerd had, dat zij nog diezelfde middag zouden ver trekken, en afscheid van hem genomen had, holde hy naar de „Kraak" die iets verderop gemeerd lag, terwql de heer hem met een vol dane grqnslach om de lippen nakeek. captan" wordt genoemd, hebben de doeltreffendheid ervan aangetoond. Ook is het Becaptan met succes be proefd in talrijke gevallen van „straalziekte" bij kankerlijders, die met x-stralen of radium waren be handeld. Men is erin geslaagd een stabiel zout van het mercaptolethy- lamine af te zonderen, dat in de vorm van een tablet kan worden in genomen en de mens tegen de straal ziekte kan beschermen. In geval van oorlog, zo verklaarde prof. Bacq, mag verwacht worden dat men de verliezen aan mensenlevens door de uitwerking van atoomstralen met on geveer 50 procent kan verminde ren door het gebruiken van genoem de tabletten. Prof. Maisin, directeur van het kankerinstituut te Leuven heeft het probleem van anatomisch-patholo- gisch standpunt onderzocht. Tijdens een lange reeks proefne mingen, zo verklaarde hy, hebben wq ons kunnen overtuigen van de be schermende rol van verschillende an tibiotica, zoals by voorbeeld de aureo- mycine. bq dieren, die een dodeiyke dosis stralen hadden ontvangen en dit in 75 procent der gevallen. An derzijds beschermt voedsel dat rqk is aan dierlijke eiwitten, zoals melk, de dieren beter dan een dieet op ba sis van meelspijzen en groenten. Andere onderzoekingen van prof. Maisin hadden betrekking op de milt en de lever. Ongeveer 75 procent van de dieren, die een dodelijke dosis van 700 Röntgens hadden ontvangen bleven in leven wanneer de lever streek tqdens de bestraling be schermd bleef. In de practijk, aldus de geleerde, schijnt het, dat men personen van een zekere dood kan redden indien zij by een atoombom bardement de streek van de lever beschermen en daarna worden inge spoten met mercaptolethylamlne of glutathion. In oorlogstijd zou het vol doende zijn alle soldaten te voorzien van een vest, dat opgevuld la met loodglaswatten. Bovendien zou elk hunner het in te nemen of in te spui ten geneesmiddel te zqner beschik king moeten hebben. KLANKEN UIT DE AETHER ZATERDAG 22 NOVEMBER. HILVERSUM 1. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws- en weerberichten 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. mu ziek. 10.55 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gr. muziek. (12.30—12.33 Land- en tuinbouw- mededeiingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws 13.20 Lunch concert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gr. muziek 14.20 Engelse les. 14.40 Mannen koor. 15.00 Kroniek van Letteren en Kun sten. 15 40 Harmonie-orkest. 16.00 Kamer orkest en soliste. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Klas sieke muziek. 18.45 Buitenlandse corres pondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. muziek. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Gram. muziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 „Lichtbaken", cau serie. 20.50 Gram. muziek. 21.00. Geva rieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22 00 Amusementsmuziek 22.30 „Wij lui den de Zondag in". 23 00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7,00 Nieuws. 7.10 Gram. mu ziek 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gram. muziek. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.18 Gram. muziek. 8.30 Orgelspel. 855 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. muziek. VPRO: lü.OO „Tijdelijk uitgeschakeld"», causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continube drijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Gram. muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Accordeonorkest en solist. 13 00 Nieuws en commentaar. 13.20 Poll- tie-kapel. 13.50 Radio-weekjournaaL 14.15 Orgelspel. 14.35 Friese poëzie. 15.00 Ama teuruitzending. 15.30 „Eerst denken, dan doen", causerie. 15.45 Jazzmuziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Radio Philharmonisch orkest er solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws 18.15 VARA-Varia. 18.20 Film programma. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse defensie". 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Pas separtout". causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Soci alistisch commentaar 22.15 Weense mu ziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 22.55 Reis Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschappen dammen. 23.2024.00 Gram. muziek. TELEVISIE. GEZAMENLIJK PROGRAMMA. 13.35— plm. 14.15 De aankomst van Sint Nicolaas in Amsterdam. ZON EN MAAN. 22 November. Zon: op 8,12 onder 16.40 Maan: op 12.55 onder 21.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 4