NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden Zioin Zijpe WISSEL BEVELANDEN ZUID-BEVELAND fcOÏliNti LOONADMINISTRATIE IN DE LANDBOUW MOET VERDWIJNEN MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Middelburgs Mannenkoor herdacht Cleuver. Ter gelegenheid van het feit, dat het Zaterdag honderd jaar geleden was, dat Johan Cleuver, de grondleg ger van het Middelburgse Mannen koor in Siegburg (Duitsland) werd geboren, wer d op de Algemene Be graafplaats te Middelburg een kleine plechtigheid gehouden. De voorzitter van het Middelburgse Mannenkoor, de heer J. Vos, legde in aanwezigheid van de directeur, de heer Jan Kuiler, namens het koor een bloemstuk op het graf van de beminde leraar. Vrijdagavond, voordat de repetitie begon, had de heer Kuiler Cleuver reeds in gevoelvolle woorden her dacht, Octobermaand Zeeuwse maand, 'S HEER ABTSKERKE HEEFT DE LEIDING De gemeente Renesse, die tot dus ver de leiding had in de Zeeuwse collecte met een gemiddelde van ruim 18 cent per inwoner, is thans met stukken geslagen door 's Heer Abtskerke. In deze gemeente werd 110.10 opgehaald, hetgeen neer komt op ruim 24% cent per inwoner. Middelburgse kinderen raakten te water. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur raakte de twee broertjes De B., respectievelijk 6 en 5 jaar oud, bij de Maisbaai te Middelburg te water. Een voorbijganger, zekere K. van T., bemerkte het ongeval en slaagde er in de broertjes op het droge te bren gen. De kinderen, van wie één reeds het bewustzijn had verloren, werden aan boord gebracht van een motor schip, dat ter plaatse lag gemeerd. Dokter Pel verleende de eerste hulp en liet de knaapjes naar het zieken huis overbrengen. Zondagavond was hun toestand redelijk goed. Een vierjarig ventje, zoontje van de heer K., viel eveneens in het wa ter, toen hij, na op een stapel hout op de Turfkaai te zijn geklommen, het evenwicht verloor. Ook dit dren- kelingetje werd door een voorbijgan ger gered. Het kind werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Ir. Langebaard verlaat Zeeland. Ir. J. Langebaard van de P.Z.E.A1. te Terneuzen is benoemd tot inge nieur bjj het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf ;an Noord-Holland te Bloemendaal. Gemeentezangavond uit Goes door N.C R.V. uitgezonden. Zondagavond werd door de N.C.R.V. uitgezonden een gemeentezangavond uit de Grote Kerk te Goes. Aan deze zangavond werkten mede de Chr. Oratoriumvereniging „Willem 't Hooft" en het Hervormd Kerkkoor, onder lei ding van de cantor-organist Adriaan Kousemaker. Het orgel werd bespeeld door Jan Rijn, organist van de Nieu we Kerk te Middelburg. Goes LEIDERSVERGADERING C.J.M.V. Onder voorzitterschap van de heer M. Allewijn uit Hoedekenskerke werd Zaterdagmiddag door de C.J.M.V. jon gensleiders van de Bevelanden en Tho- len in het verenigingsgebouw van de Vrij Evangelische Gemeente te Goes een leidersvergadering gehouden. Na afwerking van het huishoudelijk ge deelte trad als spreker op ds. L. Schel- levis uit Biezelinge, die het onderwerp „Geloof en Ge.bed" behandelde. Hoe wel geloof en gebed bij elkaar horen, rijst dikwijls de vraag of dit altijd wel mogelijk is, aldus spreker. Een grenze loze oppervlakkigheid kenmerkt zo vaak geloof en gebed. De sleur is zo groot, zodat het waarachtige vaak ont breekt. Wij zullen, aldus spr., moeten bidden en vragen om een waarachtig levend geloof. Op dit onderwerp volgde een dis cussie. Over het werkprogramma 1953 deelde de voorzitter o.m. mede, dat op 24 Januari en 25 April te Goes leidersvergaderingen zullen worden gehouden Voorts zal er te Kapelle een provinciaal leidsters en leiders weekend worden gehouden. Kapelle ONDERLING DAMKAMPIOENSCHAP. Voor de onderlinge competitie van het damkampioenschap van de dam club Kapelle. werden de volgende partqen gespeeld: J. v. Liere-NoutG. Lepoeter 2 0; J. C. van LiereC. Sulsters 11; C". van LiereC. Blankenburgh 20; C. van Overloop—J. van Liere-Nout 11; M, GansemanA. W. Kaat 2 0; J. de'NeefM. Ganseman 11. Wolfaartsdijk RAADSVERGADERING. Hedenmiddag, komt de gemeente raad van Wolfaartsdijk in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komt o.m. voor een aanvraag tot wo ningverbetering, vaststelling van de gemeentebegroting 1953 en goedkeu ring begroting burgerlijk armbestuur 1953. Te Wolfaartsdijk werden als notabel der Ned. Herv. Kerk herkozen, de lieren J. A. van Damme en Ph. Reinhout. Geko zen in de plaats van wijlen de heer M. Loan, de heer Ant. Kraak. Wilhelminadorp Economische politierechter Middelburg. F. T., veehouder te Yerseke was nog steeds niet in het bezit van een erkenning, hoewol hij naar zijn eigen mening voldoende kennis van vee had. Niettemin had hij ver scheidene malen vee voor eigen risico gekocht en dit vee weer doorver kocht en dit alles zonder erkenning als veehandelaar of in- en verkoper. We lhad hij om een dergelijke erken ning verzocht, doc.h deze was afge wezen. Zijn beroep op het scheidsge recht had als resultaat, dat hy toch een erkenning kreeg en deze kon h\) de rechter tonen. Omdat hij vóór zijn erkenning had gehandeld, kreeg hij een kleine geldboete en wel van 1 J. Z., fruitteler te Krabbendijke, was naar de fa. v. d. H. gegaan en had gezegd, dat hij zijn zaaiplan ver anderde, daardoor had hij een hoe veelheid zaad over. Hij vroeg, of zij het zaad wilden kopen en zag in deze vraag helemaal geen kwaad. „Wat moest ik met al dat zaad doen", zo vroeg verdachte, „ik kon het toch moeilijk weggooien". Er zijn echter voorschriften dat wist verdachte heel goed die zeggen, dat men zo maar geen zaad mag verhandelen. Omdat de kans op voordeel heel klein was, werd hij veroordeeld tot 2 tien tjes boete. A. C. K., loondorser te Kapelle, had op een bedrijf gedorst en niet voor het onder de landbouwers zo langza merhand welbekende dorsbrief je ge zorgd. Hij had een knecht naar het landbouwbedrijf van v. d. M. ge zonden zonder dorsblok. „Daarom, zo zeide hij, „kon ik geen dorsbriefje afge\ »n". Hij had later, nadat de knecht de hoeveelheid gedorste tarwe had opgegeven, vergeten een dors briefje uit te schrijven. Verdachte vond het jammer, dat dit vergeten was en bij nu beboet werd met f 20 of 10 dagen hechtenis. BOUW KLEUTERSCHOOL AANBESTEED Zaterdag heeft het gemeentebe stuur van Kattendijke de bouw van een kleuterschool te Wilhelminadorp aanbesteed. Inschrijvers waren: J. P. v. d. Lijide, Kattendijke 21.100 F. J. Weststrate, Kattendijke 20.400 L. Dekker, Kloetinge 19.989; Fa. Schrijver, Goes 19.190;; Fa. v. d. Weert, Goes 19.100; C. Priem, Le- wedorp 18.573; J. F. Hopmans, Goes 18.566; A. de Bourgraaf, Wil helminadorp 18.500; Gebr. Janse, Nisse 18.450; M. Verburg, Wol faartsdijk 18.000; Fa. J. de Jonge, Biezelinge 16.980. NOORD-BEVELAND Kortgene NIEUWE STRAATNAMEN Volgens een besluit van de raad zul len per 1 Januari 1953 de straten in de dorpen in de gemeenten Kortge ne van nieuwe namen voorzien wor den. De, huisnummers zullen ook ver anderen en wel zo, dat de nummering per straat geschiedt in tegenstelling dus met de huidige toestand waarin de nummering per wijk (A, B en C) doorlopend is. Aan de linkerzijde van de straat komen de oneven nummers, aan de rechterzijde de even nummers. De straatnamen worden in Colrjns- plaat aldus: Voorstraat (thans ook Voorstraat); Beatrixstraat (West- Achterstraat); Irenestraat (Oost- Achterstraat) West-Havenstraat West-Achterweg)Oost-Havenstr. Oost-Ach terwegKruisstr. (Kruis straat); Havenstraat (Havendijk); Havelaarstraat (Dorpsstraat en Mo lenweg); Westkerkstraat (zelfde); Zuid Kerkstraat (zelfde); Oost Kerk straat (zelfde); Ringweg (Nieuwstr., Groene Achterweg en Vogelenzang); Colijnsplaatseweg (Nieuwe Weg) Molenweg (Groene weg)Zuiddrjk (nrs. C 10, C 19, C 20, C 21 en C 22) Klaverweg (nrs. C 32 en C 85)Oost- Zeedijk (vanaf sorteerloods tot Kats) Wantesweg (nr. C 82)Groeneweg. (nrs. C 24 en C 25)Kortgeense weg (nrs. C 25 en C 26); Zuidlangeweg, Noordlangeweg en Emelissedijk. De namen tussen haakjes geven aan hoe de straten op het ogenblik onofficieel worden genoemd. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN VERGADERDE. In de Korenbeurs te Kortgene ver gaderde kring III (Noord-Beveland) van de Stichting Provinciale Gezond heidszorg voor Dieren in Zeeland. De heer J. Kallewaard te Kortgene werd tot voorzitter benoemd en tot be stuurslid werd gekozen de heer S. Breure uit Geersdijk. De secretaris- penningmeester. de heer P. C. van Schaik, bracht het jaarverslag uit. Als taxateurs werden aangewezen de heren M. Priester te Kats en J. Kallewaard te Kortgene, tot plaats vervangend taxateurs de heren J. Kal lewaard en S. Breure. De directeur van de stichting, dr. G. Wagenaar, sprak vervolgens over de t.b.c.-bestrijding en zeide o.m., dat op Noord-Beveland 95.1 van het vee t.b.c.-vrij is, zodat 4.9% dus nog rea geert. Nieuwe weg Hulst—De Paal officieel geopend In tegenwoordigheid van Commissaris der Koningin. Zaterdagmiddag is in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen in tegenwoordigheid van o.a. de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Cascmbroot en diens echtge note, de nieuwe weg HulstDe Paai officieel geopend. Tevoren was men bijeengekomen in het stadhuis te Hulst, waar bur gemeester B. A. Th. M. Truffino, autoriteiten en genodigden welkom heette en een woord van dank sprak tot de voorzitter van het wegcomi- té. de heer H. Bruggeman. Vervolgens begaf het gezelschap zich per auto en voorafgegaan dooi de Kon. Sted. Harmonie uit Hulst naar de Begijnenpoort, waar me vrouw S. C. de Casembrootbaro nesse van der Feltz, de weg symbo lisch openstelde, door het doorknip pen van een lint. Jhr. de Casembroot sprak een kort woord, waarna men zich naar Graauw begaf en waarbij tevens het weggedeelte Graauw-De Paal be zichtigd werd. In Graauw werd we derom door mevrouw De Casembroot een lint doorgeknipt, waarmede de gehele weg officieel was openge steld. De echtgenote van burgemees ter mr. F. J. Schlüter van Graauw richtte een dankwoord tot mevrouw De Casembroot en bood haar namens een damescomité uit Graauw fraai oewerkt kussen aan, waarna enkele jongedames bloemen overhan digden. Burgemeester Schlüter dankte de autoriteiten en sprak de hoop uit, dat de gemeente Graauw door de openstelling van de nieuwe weg ontsloten zou mogen worden en hij belichtte voorts de betekenis van Hulst als centrum-gemeente. Mevrouw De Casembroot dankte ten slotte voor de haar aangeboden ge schenken. In het Patronaatsgebouw te Graauw zaten autoriteiten en genodigden aan een diner aan, waarbij nog gespro ken werd door het lid van Gedep. Staten, de heer C. Hamelinck en door de Commissaris der Koningin. Geen kermis meer in Terneuzen? Onder de ingekomen stukken voor de vergadering van de raad der ge meente Terneuzen, die Vrijdagavond a.s. gehouden wordt, bevindt zich een adres van de Kerkeraad der Her vormde Gemeente ter plaatse inzake afschaffing van de kermis. Naar aan leiding daarvan wordt door de meer derheid van het college van B. en VV aan de raad der gemeente vporge-.. steld tot afschaffing van de kermis" over te gaan. Middelburg WIJDINGSDIENST. In verband met de Wereldbondge bedsweek werd -in de Nieuwe Kerk te Middelburg, uitgaande van de ring Walcheren der C.J.V.F. en C.J.M.V. een wijdingsdienst gehouden met als thema „Eén Heer, één geloof één we reld". Ds. E. Sneller en wika M. de Vlieger, gewestelijk secretaresse der C.J.V.F., spraken over dit onderwerp. Een vertegenwoordiger van de C.J. M.V. en een lid van de C.J.V.F. lazen een bijbelgedeelte. Het geheel werd met samenzang en gebed afgewisseld. Vlaamse journalisten bezochten Yerseke en Goes Zaterdag is een vijftigtal leden van het Verbond van Vlaamse journalis ten met him dames, alsmede verte genwoordigers van net Persagent schap Belga, de Belgische radio en de Brusselse correspondent van Reu- ter de gast geweest in Yerseke en Goes. Het initiatief hiertoe was uit gegaan van enkele personen, die in deze excursie een welbegrepen be lang voor het vreemdelingenverkeer zagen. Des morgens werd het gezelschap ontvangen door de consul-generaal van Nederland te Antwerpen, die de persmensen een expositie van oude Nederlandse schilders liet bezichti gen. Tegen het middaguur arriveerde het gezelschap per bus in Yerseke, waar het kreeftenpark en de oester putten van de N.V. Micras-Adriaan- se werden bezichtigd. Na een koffie maaltijd werd daarop een vaartocht van twee en half unr op de Ooster- schelde gemaakt, waarbij men van meer nabij met de oestercultuur kon kennis maken. Na afloop werd naar Goes gereden, waar men de gast was in hotel „de Korenbeurs". Hier werd de bekende Nederlandse oesterfilm „00000" ver toond, met een toelichting van dr P. Korringa. Een en ander viel bijzon der in de smaak. Tot slot werd het gezelschap een diner aangeboden, waarbij de voorzitter van de Beve- landse V.V.V., de heer E. N. C. van Riesen als tafelpresident fungeerde. Uiteraard ontbraken hier de Zeeuw se oesters en kreeft niet op het me nu. De voorzitter van het Verbond van Vlaamse Journalisten, de heer Victor de Ruyter, hield aan dit diner een rede waarin hij een ians brak voor de Benelux-samenwerking. Ook bracht hij hulde aan het particulier initia tief, dat op vele plaatsen in Neder land wordt gevonden, en bood aan de heren L. Mieras te Yerseke en L. Verwer te Goes, die zich voor het or ganiseren van deze excursie zozeer verdienstelijk hadden gemaakt, de erepenning van zijn Verbond aan. Eervolle opdracht voor Zeeuwse architecten. Het architectenbureau irs. A. Rot huizen en P. J. 't Hooft, dat de plan nen ontwierp voor het nieuwe school gebouw van het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes, heeft hiermee de aandacht tot buiten de provincie ge trokken. Het bureau heeft thans na melijk opdracht ontvangen voor het ontwerpen van een nieuwe school voor het Chr. Lyceum te Alkmaar. ATHLETIEK Dobbelaere derde in cross te Halsteren Janus v. d Zande le»erde uitstekende prestat-e. Een te Halsteren door Olympia '47 georganiseerde cross over 6% kilo meter, die voor een belangrijk deel door geploegde akkers over asperge bedden en modderige wegen voerde, is gewonnen door Janus van der Zan de (Olympia '47), in een tijd var 22 min. 26 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Adriaanse (D.J.A, Breda), 22 min. 46; 3 Dobbelaere (Marathon, Vlls- singen) 23 min. 03; 4. Besters (Olym ,pia '47, Halsteren) 23 min, 05. Bij de B-klassers eindigde Kunen (D.J.A.Breda) in 23 min. 0.7 als eerste en Piet van Acker van Mara thon als tweede. Bij de junioren werd C. Potter lM&- ratnontweede in 7.34.3 achter Ghert van Thor, die de afstand aflegde in 7.33.6. Zeeuws veldloopkampioenschap 29 November te Schoondijke. Op Zaterdag 29 November a.s. wor den door de athletiekvereniging Ma rathon uit Vlissingen op een terrein te Schoondijke de Zeeuwse veldloop kampioenschappen georganiseerd. De afstand, die de senioren, o.w. Staf Dobbelaere, P. van Acker, J. Booij en Witte, moeten afleggen, bedraagt 412 km. De junioren leveren strijd over een afstand van 1500 meter. In deze klasse starten Potter-, Daan Haak en David Lutegn. Het ziet er naar uit, dat nog tal van inschrij vingen zullen binnenkomen. KORFBAL Grote overwinning van Madjoe op TOP (91). Zaterdag werd de reeds driemaal uitgestelde beslissingswedstrijd joeT.O.P. gespeeld. Hoewel Advertentie Verwaarloosde Hoest... kan oorzaak zijn van allerle* kwalen! .Geei Uw kind al bij het kleinste kuchje K KINDER-HOMN SIROOP BEVELANDS BOEREN BESLUITEN: Zuid-Beveland staat vooraan in strijd tegen ï.b.c. De loonadministratie in de landbouw moet verdwijnen, aldus de heer J. v. d. Werf in de algemene vergadering van de kring Oost.Zuid-Beveland der Z.L.M. te Kruiningen. De boeren zgn de papieren rompslomp meer dan zat en het is t(jd, dat we hieraan eensgezind aandacht besteden. De heer van der Werf stond in zijn streven niet alleen, want zijn opmerking ver kreeg de goedkeuring van de gehele vergadering. De voorzitter, de heer P. ScheeleDe Putter, kon echter mededelen, dat naar afschaffing van dit tijdrovende werk ernstig wordt gestreefd en dat ook diverse Kamerleden van de noodzaak van een dergelijke maatregel overtuigd zijn. Mr. J. F. G. Schlingemann, algemeen secretaris van de Z.L. M. en spreker in deze vergadering, wees er op, dat het beter is nog even af te wachten. AJlerwegen gaan stemmen op onder de boeren tegen dit sy steem en de regering is druk doende een oplossing te vinden voor dit ur gente probleem. Na de gebruikelijke woorden van worden aangestuurd. De moeilijkheid welkom, gaf de voorzitter een kort overzicht van het afgelopen jaar, waarbij hij de hagelramp, die de kring Rilland trof releveerde en de getroffenen de grootst mogelijke steun toezegde. Ook de vergelings- ziekte lichtte veel schade aan, maar wordt thans met kracht bestreden. De heer Scheele concludeerde, dat de fruitopbrengst uitermate bevredigend is, hoewel "de grote kwantiteit de prijs wel enigszins drukt. De Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland had schrif telijk aangedrongen op het vroeger stellen van de datum, waarop Oost- Zuid-Beveland vrij van runder-t.b.e. moet zijn, omdat deze streek met de sanering aanzienlijk verder is dan andere Zeeuwse gebieden. Voorge steld werd de datum van 1 Novem ber 1954 te brengen op 1 November 1953. Bij een gehouden enquête had den 63 van de 66 betrokken boeren zich voor deze maatregel uitgespro ken, zodat wel op vervroeging zal VAN TOT Vrijdagavond werd in de Stadswijn- kelder te Kortgene een bijeenkomst be legd van de Chr. vereniging tot verple ging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede. Vertoond werd de documentaire kleurenfilm „Val lende Ziekte". De oogstcollecte op Dankdag heeft in de Ned. Hervormde Kerk te Bruinisse f 1892.55 opgebracht, waarvan f 685.25 voor de diaconie en f 1207.30 voor de kerk. De oogstcollecte van de Geref. Ge meente te Bruinisse bracht, tezamen met de op Dankdag gehouden collecte ruim f 2716 op. In Oosterland werd in de Ned. Herv. Kerk met de oogstcollecte f 883.22 bijeen gebracht, terwijl de zendingscollecte f 150.50 opbracht. Het Prot. Interkerkelijk Thuisfront werd dank zij een te Kattendijke gehou den collecte met f 7.50 verrijkt, terwijl een te Wilhelminadorp gehouden collecte voor het erefonds voor oud-verpleegsters f 86.— opleverde. In October werden in Hoofdplaat 35 huisslachtingen aangegeven. In Hoofdplaat volgen thans reeds 40 deelnemers de E.H.B.O-cursus, welke werd georganiseerd door de onlangs in deze gemeente opgerichte afdeling. Onder leiding van mevr. E. Vogelaar— Frangols hield de Chr. Vrouwenvereni ging van Anna Jacobapolder haar eerste j aarvergadering. is echter, dat West-Zuid-Beveland pas een jaar later t.b.c.-vrij moet zijn, zodat men in die tijd tegen een vermenging van ziek en gezond vee moet blijven waken. Na advies van de controle-commis sie werd de rekening 1951 goedge keurd. Bij de behandeling van verschillen de landbouwproblemen drong mr. Schlingemann aan op een voorzich tige bedrijfsvoering. Spreker wees op de prijsmoeilijkheden bij de leve ring van bacon-vavkens voor Enge land nu Denemarken goedkoper le vert en op de subsidies van rege ringswege, die echter ook niet kun nen blijven duren. De winsten in de landbouw zijn toch niet zo hoog als wel wordt gedacht. Steeds meer lan den krijgen weer overvloed aan graan voor export en de onzekerheid in de agrarische sector neemt toe, aldus besloot mr. Schlingemann. Hierna verzocht de heer B. W. Alink, directeur van de Coöperatie ve Zeeuwsche Aan -en Verkoopvere niging te Wemeldinge, alle aanwe zigen om mede te werken bg de po gingen om een betere prijs voor hel stro te bedingen. Zuid-Beveland staat op dit gebied belangrijk achter bij West-Zeeuwsch-Vlaanderen en Schouwen. De heer G. Nieuwenhuize sprak zichter met klem uit voor be paling van de prijs door elke boer DE VOORLICHTING. De heer Van der Werf merkte hierna op. dat blijkens de ervaringen van mr. Schlingemann de landbouw voorlichting in Amerika heel anders en z.i. beter is geregeld dan in Ne derland. Hij betoogde, dat de boeren hier te lande meer zeggenschap in de voorlichting moeten hebben en dat de voorlichting meer rechtstreeks betrekking op het boerenleven moet hebben. Spr. zou instelling van raden van voorlichting willen zien, waarin de boeren zijn vertegenwoordigd. Uitvoerig werd nog gesproken over de bïetenvergelingsziekte. Algemeen bleek men wel bereid aan de i":; Mad- óp het terrem bij het Havendorp ge speeld zou worden, moest dit op het laatste ogenblik worden ontruimd, maar dank zij de medewerking van de korfbalvereniging Animo uit Sou burg kon daar worden gespeeld. In het begin van de wedstrijd, die werd geleid door scheidsrechter H. Bruggeman was T.O.P. iets in de meerderheid, doch langzamerhand kwam Madjoe in het offensief, waar uit twee doelpunten ontstonden. Even was er een overwicht van T.O.P., maar het duurde niet lang of de stand was 3-r-0 en slordig afwerken van de T.O.P.-verdediging hielp Madjoe aan het vierde punt (40). T.O.P zette toen alles op alles en zag dit beloond met een alleszins verdiend tegenpunt (4—1). Na de rust kwam de technische meerderheid van Madjoe eerst goed tot uiting en de Vlissingers konden de stand successievelijk tot 91 op voeren, een wel wat geflatteerde overwinning Madjoe en Elto zullen nu op neutraal gebied uitmaken, wie de degradatie-candidaat van de twee de klasse mogen bekampen om een plaats in die klasse. HANDBAL Mooie overwinningen voor Marathon. In de Zuidelijke le klasse behaalde de heren van Hellas een fraaie S-0 zege op het Eindhovense DES IL De bezoekende LEW-dames, eveneens uit de lichtstad, wonnen met 2-0 van Hellas. In de 2e klasse van district Zuid wonnen de EMM-dames met 3-2 op het nippertje van Tonido. De dames van De Zeeuwen moesten met 0-5 het onderspit delven tegen Marathon als revanche voor de thuis geleden ne derlaag. De Marathon-heren zorgden voor de verrassing van de dag, door het bezoekende Tomdo met 6-4 naar huis te sturen in een niet op hoog peil staande wedstrijd. Hellas II hield beide puntjes in Goes door EMM met 6-3 te verslaan. In de afdeling Zeeland le klasse moest de dameswedstrijd Hellas Ll- Walcheren door grote sneeuwval worden gestaakt. Het bezoekende To nido II (heren) moest met 2-8 in Ma rathon H zijn meerdere erkennen. De meisjes-wedstrijden Walcheren Il-Marathon H en Marathon 1-Tonido werden wegens de terrein gesteld heid afgelast. De vriendschappelijke ontmoeting Hellas 1-Hellas n eindig de in 1-1 gelijkspel. Hellas liep D.E.S. II onder de voet, dames verloren met 2 0. De Hellas-dames kregen Zondag be zoek van L.E.W. I uit Eindhoven en verloren met 02. Er werd ondank het zware terrein af en toe aardig gecom bineerd en het verband tussen verde diging en 'middenlinie was vaak goed. In de voorhoede boterde het ditmaal niet erg. Schoten van mevr. Heijens- Kole, Rie Adriaanse en Ria Zweedijk, die anders meestal doel treffen, gin gen nu juist naast of over het doel. De heren van Hellas deden het be ter en liepen Des II uit Eindhoven met 80 onder de voet. Over alle li nies waren de Goessenaren superieur en doelman Haasdonk heeft dan ook niet veel moeilijk werk te doen ge kregen. Reeds bij de rust had Hellas een 70 voorsprong en de aardigheid was er toen at Na de hervatting was duidelijk merkbaar dat Des zich gewonnen gaf en ook van Hellas-zijde deed men het toen wat kalmer aan. De keeper der gasten werd nog eenmaal gepasseerd, zodat het einde kwam met 80. De doelpunten werden gescoord door Ro sier en P. Zweedijk elk driemaal en van Zweden tweemaal- automobilisme Herfstrit KNAC ook dit jaar een succes. Ook dit jaar is de herfsttocht van de K.N.A.C. een succes geworden. Er verschenen niet minder aan 181 equi pes aan de start, welke waren ver deeld in „ervaren1' rijders en nieuwe lingen. De eersten moesten een tra ject van 440 kilometer afleggen, de nieuwelingen kregen 360 kilometer op te knappen, zodat het traject tus sen Laren en Nijmegen voor beide ca tegorieën verschillend was. Het weer werkte mede het was droog en er was slechts weinig mist en ook daardoor kon men de meeste van de door de sportcommissie van de K. N.A.C. listig uitgezette „valletjes" met succes passeren. Toch waren er talrijke equipes, die een aantal ver scholen contróleposten misten ol van de verkeerde kant kwamen. Vooral het laatste gedeelte van de tocht was lastig, maar toch waren alle deelne- meis over de uitgezette route en de organisatie goed te spreken. Prijs winnaars waren er niet, want het was een prestatietocht. Aan allen, die geen contrólestempel op hun kaart misten en de tocht binnen 12 uur hadden volbracht, we plaquette uitgereikt. DAMMEN Gebroeders Roozenburg wonnen in Leeuwarden Dagenais leidt nog steeds. De uitslagen van de partgen van de 10e ronde, Zaterdagavond gespeeld te Leeuwarden, luiden: King (Chlna)-De Descallar (N.A.) 2-0; Fanelli (It.)-Verpoest (B.) 2-0; P. Roozenburg (Ned.)-Bizot (Ned.) 2-0; VV. Roozenburg i N*ed.)-Verleene (B) 2-0; Deslauriers i Can)-Dagenais (Can) 1-1; Keller (Ned)-Saletnik (It) 1-1; Van Dijk (Ned)-Forclaz (Zwits) 2-0; Gedance (Zwits)-Post (N Afr) 1-1; Huisman (Ned)-Bon- nard (Fr) 1-1. De stand na de tiende ronde is: I Dagenais 17 p (uit 10 partijen)2, 3 en 4 P. Roozenburg, Keiler en Bon- nard 13 p (uit 9 partijen); 5 en 6 King en Huisman, 13 p (uit 10); 7 Van Dgk, 12 p (uit 9); 8 Verpoest, II p (uit 9); 9 Eizot, 11 p (uit 10); 10 W. Roozenburg, 9 p (uit 9); IX Saletnik, 9 p (uit 10); 12 Gedance, 8 p (uit 10)13, 14 en 15 Deslauriers, Post en Fankhauser, 7 p (uit 9); 16 Descallar, 6 p (uit 9); 17 Verleene, 6 p (uit 10); 18 Fanelli, 4 p (uit 10); 19 Forclaz, 1 p (uit 10). SCHAKEN Middelburg verloor van Heerlen in Eindhoven. De voor de tweede klasse der K.N. S.B. gespeelde schaakwedstrijd Heer len —Middelburg, die te Eindhoven werd gehouden, eindigde in een 6%- 3% overwinning voor Heerlen. De ge detailleerde uitslagen waren: A. Vin ding door verbranden van het stroo bij de oude mangelkuilen en door pre paraten. Men toonde zich echter af kerig van controleurs, die zouden worden aangesteld als onverhoopt de bestrijding wettelijk zou worden geregeld. Na de pauze hield mr. Schlinge mann ten slotte een lezing met licht- beelden over „Reisindrukken uit lestrij- Amerika." ken-J. L. Woudstra 10; J. H. Wan tenH. Strooband Vz¥2 H. Dohr P. de Zeeuw H. Klein Brete- lerdrs. J. Scheltens ¥1F. Ba- burek—P. M. de Kleyn 10; A. v. d. PutG. Boon 01; P. Kronenburg- J. de Baare V2V2: R. HendriksJ. Sinke 10; J. v. GerwenD. de Vos Vz—Vz', J. v. d. VeenP. M. Meijlïnk 1—0. TURNEN ZEBRA won trialmeet Jaap v d. Sande naar persoonlijke kampioenschappen. Zaterdagavond werd in Vlissingen een tumwedstrijd gehouden tussen de Zeeuws-Brabantse, de Dordtse en de Brabants-Gelderse turnkringen. Deze wedstrijden stonden op zeer goed peil en hadden een spannend verloop. De herenploég van de Ze bra hadden eerst een kleine voor sprong, maar de andere ploegen be haalden toch een kleine overwinning Dank zij het goede werk van de da- mesploeg, werd het toch een over winning voor de Zebra. Bij de vrije oefeningen behaalde de V.T.V.-er Jaap v. d. Sande het maxim aal-aan tal punten (30), een keurige presta tie, die echter nog werd overtroffen door F. Winands van Brabant-Gel- derland, die bij de totaaltelling het hoogste aantal punten (173.2) be haalde. Van de Sande noteerde er 169.2. Johan v. d. Sande bezette met 167.8 punten de derde plaats. Brj de dames plaatste mevr. N. Sinke-Peeman van V.T.V. zich als eerste met 130 punten, zes punten voorsprong op mej. A. van Pelt van Dordrecht, die echter de beste pres tatie van de avond leverde. Zij ver wierf bij het ringzwaaien 28.2 pun ten. De uitslagen waren: Dames 3. Zeeuws-Brabantse turnkring 612.6; 2. Brabants-Gelderse turnkring 593.6; 3. Dordtse turnkring 591.6. Heren: 1. Braoants-Gelderse turn kring 760.6; 2. Zeeuws-Brabantse turnkring 755.2; 3. Dordtse turn kring 649.2. Totaaluitslag: 1. Zeeuws- Brabantse turnkring 1367.8: 2. Bra bants-Gelderse turnkring 1354.2; 3. Dordtse turnkring 1240.8. Jaap van der Zande zal op 7 De cember te Amsterdam aan de per soonlijke kampioenschappen voor he ren deelnemen. LAATSTE NIEUWS. Papagos wint Griekse verkiezingen Hoewel de uitslag der Zondag in Griekenland gehouden algemene ver kiezingen nog niet volledig bekend is, kan thans reeds worden vastge steld, dat maarschalk Papagos als overwinnaar uit het verkiezings strijdperk is getreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9