C ST. NICOLAAS- ACTIE P.Z.C. Zioin Zijpe KU MARKTBERICHTEN KERKNIEUWS KREOFLAVON PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT E ZE EUWSE COURANT ling achteloos terzijde kan worden gesteld. Om deze redenen wordt de Kroon verzocht geen uitzonderingen toe te staan op de verplichte Zondagsslui ting. Zij heeft dit met te meer ver trouwen en verwachting gedaan, om dat de Winkelsluitingswet de bedoe ling heeft de Zondagsrust ook voor de neringhoudenden te waarborgen. Een afschrift van het request is ge zonden aan alle gemeenteraden in Zeeuwsch Vlaanderen en aan alle ver dere daarvoor in aanmerking komen de instanties. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Borssele J. D. Bel te Krabbendijke. Classis IJzendijke over de Zondagsluiting Een request aan H.M. de Koningin Door de Classis IJzendijke der Ne derlandse Hervormde Kerk is een re quest aan H.M. de Koningin verzon den, waarin de aandacht wordt ge vestigd op het feit, dat verschillen de gemeenteraden in Zeeuwseh- Vlaanderen bij de Kroon ontheffing hebben aangevraagd van de bepalin gen van de nieuwe Winkelsluitings wet, in het bijzonder ten aanzien van de Zondagssluiting. Als argumenten om ook op Zondag de winkels gedurende een bepaalde tijd geopend te houden, werden aan gevoerd: de plaatselijke levensge woonten, de wensen van de Belgische touristen en het fourageren van bin nenschippers. De classicale vergadering ontkent echter de deugdelijkheid van deze ar gumenten. Immers, juist „plaatselij ke levensgewoonten" van het publiek dwingen ae winkeliers zelfs op de eni ge vrije dag klaar te staan voor de mensen. Niet alleen, dat zij daardoor vaak verhinderd worden de kerk diensten te bezoeken (concurrentie), maar ook hun gezinsleven wordt sterk geschaad als nooit gedurende een gehele dag hun dagelijks werk onderbroken wordt. Wat de Belgische touristen betreft, die in eigen land gewend zijn op Zon dag de winkels open te vinden: nie mand wijwei in Nederland verlangt zeer naar deze Belgische gewoonte, terwijl bovendien in België zelf veel protest verrijst tegen dit kopen in het goedkopere Nederland. Het argument betreffende de binnenschippers mist alle grond, aangezien de nieuwe wet nergens verbiedt, dat binnenschip pers ook op Zondag kleine hoeveel heden levensmiddelen inslaan om tij dig te kimnen doorreizen. De classicale vergadering dringt er dan ook op aan, dat zeker in deze tijd de betekenis en de functie van de Zondag van harte aanvaard wordt. De vreugde en de rust van de Zon dag als Dag des Heren kunnen alleen ervaren worden als een geschenk en teken van God. Daarom is 't de over tuiging van heel de Kerk. dat de Zon dag niet als een menselijke instel- W eekbladredacteur schuldig aan belediging. Wegens eenvoudige belediging in artikelen, gepubliceerdin het voor malige socialistische weekblad voor- vrijheid en cultuur „De Vlam" heeft de Amsterdamse rechtbank de 44- jarige voormalige redacteur van dit blad, de heer F. K. te Amsterdam veroordeeld tot een geldboete van f 200.subs. I maand en tot betaling van f 100.civiele vordering aan de beledigden. Tegen deze journalist was twee weken geleden een gevan- genissti-af geëist van vier weken. Hem was ten laste gelegd, dat hij in zijn artikelen zou hebben beledigd de heer J. Fabius, een 64-jarige jour nalist uit Den Haag, hoofdredacteur van de „Nieuwsbrief". Ook de heer J. W. Meijer Ranneft, lid van de Raad van State, achtte zich in het blad beledigd. Hij eiste een schadevergoe ding van f 150.Hiervan is door de rechtbank thans f 100.toegewezen. Advertentie. voorkomt en geneest Wm Buisje ie*1 4H - Buisje 10 tabletten van de iljlAIIIIIIIIAIIIIIIIIAIIjllAllllll wiiiiiniwliHwiiiiiiiiwiiiiiiii* Ook dit jaar brengen wij weer een serie populaire kindervoorstellingen. Maar wat er vertoond wordt, dat blijft nog even een verrassing. De voorstellingen zijn als volgt samengesteld: MIDDELBURG: Woensdag 3 December in het Schuttershof. GOES: Zaterdag 6 December in het Schuttershof. VLISSINGEN: Woensdag 10 December in het Concertge bouw. De toegangsbewijzen voor de voorstellingen zijn te ver krijgen door inlevering van bonnen, welke worden uit gegeven door winkeliers, die in de P.Z.C. adverteren en aan deze actie meedoen. By aankoop van een bedrag van minstens f 1.krijgt men een bon en voor f 10.— aan bonnen wordt op nader bekend te maken dagen aan on ze kantoren een toegangsbewijs uitgereikt. Het bestede bedrag wordt naar beneden afgerond op hele guldens en per aankoop worden maximaal bonnen verstrekt voor f 20.Iedere winkelier, die aan deze St. Nieolaas-ac- lie meedoet, maakt dit bekend door. middel van een raambiljet. In Middelburg worden de bonnen door 'de winkeliers uitgereikt van 17 tot en met 29 November. In Goes van 21 November tot en met 4 De cember. In Vlissingen van 22 November tot en met 5 December. let en deze periode dus vooral op onze ADVERTENTIE-PAGINA'S. I ere e open- Idelburg an het caai een belang- .ce der een uït- ouder- werden heer j. lert van werden mmissie. ng te Mid- St. Joos- ig. Het jingrond 5a 97ca) aan de euw- en erf met j (groot de heer Foosland. ;ing. Domburg jnds om in open- agenda de ver in de be let alge- adplaats- VD Plan tot massale inenting kring walcheren gezond heidsdienst vergaderde. De Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland wi] tegen het volgend voorjaar een massale inenting van vee tegen mond- en klauwzeer tot stand brengen, waarbij gestreefd zal worden naar zo groot mogelijke mede werking van de zijde der veehouders. Dit deelde de directeur, dr. G. Wage naar, Donderdagmiddag mede tijdens een in het Schuttershof te Middel burg gehouden vergadering van de lering Walcheren der Stichting Ge zondheidsdienst voor Dieren. Volgens dr. Wagenaar houdt men de ziekte met het door de minister ingevoerde afslachtsysteem niet te gen. De door deze ingestelde studie commissie heeft voorgesteld de en ting niet verplicht te stellen, o.m. om- dat er anders weer een duur controle apparaat moet komen, terwijl er bo vendien verschillende typen mond en klauwzeer bestaan. De Gezond heidsdienst en ook de Stichting voor de Landbouw in Zeeland stellen zich op het standpunt, dat met vrijwillige inenting meer kan worden bereikt. In deze door de heer A. Geschiere geleide vergadering deed de direc teur ook nog enige mededlingen over de T.B.C.-bestrijding onder het rund vee. Walcheren staat thans aan de spits met 99,9 procent vrije bedrijven. Dr. Wagenaar wees voorts op het ge vaar van de vogeltuberculose en deel de mede, dat in twee gevallen koeien besmet bleken te zijn door mensen. De aftredende bestuursleden, de he- M. Kleinepier en A. Lorier, werden herkozen. De secretaris-penningmees- ter, de heer M. A. van Varik, be richtte, dat het saldo sinds 1 Januari j.l. is gestegen van f940,45 tot f 1336,35. De veehouders betaalden f 13.971,50, welk bedrag grotendeels aan de Stich ting is afgedragen. Bond van Plattelandsvrouwen op Tholen bestond 20 jaar De afdeling Tholen van de Bond van Plattelandsvrouwen vierde haar 20-jarig bestaan op feestelijke wijze in Het Hof van Holland te Tholen Na een welkomstwoord van de presi dente, mevr. Van GorselVan Wes ten, in het byzonder tot de afgevaar digden van enkele Zeeuwse land bouworganisaties, waarbij zij een dankwoord sprak tot het bestuur der Z.L.M. voor de steun in de afgelopen jaren, bood zij de vorige presidente, mevr. Nieuwenhuïjzen-Vogelaar, een fraai lepeltje aan als dank voor het vele werk, dat deze als bestuurslid van de afdeling had verricht. Na mens het prov. bondsbestuur bood mevr. HuismanGriep haar geluk wensen aan, welke vergezeld gingen van een bloemstukje. Vervolgens spraken mej. Koopman, directrice van de Thoolse huishoudschool na mens de Z.P.M., ir. M. A. Geuze na mens het Thoolse kringbestuur der Z.L.M en de heer Kosten namens de Landbouwjongeren. Ook zij boden bloemen aan. De feestavond, die daarop een aan vang nam, werd geheel verzorgd door eigen krachten. Een Thools dames koortje, onder leiding van de heer Visser uit Bergen op Zoom, zong en kele liederen en voorts waren er schetsjes en voordrachten van leden uit Scherpenisse, St. Annaland, Poortvliet en Oud-Vossemeer. St. Maartensdijk kwam met een bijzon der aardig schimmenspel. „Terug blik" was de titel van een gedicht, dat werd voorgedragen door mevr. I. MerjaardSakko uit Stavenisse. Het spreekt vanzelf, dat allen zeer genoten van deze geslaagde avond, die na het zingen van het bondslied door de presidente werd gesloten. DAMMEN ARNEMUIDEN TEGEN ST. LAURENS. Voor de damcompetitie speelde Arne- muiden tegen Sint Laurens. Doordat Ar- nemuidën in het eindspel faalde, ver kreeg St. Laurens een grote puntenover- winning, n.L 164. De uitslag was ais volgt J. Pouwer— L. Davidse 1—1. P. Brasser—B. Verburg 0—2. P. Vader—I. C. Flipse 1—1. W. Krij ger—L. Adriaanse 0—2. M. KasseI. Walraven 1—1. K. Coppoolse—P. Sinke 0—2. J. Coppoolse—C. Stange 0—2. Joh van BelzenW. Rooze 02. W. P. Falet B. v. d. Broeke 1—1. H. J, Huiskes— W. Davidse 0—2. VEILING GOES. 13 Nov. Exportveiling: Cox Orange Pip pin AAA 44—47. Idem AA 43.S0 Idem A 44—43.70. Idem I grof 44-45. Idem 1 33—34. Idem n 5. Goudreinette AAA 31,10 —26. Idem A 30.20—20,50. Idem BC 15,80. Idem I grof 23,70—18,20. Idem I 12,70— 13.20. Icl'em 115.40. Zure Bellefleur A 13. Idem BC 11.20. Idem I grof 11. Idem I 9,50 idem n 4,30. Sterappcl A 20. Idem BC 11. Idem I grof 16. Idem I 11,30. Jo nathan AA 28. Idem A 29.30. Idem BC 26.40. Idem I grof 19,10. Idem I 16.40. Idem II 7,10. Golden Delicious A 35. Idem BC 28.90. Idem I grof 26,30. Idem I 16.90. Idem II 7. Comtesse de Paris A 30—23.50. Idem BC 16—25. Idem I grof 17.60. Idem I 12.10—20.65 Idem II 5.80 St. Remy I grof 13 Idem I 14.10. Idem II 5,60. Gieser Wildeman I grof 22 Idem I 17.50. Idem II 8,70. Pondsperen I grof 10. Idem I 12,80. Idem II 4.90. Kleiperen I 13. Idem 11 7. Verpakt fruit: Goudreinette AAA 35. Idem AA 33. Idem A 31. Idem B 30. Cox Orange Pippin AA 49. Idem A 43. Idem I 44—50. Comtesse de Paris AAA 24—25. Idem AA 23—25. Idem A 21—30. Jonathan AAA 31—33. Idem AA 32—34 Idem A 29—31 Idem B 24—23. Glorie van Holland A 30. Idem B 26. Idem C 23. Gewone veiling. Cox Orange Pippin 7 —35. Glorie van Holland 8—14 Jonathan 4—18. Zure Bellefleur 4—5. Golden Deli cious 4—24. Sterappel K 5.60. Goudreinet te K 10,10—10.75. Idem fabr 4,30—6.60. Poimme d* Oranje I 2425. Idem II 78 Zoete Campagne 3—22. Beurré Alex. Lu cas 818. Comtesse de Paris 412. Ponds- peren 47. Gieser Wildeman 1418. VISMIJN TE BRESKENS. 13 Nov. Aangevoerd: 2347 kg. export garnalen 94—1.43. 15 kg handels garna len 1.14. 117 kg. schar 62—75. 174 kg. bot 60—70. 293 kg. wijting 42—59. 18 kg. tong (middel) 2,60—2,75. VISMIJN TE VEERE. 13 Nov. Aangevoerd: 1936 kg. export garnalen 98—1,19. 63 kg. schar 42—59. 302 kg bot 42—60. 012 kg wijting 23—42. 12 kg. tong (middel) 1.942,93. 50 kg. rog 41—70. 12 kg. wulken 33—88. VEILING SINT ANNALAND. 13 Nov. Uien miadelsoort 19.78—19,91 Idem bonken 19.89. Idem drielingen 24,17. Idem picklers 32.94. Aanvoer 80 ton. VEILING SCHERPENISSE. 13 Nov. Uien middelsoort 19,89. Idem bonken 19.50 Aanvoer 5 ton. Indonesische parlement hervat zijn arbeid De commissie van overleg uit het Indonesische parlement heeft beslo ten de zitting van de volksvertegen woordiging op 27 November a.s. te hervatten, aldus een mededeling van de voorzitter van het parlement, mr. Sartono. De commissie nam dit besluit na een verzekering van premier Wilipo, dat „de vergaderingen zullen zyn gev~" waard van verstoringen van ae ligheid" en dat voof de persoonlijke vrijheid van de parlementsleden zorg zal worden gedragen. Waar zijn onze schepen 't Aldabi 13 te Buenos Aires. Alhena 13 te Rotterdam. Brouwersgracht 17 te Rotterdam verw. Bacchus 13 te New Orleans. Bloemfontein 13 te Kaapstad. BlijdendiJk 13 te Philadelphia. Dongedijk 13 te CristobaL Hondsrug 15 te Rotterdam verwacht. Jagersfontein pass. 13 dw v. Cp. Palmas. Jaba 16 te Rotterdam verwacht. Kota Agoeng 13 te Soerabaja. Laagkerk pass. 13 Kaap Nao n. Marseille. Leopoldskerk 13 te Hamburg. Lekkerkerk 12 van Genua. Meerkerk 13 te Suez. Oranje 13 te Colombo. Pygmalion 13 te New Orleans. Riouw 13 te Suez. Rijnkerk 13 te Amsterdam. Rodas 13 te Guadeloupe. Tiberius 13 te Willemstad. West er markt 13 te Rotterdam. Zuiderkruis 13 te Kaapstad. VAN TOT De wielerwedstrijd op home-trainers, welke in hotel „Centraal" te Zuiddorpe werd gehouden tussen een groepje Hol landse en Belgische renners, is door de Belgen gewonnen Veipelst uit Axel ein digde op de tweede plaats in het alge meen klassement. Medio December zal door het toneel gezelschap „Johan Kaart" voor het spaar fonds O. en O. te Axel, de bekende thril ler „De appels van Eva" van dr. Allan Berthal worden opgevoerd. Enny Mols- de Leeuwe zal in dit stuk niet minder dan zeven damesrollen vervullen. De voetbalvereniging W.H.S. uit St. Annaland, heeft een 41 overwinning behaald op de Brabantse club NA.C Bij de rust was de stand reeds 3—0 in het voordeel van de St. Annalahders. In de Ned. Herv kerk te Oud-Vosse- meer bracht de oogstcollecte voor de kerk f 338 op en voor de armen f 344.66 Voor de Gereformeerde kerk luiden de ze cijfers respectievelijk f 551.90 en f 177.99. Op Dinsdag 25 November a.s. houdt de oudheidkundige kring „De Vier Am bachten" te Hulst een bijeenkomst, waar zal worden gesproken over een periode uit het verleden. Ds. J. Westendorp— Boerma uit Zierikzee zal spreken over het onderwerp „Zierikzee in nood", de belegering van 1303—1304 en 1575—1576. Te Terhole in de gemeente Hontenisse is bij een dochtertje van de familie B. roodvonk geconstateerd. Na een vrij ernstige val op het school plein, moest het zoontje van de heer D te Terhole met erge pijnen aan het been naar huis worden overgebracht. Voor de leden van de K.O.B. te Hulst sprak rector De Graauw over „De Al macht van God" Voor deze causerie be stond ruime belangstelling. De te Tholen gehouden collecte voor -het P.I.T. heeft f 36.72 opgebracht. Door de geringe medewerking van de winkeliers zal de winkelweek te Stave, nisse niet doorgaan. Voor het examen ter verkrijging van de acte fruitteelt slaagde te Goes de heer J. Wullems te Terhole. De biljartclub van Hansweert bracht een tegenbezoek aan Terhole. waar de thuisclub zich in een wedstrijd sterker toonde, dan Hansweert. Het fanfaregezelschap „Concordia' bracht te Krabbendijke een serenade aan het bestuurslid, de heer L. M. Mar- kusse. die 25 jaar was getrouwd. In de Geref. kerk te Krabbendijke werd tot ouderling gekozen de heer A. J. de Weerdt en tot diaken M. Diele- man—Buizer. Van de opening van het badhuis te Krabbendijke op 4 October j.l. tot 1 No vember. werden 1188 baden genomen De mosselventer V. uit IJzendijke deed bij de politie te Sluiskil aangifte van de vermissing van twee balen mosselen, die bij de brug waren gedeponeerd. In de maand October werden te Dul- veudijke 13 vergunningen voor huisslach ting van varkens aangevraagd. De secretarie van Duivendijke zal op Zaterdagochtend tot nadere aankondiging gesloten zijn ter besparing van kolen. In Poortvliet hebben 773 personen aan het bevolkingsonderzoek deelgenomen. In de maand October zijn te Poortvliet 74 huisslachtvergunningen uitgereikt. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk te Tholen heeft in totaal f 1576.50 opgebracht, namelijk f518.38 voor de dia conie en f 1064.12 voor de kerkvoogdij De collecte voor het Protestants In terkerkelijk Thuisfront heeft in Middel burg f519,02 opgebracht 1 VEILING SINT MAARTENSDIJK. 13 Nov. Uien gewone 20,20. Idem bon ken 19.96. Idem drielingen 24.14. Idem picklers 32. Idem stek 3.32. Aanvoer 20 ton. Peen (afwijkend) 5,60. Idem stek 6. Aanvoer 12 ton. Tarwe 25—25,50. Gerst 30—33. Haver 27—28. Kleine Erwten 60—5B. Schokkers 55—60. Bruine Bonen 50—65. Koolzaad 57. Maanzaad 125. GYMNASTIEK Trialmeet te Vlissingen Zaterdagavond a.s. wordt in de gymnastiekzaal aan de Grote Markt te Vlissingen een trialmeet gehouden tussen de ZeeuwsBrabantse, de Gel ders—Brabantse en de Dordtse Turn kring. Iedere kring zal met een ploeg van zes dames en zes heren vertegen woordigd zijn. Verwerkt zullen wor den vrije oefeningen, paard voltige, paardspringen en oefeningen aan rek en brug. WIELRENNEN BruneelAcou winnen Brusselse zesdaagse De zesdaagse te Brussel is gewon nen door het Belgische koppel Bru neelAcou. Het eindklassement luidt: 1. BruneelAcou (Belg.) 2895 pt. Op één ronde: 2. Gillen—Senfftle- ben (Lux.-Frankr.) 2900 pt.; 3. Car raraForlini (Frankr.) 2350 pt. Op twee ronden: 4. Van Steen bergenOckers (Belg.) 3035 pt.; 5. SchulteVan Vliet (Ned.) 2285 pt. Op drie ronden: 6. Gosselin Ryckaert (Belg.) 2760 pt.; 7. Schot- teHendrickx (Belg.) 975 pt. Alle overige koppels hadden vier of meer ronden achterstand. Het Ne derlandse koppel DerksenPeters had enkele urén voor het einde de strijd gestaakt, toen Peters last kreeg van zyn beenspieren. BOKSEN „d.o.s." bokste te rotterdam. Leden van de Vlissingse boksclub „D.O.S." hebben in gebouw Rotter dam-Zuid te Rotterdam enige partijen gebokst tegen boksers, uit Den Haag en Rotterdam. De wedstrijd tussen Daan Cracau van (.D.O.S." en C. Brouwer uit Den Haag werd na een gelijk opgaande strijd met vele aar dige momenten onbeslist verklaard en ook Henk Dik kon in zijn partij tegen de Rotterdammer L. Kleine geen be slissing afdwingen. Hennis Nieuw- poort van „D.O.S." kwam niet in de ring. omdat zijn tegenstander voor de tweede maal werd afgekeurd, voor het gevecht zou aanvangen. Nieuws in een Noiedop Te Eindhoven is onder grote belang stelling de plechtige uitvaart gehouden voor mr. A. M. C J. SteinkÜhler. lid van de Eerste Kamer. Het stoffelijk overschot werd In het familiegraf te Oosterbeek bij gezet. Een verkoopster van een Haags waren huia zag dat twee bezoeksters goederen van een toonbank namen. Zij liet het tweetal aanhouden en toen bleek dat de dames een jumper, twee dameshoeden, twee vesten, twee paar handschoenen. 3 paar sokken, vier halskettingen en een aantal cosmetische artikelen hadden ge stolen 9 Vijf jaar met aftrek eiste de officier bij de Amsterdamse rechtbank tegen de 41-jarige H. wegens poging tot moord op een 45-jarige houthandelaar uit Weesp. Het eerste Canadese bataljon lichte in fanterie, dat veertien maanden dienst heeft gedaan in Korea, is Donderdag ochtend per schip uit Poesan naar Canada vertrokken. 9 De Joego-Slavische autoriteiten heb ben een Roemeense sleepboot in beslag genomen op grond van het feit. dat zij trachtte zich een weg door het Slp-kanaal te banen, hoewel de seinen dit verboden, zo meldt het Joego-Slavische persbureau Tan joeg. 9 Een bende van ongeveer 100 man heeft Woensdagavond tegen middernacht Sala_ tiga in Midden-Java aangevallen De ben de maakte gebruik van automatische wa pens en handgranaten. Zij roofden 30 wo ningen in een kampong leeg en scho ten een kabel stuk, waardoor de kam pong in het donker kwam te zitten. Twee mensen werden door de bende gewond. Tenslotte werden de rovers door politie verdreven. 9 Acht kinderen en de chauffeur van een autobus zijn om het leven gekomen, toen Donderdag in de omgeving van Spring in Transvaal deze bus met een trein in botsing kwam. Acht andere kin deren werden ernstig gewond. 9 De minister van volkshuisvesting heeft medegedeeld dat 20 millloen gulden extra uitgetrokken zal worden voor premie wo. ningbouw, waardooT eventueel ongeveer 5000 premies meer toegekend kunnen worden. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.). Beroepen te Middelburg: j. F. Hey te Hasselt. Nagekomen advertentie. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed na een kortstondig lijden onze zorgzame Vader, Behuwd- en Grootva der, de Heer d. landman, Weduwnaar van j. TOOLENS, in de ouderdom van ruim 80 jaar. Familie LANDMAN. Kapelle, 13 November 1952.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5