Urouivenpagina Onze Géén bontmantel, toch beschermd tegen felle koude Zó kan het ook EEN WARME HOOFDBEDEKKING VOOR DE KLEINTJES VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952. PROVINCIALE ZEEUV/SE COURANT 11 cz Geef zelf uw wintermantel eens een geheel nieuw cachet! De mode-ontwerpers hebben het goed met ons voor deze winter* Er be hoeft, volgens hen, geen greintje kou geleden te worden, mits men zich na tuurlek houdt aan de door hen gemaakte modellenDoor een garnering van bont op de kraag of manchetten kan de mantel een geheel ander aanzien krijgen. Wat wij natuurlijk zelf ook allang wisten. Maar wel aardig en uitermate practisch lijkt ons de losse capuchon met schouderbedekking van een lich te bontsoort, welke niettemin het aanzien zeker waard is. Waarom moet men altijd in een jas gehuld zfln, die van de kleine vrouw een dik. ke prop maakt. Waarom realiseert men zich niet, dat een getailleerde mantel van licht gewicht, oneindig meer flatteert? Verstandige vrouwen, die geen geld hebben voor een bontmantel, zuilen daarom voor de komende winter ge red zijn met de capuchon, welke hier bij afgebeeld is. Is men „rijk" genoeg, dan zou men misschien ook nog tot aanschaffing van een mof kunnen overgaan. Wij kunnen u verzekeren, dat dit garderobe-onderdeel aller minst ouderwets is; bij verschillende shows zagen wij het geregeld. In ons klimaat is het absoluut geen overbo dige luxe om handen en polsen extra bescherming te bieden AANGEPAST Begrijpelijk is, dat de mof van vroeger niet geheel voldeed, omdat een tas onder de arm diende te wor den meegenomen voor portemonnaie en zakdoek, twee onontbeerijke attri buten tijdens het boodschappen doen op een koude winterdag. Thans zijn de modellen aangepast bij de „mo derne" tijd, waarin alles op het prac- tische berust. Aan de voorzijde be vindt zich een ritssluiting waarin een en ander, weinig in het oog lo pend, kan worden opgeborgen. Ook zagen wij reeds bekende modellen, welke een complete tas met over slagsluiting onderdak verlenen. Het geheel doet wat pompeus aan. Wenst men echter geen mof, wel, dan zijn de handschoenen met kappen niet te versmaden. Zij sluiten de onderzijde van de mouw volkomen af tegen windvlagen. Eveneens prettig is de losse sjerpkraag van bont. VERANDERING Heeft men een stoffen mantel welke reeds enkele jaren meegaat, dan zal niets u beletten om enige verandering aan te brengen. Wel licht brengen de illustraties u op een idee. Geen commentaar behoeft de kleine bontmuts, welke, volgens de Franse mode, in geen enkele kleer kast mag ontbreken, mits het model maar flatteus is. Welke soorten mo menteel en vogue zijn? Jacques Heim gebruikt luipaard en persianer, terwijl de Engelse ontwerpers zich meer aangetrokken voelen tot bibe- rette. In beide gevallen wordt even wel een ernstige aanval gepleegd op uw portemonnaie RITA Op de accessoires komt het aan U voelt zich natuurlijk echt „ge kleed", wanneer U een nieuwe, naar de laatste mode gemaakte japon of mantel aantrekt, maar denkt dan niet, dat U er reeds bentIm mers, de accessoires spelen een zeer voorname rol. Het gaat nu eenmaal niet aan om een schoudertas bij een gekleed deux- pièces te dragen of andere uitersten met elkaar saam te brengen. Daarom hier iets over de tas, een van de moeilijkst te kiezen accessoi res! Welnu, de sportieve tas van zacht kunstleder, met aniline-verven in beige, geel en sherry, wordt onder de afdeling relax gerangschikt. De modellen van deze tassen doen den ken aan een kleine city-bag, teaco- sies en hoedendozen, welke voor de sportieve vrouw onmisbaar zijn. Tot het meer geklede genre be hoort de beugeltas, met aan de. beu gel prachtige plooitjes. De herfst kleuren donkergroen en kastanje bruin, staan op het eerste plan. Bjj de bontmantel wordt een apar te leersoort gedragen en wel struis vogel-Ieder (zeer sterk). De Weense modellen, natuurlijk import, zagen wg tijdens een tassenshow in beige, grijs en bruin. Voor de vrouw met de rui mere beurs is het krokodil-leder be stemd. Wat de avondcollectie betreft, het laatste Franse snufje is het model met ingebouwde toneelkijker, klokje, poederdoos en lippenstick, onontbeer lijke attributen tijdens een avondje uit. De enveloppe-tas, het meest klas sieke model in de tassenwereld, ziet men soms, waarbij het tak-leder wel de voornaamste plaats inneemt. Nougatfabrikant W. Stuvé overleden. Te Haarlem is op 66-jarige leeftijd overleden de nougatfabrikant Willem Stuvé. De naam Willem Stuvé was in vroeger jaren een vertrouwde klank op de grote Nederlandse ker missen, die de overledene met zijn kraamwagen afreisde. Zijn vader be gon reeds in het klein met de fabri cage van nougat, waarvan hij het recept uit Montélimar had meege bracht. Met Willem Stuvé is een aer laatste romantische figuren uit de ouderwetse kermiswereld heenge gaan. Honderd Philippijnse kinderen vermist. Het Philippijnse persagentschap heeft Donderdag bekend gemaakt dat 104 scholieren te Ceboe zijn ont voerd. Men vreest dat zij als slaven zijn verkocht. Deze kinderen zijn in de laatste twee maanden op raadsel achtige wijze uit Ceboe verdwenen. Een van hen, een veertienjarige jon gen, wist te ontsnappen. Hij vertelde dat hg door een aantal onbekende mannen werd gedwongen in een ge sloten vrachtauto te klimmen, waar in zich reeds een zestigtal jongens bevonden. Vervolgens werden de kin deren ingescheept en naar Iligan op Mindanao gebracht. Daar gelukte het de jongen te ontkomen. Immigratie in U.S.A. De Amerikaanse minister, van bui tenlandse zaken, Acheson, heeft ver klaard, dat de Verenigde Staten meer immigranten uit de overbevolk te Europese staten en een groter aantal vluchtelingen uit Oost Eu ropa moeten toelaten. Hij beval ook aan niet langer een onderscheid te maken tussen immigranten, gegrond op het land hunner geboorl EEN KERK IN MINIATUUR Op de Technische School te Middelburg wordt met enthousiasme gewerkt aan de vervaardiging van de voornaamste Middelburgse monumenten in miniatuur. De leerlingen hebben een drie meter lange copie van de Lange Jan al vrijwel gereed en zijn nu, zoals onze foto laat zien, hard bezig aan het model van de Oostkerk. Het resultaat van hun arbeid zal men volgen de zomer op het Molenwater te Middelburg kunnen aanschouwen, waar de Stichting „Nieuw Walcheren" dan het eiland in miniatuur zal tentoon stellen. In de zomer Iaat Junior de wind door zjjn kuif spelen, maar op gure winterdagen lijkt het mammie toch maar beter, dat hij een pet of muts draagt. Heeft u zelf zgn jasje ge maakt, dan is er misschien nog wel voldoende stof over voor een pet. Een aardig patroontje \1ndt u hier, waarnaar u verschillende modelle tjes kunt fabriceren. Het eerste is een mutsje, dat ook voor meisje geschikt is. Het heeft een bontrandje, waarvan het achter gedeelte apart neergeslagen kan worden en zo een heerlijke beschut ting voor nek en oren vormt. De bol Van Vrouw tof Vrouw De pen stond al on het papier om een ervaring te boek te stel len; een ervaring, die mij danig had verbaasd en zelfs veront rust. Maar toen viel mij de ge dachte in dat er misschien wel iets aardigers was om over te praten. Narigheden zijn er van daag de dag heus al genoeg, en dan nog al die regen erover heen en ergens in de Stille Zuidzee een H-bom aan het ontploffen die een heel atol tot gas heeft geblazen Hè nee, laat die desillusie toch maar even in de pen en in het vat blijven, tegen het verzuren. Er dwalen heus af en toe wel eens van die kleine aardige voorvallen in de wereld rond, die zo maar gewoon hartelijk en fleurig zijn, en de moed erin houden omdat de mensen het soms toch wel goed menen met de mensen. Misschien dat u zo iets ook wel genoeglijk vindt om te horen. Sinterklaas is blijk baar al bezig met hier en daar een surprise van welwillend heid in ons wachtend schoentje te gooien. Goed: daar is het verhaal dan. Het begon dezer dagen in Oost- Afrika, in Zanzibar om precies te zijn Daar woonde een jonge mijnheer, uit India afkomstig, die zaken deed in specerijen, copra en ivoor. Het lijkt mij een boeiende bezigheid om door zijn pakhuizen te dwalen, en wat zal zijn jasje pittig geuren als hij 's avonds zit uit te bla zen. Die mijnheer dan, Bhanji van zijn van, kwam op een dag bij zijn vrouw in de keuken en zei: ,JZind, luister eens, ik moet even naar Europa om een paar lui te spreken hier en daar; vliegen is goedkoper dan je denkt: ga jij mee zover? Slaan wij er meteen een vacantie- reisje uit: jij zit tenslotte ook maar altijd tegen dat Zanzibar aan te kijken". En mevrouw Bhanji zei na tuurlijk wat alle aardige vrou wen in zo'n geval zeggen: „Ja jongen, graag hoor, maar hoe moet dat dan met de kinderen?" Daar vinden wij wel iets op zei mijnheer Bhanji met man nelijk optimisme, en het kwam op de een of andere manier voor elkaar: met een Zanzibarse ba bysitter, veronderstel ik. In October is Mammie weer terug, beloofde het jonge moedertje, en stapte welgemoed in het vliegtuig. Van Nairobi met een overstapje via Londen even door naar Scandinavië we zijn toch op reis nietwaar, en wie weet wanneer je de kans weer eens krijgt. Met eind Sep tember kijken wij dan nog even in Amsterdam. Ja maar, dan gaan we gauw naar de kinde ren, zij zijn per slot nog zo klein Laat nu mijnheer Bhanji van al dat harde werken om die specerijen en dat ivoor van de hand te doen, zo maar midden in Amsterdam een hartaanval krijgen, en inplaats van in het vliegtuig in een ziekenauto be landen, die hem regelrecht naar de Boerhaave-kliniek reed. Daar deed iedereen alles wat maar gedaan kon worden in zo'n geval, en mijnheer Bhanji krabbelde weer tegen de wal op. Maar ach, die arme jonge mevrouw Bhanji. Je zult daar gestrand zijn midden in een wildvreemde stad met een heel klein mondjevol Engels om je verstaanbaar te maken, terwijl je man, die altijd alles weet en regelt en iedereen verstaat, plat op zijn rug ligt en geen geluid mag geven, gesteld dat hij het al kon. Mevrouw Bhanji was zelf bijna ziek van narigheid en onwennigheid: zij zat daar maar doodongelukkig aan zijn bed en dacht: Wat ben ik in vredes naam begonnen. Maar toen en daar begint de aardigheid toen kwamen de andere vrouwen in het ge weer. De zusters in die kliniek, die blijkbaar allemaal een heel groot hart onder haar witte ge steven schort hebben zitten. Zij zeiden tot elkaar: Dat gddt zo niet, dat mevrouwtje wordt zelf ziek als ze daar maar blijft zit ten, zij moet wat afleiding heb ben. En zij tikten haar op de schouder en namen haar onder de arm: Gaat u eens mee, dan zullen wij u wat moois laten zien. Het begon met zomaar ge zellig winkelen, en die heerlijke stad Amsterdam ontdekken: wijs mij maar eens een mooiere aan. Een film dat was misschien ook wel iets, en het ballet Charrat, daar kun je van genie- - ten, ook al versta je geen woord Frans. Toen was het ijs wel zover ge dooid dat het Indiase mevrouw tje met de mooie sari om hoofd en schouders toegankelijk was 1boor de gezellige warmte van een Hollandse huiskamer. Hoe de zusters dat allemaal klaar gespeeld hebben vermeldt de historie niet; misschien wel met gebarentaal. Maar dit staat wel vast, dat, nu mijnheer Bhanji weer een paar uurtjes op mag, mevrouw zich zo thuis voelt in Amsterdam als was zij er geboren. En als zij tweeën straks met een grote sprong weer dwars over twee wereld delen terug wippen naar Zan zibar dan zullen de oren van die Boerhaave-zusters wel tui ten van al de lof die daar op theevisites bij mevrouw Bhanji over haar wordt gezongen. En gesteld nu eens dat zij daar in Oost-Afrika het plotse ling op de heupen kregen om een kruistocht tegen het blanke ras te propageren, en naar Eu ropa op te rukken. Dan zouden de ergste vechtersbazen tegen elkaar zeggen: Maar dat krui meltje land daar ergens aan de Noordzee zou ik maar rustig links laten liggen. Daar moeten zulke aardige lui wonen: me vrouw Bhanji heeft het zelf ge zegd. Niks geen last van rassen- hoogmoedswaanzin en zo Zouden wij de problemen in de wereld niet een beetje meer in die zin kunnen oplossen? Bordjes met Alleen voor blan ken" helpen wezenlijk maar voor een poosje. Sommige poli tici toens ik uit pure naasten liefde een klein rustkuurtje toe in die Boerhaave-kliniek. SASKIA. =<55 (liilUH'illilili.-liililji bestaat uit zes partjes, waarvan er hier drie getekend zijn. De andere knipt u in spiegelbeeld. U verbindt eerst voor-, midden- en achter- partje en zet dan de twee helften aan elkaar. De randen maakt u van stof en bont, en ertussen naait u de onderkant van het bolletje. Bovenop garneert u de muts met een knoop je. Het rechtse model is het popu laire jockeypetje, dat alle kleine jon gens leuk staat. De klep wordt van dubbele stof gemaakt met een ste vig, enige malen doorgestikt, inlegsel van linnen. U naait de klep tegen de goede kan van de bol tegelijk met een binnenbandje (zie tekening), dat u daarna naar binnen vouwt. Ernaast ziet u een zelfde petje met een opgeslagen achterrandie, waarvoor u het patroon naast dat van het klepje gebruikt. U kunt het naar verkiezing geheel van stof, of net als bg de muts met bont maken. U zet eerst dit randje aan en daar na de klep, waarvan de punt 2 cm. voorbij die van de rand komt. Na tuurlijk past u het patroon eerst even, voordat u de schaar in de stof zet, niet waar? ELLA BEZEMER. Lekkernijen voor de Decembermaand Het i3 al weer zo ver: de .maand December staat voor de deur met zgn aaneenschakeling van feesten, die zo'n bijzondere huiselijke sfeer hebben. Het zelf maken van de lek kernijen, die speciaal bij deze fees ten horen, vergroot die huiselijke sfeer nog wanneer tenminste de bereiding op zich zelf ook een ge noegen betekent, doordat b.v. de verschillende huisgenoten meehel pen. Voor wie niet gewend is geregeld lekkernijen te maken, kost dit ge zellige werkje wel even tgd. Bedenk van te voren goed of U er de tijd voor hebt, anders zit U straks warm en moe van al het gejaag om klaar te komen in de familiekring, zodat U een domper op de feestvreugde zet! Hieronder vindt U dan de recep ten voor enkele heerlijkheden, die elk jaar weer opnieuw met graag te verorberd worden op het feest van de Goed Heilig Man. BORSTPLAAT. 250 gr. suiker, 5 eetlepels melk, eetlepel custardpoeder. Suiker en custardpoeder dooreen roeren en met de melk zachtjes la ten smelten. De vloeistof inkoken totdat een gordijntje van suiker stroop blijft hangen tussen de tan den van een vork en ook de laat ste druppel die van de vork afloopt een draadje trekt. De pan van het vuur nemen en de massa kloppen totdat deze dik en ondoorzichtig begint te worden (niet ongeduldig zijn!) Dan de stroop uitgieten in ingevette borstplaatvormen op een vet aanrecht of vetvrij papier. Wanneer de figuren geheel koud en stijf zijn, ze op de zijkant zet ten om te drogen. Chocoladeborstplaat. Te werk gaan als in het grond- recept staat aangegeven, doch 1 eetlepel cacaopoeder met het cust ardpoeder door de suiker roeren. Harlekijnborstplaat. Borstplaat volgens het grondre- cept maken. Vlak voor het uitgie ten in de vormeii, gesnipperde vruchtjes, gehakte noten, stukjes gember en rozijnen door de massa roeren. MARSEPEIN. 200 gr. amandelen, 400 gr. (ruim 3 kopjes) poedersuiker, 1 eiwit, 1 theelepel laurierkerswater of oran jebloesemwater. De amandelen wassen, opzetten met koud water, aan de kook laten ko men, afgieten en overgieten met koud water. Ze vervolgens pellen. De amandelen door een fijne molen malen. De poedersuiker zeven en met de gemalen amandelen vermen gen. Deze massa nog een of twee maal malen tot ze zéér fijn verdeeld is. Daarna het eiwit en het laurier kerswater of het oranjebloesemwa ter er door mengen en de massa zo lang kneden tot ze samenhan gend en glad is geworden. Er naar verkiezing verschillende vormen aan geven. De marsepein kleuren door er cacaopoeder (en iets water), ka neel of kleurstof door te mengen of door de marsepeinen figuren hierdoor te wentelen of er mee te bestrijken. ZWARTE-PIET-PUDDING. (voor vier personen). Voor de pudding: liter melk, 70 gr. (6 eetlepels) griesmeel, 50 gr. (3% eetlepel) sui ker, een stukje citroenschil, zout, een grote kom of 4 kleine komme tjes met ronde bodem. Voor de vla: 3 dl. melk, 18 gr. (2 eetlepels) cacao, 18 gr. (2 eetlepels) maizena, 30 gr. (2 eetlepels) suiker, zout. Voor de garnering: Een stukje wit en een stukje rood of groen papier. De melk aan de kook brengen met de citroenschil. Het griesmeel ver mengen met de suiker en het zout en onder het roeren in de koken de melk strooien; de massa 5 mi nuten zachtjes laten koken. De ci troenschil verwijderen en de brij overdoen in de met koud water om gespoelde kom en kommetjes. De pudding geheel koud laten worden en op een schaal of op vier bord jes omkeren. Dan de vla maken. Hiervoor de maizena vermengen met de suiker, de cacao en wat zout en deze met een scheutje melk tot een glad papje aanroeren. De rest van de melk aan de kook brengen en het papje onder roeren erin schenken. De vla even laten door koken (de massa moet zo dik zgn Sh..2?- °P een omgekeerde lepel blgft liggen). De vla over de pud ding gieten en een weinig laten af koelen. Met een lepeltje ogen, neus mond erin tekenen, zó, dat het wit van de pudding te zien komt. De overgebleven vla verdunnen met een scheutje melk, op smaak afma ken met suiker en als saus bij de pudding geven. Versiering: Een kraag maken door een strook wit papier te plooi en; deze strook om de onderkant van het „gezicht" leggen. Van ge kleurd papier een veer knippen, en deze langs de bovenkant van de pudding leggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11