ZWJTSAL NIEUWS UIT ZEELAND MARKTBERICHTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN KERKNIEUWS Wissel Zeeuws-Vlaanderen DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952. PROV 1NC1 ALE ZEEUWSE COURANT Opnieuw zeldzame vis aangebracht EEN BRAAM (BRAMA RATI) VAN 55 cM. LENGTE. Zaterdag werden wij aangenaam verrast door de toezending van een vreemde vis (afzenders de heren J P. Leynse, Middelburg en L. Maas. Domburg). De sierlijke vorm, de gladde nooggewelfde bouw en de zeer grote spitse borstvinnen, vooral ook de smalle bek met de vele fijne tandjes en het zeer grote oog wezen op een Braam, een zeldzame vis. nog onlangs in een artikel over zeldzame vissen in een onzer tijdschriften be sproken. De Braam is een vis uit de diepe re en meer Zuidelijke zeeën (Middel landse Zee en Atlantische Oceaan tot in Afrika). In Frankrijk wordt de Braam ook tamelijk zeldzaam ge noemd. Ze leeft op ongeveer 400 600 meter diepte en komt naar de oppervlakte in de tijd van het kuit- schieten. Redeke geeft 10 vangsten (vond sten) op, waaronder een Zeeuwse, een aanspoeling in Zoutelande In 1937. Dit is aanwezig in het muse um te Middelburg. Het uit Domburg afkomstige (2e Zeeuwse) exemplaar mat 55 cm. de grootste breedte 23 cm. Maximum- maat ongeveer 70 cm. Z. NIEUWE ZIEKENAUTO De Roae Kruis-afdeling West- Zeeuvvsch-Vlaanderen heeft een nieu we ziekenauto aangeschaft, die blij kens enkele proefnemingen uitste kend voldoet. Nadat men o.a. op de R.A.I., en op de Jaarbeurs er niet in was geslaagd om een geschikte wa gen te krijgen, besloot men tot aan koop van een bestelauto (chassis), waarop de carosserie van een moder ne ziekenauto werd gebouwd. De stoelen uit de oude wagen, die in middels was afgekeurd, werden opge knapt en opnieuw gemonteerd. Tijdens een proefrit bleek ons, dat de wagen zelfs op de zeer slechte Bakkersdam rustig op de weg ligt en dat er op de brandcar weinig van schokken te merken was. De voorzit ter van het Rode Kruis, afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen de heer I. M. Hoste, deelde ons mede, dat er thans f 30.000 is geïnvesteerd in het rampendêpot West Zeeuwsch Vlaan deren voor 90 bedden met toebehoren, instrumenten, verband, operatietafel enz. Er is een transportcolonne opge richt, terwijl de E.H.B.O. cursus te Oostburg 30 cursisten telt. Ten bate van de financiën wordt einde deze maand en begin December een film tournee dooi West Zeeuwsch Vlaan deren gemaakt, tijdens hetwelk ver toond zal worden „Het leven van dr. Ehrlich". Deze film komt in Cadzand, Aardenburg, Retranchement, Nieuw- vliet, Waterlandkerkje, IJzendijke, Bie7*vliet. Oostburg, Sluis, Sehoondij- ke, Hoofdplaat, Zuidzande, Groede, Sint Kruis en Breskens. RAAD WATERLANDKERKJE Hogere bijdrage voor wegverbetering. Dezer dagen kwam de raad van Waterlandkerkje in vergadering bij een. Bij de ingekomen stukken wer den aangehouden de verzoekschriften van het Centrum Kraamzorg van de Gezamenlijke Groene Kruis-Vereni gingen in West Zeeuwsch-Vlaanderen en van het Inlerparochiaal Sociaal Charitatief Centrum om financiële bijdragen. Door G. S. is goedkeuring verleend om een hogere bijdrage ad 11.640. te verlenen voor de verbetering van de weg WaterlandkerkjeIJzendijke. De kasgeldlening, groot 70.000. aangegaan tot 31 December a.s.; werd verlengd tot 1 April 1953. De verordening op het heffen van rioolrechten werd verlengd met zelf de tarief n.l. 5.per aangesloten perceel. Besloten werd om aan twee aan vragen voor verbetering van wonin gen uit het Terlingenfonds financiële medewerking te verlenen. De begroting van de dienst 1953 werd aan de raad aangeboden. De ge wone dienst is in inkomsten en uitga ven voorlopig vastgesteld op 79.236.28. De kapitaaldienst ver toont een nadelig slot van 141.899.46. Bij de rondvraag kwam het graven van een brandput in de gemeente aan de orde. Besloten werd achter het ge meentehuis en de nieuwe weg een brandput te graven van ongeveer 100 m3 inhoud. Clinge HOGE ONDERSCHEIDING. De heer Pierre Laureijs, eigenaar van de klompenfabriek Laureys en Zn. te Kapellebrug, en groot-han delaar in hout te St. Gilles (Waes), is benoemd tot Ridder in de Kroon orde van België. VAN "TOl WIN IJPÉ" Het Kon. Ned. Zangersverbond heeft het Tilburgs mannenkoor „St. Caecilia de organisatie opgedragen van een zan gersdag in het gewest Brabant-Zeeland Deze demonstratie wordt op 23 Novem ber gehouden. In verband met de winkelweek zullen de winkels te Axel van 26 November tot 6 December a.s. des avonds t<-t 9 uur ge opend blijven. Met ingang van 1 Januari 1953 zijn aan de Chr. Nationale school te Axel benoemd de heren M. de Visser, thans onderwijzer aan de Chr. school te Hoek en A. Almekinders van Driewegen bij Terneuzen De heer Almekinders werd als tijdelijk leraar aangesteld. De toneelvereniging „Cadzandria" te Cadzand zal op Zaterdag 22 November as. in zaal Allaart het toneelspel in vier bedrijven. „De Ruwe Bolster" van Barend van der Veen opvoeren. „Cadzandria" is de eerste plaatselijke vereniging die het winterseizoen met een uitvoering begint De Klaprooscollecte heeft te Sluis f 47.20 opgebracht. De Klaprooscollecte bracht te Za. slag f 82.67 op. Tot koster in de parochie Koewacht werd met ingang van 1 Januari 1953 be noemd de heer J Jansen uit Ba vel (N.B i Bfj een notabelenverkiezing in de Ned. Herv. kerk te St. Annaland werden alle notabelen herkozen. De heer N. uit Clingo, werkzaam bij een firma te St. Niklaas, raakte met de hand bekneld tussen een kapmachine en werd zo ernstig gewond, dat hij na dok tersbehandeling naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. IJzendijke K.A.V.-BIJEENKOM8T. De leden van de K.A.V. afdeling Aardenburg, Oostburg, Breskens en IJzendijke kwamen in vergadering bijeen in het jeugdhuis te IJzendijke. Als sprekers traden op aalmoeze nier Mouwen en mej. J. Kessels uit Breda. Na afloop werii door 25 meis jes uit Breda de kinderoperette „Els je Meu" opgevoerd. Deze operette mocht een dankbaar applaus in ont vangst nemen. Breskens BIJNA DE HAVEN IN Omstreeks het middaguur reed door het breken van de koppeling een met bieten geladen aanhangwagen, eigen dom van de heer A. V. uit Retran chement, van de kade te Breskens. De wagen bleef met de voorwielen boven het water hangen en met ver eende krachten werd de wagen op de kade gebracht. Terneuzen „MENSEN IN NOOD" De toneelgroep „Oranjekwartier" gaf Woensd£\rvond voor een stamp vol Concertgebouw te Terneuzen een geslaagde opvoering van het toneel spel „Mensen in nood" van W. Baten burg. Dit optreden is door het bijzonder )ede spel van de heer P. v. d. Bilt en mevrouw Vroegop tot een groot succes geworden. De avond werd ge opend door de voorzitter van de ver eniging „Oranjekwartier", de heer H. Heideman. BEZWAREN TEGEN AFSCHAFFING KERMIS Naar wij vernemen zrjn naar aan leiding van het door de Ned. Her- vormae Kerkeraad te Terneuzen in gediend adres aan de gemeenteraad aldaar inzake de afschaffing van de kermis, zowel door de Bond van ca féhouders, als door de V.V.V. Terneu zen requesten ingediend, waarin be zwaren tegen deze afschaffing in het belang van de gemeente worden naar voren gebracht. Politierechter Middelburg Dronkenschap, belediging en diefstal Wegens dronkenschap, belediging e.d. kregen enige Zeeuwsch-Vlam In- gen zich tijdens de laatste zitting van de Politierechter te Middelburg te verantwoorden. Enige van onze Zuiderburen hadden het met het mijn en dijn niet zo nauw genomen. Enige inwoners uit Breskens waren met een sleepnet gaan vissen. Zij hadden een zak met kleren op het strand gede poneerd met de bedoeling om deze kleding wanneer ze uit zee te rug kwamen aan te trekken om dat de kleding die zij aan hadden dan doornat was. De zak bleek bij terug komst op het strand verdwenen en de politie die de zaak in handen kreeg, kwam in België terecht. Door de rykswacht werden de verdachten opgespoord. Zjj bekenden de zak te hebben gestolen en de inhoud te heb ben verdeeld. De rechter veroordeelde R. I., lood gieter te Knokke, tot 1 maand ge vangenisstraf; sprak M. R.. metse laar, eveneens te Knocke, vrij en ver oordeelde de derde H. L., venter te Westkapelle (B.), tot 1 maand ge vangenisstraf. Misschien waren het 8, misschien 4 of 5 glazen bier geweest; zo precies wist A. B., smid-loodgieter te Aar denburg, dat niet meer. In ieder ge val haa hq teveel gedronken om zon der gevaar te fietsen. Steeds meer komen er personen voor de rechter die dronken op de flets hebben geze ten en de officier van justitie eiste thans 2 weken gevangenisstraf. De politierechter wilde het voor deze verdachte ditmaal met een geldboete proberen en veroordeelde B. tot f75 boete. J. M., transportarbeider te Bres kens, had een caféhoudster beledigd en de vrouw toog hierop naar de pol tie. Verdachte riep haar nog na, dat hij van de politie niet bang was en wel zou wachten tot deze kwam. Korte tijd daarop verscheen de poli tie inderdaad doch M. was verdwe nen. De belediging kostte hem f15 of 10 dagen hechtenis. Li. J M. de T., vrachtvervoerder te Eede, 02 jaren oud, gaf in een drift bui een man van in de 60 met de vuist een stomp in het gelaat. Ver dachte bekende gauw driftig te zijn en er dan op los te slaan. Bovendien stond de man hem te treiteren. Htj werd veroordeeld tot f 15 of 10 dagen hech.tenis en de Politierechter hoop te, dat hij in het vervolg zijn drift zou beteugelen vooral wanneer het al tamelijk bejaarde mensen betrof. G. L. A., metselaar te Waterland kerkje, wilde Emiel W. uit IJzendij ke niet eens zien en hij ontkende ten stelligste deze geslagen te hebben. Nu was er behalve de geslagene nog een getuige die wel degelijk had ge zien, dat verdachte W. stompen in het gezicht had gegeven, f 30 of 10 dagen hechtenis luidde de u'tspraak. Als K. B., klein-landbouwer te Cad zand, het volgend jaar getrouwd is, dan drinkt hjj al'een maar koffie meer, zo zeide hij tegen de politie 100.000.subsidie voor scheepswerf te Hansweerl. De raad der gemeente "Kruiningen kende in zijn deze week gehouden vergadering aan de N.V. werf „Zee land" te Hansweert een subsidie toe van 100.000. Dit bedrag was door de werf verzocht als tegemoet koming in de kosten van het uit baggeren van de haven. Het in de vereiste toestand brengen van deze haven zal ongeveer 117.000 kos ten. Het rijk is bereid de gemeente in deze kosten een tegemoetkoming te verlenen van 75.000. Ged. Sta ten zal voorts aan Prov. Staten voorstellen een subsidie te verlenen van 12.500, zodat dan voor reke ning van de gemeente nog een be drag van 12.500 overblijft. In ver band met het belang voor Hans- weert en de streek, wordt het ver antwoord geacht dit bedrag te vo teren. Axel BILJARTWEDSTRIJD. In Hotel „Het Wapen van Zeeland" te Axel werd een prijskamp op biljart (groot en klein) georganiseerd, waar aan 40 personen deelnamen. De uitslag was als volgt: le pr. A. Meert, Sluiskil en J. de Rijke, Axel; 2e pr. R. Dieleman en Th. Tieleman, Axel; 3e pr. J. Bosman en A. Braam, Et. Jansteen; 4e pr. P. Dobbelaar en A. van Eijk, Axel; 5e pr. M. Stock man, Sluiskil en A. Cortvriendt, Zou te Spui; 6e pr. A. de Mette, Zoute Spui en G. C. de Rijke, Axel; 7e pr. A. Kalfsveld, Zandstraat en J. Ver straten, Axel. Hoogste serie groot biljart: Ed. Tieleman, Axel (serie van 20). Hoog ste serie klein biljart: A. Kalfsveld, Zandstraat (serie van 23). DE INTOCHT VAN DE SINT. De route, die St. Nicolaas op Woensdag 26 Nov., bij zijn intocht te Axel zal volgen, is als vastgesteld: Markt. Kerkstraat. Koestraat, Oude- wrjk, Oosterstraat, Julianastraat, Pr. Hendrikstraat, Bylocquestraat, Pi- ronstraat, Beatrixstraat, Irenestraat, Bernhardstraat, Slngelweg, Stat'ons straat, Kerkdreef, Weststraat, Noordstraat, Weststraat, Zeestraat, Kanaalkade, Evertsenstraat, Ban- kertstraat, Crijnssenstraat, J. de Moorstraat. De Ruyterstraat, Polen- straat, Buitenweg, Nieuwstraat, Noordstraat. In de Noordstraat zal de Goede Sint de jeugd toespreken. Beide plaatselijke muziekcorpsen ver gezellen de stoet. LEESBIBLIOTHEEK HEROPEND. De Chr. Openbare Leesbibliotheek te Axel is weer heropend. Honderd tallen boeken staan de lezers ter be schikking. Als nieuwe aanwinsten zijn o.a. thans opgenomen: Het boek van het jaar (Winkler Prins)De Handschriften van de Dode Zee (Dr. A. H. Edelkoort); De Mens in het Bedrijf (Dr. J. Waterink)De Klaag liederen van Jeremia (Prof. L. H. v. d. Meiden): De stille Groei (Harm de Jong); Hillegonda (J. Linburg) en De Zoon maakt vrij (J. Sikkema). Sluis SLUIS VERLOOR VAN WESTKAPELLE. De biljartvereniging „Krijt op tijd" te Sluis speelde in hotel „Central" een returr.wedstrijd tegen de biljart club uit Westkapelle. De revanche ging niet door want voor de tweede keer in dit jaar moesten de Sluize- naare in de Belgen hun meerdere er kennen. De gedetailleerde uitslag luidt: (de eerste namen zijn van Westkapelle). Bernaert—Van Craey- nest 5243; De ZutterL. v. d. Vij ver 4532; De BreeL. Swerus 34—- 47; SerrijnJ. Coppens 8673; Lam mens—Van Loocke 4161; Dupon— A. Groosman 4022; GoethalsG. Metz 717; VlaminckR. Grahame 1855; StubbeO. Batselaere 22 15; BernaertDe Bruyne 31—29; ThielF. Dusarduljn 1820; Bil De Bree 2816. In totaal 7—5 In het aantal caramboles bleven de Sluizenaars de baas met 430 te gen 422. BRIDGE-DRIVE. In hotel Sanders-de Paauw te Sluis werd een brldge-drive voor leden ge organiseerd door de plaatselijke brid geclub. Deze drive stond onder lei ding van de heer C. Batselaere, die aan het einde door voorzitter J. Wa ge dank gezegd werd voor het vele voorbereidende werk. De uitslag luid de: N.Z.-lijn: 1 A. BaasJ. Baas Jr.; 2. A. le Clercqr-C. Brakman; 3. mevr. en de heer Haverland (Aar denburg). O.W.-lijn: 1. De Freijne (Knokke) A D'hoore; 2. mevr. W. Luteljn L. Viane; 3. dhr. Küttermann (Den Haag)de heer Looijs (Knokke). AANBESTEDING. In hotel Sanders-de Paauw te Sluis werd aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur in opdracht van U. de Mey te Brugge en ten gerieve van J. Plasschaert te Sint Anna ter Muiden. De aanbesteding geschied de onder leiding van architect W. Voogt uit Terneuzen en had het vol gende verloop: Fa. Hoorickx, Heille, f 45.200; Fa. De Bruijn, Sluis, f 46.950; v. d. Eisen, Sluis, f48.394;Fa. Cortvriendt, Slu:s, f46.857; A. Boogaart. Sluis, f40.950; F. Leenhouts, Sluis, f41.600; B. G. Hast, Sluis, f49.035. De begroting van de architect be droeg f 38.378,20. MEVROUW VAN DE BROECKE VOOR HET NUT. Voor het Nutsdepartement Sluis Aardenburg houdt mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man uit Aardenburg op Donderdag 27 November een voor dracht. Zij behandelt dan het werk „Desirée" van Annemarïe Selinko, het verhaal van een eenvoudig Frans meisje, dat aanvankelijk met de gro te Bonaparte verloofd was maar later met generaal Bemadotte huwde, waardoor zjj de stammoeder werd van het tegenwoordige Zweedse vor stenhuis. Hoofdplaat DUIVENTENTO ON STELLIN G. De plaatselijke duivenhoudersver- eniging „V.Z.V." te Hoofdplaat zal in het „stille seizoen" van haar activi teit blijk geven door het houden van een duivententoonstelling op 29 en 30 November a.s. bij de heer P. L. Pjj'cke. VEILING TERNEUZEN. 19 Nov.: Sla 7.30—10. Bloemkool A 32— 48, B 22—35. C 8—25. Andijvie 5—6. Kro ten 8. Boe re kool 10. Rode kool 413 Sav. kool 8—15. Witte kool 3.30—7. Peen 16. Prei 20—32. Knolselderij 8—10. Sprui ten 41—42 Uien 0-12. Witlof 54—59. Kas- snij bonen 108—117. Appelen. Golden Delicious huishoud 28. Keukenkwal. 20. fabr. 0—8. Goudreinet- ten, keukenkw. 12.50—17, huishoud 22 Jonathan, grof 25. huishoud I 16—19, keu kenkw 14, fabr. 612, verpakt 1929. Sterappel, huishoud 711, fabr. 34. Zoete Ermgaard 17. Zoete Campagne 12 —14. Peren: Comtesse de Paris, keukenkwal. 5—15. Saint Remy 36. Pondsperen 5—9. VEEMARKT ROTTERDAM. 17 en 18 November. Aanvoer In totaal 4473 dieren. Aangevoerd werden in totaal 2410 stuks rundvee, waravan naar schatting 1639 vet te koelen en naar schatting 771 ge- bruiksvee, w.o. 250 t.b.c.-vrlj: 90 vette kalveren; 164 gras kalveren; 774 nuchtere kalveren; 446 varkens: 110 paarden; 18 veulens: 407 schapen of lammeren; 54 bokken of geiten. Vette koeien per kg. in et. le kw. 270— 285. 2e kw. 250—265, 3e kw. 200—220. Vette kalveren per kg. in ct. le kw. 2 kw. 225—245. 3e kw. 210— Pr. in ct. p. kg. Pr. in gld. p. st le 2e 3e kwaliteit Graskalveren Nuchtere kalveren Varkens 1, g. 208 204 195 SI.paarden 190 185 180 Schapen Lammeren K&lfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken le 2e kwaliteit 400 350 25 105 85 70 90 75 60 1200 1050 875 1200 1050 875 800 700 600 875 775 600 500 375 Advertentie Kwestie Kralingen in Generale Synode der Ger. Kerk (art. 31) In de Dinsdagavond te Berkel ge houden zitting van de Generale Sy node der Gereformeerde Kerken, on derhoudende artikel 31 K.O., kwam aan de orde de kwestie Kralingen. In de gemeente Kralingen zijn reeds ge ruime trjd ernstige moeilijkheden, welke ook reeds zijn behandeld dooi de Synode van Kampen in 1951. De voorzitter, ds. Van Dqk, stelde allereerst aan de orde de kwestie van het al of niet ontvankelijk verklaren van het bezwaarschrift van de ge meenteleden uit Kralingen. Spreker kan zich met de voorgestelde conclu sie der commissie niet verenigen. Naar zrjn mening heeft men in Kra lingen te doen met een aantal leden, dat zich heeft onttrokken aan de ge meenschap der kerk. Hun daad is in wezen een afzetten van een eigen kerkeraad. De weg voor malconten ten mag niet worden geopend. Spre ker waarschuwde ernstig tegen ont vankelijk verklaring van "t bezwaar schrift Ds. C. H. Lindeboom onderstreepte dit betoog. Hjj achtte 't gevaar aan wezig dat „men met de revolutie gaat praten". Prof. Deddens kon zich niet ver enigen met het betoog van ds. Van D(jk en ds. Lindeboom en oordeelde, die hem staande hield omdat hij, he vig slingerend, op de fiets trachtte thuis te komen. Met vier tientjes boete en de mededeling alvast maar dit jaar aan de koffie te beginnen, kon de man huiswaarts keren. De politierechter te Middelburg veroordeelde Dinsdag de smid-lood gieter A. J. R. uit Aardenburg tot twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk met twee jaar proeftijd. Deze 29-jarige jonkman, die al di verse malen wegens dronkenschap en mishandeling werd veroordeeld, had tijdens de Transvaalse kermis te Sluis in een café een andere jonge- man zonder noodzaak danig toege takeld. Toen de politie zich er mee bemoeide, ontstond een worsteling tussen R. en een wachtmeester. De vechtersbaas liep een flinke wond ln het gelaat op, doch hij kon zich thans van het gehele voorval niets meer herinneren. C. M. te Breskens genoot een uit kering van de sociale bijstand en de sociale voorziening. Op een formulier moest hij de gezinsinkomsten ver melden, doch voor zijn zoon Jacobus schreef hij minder op, dan deze in werkelijkheid verdiende. De officier vond d't een ernstig feit en eiste één maand gevangenisstraf: de politie rechter maakte hier 14 dagen van. dat zq in hun redenering een fout maken tegen de logica. Het gaat niet om de kwaliteit van de aanklager Het kerkverband moet zich wel met deze d'jigen bemoeien en spreker toonde aan de hand van verschillende voorbeelden uit de Heilige Schrift aan, dat God zich ook met de revo lutie bemoeit. Het niet ontvankelijk verklaren van het bezwaarschrift moest spreker ernstig bestrijden De zitting werd verdaagd. CRITIEK VAN DIBELIUS OP „VERHEERLIJKING VAN DE ARBEID". De Lutherse bisschop van Berlijn, Dibelius, heeft Woensdagavond critiek geleverd op de „verheerlijking van de arbeid, die het ideaal in Oost-Duits- land is". In een preek te Londen ver klaarde hij, dat „als arbeid niet in vrijheid kan worden verricht, de mens niet langer meester over de materie is, doch de materie meester over de mens". „Dit is iets, dat wij in Duitsland duidelijk kunnen waarnemen als wij kijken naar de nieuwe uraniummij- nen in Saksen", zo verklaarde de bis schop. „Tienduizenden arbeiders wor den gedwongen in deze mijnen te werken. De morele en hygiënische toestanden zijn ontzettend en er wordt geen aandacht besteed aan klachten en protesten". Winterhanden Bi 9enÉést - m Nieuws in een Noiedop Dinsdagmiddag raakte de 55-jarige Zeister gasfitter, G. J. van E„ tijdens werkzaamheden aan de hoofdgasleiding in dé 2e Brandenburgerweg te De Bilt bedwelmd en overleed ter plaatse. „Het Zwitserse leger is 750.000 man sterk. Alle militairen zijn volledig ge oefend. 59 procent der mannelijke Zwit serse bevolking vervult zijn dienstplicht in het leger", verklaarde de president van Zwitserland. Krai Kobelt. 0 Dinsdag is in de Rijnhaven van Bin- gen, in de staat Hessen, het Nederlandse, 400 ton metende motorschip „Nagola' uit Rotterdam, gezonken na een aanvaring De opvarenden, twee mannen en een vrouw, wisten zich in veiligheid te bren gen. In de Zuld-Michigan-gevangenis te Jackson is Dinsdag een opstand uitge broken, waarbij ruim 2000 gevangenen zijn betrokken. Versterkingen van de staatspolitie hadden de toestand twee uur na het uitbreken van de opstand onder controle. Izvestja, het blad van de Sow jet re ge- DAMMEN Piet Roozenburg speelde remise tegen Huisman Dagenais won van Post Woensdagavond werd te Amster dam het tournooi om het wereldkam pioenschap dammen voortgezet met de partijen van de dertiende ronde. De uitslagen waren: Post (N. Afri ka)Dagenais (Can.) 02; Bonnard (Fr.)Verleene (B.) 2—0; King (China)Keller (N 20; Descallar (N. Afr.)Forclaz (Zwits.) 11; Vernoest (B.)Saletnik (It.) 1—1: Fankhauser (Fr.)—Van Dftk (N.) 1 1; Gedance (Zwits.)W. Roozen burg (Ned.) 11; Huisman (Ned.) P. Roozenburg (Ned.) 11; Fanelli (It.)Desclauriers (Can.) 02. Na de 13e ronde is het klassement: 1. Dagenais 21 pnt. (uit 13 partijen); 2. P. Roozenburg, 18 pnt. (12); 3 Bonnard. 17 pnt. (12); 4. Huisman, 16 pnt. (13); 5 /8 Van Dijk, King Keller en Verpoest 15 pnt. (12); 9. Bizot. 13 pnt. (12); 10. Saletnik, 13 pnt. (13); 11. W. Roozenburg, 12 pnt. (12); 12. Deslauriers, 11 pnt. (12); 13. Fankhauser. 10 pnt. (12); 14. Ge dance. 10 pnt. (13); 15/16. Descalier en Post. 8 pnt. (12); 17. Fanelli, 8 pnt. (13); 18. Verleene, 7 pnt. (13) 19. Forclaz, 2 pnt. (12). SCHAKEN Elizaveta Bykova won candidatentournooi te Moskou De afgebroken partij uit de twaalf de ronde van het candidatenschaak- tournooi voor het wereldkampioen schap dames tussen de Russin Kira Zvorikyna (wit) en onze landgenote Fenny Heemskerk (zwart) is door Fenny Heemskerk zonder verder spe len gewonnen gegeven. Door deze verliespartij voor onze landgenote is het thans definitief, dat de Russische Elizaveta Bykova, die met nog één te spelen partij 11^ punt heeft, winna res van het tournooi is geworden, aangezien Fenny Heemskerk de eni ge speelster was die haar bedreigde. Elizaveta Bykova heeft nu het recht om de wereldkampioene, haar landge- note Liudmila Rudenko, uit te J voor de wereldtitel. AUTOMOBILISME BEHRA WINT EERSTE ETAPPE DER PAN AMERICANA De 530 km. lange eerste étappe van de Panamericana, de automobielwed- strijd dwarg door Mexico is gewonnen door de Fransman Jean Behra met Gordini in 3 uur 41 min. 44 sec. Woensdagmorgen verschenen wagens aan de start. Luigi Viiloreni had reeds de eerste dag met pech te xampen. Een heel leger is op de been om de meer dan 3000 km. lange weg, die over hoge bergen voert, zoveel mogelijk vrij te houden. De wereldkampioen Alberto Ascari heeft in de eerste etappe opgegeven, na een ongeluk waarbij hijzelf onge deerd bleef, evenals zijn medebe stuurder Scoturzï, maar zijn wagen werd vernield. ring, meldt dat de directeur van een fabriek van ëlectrische apparaten te Mos kou tot acht jaar gevangenisstraf is ver oordeeld omdat hij ten behoeve van het ministerie van volksgezondheid onbruik bare medische apparaten had vervaar digd tot een bedrag van 400 000 roebel. 0 De Egmondse visser J. de Groot is er in geslaagd een trawl te construeren, die op elke gewenste hoogte boven oc zee bodem kan worden voortbewogen en vol gens hem de haringvangst met ongeveer omhoog kan brengen. 0 Dinsdagmorgen omstreeks 12 uur werd brand ontdekt ln de boerenbehulöng van de heer D. J. Kuiper aan de beneden- veensloot te Meeden. Men slaagde er in het vee te redden. De boerderij ging ge heel in vlammen op. VEILING KAPELLE. 19 Nov.: Export veiling: Appels: Goud- rcinette AAA 30.05, A 19.70-20.35, BC 14.80—15.10, 1 gr. 16.00—17.60. I 11.30— 11.40, II 5.40, K 10—10.55. fabr. 5.80—6.20. Jonathan A 27.90. BC 25.70. I gr. 12.70. I 17-50. II 5.80—5.90. K 12 80—14. fabr. 5.30 Golden Delicious A 36.90. BC 22.70, I gr. 31—32, I 22.30. II 9.40—950. K 18— 18.00. fabr. 8.40. SterappcJ 1 10.10. Zure Bellefleur I gr. 12.10, 1 12 30. K 7.70. fabr. 3. Zoete Ermgaard I gr 24. I 21, 11 8.80 K 15, fabr. 6.50. Gron. Kroon 1 gr. 16.90, I 1320, II 4.10. Lanes Pr. Albert 1 6.20— 7.10. Pommc de Orange I 23. II 13.80. fabr. 8.90. Cortland I gr. 1260. I 9.10. K 9.90. Annas Rcinctte 1 gr. 1040, I 0—650, K 4.10, fabr. 3.10. Peren: Comtesse de Paris A 28—2620. BC 2720—27.80, I gr. 23 30. I 23.20, II 5.70, K 12.60. fabr. 6—6.30. Comtesse de Paris (rijp) A 30.05. BC 28.20, I gr. 27.40, I 1820. Lcgipont A 36.10. BC 33.20. I gr. 28.30. I 25.30. K 20 45. Beurré Clairgeau A 25.20. EC 22.20. I gr. 1520-16.40. 1 15.10. II 3.70. K 10, fabr. 3 70. Nouveau Pol tea u 1 gr. 5—3 10. Zwöndr. Wijnpeer 1 4.70, K 550. Jodenpeer 1 gT. 8.30, I 5.70, 11 3. K 3.30. WintersulkeriJ I 4.70, K 3.20. Saint Remy I gr. 10 65. I 10.85. II 5.40-3.60. K 6,10—6.20. fabr. 3.20—4. Pondspeer 1 gr. 10.10, I 8.10, II 5.60 K 0.80. Glescr Wilde man I gr. 2220—23.90, I 17.20—17.30. II 720. K 13.60, fabr. 6.20. Brederode I gr. 11.10, 1 9. II 5.10, fabr. 3.90. Souvenir du Vacheur 1 gr 12.10. I 10.45. H 4.90. K 750. fabr. 3. Kleipeer I gr. 12—12.10. I 720— 8.10. n 3.10, K 5.80. fabr. 3. alles per 100 kg. Verpakt fruit: Goudreinette AAAA 32 —34. AAA 30—32, AA 30—32, A 22—30, alles per kg. Kleine veiling: Cox Orange Pippin 7— 22. Goudreinette -4—9. Zoete Campagne 13—17. Beurré Alex. Lucas 5—12. Wln- terlouwtje 3(4—6(4- Wintersutkerjj 2- 4(4. Kleipeer 3—8. Druiven 77—1.18. Mls- pers 6—7. alles per kg Groenten: Uien (stele3%V Witte kool 4-3(4. Andijvie 7(4—10. Kroten 8. Knolselderij 11. Rode kool 6—8(4. Sav. kool 6—9(4. Spruitkool 3042. Aardappe len 8(4. Breekpeen 10. alles per kg. Bloemkool 14—28 ct per stuk. VEILING ZUID.BEVELAND GOES 19 Nov.: Groenten: Bloemkool AI 47. All 28—34. Bil 19—23. afw. 16. Knolsel derij I 8—10. ld. II 4—6. Kropsla 5-6. Spruiten AI 38—44, Bil 28. Groene kool 8—15. Rode kool 8—11. Boere kool 15—18. Witte kool 350—4. Andijvie 9—12, Krul Andijvie 19. Veldsla 51. Wijnpeen 1011. Prei 26—27. Uien (stek en afw.) 2—6.50. Kroten 10. VEILING MIDDELBURG 19 November: Aardappelen: Koopmans Blauwe, bonken 10.20 Koopmans Blauwe, grote 9.80—10.70. Bintjes, bonken 8.90, id. grote 7.60—7.80. Alles per 100 kg. Fruit Appels: Jonathan 5—34. Goud reinette 8—15. Bellefleur 8—12. Glorie van Holland 10 Appels val en kroet 3—9. Peren: Conference 10—30. Comtesse de Paris 6—20. Saint Remy 10. Zwijndr. Wijnperen 3—9 Pompoenen 3—8. Groenten: Bloemkool A 2146. B 1224, C 8—19, D 8—9. Rode kool 5—13. Sav. kool 411. Witte kool 45. Boere kool 1121. Glasspinazie 5658. Andijvie 5—12 Spruiten 15—54. Witlof 33—36. Prei li as. Sla 24. Uien kg 5—21. Kroten kg 6—16. Boskroten 5—10. Bospeen 13—30. VEILING BERGEN OP ZOOM. 19 Nov.. Andijvie 1125. Sav. kool 9— 14. Bospeen 18—19. Waspeen 23—25. Rode kool 11—15. Witte kool 4(4—9. Kroten 7—12. Prei 19—22. Spruiten 29—55, Boere kool 13—15. Witlof 60-74. Bloemkool AA 3846. idem A 23—36, idem B 16—25, id. C 10—12. Appeien: Sterappelen 12—20. Zoete Ermgaard 21—24. Goudreinetten 13—28. Golden Delicious 12—18. Jonathan 23—26. Peren: Comtesse du Paris 18—33. Gie. sei Wildeman 22. EIERMIJN BERGEN OP ZOOM. De A.VJW. eiercommissie heeft de coi sumptieprijs voor de eieren vanaf Vrijd: 21 November a s. als volgt vastgesteld. Prijsklasse I 0-26(4; prijsklasse 11 0251-j prijsklasse m 0-24(4, prijsklasse IV 0.23Ij VISMIJN VEERE. 19 Nov.: 456 kg handels garnalen 43— 45 ct. per kg. Waar zijn onze schepen Amstelvaart, 19 v. Kaapstad n. Teneriffe. Baud 19 v. Singapore n Djakarta. Bloemfontein 18 v. Pt. Elisabeth n. East Londen. Cottlca 18 v. Trinidad n. Paramaribo. Domburgh p. 19 Ouessant n. Casablanca. Eemdyk 18 v. N. Orleans n. Brownsville. Friesland p. 18 Ouessant n. Rotterdam. Gooiland IC te Santos- Heemskerk 19 Duinkerken naar R'dam. Itterium 17 v. Mobile te N. Orleans. Jagersfontein 18 v. Teneriffe n. A dam. Koningin Juliana 19 v. Stettin n. Bremen. Lindekerk 19 p. Gibraltar n. Marseille. Modjokerto 18 v. Belawan n. Singapore. Nieuw Amsterdam 19 te New Vork. Ovuia 18 v. Belfast n. Dublin. Rljndan 19 te Rotterdam. Sommelsdijk 17 v. Havanna n. Vera Cruz. Texelstroom 18 te Amsterdam. Vitesse 18 v. Granville. Waal 18 v. Piraeus n. Alexandria. Wonosari 19 te Basrah. Zonnewijk 18 v. Port of Spain n. Durban. Nagekomen advertentie. Met groot leedwezen geven wn kennis van het overlijden van ons geacht bestuurslid en technisch hoofdleider, de heer A. O. JULIANUS lid van verdienste K.N. B.R.D., lid van verdien, ste „Luctor". Z(jn opbouwend werk zal voor ons een stimu lans zijn om op de door hem ingeslagen weg voort te gaan. Bestuur en leden van de Middelburgse Red dingsbrigade Z.N.P.C. „Luctor et Emergo".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13