NIEUWS UIT ZEELAND Zwin Zijpe Sport en wedstrijden WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Middelburgs Mannenkoor herdacht Cleuver. Ter gelegenheid van het feit, dat het Zaterdag honderd jaar geleden was, dat Johan Gleuver) de grondleg ger van het Middelburgse Mannen koor in Siegburg (Duitsland) werd geboren, werd op de Algemene Be graafplaats te Middelburg een kleine plechtigheid gehouden. De voorzitter van het Middelburgse Mannenkoor, de heer J. Vos, legde in aanwezigheid van de directeur, de heer Jan Kuiler, namens het koor een bloemstuk op het graf van de beminde leraar. Vrijdagavond, voordat de repetitie begon, had de heer Kuiler Cleuver reeds in gevoelvolle woorden her dacht. Octobermaand Zeeuwse maand. 's HEER ABTSKERKE HEEFT DE LEIDING De gemeente Renesse, die tot dus ver de leiding had in de Zeeuwse collecte met een gemiddelde van ruim 18 cent per inwoner, is thans met stukken geslagen door 's Heer Abtskerke. In deze gemeente werd 110.10 opgehaald, hetgeen neer komt op ruim 24% cent per inwoner. Middelburgse kinderen raakten te water. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur raakte de twee broertjes De B., respectievelijk 6 en 5 jaar oud, by de Maisbaai te Middelburg te water. Een voorbijganger, zekere K. van T., bemerkte het ongeval en slaagde er in de broertjes op het droge te bren gen. De kinderen, van wie één reeds het bewustzijn had verloren, werden aan boord gebracht van een motor schip, dat ter plaatse lag gemeerd. Dokter Pel verleende de eerste hulp en liet de knaapjes naar het zieken huis overbrengen. Zondagavond was hun toestand redelijk goed. Een vierjarig ventje, zoontje van de heer K., viel eveneens in het wa ter, toen hij, na op een stapel hout op de Turfkaai te zyn geklommen, het evenwicht verloor. Ook dit dren- kelingetje werd door een voorbijgan ger gered. Het kind werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Ir. Langebaard verlaat Zeeland. Ir. J. Langebaard van de P.Z.E.M. te Terneuzen is benoemd tot inge nieur bij het Provinciaal Electrici- teitsbedryf Vf~ Bloemendaai. Oosterland VERGADERING AANKOOPVERENIGING D.E.S. De ^operatieve landbouw-aan- koop v^.eniging „D.E.S." te Ooster land vergaderde onder voorzitter schap van de heer H. J. v. d. Zan- de. Na een welkomstwoord, memo reerde hij de lotgevallen van de ver eniging in het afgelopen seizoen, dat niet slecht is geweest voor wat betreft de opbrengst van de gewas sen. Voorts werd de bouw "van dé kunstmestloods in Zierikzee geme moreerd. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental geen verandering had ondergaan. De omzet bedroeg van 1 Januari 1951 tot 30 Juni 1952 2067817 kg. aan goederen ten bedrage van 319.510,70. De huishoudelijke re kening liet in ontvangsten 3616,44 en in uitgaven 2410,32 zien. De secretaris, de heer Otte, werd bij acclamatie herkozen; de heer Vier gever nam de plaats in van de heer Van Lahgeraad. De heer C. M. Zey- ler werd als vertegenwoordiger in het bestuur der aankoopvereniging vervangen door de heer P. de Leeuw. Mr. J. F. G. Schlingemann, secre taris der Z.L.M. hield hierna een boeiend betoog over zyn bezoek aan de Ver. Staten, hetgeen verduidelijkt werd met lantaarnplaatjes. Nadat burgemeester S." W. A. Lau- rense en de heer Geluk, kringvoor- zitter der Z.L.M. nog enkele woor den tot de vergadering hadden ge richt, slootr-.de voorzitter dé geani-- meerde bijeenkomst. Ouwerkerk AANSLAGBILJETTEN „HOOFDELIJKE OMSLAG" VERVALLEN. Het college van kerkvoogden en notabelen der Herv. Gemeente Ou werkerk heeft een rondschrijven ver spreid, waarin het volgende wordt meegedeeld: De gemeente is in 1952 weer zelfstandig geworden, met een eigen predikant. De plannen tot de bouw van een nieuwe pastorie en kerk zijn zeer gevorderd. Het is niet mogelijk al deze lasten te doen neerkomen op de kerkelijke kas. De collecte-opbrengsten zijn goed, doch er is 4000 nodig om alle beoogde uitgaven te dekken. De hoofdelyke omslag zal worden vervangen door vrijwillige bijdragen. Hét kerkbe stuur vertrouwt, dat niet tevergeefs een beroep op de gemeenteleden zal worden gedaan. ONTSLAG EN BENOEMING. Met ingang van 1 Februari a.s. heeft zr. J. Nijhoff ontslag gevraagd als wijkverpleegster van de Groene Kruis-afdelingen Nieuwer kerk en Ouwerkerk. In haar plaats is benoemd zr. C. P. van den Berg, wijkverpleegster te Dussen (N. Brabant). Zy heeft de benoeming aangenomen. TH0LEN St. Annaland GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar J. C.,v. d. Boogaart M. P. Fase te St. Annaland vierde Vrijdag 14 Nov. jl. zyn 50-jarige echtvereniging. Tholen BAZAR KLEUTERSCHOOL. Op 20 en 21 Nov. a.s. des avonds en "op 22 Nov. des middags en des avonds zal er in de zaal van hotel Hof van Holland te Tholen een bazar worden gehouden ten bate van de Algemene Kleuterschool. MANNENVERENTGING. De Hervormde Mannenvereniging „Tot de Wet en de Getuigenis" te Tholen kwam dezer dagen in jaar vergadering bijeen onder leiding van ds. B. G. A. v. d. Wiel, die opende met het laten zingen van Ps. 33 en gebed. Na een woord van welkom hield de heer H. Deurloo een inlei ding over 1 Petrus 2. Hierna volgden felicitaties door de Kerkeraad, Kerkvoogdij, de Knapen- vereniging, afgevaardigden van de Mannenverenigingen te St. Maar tensdijk, Seherpenisse en Poortvliet. Van die van St. Annaland en St. Philipsland waren schriftelijke ge lukwensen ontvangen. Ds. v. d. Wiel bedankte de spre kers voor hun goede wensen waar na de heer C. Riedijk, na de eerste pauze, sprak over Ps. 46 1 en 2, om vervolgens het jaarverslag te lezen. De heer H. Deurloo gaf vervol gens een financieel verslag, terwijl de heer C. Quist verantwoording deed over het uitlenen van de boe ken. Ds. v. d. Wiel sprak een slot woord, waarna men Ps. 106 zong en geëindigd werd met dankgebed. DAMWEDSTKIJDEX. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de derde ronde van de wintercompetitie te Ouwerkerk, waren: Groep I: C. BeijeP. Vijver berg 20; W. VijverbergJ. Kodde 02; R. DoornenbalF. M. de Rij ke 20. Groep II: C. ZorgeM. Bogert 02. Zierikzee VARKENSHOUDERS BIJEEN. Te Zierikzee vergaderde de var kenshoudersvereniging „Tot Steun" onder voorzitterschap van de heer G. M. bij de Vate. Deze herdacht in zyn openingswoord het overleden lid, de heer A. Wisse. Spreker deelde mede, dat het afgelopen jaar tame lijk goed was, want nadat alle beta lingen waren verricht, bleef er nog een bedrag over. De secretaris deel de mede, dat de vereniging thans 87 leden telt en dat er dit jaar 7 uit keringen zyn gedaan. Het totaal aan tal uitkeringen steeg daarmede tot 94. De ontvangsten bedroegen 1332,86, de uitgaven 994,16, zodat er een batig saldo resteerde van 338,40. De voorzitter werd met al- gemene stemmen herkozen. De heer van den Hoek richtte enige waar derende woorden tot de voorzitter. Het lidmaatschap der vereniging zal'thans 1,— kosten, terwijl de maandelijkse premie op 0,75 per maand per varken werd gesteld. De helft der kosten voor het voorbehoe dend enten zal uit de kas worden betaald. Tenëlottë werd besloten weer nieuwe leden aan te nemen. In ver band met de heersende varkenspest was dit niet mogelijk gedurende enige tijd. zending. missie en onderwijs ïn Suriname. In de serie lezingen- over de Neder landse gebiedsdelen iri de West, sprak Vrydag te Zierikzee de heer J. van Boheemen, oud-directeur van het on derwijs in Suriname over „Zending, missie en onderwijs in Suriname" Reeds in de 17e eeuw begon de Zen ding haar taak, doch het was haar verboden om aan slaven het Christen dom te prediken. Tot de negentiende eeuw gingen daardoor slechts enkele honderden Creolen tot het Christen dom over, doch in de negentiende eeuw werden zij practisch allen (onge^ veer 80.000) Christen. Nog altijd zijn er overblijfselen van de oude godsdienst te herkennen, voorals in het gezinsleven. Tussen zending en missie was vroeger een goede samenwerking, doch tengevolge van de vorming van politieke groe peringen is deze samenwerking goéd- deels verbroken. Spreker behandelde voorts de resultaten van het onder wijs, die over het algemeen nog slecht zijn. De heer van Boheemen wees tenslotte op het grote belang van goed onderwijs op de Nederlandse scholen, teneinde aldus een cultureel brugge- hoofd te behouden op het grote Ame rikaanse schiereiland. LEIDERSVERGADERING C.J.M.V. TE GOES. Onder voorzitterschap van de heer M. Allewijn uit Hoedekenskerke werd Zaterdagmiddag door de C.J.M.V. jon gensleiders van de Bevelanden en Tho len in het verenigingsgebouw van de Vrij Evangelische Gemeente te Goes een leidersvergadering gehouden. Na afwerking van het huishoudelijk ge deelte trad als spreker op ds. L. Schel- levis uit Biezelinge, die het onderwerp „Geloof en Gebed" behandelde. Hoe wel geloof en gebed bij elkaar horen, rijst dikwijls de vraag of dit altijd wel mogelijk is, aldus spreker. Een grenze loze oppervlakkigheid kenmerkt zo vaak geloof en gebed. De sleur is zo groot, zodat het waarachtige vaak ont breekt. Wij zullen, aldus spr., moeten bidden en vragen om een waarachtig levend geloof. Op dit onderwerp volgde een dis cussie. Over het werkprogramma 1953 deelde de voorzitter o.m. mede, dat op 24 Januari en 25 April te Goes leidersvergaderingen zullen worden gehouden Voorts zal er te Kapelle één provinciaal leidsters en leiders weekend worden gehouden. Politierechter Middelburg SCHEPPER STAL UIEN EN AARDAPPELEN. De Middelburgse politierechter veroordeelde tijdens zyn laatste zit ting te Terneuzen de Terneuzense schipper J. P. L., omdat hij samen met zyn knecht in de nacht van 14 op 15 Augustus op een kavel land te St. Annaland een paar zakken aardappelen en een paar kistjes uien had weggenomen. De schipper lag in die nacht met zijn schip voor de wal te St. Annaland en had toen de gelegenheid te baat genomen om wat wintervoorraad in te slaan. De diefstal kwam hem te staan op 20 of 10 dagen en zijn knecht kreeg hetzelfde te betalen. Bruiriisse havenmonding was afgesloten. Het sleepschip „Stad Namen" liep in de monding van de Vluchthaven bij Zijpe vast, waardoor tientallen schepen moesten wachten totdat de doorgang vrij was gemaakt. Dit ge schiedde met drie sterke sleepboten. Naar wij vernemen zullen eerstdaags de baggerwerkzaamheden weer wor den begonnen, waardoor voorvallen als dit tot een minimum beperkt blij ven. ZUID-BEVELAND Kapelle ONDERLING DAMKAMPIOENSCHAP. Voor de onderlinge competitie van 'het damkampioenschap van de dam club Kapelle, werden de volgende partijen gespeeld: J. v. Liere-NoutG. Lepoeter 2 0. J. C. van LiereC. Sulsters 11; d. van LiereC. Blankenburgh 20; C. van OverloopJ. van Liere-Nout 11; M. GansemanA. W. Kaat 2 0; J. de'NeefM. Ganseman 11. Wolfaartsdijk raadsvergadering. Hedenmiddag, komt de gemeente raad van Wolfaartsdijk in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komt o.m. voor een aanvraag tot wo ningverbetering, vaststelling van de gemeentebegroting 1953 en goedkeu ring begroting burgerlijk armbestuur 1953. NOORD-BEVELAND Kortgene NIEUWE STRAATNAMEN Volgens een besluit van de raad zul len per 1 Januari 1953 de straten in de dorpen in de gemeenten Kortge ne van nieuwe namen voorzien wor den. De huisnummers zullen ook ver anderen en wel zo, dat de nummering per straat geschiedt in tegenstelling dus met de huidige toestand waarin de nummering per wijk (A, B en C) doorlopend is. Aan de linkerzijde van de straat komen de oneven nummers, aan de rechterzijde de even nummers. De straatnamen worden in Colijns- plaat aldus: Voorstraat (thans ook Voorstraat)Beatrixstraat (West- Achterstraat) Irenestraat (Oost- Achterstraat) West-Havenstraat (West-Achterweg)Oost-Havenstr. (Oost-Achterweg)Kruisstr. (Kruis- straat)Havenstraat (Havendijk) Havelaarstraat (Dorpsstraat en Mo lenweg) Westkerkstraat (zelfde) Zuid Kerkstraat (zelfde); Oost Kerk straat (zelfde); Ringweg; (Nieuwstr., Groene Achterweg en Vogelenzang); Colijnsplaatseweg (Nieuwe Weg) Molenweg (Groene weg); Zuidelijk (nrs. C 10, C 19, C 20, C 21 en C 22); Klaverweg (nrs. C 32 en C 85); Oost- Zeedijk (vanaf sorteerloods tot Kats); Wantesweg (nr. C 82); Groeneweg (nrs. C 24 en C 25): Kortgeense wég (nrs. C 25 en C 26); Zuidlangeweg, Noordlangeweg en Emelissedijk. De namen tussen haakjes geven aan hoe de straten op het ogenblik onofficieel worden genoemd. gezondheidsdienst voor dieren vergaderde. In de Korenbeurs te Kortgene ver gaderde kring" III (Noord-Beveland) van de Stichting Provinciale Gezond heidszorg voor Dieren in Zeeland. De heer J. Kallewaard te Kortgene werd tot voorzitter benoemd en tot be stuurslid werd gekozen de heer S. Breure uit Geersdijk. De secretaris penningmeester, de heer P. C. van Schalks bracht het jaarverslag uit. Als taxateurs werden aangewezen de heren M. Priester te Kats en J. Kallewaard te Kortgene, tot plaats vervangend taxateurs de heren J. Kal lewaard en S. Breure. De directeur van de stichting, dr. G. Wagenaar, sprak vervolgens over de t.b.c.-bestrijding en zeide o.m., dat op Noord-Beveland 95.1 van het vee t.b.c.-vrij is, zodat 4.9% dus nog rea geert. VAN TOT Vrijdagavond werd in de Stadswijn- kelder te Kortgene een bijeenkomst be legd van de Ghr. vereniging tot verple ging van lijders aan vallende riekte te Haarlem en Heemstede. Vertoond werd de documentaire kleurenfilm „Val lende Ziekte". De oogstcollecte op Dankdag heeft in de Ned. Hervormde Kerk te Bruinisse f 1892 55 opgebracht, waarvan f 685.25 yopr de diaconie en f 1207.30 voor. de kerk. De oogstcollecte van de Geref. Ge meente te Bruinisse bracht, tezamen met de op Dankdag gehouden collecte ruim f 2716 op. In Oosterland werd in de Ned. Herv. Kerk met de oogstcollecte f 883.22 bijeen gebracht, terwijl de zendingscollecte f 150.50 opbracht. Het Prot. Interkerkelijk Thuisfront werd dank zij een te Kattendijbe gehou den collecte met f 7.50 verrijkt, terwijl een te Wilhelminadorp gehouden collecte voor het erefonds voor oud-verpleegsters f 86.— opleverde. In October werden in Hoofdplaat 35 huisslachtingen aangegeven. In Hoofdplaat volgen thans reeds 40 deelnemers de E.H.B .O.-eursus, welke werd georganiseerd door de onlangs in deze gemeente opgerichte afdeling. Onder leiding van mevr E. Vogelaar— Frangois hield de Chr. Vrouwenvereni ging van Anna Jacobapolder haar eerste jaarvergadering. Vlaamse journalisten bezochten Yerseke en Goes Zaterdag is een vijftigtal leden van het Verbond van Vlaamse journalis ten met hun dames, alsmede verte genwoordigers van het Persagent schap Belga, de Belgische radio en de Brusselse correspondent van Reu ter de gast geweest in Yerseke en Goes. Het initiatief hiertoe was uit gegaan van enkele personen, die in deze excursie een welbegrepen be lang voor het vreemdelingenverkeer zagen. Des morgens werd het gezelschap ontvangen door de consul-generaal van Nederland te Antwerpen, die de persmensen een expositie van oude Nederlandse schilders liet bezichti gen. Tegen het middaguur arriveerde het gezelschap per bus in Yerseke, waar het kreeftenpark en de oester putten van de N.V. Mieras-Adriaan- se werden bezichtigd. Na een koffie maaltijd werd daarop een vaartocht van twee en half uur op de Ooster- schelde gemaakt, waarbij men van meer nabij met de oestercultuur kon kennis maken. Na afloop werd naar Goes gereden, waar men de gast was in hotel „de Korenbeurs". Hier werd de bekende Nederlandse 'oesterfilm „00000" ver toond, met een toelichting van dr P. Korringa. Een en ander viel bijzon der in de smaak. Tot slot werd het gezelschap een diner aangeboden, waarbij de voorzitter van de Beve- landse V.V.V., de heer E. N. C. van Riesen als tafelpresident fungeerde. Uiteraard ontbraken hier de Zeeuw se oesters en kreeft niet op het me nu. De voorzitter van het Verbond van Vlaamse Journalisten, de heer Victor de Ruyter, hield aan dit diner een rede waarin hij een lans brak voor de Benelux-samenwerking. Ook bracht hij hulde aan het particulier initia tief. dat op vele plaatsen in Neder land wordt gevonden, en bood aan de heren L. Mieras te Yerseke en L. Verwer te Goes, die zich voor het or ganiseren van deze excursie zozeer verdienstelijk hadden gemaakt, de erepenning van zijn Verbond aan. Eervolle opdracht voor Zeeuwse architecten. Het architectenbureau irs. A. Rot huizen en P. J. 't Hooft, dat de plan nen ontwierp voor het nieuwe school- febouw van het Chr. Lyceum voor eeland te Goes, heeft hiermee de aandacht tot buiten de provincie ge trokken. Het bureau heeft thans na- melijk opdracht ontvangen voor het ontwerpen van een nieuwe school voor het Chr. Lyceum te Alkmaar. Advertentie Verwaarloosde Hoest... kan oorzaak zijn van allerlei kwalent iGeei Uw kind al bij het kleinste kachjey Nieuwe weg Hulst—De Paal officieel geopend In tegenwoordigheid van Commissaris der Koningin. Zaterdagmiddag is in Oost-Zeeuwscii Vlaanderen in tegenwoordigheid van o.a. de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en diens echtge note, de nieuwe weg HulstDe Paal officieel geopend. Tevoren was men bijeengekomen in het stadhuis te Hulst, waar bur gemeester B. A. Th. M. Truffïno, autoriteiten en genodigden welkom heette en een woord van dank sprak tot de voorzitter van het wegcomi- té, de heer H. Bruggeman. Vervolgens begaf het gezelschap zich per auto en voorafgegaan dooi de Kon. Sted. Harmonie uit Hulst naar de Begijnenpoort, waar me vrouw' S. C. de Casembrootbaro nesse van der Feltz, de weg symbo lisch openstelde, door het doorknip pen van een lint. Jhr. de Casembroot sprak een kort woord, waarna men zich naar Graauw begaf en waarbij tevens het weggedeelte Graauw-De Paal be zichtigd werd. In Graauw werd we derom door mevrouw De Casembroot een lint doorgeknipt, waarmede de gehele weg officieel was openge steld. De echtgenote van burgemees ter mr. F. J. Schlüter van Graauw richtte een dankwoord tot mevrouw De Casembroot en bood haar namens een damescomité uit Graauw een fraai bewerkt kussen aan, waarna enkele jongedames bloemen overhan digden Burgemeester Schlüter dankte de autoriteiten en sprak de hoop uit, dat de gemeente Graauw door de openstelling" van de nieuwe weg ontsloten zou mogen worden en hij belichtte voorts de betekenis van Hulst als centrum-gemeente. Mevrouw De Casembroot dankte ten slotte voor de haar aangeboden ge schenken. In het Patronaatsgebouw te Graauw zaten autoriteiten en genodigden aan een diner aan, waarbij nog gespro ken werd door het lid van Gedep. Staten, de heer C. Hamelinck en door de Commissaris dei' Koningin. Van onze adverteerders MODEHUIS MARLY GEOPEND In de Kortemeerstraat te Bergen op Zoom werd Zaterdag in aanwe zigheid van een aantal autoriteiten en tal van belangstellenden het nieuw gebouwde modehuis „Marly" geopend. Het bedrijf is geheel volgens de mo dernste eisen ingericht en wordt voor Bergen op Zoom de speciaalzaak op het gebied van de nieuwste regenkle ding. „Marly" beschikt over twee ruime moderne paskamers en keurig verzorgde etalageruimten volgens het ontwerp van architect Anth de Groot. De vele noviteiten in de zaak maken een bezoek aan „Marly" ten volle waard. ATHLETIEKI Dobbelaere derde in cross te Halsteren Janus v. d. Zande le»erde uitstekende prestatie. Een te Halsteren door Olympia '47 georganiseerde cross over 6% kilo meter, die voor een belangryk deel door geploegde akkers over asperge bedden en modderige wegen voerde, is gewonnen door Janus van der Zan de (Olvmpia *47), in een tijd van 22 min. 26 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Adriaanse (D.J.A, Breda), 22 min. 46; 3. Dobbelaere (Marathon, Vhs- singen» 23 min. 03; 4. Eesters (Olym pia '47. Halsteren) 23 min, 05. Bij de B-klassers eindigde Kunen (D.J.A.Breda) in 23 min. 0.7 als eerste en Piet van Acker van Mara thon als tweede. Bij de junioren werd C. Potter (Ma rathon) tweede in 7.34.3 achter Ghert van Thor, die de afstand aflegde in 7.33.6. Zeeuws veldloopkampioenschap 29 November te Schoondijke. Op Zaterdag 29 November a.s. wor den door de athletiekvereniging Ma rathon uit Vlissingen op een terrein te Schoondijke de Zeeuwse veldloop- kampioenscnappen georganiseerd. De afstand, die de senioren, o.w. Staf Dobbelaere, P. van Acker, J. Booij en Witte, moeten afleggen, bedraagt 4% km. De junioren leveren strijd over een afstand van 1500 meter. In deze klasse starten Potter, Daan Haak en David Luteijn. Het ziet er naar uit, dat nog tal van inschrij vingen zullen binnenkomen. KORFBAL Grote overwinning van Madjoe op TOP (91). Zaterdag werd de reeds driemaal uitgestelde beslissingswedstrijd Mad joeT.O.P. gespeeld. Hoewel eerst op het terrein bij het Havendorp ge speeld zou worden, moest dit op het laatste ogenblik worden ontruimd, maar dank zij de medewerking van de korfbalvereniging Animo uit Sou burg kon daar worden gespeeld. In het begin van de wedstrijd, die werd geleid door scheidsrechter H. Bruggeman was T.OJ?. iets in de meerderheid, doch langzamerhand kwam Madjoe in het ofiensief, waar uit twee doelpunten ontstonden. Even was er een overwicht van T.O.P., maar het duurde niet lang of de stand was 30 en slordig afwerken van de T.O.P.-verdediging hielp Madjoe aan het vierde punt (40). T.O.P. zette toen alles op alles en zag dit beloond met een alleszins verdiend tegenpunt (4—1). Na de rust kwam de technische meerderheid van Madjoe eerst goed tot uiting en de Vlissingers konden de. stand successievelijk tot 91 op voeren, een wel wat geflatteerde overwinning. Madjoe en Elto zullen nu op neutraal gebied uitmaken, wie de degradatie-candiüaat van de twee de klasse mogen bekampen om een plaats in die klasse. AUTOMOBILISME Herfstrit KNAC ook dit jaar een succes. Ook dit jaar is de herfsttocht van de K.N.A.C. een succes geworden. Er verschenen niet minder dan 181 equi pes aan de start- welke waren ver deeld in „ervaren" rijders en nieuwe lingen. De eersten moesten een tra ject van 440 kilometer afleggen, de nieuwelingen kregen 360 kilometer op te knappen, zodat het traject tus sen Laren en Nijmegen voor beide ca tegorieën verschillend was. Het weer werkte mede het was droog en er was slechts weinig mist en ook daardoor kon men de meeste van de door de sportcommissie van de K. N.A.C. listig uitgezette „valletjes" met succes passeren. Toch waren er talrijke equipes, die een aantal ver scholen controleposten misten of van de verkeerde kant kwamen. Vooral het laatste gedeelte van de tocht was lastig, maar toch waren alle deelne mers over de uitgezette route en de organisatie goed te spreken. Prijs winnaars waren er niet, want het was een prestatietocht. Aan allen, die geen contrólestempel op him kaart misten en de tocht binnen 12 uur hadden volbracht, werd de K.N.A.C.- plaquette uitgereikt. VOETBAL Zierikzee II bleek M.O.C. II in eigen huis te sterk. Doordat Koster voor de wedstrijd tegen MOC n in de Zierikzee-voor- hoede was opgesteld had de aanvals- linie van de Schouwenaren belang rijk aan kracht gewonnen. Reeds reet na de aftrap trok Zierikzee met mooie open aanvallen op het MOC- doel af, dat in deze eerste fase van de strijd herhaaldelijk aan een door braak ontsnapte. Na 10 minuten spe len nam Zierikzee de leiding, toen Koster een keurige voorzet van v. d. Werve in een goed doelpunt omzette (10). Bijna de gehele eerste helft bleef Zierikzee sterker hetgeen 10 mi nuten voor de rust in een twede doelpunt resulteerde (2—0). Tot de rust werden toen weinig aanvallen meer opgezet, de strijd speelde zich meer op het middenveld af. Na de hervatting verkreeg MOC een gering veldoverwieht doch het enige doelpunt, dat de Brabanders wisten te scoren ontstond door een fout van keeper Kouwenberg (211, die verder een beste party keepte en tal van saves verrichtte. Even maar werd Zierikzee in de verdedi ging gedrongen, maar toen werd het spel weer verplaatst en 25 minuten na de rust scoorde Simmers na goed voorbereidend werk van v. d. Maas het 3e doelpunt (31). Hierna was aan beide zijden het vuur er ver uit en het vertoonde spel was dan ook navenant. Met 3l'kwam het einde. Te Wolfaartsdijk werden als notabel der Ned. Herv, Kerk herkozen, de heren J. A. van Da mme en Ph. Reinhout. Geko zen in de piaats van wijlen de heer M. Loen, de heer Ant. Kraak. HANDBAL Mooie overwinningen voor Marathon. In de Zuidelijke le klasse behaalde de lieren van Hellas een fraaie 8-0 zege op het Eindhovense DES LL De bezoekende LEW-dames, eveneens uit de lichtstad, wonnen met 2-0 van Hellas. JLn de 2e klasse van district Zuid wonnen de EMM-dames met 3-2 op het nippertje van Tonido. De dames van De Zeeuwen moesten met 0-5 het onderspit delven tegen Marathon als revanche voor de thuis geleden ne derlaag. De Marathon-heren zorgden voor de verrassing van de dag, door het bezoekende Tonido met 6-4 naar huis te sturen in een niet op hoog leil staande wedstrijd. Hellas 11 hicla lelde puntjes in Goes door EMM met 6-3 te verslaan. In de afdeling Zeeland le klasse moest de dameswedstrijd Hellas II- Walcheron door grote sneeuwval worden gestaakt. Het bezoekende To nido II (neren) moest met 2-8 in Ma rathon II zijn meerdere erkennen. De meisjes-wedstrijden Walcheren H-Marathon II en Marathon 1-Tonido werden wegens de terrein gesteld heid afgelast. De vriendschappelijke ontmoeting Hellas 1-Hellas II eindig de in 1-1 gelykspeL DAMMEN Gebroeders Roozenburg wonnen in Leeuwarden Dagenais leidt nog steeds. De uitslagen van de partyen van de 10e ronde, Zaterdagavond gespeeld te Leeuwarden, luiden: King (China)-De Descaliar (N.A.) 2-0; Fanelli (IL)-Verpoest (B.) 2-0; P. Roozenburg (Ned.)-Bizot (Ned.) 2-0; W. Roozenburg (Ned.)-Verleene (B) 2-0; Deslauriers Can-Dagenais (Can) 1-1; Keller (Ned)-Saletnik (It) 1-1; Van Dyk (Ned)-Forclaz (Zwits) 2-0; Gedance (Zwits)-Post (N Afr) 1-1; Huisman (Ned)-Bon- nard (Fr) 1-1. De stand na de tiende ronde is: 1 Dagenais 17 p (uit 10 partijen); 2, 3 en 4 P. Roozenburg, Keller en Bon- nard 13 p (uit 9 partijen); 5 en 6 King en Huisman, 13 p (uit 10); 7 Van Dijk, 12 p (uit 9); 8 Verpoest, 11 p (uit 9); 9 Bizot, 11 p (uit 10); 10 W. Roozenburg, 9 p (uit. 9); fg Saletnik, 9 p (uit 10); 12 Gedance, 8 p (uit 10)13, 14 en 15 Deslauriers, Post en Fankhauser, 7 p (uit 9); 16 Descaliar, 6 p (uit 9); 17 Verleene, 6 p (uit 10)18 Fanelli, 4 p (uit 10); 19 Forclaz, 1 p (uit 10). SCHAKEN Middelburg verloor van Heerlen in Eindhoven. De voor de tweede klasse der K.N. S.B. gespeelde schaakwedstrijd Heer len—Middelburg, die te Eindhoven werd gehouden, eindigde in een 6%- 3% overwinning voor Heerlen. De ge detailleerde uitslagen waren: A. Via- ken-J. L. Woudstra 10; J. H. Wan tenH. Strooband H. Dohr P. de Zeeuw H. Klein Brete- lerdrs. J. Scheltens F. Ba- burek—P. M. de Kleyn 10; A. v, d. PutG. Boon 01; P. Kronenbürg- J. de Baare R. HendriksJ. Sinke 10; J. v. GerwenD. de Vos J. v. d. VeenP. M. Meijlink 1—0. TURNEN ZEBRA won trialmeet Jaap v. d. Sande naar persoonlijke kampioenschappen. Zaterdagavond werd in Vlissingen een turawedstrijd gehouden tussen de Zeeuws-Brabantse, de Dordtse en de Brabants-Gelderse turnkringen. Deze wedstrijden stonden op zeer goed peil en hadden een spannend verloop. De herenploeg van de Ze bra hadden eerst een kleine voor sprong, maar de andere ploegen be haalden toch een kleine overwinning Dank zij het goede werk van de da- mesploeg, werd het toch een over winning voor de Zebra. Bij de vrije oefeningen behaalde de V.T.V.-er Jaap v. d. Sande het maximaal-aan- tal punten (30), een keurige presta tie, die echter nog werd overtroffen door F. Winands "van Brabant-Gel derland, die by de totaaltelling het hoogste aantal punten (173.2) be- haalde. Van de Sande -noteerde er 169.2. Johan v. d. Sande bezette met 167.8 punten de derde plaats. Bij ae dames plaatste mevr. N. Sinke-Peeman van V.T.V. zich als eerste met 130 punten, zes punten voorsprong op mej. A. van Pelt van Dordrecht, die echter de beste pres tatie van de avond leverde. Zij ver wierf bij het ringzwaaien 28.2 pun ten. De uitslagen waren: Dames 1. Zeeuws-Braoantse turnkring 612.6; 2. Brabants-Gelderse turnkring 593.6; 3. Dordtse turnkring 591.6. Heren: 1. Brabants-Gelderse turn kring 760.6; 2. Zeeuws-Brabantse turnkring 755.2; 3. Dordtse turn kring 649.2. Totaaluitslag: 1. Zeeuws- Brabantse turnkring 1367.8; 2. Bra bants-Gelderse turnkring 1354.2; 3. Dordtse turnkring 1240.8. Jaap van der Zande zal op 7 De cember te Amsterdam aan de per soonlijke kampioenschappen voor he ren deelnemen. LAATSTE NIEUWS. Papagos wint Griekse verkiezingen Hoewel de uitslag der Zondag in Griekenland gehouden algemene ver kiezingen nog niet volledig bekend is, kan thans reeds worden vastge steld, dat maarschalk Papagos als overwinnaar uit het verkiezings strijdperk is getreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13