NIEUWS UIT ZEELAND MARKTBERICHTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN IN HEINKENSZAND JUBILEERT .KUNST NAAR KRACHT" Wissel Zeeuws-Vlaanderen VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Andere methode voorgesteld voor subsidiëring der Kruisverenigingen. Begin vorig jaar besloten de Prov. Staten van Zeeland het subsidie aan de Kruisverenigingen te verhogen van 0.10 tot 0.25 per lid, doch naderhand is gebleken, dat deze wij ze van subsidiëren niet geheel bevre digt. De afdelingen van „Het Zeeuw se; Oranje-Groene Kruis" tellen n.l.. naar gebleken is, een groot aantal le den, die teven lid zijn van het „Groe ne Kruis", zodat voor hen dubbel wordt bijgedragen. Om het provinciaal subsidie billij ker te verdelen, de contributieverho ging te stimuleren en te bevorderen, dat op de duur afdelingen een mini mum contributie van 5 per jaar zullen gaan heffen, stellen Ged. Sta ten de Provinciale Staten voor, dat met ingang van 1953 jaarlijks een subsidie wordt toegekend van 5 cent voor iedere gulden contributie, welke door de bij de Kruisveren'gingen aangesloten afdelingen wordt gehe ven. dit tot een maximum van 0,25 per lid per afdeling. In 1951 werd in Zeeland door de Kruisverenigingen in totaal aan con tributies geheven een bedrag van 244.054,25. Het totaal aantal leden bedroeg op 1 Januari 1951: 61.778, waaruit blijkt, dat de afdelingen ge middeld ca. 4 per jaar aan contri butie heffen. Op 1 Januari j.l. be droeg het aantal leden ca. 64.000: het provinciaal subsidie wordt ge raamd op 12.800.-. Wethouder P. de Koeijer te Yerseke gehuldigd. (Herplaatst wegens misstelling). De gemeenteraad van Yerseke heeft in de laatst gehouden verga dering de heer P. de Koeijer in ver band met zijn zilveren jubileum als wethouder hartelijk gehuldigd, waarbij hem naast vele goede woor den ook enkele geschenken aange boden werden. Burgemeester A. C. Willemsen zeide, dat er voor de gemeente re den tot dankbaarheid is, dat men 25 jaar heeft kunnen profiteren van de kennis en de opgewekte na tuur van de jubilaris. Steeds heeft hij gereed gestaan om de belangen van Yerseke te dienen. Van de 262 raadsvergaderingen heeft de heer De Koeijer er slechts vier gemist en van de 736 vergaderingen van B. en W. heeft hij er slechts acht niet bijgewoond. De burgemeester bracht de wethouder dank voor de prettige samenwerking en bood hem namens de gemeente een Delfts blauw wandbord aan. Wethouder C. Pekaar vertolkte de gevoelens van sympathie van de raad, welke woor den vergezeld gingen van een mooi bloemstuk. De heer De Koeijer, die juist Woensdag als ambtenaar van de burgerlijke stand het 385e paar in de echt had verbonden, dankte ten slotte voor de hartelijke huldiging en voor de ondervonden medewer king. RAAD GROEDE Breskens Begroting 1953 vastgesteld VIER HERTEN ALS GESCHENK De gemeenteraad van Groede vergaderde Donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Everaars. De voorzitter deelde mede, dat de Nederlandse ambassa deur te Brussel, baron Harincxma thoe Sloten, vier jonge herten ten geschenke had aangeboden voor het hertenkamp te Groede. Drie van de ze dieren zijn intussen te Groede aangekomen, het vierde is tijdens het transport helaas gestorven. De raad besloot aan de schenker de dank van het gemeentebestuur over te brengen. Een ingekomen afschrift van het schrijven van de classis IJzendijke der Ned. Hervormde Kerk inzake de openstelling Van winkels op Zondag, werd voor kennisgeving aangenomen. Van G. S. werd mededeling ont vangen, dat door het provinciaal be stuur geen bijdrage zal worden ver leend in de kosten van de vernieu wing van de weg dooi- de kom van het dorp. Deze mededeling verwek te algemeen teleurstelling. De kos ten zullen ƒ40.000 bedragen, het geen voor de gemeente te bezwaar lijk is. Andere noodzakelijke werk zaamheden zouden dan moeten uit blijven. Besloten werd, dat de voor zitter namens B. en W. nogmaals contact met het college van G. S. zal opnemen. Ingevolge de L. O.-wet werd het bedrag per leerling voor 1953 vast gesteld op 25 per jaar. Op voorstel van de heer J. Ver meulen (P.v.d.A.) werd besloten een motie in te dienen bij G. S. en bij de regering, waarin er op aan wordt gedrongen, de grenswijziging tussen de gemeenten Groede en Breskens geen doorgang te doen vinden. In deze motie worden tal van motieven aangevoerd, welke de destijds voor gestelde grenswijziging als onnodig en onbillijk kenschetsen. Voorts werd besloten bij de S.B.M. aan te dringen op twee busverbin dingen meer per dag met Oostburg. Tenslotte werd de begroting 1953 vastgesteld met voor de gewone dienst aan uitgaven en inkomsten ƒ197.148.06. Onder inkomsten werd een bedrag van 2500 geraamd voor ontvangsten uit het gemeentefonds en onder uitgaven ƒ2314.75 voor de post onvoorzien. De kanitaalsdienst werd vastgesteld od 283 589.23 uit gaven en 223.713,01 inkomst-en. Een nadelig saldo dus van 59.876,22. HuJsf BESCHERMING BEVOLKING In het groot-patronaat tè Hulst werd een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van verenigin gen uit Hulst, Clinge, Graauw en St. Jansteen, georganiseerd door de lan delijke vereniging B.B. Burgemeester B. Truffino opende met een kort woord, waarbij njj wees op de geva ren die zich kunnen voordoen en op de voorzorgen die genomen moeten worden. Vervolgens sprak de heer Verwaaye een propagandistisch woord, waarbij hij op suggestieve wijze de opbouw van de organisatie belichtte. Vervolgens werden enkele interessante films vertoond, waarna een overzicht van de kostenvergoe ding gegeven werd. Burgemeester Truffino dankte met een kort woord. Aardenburg AANBESTEDING. In opdracht van de heer Em. Ha melink werd door de architecten Steen en Tuinhof uit Vlissingen aanbesteed het bouwen van een woonhuis met schuur en hangar aan de rijksweg te Eede. Er werd als volgt ingeschreven: Pa. Hoorickx, Heille 33.409; Vla- minck, Eede 33.250; Fa. Standaert, Eede 33.400; Fa. de Bruyn, Sluis 34.900; J. Maes, Aardenburg 34.820; J. Daense, Aardenburg 34.375. De begroting van de architect be droeg 35.120. Biervliet EERESCHULD OUD-VERPLEEGSTERS Ook Biervliet wil zijn ereschuld tegenover de oud-verpleegsters inlos sen. Hiertoe zal vandaag ten ge meentehuize een vergadering gehou den worden. Besproken zal worden op welke wijze de gelden voor dit fonds ingezameld kunnen worden. BAZAR VOOR DE NIEUWE KERK GEOPEND. In het noodgebouw van de Ned. Hei-vormde gemeente te Breskens werd Donderdagavond in aanwezig heid van een groot aantal genodigden de bazar ten bate van de nieuwe kerk officieel geopend. Ds. van Beusekom, die een inleidend woord sprak, verwel komde in het bqzonder burgemeester J. A. Eekhout en wethouder J. van Haneghem. Spreker bracht verder dank aan het bazarcomité en aan de dameswerkgroep, voor het vele werk ten dienste van de bazar en vestigde er nogmaals de aandacht op, dat de opbrengst van de bazar zal dienen voor de inrichting en verfraaiing van de nieuw gebouwde Ned. Hervormde kerk. De genodigden maakten een druk gebruik van de gelegenheid de verschillende stands te bezichtigen. Nadat nog thee was geserveerd, wer den de deuren geopend voor het wachtende publiek. Axel PROPAGANDA-AVOND BESCHERMING BURGERBEVOLKING. Vanwege de Stichting Béscherming BurgerBevolking werd Woensdag avond te Axel in het gemeentehuis 'n propaganda-avond georganiseerd, ten einde de bevolking voorlichting te geven. Burgemeester P. L. D. J. van Oeve- ren van Axel leidde de vergadering in door te wijzen op de bittere nood zaak van deze organisatie. De heer Verwaayen van het hoofdbestuur der Stichting gaf daarna een uiteenzet ting van doel en streven, gestaafd met cijfers en voorbeelden. Hij wees daarbij op het bestaan der Ned. Ver. voor Luchtbescherming vóór 1940, die a.h.w. door de overheid werd gene geerd en dreef op particulier initia tief. De Stichting Bescherming Bur ger Bevolking heeft voor 1952 een groot bedrag toegewezen gekregen van de Nationale Begroting. Hieruit zal o.a. het aantal brand- bluseenheden in Nederland worden uitgebreid van 1000 tot 1700. Voor deze en andere uitbreidingen hoopt men in de toekomst een potentiële personeelssterkte te kunnen bereiken van 200.000 personen. Van deze 200.000 zullen minstens 115.000 een E.H.B.O.-opleiding moeten volgen. Ook naar Zeeuwsch Vlaanderen is reeds materiaal gezonden, doch voor de bescherming van „B"-kring Oost- Zeeuwsch Vlaanderen (zonder Ter- neuzen, dat A-gemeente is) is een personeelssterkte gewenst van 750 personen. Spr. drong er met^klem op aan zo veel mogelijk propaganda te voeren in uitgebreide kring, om de gehele bevolking te doordringen van de noodzaak van een goede bescher- mingsorganïsatie. In Januari zal een oproep uitgaan van de plaatselijke besturen om vrijwilligers te werven. Twee korte films gaven een beeld van de organisatie van de Bescher ming der Engelse Burgebevolking. Tenslotte deelde de heer Verwaayen nog mede, dat ook meisjes en jonge vrouwen eengrote taak venmllen kunnen. Voor hulp in geval van een grote ramp is men aangewezen op bescherming en hulpverlening van in Antwerpen, Gent en Brugge gesta tioneerde „Rijkshulpcolonnes" van België, die als tegenprestatie hulp uit Nederland kunnen verwachten voor de grensgebieden langs de grens van Noord Brabant en Limburg. TEGEN DE KACHEL GEVALLEN. Tijdens een onbewaakt ogenblik kwam het drie-jarig dochtertje van de fam. B. in de Wilhehninastraat te Axel tegen de gloeiende kaehel te vallen. Zware brandwonden aan het gezichtje van het kind maakte het inroepen van doktershulp noodzake lijk. IJzendijke VERGADERING „ONS BELANG". Te IJzendijke hield de winkeliers vereniging haar algemene vergade ring. De voorzitter A de Rijcke liet in het kort de afgelopen winkelweek de revue passeren. Over de uitslag kon men meer dan tevreden zijn. Met algemene stemmen werd besloten om het batig saldo aan te wenden voor een St. Nicolaasfeest voor de kinde ren. De aftredende bestuursleden, de heren P. Taelman en Cyr. Marteijn, werden bij acclamatie herkozen. Het presentiegeld voor de algeme ne vergaderingen werd vastgesteld Op een gulden per vergadering. Bond van Plattelandsvrouwen op Tholen bestond 20 jaar De afdeling Tholen van de Bond van Plattelandsvrouwen vierde haar 20-jarlg bestaan op feestelijke wijze in Het Hof van Holland te Tholen. Na een welkomstwoord van de presi dente, mevr. Van GorselVan Wes ten, in het bijzonder tot de afgevaar digden van enkele Zeeuwse land bouworganisaties, waarbij zij een dankwoord sprak tot het bestuur der Z.L.M. voor de steun in de afgelopen jaren, bood zij de vorige presidente, mevr. Nieuwenhuijzen-Vogelaar, een fx-aai lepeltje aan als dank voor het vele werk, dat deze als bestuurslid van de afdeling had verlicht. Na mens het prov. bondsbestuur bood mevi'. HuismanGriep haar- geluk wensen aan, welke vergezeld gingen van een bloemstuk je. Vei-volgens spraken mej. Koopman, directrice van de Thoolse huishoudschool na mens de Z.P.M., ir. M. A. Geuze na mens het Thoolse kringbestuur der Z.L.M. en de heer Kosten namens de Landbouwjongeren. Ook zij boden bloemen aan. De feestavond, die daarop een aan vang nam, werd geheel verzorgd door eigen krachten. Een Thools dames koortje, onder leiding van de heer Visser uit Bergen op Zoom, zong en kele liederen en voorts waren er schetsjes en voordrachten van leden uit Scherpenisse, St. Annaland, Poortvliet en Oud-Vossemeer. St. Maartensdijk kwam met een bijzon der aardig schimmenspel. „Terug blik" was de titel van een gedicht, dat werd voorgedragen door mevr. I. MeijaardSakko uit Stavenisse. Het spreekt vanzelf, dat allen zeer genoten van deze geslaagde avond, die na het zingen van het bondslied door de presidente werd gesloten. Plan tot massale inenting KRING WALCHEREN GEZOND HEIDSDIENST VERGADERDE. De Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland wil tegen het volgend voorjaar een massale inenting van vee tegen mond- en klauwzeer tot stand brengen, waarbij gestreefd zal worden naar zo groot mogelijke mede werking van de zijde der veehouders. Dit deelde de dii'ecteur, dr. G. Wage naar, Donderdagmiddag mede tijdens een in het Schuttershof te Middel burg gehouden vergadering van de kring Walchei-en der Stichting Ge zondheidsdienst voor Dieren. Volgens dr. Wagenaar houdt men de ziekte met het door de minister ingevoerde afslachtsysteem niet te gen. De door deze ingestelde studie commissie heeft voorgesteld de en. ting niet verplicht te stellen, o.m. om dat er anders weer een duur controle apparaat moet komen, terwijl er bo vendien verschillende typen mond en klauwzeer bestaan. De Gezond heidsdienst en ook de Stichting voor de Landbouw in Zeeland stellen zich op het standpunt, dat met vrijwillige inenting meer kan worden bereikt. In deze door de heer A. Geschiere geleide vergadering deed de direc teur ook nog enige mededlingen over de T.B.C.-bestrjjding onder het rund vee Walcheren staat thans aan de spits met 99,9 procent vrije bedrijven. Dr. Wagenaar wees voorts op het ge vaar van de vogeltuberculose en deel de mede, dat in twee gevallen koeien besmet bleken te zijn door mensen. De aftredende bestuursleden, de he- M. Kleinepier en A. Lorier, werden herkozen. De secretaris-penningmees ter, de heer M. A. van Varik, be richtte, dat het saldo sinds 1 Januari j.L is gestegen van f 940,45 tot f 1336,35. De veehouders betaalden f 13.971,50, welk bedrag grotendeels aan de Stich ting is afgedragen. PIONIERS OP TONEELGEBIED Een kwart eeuw dilettantentoneel. Er wordt nogal eens vaak opgemerkt, dat het platteland op cultureel gebied veel tekort komt, hetgeen over het algemeen ook waar is. Wanneer men dan echter hoort, dat te Heinkenszand de toneelvereniging „Kunst naar Kracht" binnenkort haar vyf en twintig-jarig bestaan kan vieren, dan stemt dit wel tot bijzondere voldoening. Immers, om zich als toneel vereniging in een dorp een kwart eeuw staande te kunnen houden, daar voor moet heel wat doorzettingsvermogen nodig zyn geweest, vooral in de beginjaren, toen de plattelandsbevolking weinig toneel-„raiuded" was. Het begin van de vereniging was, zoals vaak het geval is, zeer simpel van opzet. In October 1926 kwamen enkele heren ten huize van de heer S. Dekker die nog steeds souffleur is bijeen, om een toneelclub op te lichten. Er was geen bestuur en over een naam maakte men zich ook nog geen zorgen. Men begon een stuk in te studeren en zo kwam men in 1927 voor het eerst op de planken met „De Mexicaanse zilvermijn". In April 1927 traden ook enkele dames tot de ver eniging toe, die op voorstel van mej. Jo Nijsse de naam „Kunst naar Ki-acht" kreeg. Een bestuur had men echter nog niet. Dit kwam op 16 Maart 1928 tijdens een vergadering ten huize van de toenmalige burge meester, mr dr A. J. J. M. Mes. Het eerste bestuur kwam er als volgt uit te zien: Mr dr Mes ere-voorzitter; dokter C. Griep, voorzitter; G Beau fort, secretaris-penningmeester; en M. B. v. Iwaarden, Jac. Nijsse, S. Dekker, J. Kreune en C. Klap, com missarissen. In het najaar van 1928 werd op de uitvoering van het mu ziekgezelschap „Euterpe" het toneel gewoonte geworden, terwijl na de oor log ook de gymnastiekvereniging „Atlas" zich vèn de medewerking van de toneelvereniging verzekerd weet. De eerste jaren waren echter verre van gemakkelijk voor de tonelisten. Zij hebben moeten vechten om be langstelling te kweken. Menigmaal heeft men voor slechts 40 k 50 men sen moeten spelen. Met enthousiasme ging het troepje echter verder. In 1931 werd een bazar georganiseerd om het vergaderlokaal op te knappen en een toneel te bouwen. Helaas werd dit laatste in 1940 geheel vernield. Op 4 Februai'i 1944 werd de vereniging zelfs door de bezetters geschorst „in vei'band met de openbare orde en vei ligheid". Na de bevrijding voerden enkele leden tezamen met leden van „Atlas" enige toneelstukjes op, ter opluistering van de uitvoeringen van deze gymnastiekvereniging, totdat in 1951 „K. N. K." weer als zelfstandi ge vereniging voor het voetlicht trad. OUDE HERINNERINGEN In totaal werden 39 toneelstukken opgevoerd, w.o. „Zomerzotheid" „De privé-secretaresse", „Betje regeert", .Wespennest" en „De Spooktrein", vooi'al dit laatste stuk wei'd een bui tengewoon succes. Het werd niet minder dan zevenmaal opgevoerd. In die tijd werd het echter nog slechts alleen door het beroepstoneel in Ne derland gebracht. Men kocht het boek in Frankrijk, burgemeester Mes zorgde voor de vertaling en dokter Griep, die tot 1951 voorzitter is ge bleven en ook altijd de regie ver zorgde, zorgde voor het typen van de rollen. Cor van der LugtMelsert, die het alleen-opvoeringsreeht voor Nederland had, gaf vergunning aan „K. N. K." om dit stuk op te voeren Zaamslag GOED AFGELOPEN Donderdagmoi'gen reed dokter S. uit Hoek met zijn auto door Zaam slag. Toen hij een vrachtauto inhaal de en wilde passeren, gaf de bestuur der van deze auto, de heer A. M. uit Zaamslag, een teken, dat hij naar links de Korte Delft wilde inrijden. Zodoende werd dokter S. de pas af gesneden en een botsing was het ge volg. De doktersauto liep aan de rech- tervoorkant beschaaigingen op, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De wegenwacht verrichtte enige noodreparaties. voor liefcfadige doeleinden. De heer Nijsse weet er nog van te vertellen, hoe in Wolfaai-tsdjjk toeschouwers van spanning flauw vielen en hoe hij zelf in Kortgene achter de coulissen de vingers brandde aan een bus met Bengaals vuur, waarmee de passeren de spooktrein moest worden geïmi teerd. Met verbrandde vingers moest hij het toneel op, doch het ging liever het moest! In dertien gemeen ten heeft „Kunst naar Kracht" in de afgelopen jaren opgetreden. De leden hadden ook heel wat voor hun vereni ging over. Een meisje, An v. d. Boom gaard, die naar het dorpje America (de Peel) en later naar Wissingen verhuisde, bleef nog drie jaar naar Heinkenszand reizen om haar vereni ging te kunnen dienen. Onder leiding van de nieuwe voor zitter, de heer A. Spee. gaat de ver eniging thans vol goede moed ver der. Zr) telt thans 6 dames- en 10 he renleden die gezamenlijk trachten door hun toneelspel een bijdrage te levei-en tot de culturele verheffing van het platteland. De jubileumuitvoering is bepaald op 12 en 13 December a.s. Hiervoor is in studie genomen het nieuwe toneel stuk in drie bedrijven „Pinky, een blank negermeisje naar de gelijk namige roman van Cid Riekett Sum ner. Gezien het gepresteerde in de afge lopen 25 jaren, mag van „Kunst naar Kracht" in de toekomst zeker nog veel goeds worden verwacht! VEILING GOES. 13 Nov. Exportveiling: Cox Orange Pip pin AAA -14—47. Idem AA 43,90. Idem A 4440.70. Idem I grof 44—45. Idem 1 33—34. Idem II 5. Goudreinette AAA 31.10 —26. Idem A 30,20—2050. Idem BC 15.80. Idem I grof 23,7018,20. Idem I 12,70— 13,20, Idem 115,40. Zure Bellefleur A 13. Idem BC 11,20. Idem I grof 11. Idem I 9,50. Idem II 4.30. Sterappel A 20. Idem BC 11. Idem I grof 16. Idem I 11,30. Jo nathan AA 28. Idem A 29.30. Idem BC 20,40. Idem I grof" 19,10. Idem I 10.40. Idem II 7,10. Golden Delicious A 35. Idem BC 28.90. Idem I grof 20,30. Idem I 16,90. Idem II 7. Comtesse üe Paris A 3023.50. Idem BC 16—25. Idem I grof 17,60. Idem I 12,10—20,65. Idem II 5.30. St. Remy I grof 13. Idem I 14,10. Idem II 5.60. Gleser Wildeman I grof 22. Idem I 17.50, Idem II 8,70. Pondsperen I grof 10. Idem I 12,80. Idem II 4,90. Kleipercn I 13. Idem 11 7. Verpakt fruit: Goudreinette AAA 35. Idem AA 33. Idem A 31. Idem B 30. Cox Orange Pippin AA 49. Idem A 48. Idem I 44—50. Comtesse de Paris AAA 24—25. Idem AA 23—25. Idem A 21—30. Jonathan AAA 31—33. Idem AA 32—34. Idem A 29—31. Idem B 24—23. Glorie van Holland A 30. Idem B 26. Idem C 23. Gewone velling: Cox Orange Pippin 7 35. Glorie van Holland 814. Jonathan 4—18. Zure Bellefleur 4—5. Golden Deli cious 4—24. Sterappel K 5,60. Goudreinet te K 10,10—10.75. Idem fabr. 4.30—G.60. Poimme d" Oranje I 2425. Idem II 78. Zoete Campagne 8—22. Beurré Alex. Lu cas 818. Comtesse de Paris 412. Ponds peren 4—7. Gieser Wildeman 14—18. VISMIJN TE BRESKENS. 13 Nov. Aangevoerd: 2347 kg. export garnalen 94—1.43. 15 kg. handels garna len 1,14. 117 kg. schar 62—75. 17-1 kg. bot 60—70. .293 kg. wijting 42—59. 18 kg. tong (middel) 2,60—2,75. VISMIJN TE VEERE. 13 Nov. Aangevoerd: 1936 kg. export garnalen 98—1,19. 63 kg. schar 42—59. 302 kg. bot 42—60. 912 kg. wijting 23—42. 12 kg. tong (middel) 1.94—2.93. 50 kg. rog 41—70. 12 kg. wulken 33—88. VEILING SINT ANNALAND. 13 Nov. Uien middelsoort 19,7819,91. Idem bonken 19.89. Idem drielingen 24,17. Idem picklers 32,94. Aanvoer 80 ton. VEILING SCHERPENISSE. 13 Nov. Uien middelsoort 19,89. Idem bonken 19,50. Aanvoer 5 ton. Indonesische parlement hervat zijn arbeid De commissie van overleg uit het Indonesische parlement heeft beslo ten de zitting van de volksvertegen woordiging op 27 November a.s. te hervatten, aldus een mededeling van de voorzitter van het parlement, mr. Sartono. De commissie nam dit hesluit na een verzekering van premier Wilipo, dat „de vergaderingen zullen zyn gevrij waard van verstoringen van de vei ligheid" en dat voor de persoonlijke vrijheid van de parlementsleden zorg zal worden gedragen. Waar zijn onze schepen 't A'.dabi 13 te Buenos Aires. Alhena 13 te Rotterdam. Brouwersgracht 17 te Rotterdam verw. Bacchus 13 te New Orleans. Bloemfontein 13 te Kaapstad. Blijdendjjk 13 te Philadelphia. Dongedijk 13 te Cristobal. Hondsrug 15 te Rotterdam verwacht. Jagersfontein pass. 13 dw. v. Cp. Palmas. Jaba 16 te Rotterdam verwacht. Kota Agoeng 13 te Soerabaja. Laagkerk pass. 13 Kaap Nao n. Marseille. Leopoldskerk 13 te Hamburg. Lekker kerk 12 van Genua. Meerkerk 13 te Suez. Oranje 13 te Colombo. Pygmalion 13 te New Orleans. Riouw 13 te Suez. Rijnkerk 13 te Amsterdam. Rodas 13 te Guadeloupe. Tiberius 13 te Willemstad. Westermarkt 13 te Rotterdam. Zuiderkruis 13 te Kaapstad. De wielerwedstrijd op home-trainers, welke in hotel „Centraal" te Zuiddorpe werd gehouden tussen een groepje Hol landse en Belgische renners, is door de Belgen gewonnen. Verhelst uit Axel ein digde op de tweede plants in het alge meen klassement. Medio December zal door het toneel gezelschap „Johan Kaart" voor het spaar fonds O. en O. te Axel, de bekende thril ler „De appels van Eva" van dr. Allan Berthal worden opgevoerd. Enny Mols- de Leeuwe zal in dit stuk niet minder dan zeven damesrollen vervullen. De voetbalvereniging W£.S. uit St. Annaland, heeft een 41 overwinning behaald op de Brabantse club NA.C, Bij de rust was de stand reeds 3—0 in het voordeel van de St. Annalanders. In de Ned. Herv. kerk te Oud-Vosse meer bracht de oogstcollecte voor de kerk f 338 op cn voor de armen f 344.66 Voor de Gereformeerde kerk luiden de ze cijfers respectievelijk f 551.9U cn f 177.99. Op Dinsdag 25 November a.s. houdt de oudheidkundige kring „De Vier Am bachten" te Hulst een bijeenkomst, waar zal worden gesproken over een periode uit het verleden. Ds. J. Westendorp— Boerma uit Zierikzee zal spreken over het onderwerp „Zierikzee in nood", de belegering van 1303—1304 en 1575—1576. Te Terhole in de gemeente Hontenisse is bij een dochtertje van de familie B. roodvonk geconstateerd. Na een vrij ernstige val op het school plein, moest het zoontje van de heer D. te Terhole met erge pijnen aan het been naar huis worden overgebracht. Voor de leden van de K.O.B. te Hulst sprak rector De Graauw over „De Al macht van God". Voor deze causerie be stond ruime belangstelling. De te Tholen gehouden collecte voor het PJ.T. heeft 36.72 opgebracht. Door de geringe medewerking van de winkeliers zal de winkelweek te Stave, nisse niet doorgaan. Voor het examen ter verkrijging van de acte fruitteelt slaagde te Goes de heer J. Wullems te Terhole. De biljartclub van Hansweert bracht een tegenbezoek aan Terhole, waar de thuisclub zich in een wedstrijd sterker toonde, dan Hansweert. Het fanfaregezelschap „Concordia" bracht te Krabbendijke een serenade aan het bestuurslid, de heer L. M. Mar- kusse, die 25 jaar was getrouwd. In de Geref. kerk te Krabbendijke werd tot ouderling gekozen de heer A. J. de Weerdt en tot diaken M. Diele- man—Bulzer. Van de opening van het badhuis te Krabbendijke op 4 October J.l. tot I No vember, werden 1188 baden genomen. De mosselven ter V. uit IJzendijke deed bij de politie te Sluiskil aangifte van de vermissing van twee balen mosselen, die bjj de brug waren gedeponeerd. In de maand October werden te Dul- vendijke 13 vergunningen voor huisslach ting van varkens aangevraagd. De secretarie van Duivendijke zal op Zaterdagochtend tot nadere aankondiging gesloten zijn ter besparing van kolen. In Poortvliet hebben 773 personen aan het bevolkingsonderzoek deelgenomen. In de maand October zijn te Poortvliet 74 huisslachtvergurmingen uitgereikt. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk te Tholen heeft in totaal f 157650 opgebracht, namelijk f518.38 voor de dia conie en f 1064,12 voor de kerkvoogdij De collecte voor het '"rotestants In terkerkelijk Thuisfront heeft in Middel burg f519,02 opgebracht. VEILING SINT MAARTENSDIJK. 13 Nov. Uien gewone 20,20. Idem bon ken 19,96. Idem drielingen 24.14. Idem picklers 32. Idem stek 3,32. Aanvoer 20 ton. Peen (afwijkend) 5.60. Idem stek 5. Aanvoer 12 ton. Tarwe 25—2550. Gerst 30—33. Htaver 27—28. Kleine Erwten 60—55. Schokkei.s 65—60. Bruine Bonen 5065. Koolzaad 57. Maanzaad 125. GYMNASTIEK Trialmeet te Vlissingen Zaterdagavond a.s. wordt in de gymnastiekzaal aan de Grote Markt te Vlissingen een trialmeet gehouden tussen de Zeeuws—Brabantse, de Gel dersBrabantse en de Dordtse Turn kring. Iedere kring zal met een ploeg van zes dames en zes heren vertegen woordigd zijn. Verwerkt zullen wor den vrije oefeningen, paard voltige, paardspringen cn oefeningen aan rek en brug. WIELRENNEN Bruneel-Acou winnen Brusselse zesdaagse De zesdaagse te Brussel is gewon nen door het Belgische koppel Bru neelAcou. Het eindklassement luidt: 1. BruneelAcou (Belg.) 2895 pt. Op één ronde: 2. GillenSenfftie- ben (Lux.-Frankr.) 2900 pt; 3. Car raraForlini (Frankr.) 2350 pt. Op twee ronden: 4. Van Steen bergenOckers (Belg.) 3035 pt; 5. Schulte—Van Vliet (Ned.) 2285 nt. Op drie ronden: 6. Gosselin Rrjckaert (Belg.) 2760 pt.; 7. Schot- teHendrickx (Belg.) 975 pt. Alle overige koppels hadden vier of meer ronden acnterstand. Het Ne derlandse koppel DerksenPeters had enkele uren voor het einde de strijd gestaakt, toen Peters last kreeg van zyn beenspieren. BOKSEN „D.O.S." BOKSTE TE ROTTERDAM. Leden van de Vlissingse boksclub „D.O.S." hebben in gebouw Rotter dam-Zuid te Rotterdam enige partijen gebokst tegen boksers uit Den Haag en Rotterdam. De wedstrijd tussen Daan Cracau van (.D.O.S." en C. Brouwer uit Den Haag werd na een gelijk opgaande strijd met vele aar dige momenten onbeslist verklaard en ook Henk Dik kon in zijn partij tegen de Rotterdammer L. Kleine geen be slissing afdwingen. Hennis Nieuw- poort van „D.O.S." kwam niet in de ring, omdat zijn tegenstander voor de tweede maal werd afgekeurd, voor het gevecht zou aanvangen. Nieuws in een Noiedop Te Eindhoven is onder grote belang stelling de plechtige uitvaart gehouden voor mr. A. M. C J. Steinkühler, lid van de Eerste Kamer. Het stoffelijk overschot werd in het familiegraf te Oosterbeek bij gezet. Een verkoopster van een Haags waren huis zag dat twee bezoeksters goederen van een toonbank namen. Zij liet het tweetal aanhouden en toen bleek dat de dames een Jumper, twee dameshoeder.. twee vesten, twee paar handschoenen. 3 paar sokken, vier halskettingen en een aantal cosmetische artikelen hadden ge stolen Vijf Jaar met aftrek eiste de officier bij de Amsterdamse rechtbank tegen de 41-Jarige H. wegens poging tot moord op een 45-Jarige houthandelaar uit Weesp. Het eerste Canadese bataljon lichte in fanterie. dat veertien maanden dienst heeft gedaan in Korea, is Donderdag ochtend per schip uit Poesan naar Canada vertrokken. De Joego-Slavische autoriteiten heb ben een Roemeense sleepboot in beslag genomen op grond van het feit. dat zij trachtte zich een weg door het Sip-kanaal te banen, hoewel de seinen dit verboden, zo meldt het Joego-Slavische persbureau Tan joeg. Een bende van ongeveer 100 man heeft Woensdagavond tegen middernacht Sala_ tiga in Midden-Java aangevallen. De ben de maakte gebruik van automatische wa pens en handgranaten. Zij roofden 30 wo ningen in een kampong leeg en scho ten een kabel stuk, waardoor de kam pong In het donker kwam te zitten. Twee mensen werden door de bende gewond. Tenslotte werden de rovers door politie verdreven. Acht kinderen en de chauffeur van een autobus zijn om het leven gekomen, toen Donderdag in de omgeving van Spring in Transvaal deze bus met een trein in botsing kwam. Acht andere kin deren werden ernstig gewond. 9 De minister van volkshuisvesting heeft medegedeeld dat 20 mlllioen gulden extra uitgetrokken zal worden voor premie wo ningbouw, waardoor eventueel ongeveer 5000 premies meer toegekend kunnen worden. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.). Beroepen te Middelburg: J. F. Hey te Hasselt. Nagekomen advertentie. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed na een kortstondig lyden onze zorgzame Vader, Behuwd- en Grootva der, de Heer D. LANDMAN, Weduwnaar van J. TOOLENS, in de ouderdom van ruim 80 jaar. Familie LANDMAN. Kapelle, 13 November 1952.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 19