TRIUMPH TRUMPY STOPZETTING VAN INVOER VAN BUITENLANDSE HENGSTEN wint altijd in kwaliteit! Zeeuwse Almanak KERK VAN NOORDGOUWE WORDT VOLLEDIG GERESTAUREERD PATIËNTEN ZIJN GEBAAT BIJ EEN STREEKLAB0RAT0RIUM 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952. ZEEUWSE PAARDENFOKKERS BIJEEN De heer J. Q. C. Lenshoek tot afdelingsvoorzitter gekozen De afdeling- Zeeland van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" heeft thans, nadat alle bestuursleden hun zetel beschikbaar hadden gesteld, een nieuw bestuur gekregen. Naast vele oude bekenden hebben ook enkele nieuwe bestuursleden zitting gekregen. Op de Vrijdag middag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden buitengewone alge mene vergadering kon de waarnemend voorzitter, de heer P. A. Stallaert, ook de nieuwe afdelingsvoorzitter voorstellen, namelijk de heer J. O. O Lenshoek uit Kloetinge. Na enkele verkiezingen, waarvoor deze buiten- E'-'S- vergadering was belegd, nnfakte ,1e tavoér Se™ scMlfênbreking uit. Uit de ver- vorden, dat deze kwestie vele uitspraak kan worden gedaan. Stols, die ook zijn visie op deze kwes tie gaf, zette uiteen, dat deze zaak eerst grondig bestudeerd zal moeten worden om een afgerond oordeel te kunnen vormen. Hij gaf de opfokkers de raad goed materiaal aan de fok kers te leveren, want dan zal men niet naar het buitenland gaan. Besloten werd daarom de hoofdbestuursleden geen vast mandaat mee te geven, doch dat zij op de vergadering eerst hun standpunt zuilen bepalen. Uit de ver gadering werd ook bepleit om de ex port door het Stamboek te doen ver zorgen. De heer Stols was echter van mening dat het Stamboek zich hier mee niet moet bemoeien. Men zou dan hiervoor een eigen vereniging moe ten oprichten, hetgeen ook bezwaren oplevert. Op een vraag van de' heer P. Dekker, Axel, deelde de heer Stols nog mede, dat thans een heffing van 1 procent op de export wordt geheven, waarvan het Stamboek een deel zal ontvangen. Daarmede kan propagan da, o.a. met de nationale tentoonstel ling, voor de paardenfokkerij worden gemaakt. ST"?0 'lU,atin»en geconcludeerd worden, kanten heeft, waarover moeliyk direct een uitspra Bij de opening verwelkomde de waarnemend voorzitter, de heer Stal laert, de nieuw gekozen voorzitter, de C' lenshoek, op wiens schouders een zware en moeilijke taak is gelegd. Deze teak kan echter veel verlicht worden door de mede werking van de leden. Spreker had dit tijdens de waarneming ook onder vonden, waarvoor hij allen nog dank bracht. Verder deed de heer Stallaert een beroep op de aanwezigen om de vergadering kalm te doen verlopen. Na een uitvoerige discussie over de notulen van de vorige vergaderingen, waarbij besloten werd deze in het ver volg weer te doen voorlezen, deelde de secretaris-penningmeester, de heer A. Cappon, mede, dat in de bestuurs vergadering, naast de nieuwe voor zitter, tot plaatsvervangend voorzitter werd gekozen de heer J. A. Stols te Sint Philïpsland en tot overige dage lijks bestuursleden de heren A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat; M. A. B. Puylaert, Zuiddorpe en I. de Buck, Grijpskerke. Het volledige bestuur be staat uit de heren J. der Weduwen, Kerkwerve; A. N. Steendijk, Nieuwer- kerk; J. A. Stols, Sint Philipsland; G. J. de Wilde, Sint Maartensdijk; J. v. d. Velde, Kamperland; P. Scheele-de Putter, Kapelle-Biezelinge; Iz. Groe- newege, Hoedekenskerke; J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; Iz. de Buck, Grijpskerke; Jac. de Putter, Axel; M. A. B. Puylaert, Zuiddorpe; Cyr. Stey- aert, Graauw; H. J. Aernoudts, Sluis; C. van Hoeve, Groede en A. J. E. Tem merman, Hoofdplaat. Tot hoofdbestuursleden werden ge kozen de heren J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge en C. van Hoeve, Groede, terwijl de heer Lenshoek eveneens voor de afdeling benoemd werd tot bestuurslid van de Z.L.M. DE INVOER VAN BUITEN LANDSE HENGSTEN. Bij de rondvraag bracht de heer A. Haak uit Zaamslag de invoer van bui tenlandse paarden ter. sprake. Wan neer hiermee wordt voortgegaan, kun nen z.i. de Nederlandse fokkers er het bijltje wel bij neerleggen. Hij stélde daarom voor, dat de afdeling Zeeland bij het hoofdbestuur zou pleiten voor een stopzetting van de invoer. Deze opmerking lokte uiteenlopende reac ties uit. Verschillenden waren van me ning dat men niet bang van concur- j rentie behoeft te zijn, wanneer het eigen product van prima kwaliteit is. Anderen zouden bij de invoer strenge keuringseisen gesteld willen zien, het geen weer een onmogelijke opgaaf voor de jury werd genoemd, daar het moeilijk is om vast te stellen welk paard van superieure klasse is. Ook gingen stemmen op om de invoer voorlopig te beperken tot de momen teel aangekochte hengsten, opdat deze eerst eens hun fokkwaliteiten zouden kunnen tonen. Het hoofdbestuurslid, de heer J. A. Onrustig, gelaagd? Mijn hardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Koudekerkes Ned Herv. kerk op 20 Dec. in gebruik De restauratie van de Ned. Her vormde kerk te Koudekerke, waar aan de bevolking met zoveel ij,er heeft geholpen, vordert op het ogen blik zo snel, dat thans reeds kon worden bepaald, dat op Zaterdag 20 December a.s. de inwijdingsdienst zal worden gehouden. Behalve daadwer kelijk heeft de bevolking van Kou dekerke op andere wijze veel tot het herstel van -'de kerk bijgedragen. Een inzameling in de gemeente leverde niet minder dan 7000 op en de lening met een zeer lage rentevoet is door de inwoners op 4000 na voltekend. Men heeft echter de ver wachting, dat ook dit bedrag spoe dig aangezuiverd zal zijn. goedkoper! VIRGINIA Renesse offerde het meest Reeds ruim 6 mille bijeen door Zeeuwse collecte. De opbrengsten van de collecte „OctobermaandZeeuwse maand' blijven binnendruppelen. Van de grootste helft der Zeeuwse gemeen ten kwam de uit9lag echter nog niet binnen. Goes kwam met 955,32 uit de bus of 7 cent per inwoner. Renesse staat momenteel aan het hoofd van de lijst, met een bedrag van 18.3 cent per inwoner, totaal f 154.13. Direct daarop volgt Zonne- maire met 18,1 en totaal 144,70. Nummer drie is Biervliet met 17,8 en f 376,16. Met het noemen van de volgende gemeenten, zijn de tien hoogste in zenders vermeld. Hoedekenskerke Biggekea'ke Noordgouwe Driewegen Wissekerke 's Heerenhoek Ellemeet 17,6 17 15.2 13.5 12,9 12.6 11.3 f 275.— f 153,25 f 131,81 f 81,95 f 460,85 f 182,70 f 55,f" Verder kunnen wij nog melding ma ken van enige binnen gekomen gif ten: De Fa. Polak, Middelburg f 50. C. Duvekot Lzn., Goes f 10.en van de Fa. van der Valk te Zierikzee f 10.—. De totaalopbrengst van de Zeeuw se collecte bedraagt nu 7109,94, d.i. 8% cent per inwoner. 55-JARIG HUWELIJKSFEEST Dezer dagen was het echtpaar C. Hommel—Nuts te Oud-Vossemeer 55 jaar getrouwd. De muziekvereniging bracht het paar, ondanks het zeer slechte weer, een serenade. Jubilaris bij de Vitrite te Middelburg DE HEER P. JOBSE KWART EEUW IN DIENST. Ter gelegenheid van zyn zilveren jubileum in dienst van de N.V. De Vitrite Fabriek te Middelburg werd de heer P. Jobse Vrijdag in een bij eenkomst van directie, bedrijfslei ding, chefs en andere medewerkers van de onderneming hartelijk gehul- directeur, de heer B. A. Hesse- link, wenste hem geluk en memoreer de, dat de jubilaris, die aanvankelijk als ongeschoold arbeider te werk werd gesteld, door ijver en studie in zijn vrije tijd bereikte, dat hem on langs de functie van steller aa.n de ingewikkelde klinkmaehines werd toevertrouwd. De directie gaf blijk van haar waardering voor de toewij ding van de heer Jobse door hem hiervoor te danken en hem een enve loppe met inhoud aan.te bieden. Ook de technische directeur, ir. J, P. Ber denis van Berlekom, sprak op waar derende wijze over het werk van de jubilaris. Diens vroegere chef, de eer W. den Hollander, uitte de wens, nen geven en de heer Sougé, onder wiens leiding hij thans werkt, roem de de prettige omgang en zeide te hopen, dat deze bestendigd blijft. De heer P. Meliefste sprak een geluk wens namens het gehele personeel en wees daarbij op de uitstekende sa menwerking. De heer De Nooyer fe liciteerde de heer Jobse namens de collega's en bood een klok aan. Nadat de jubilaris een dankwoord had ge sproken, werden nog enige herinne ringen aan vroeger opgehaald, waar na de viering in de huiselijke kring- werd voortgezet. Oratoriiimveremgingen te Goes gaan samenwerken Naar wij vernemen is er te Goes een contactcommissie gevormd, be staande uit bestuursleden van de G'oes- se Oratoriumvereniging, en de Chr. Oratorium vereniging „Willem 't Hooft", teneinde te trachten tot sa menwerking te komen tussen beide koren. Het bleek daarbij, dat aan bei de zijden prijs gesteld werd op een re gelmatig contact, terwijl een basis voor samenwerking werd gevonden met behoud van volledige zelfstandig heid. Eén geval van kinderverlamming. In de week van 2 tot en met 8 No vember zij" in ons land weer 8 geval len van kinderverlamming aangege ven, waarvan één in Zeeland (Vlis singen). TROOST Het behoort tot de goede eigen schappen van een mens, wanneer hij zelfs de geringste taken' gewetensvol en nauwgezet uitvoert en. daarom ver heugde het ons van een lêzer een brief te ontvangen, welke van deze eigen schappen getuigde. Een lezer uit St. Annaland schreef namelijk: „lk heb in het kruiswoordraadsel een fout gemaakt en merkte dit pas, toen ik de puzzle al weggebracht hdd. Ik heb bij no. 14 niet „Amerongen", maar „Amerikaan" gezet. Wilt u zo goed zijn om deze fout te herstellen Wel, dit briefje bracht onze puzzle- redacteur in de perikelen, want de man heeft een goed hart en niets zou hem liever geweest zijn, dan deze ijverige puzzleklnnt van dienst te zijn. Maar zijn plicht gebood hem hard te zijn en onverbiddelijk Het is een zware strijd geworden zo'n gevecht tussen gevoel en ver stand, waar vele toneelstukken op ge baseerd zijn,... Het verstand zegevier de tenslotte, maar het moge de lezer uit St. Annaland tot troost strekken, dat zijn nauwgezetheid de ziel van althans één mens heeft beroerd.... OVER DRIEJAAR GEREED Oude Kruiskerk wordt in volie luister hersteld De Kerkvoogdy van de Ned. Hervormde Gemeente van Noordgouwe heeft dezer dagen het verheugende bericht ontvangen, dat in de jaren 19531955 de restauratie van de uit de vyftiende eeuw daterende kerk van deze gemeente, kan worden uitgevoerd. Deze beslissing is vooral met grote blijdschap begroet, omdat de onder handelingen over de restauratie reeds van vóór de oorlog dateren en het verval intussen dermate verontrustende vormen had aangenomen, dat lan ger uitstel funest dreigde te worden. Bovendien is thans ook goed gevon den, dat de oude Zuiderkapel herbouwd zal worden, zodat de oude kruis kerk in volle luister zal herrijzen. Einde 1955 hoopt men de geheel gerestaureerde kerk in gebruik te kun nen nemen. De eerste plannen voor de restau ratie dateren van 1988, toen archi tect A. A. Kok uit Amsterdam met de leiding werd belast. Een tegelij kertijd gesticht restauratiefonds zou het mogelijk maken het op 35.000 begrote werk uit te voeren. Dat dacht men tenminsteMaar de oorlog kwam tussenbeide en van alle mooie plannen kwam niets terecht. Na de oorlog kregen natuurlijk vele verwoeste of zwaar beschadigde mo numenten voorrang en het zag er dan ook naar uit dat Noordgouwe zeker niet voor 1955 aan de beurt zou ko men. De begroting steeg inmiddels tot 90.000, welk bedrag door aller lei bezuinigingen later werd terugge bracht tot 77.000, maar daar het Rijk het geld nog niet ter beschik king kon stellen, ging het verval voort. Met als gevolg, dat de restau ratiekosten telkens weer hoger wer- De kerkvoogdij heeft toen ingegre pen en besloten in zg. voor-financie- ring althans een begin te maken met de restauratie van de voorgevel, het geen inmiddels is geschied. Intussen zijn de onderhandelingen voortge gaan en thans eindelijk met succes bekroond. De leiding van de restau ratie is thans opgedragen aan de ar chitect M. J. J. van Beveren uit Mid delburg, die ook de uitwendige res tauratie van het stadhuis van de Zeeuwse hoofdstad verzorgt. DRIE ETAPPES. Tijdens de uitvoering van het res tauratiewerk wordt de kerk in tweeën gedeeld. In 1953 wil men koor en Noorderkapel restaureren; de kerkdiensten kunnen dan in het langschip worden gehouden. Het jaar daarna komen het langschip en de binnenzijde van de toren aan de beurt; men kerkt dan in het reeds herstelde koor. Voor 1955 staat het uitwendig herstel van de toren met aanbouw van de Zuiderkapel en van een nieuwe consistorie op het pro gramma. Hiertoe zal de zg. „oude school" moeten worden gesloopt. De kerkdiensten worden dan in het reeds herstelde deel gehouden. KOSTEN 125.000. De totale kosten van het werk wor den nu op 125.000 geraamd. Een deel hiervan is reeds beschikbaar in het restauratiefonds, dat men overi gens natuurlijk nog gaarne wat ver sterkt zou zien. Overigens krijgt ngmn RHksi ibij- kerkvoogdij natuurlijk een Ryi drage, terwijl de Commissaris der Koningin onlangs bij zijn bezoek aan Noordgouwe zijn steun heeft toege zegd voor het verkrijgen van een provinciale subsidie. De uit 1462 daterende kerk ligt geheel vrij'op een wat verhoogd ter rein, omgeven door een gracht en de Ringstraat, waardoor ze een zeer typisch element in het dorpsbeeld van Noordgouwe uitmaakt. Bronzen kruis posthuum verleend AAN KORPORAAL D. DE BLAAIJ UIT WOLFAARTSDIJK. Aan korporaal D. de Blaaij uit Wol- faartsdijk, die in 1951 in Korea sneu velde, is posthuum het bronzen kruis verleend. Korporaal De Blaaij behoor de in October 1951 tijdens een aanval op een heuvel tot een aanvalspeloton, dat spoedig onder een hevig vijande lijk mortiervuur geraakte. Zonder op eigen veiligheid te letten was korpo raal De Blaaij behulpzaam bij het wegdragen van de gewonden. Nadat, hij een drietal gewonde soldaten had bijgestaan en opnieuw naar voren was gegaan om anderen op te halen, werd hij door een mortierscherf dodelijk getroffen. DR. J. SPAANDER Efficiënter onderzoek van het ingezonden materiaal mogelijk „Het is bijzonder verheugend, dat ook in de provincie Zeeland de be- hoeite wordt gevoeld aan een streeklaboratorium voor het diagnostisch onderzoek ter herkenning en opsporing van ziekten en dat in die provin cie zelf het initiatief is genomen om in die levende behoeite te voorzien. De volksgezondheid kan daar alleen maar wel bij varen". Dit verklaarde de algemeen directeur van iiet Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht, dr J. Spaander, tijdens een onderhoud, dat vvy met hem mochten hebben over het besluit van het Middelburgs gemeentebestuur om de stichting van een gemeentelijk streeklaboratorium te bevorderen. Dr Spaander achtte de aanwezig heid van dit instituut in Zeeland vooral daarom zo toe te juichen, om dat hierdoor de Zeeuwse medici een laboratorium dicht bij de hand krij gen. Dat leidt tot een persoonlijk con tact met de leider of de leiders hier van en dus tot vei'hoging der effi ciency van het onderzoek, waarby de patiënt is gebaat. Het Rijksinsti tuut in Utrecht heeft onderzoekin gen te verrichten voor 6000 artsen in I 'Nederland en wanneer men dan'b.V. in een jaar meer dan 100.000 sputa krijgt te bestuderen, spreekt het van zelf, dat de persoonlijke interesse van degenen, die dit onderzoek verrich ten, er een beetje bij inschiet. Het wordt min of meer tredmolenwerk, al wil dat natuurlijk niet zeggen, dat er niet alle mogelijke zorg aan wordt besteed. Maar in een streek laboratorium ligt de zaak anders; daar groeit een band tussen de on derzoekers en de artsen, daar lééft het onderzoek meer. Ook voor de ziekenhuizen in de provincie is de nabijheid van dit instituut een- ryk bezit. Een ander voordeel der decen tralisatie van het onderzoek is, dat de voor de verzending nodige tyd kan worden bekort. VOOR WIE GEWERKT WORDT. In het streeklaboratorium wordt diagnostisch onderzoek op kosten van het rijk verricht van materiaal, ingezonden door artsen (en betrek king hebbende op de in de Besmette- lyke-Ziektewet genoemde ziekten, op tuberculose en syphilis, voor zover de inzender geen bezwaar maakt te gen mededeling van een positieve uitslag aan de algemeen directeur van het R.I.V., op geslachtsziekten, voor zover het materiaal afkomstig is van zwangeren en op bloedgroep A.B.O., eveneens materiaal van zwangeren), voorts door consultatie- bureaux tot bestrijding der t.b.c., ad- viesbureaux voor geslachtsziekten, Mist vertraagde bootdienst In vrijwel geheel Zeeland trad Vrij dagavond een vrij dikke mist op, die op sommige ogenblikken het verkeer enige hinder veroorzaakte. Zo kon de laatste boot VlissingenBreskens niet vertrekken, maar enige tijd later luk te het toch om de dienst te varen, Het zicht bedroeg gemiddeld honderd me ter, terwijl de temperatuur zich om het vriespunt bewoog, waardoor de kans op rijpvorming groot was. Zondag opnieuw pogingen om „Pebane" vlot te trekken Uit het Portugese s.s. „Pebane", dat nog bij Vlissingen op de zandbank zit, is momenteel 410 ton cement gelost. Het plan bestaat om 750 ton cement te lossen en daarna de pogingen om het schip vlot te trekken te hervatten. Zeer waarschijnlijk zal dit morgen a.s. geschieden. De lading ijzer wil men in het schip laten zitten. Overtreding Winkelsluitingswet Vrijdag behandelde de economische Solitierechter één van de eerste over redingen van de nieuwe Winkelslui tingswet. De Vlissingse winkelier P. G. mocht zijn zaak op Zondag niet geopend hebben, maar niettemin had hij op die dag toffee's verkocht. Hij werd tot 10 boete veroordeeld. PATROONSDIPLOMA BEROEPS- GOEDERENVERVOER. Voor het patroonsdiploma Beroeps- goederenvervoer slaagden de heren Chr. Baaijens en S. de Klerk te Mid delburg, A, Antheunisse te Nieuw- en Sint Joosland, Woittiez te Breskens, P. Burger te Groede en J. P. Gabriël- se te Westkapelle. bloedtransfusiediensten en vroed vrouwen, die bevoegd zijn tot het af nemen van bloed. Er bestaan reeds streek-laboratoria in Leeuwarden, Groningen, Deventer, Enschede, Arnhem, Nijmegen, Alk maar, Haarlem, Eindhoven, Tilburg en Heerlen. Tanker „War Diwan" komt weldra geheel vlot Berger maakt plannen voor vervoer naar Antwerpen. Na veel mislukte pogingen en te genslag is liet de berger W. van Wie- nen te Vlissingen gelukt om het wrak van de tanker „War Diwan", dat eerst" door middel van lucht uït de Wielingen werd gelicht, in de bui tenhaven van Vlissingen de „baas" te worden. Donderdagmiddag haak ten de bokken de „Sperwer" van „De Schelde" en de „Atlas" van de N.V. „Holland" uit Hendrik Ido Ambacht aan, om het wrak op zijn kiel te ke ren. De trossen spanden zich en cen timeter na centimeter rees de ver weerde romp nit het water. Dc gehele nacht ging het werk door en Vrijdagmiddag was men zover, dat men met een gerust hart kon verkla ren, de stryd gewonnen te hebben. De „War Diwan" was bijna vlot, de rest was maar een kwestie meer van uitbalanceren. Dan wordt liet wrak naar Antwerpen gesleept om daar aan de man te worden gebracht. Be halve de bokken, die een hefvermo gen hadden van resp. 100 en 275 ton, kwamen er nog heel wat meer krach ten in het geweer tijdens deze laatste fase van de langdurige „strijd". Daar. was natuurlijk het bergingsvaartuig „Kralingen" met twee pompen van een gezamenlijke capaciteit van 1000 ton water per uur. Eén pomp voerde op volle kracht water in de ballast- tanks aan de hoge kant van het wrak, terwijl de andere de ongerech tigheden uit de tanks aan de lage zij de pompte. Verder lag bij het wrak de „Balder" van de S.V.H. met een pomp van 300 ton en ook de „Nolle" en de „Conservator I" waren nog in-, geschakeld. Naar de-heer van Wie- nen ons mededeelde, kan het nog twee of drie dagen duren eer het wrak volkomen in zijn normale posi tie zal zijn gebracht. Dan kan de tocht naar Antwerpen aanvangen. Ballet der Lage Landen naar Vlissingen. Onder auspiciën van de Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond te Vlissingen wordt Zaterdag 29 November in het Concertgebouw een balletavond ge geven door het Ballet der Lage Lan den. Het programma vermeldt o.m, oude Franse dansen, dansen uit Wales en balletten en dansen op mu ziek van Ibert, Tsjaikowski, Kha- chaturian, Offenbacht en Peter Kel- lenbach. KUNST Claire Feldern ZEEUWSE VOLKSUNIVERSITEIT. SCHOUWBURG MIDDELBURG. Na de vele goede critieken, die de Deense parodiste Claire Feldern in West-Europa en ook in Nederland had gekregen, zijn de verwachtingen te hoog gespannen geweest. Zij speelt voortreffelijk piano, zij weet uitste kend te imiteren, zij heeft niet één, maar vier of vijf stemmen, zij speplt goed toneel, zij zingt zeer verdienste lijk en met al die goede gaven kan men veel doen. Men kan er 2elfs mee woekeren, artistiek mee woekeren. En dat laatste, helaas, dat deed Claire Feldern niet. Voor de pauze, toen zij een paar liedjes zong en schetsjes speelde, was er geen ogenblik de vonk der heilige bezieling, die deze bonte afwisseling tot een belevenis had kun nen maken. Het was allemaal te mat, te down, het passeerde nergens de subtiele grens, die cabaret tot kunst maakt. Het applaus was in overeen stemming daarmede mat. Eï gingen mensen naar huis. Na de pauze was het beter. De pa rodieën op Mariene Dietrich, Carmen Miranda, Fred Astaire, Bing Crosby en Chevalier waren sterker dan wat Clai re Feldern voor de pauze had laten zien en zij wist haar publiek mee te krijgen, zodat er aan het slot een har telijk applaus Weerklonk, Voor na dit applaus had Claire Feldern haar glansnummer bewaard- In een mees terlijke Chaplin-parodie toonde Zij zich eensklaps een kunstenares van formaat. De toeschouwers lachten zich tranen en beloonden dit grandioze brokje kleinkunst met ovaties. Eind goed al goed? Ons inziens kon het goede slot de avond niet redden. Claire Feldern zou in een cabaret programma' een eersterangs nummer zijn. Alleen een avond vullen kan zij niet. Als men denkt aan wat Chaja Goldstein en Cilly Wang op hun ter rein presteerden, valt Claire Feldern onmiskenbaar weg. En dat was jammer. G. B. Herverkavelïngscommissle nam afscheid van ir. A. Franke Tijdens een Vrijdagmiddag te Mid delburg gehouden vergadering van de Herverkavelingseommissie Walcheren werd afscheid genomen van de rijks- cultuurconsulent in Zeeland, ir. A. Franke, die, na er sinds 1948 werk zaam te zijn geweest, de provincie gaat verlaten om in dienst fee treden van dé Nederlandse Heidemaatschap- P5De voorzitter van de Herverkave lingscommissie, mr. A. J. van der Weel, sprak de scheidende consulent in zeer hartelijke bewoordingen tpe. Hij noemde ir. Franke een zeer ge waardeerde kracht, die uitstekend en voor Zeeland belangrijk werk heeft verricht en die men dan ook met leed- wezèn .ziet vertrekken. Ir. Franke sprak hierna een dankwoord. Ad.veritmi.ie EMIGRANTEN voor Nw. Zeeland de wonin gen opgebouwd te leveren. Verder speciale typen voor Canada en Australië. Voor tijdelijke huisvesting kan worden gezorgd. JAlt IN O RODEN (Dr.) Internaat voor studerende Ambonezen te Vlissingen Hei Beeldenhuis biedt plaats voor ongeveer 45 jongelieden. Naar wy vernemen zal in het beken de Beeldenhuis aan de Hendrikstraat te Vlissingen binnenkort een internaat worden gevestigd voor Ambonnese jongelieden, die onderwijsinrichtingen bezoeken. Bij de beslissing, welke hiertoe hééft geleid, is men uitgegaan van de over weging, dat in de kampen in het al gemeen de gelegenheid tot studie ver re van ideaal is. Bovendien moeten de jongelui hier verschillènde huis houdelijke diensten verrichten, welke in het internaat sterk beperkt kunnen worden. Er is plaats voor 40 45 jon gelieden, die vöör een groot deel uit het woonoord Vlissingen II naar het Beeldenhuis zullen verhuizen. Ande ren komen uit kampen in Vught en Friesland. De meesten bezoeken de Zeevaartschool in Vlissingen, enkelen andere onderwijsinrichtingen. Het Beeldenhuis, dat ongeveer een week geleden door de Rijkswaterstaat werd verlaten deze is thans gehuis vest aan de Pr. Hendrikweg is voor de vestiging van 'n dergelijk internaat zeer geschikt. Beneden komt de wo ning van de leider van het internaat, de eetzaal (tevens studeervertrek), de keuken, enz., terwijl boven vol doende slaapvertrekken kunnen wor den ingericht. Er is centrale verwar ming, zodat ook de voortdurende zorg voor de kachels, welke in het kamp zoveel tijd vergt, tot het verleden gaat behoren. Er moet natuurlijk wel het een en ander worden opgeknapt, maar men rekenttegen omstreeks 1 December het internaat te kunnen betrekken. In het woonoord Vlissingen II komt dan weer wat plaats beschikbaar voor mensen, die nu in Koudekerke zijn ondergebracht, waar het kamp ten be hoeve van de D.U.W. moet worden ontruimd. Dit zal mogelijk worden omdat binnenkort ook het kamp in Groede ter beschikking van de Am bonezen kan worden gesteld. Met de leiding van het nieuwe in ternaat. zal de heer D. Groen te Vlis singen worden belast. „Anfhonie van Leeuwenhoek" in Breskens In de haven van Breskens is Vrij dagmorgen het vaartuig „Anthonie van Leeuwenhoeck" gearriveerd. Dit schip is uitgerust met de modernste instrumenten voor visseryonderzoek en staat ten dienste van de voorlich ting aan vissers. Belangstellenden kunnen een bezoek aan het vaartuig brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2