TONEEL-PRIJSVRAAG j Provinciale Zeeuwse Courant f Vele uitvinders ploeteren aan hun werkstukken Gevraagd een toneelspel voor de Herv. Plattelands jeugd VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE OCT ROOI RAAD BESLIST Zij dromen zich gouden bergen, maar hoe komen ze aan een patent? (Van onze speciale verslaggever) Wat doen zij, die avond aan avond hebben zitten ploeteren aan een uitvinding, daarmede succes gehad hebben en de voordelen daarvan voor zichzelf willen houden? Zy vragen octrooi aan. Daarvoor hebben we in ons land octrooibureau's, die de tussenschakel vormen tussen de uitvinder en de Octrooiraad het lichaam, dat de octrooien of patenten uiteinde lijk verleent en dus optreden als een soort technische advocaat. De octrooibureau's krijgen de meest uiteenlopende aanvragen te behande len, van nieuwe vindingen aan zuig- spenen, bustehouders, corsetten en veiligheidsspelden tot ingewikkelde radarapparaten toe. Het spreekt vanzelf, dat zij, die op een octrooibureau werken, een uitgebreide technische kennis moeten bezitten. Het zijn daarom afgestu deerden van de Technische Hoge school,die bovendien een examen in juridische kennis afgelegd dienen te hebben en een jaar in de practijk moeten hebben gewerkt. Pas dan kan men de functie van octrooigemach tigde uitoefenen. EEN VOORRECHT. Vroeger was een octrooi een voor recht. De Nederlandse Bank bijvoor beeld heeft er zo een. Thans kan men een octrooi eisen, uiteraard als de uitvinding aan bepaalde voor waarden voldoet. Zij moet in de eerste plaats werkelijk een uitvinding zijn, in de tweede plaats dient zij nieuw te zijn en in de derde plaats moet zij een technisch effect hebben. Voor de laatste twee is het bewijs wel te leveren, maar wat is een uitvinding Men heeft er tal van definities voor O mier de naam Atlantis wordt in het algemeen verstaan een eiland of eilandengroepof desnoods een con tinent, dat in overoude tijden ten Westen van de Zuilen van Hercules (straat van Gibraltarzou hebben gelegen doch dat door een plotselin ge aardbeving in de Oceaan zou zijn verzonken. Plato is de enige uit de oudheid die een zelfstandig bericht in deze geest niet in deze woorden! over Atlantis geeft en hij verhaalt daarbij van het welvarende en hoog ontwikkelde rijk dat door koningen werd bestuurd, oorlog voerde met Egypte en Griekenland, maar ten slotte met zijn gehele bevolking, zijn paleizen en schatten in de diepte ver dween. Vólgens Plato had deze ramp zich 9000 jaren vóór zijn tijd vol trokken, zodat zij thans ruim 11000 jaar achter de rug ligt. Omdat geen enkele onafhankelijke bron uit de oudheid verder iets over Atlantis weet te vertellen en integen- heel het verhaal van Plato reeds door zijn leerlingen in twijfel werd getrok ken, kunt de vraag opwerpen, waarom wij ons in déze tijd nog druk maken over één op zichzelf staande mededeling van de oude Plato? Im mers, wanneer ieder praatje in de te genwoordige wereldpers over 2300 jaar nog op veler lippen zou zijn, moeten volgende generaties wel over uitgebreide spraakorganen weten te beschikken! Deze tegenwerping is juist, doch we dienen te bedenken dat niet iedere hedendaagse journa- list met Plato kan worden gelijkge steld. Bovendien is de wetenschap de laatste 75 jaren tot de ontdekking gekomen dat vele oude Grieken niet zulke wartaal verkondigden als onze grootvaders hen in de schoenen heb ben willen schuiven en dat iedere me- dedeling uit die tijden met de nodige aandacht dient te worden beschouwd. Dat heeft de bekende Heinrich Schliemann tot zijn roem ondervon den toen hij, afgaande op de Griek se tekst van Homerus, zijn opgravin gen verrichtte en de meest opzienba rende vondsten uit het verleden aan het licht bracht. Er is dus alle reden een dergelijke mededeling over het verzonken At lantis de vereiste opmerkzaamheid te schenken, doch wij zullen ons niet be geven in de methoden, waarop de tekst van Plato zou kunnen worden uitgelegd, noch, in de strijd welke de verscheidenheid der daarop gebaseer de theoriën heeft opgeroepen en waraby zelfs traangasbommen als doorslaggevende argumenten zijn aangewend (Sorbonne, 1929). We willen slechts opmerken, dat U het idee van een in historische tijden in de Atlantische Oceaan verzonken At lantis rustig uit uw gedachten kunt bannen, want iedere geoloog zal zich daar tegen verzetten om de eenvoudi ge reden dat sedert het midden-ter tiair, dus lang vóór de mens op aar de verscheen, zich een dergelyke ramp niet heeft voltrokken. Ook de door Wegener ontwikkelde scheiding tussen het Amerikaanse continent en het Europees-Afrikanase vaste- land, moet zich hebben afgespeeld lang vóór er van de mens sprake tvas. Heeft er dus nimmer een Atlantis bestaan en is de hele geschiedenis uit de duim van Plato gezogen? Ho, ho, die conclusie gaat weer wat te ver! Wanneer we de Zuilen van Hercules niet bij Gibraltar zoeken, maar deze op alle mogelijke andere punten van de aardbodem plaatsen, en wanneer we voorts alle andere gegevens van Plato op eigen manier uitleggen, kunnen we Atlantis overal laten ont staan, of vergaan, al naar gelang «w keuze het bepaald! S. Pétülon. opgesteld, doch bevredigen doen zij geen van alle. Het onderzetje in het zeepbakje bijvoorbeeld werd als een uitvinding beschouwd en gepaten teerd, maar verbeteringen aan een ingewikkeld weefapparaat, konden geen genade vinden in de ogen van de Octrooiraad. Dat is niet zo heel gek. Deze Raad beschikt over een zeer uitge breide technische bibliotheek, onge twijfeld de grootste in ons land, en over een staf van uitstekend geori- enteerde ambtenaren. Zodra een aan vrage binnenkomt, gaat men aan het zoeken, of misschien ergens ter we reld de uitvinding al toepassing ge vonden heeft. Is dit het geval, dan wordt de aanvrage onherroepelijk afgewezen. Er is een keer zelfs geen octrooi verleend op een uitvinding, omdat er een stukje over in een dagblad gestaan had. De Octrooiraad besliste, dat de uitvinding dus be kend was BIECHTVADER De uitvinder beschouwe het octrooi bureau, waaraan hij de behartiging van zijn belangen toevertrouwt, als een soort biechtvader. Als hij ope ning van zaken gegeven heeft, dat wil zeggen een omschrijving van zijn uitvinding heeft overlegd, de bezwa ren heeft medegedeeld, die hij over wonnen heeft en het nut van zijn uitvinding heeft aangetoond, maakt het octrooibureau de aanvrage op, waaraan dan niets meer kan wor den toegevoegd-, doch waaruit wel kan worden geschrapt. Het wisselt de schriftelijke stukken met de Oc trooiraad, waarbij soms mondelinge toelichtingen gegeven worden. De ervaringen van deze bureau's zijn, dat de uitvinders er vaak wan trouwend tegenover staan en met hun uitvinding zelfs niet voor de dag durven komen. Als de Octrooiraad alles in orde bevindt, wordt de uitvinding open baar gemaakt. Zij ligt vier maan den ter inzage voor het publiek, doch de uitvinder behoudt uiteraard alle rechten. Ook buitenlanders kun nen in Nederland octrooi aanvragen. Na de verlening van een patent kun nen de opposanten gedurende drie maanden in beroep gaan. Niet alleen voor een verleend oc trooi is elk jaar een tax aan het Rijk verschuldigd, doch ook reeds bij de openbaar making van het octrooi. Betaalt de bezitter van een patent niet het jaarlijks verschuldigde be- Borstbeeld van Gandhi voor het Vredespaleis Door dr. W. Drees onthuld. De ambassadeur van India by het Nederlandse Hof heeft gistermiddag in het Vredespaleis een bronzen borstbeeld van Mahatma Gandhi aangeboden aan liet bestuur van de Carnegie-stichting. Nadat de ambas sadeur van India, de wnd. voorzit ter van het bestuur van de Carne gie-stichting en de minister-presi dent dr. W. Drees, liet woord had- De ambassadeur van India, de heer B. N. Chakravarty, noemde het Vredespaleis een levend monu ment, dat de vrede verheerlijkt. Het heeft onder zijn bezittingen een veel heid van kostbaarheden en geschen ken en wij waren van mening, aldus de ambassadeur, dat 't meest passen de geschenk, dat wij zouden kunnen aanbieden, een borstbeeld zou zijn van Mahatma Gandhi, de apostel van de vrede en de geweldloosheid. Hij zeide zeer dankbaar te zijn, dat minister-president Drees aanwezig wilde zijn om het borstbeeld te ont hullen. De wnd. voorzitter van het bestuur van de Carnegie stichting, mr. J. S. R. de Monchy zeide, dat het voor de Christenen van de Westerse wereld in het geheel niet moeilijk is grote eerbied te hebben voor Gandhi's ijve ren, dat kan worden samengevat in deze drie fundamentele beginselen: waarheid, liefhebbende vriendschap en innerlijke zuiverheid. Hij verzocht de dank aan de regering van India voor dit geschenk. De minister-president, dr. W. Drees, merkte op: Voor het volk van India was en is Gandhi nog een „zuil van kracht". Bij deze gelegenheid moeten wij ons meer dan ooit reali seren hoeveel voordeel, niet alleen India, maar de gehele wereld zou kunnen hebben van de ideëen van Gandhi. Wij moeten voortgaan te streven naai- een betere wereld, waar in goodwill, harmonie en vrede de overhand hebben. In deze taak kun nen de beginselen en leerstellingen van Mahatma Gandhi de mensheid leiden. Nieuw schip voor de „Holland-Amerika-Lijn" Mr. W. H. de Monchy, directeur van de „Holland-Amerika-lijn" heeft te Southampton verklaard „zeer te leurgesteld te zullen zijn", indien niet in het komende voorjaar wordt be gonnen met de bouw van een nieuw schip, dat de zelfde afmetingen zal hebben Uls het vlaggeschip „Nieuw- Amsterdam". Hij voegde hieraan toe dat de bouw van het nieuwe schip drie tot drie en een half jaar zal du ren. Mr. de Monchy was op doorreis naar New York. drag aan het Rijk, dan wordt de uit vinding publiek domein. TERRITORIAAL. De octrooien strekken zich territo riaal uit. Maar een Nederlander kan ook een patent aanvragen in andere landen. Daai-vcor zorgen de buiten landse collega's van de Nederlandse octrooigemachtigden. Men heeft in 't buitenland bovendien gedurende een jaar prioriteit, wanneer het octrooi ook in Nederland is aangevraagd. In Nederland zijn in 1950 aange vraagd 5.940 octrooien en verleend 1919; in Engeland aangevraagd 33.626 en verleend 15.558; in de Ver. Staten waren deze cijfers respectie velijk 68.903 en 24.128; in Frankrijk 22.600 en 13.700 en in Zwitserland 10.027 en 6.552. Daaruit blijkt, dat de uitvinders niet stil zitten. Een groot deel van de in Nederland aangevraagde octrooien is van bui tenlanders afkomstig. Vóór de oor- logkwamen er zelfs ongeveer 75% uit Duitsland. Gedurende de oorlog hield dat op, doch thans beginnen de Duitse aanvragen weer binnen te komen. Philips, de Staatsmijnen en andere grote ondernemingen hebben zelfs hun eigen octrooibureau's, bij Philips met meer dan honderd man perso neel. Ook daaruit blijkt, dat er heel wat op dit gebied omgaat. De in Ne- .derland verleende patenten gelden ook in de z.g. Rijksdelen, doch niet in Indonesië. De octrooibureau's stu ren stellig niet altijd een aanvraag in, ook niet als de vermeende uitvin der daarop aandringt. Wanneer zij overtuigd zijn, dat de aanvraag toch geen succes heeft, besparen zij liever de kosten en de moeiten voor de be trokkene. Het is niet zelden moeilijk om de „uitvinders", die veel arbeid in hun werkstuk hebben verdiscon teerd en zich reeds gouden bergen dromen, te overtuigen, dat hun pro duct werkelijk geen kans heeft ge patenteerd te worden, omdat het niet voldoet aan de gestelde voor waarden. Rantsoenering in Engeland. De Engelse minister van voedsel voorziening heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het boterrantsoen met ingang van 30 November zal worden verhoogd van 56 tot 84 gi per week, en dat het kaasrantsoen met ingang van 25 Januari a.s. zal worden gebracht van 28 op 42 gram per week. Op 15 November a.s. zal weer de jaarlijkse Klaproosdag worden gehou den. Collectanten zullen U dan gaarne, tegen een bydrage, die zo groot mag zyn als U denkt te kunnen missen, een klaproos opspelden. De op brengt van deze collecte komt geheel ten goede aan liet Nederlands Oorlogsgraven Comité, dat het contact onderhoudt niet de nabestaanden van hier begraven militairen uit de Geallieerde legers en dat buitenlandse bezoeken aan de graven organiseert. Vergeet U niet óók iets te offeren op 15 November? De vrouwen van Edam protesteren Tegen weigering van studiebeurzen aan meisjes. B. en W. van de gemeente Edam hebben op een verzoek van twee stu derende meisjes voor toekenning van een studiebeurs afwijzend beschikt. Dit besluit heeft de vrouwen in Edam in de weer gebracht. Vier vrouwenor ganisaties hebben zich tot de ge meenteraad gewend met het verzoek dit besluit van B. en W. te vernieti gen. Het waren de plaatselijke afde lingen van de vrouwenbond van de partij van de Arbeid en de bond van plattelandsvrouwen, de R.K. Vrou wenbeweging en de Christen vrou wenbond. Zij betogen, dat aan alle studiebeurs-aanvragen voor jongens werd voldaan. Beide meisjes verzochten een ver goeding van f 175.om de kweek school voor onderwijzeressen te be zoeken. Slecht weer veroorzaakt vroege winteraankopen. Uit de door het Economisch Insti tuut voor de Middenstand gepubli ceerde gegevens over het omzetver- loop in het midden- en kleinbedrijf over de maand September 1952 blijkt, dat in een aantal winkels in duurza me consumptiegoederen de geldom- zetten in Se'ptember j.l. hoger waren dan die in de gelijknamige maand van 1951. De midergunstige weers omstandigheden in September van het lopende jaar hebben de herfst- en winteraankopen in een aantal dezer branches op een vroeger tijdstip doen geschieden dam normaal. Dit was o.a. het geval in de detailhandel in Schoeisel en in de detailhandel in textiel. Daarentegen werd o.m. in de detailhandel in glas, porcelein, aar dewerk en huishoudelijke artikelen, in het rijwielbedryf en in de detail handel in meubelen en aanverwante artikelen ten aanzien van September 1951 een teruggang van de geldom- zetten waargenomen. !**IIIMII*MIIIIIII**||||||||* i Hoofdprijs 500.Tweede prijs 100.M JEUGDZORG is een groot woord en jeugd- verwildering al evenzeer. Tocli gaat er nau welijks een week voorby, zonder dat men op deze woorden stmt en daarby wordt dan niet alleen de grote-stads-jeugd bedoeld, maar evenzeer de jeugd van het platteland. Het is nau welijks enkele weken geleden, dat in de gemeen te Hardenberg niet minder dan 17 minderjarigen tegelijkertijd veroordeeld werden wegens zeer ernstige delicten. Als verklaring voor deze ont sporingen werd gezegd, dat op het platteland een nypend gebrek aan ontspannings-mogelijk- heden bestaat, dat de verveling er zich wel meester moet maken van een deel van de jon geren. Bespreekt men in Zeeland deze vragen met dege nen, die er regelmatig mee geconfronteerd wor den en dus als terzake kundigen kunnen worden beschouwd, dan kan men dikwyls de klacht ver nemen, dat niet slechts In onze provincie de jeugdverenigingen wel gaarne regelmatig toneel zouden willen spelen, maar dat zij daarbij ko men te staan voor het vrywel volkomen ont breken van geschikte stukken. Er worden dra ken gespeeld of dikwyls ondeskundig in elkaar „getimmerde" bewerkingen van bekende boeken. Men vindt dat ook zelf verre van ideaal, maar er is niets anders.. Men verlangt naar goede stukken, waarvan de inhoud betrekking heeft op de problemen van de plattelandsjeugd in onze eigen tijd. Zij zijn er niet De directie der Provinciale Zeeuwse Courant heeft in verband hiermede in overleg met de voorzitter van de Hervormde Jeugdraad in Zee land besloten, te trachten daarin verandering te brengen. Zij schryft daarom een TONEEL-PRIJSVRAAG uit voor een nieuw toneelstuk, dat tenminste drie bedrijven zal moeten omvatten, dat niet te grote rolbezetting eist en opgevoerd kan worden in een niet te kostbaar decor. De inhoud zal be trekking moeten hebben op de problemen van de moderne plattelandsjeugd. Hoe ernstig deze problemen ook zyn, de humor behoeft er niet bij te ontbreken. Vóór het beste sttik, dat wordt ingezonden, wordt een prijs van vijf honderd gulden uitgeloofd. Voor het stuk, dat het bekroonde het meest benadert in kwaliteit, wordt uitgeloofd een tweede prijs van één honderd gulden Stukken, die aan bovenstaande eisen voldoen, kunnen worden ingezonden, getypt of althans in zeer duidelijk handschrift, tot uiterlyk 30 April 1953, aan de Directie der Prov. Zeeuwse Courant te Middelburg. Inzending moet geschie den onder motto, vergezeld van een brief in ge sloten enveloppe, waarin de naam van de schrij ver bekend gemaakt wordt. De uitspraak van de Jury zal worden gepubli ceerd in Juli van hetzelfde jaar. Het ligt in het voornemen om het bekroonde stuk aan te bieden aan de HERVORMDE JEUGD RAAD IN ZEELAND. Deze zal in Middelburg en Goes en zo mogelijk ook in Zeeuwsch-Vlaan- deren en Noord-Zeeland de eerste opvoeringen organiseren of onder zijn auspiciën doen organi seren. Daarna kan het stuk door elke vereniging, die zulks wenst, worden opgevoerd, de eerste maal zonder dat auteursrecht verschuldigd is, de volgende malen tegen een zeer matig door de P.Z.C. te bepalen auteursrecht. Voor verenigin gen buiten Zeeland zal ook voor de eerste op voeringen auteursrecht verschuldigd zijn. De aldus binnenkomende auteursrechten worden tussen de auteur en de P.Z.C. gelijkelijk verdeeld. DE JURY. De Jury welke de inzendingen zal beoordelen is als volgt samengesteld: Ds. H. M. STRATING te Goes, Voorzitter van de Hervorm de Jeugdraad. Ir. J. BOS, Secretaris Landbouw Jongeren Ge meenschap. Ds. W. M. MAAS, Jeugdpredikant te Vlissingen. HANS WARREN, letterkundige, Borssele. W. DE PAGTER, Voorzitter „Het Middelburgs Dilet tantentoneel", Middelburg. De Jury zal er naar streven de eerste opvoerin gen in het najaar van 1953 mogelyk te maken door haar beslissing uiterlyk in de maand Juli 1953 te publiceren. De P.Z.C. zal het recht hebben ook het stuk dat de tweede prijs krijgt en ook de niet bekroonde stukken uit te geven, voor wat de auteursrech ten betreft op dezelfde condities als het bekroon de stuk. Het Wereldgebeuren Van cognac naar kolen Dinsdag 11 November moet een blijde dag geweest zijn voor Jean Monnet. Toen viel name lijk te Genève de beslissing, dat hij mag gaan handelen in alle kolen en al het staal van de zes landen, die zijn aangesloten bij de Kolen- cn Staalgemeenschap. Jean Moiuiet, die geboren werd in het plaatsje Cognac in Frankrijk be gon kon het anders? zijn loop baan als handelaar in wijn en cognac. Nadat hij na 1919 een poosje plaats vervangend secretaris van dc volke renbond was geweest ging hij terug in de cognac-handel, maar daarnaast werd hy fïnanciëel-economisch advi seur van diverse regeringen tot aan de Chinese regering toe. Toen Wereldoorlog II in het zicht kwam, vertoefde hij in de Verenigde Staten om daar vliegtuigen te kopen. Tijdens die wereldoorlog speelde hij een rol in de „scheepvaartpool", waarin ook Franse schepen zaten. Deze 64-jarige heeft dus al heel wat rondgeneusd in het zakenleven. Ben van zijn stellingen'is, dat eco nomie en financiën te belangrijk zyn om aan specialisten over te laten. Wanneer regeerders, zegt hy, voor het nemen van een besluit moeten wachten totdat technische specialis ten alle kleinigheden hebben uitgc- puzzeld dan zou er nooit een besluit genomen worden. Regeerders moeten opdrachten durven geven aan specialisten, nadat die regeerders vooruit de liin hebben vastgesteld, waarin ze willen gaan. Dit komt zo ongeveer overeen met het standpunt van Clémenceau ten opzichte van generaals, van wie Clé menceau zei: „Oorlog is een veel te belangrijke zaak om aan generaals over Fe laten". Jean Monnet zetelt thans In de fraaie hoofdstad van het groother togdom Luxemburg. Daar heeft hij een groot kantoorgebouw en uit de landen van de Kolen- en Staalge meenschap is hem personeel toege vloeid. Men is er al aan het werk, want men wist wel zeker, dat de heren, die deze week in Genève op de „Tarie ven conferentie" het besluit namen, waardoor de Kolen- en Staalgemeen schap mogelyk werd gemaakt, gee* ernstige bezwaren zouden hebben. Alleen Zweden was beducht, want het staat buiten de gemeenschap en het zou met name voor zijn staafpro- ductie wel eens moeilijkheden bij de afzet kunnen krijgen. Maar Zweden stond alleen. Min moet de betekenis van die Kolen- en Staalgemeenschap niet onderschatten. Zes staten hebben daarvoor een deel van hun souvereiniteit prijsgegeven. De Hoge Raad van deze gemeenschap zal alle zeggenschap krygen over de kolen- en staalproductie en afzet in de zes landen. Dit supra-nationale orgaan heeft dus een eigen souvereiniteit en van hoeveel betekenis die souvereiniteit is, blijkt alleen al uit het feit, dat Engeland het nodig gevonden heeft er een gezant heen te sturen met twee secretarissen en 16 experts. De opbouw van de Kolen- en Staal gemeenschap zal in drie trappen ge schieden. In de eerste phase worden de verschillende raden, bureaux enz. georganiseerd. Men hoopt daarmee :ereed te zyn op 10 Februari 1953. ntussen worden ook al gegevens over de productie, de marktverhou dingen enz. verzameld. Na de tiende Februari begint men dan aan het neerhalen van de tolbarrières tussen de 6 landen, opdat er één grote markt voor kolen en staal zal ontstaan. Daarna komt de derde phase, waarin de gemeenschap volledig in werking Verwacht wordt, dat op 10 Januari de Hoge Raad en de Minister raad van de gemeenschap de eerste mededelingen zullen publice ren over de productie en het verbruik van kolen en staal in de zes landen. Vermoedelijk zal men daaruit reeds ten dele kunnen leren hoe groot de veranderingen zullen zijn, aie deze gemeenschap zal bewerken in de in- dustriën van de aangesloten landen. Zo zullen de kolenpryzen van de zes landen by elkaar aangepast moeten worden. Thans staat reeds vast, dat de Franse kolen ongeveer 20 hoger in prijs zijn dan de Duitse kolen. Frankrijk is daarom nu al bezig een aantal minder rendabele mijnen te sluiten en het investeert grote be dragen in de kolengebieaen, waar men een hogere en goedkopere pro ductie verwacht. Overigens is ook in het Duitse Roergebied de productie nog te laag, immers slechts 1500 kg. per man per dag, tegen rond 2200 kg. in 1936. Al deze problemen zullen Jean Mon net en zijn mannen in Luxemburg gaan oplossen. Het moet voor sommi- regeringen wel een opluchting zijn, zij nu zelf niet langer daarover het hoofd behoeven te breken! E# mochten ze spijt krijgen dan...... zit« ten ze er toch voor oO jaar aan vast! *llllllll%*llllllll**l|||||l|**||||||||* »*iiiinu**iiiiiiii**iiiiiiii*4:-iiiiini**iiiiiiii**iininiw* j*uiniu**üMiu**niiiiii**ui JEAN MONNET: „Wij kunnen de financiën niet aan specialisten overlaten".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3