PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Nieuwe Amerikaanse proeven met atoomwapens Feestelijke opening van nieuw Christelijk Lyceum voor Zeeland Vandaag MAARSCHALK PAPAG0S LEIDT BIJ GRIEKSE VERKIEZINGEN Z.-AFRIKAANSE RASSENKWESTIE BLIJFT V.N. BEZIG HOUDEN 195e Jaargang-No- 271 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. VV. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 Nov. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1-—- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlissingen Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841. Goes, Lange Vorststraat 63. telct. 2475 (hg.g 222K, Oustburg. Kin land-' raat telef. 16. Tcrneuzen. Brouwerijstr. 2. Zierikzec. N Bog-Tdstr. C 160Melcf_2^ TOCH DE WATERSTOFBOM Explosies op Eniwetok.atol De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft Zondagavond te Washington medegedeeld, dat „pas een einde is gekomen aan een nieuwe serie proeven roet atoomwapens". Deze proeven, aldus de commissie, be troffen voornamelijk experimenten, die moeten bijdragen tot het onderzoek inzake de waterstofbom. In de korte mededeling, die de com missie publiceerde, laat zij er zich niet over uit, of er een waterstofbom tot ontploffing is gebracht. De proe ven werden gehouden op de Eniwe- tok-atol in de Grote Oceaan. Gordon Dean, voorzitter der com missie, zeide tot journalisten, dat de deskundigen „zeer tevreden waren over de resultaten. Onlangs zijn in de Amerikaanse pers brieven verschenen van perso nen, die beweerden ooggetuige te zijn geweest van de ontploffing van een waterstofbom op de Eniwetok-atol. Onder deze ooggetuigen zouden zich leden van de Amerikaanse strijd krachten hebben bevonden. Dean deelde mede, dat er een onderzoek is geopend naar de publicatie van deze brieven. Wordt Prinses Margaret door Amerikaan bedreigd? Autoriteiten van Engelse havens en vliegvelden zijn Zondagavond gea larmeerd en hebben opdracht gekre gen, uit te zien naar een niet nader aangeduide Amerikaan, die Prinses Margaret, de zuster van Koningin Elizabeth van Engeland, zou hebben bedreigd, aldus meldt het Britse pers bureau „Press Association". Volgens het persbureau werkt de internationale politie-organisatie sa men met Britse rechercheurs, die op dracht hebben de bewuste Amerikaan aan te houden voor een verhoor als hij Engeland probeert binnen te ko men. De Amerikaan is iemand van middelbare leeftijd. Het Britse pers bureau meerit te weten, dat de be dreiging is geuit in een brief aan een kennis in Engeland en in een gesprek in de Verenigde Staten. Schuman promoveert te Tilburg. Op 12 en 13 December wordt het vijfde lustrum gevierd van de Kath. economische hogeschool te Tilburg. Ter gelegenheid hiervan werd een feestprogramma samengesteld waar van de promotie van Robert Schu man, de Franse minister van buiten landse zaken, tot doctor honoris cau sa in de economische wetenschap pen één der hoogtepunten vormt. Duitse fantast verwekte opschudding in België. Een politie-autoriteit te Brussel heeft Zaterdagavond verklaard, dat de Duitser Ench Klare, die zich aan een Belgisch consulaat in Duitsland had gemeld, en die België zou binnen gaan om menden te ontmoeten, welke „terroristische daden tegen hoogge plaatste Belgische personen" be raamden, „de gehele geschiedenis verzonnen schijnt te hebben om zich interressant te maken". Vermoedelijk was het zijn bedoeling naar België te emigreren en daar een baan te krij gen. Klare zal vermoedelijk naar Duits land worden teruggezonden, wanneer zijn ondervraging beëindigd is. Nederlandse controle op reizigers uit Indonesië. 'Door het Nederlandse hoge com missariaat te Djakarta is bekend gemaakt dat de Nederlandse rege ring heeft besloten, met ingang van 1 December a.s. voor personen van Indonesische nationaliteit het aan vragen van een visum op hun pas poort verplicht te stellen, indien zij zich naar Nederland wensen te be geven. Men wil een meer preventieve con trole uitoefenen op hun binnenko men in Nederland. .viert de bekende Engelse generaal-veldmaarschalk Mont gomery zijn 65e verjaardag. is het 365 jaar geleden, dat Joost van den Vondel werd ge boren. Wervingspraktijken van Frans Vreemdelingen legioen. De dagbladen in het Rijnland zyn verontwaardigd over het feit, dat Franse autoriteiten te Schweigen een Franse autobus, waarin 19 Duit sers bestemd voor het Franse vreemdelingenlegioen zonder Duit se controle over de grens hebben gebracht in de richting van Frank rijk. Zij spreken van „een ernstig in cident" en van „legioen rooft 19 Duitsers". Van Franse zijde wordt opgemerkt, dat- Westduit&e grensau- toriteiten geen recht van controle hebben op vervoër van militaire per sonen in Franse militaire auto's. De blieven waren zowel in Noord- Amerika (Los Angelos) als in Zuid- Amerika ontvangen en ze gaven een beschrijving van de vernietigende kracht der nieuwe waterstofbom,, die bij de explosie een eiland practisch deed verdwijnen. Meer dan 500 doden bij wervelstorm op Formosa Tienduizenden dakloos. Het blijkt thans, dat de wervel storm, die Vrijdag jl. het eiland For mosa heeft getroffen, de ergste is geweest van de laatste 50 jaar. in liet centrum van de typhoon kwa men windsnelheden voor van meer dan 180 km per uur. Niet officiële berichten spreken van meer dan 500 doden en 4000 gewonden. Tienduizen den mensen zijn dakloos. Officiële cijfers zullen pas over eni ge dagen bekend zijn. Een aantal kranten heeft een onderzoek geëist naar de werking van de stormwaar- schuwingsdienst. Die werking zou langzaam en misleidend geweest zijn. In de Zuidelijkste havenplaats Kaoh- sioeng kwamen meer dan 50 perso nen om 't leven en meer dan 100 vis- sersvaartuigen werden beschadigd, vernield of worden vermist. De regei'ing van Formosa heeft reddingsploegen naar het geteisterde gebied gezonden. Sneeuw pn vorst heersen over West-Europa. Vorst en sneeuw voeren heerschap pij over West Europa. Op enige plaat sen in Nederland is Zondag de eerste sneeuw van het jaar gevallen. Ook uit België en Noord Duitsland kwa men berichten over sneeuwval. In sommige steden moesten de eerste sneeuwruimploegen reeds in actie komen. Uit Zuid Duitsland, Tirol en Zwitserland wordt strenge vorst en zware sneeuwval gemeld. Er werden temperaturen van 22 graden onder 0 genoteerd. In Noord Frankrijk viel ook hier en daar sneeuw, maar Parijs bleef er vrij van, hoewel de boule vards Zondag uitermate stil waren, omdat er een felle wind blies en de temperatuur onder het nulpunt was gedaald. Enthousiaste ontvangst Prins Bernhard in Lima. Hoewel de bladen weinig aandacht aan het bezoek hadden besteed, is aan prins Bernhard ook in de Peru viaanse hoofdstad Lima een grootse ontvangst bereid. Na ontvangen te zijn door de ministers van oorlog en van buitenlandse zaken werd de prins op het vliegveld luide toegejuicht. Ook de leden van de Nederlandse ko lonie waren aanwezig; onder hen be merkte de prins zijn nicht Eleanor Ratibor. In een open rijtuig, geëscorteerd door laneiers in kleurige dracht, be gaf de hoge gast zich naar het paleis van de president, die hem in tegen woordigheid van ministers en hoge militaire autoriteiten ontving. Zater dag legde de prins krans bij de mo numentent van twee Peruviaanse hel den uit de ooi-log tegen Chili. Hij voelt zich nog altijd niet geheel wel tengevolge van een lichte bronchitis, maar vermoedelijk zal het program ma van de reis niet worden gewijzigd. Zondag heeft de prins het groot kruis van de Nederlandse Leeuw aan de president uitgereikt. NAAR EEN NIEUWE DICTATUUR? Zijn overwinning vrijwel zeker Zondag zijn in Griekenland verkiezingen gehouden, die van grote beteke nis zijn voor de toekomst van de Griekse staat- Er is kort geleden onder Amerikaanse drang een nieuw kiesstelsel ingevoerd, waarbij het niet langer mogelyk is, dat allerlei splinterpartijtjes een of meer vertegenwoor digers krijgen in het parlement. Gewerkt wordt nu met een districtenstel sel. De twee grote partijen, die elkaar de macht betwisten zyn thans de „Griekse concentratie" van maarschalk Papagos en de coalitie van cen trum-partijen onder leiding van de generaals Piastiras en Venizelos. De Griekse koning is een persoonlijke tegenstander van Papagos. In bepaalde kringen verdenkt men Papagos van dictatoriale neigingen. De eerste uitslagen van de verkie zingen voor een nieuw Grieks parle ment duidden Zondagavond op een grote overwinning voor veldmaar schalk Alexander Papagos. Blijkens de tot dusver getelde stemmen heeft de partij van Papagos 37.100 van de 73.500 in Athene uitgebrachte stem men behaald tegen 25.500 stemmen voor de coalitie-partijen van het cen trum onder leiding van generaal Ni cholas Piastiras en Sophoclos Venize los en 9.360 stemmen voor de demo cratische linksgeoriënteerde E.D.A., een partij die krachtig gesteund wordt door de (buiten de wetgestelde) communisten. Alle uitslagen uit de provincies, die tot dusver zyn binnen gekomen, wijzen eveneens op grote winsten voor de Griekse Concentra tie. Zelfs voor Saloniki, een bolwerk van de Centrum-partijen, geeft de Onprettig nieuws voor Faroek Het Egyptische onafhankelijke blad „Akhbar El Yom" heeft bekend ge maakt, dat een opinieonderzoek heeft uitgewezen dat 81,5 procent van het Egyptische volk ex-koning Faroek wil laten terechtstaan. Hier van sprak 70 procent zich uit voor de doodstraf en 20 procent voor le venslange gevangenisstraf voor de verbannen vorst. De Postchèque- en girodienst verdient weinig. Blijkens het jaarverslag van de Postcheque en girodienst over 1951 is het aantal rekeninghouders ge stegen tot 551.062. Er moest enige beperking bij het openen van nieuwe rekeningen betracht worden. De winst, die in 1948 nog 11 millioen gulden bedroeg daalde over 1951 tot 3,9 millioen gulden. Het saldo-tegoed van de rekening houders beliep eind 1951 1.094 mil lioen. 37 doden bij neerstorten Amerikaans vliegtuig De Amerikaanse Iuchtmachtgroep Verre Oosten heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat een transportvliegtuig met 37 militairen a\n boord, die van verlof in Japan terugkeerden, 30 ki lometer ten Oosten van Seoel is neer gestort. Alle inzittenden, met inbe grip van de zeven leden der beman ning, kwamen om het leven. uitslag tot dusver een kleine meer derheid aan voor Papagos. Alleen de eerste uitslagen uit Kreta tonen aan, dat daar de coalitiepartijen de leiding hebben. De verkiezingen zijn rustig verlo pen. De einduitslag van de verkiezingen kan eerst Maandagmorgen omstreeks 10 uur bekend zijn. Duinafslas bij Oostkapelle gcinid- ile duin- instorten Bij •ostUapelle dm deld jaarlijks zes me voet verdwijnen. Op de plek. waar de bestaande paal hoofden eindigen en het overige strand m duin onbeschermd zyn, ziet men een inham van enige honderden meters lang en naar schatting twee honderd meier diep. Een bepaalde plaats, die bjj eb vrijkomt, bevond zlcli zes jaar geleden nog binnen de duinvoet en ligt er nu al oO meter vandaan, terwij) de Duitse bunkers, die een eind weegs de duinen In wer den gebouwd, thans in brokken het strand liggen, of op staan. Een door de zee ondergraven bun ker. Het bouwwerk heelt hier zeker de langste tyd gestaan: het zal met lang duren, of het zal kantelen, door .ftn hniivsakt" ill de grond. Ballonvaarder Boesman stijgt op bij de tempel van Zeus. De Nederlandse ballon „Henri Du- nant", die na Boesmans vaart uit Zülich naar Griekenland werd ver zonden, is 24 uur zoek geweest. Toen de ballon-equipes bestaande uit de heer en mevr. -loesman en de heer C. de Vos Klootwijk, in Belgrado aankwam, was de ballon nergens te vinden. Gelukkig werd de aeiostaat aan de Grieks-Joegoslavische grens terug gevonden. Thans worden voorbereidingen ge troffen voor een of twee vaarten uit Athene. Waarschijnlijk zal het antie ke luchtvaartuig "mogen starten van de plaats bij de tempel van Zeus aan de voet van de Altropolis. De vaar ten zullen gemaakt worden tussen 18 en 28 November. Directeur-generaal der PTT geheel hersteld. De directeur-generaal der P.T.T.. de heer L. Neher, die tengevolge van een auto-ongeluk op 20 October 1.1. gewond raakte, is thans geheel her steld en heeft, met goedkeuring van de medici, zijn werkzaamheden kun nen hervatten. Bouwvakvacantie van 27 Juli te.m. 1. Augustus Verplichte verlofdagen aangewezen. De bedrijfsraad voor het bouwbe drijf heelt besloten als vacantieweek aan te wijzen de kalenderweek, aan vangende 27 Juli 1953 en eindigende 1 Augustus 1953. Voor een aantal ge meenten zal de raad een andere ka lenderweek aanwijzen. De bedrijfsraad heeft voorts de Za terdag 27 December a.s. en de Don derdag 30 April 1953 aangewezen als verplichte verlofdagen. „MET ZWEEP EN REVOLVER" Voor Nederlandse volk is de Z. Afrikaanse rassenpolitiek moeilijk begrijpbaar In de speciale politieke commissie van de Verenigde Naties is het debat voortgezet over de rassenpolitiek in Zuid Afrika. Noorwegen, gesteund door IJsland. Denemarken en Zweden, stelde een wijziging voor van de motie, die door de Arabisch-Aziatische groep was ingediend. In het Noorse amendement wordt een beroep gedaan op alle leden dus niet alleen op Zuid Afrika om de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden te waarborgen. De Nederlandse afgevaardigde dr. C. L. Patijn merkte op, dat de critiek op de rassen toestanden in Zuid-Afrika meer géwicht In de schaal zou leggen als' de sprekers in het debat enkele van hun eigen binnenlandse proble men niet. over het hoofd wilden zien. Er wordt in Zuid-Afrika meer ge daan voor de gekleurde bevolking dan de meeste critici weten. Dr. Patijn zeide evenwel, dat het voor het Nederlandse volk steeds moeilijker wordt de rassenpolitiek van de Zuid-Afrikaanse regering te begrij pen. Spr. was er niet zeker van of de assemblee wel het recht heeft in deze kwestie aanbevelingen te doen. Daarom zou Nederland zich van stem ming over de ontwerp-resolutie ont houden. GEEN COMMISSIE. De Amerikaanse afgevaardigde Char les Sprague. kantte zich tegen de in stelling van een commissie, die de in ternationale aspecten van de rassen kwestie in Z.-Afrika zou moeten be studeren. Hij was van mening, dat de V.N. wel het recht heeft de kwestie te be spreken en hij zegde steun toe aan het door Noorwegen c.s. ingediende amendement. De Australische, Belgi- DE VLAGGEN IN TOP Negen ministers bogen het hoofd over de bouwplannen.... Met het doorknippen van een rood-wit-blauw lint aan de ingang van het terrein, heeft de inspecteur van het gymnasiaal eai middelbaar onderwijs, dr. J. P. Chr. de Boer, namens Minister Cals Zaterdag-middag de officiële opening verricht van het nieuwe schoolgebouw van het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes. Aan de vlaggemasten gingen de Nederlandse driekleur, de Goesse vlag en de nieuwe schoolvlag in top. De vele genodigden en be langstellenden hieven twee coupletten van het Wilhelmus aan en daarop stroomden de bezoekers het schoolgebouw biimen om deze fraaie aanwinst voor Zeeland te bezichtigen. Vooraf werd in „de Prins van Oranje" een openingsbyeenkonist gehou den, waarin een lange ry sprekers, waaronder de Commissaris der Konin gin, jhr. rar. A. F. C. de Casembroot vreugde en dankbaarheid heeft geuit over deze voor geheel Zeeland, en voor het Christelijk onderwijs in het bij zonder, zo belangrijke gebeurtenis. In de morgenuren werd in hotel „De Korenbeurs" de jaarvergadering van de schoolvereniging gehouden. De verschillende jaarverslagen werden vastgesteld en als nieuw lid van de commissie tot het nazien der reke ning werd benoemd de heer J. Meijers Goes. Als bestuursleden werden her kozen mej. W. C. de Vries, Goes en de heren A. I. Catsman, Aardenburg en mr. A. J. van der Hoeven, Tholen, terwijl tot nieuw lid werd benoemd de heer S. Wisse, Middelburg. Na een feestelijke ontvangst ver enigde het bestuur zich daarop met een groot aantal genodigden aan een lunch in de Graanbeurs. O.m. waren aanwezig de Commissa ris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote, de vertegenwoordiger van de minister, dr. J. P. Chr. de Boei-, de leden van Ged. Staten, de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes, C. Philipse en A. Schout, de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate en zijn echtgenote, en de wet houders J. J. van Melle en J. H. Roose. OFFICIËLE OPENINGSBIJEENKOMST Hierna begaf men zich naar „De Prins van Oranje" waar de grote zaal reeds vrijwel geheel bezet was. Na opening met samenzang las de voor zitter, de heer J. Laport, daarop de geloofsbelijdenis, welke gevolgd werd door het zingen van Gezang 265 door het Lyceumkoor. Vervolgens sprak de voorzitter over de ontvangen zegenin gen. Sinds de oprichting van de ver eniging in 1930, hebben negen minis ters het hoofd gebogen over de bouw plannen, doch thans is de blijde dag aangebroken. Dank werd gebracht aan alle personen en instanties die bij de totstandkoming van het gebouw hebben geholpen. In het bijzonder richtte de voorzitter zich nog tot de volijverige secretaris, de heer J. Pou- wer, en de rector, drs. D. Barends, welke laatste de school een grote goodwill bezorgde. Zeeland heeft nu zijn eerste Chr. middelbare school en Goes heelt de primeur, zoals het uit bijna 100 jaar geleden ook had met de eerste Chr. lagere school. De voor zitter deed een beroep op allen om te helpen ook de volgende stap, de op richting van een Chr. H.B.S. te Mid delburg in September 1953 mogelijk te maken. Spr. eindigde met de wens, dat het onderwijs en de opvoeding in deze school mogen strekken tot meer dere glorie van Gods heilige naam. COMMISSARIS DER KONINGIN SPREEKT. Hierna was het eerst het woord aan de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A F. C. de Casembroot, die met zijn echtgenote de bijeenkomst spoedig moest verlaten in verband met de opening van de weg Hulst—Paal. De Commissaris was dankbaar, dat het overgrote deel van de Zeeuwse bevolking beseft, dat alles geschiedt uit God. Spr. noemde het een belang rijke dag voor Zeeland. Tegen dege nen, die wel eens critiek hebben, wil de hij zeggen, dat deze school geen kinderen van andere onderwijsinrich tingen weghaalt. Zij voorziet in een behoefte. De Commissaris hoopte dat tot in lengte van dagen Gods zegen op dit werk zal rusten. De inspecteur van het gymn. en sche en Franse afgevaardigden steun den het standpunt van Zuid-Afrika, dat het hier een binnenlandse kwes tie betreft, waarmee de V.N. geen be moeienis kan hebben. De beide laatst genoemde afgevaardigden protesteer den tegen de uitlating van prof. Bok- hari (Pakistan) als zouden „de be schavende volkeren in Afrika met een revolver in de ene en een zweep in de andere hand staan tegenover de inboorlingen, zeggende, dat zij beter zijn dan inboorlingen". Zij noemden dit beeld een karika tuur. -\ Twee weken lang de hik In een ziekenhuis te Oslo ligt een jongeman, die al meer dan -wee weken achtereen de hik teeft. Men heeft hem allerlei medicijnen en kalmerende mid delen gegeven. Kinine hielp nog het best, maar gaf toch ook slechts een tijdelijke verlich ting. Omdat men het mogelijk acht, dat de jongeman een vi rusziekte heeft, wordt hij nu behandeld met een middel hier tegen. Torpedojager „Piet Hem" werd eervol vermeld Schoot trein aan flarden bij Koreaanse haven. Geallieerde oorlogsschepen bescho ten het havengebied van Wonsan in Noord Korea. Drie bevoorradings- treinen werden door het scheepsge schut getroffen. Kort voor het dagworden heeft Zondag de Nederlandse torpedoboot- jager Piet Hein een complete com munistische trein ten Noorden van Tantsjon vernietigd. De „Piet Hein" werd eervol ver meld in een order van de Amerikaan se bevelhebber, die het eskader com mandeerde, waartoe de Piet Hein be hoort. middelbaar onderwijs, dr. J. P. Chr. de Boer, die daarop de gelukwensen van de regering aanbood, bracht hul de aan het bestuur voor wat werd verricht. Daar in vijf jaar tijd vier nieuwe middelbare scholen werden gebouwd en vier scholen werden ver nieuwd, mag volgens spr. niet ge klaagd worden over het tempo, waar mee de overheid nieuwbouw bevor dert Spr. uitte de wens, dat de school moge strekken tot zegen voor leer lingen, docenten en geheel Zeeland. (Vervolg op pag. 2). DE VERWACHT: AANHOUDEND KOUD Weersverwachting, medegedeeld door 't K.N.M.I. te de Eilt geldig van Maandagochtend tot Maandagavond. Veel bewolking met plaatselijk eni ge regen of sneeuw en hier en daar mist Over het algemeen weinig wind. Aanhoudend koud weer met tempera turen om het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1