VERBETERING FINANCIËLE POSITIE VAN DE AMBTENAAR ADVIES VAN S.E.R. OVER DE GEMEENTECLASSIFICATIE DE BUITENLANDSE POLITIEK VAN NEDERLAND BELASTINGVERUGING BEPLEIT DOOR TWEEDE KAMERLEDEN 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 VIERJARENPLAN DOOR A.R.K.A. VASTGESTELD Verhoging van rijksuitgaven met 70 millioen gulden Het hoofdbestuur van do Algemene R.1Ï. Ambtenaronvoreuiging (A.R.K.A.) heeft een 4-jarenpIan (19531956) vastgesteld, dat ten doel liceft de financiële positie van de ambtenaren te verboteren. Dit plan is een concrete uitwerking van de gedachten, neergelegd in het reeds ver schenen derde rapport van de commissie voor de middengroepen, ingesteld door dc K.V.P. Het plan beoogt een geleidelijke, over 4 jaren verdeelde, verbetering van do ambteuarenwedden en kindertoeslagen. kan geacht worden op circa 95.000 rijksambtenaren betrekking te hebbèn. Volgens het plan is een stijging van het totale salaris in 1956 tegenover 1952 te schatten op ruim 20 procent. Samenvattend kan worden geconclu deerd, dat de voorgestelde verhogin gen van wedden en kindertoelagen van de in dit voorstel begrepen rijks ambtenaren in 1956 tegenover 1952 een verhoging van de rijksuitgaven zullen betekenen van 70 millioen gulden. Onder ambtenaren worden in het plan van de A.R.K.A. verstaan alle personen in overheidsdienst op jaar loon. Worden de voorstellen aanvaard dan zullen in de komende jaren extra verhogingen van blijvende aard ge geven moeten worden. Nagegaan wordt welke consequen ties een stelsel van verhogingen als in dit rapport gegeven is, voor de schat- kist met zich brengt. Daartoe wordt globaal becijferd hoe veel de verhoging van de wedejen, de kindertoelagen en als gevolg daarvan de door het rijk te betalen pensioen premie, verminderd met de meer te ontvangen directe belastingen in 1956 per saldo van het rijk zal vragen. De berekeningen zijn gebaseerd op een aantal ambtenaren in 1956 dat ge lijk is aan het huidige. De berekening Wapens en munitie als schroot verkocht Door Amerikaanse soldaten in Duitsland Volgens Amerikaanse legerautori- teiten te Miinchen hebben twee Ame- rikaanse soldaten in het begin van dit jaar „verscheidene" wagonladin gen geweren en „bazooka's" alsmede 108.000 patronen als schroot aan de Beierse politie en aan handelaars in oude metalen verkocht. De schuldigen zijn inmiddels naar de V.S. terugge- Het hoofd van de Beierse politie- intendance, de hoofdinspecteur Be- ham, bevestigde het bericht en zeide, dat zfn afdeling in Februrari 108.000 geweerpatronen voor de somma van 7560 mark (ongeveer 5600 gulden) had gekocht van een Duitse employé bij het Amerikaanse opleidingscen trum te Grafemvöhr (Beieren). Deze Duitser, die blijkbaar te goeder trouw was, had als „officiële tussenpersoon" de munitie aangeboden als schroot,, omdat de patronen in 1943 en 1944 waren gefabriceerd en daarom zijns inziens niet meer bruikbaar waren. Latere proeven hadden echter aange toond, aat de munitie nog goed was, aldus hoofdinspecteur Benam. Alle patronen waren aan de politie uitgedeeld op 12.000 stuks na, die in April door de douane in beslag werden genomen, omdat niet aan de invoer- bepalingen was voldaan. De Beierse politie heeft inmiddels drie Duitsers aangehouden te Neuren berg en Grafenwöhr voor hun aan deel in deze zaak. De hoofdinspecteur Beham moet zich verantwoorden voor illegale aan koop van gestolen Amerikaanse mu nitie. Dr. Wilhelm Högner, de Beierse minister van binnenlandse zaken, heeft de Amerikaanse verklaringen als „onzin" bestempeld. Hy acht het onmogelijk, dat de Beierse autoritei ten de ammunitie zouden hebben ge kocht. Men vermoedt niet, dat politieke motieven aan de diefstal ten grond slag liggen. Ecuador wil enkele miilioenen Nederlanders opnemen Zij moeten hun huizen echter meebrengen. Besprekingen, welke Prins Bern- hard met de Ecuadoriaanse minister van landbouw heeft gevoerd, hebben het zelfde resultaat opgeleverd als in Columbia: men wil net verbod van invoer van Nederlands vee opheffen, wanneer gegarandeerd wordt dat het vrij is van mond- en klauwzeer. Verder heeft de president van Ecu ador in een gesprek met de prins ver- Idaard dat Ecuador zoveel mogelijk Nederlandse emigranten wil opne men, in het bijzonder landbouwers Ecuador, dat zevenmaal zo groot is als Nederland, doch slechts een bevol king van drie en een half millioen heeft, is genegen enkele miilioenen Nederlandse emmigranten op te ne men, aldus de president. De regering van Ecuador wil deze mensen gratis de vruchtbaarste grond ter beschikking stellen. Men stelt slechts één voorwaarde nl. dat de immigranten materiaal meenemen om hun eigen huizen te bouwen. De president zeide de Nederlanders suc ces te kunnen garanderen. Het bezoek aan Ecuador verloopt overigens rustig. Woensdag werd een krans gelegd bij het standbeeld van Simon Bolivar. De namiddag werd doorgebracht met het bezichtigen van kerken. In de middag hield de prins- een receptie, waarop 23 van de 25 perso nen tellende Nederlandse kolonie aanwezig waren. Prins Bernhard on derhield zich lange tijd met zjjn land- genóten en bracht de groeten van de koningin over. Een van twee onuit genodigd verschenen Nederlanders was de N.S.B. burgemeester Peters van Maastricht, die thans in Ecuador woont. Nog geen beslissing over nieuwe Moerdijk-spoorbrug. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Wxllems, (P.v.d.A.) over de aesthetische vormgeving van een nieuwe spoorbrug over het Hol- landsch Diep, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord, dat aan deze aesthetische vormge ving volledig aandacht zal worden geschonken. Met betrekking tot de constructie van deze brug bestaan wel plannen, doch een beslissing is nog niet ge nomen. Doden door lawines in Oostenrijk Tot nu toe zijn twee slachtoffers ge vallen bij de lawines in de Oostenrijk se Alpen. Het zijn twee arbeiders uit Fieberbrunn. Hun lijken atjr gebor gen. Vier personen die door een lawi ne geïsoleerd raakten in een berghut op Zamserloch, zijn in veiligheid ge bracht. Op verschillende plaatsen werden de telefoon- en electrisehe leidingen ver nield. Enkele dorpen zyn nog geïso leerd door de sneeuwstortingen, maar men verwacht, dat alle dorpjes spoe dig weer bereikbaar zullen zijn. Verbitterde strijd om heuvel in Korea Ongeveer duizend Chinezen hebben Donderdagavond de verbonden troe pen van de Speldep untheuvel, een sleutelpositie uan het Koreaanse centrale front, verdreven na een dag van wisselende krijgskansen. De aan val der Chinezen werd ondersteund door zwaar artillerievuur. Er wer den felle gevechten op korte afstand geleverd. Dit is de veertiende maal in één maand, dat de Noordelijken deze stelling hebben genomen. Kinderpostzegels Op Maandag 17 November begint grootscheeps de actie voor de verkoop van kinder postzegels, waarvan de op brengst bestemd is voor steun uan alle inrichtingen en te huizen in ons land onge acht de confessionele richting waar misdeelde jeugd ver pleegd wordt. Op de postkantoren worden deze kinderzegels aangeboden. De schooljeugd gaat de zakjes zegels rondbrengen, die reeds eerder bij haar besteld werden. Het door de Spoorwegen beschikbare rijdende postkan toor begint in Eindhoven zijn rondreis door Nederland en op de Dam in Amsterdam zal een groot rijdend postkantoor van ae P.T.T. voor de verkoop van kinderpostzegels geopend worden. Als het drie dagen in de hoofdstad gestaan heeft, zal ook dit postkantoor door het land trekken. Ook talrflke eomité'a gaan op 17 November aan het werk onder de leuze „Plak één maand kinderzegels". In Zwit serland heeft men het zover gekregen, dat gedurende een gehele maand geen poststuk verstuurd wordt, zonder dat het van eon kinderzegel voor zien is! Bovendien zijn er op 24 en 27 November luisterwedstrij den voor de radio. Begroting Oorlog en Marine goedgekeurd Het Navogebied zal met alle macht verdedigd worden Donderdagmiddag heeft de Tweede Kamer de begrotingen voor Oorlog en Marine aangenomen. Do CJP.N. wilde geacht worden te hebben tegen gestemd. Tevoren had staatssecreta ris Kranenburg onder meer een ver slag over zijn ervaringen in Korea, g©r geven, terwijl minister-Staf op hot be- zoldigingsvraagstuk, het gebruik van atoomwapenen, de verdediging van het NAVO-gobied en de geésteljjkè verzorging van onze militairen was ingegaan. In het vervolg van zijn rede ging minister Staf uitvoerig in op de ge" telijke verzorging van onze militairen. De subsidie aan de Militaire Tehuizen achtte de minister redelijk. Voor nieuw te stichten tehuizen was. hij bereid belangrijke bedragen te geven. Hij verklaarde, dat hem niets bekend wag over het gebruik van atoomwa pens en hij meende, dat niet zonder Nederland's toestemming tot het ge bruik van die wapens zou worden overgegaan. Een algemene herziening van de mi litaire bezoldigingen achtte de mi nister niet mogelijk. Hij verwachtte daarvan ook geen voordelen. Over twee maanden is een algemene maat regel van bestuur te verwachten over de kostwinnersvergoeding. Ook de rechtspleging voor de landmacht zal worden herzien, maar dat zal veel tjjd kosten. Tenslotte de marinebegro- tfng besprekend uitte de minister zijn dankbaarheid voor het stilzwijgende vertrouwen in hem en zijn medewer kers gesteld. Staatssecretaris Kranenburg zwaai de daarna lof toe aan de Nederlandse troepen en de marine in en bij Korea. Onze mannen nemen daar deel aan een felle, verbeten afweeroorlog. Na dat staatssecretaris Moorman nog enkele opmerkingen had gemaakt over marine-opdrachten voor Neder landse werven, en er kort was gerei' pliceerd, sloot minister Staf het debat met de verklaring, dat het de vaste wil van de Navo is het Navo-gebied met alle.macht te verdedigen. Het üi- visïeplan bevat alle mogelijkheden dit in latere jaren uit te nreiden en te versterken. Inzake de militaire te huizen zegde de minister toe, dat hij zou nagaan of hij de hand nog over het hart zou kunnen strijken. Nieuw Perzisch aanbod m het olieconflict De Perzische vertegenwoordiger in de economische en financiële commis sie der Verenigde Naties te New York, dr. Ardalan, heeft in deze com missie gezegd, dat zijn regering be reid is aan de Anglo-Iranian OU Cy voor de genationaliseerde' Perzische, oliebedrijven een gelijksoortige- Scha devergoeding te geven als Epgjéland' toekent aan de eigenaren van gena tionaliseerde bedrijven in Groot-Brit-: tannië. Hij protesteerde tegen de maatrër gelen, die Engeland nam om de ex port van olie uit Perzië onmogelijk te maken. De Britse vertegenwoordiger in de economische commissie verklaarde; dat. hij in de loop van de volgende week zal antwoorden op, het Perzische, voorstel. "V- Overigens zouden, volgensberich ten in de Amerikaanse pers, functio narissen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken de volgende week met Eisenhower of zyn vertegenwoordiger in Washing ton besprekingen voeren over een nieuwe formule ter oplossing van het vraagstuk van de Perzische olie. Naar verluidt, zouden Eden, dé Britse minister van buitenlandse za ken, en zijn Amerikaanse ambtge noot, Acheson, reeds van gedachten gewisseld hebben over dë nieuwe po ging in deze kwestie. Volgens ge noemde berichten ligt aan de nieuwe formule de hoofdgedachte ten grond slag, zo spoedig mogelijk de olie weer uit Perzië en het daartoe be nodigde geld naar Perzië te laten vloeien, zonder te wachten op een definitieve regeling van het geschil tussen Engeland en Perzië over de nationalisatie van de Perzische olie industrie. ALGEMENE RICHTLIJNEN Geleidelijke opheffing van de plaatselijke toonverschillen De Sociaal-Economische Raad komt in een door de minister van Sociale Zalten gevraagd advies omtrent de door de commissie-Kruyt uitgebrachte conclusies ten aanzien van de gemeenteclassificatie tot de volgende uit spraak. In do factoren, die de grondslag vormen van de loonclassificatie, valt een ontwikkeling waar te nemen op grond waarvan in elk geval tot een geleidelijke eliminering van de plaatselijke toonverschillen kan worden besloten. Het advies van de S. E. R. maakt het aannemelijk, dat de factor huurverschillen die bij de bepaling van de reële waarde van het in komen de belangrijkste rol speelt binnen afzienbare tijd haar betekenis grotendeels zal verliezen. De meerderheid van de S. E. R. meent hiervoor een periode van 15 a 20 jaar te kunnen nemen. Ook öe factoren eonsumptiestimu- lering (speciaal eigen aan de grote stad) en industrialisatie van het platteland zullen naarmate de poli tiek van openlegging van het platte land voortschrijdt, hun betekenis, voorzover die aanwezig is, verliezen. Daarbij is het naar de mening van de S. E. R. mogelijk een verband te leggen tussen de periode, waarin het huurverschil in hoofdzaak zal zijn genivelleerd en de periode, waarbin nen de hiervoor genoemde factoren hun grootste betekenis verliezen. Op deze gronden verdient het naar de mening van de S. E. R. aanbeve ling tot een geleidelijke afschaffing van de plaatselijke loonverschillen over te gaan. De S. E. R. heeft voor het ten aan zien van de gemeenteclassificatie te voeren concrete beleid gemeend niet verder te moeten gaan dan het aan geven van algemene richtlijnen. Wat de uitwerking hiervan betreft en wel met name het ogenblik, waarop het eliminatieproces zal moeten worden begonnen, de bijzonderheden van de, uitvoering ervan en de periode, waar binnen het proces zich zal dienen te voltrekken, dit dient naar de mening van de S. E, R. overgelaten te wor den aan. het nadere overleg tussen de overheid en de rechtstreeks be langhebbende groeperingen. Duitse spion in België aangehouden De veertig jarige Duitser E. Klare is te Vei-viers in België wegens spion- nage gearresteerd en door de veilig heidsdienst overgebracht naar Brus sel. De autoriteiten deden geen mede deling over de aanleiding tot zijn ar restatie. Volgens sommigen zou hij stukken hebben gestolen uit het Navo-hoofd- kwartier te Fontainebleau. Anderen zeggen, dat de zaak minder ernstig is. Hy zou slechts stukken over de bouw van vliegvelden in Oost-België hebben bemachtigd. Een duiker daalt af. Zün gegevens zullen belangrijk zijn, wanneer er TVordt beslist over het verwijderen van het Panamese schip „Faustns", dat na een gat in de Noorderpier te Hoek van Holland te hebben geslagen, is gezonken in de Nieuwe Waterweg. Zuidafrikaans gerechtshof tegen regering-Malan De kamer van beroep van het Zuidafrikaanse Opperste Gerechtshof heeft de wet, waarbij de Zuidafri kaanse volksvertegenwoordiging be sloot tot het instellen van een parle mentair hooggerechtshof, Ongeldig verklaard. De vijf rechters namen hun besluit eenstemmig, doch iedere rechter gaf een afzonderlijke toelichting op zijn beslissing. Het parlementaire hooggerèchtshof, waarin alle leden der Zuidafrikaanse tweede en eerste kamer zitting heb ben. was door de regering-Malan in gesteld, nadat het opperste gerechts- lof een door de volksvertegenwoor diging aanvaard wetsontwerp, dat in de Kaapprovincie wonende kiezers van gemengd ras op een afzonderlijke kie zerslijst wilde plaatsen, onwettig had verklaard. De Zuidafrikaanse regering houdt staande dat het uit politiek en grond wettig oogpunt ongewenst is, dat ge rechtshoven in staat zouden zijn door de volksvertegenwoordiging goedge keurde wetten ongeldig te verklaren. TWEEDE KAMER RAPPORTEERDE OVER Algemeen verlangen naar grotere Europese samenwerking De leden van de Tweede Kamer hebben zieli blijkens het voorlopig ver slag, dat uitgebracht werd over de begroting 1953 voor buitenlandse zaken, zeer uitvoerig bezig gehouden met de buitenlandse politiek van Nederland. In dat voorlopig verslag worden tal van nadere inlichtingen aan de beide ministers gevraagd over belangrijke problemen. Lof werd toegezwaaid aan de afge treden minister van buitenlandse za ken, maar sommige leden spraken hun bevreemding uit over het feit, dat Nederland thans twee ministers van buitenlandse zaken heeft. Dit is een unicum in de wereld. Vele leden waren gekant tegen een „partijloos" stempel op het ministerie van buiten landse zaken. De buitenlandse poli tiek moet verbonden zijn met het nationale leven zoals dat belichaamd is in de constructieve politieke par tijen. Gevraagd werd of zonder portefeuille minister steeds een tegen stander is geweest van de huidige In- donesië-politiek. Men zou hem dan niet daarmee moeten belasten. Aangedrongen werd op uitbreiding van de Nederlandse delégatie naar de Verenigde Naties met parlementaire vertegenwoordigers. Bij de bespreking van de bemoeienis der V.N. met Tunis en andere kolo niale gebieden en met het rassen vraagstuk in Zuid Afrika informeer den een aantal leden welk standpunt de regering zou innemen indien In donesië hef beheer over Suriname, de Antillen en West Nieuw Guinea in de Veiligheidsraad ter sprake zou bren gen. Vele leden vroegen naar het stand punt der Tegering voor wat betreft de Ver. Naties-bemoeienis met de Zuid- Afrikaanse rassenkwestie. DE NAVO Van verschillende zijden werd ge vraagd om een overzicht van de po gingen, die zijn gedaan om de poli tieke en economische samenwerking tussen de Navo-landen te versterken. Men meende, dat alle bij de Navo- aangeslóten landen een gelijk recht op verdediging hebben. Vele leden wilden, dat Duitsland ln de Navo zou worden opgenomen. Deze leden wilden ook inlichtingen over de werking van de M.S.A. (de ECONOMISCHE ZAKEN Hoge stand der werkloosheid Een aantal Tweede Kamerleden is van mening, dat een belastingverla ging over de gehele linie noodzakelijk Is, waarbij bijvoorbeeld de inkomsten, belasting met 10 en de vennootschapsbelasting met 5 verlaagd zou kunnen worden. Dit blijkt uit het voorlopig verslag, dat door de Tweede Kamer werd uit gebracht over dè begroting 1953 voor economische zaken. In dat verslag komt vooral onge rustheid tot uiting over de relatief hoge stand van de werkloosheid. Men wilde weten wat de regering daarte gen doet en ook inlichtingen hebben over het voortschi*ijden van de indus trialisatie. Sommige leden verwachten voor de industrialisatie meer voordeel van ri sico-spreiding, waarbij de overheid een deel van het risico zou dragen van nieuwe investering, dan van be lastingverlaging. Koopkrachtverho ging en productie voor de binnen landse markt dienen sterk de aan dacht te hebben. Volgens vele leden gaf de gang van zaken bij de Benelux reden tot be zorgdheid. Moet opnieuw worden ge tracht de voorstellen voor een ge meenschappelijk monetair fonds en deviezenregime bij de Belgen ingang te doen vinden? Om de stand van de overigens gun stige betalingsbalans met het buiten land te kunnen beoordelen, vroegen sommige leden een voorraadstatistiek van Nederland. Hoe denkt de regering over de oprichting van een Europese bank voor overzeese investeringen Enkele leden pecijferden dat Neder land een structureel dollartekort heeft van 125 millioen per jaar. Hoe denkt de regering dit tekort te verla gen? Ongerust was men over de concur rentie, die de Nederlandse industrie ondervindt doordat buitenlandse re geringen exportpremies en subsidies geven. ONTWIKKEUNGS-GEBIEDEN. In het kader van de industrialisatie werd de kwestie der ontwikkelings lijs titu ut voor nijverheid en techniek nodig? Door bemiddeling van de. Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de vier werkgeversorga nisaties is aan alle bedrijven in Ne derland een folder gezonden, waarin verzocht wordt medewerking te ver lenen aan het tot stand komen van het „Nederlands instituut voor nij verheid ;eh techniek". Reods is een comité va» aanbeveling opgericht, waarin ónder meer ritting hebben de burgemeester van Amsterdam, de voorzitters der werkgeversorganisa ties en andere vooraanstaande indus triëlen. Volgens de mening van dit comité Is het met het oog op de industriali satie van groot belang, dat Neder land evenals andere landen een tech nologisch instituut bezit. Het mu seum van de arbeid te Amsterdam kan niet meer voldoen aan de eisen die aan een moderne instelling wor den gesteld. Het bezit evenwel de kern, waaruit een Nederlands insti tuut voor nijverheid en techniek kan worden ontwikkeld. gebieden besproken. Men betwijfelde of er voldoende samenwerking was tussen de gemeenten in die gebieden. Ook wilde men weten hoe de rege ring industrieën naar die gebieden zal trekken. Aandacht werd o.m. ge vraagd voor het eiland Tholen. Er is de laatste maanden een stil stand in de stijging van de industriële productie. Wat is de oorzaak Vele leden wilden weten wat er zou geschieden als op 15 Februari a.s., de datum, waarop de thans bestaande bedrijfs- en vakgroepen moeten zyn opgeheven, de publiekrechtelijke be drijfsorganen van de P.B.O. nog niet tot stand zyn gekomen, Men wilde ook de taak omschreven zien van de minister voor de P.B.O. Sommige leden meenden, dat de be vordering van de P.B.O. nooit een di recte overheidstaak kan zyn. ENERGIEVOORZIENING. De energievoorziening werd door tal van leden besproken. Gewezen werd op de mogelijkheid om goedkope elec trisehe energie te betrekken uit Zwit serland en Scandinavië. Men wilde ook weten of er in de ge meentelijke elëctriciteitstarieven een extra-belasting is verwerkt. Wat de gaspolitiek betreft, merk ten een aantal leden op, dat een stormachtige periode ls aangebroken. Zij vroegen om een gaswet, waar bij wordt geregeld wie het koppel- en transportnet voor aardgas zal bezit ten. Samenwerking van gemeenten voor het verkrijgen van grotere dis tributie-eenheden, dient bevorderd te worden. Bij de bespreking van het minwe zen werd gevraagd om een overzicht van de kolenvelden in Limburg en de Peel en naai- de ontginning van het Peelveld en de exploitatie van de vel den te Vlodrop. MIDDENSTANDS- VRAAGSTUKKEN. Bij de behandeling van de midden- standsvraag'atukken werd gevraagd wat de taak is van de interdeparte mentale raiddenstandscommissie en van de nieuwe staatssecretaris voor de middenstand. Het met rijksgarantie werkend middenstandscrediet werkt met zeer geringe verliezen en daaruit zou vol gens sommige leden blaken, dat men te hoge eisen stelt alvorens een cre- diet wordt verleend. Ook het vestigingscrediet leverde niet de verwachte resultaten op. Ge klaagd werd over de trage ontwikke ling van de middenstandswetgeving. Zyn er bH de voorbereiding van de publiekrechtelijke organisatie voor detailhandel en ambacht onoverko melijke moeilijkheden gerezen tussen de centrale organisaties? zo vroeg men. Zou de minister instelling van de onderhavige bedrijfsschappen bij de wet willen regelen? En wat ge beurt er tenslotte met de resterende fondsen en activa der geliquideerde Woltersom' '-organisaties wederzijdse bijstand-organisatie van de Verenigde Staten). Vele leden drongen aan op integra tie van de bewapeningsproductie. Overigens was men verheugd over de voortschrijdende Europese integra tie. Verscheidene leden meenden, dat het tot standbrengen van een vol ledige economische en militaire unie het doel moet zijn. Men wilde weten hoe de regering tegenover de politieke integratie en tegenover het plan Eden staat. Bij de bespreking van de O.E.E.S. werd opgemerkt, dat men nog weinig succes heeft bij de pogingen tot ver laging van invoerrechten. Ook van het vijfjarenplan, tot verhoging van de productie met' 25 is nog weinig terechtgekomen. Hoe denkt de minister over het pes simisme van monetaire deskundigen inzake de werkgelegenheid en het in ternationale handelsverkeer? DE BENELUX Algemeen was men van oordeel, dat wat de Benelux betreft de regering moet blyven streven naar een econo mische, unie. Er werd aangedrongen op Instel ling van een parlementaire Benelux- raad. Wat de Belgische waterwegen- kwestie betreft verzochten een aan tal leden de Kamer niet voor een vol dongen feit te plaatsen. Vele leden wilden dit vraagstuk opgelost zien binnen een plan voor algehele ver- voers- en verkeerscoördinatie. Men vroeg naar het regeringsstand punt ten aanzien van de Duitse een heid. Gevraagd werd voorts of de rege ring de hand houdt aan de beperking van bewegingsvrijheid voor Oost-Eu- ropese diplomaten te Den Haag. Dezelfde leden wilden weten wat de regering doet om Nederlanders vrij te krygen uit Sowjet-kampen. Een aantal leden meenden, dat de regering teveel (1.6 millioen) uittrok voor technische hulp aan minder ont wikkelde gebieden. Men kon beter een deel van dat geld in Nieuw Gui nea steken. Men wilde Ingelicht worden over de organisatie van het departement van buitenlandse zaken, dat 487 amb tenaren te 's Gravenhage en 1195 man personeel in het buitenland heeft. ONKOSTEN. Bezwaren werden gemaakt tegen de hoge representatiekosten, die jon ge diplomaten mogen declareren. Voor oudere diplomaten achtte men daarentegen de representatiegelden te gering. Vele leden hadden er zich echter over verwonderd dat onder de ver antwoordelijkheid van een demission- naire minister, die reeds genoemd werd voor het ambt van ambassadeur te Londen, juist voor de Londense ambassade zeer grote uitgaven zijn gedaan voordat de volksvertegen woordiging zich hierover had kunnen uitspreken. Deze leden drongen aari op volledige opening van zaken over de gevolgde procedure en over de fi nanciële consequenties. Watervervuiling bijna een catastrofe „De watervervuiling is een benau wend probleem en men zou het haast een catastrofe kurihen noemen", zo zeide ir. F. J. Ribbius, hoofdinge nieur van 't Rijks Instituut voor Zui vering van Afvalwater in de algeme ne vergadering van de Ned, Vereni ging tegen water-, bodem-, en lucht verontreiniging te Utrecht, Prof. W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening, was van mening, dat voor de zoetwatervoorziening een internationale oplossing gezocht zal moeten worden in de Europese een wording en wel door het instellen van een „natte pool", naast de bestaande „groene (landbouw) mooi". Mevrouw dr. N. L. WibautIsebree Moens hield een inleiding over de be strijding van de verontreiniging door het industriële afvalwater, waar in •de practyk nog maar weinig aan ge daan is, aldus spr. BEN BOEKJE OVER, EUROPESE KUNST In „De Practische Bibliotheek" van de uitgeverij Born te Assen verscheen een zeer aanbevelenswaardig deeltje „Kleine Geschiedenis van Europese Kunst" door C. Doelman. Dit be knopte, helder en bevattelijk geschre ven gidsje is een bijkans ideaal hulp middel voor diegenen die wel belang stelling hebben voor de kunst, maar die er toch geen duidelijk Inzicht in hebben omdat zij de grondslagen en de ontwikkelingslijnen niet kennen of vergeten zijn. Men stapt natuurlijk in een bestek van nog geen 75 pagina's met zeven mijlslaarzen door de kunst, wanneer men enkele duizenden jaren vóór on ze jaartelling begint en eindigt op heden, maar Doelman heeft kans gezien de wezenstrekken van de zeer grote figuren en de grondslagen van de grote stromingen: de praehistorie, Griekse en Romeinse culturen, de Middeleeuwen, Renaissance en vooral ook de moderne tijd, duidelijk naar voren te brengen, Men kan deze „Kleine Geschiedenis" dan ook even eens van harte aanbevelen aan hen die wèl wat van kunstgeschiedenis afweten, en die graag de hoofdlijnen nog eens duidelijk getrokken zien door een bevoegd, modern kunstcri ticus. De prijs van het boekje, 2,90 gebonden, kan wel haast voor nie mand een bezwaar zijn. Er staan zelfs nog een dertigtal illustraties in-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 10