Firanrai VAL DA ZEELAND BEZITTHANSEEN CULTURELE ADVIESRAAD Zeeuwse Almanak MODERN OPENLUCHT-ZWEMBAD IN TERNEUZEN MOGELIJK OOK GOES HEEFT PLAN VOOR STREEKLAB0RAT0RIUM 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 PODIUM VOOR HET CULTURELE LEVEN Opgericht met het doel een billijke verdeling van provinciale subsidies te garanderen. Nu de provincie het culturele leven in Zeeland zover het In haar vermo gen ligt uil steunen en stimuleren door jaarlijks een bedrag voor subsidies op de begroting te plaatsen, wordt het als een behoefte gevoeld, dat men over bepaalde normen beschikt, die een billijke, evenredige verdeling van de gelden verzekeren. In verband hiermee is thans de Provinciale Culturele Adviesraad opgericht, een sectie van de Stichting Zeeland voor Maatschap, pelijk en Cultureel Werk, waarin alle delen van de provincie en de diverse levensbeschouwingen vertegenwoordigd zpn en waarvan de leden een gro te mate van deskundigheid bezitten. Hierdoor wordt een podium verkregen, waarop de betrokkenen zich kunnen uitspreken over de juiste bestemming van de subsidies. De Stichting Zeeland, die advies heeft uit te brengen aan Ged. Staten, acht het van groot belang, dat een evenredige verdeling van de gelden volkomen is gegarandeerd en was dan ook bijzonder verheugd over het verzoek van het college om een cul tureel financieringsplan op te maken. Dit moet vanzelfsprekend de normen inhouden, volgens welke de subsidies worden verleend, omdat daardoor al leen de rechtvaardigheid in acht kan worden genomen. Het plan is niet te maken zonder dat het culturele leven in Zeeland in kaart is gebracht en daarom zal zo spoedig mogelijk met de „inventari satie" worden begonnen. Daarnaast is het horen van de betrokkenen noodzakelijk. Waar natuurlijk altijd „Pebane" na 10 dagen vlot Na bijna tien dagen in afzondering te hebben doorgebracht aan boord van het op de Hoge Plaat naby Bres- kens gestrande Portugese s.s. „Pe bane", zijn kapitein en bemanning Zondagmiddag omstreeks twee nar in de bewoonde wereld teruggekeerd. Om 12 uur gehikte het vier sleepbo ten de „Pebane" los te trekken, waarna het schip do buitenhaven van Vlissingen werd binnengesleept. Gedurende de afgelopen week werd het grootste gedeelte van de uit ce ment bestaande lading 850 van de ongeveer 900 ton met behulp van lichters gelost, nadat verleden week Zaterdag en Zondag herhaalde malen vertwijfelde pogingen waren gedaan om de „Pebane" mét lading vlot te slepen. Deze oogingen moesten even wel worden opgegeven. Vandaag zal te Vlissingen de kiel worden nagezien en zo nodig gere pareerd worden, waarna de lading weer kan worden ingenomen. De „Pe bane" zal dan de reis kunnen voort zetten. Indien het schip ernstig be schadigd mocht blijken te zyn, zal het voor reparatie evenwel naar Ant werpen moeten worden gesleept. Samsnwerking Oosfburg- Brugge op schoolgebied Ter bevordering van Benelux- gedachte. De heer Y. van <ler Schoof, leraar van het openbaar athanaeum te Brugge, heeft het initiatief genomen tot samenwerking op bepaalde ge bieden tussen zijn school en het Ko ningin WilheJminalyceum te Oost burg. Zaterdagmiddag werden de moge lijkheden hiertoe besproken door een aantal leraren van het Brugse atha naeum, met de rector en enige lera ren van het Oostburgse lyceum. E>2 heer Van der Schoof zeide, dat de jeugd een belangrijke bijdrage kan leveren ter bevordering van de Bene- luxgedachte en van een verenigd Europa en hij wees er op, dat de bei de scholen te Oostburg en Brugge nog geen 30 km. van elkaar verwij derd liggen, zodat samenwerking al leszins mogelijk moet zijn. Besloten werd Zaterdag a.s. een bespreking in Brugge te houden, ten einde te komen tot concretere plan nen. de moeilijkheid blijft bestaan om de groepsbelangen zo goed mogelijk te gen elkaar af te wegen, werd de in stelling van de sectie met wat de deskundigheid en de onderscheidene levensbeschouwingen betreft zo goed mogelijk gekozen vertegen woordigers van de Zeeuwse gemeen schap nodig geacht. Men stelt zich daarbij voor, dat deze Culturele Ad viesraad inderdaad die factoren naar voren zal weten te brengen, welke be palend zijn voor een juiste subsidië ring en dat de voorwaarden zijn ge schapen voor een objectieve afweging van alle belangen. Eén der belangrijkste taken van de raad is het opstellen van de normen voor de subsidieverlening, uiteraard een moeilijk en verantwoordelijk werk. De conclusies zullen aan het dagelijks bestuur van de Stichting Zeeland worden voorgelegd, dat op grond hiervan adviezen uitbrengt aan Gedeputeerde Staten. Naar wij vernemen zal de raad zich voorlopig in de eerste plaats bezig houden met. muziek en toneel, waar bij vooral de beoefening door ama teurs de aandacht zal krijgen, die zij verdient. Het dagelijks bestuur van de Stichting Zeeland heeft het lid van Gedeputeerde Staten mr. dr. A. J. J. M. Mes bereid gevonden 't voor zitterschap van de nieuwe sectie op zich te nemen. De directeur van de Stichting, de heer C. Lijnzaad, heeft zich belast met de functie van secre taris. Advertentie GEEN LEUNSTOEL.... Met héél voorzichtige beweginkjes kwam ze naast ons staan: een klein dametje, met grijs haar, vermoeide gelaatstrekken en nerveus knippe rende oogjes. Een dametje, zoals er zo veel zijn op deze wereld, een beetje ontgroeid aan het jachtige, vaak wre de, en altijd rumoerige stadsleven. Dametjes om in een grote, desnoods wat haveloze, leunstoel te zetten en te omringen met zon, kopjes thee en een spinnende poes Zo een dametje dan kwam ernaast ons staan op het plein in Middelburg, waarheen de autobussen'-"ter gelegen heid van de marktdag gedirigeerd waren. Het was druk, adembenemend druk en er werd door de menigte aspirant passagiers een twintigste-eeuws num mertje duwen en dringen weg gege ven, waarvoor zelfs een beroepsbok ser zou terugschrikken. En met een van diepe verontwaar diging bevend stemmetje verhaalde liet broze vrouwtje ons van haar wekelijkse martelgang naar de markt, van de wekelijkse worsteling om een plaatsje in de bus, waarbij zo een weerloos mensje zo makkelijk een blauwe plek oploopt. Waarom kan dan nou niet anders, meneer?" vroeg ze klagelijk. Ja, waarom niet? Dat vragen krachtiger figuren dan zulk een tenger, oud vrouwtje zich ook wel eens af. Het is een triest verschijnsel. Maar het meest trieste is toch wel, dat vrouwtjes, die aan een leunstoel toe Zijn, blauwe plekken krijgen. Besluit Uw maaltijd met één of twee Bennies. Om dat snerpend zuurbranden op de maag te blussen. Meer en meer wordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur, altjjd Rennies bij de hand te hebben. Ze zijn één voor één hygiënisch ver pakt en onopgemerkt in te nemen waar U maai- wilt zonder water of wat ook. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Christelijk Lyceum te Goes geopend (Slot van pag. 1). VELE GELUKWENSEN EN GESCHENKEN. De burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over en bracht daarbij hulde aan de voorzitter de heer J. Laport. Als blijk van de goede verstandhouding bood de bur gemeester een ets aan. Hierna volgde nog een lange rij van sprekers, die in velerlei bewoordin gen hun gelukwensen aanboden en hun blijdschap uitspraken over wat hier werd bereikt. Mr. dr. A J. J. M. Mes deed zulks als voorzitter van de afd. Zeeland van de Ver. van Neder landse gemeenten en de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland. Ds. L. D. van Dijl uit Koudekerke sprak namens alle protestantse ker ken in Zeeland en bood een geldsbe drag voor een blijvend geschenk aan. Er' is reeds ruim f 620.bijeenge bracht. Verder voerden het woord de heer v. d. Veen namens de bond van Chr. middelbare scholen, Pater Hamer nemens de R.K. H.B.S. te Goes en de kring van directeuren en rectoren van voorbereidend-, hoger- en mid delbare scholen in Zeeland, en de heer J. A. van Bennekom uit Middelburg, namens het Chr. onderwijs in Zee land. De heer C. J. J. Buurman, di recteur van de Ambachtsschool te Goes bood namens zijn schoolvereni ging een tuinbank aan. Na de archi tect, ir. P. J. 't Hooft spraken voorts de aannemer, de heer Th. Pasma, bur gemeester J. v. d. Bos uit Arnemuiden als vertegenwoordiger van het Comité van actie voor Chr. middelbaar on derwijs op Walcheren en de heer J. H. Valk uit Goes namens de ouders, die ruim f 800 voor een passend ca deau bijeen brachten. Dr. W. C. van Burgeier uit Kruiningen bracht na mens de curatoren dank aan het be stuur en rector. Drs. D. Barends ver- tolkte de gevoelens van blijdschap van de docenten. Namens de oud-leerlingen bood mw. M. Ponte-Duvekot een lijst met foto's van de oude school aan, terwijl de tweede voorzitter van de schoolver eniging Astra, A. van Muiswinkel, een fraaie, door Tonnie Bel ontworpen, schoolvlag aanbood. De eerste president-curator, dr. L. J. Cazemier uit Schiedam, vroeger predikant te Terneuzen, sloot de rij van sprekers, waarna de voorzitter een dankwoord sprak. De bijeenkomst werd opgeluisterd door het Lyceum-zangkoor, dat onder leiding van de heer Adr. Kousemaker o.a. een speciaal voor deze gelegen heid gecomponeerde cantante ten ge- hor® bracht. Met het tamboers- en pijperscorps „Excelsior" voorop trokken daarop leerlingen, docenten en belangstellen den naar het nieuwe gebouw. De jongste meisjes-leerlingen boden hier de inspecteur, dr. de Boei', de schaar aan om de symbolische opening te verrichten. Chauffeur uit Yerseke gedood Auto reed tegen boom te Hoogerheide. Zaterdagavond omstreeks half ze ven is een vrachtauto van de fa. C. de Koefjcr uit Yerseke, die leeg uit Brus sel kwam, tegen een boom gereden. De 42-jarige ongehuwde chauffeur P. Kole werd daarbij gedood, terwijl de naast hem zittende C. Pauwe onge deerd bleef. Er passeerde even later eey auto bus, waarin zich een lid van de Rode Kruiscolonne uit Bergen op Zoom be vond. Deze verleende eerste hulp, terwijl onmiddellijk doktershulp werd ingeroepen. K. was echter zo zwaar gewond, dat hij korte tijd later over leed. De motor van de auto bleef draaien, waardoor er ernstig gevaar voor brand ontstond. De chauffeur van de bus kon de motor tenslotte tot stilstand brengen. De Rijkspolitie stelt een onderzoek naar de oorzaak Gemeente Hulst wil sport en cultuur steunen. De gemeenteraad van Hulst komt Dinsdagavond in openbare vergade ring bijeen, o.m. ter behandeling van een voorstel tot het sluiten van een lening van f 712.000.bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Verder komen aan de orde voorstellen tot instelling van een gemeentelijk sport fonds en van een gemeentelijk cul tuurfonds, welke fondsen mede on derhouden zullen worden uit belas tingopbrengsten. In elk fonds zal steeds een bedrag van f 5000.voor handen moeten zijn en de gelden zul len gebruikt worden voor het verle nen van subsidies bij bepaalde sport- ~ebeurtenissen en voor culturele za- Vereniging voor Chr. M.U L.O. besprak actuele problemen. De afdeling Zeeland van de Ver eniging voor Christelijk M. U. L. O. hield Zaterdagmiddag onder voorzit terschap van de heer Geschiere uit Goes een vergadering in hotel „Cen traal" te Goes. Nadat afgevaardigden waren aan gewezen voor de algemene vergade ring op 23 en 24 December in Am sterdam, werden enige mededelingen gedaan over de kwestie U.L.O.A. M.S. en de kwestie U.L.O.-Midden- standsdiploma. Men heeft de indruk, dat de nieuwe minister van O., K. en W ,die zelf geen onderwijsman is, zich eerst in de kwestie van de Alg. Middelbare school zal willen in werken. Voor het Chr. U. L. O. is het ontwerp-Rutten in het algemeen onaanvaardbaar, daar het tot A. M. S. geworden school overlevertaan een nog strenger dirigisme dan reeds met het M. O. het geval is. Het is niet onwaarschijnlijk, dat in 1954 als resultaat van besprekin gen met de middenstandsorganisa ties en het departement van Econo mische Zaken het M.U.L.O.-diploma vrijstelling zal geven van het beha len van een middenstandsdiploma. De vakken boekhouden en handelsre- kenen worden dan iets ingeperkt ten behoeve van enige uitbreiding op het febied van rechts- en wetkennis en edrijfsleer. De R.A.C. Rothfusz uit Amster dam hield vervolgens een inleiding over „Het onderwijs in de levende natuur op onze Mulo-scholen en het examenprogramma. Hij wees er daar bij op ,dat het onderwijs in de bio logie onontbeerlijk is, ook al is het geen examenvak. Het kweekt in elk geval eerbied voor het leven en ken nis van de biologische verschijnselen aan. Voor het Chr. U. L .O. klemt dit te meer omdat men de levende natuur toch heeft te zien als Gods schepping. COMMISSIE CONCLUDEERT: Terrein van de „Oesterputten" geschikt. De „zwembadcommissie" te Terneuzen heeft rapport uitgebracht over de mogelijkheden tot aanleg van een zwembad. Men komt tot de conclusie, dat het terrein van de „Oesterputten" als plaats van aanleg zeer geschikt is, in verband met de gunstige ligging ten opzichte van de Schelde en met het oog op de ook toekomstige woonwijken. Voorts ligt dit terrein buiten het gebied, waar de uitbreiding van de zeesluizen is geprojecteerd. Het zwembadcomplex zal in zyn ge heel moeten omvaten een ondiep en een diep bad, zowel voor dames als heren, de nodige ruimten voor water zuivering, een kinderbad met speel- i*uimte, een terrein voor zonnebaden, gescheiden voor daiiiès en heren, kleed- en bergruimten, douchecellen, een consumptieruimte met terras, etc., terwijl er op gerekend moet wor den, dat het bad geschikt zal moeten zijn voor het houden van officiële wedstrijden. De oppervlakte van hét bassin zal 1500 m2 moeten bedragen en van het kinderbad rond 400 m2. Het benodigde water kan worden verkregen door de winning van grond water. In haar conclusie spreekt de com missie, waarvan deel uitmaken ir. G. P. M. Dikötter, ir. Drok en de heer C. Roelands, als haar mening uit, dat een modern geoutilleerd openlucht zwembad voor Terneuzen is te ver wezenlijken op het terrein van de „Oesterputten", waarbij gestreefd zal moeten worden naar een complex, Monument te Oostburg wordt 29 November onthuld Het Eenhoorn-monument te Oost burg, dat werd opgericht ter herin nering aan en symbolisering tevens van de herbouw van Oostburg ,zal Zaterdag 29 Nov. door de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, onthuld worden. Op dezelfde dag zal ook het blus water reservoir van Oostburg in ge bruik genomen worden. De laatste plechtigheid wordt gevolgd door een brandweer-demonstratie. Technomobiele dienst ook in Zeeuwse steden. De technomobiele dienst van de A-N. W. B. zal in Zeeland openbare de monstratiekeuringen organiseren. Nu de bond over vier technomobielen beschikt, kan men ook Zee land op uitgebreider wijze, dan tot nu toe, in deze onderhoudsservice be trekken. De dienst wil de autobezit ter een zo juist mogelijk overzicht geven van de technische toestand, waarin zijn wagen verkeert. De keu ringswagens zijn daartoe met de mo dernste testapparaten uitgerust. Er wordt dan een volledig rapport uit gebracht over de toestand van de gekeurde wagen, aan de hand waar van de automobilist de noodzakelij ke reparaties kan doen verrichten. Deze demonstratiekeuringen zullen worden gehouden in Goes op 18 No vember, in Vlissingen op 19 Novem ber en in Middelburg op 20 Novem ber. Na afloop van de demonstratie keuringen zullen ter plaatse de wa gens gewoon gekeurd worden. Er zijn steeds twee technomobielen aan wezig. Tentoonstelling „Start" trok slechts 700 bezoekers. De door de jury voor de koninklij ke subsidie voor vrije schilderkunst in samenwerking met het gemeente bestuur van Middelburg georgani seerde tentoonstelling „Start" in het Kunstmuseum is Zaterdag gesloten. Het bezoek aan deze expositie van werk der jongere Nederlandse schil ders stelde teleur: in de afgelopen twee weken heeft zij slechts onge veer 700 bezoekers, onder wie een aantal schoolkinderen, getrokken. dat voorziet in de behoefte van een gebied mét circa 20.000 inwoners. De totale bouwkosten worden geraamd op f 600.000.en bij verwezenlijking van een deel van het plan op f 400.000.—. In de vergadering van Vrijdag a.s. zal de gemeenteraad van Terneuzen dit rapport bespreken. Ds. Klijn sprak over „Open deur-werk" Geslaagd week-end te Souburg. Te Souburg werd Zaterdag en Zon dag een geslaagde bijeenkomst ge houden van belangstellenden in en medewerkers van het zg. „Open deur-werk", de arbeid onder buiten kerkelijken van de Nederlandse Her vormde Kerk. Als spreker trad op ds G. P. Klijn uit Driebergen, die door de Generale Synode met de leiding van deze arbeid is belast. Ds Klijn wees er op, dat de kerkorde spreekt van de opdracht, die de gemeente in de wereld heeft. Spreker herinnerde aan Christus' woord tot Zijn disci pelen, die eenvoudige mensen waren, zoals het doorsnee-gemeentelid: „Gij zult mijn getuigen zijn". Uitvoerig behandelde ds Klijn de vraag, hoe de gemeente deze arbeid dient te ver richten, o.a. in het „Open deur-werk" Hierbij gaat het er om, dat het gewo ne gemeentelid iets van zichzelf geeft aan de ander, de buitenkerkelijke, en dat hij deze zijn dankbaarheid toont, omdat hij Gods kind mag zyn, zo kan langzamerhand een gesprek ont staan. Met tal van voorbeelden uit de practyk verlevendigde ds Klijn zijn boeiend betoog, terwyl hij voorts de geschiedenis van het „Open deur- werk" behandelde, dat in 1929 in Deventer uit interkerkelyke samen werking ontstond en dat na de oor log door de Generale Synode werd overgenomen. Na de inleiding van ds Klijn volg de er een interessante discusie, waar bij enkele deelnemers van him erva ringen vertelden. Tevoren had me vrouw Mees uit Souburg gesproken over haar werk in Lambarene bij dr Albert Schweitzer. Ds E. Sneller meld Zaterdagavond de dagsluiting. 's Zondagsmorgens ging ds Klijn in de Ned. Herv. Kerk van Souburg voor, waarbij hij sprak over het on derwerp „Negen man zoek". Nadat onder leiding van de heer H. d' Oly- vat was gediscussieerd en na 'n prak tijk-oefening, werd dit geslaagde week-end door ds J. D. de Stoppe laar, Ned. Hervormd predikant te Souburg, gesloten. MIDDELBURG NIET DE ENIGE? Twee laboratoria voor Zeeland uitgesloten. Lx ons blad van Zaterdag heeft men kunnen lezen, dat B. en W. van Mid delburg besloten hebben de stichting van een streeklaboratorium voor de volksgezondheid (ten behoeve van het diagnostisch onderzoek ter herken ning en opsporing van ziekten) te bevorderen. Reeds werd een verzoek aan de Provinciale Staten gericht om de gelden, nodig voor de aanschaffing van de inventaris, beschikbaar te stellen, welk verzoek echter niet eerder dan in de zomermaanden kan worden behandeld. Thans blykt evenwel, dat ook in Goes plannen worden uitgewerkt tot stichting van een streeklaborato rium, zodat zich het merkwaardige feit voordoet, dat er op het ogenblik gelyktydig twee initiatieven actueel zijn. Het is echter volstrelvt nitgeelo- fcen, dat er in Zeeland twee van dergelijke laboratoria kunnen bestaan. In Goes wordt Vrijdag a.s. een ver gadering van doktoren, vertegen woordigers van de ziekenhuizen en van het gemeentebestuur gehouden om te komen tot de oprichting van het streeklaboratorium. Zijn wij wel ingelicht, dan is het denkbeeld van de vestiging van een streeklaboratorium voor de volksge zondheid in Zeeland het eerst in Mid delburg opgekomen en wel reeds in 1949, aus tnans bijna drie jaar gele den. Men heeft toen niet anders ge dacht dan aan de vestiging van dit laboratorium in Middelburg zelf. In de eerste plaats omdat op dat mo ment het voornemen tot uitbreiding van het gasthuis te Middelburg reeds Gedeputeerde Staten teleurgesteld Over het opgeven der plannen voor de Zeeuwse tentoonstelling Ged. Staten van Zeeland hebben de Provinciale Staten medegedeeld, het als een grote teleurstelling te gevoe len, dat de plannen voor een .Alge mene Zeeuwse Tentoonstelling in 1953 te Middelburg, plannen, waar voor men in brede kring aanvanke lijk enthousiast was, niet tot uitvoe ring kunnen komen. Het college had gaarne gezien, dat volgend jaar of desnoods in 1954 landbouw, veeteelt, industrie en de overige takken van bedryf, die de bestaansbronnen vor men van de Zeeuwse bevolking, hun prestaties badden kunnen demonstre ren. G. S. betreuren het, dat zij nu geen verdere uitvoering kunnen geven aan de voor dit doel uitgetrokken begro tingspost. De Provinciale Staten had den besloten tot een bedrag van 40.000 deel te nemen in het garan tiefonds. Uit de bespreking, die een delega tie van Ged. Staten onlangs met het werkcomité van de Stichting „Zee land 1953" heeft gevoerd, is geble ken, dat de beslissing om van de or ganisatie der tentoonstelling af te zien, onder meer haar grond vindt in een gebrek aan enthousiasme bij tal van organisaties en bevolkings groepen om een grootse, werkelijk algemene Zeeuwse demonstratie tot stand te brengen, zo wordt de Sta tenleden verder medegedeeld. Het college legt er voorts de nadruk op, dat de Stichting blijkens haar statu ten ten aanzien van de plaats, waar de tentoonstelling zou worden ge houden, gebonden is aan Middelburg. Blijkbaar zijn het stichtingsbestuur en het gemeentebestuur in dit op zicht te optimistisch geweest, zo wordt opgemerkt. Wel is het G.S. bekend, dat elders nog pogingen, worden aangewend om tot een belangrijke Zeeuwse mani festatie te komen, doch het is nog niet mogelijk daarover enige medede lingen te doen. Provinciaal verband Commissies Yan beheer der Ger. Kerken. In een Zaterdagmiddag in het Ger. Jeugdgebouw te Middelburg gehou den vergadering van de Commissies van beheer en administratie der Ge reformeerde Kerken in Zeeland is be sloten tot vorming van een provin ciaal Zeeuws verband van beheers commissies, dat weer zal ressorteren onder het landelijk verband. De be doeling is, dat men elkaar kan voor lichten bij het volbrengen van de taak, die de commissies is opgedra gen en dat men zo nodig in bepaal de kwesties contact kan opnemen met deskundigen. De vergadering, die werd bijge woond door vertegenwoordigers van de classes Middelburg, Goes en Zie- rikzee, stond onder leiding van de heer S. Caljouw, voorzitter van de commissie van beheer te Middelburg, welke deze bijeenkomst had georga niseerd. Nadat het besluit tot vor ming van een provinciaal Zeeuws verband was genomen, werd een voor lopige commissie benoemd, die deze kwestie verder zal uitwerken. Advertentie Neem een doos echte PAS T ILL ÉS TEGEN VERKOUDHEID Van „luchtjes" gesproken... een winkel in de buurt, de geuren uft uw keuken en al die andere luchtjes kunnen uw avond lelijk vergallen. Houdt uw woning fris en verzorgd door Air-Wick met het wonder baarlijke natuurproduct chlorophyL dusdanig vaste vorm had aangeno men, dat men zeker wist, dat het grootste ziekenhuis van Zeeland in Middelburg zou komen en dat ook het sub-centrum voor de kankerbestrij ding in Middelburg zou vvorden ge vestigd. In de tweede plaats is Mid delburg de hoofdstad van Zeeland, waarop toch altijd de overige provin cie sterk geoi'iënteerd blijft. Men is op het ogenblik in Middel burg dan ook min of meer verrast door het initiatief van Goes omdat men destijds ook Goes in het eerste overleg heeft betrokken en omdat men wel enigszins het gevoel heeft, dat Goes hier een poging aanwendt om een initiatief aan Middelburg af handig te maken. Burgemeester mr. W. C. ten Kate van Goes deelde ons desgevraagd me de dat het Goesse plan al anderhalf jaar oud is. Er is voortdurend aan fewerkt; zo werden diverse instan- ies ingeschakeld en bezichtigde men laboratoria elders. De directeur-ge neesheer van het ziekenhuis Oostwal te Goes, de heer G. J. Scherphuis, zei- de ons, dat een streeklaboratorium in Middelburg voor het grootste deel van Zeeland ongustig is gelegen. De ziekenhuizen te Goes, op Schouwen en in Zeeuwseh-Vlaanderen zouden dan ook niet achter het Middelburg se plan staan. In Goes zal men ook sneller kun nen starten, omdat daar binnenkort het laboratorium van de Gezond heidsdienst voor dieren vrijkomt, al dus dokter Scherphuis. Het bacterio logisch onderzoek ten behoeve van de beide plaatselijke ziekenhuizen wordt daar ae laatste twee jaren reeds re gelmatig en zeer uitgebreid verricht. Middelburgs station wordt gemoderniseerd Het is een provinciale hoofdstad onwaardig. Het Middelburgs station, over welks lage perrons herhaaldelijk door de gemeente en de Verenigihg voor Vreemdelingenverkeer requester zijn gericht tot de directie van de Neder landse Spoorwegen, zal, haar wij ver nemen, vermoedelijk reeds in de ko mende zomer verbeterd worden. Niet alleen zullen de perrons worden ver hoogd, maar tegelijkertijd zal het ge hele station worden opgeknapt. Bij een recent bezoek zou van de zijde der directie van de Nederlandse Spoorwegen gezegd zijn, dat het te genwoordige station van Middelburg beneden de standing van de provin ciale hoofdstad is. Veertarieven bedreigen oob de atbletiek in Zeeland Districlsbestuur van de K.N.A.U. wendde zich tot de minister. Ook het bestuur van het district Zeeland van de Kon. Ned. Athletiek- Unie heeft zich thans met een adres tot de minister van verkeer en wa terstaat gewend, ten einde cr bij deze op aan te dringen, dat geen gevolg zal worden gegeven aan de plannen in verband met de veertarieven op de Westerschelde. In dit adres wordt er op gewezen, dat vóór de invoering van de geheel of gedeeltelijk vrye veren de athle- tieksport zich in hoofdzaak op Wal cheren concentreerde. Wel konden in Zierikzee, St. Maartensdijk en Hulst athletiekclubs worden opgericht, maar de hoge reiskosten maakten het. deelnemen aan wedstxtjden op Walcheren (en omgekeei'd ook aan Walcherse atlxleten elders in Zee land) vrijwel onmogelijk. De winst ging weer verloren, ook in Schoon- dijke toen daar later een vereniging was gesticht. Na de invoering van de vrije veren over de Westerschelde werd het plot seling anders. De athletiek kreeg vaste voet in Aardenburg, Groede, Oostburg, Sluis, Schoondijke en Hoh- tenisse. Deelname van een honderd tal athletiekbeoefenaars per wed strijd werd m Zeeuwsch-Vlaanderen normaal. Op Walcheren had men na de oorlog gebrek aan terreinen en in de zomer van 1952 werden van de 17 wedstrijden in Zeeland ei 10 in Zeeuwsch-Vlaanderen, 5 op Walche ren en 2 in Goes gehouden. Het zwaartepunt was naar Zeeuwsch- Vlaanderen verplaatst De hoge tarieven op de 10n Kat- sche VeerZierikzee hadden daaren tegen tot gevolg, dat de athletiek vrijwel van Schouwen verdween. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zou, wanneer de toestand van isolatie te rugkeerde, ongetwijfeld ook de trek van de jeugd naar België weer toe nemen, hetgeen het districtsbestuur van de K.N.A.U., evenals dat van de K.N.V.B., een ernstig gevaar zou achten, ook uit moreel oogpunt. Het K.N.A.U.-bestuur acht het dan ook dringend gewenst, dat er voor gewaakt wordt, dat de moeizaam verkregen vorderingen niet weer ver loren zullen gaan door het weder-in- voeren van de veertarieven. Tenslotte w\jst het bestuur en met veel nadruk op, dat volledige ophef fing van de isolatie der eilanden en gewesten vrije veren in geheel Zee land eist, alsmede vaste oeververbin ding waar enigszins mogelijk als overgangsmaatregel tot inpolderin gen op grote schaal Zeeland langs vele wegen verbindingen met overig Nederland zal hebben gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2