Vroiuoeapagina Onze Wijze huisvrouw op de Nederlandse koningstroon ZO'N KLEIN DETAIL KUNT U ZELF AANBRENGEN! UW HAMEN KUNNEN EEN VAN UW CHARMES ZIJN Van Vrouw lot Vrouw PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952, c KONINGIN JULIANA Zwitsers weekblad schreef over Koningin Juliana en haar gezin Koningin Juliana heeft, aldus begint een artikel in het Zwitserse week blad „Die Weltwoche", uiterlijk niets van een sprookjeskoningin. Eigenlijk lijkt zjj op 't eerste gezicht veel meer te hebben van een flinke, goede huis vrouw met in haar persoon verenigd alle deugden van de Nederlandse vrouwen. Maar als zjj glimlacht komt zelfs de meest verstokte republikein onder haar bekoring. Op hét ogenblik is nergens in de wereld een regerende monarch (de 80- jarige koning Haakon van Noorwegen inbegrepen), die zozeer de bewonde ring en sympathie heeft van de Nederlandse pers, van de wereldpers en van de man in de straat, dan deze bescheiden 48-jarige vrouw. Toen zij in April 1952 een officieel bezoek bracht aan de Ver. Staten, werd zij door de Ameri kanen met veel grotere geestdrift ontvangen dan Elisabeth, destijds kroon prinses van Engeland. De huisvróuw won het van de sprookjesprinses. Ook met de Amerikaanse journalisten kon Koningin Juliana bijzonder goed opschieten Een bijzonder nieuwsgierige ver slaggever vroeg de koningin, of prinses Beatrix wel eens een af spraak had met jongeheren. Bijzon der slagvaardig antwoordde zij: „In Nederland zijn jongens voor meisjes van de leeftijd van Beatrix alleen maar vervelende verschijnselen". En onder het gelach van de aanwezigen voegde de koningin er aan toe: „Is het echter waar, dat meisjes van veertien jaar in Amerika al afspraak jes maken met jongens?" 'n Verslag gever antwoordde geruststellend „Niet alle meisjes". Ook het in 1950 aan Londen ge brachte bezoek had veel succes. In het bijzonder, toen bekend werd, dat de hofmaarschalken van de beide ho ven het met elkaar oneens waren. Die Zwitserse visie Het Zwitserse weekblad „Die Weltwoche" heeft dezer da gen een artikel gepubliceerd, van de hand van de journalist Hans Tasiemka, over het ko ninklijk huis en met name dan over H.M. koningin Juliana. Het leek interessant om onze lezers eens kennis te laten ma ken met een buitenlandse me ning over ons vorstenhuis. Wij laten hierbij daarom 'n gedeeld te van dit artikel uit het Zwitserse blad volgen. Zoals begrijpelijk is, staat een bui tenlandse journalist anders te genover het Nederlandse ko ningshuis, dan wij, Nederlan ders. Maar in waardering blijkt de Nederlandse en de Zwitserse visie niet of vrijwel niet uit een te lopen. onenigheid had betrekking op de door koningin Juliana afgeschafte knie buiging, die aan het Britse hof nog in ere wordt gehouden. Uiteindelijk werd 'men het er over eens, dat de dames, die in het Britse koninklijke paleis aan de Nederlandse koningin zouden worden voorgesteld wel de buiging zouden maken, doch dat dit niet het geval zou zijn in de Neder landse ambassade. OPVOEDING. Ook koninginnen zijn, als alle mensen, het product van hun opvoe ding. Het is prins Hendrik geweest, die wenste, dat zijn dochter een mo derne opvoeding zou krijgen. Daarom studeerde prinses Juliana aan de Leidse universiteit rechtswetenschap pen, deed daar haar doctoraal exa men in de letteren en wijsbegeerte, •dichtte' een nieuw universiteitslied en •deed alles om niet als. een prinses behandeld te worden. Prinses Juliana was een voortreffelijk studente en zy zou zonder twijfel een groot advocate geworden zijn. Ook had zij geen poli tieke vooroordelen. Socialistische stu denten rekenden de prinses bijvoor beeld tot de met hen sympathiseren- den. Ook was zij, aldus nog. steeds „Die Weltwoche", allesbehalve het type van de blauwkous. Zij dronk bij gelegenheid een cocktail, rookte ta melijk veel en was bijzonder levendig Koningin Juliana heeft het sys teem van haar opvoeding ook voor haai- eigen kinderen in praktijk ge bracht. De prinsesjes bezoeken bij voorbeeld de meest vooruitstrevende school in Nederland, die door Kees Boeke, Quaker en ovei-tuigd pacifist, werd opgericht. De leraren op deze school worden door de kinderen bij hun voornaam genoemd. De leerlin gen mogen zelf uitzoeken wat zij wil len leren en zonder uitzondeling moe- Elk nieuw seizoen brengt wel zo'n klein mode-detail, dat we telkens weer tegenkomen on menige vrouw (vooral de jongere) voelt zich beslist onge lukkig, ais ze ook niet zo iets in haar garderobe heeft. Zo prijken deze win- ter heel wat japonnetjes met een staand boordje. Wat vervelend, als je hart daarnaar uitgaat en je kunt je de weelde van een nieuw jurkje niet permit teren! Daar moet. iets op gevonden worden en dat „iets" vindt D hier. We gaan een japonnentje, dat ons net een beetje ging vervelen, omtoveren met behulp van een bijpassend lapje. U ziet hier twee patroontjes inéén getekend. Het eerste is dat van een ronde pas, waarvan de halsrand tus sen de dubbele stof van het geliefde boordje gezet is. Hier cis de pas van een lichtere kleur gemaakt dan de jurk, maai' het kan even goed anders om, en een combinatie van effen met gestreept of geruit is ook zeer ge wild. By gebruik van twee effen stof fen krijgt U iets aparts, als, U de pas borduurt in de kleur van de jurk. Wat eveneens heel aardig staat is het randje franje, dat U bij het op stikken van de pas gelijk meenaait. U neemt hiervoor 3 c.M. bi-ede re pen stof, zo mogelijk met een zelf kant eraan, en rafelt 2 c.m. uit. Valt de franje wat dun uit, dan neepit U de repen dubbel U stikt ze zo tussen de naad, dat alleen de fx-anje eruit Heeft de jurk knoopsluiting mid denvoor. dan maakt U de pas met een split zoals hier (beleg aanknip- 5en) of met de sluiting van achteren, s de japon van voren glad, dan is het leuk om het pasje juist met een knoopsluiting te maken. U kunt het natuurlijk ook een andere vorm ge ven, als dat met het model van de jurk beter uitkomt. Een voorbaantje zoals het andere patroontje aangeeft, is ook aardig. Het grappige schootje wordt ge vormd door een lapje van 20 c.m. breed en 10 c.m. hoog, dat van boven tot een breedte van 4 5 c.m. inge- Êlooid wordt. Het kan ook vervallen, >e rug kunt U-naar verkiezing laten zoals nij is of er een rond pasje in maken. Beproef uw krachten eens op zo'n aardig ideetje. Het geeft extra vol doening als het slaagt! ELLA BEZEMER ten zy nu en dan de vloeren schoon maken en de ramen lappen. Piïnses Beatrix is een origineel type. Toen de inwoners van Biltlio- ven, waar de school van Boeke is gevestigd, haai- in het begin te veel aankeken, moet zij eens gezegd heb ben: „Zo ben ik van voren en zo van achteren. En laat my nu met rust". Sindsdien worden zij en haai- zus jes niet meer lastig gevallen. Op paleis Soestdijk dragen de be dienden geen livreien. De audiënties worden meer gevoerd als informa tieve gesprekken en de koningin doet alles om het de bezoekers zo prettig mogelijk te maken. Daarbij komen humor en haar grote kennis van al lerlei kwesties haar te hulp. De chef van haar kabinet is geen deftige ambtenaar in een of ander prachtig uniform, maar haar vriendin uit de studententijd in Leiden; haar naam is Max'ianne Teilegen en zij is een energieke, flinke vrouw, die. van plechtigheden niets, moet hebben. Het huwelyk met prins Bernhard, dat op 7 Januari '37 gesloten werd, is zo gelukkig als maar mogelijk is. Degenen, die graag spreekwooi'den gebruiken, kunnen in dit geval ge makkelijk het „Uitersten raken el kaar" aanhalen. Immers, prins Bernhard is vol temperament, impul sief en een sportief man, die zich het plezierigst voelt met de stuurknup- pel van zijn vliegtuig in de hand. Hij is een charmant gesprekspartner, die echter tegelijkertijd een prins-gemaal is vol tact en die px-ecies zijn plaats weet. Met de politiek laat hy zich dan ook niet in. Maar terzake vele kleine dingen heeft hijj, aldus het Zwitserse blad, een verheugende invloed op de konin gin. Voor haar huwelijk hield zij van felle kleuren voor haar kleding; zy at te veel en te goed. Nu is de konin gin slanker dan'vroeger en zij kleedt zich met een uitstekende smaak. In deze dingen heeft de prins een beslis sende stem gehad. Dit huwelijk is dan ook een gelukkige verbintenis-! van impulsiviteit en intellect, van temperament en overleg, van intuïtie en wetenschap. Nederland, zo besluit „Die Welt woche" dit artikel over het konink lijk huis, heeft zich geen zorgen te maken over een revolutie. De huis vrouw op de troon heeft niet slechts de bewondering; weten te venver ven van dit sympathieke, ijverige volk, maar ook van vele andere in de wereld. „Topper" wordt „shorty" De topper, het gezellige korte jas je, dat we vooral in voor- en najaar tegenwooi'dig zoveel zien dragen, zal van naam veranderen. Herinnert u zich nog, dat de algemene aanduiding van deze vlotte manteltjes enkele jaren geleden „fingertip" was?- Dat woord moest plaats maken voor de benaming „topper", maar deze naam zal het volgend seizoen ook alweer in het vergeetboek zijn geraakt en dan zullen we nog slechts spreken van „shorty". Overigens staat het X'eeds vast, dat de shorties voorlopig de eei-ste plaats, die zij zich in onze kleerkast veroverd hebben, niet zul len afstaan. Handige naaisters kun nen dus zonder vx-ees de schaar zet ten in hun lange zomeimantel, wan neer ze voornemens zijn die „om te bouwen" tot zo'n modem kort man teltje. Het verdient dan aanbeveling om de mouwen zó te maken, dat zy ook driekwart gedragen kunnen wor den; niet alleen is dit zeer modern, maar in de zomer kan deze dracht bovendien erg prettig zijn. O Lekkernijen voor de Decembermaand" is 'n vouwblad van de voedingsraad waar in nieuwe recepten en menu's voor St Nicolaas,1 Kerstmis en Oudejaar zijn op genomen. In enkele volgendie nummers zullen, wij enige van deze recepten publi ceren. ONDANKS HUISHOUDELIJK WERK Maar verwaarloos de verzorging dan niet Eén van cïe vele verrassingen die de winter pleegt mee te brengen naar onze lage landen, is het euvel der ruwe, en soms springende handen. We beschermen ons tegen deze narigheid zo goed mogelijk door het dragen van handschoenen of wanten en door het gebruik van verzachtende middeltjes; de oudere vrouw zweert nog dikwijls hij het huismiddel „glycerine met kam. ferspiritus", terwyl haar moderne dochter een tube hand-gelei of een flesje handlotion op haar kaptafel heeft staan. En wanneer in het voorjaar de koude voorbij is, worden lotion, crème en huismiddel dikwijls in de kast gezet en niet meer aangeraakt vóór de vol gende winterMaar daarin schuilt een grote fout! Waxit weliswaar is de winter een vyand van de zachte huid onzer han den, maar in uw huishouden, me vrouw, schuilen nog veel meer zulke vijanden! De corvées wassen en af wassen zyn er twee van en tegen hen valt helaas niet veel uit te lichten U kunt de kwade gevolgen van deze geregeld weerkerende baantjes ech ter wel zoveel mogelijk beperken door het gebruiken van goede was- en af wasmiddelen, en door de handen (en ook de polsen!) geregeld te ver zorgen' met een goede handcrème of -lotion. HANDSCHOENEN Maar er zijn in onze huishouding nog meer dagelijks terugkerende karweitjes die het uiterlijk van onze banden kunnen bederven. Künnen bederven; want nodig is dit niet al tijd. In de eerste plaats denken wij. wanneer we dit schrijven, aan het schillen en schoonmaken van onze aardappels en groenten. Vooral aard appelschillen is een baantje, dat onze handen snel en grondig ontoonbaar maakt*, om nog maar niet te spre ken van "t schoonmaken van rode kool, bijvoorbeeld. En toch is het. zo eenvoudig om een eind te maken aan die dagelijks tei-ugkerende ergernis. Een paar gummi handschoenen zyn namelijk een afdoende oplossing van het pro bleem. Zulke gummi handschoenen zijn (in verschillende maten) Ver-, krijgbaar in elke goede zaak van huishoudelijke artikelen, en de aan schaf eiwan zal heus uw huishoud budget niet in de war sturen! Wan neer de handschoenen op de juiste manier behandeld worden, gaan ze maanden mee. DROOG BEWAREN De juiste manier van behandelen houdt o.m. in, dat de handschoenen zo droog mogelijk worden bewaard Dus niet in de keuken, waar de lucht altijd enigszins vochtig is, doch lie ver in de kamer of in een goed dro ge kast. Men legt ze in een doos, waarin een laagje talcpoeder is ge strooid. Spoel de handschoenen nooit onder de kraan af; veeg ze schoon met een oude lap wanneer ze tijdens het werk erg vuil of vochtig geworden zijn. Zorg dat u nooit aan de handschoe nen behoeft te rukken. Wrijf vóór het aantrekken een weinig talcpoe der in uw handen en u zult niet de minste moeite hebben met het aan schuiven. Voor 'onfrisse bezigheden als ka chel uithalen kolen scheppen of stofzuiger legen, zyn deze gummi ex emplaren natuurlijk niet te gebrui ken, doch in deze gevallen kan een oud paar handschoenen (van stof of tricot) uitstekende diensten bewij zen. TIJD Zeg nu niet, lezeres, dat u voor „zulke omslachtige voorbereidselen" ;een tijd hebt in uw drukke huis- louding, want het verlies van die twee of drie minuten per dag is heus geen ramp. En het zal u beslist vol doening schenken wanneer over een paar weken de resultaten van deze verzorging zichtbaar worden. De mooiste en duurste japon kan haar verfijning verliezen wanneer een paar ruwe werkhanden uit de mouwen stekenHet doet er niet toe of een vrouw oud, van middelba re leeftijd of jong is: handen die er verzorgd en blank uitzien al Is de vorm misschien- niet volmaakt zijn te allen tijde een winstpunt' In haar voordeel! Koningin Julianageen sprookjes-koningin, maar een verstandige huisvrouw op de troon. De brug ging open en de school uit: het kon niet mooier treffen. Want nu had ik een dubbel excuus om naar de bloe men te kijken: die in het gazon bloeiden en die lachend en pra tend naar buiten zwermden. Misschien is het wat heel erg ouderwets en romantisch, maar ik leer het nu eenmaal niet af: dat jonge vrouwvolk zo tussen vijftien en twintig doet me al tijd vanzelf aan bloemen den ken. Frisse, kleurige beweeg lijke dochters van Flora, een lust voor het oog en een zucht van opluchting waard. Maar nauwelijks waren de eerstén de deuren uit, met bel lende fietsen en waaiende ha ren, of mijn hart stond één ban ge flits stil. Nee, dit kon niet, dit was een van die ware be nauwde dromen die de straf zijn van een indigestie of buitenspo rig vermoeide dag. „An undigested bit of beef, a fragment of an underdone po tato," zei de cynische stem van Scrooge aan mijn oor, en ik knikte. Dat was het: een stukje onverteerbare biefstuk, 'n brok half gare aardappel zaten mij dwars en speelden mij parten: anders kon ik mijzelf toch niet wijsmaken dat dit bakvissen waren, zo juist aan de banken van een middelbare school ont snapt. Bakvissen? Het mocht wat. Dit waren ten hoogste M'ddchen in Uniform, tijdelijk losgelaten uit een of andere smakeloze ka zerne. Trouwens: M'ddchenEr was weinig meisjesachtig aan deze waarschijnlijke jonge, maar stellig niet jeugdige we zens. Bij het verbaasde bekijken voelde ik vlechten met strik ken aan mijn achterhoofd groei en, en piepte een boezelaartje onder mijn mantel uit. Hoe jong, hoe ouderwets jong was ik, waren al die volwassen vrouwen om mij heen vergele ken bij deze wereldwijze kinde ren. Geen krullen, geen golven, geen strikjes en helemddl geen kwikjes. Gladde, steile kortge knipte haren, zo in de laat- maar-waaien stijl van de jonge Bonaparte. Geen jasjes, geen blazers, geen mantels zelfs. En kel stugge ruige saaie zeiljop- pers, blauwe of zwarte monsters zonder snit of val, waarmee zelfs het liefste figuurtje tot 'n stakerige kapstok zou worden. Daaronder uit dan sluike kleu rige rokken, gebloemd of geruit, dat begon er in elk geval iets op te lijken. Maar ik wist, met die akelige intuïtie die driehoog voelt dat in de keuken de melk staat over te koken of de aard appels aanbranden, dat die rok ken ook onfeilbaar de glad ver keerde waren. Want dit groene klolcgeval met witte stippen zou gecompleteerd zijn door een blauw truitje, en boven die schotse rok met rode en blauwe ruiten was lukraak iets geels met 'n bruin randje aangetrok ken. Een paar halfopen rits sluitingen in die afgrijselijke sportjakken verrieden dat maar al te duidelijk. Vindt Eva het wel mooi? riiiiiiii* Blote gebruinde benen kun nen het aankijken dubbel waard zijn, maar waarom ter wereld al die schrille gestreepte sok ken, en die schoenen zo plat en plomp als pantoffels? Het was zo onverschillig, zo stijlloos, zo zo armoedig: daar, het staat er, ik kan het niet helpen. Ik was blij dat die brug weer dicht was en al die zelljakken, wind vlaag kapsels, regenboogsokken en vierdaagse-trappers rinke lend op suizende fietsen uit m'n gezichtsveld verdwenen. e m Waarom? vroeg mijn rebelse hart, dat nog altijd aan sweet seventeen blijft geloven: Waar om takelen die lieve kinderen zich zo toe? Is het gebrek aan smaak, afwezigheid van behaag zucht of alleen maar de weg van de minste weerstand? Zulke sluike jongenshoofden vragen natuurlijk alleen maar een haal met de kam, die zeil- jakken zijn tjoep-rits-rats in ttbee tellen aanen die schoenen lopen zo lekker. Wat wil je nog meer? Het gemak dient een mens Wat ik wil? Och, het is na tuurlijk hé-spot-te-lijk, hopeloos vieux jeu, maar hoe aardig, hoe fleurig, hoe jong zou het staan als al dat bakvissengoed nu eens het haar in de krul droeg, de jurken,en truitjes en jasjes strak om het jonge figuurtje met een kantje hier en 'n lint je daar, en het gehele ensemble in felle, maar welgekozen kleu ren. En dan vooral kousen, glan zende kousen om de welgevorm de benen inplaats van dat af schuwelijke sokkengebroed, en schoenen die weten wai een jonge voet toekomt, sierlijk en even gewelfd, met een coquet dingsighèidje als een strikje of- een gesp, en juist genoeg hak om nog prettig te lopen. Het schijnt niet te mogen. Het schijnt dwingend voorschrift te zijn om er op de bloeiendste leeftijd er zo hobbezakkerig en nonchalant mogelijk uit te zien. Ik heb er een kwartier lang m'n hoofd over lopen schudden, en ik zou het nog doen als ik de oplossing niet gehoord had uit de mond van een even mistroos- tige moeder van èen opgroeien de dochter. „Het komt allemaal door Eva", zei zij berustend. ,J2va zit bij Zus in de klas en zegt hoe het hoort. Eva weet 't, en wij moe ders hebben niets in te brengen. Wie het anders doet of beter wil weten dan Eva is een ouder wetse idioot Ik heb er eerst nog tegen gesputterd, nog zoiets als 'n eigen smaak er op na gehou den. Maar tegen Eva leg ik het af. Wat die gek vindt wordt nooit meer aangetrokken, hoe flatteus het ook staat. Het kost mij wel eens moeite om mijn goede humeur te bewaren, te meer omdat Eva nu niet direct uit èen gezin komt dat aan overmaat van smaak of bescha ving lijdt. En ik weet nu al, dat er na de klas weer een Eva op college of kantoor of in de in richting de mode zal aangeven. Maar ik leer het wei Als ik een jumpertje gebreid heb zeg ik heel bescheiden: Als Eva 't nu maar mooi vindt. Meestal krijg ik onvoldoende." SASKIA. Mode-ontwerpers denken vooruit Wanneer de najaars-shows achter de rug zijn, moet de winter meestal nog beginnen. De mode-ontwerper denkt echter reeds weer aan voor jaar en zomer en het staat nu al vast, welke stoffen volgend jaar voor onze luchtige japonnen gebruikt zul len worden. De volgende zomer zal nog grotere kleurengamma's bren gen dan deze winter reeds doet. Fel gekleurde ruiten (flatteus voor bak vissen en jonge vrouwen!) zullen de belangstelling vragen, evenals streep- motieven deze laatste vooral in rokken. Wafelpiqué en imprimé's met zeer grote bloemmotieven wor den eveneens populair en daarnaast komt er steeds meer vraag naar ge- metalliseerde stoffen; dat zijn wollen of zijden materialen waardoor een metaaldraad is geweven. Francaise geeft weinig kleedgeld uit. „Het Franse volk geeft weinig uit voor kleding", heeft een deskundige op kleding-gebied medegedeeld tij dens de jaarvergadering van de Eif- ropéenne des Industries de 1' Habil- lement (Europees Verbond van Kle- ding-industrieén) die op 31 October j.l. te Paiijs werd gehouden. En hjj voegde hiei-aan toe, dat slechts vier duizend Franse vrouwen door de „haute couture" worden gekleed. Op het Franse platteland gaat een man tel tien jaar, en een tailleur vijftien jaar mee,.. Laten we zorgen, lezeressen dat onze echtgenoten deze laatste regel niet onder ogen krijgen... Advertentie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 10