PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Nederland zal als eerste Europees Defensieverdrag bekrachtigen Nog altijd heeft landbouwend Graauw een bruikbare haven Kantlijn LEIDER VAN DE AMB0NESE WOONOORDEN TRAD AF Vandaag 195e Jaargang-No. 265 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Boss hardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 et. per week, f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 Nov. '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 et. per mm. Minimum p. advertentie t 3. Inc. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel»p van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51. telef. 3841. Goes, Lange Vorslstraat 63. telef. 2475 (b.g g 2228). Oostburg, Finlandstraat 2. telef- 16. Terncuzen. Brouwcrijstr. 2. Zioiikzee. N. Bogerdstr. C 160. iele:. 26. MR. D. U. STIKKER VERWACHT Ook een economische federatie zal nodig blijken te zijn De Nederlandse ambassadeur te Londen, mr D. U. Stikker, heeft Woensdag tegenover de pers de verwachting uitgesproken, dat Neder land het eerste land zal zijn dat het verdrag voor een Europese defensie- gemeenschap zal bekrachtigen. Mr Stikker zei, dat Nederland van mening is. dat de verdedigingsgemeenschap een volledige federatie op politiek en economisch gebied noodzakelijk maakt. Hy gaf te kennen, dat de Nederlandse steun voor het politieke gezagsorgaan zou kunnen afhangen van de bereidheid der betrokken landen, om ook een economische federatie aan te gaan. Mr Stikker verwachtte, dat het wetsontwerp voor de bekrachtiging van het E. D. G.-verdrag binnen twee weken bij het Nederlandse par lement zou worden ingediend en dat De Katholieke Volkspartij heeft dezer dagen wederom een rap port gepubliceerd over de posi tie, waarin in Nederland de z.g. middengroepen der bevolking verke ren. Reeds twee rapporten waren daaraan voorafgegaan en de conclu sies, waartoe men telkens weer komt, blijven de zelfde. Zij komen er op neer, dat het deze middengroepen slecht gaat, dat zij in veel bekrompe- ner levensomstandigheden verkeren, dan vóór de oorlog het geval was en dat zulks voor het Nederlandse volk als; totaliteit een ernstige schade dreigt te worden. Het rapport vol staat zelfs niet met de constatering, dat het mis is met de middengroepen, het spreekt uitdrukkelijk van een noodtoestand. Waartoe die noodtoestand leidt, maakt het rapport duidelijk. Deze middengroepen, die vroeger de bron nen waren, waaruit kunst en cultuur hun in Nederland toch al schamele voeding putten, zijn niet meer in staat manifestaties bij te wonen, of kunstwerken aan te kopen, of op drachten te geven tot vervaardiging daarvan. Daardoor verkeert onze ge hele kunstenaarsbevolking in nood. Een beeldhouwer haalt nauwelijks een inkomen van 2000 per jaar, to neelspelers verdienen tussen de 2000 en 7000, toonkunstenaars tussen de 2000 en 4000, alle let terkundigen en vele andere kunste naars moeten bijbaantjes hebben, kunnen, eigenlijk hun kunst alleen in hun vrije tijd beoefenenDit alles is de terugslag van de krappe beur zen, waarmede de middengroepen rond moeten komen. Hoe zijn deze middengroepen zo in het gedrang geraakt? Het rapport van de adviescommissie voor de middengroepen heeft ge tracht deze vraag te beantwoorden. Zij, gaat daarbij uit van het stand punt, dat tot de middengroepen niet ferekend moeten worden de zelfstan- ige ondernemers, maar dat deze groepen bestaan uit „hoofdarbeiders in loondienst en de beoefenaars dei- vrije beroepen". Welnu, deze hoofdar beiders en beoefenaren der vrije be roepen zagen als gevolg van de na oorlogse economische toestand (en ons inziens ook als gevolg van de po litieke situatie) het consumptieni veau van de zeer grote groep der uit voerende arbeidskrachten aanzienlijk stijgen en aan de andere kant de on dernemers voor de noodzaak staan van aanzienlijke investeringen. Daar bij zijn de salarissen van de midden groepen ingeschoten. Er bleef voor de noodzakelijke verbetering daar van te weinig over. Op grond van deze verklaring van het euvel, kan men het genees middel voor deze kwaal wel ra den. Het bestaat uit salarisverhoging en belastingfaciliteiten voor de mid dengroepen. In vier jaar tijd zouden de middengroepen 30 procent salaris verhoging moeten hebben, willen him levensomstandigheden dezelfde wor den als vóór de oorlog. De overheid zou moeten voorgaan door de ambte naarssalarissen te verhogen. De parti culiere werkgevers zouden dan van zelf volgen. Met de lonen zouden ook de pensioenen moeten worden ver hoogd, terwijl er een sterke progres sie zou moeten komen in de kinder toeslag. Secundair zouden de midden groepen geholpen kunnen worden door verlaging van de loon- en in komstenbelasting en verruiming van de aftrek voor studiedoeleinden en bizondere lasten. van iII--I- 1 wij dezer gen nog gepleit. Er kan niet genoeg op gewezen worden, dat het de midden groepen zijn, die het veelvuldigst hun kinderen laten studeren en dat de statistiek uitwijst, dat in deze mid dengroepen de meeste kinderen wor den aangetroffen, die het praedicaat „begaafd" verdienen. Houdt men met deze factoren geen rekening, dan zal het Nederlandse volk daardoor zonder twijfel geeste lijk armer worden. Rapporten zijn rapporten. Zij ple gen in een boekenkast terecht te komen en na een paar weken kijkt geen sterveling er meer naai'. Zij hebben evenwel het nut, dat zij enkele mensen wakker schudden. Die zich dan blijvend bezig houden met het probleem. Na lange tijd heeft zulk een rap port dan toch soms resultaat. Moge dat het geval zijn met dit rapport van de adviescommissie voor de middengroepen van de K.V.P. er geen ernstige moeilijkheden aan een goedkeuring in de weg gelegd zouden worden. Er waxen geen grondwettelijke hinderpalen, daar reeds een wetsontwerp voor de nood zakelijke grondwetswijzigingen in eerste lezing door het parlement is aangenomen. Tachtig procent van de leden der Staten-Generaal zou, naar mr Stikker verwachtte, vóór het E. D. G.-verdrag stemmen. DUITSE MEDEWERKING Naar de mening van mr Stikker moeten de Westelijke mogendheden de huidige gelegenheid aangrijpen, om tot een accoord te komen, dat de Duitse medewerking bij de verdedi ging verzekert. Hij zeide, dat de Nederlandse re gering veel vertrouwen heeft in de houding van de huidige Westduitse regering en van kanselier Adenauer. „Deze laatste ken ik goed en ik heb de grootste bewondering voor hem", zo zeide mr Stikker. Hij meende, dat rekening moet worden gehouden met de openbare mening in West-Duits- land en dat er „geen discriminatie" tegen Duitsland moet zyn binnen de E. D. G. Uiteraard, zo voegde hij hieraan toe, hebben toespraken van de laatste tijd, zoals die van generaal Ramcke, bezorgdheid gewekt, maar wij ver trouwen, dat dr Adenauer in staat zal zijn het juiste democratische ge voel voor een Verenigd Europa te scheppen. Mr D. U. Stikker. Nederlands am bassadeur te Londen: vertrouwen in West-Duitsland. Debat over apartheidspolitiek begonnen Bedreigt deze kwestie de vrede? In de speciale politieke commissie van de Ver. Naties is Woensdag het debat begonnen over de apartheids politiek in Zuid-Afrika, welke kwestie door de Arabische en Aziatische leden is aanhangig gemaakt, omdat deze kwestie de vrede zou bedreigen. De leider der Zuid-Afrikaanse dele gatie, Jooste, betwistte het recht der Ver. Naties om zich met de kwestie in te laten. Volgens hem zou het van wijsheid en staatsmanschap getuigen, als men zich eerst zou bezinnen, voor dat men iets doet, dat „wellicht tot een zekere ontbinding van de Ver. Na ties leidt". De Zuid-Afrikaanse dele gatie diende een resolutie in, waarin de Ver. Naties zich onbevoegd zouden verklaren de kwestie te behandelen. De agenda-commissie van de alge mene vergadering der Ver. Naties heeft Woensdag besloten de benoe ming van een nieuwe secretaris-gene raal op de agenda te plaatsen. De algemene vergadering en ook de Veiligheidsraad moeten nu over deze zaak beslissen. Op zoek naar verdwenen Zweedse diplomaat Hij werd in 1945 gevangen genomen door Russisch leger Zweden heeft de Sowjet-Unie verzocht een van zijn diplomaten, vrij te laten, die door het Rode Le ger werd gevangen genomen, toen dit in 1945 Boedapest binnentrok. Deze diplomaat, Raoul Wallen-' secretaris van de Zweedse legatie, bood hulp aan verplaatste perso- nen en andere slachtoffers van de oorlog in Boedapest. De Sowjet-regering had Zweden korte tijd later medegedeeld, dat het Rode Leger Wallenberg onder zijn hoede had genomen in de al gemene verwarring tydens de be zetting van Boedapest en dat hy later op eigen gelegenheid was ver trokken. Nasporingen in het gehele gebied der Sowjet-Unie hadden aan getoond, dat hij daar niet was, al dus de Sowjet-regering. In Zweden bleef men echter ge loven, dat Wallenberg in de Sow jet-Unie gevangen wordt gehouden. De vorige maand zou de Zweedse regering nieuwe bevestiging hier van hebben ontvangen. Er is nog niet geantwoord op het Zweedse verzoek. Wilde staking bij weverij te Enschede Een wilde staking, waarbij 44 per sonen zijn betrokken, is uitgebroken in de weverij van de N.V. „Ter Kuile Cromhoff" te Enschede. De wevers zrjn van oordeel, dat zij door een nieuw tarief, dat in tal van onderne mingen in Twenthe reeds is inge voerd, minder zullen gaan verdienen. De weverij is als gevolg van deze staking stilgelegd. Skilopers zoeken naar ingesloten houthakkers Dorpen door hevige sneeuwval geïsoleerd Jagers en patrouilles ski-lopers zijn op zoek naar de houthakkers, die in de nacht van Maandag op Dinsdag j.l. aan de OostenrijksDuitse grens door een hevige sneeuwstorm zijn overvallen en van wie men sindsdien niets meer heeft vernomen. Men neemt aan dat zij ingesloten zitten in de berghut op de Zamserloch in Ty rol. Volgens berichten uit Tyrol en uit de provincies Salzburg en Vorarl- berg zijn verscheidene dorpen door de hevige sneeuwval van de buitenwe reld afgesneden. Men vreest, dat twee arbeiders van een magnesium-verwer kende fabriek in Tyrol onder de sneeuw zijn geraakt en omgekomen zijn. Kinderbijslag voor 30 kinderen De inheemse inwoners van Frans West Afrika zijn bijzon der ingenomen met de kinder bijslagwet, die de Franse rege ring invoerde. Maar de Franse bisschoppen in dat gebied zijn er mindei opgetogen over. Daar bestaat namelijk nog de mogelijkheid, dat negers meer dan eén vrouw huwen. Nu de inkomsten stij gen als men meer kinderen heeft is er een algemene nei ging om de vermeerdering van kroost te bespoedigen door het huwen van meer dan een vrouw. Het komt reeds veel vuldig voor, dat een inheemse huisvader kinderbijslag krijgt voor 30 kinderen en men ziet nog grotere mogelijkheden in de nieuwe wet. Koning Frederik van Denemarken heft de dirigeerstok tijdens de repetitie van Wagner's „Meistersinger" met het orkest van de Koninklijke Zweedse Opera in Stockholm voor de gala-voorstelling ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van zijn schoonvader, Koning Gustanf Adolf van Zwe den. Koning Frederik, die een talentvol musicus is, heeft reeds bij vele gelegenheden orkesten geleid. Duitse oorlogsmisdadigers naar Breda overgebracht Naar wij vernemen zijn alle Duitse oorlogsmisdadigers, die verblijf hiel den in het strafgesticht „Norgerha- ven" te Norg in totaal ongeveer 60 man verleden week overge bracht naar de strafgevangenis te Breda. Onder hen zrjn 14 misdadi gers, die levenslange gevangenis straf kregen. In de gevangenis te Breda bevinden zich reeds geruime tijd de tot levenslange gevangenis straf veroordeelde Nederlandse po litieke delinquenten. MET INGANG VAN 16 NOVEMBER Generaal P Scholten is teleurgesteld Generau l-majoor b.d. F. Scholten, heeft aan de ministers van Uniezaken en Overzeese rijksdelen en van maatschappelijk werk verzocht. Item met ingang van 16 November a.s. ontslag te willen verlenen uit zijn functie van hoofdleider der Ambonese woonoorden in Nederland. Dit verzoek is ingewilligd onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Uit mededelingen, die de heer Scholten enige tijd geleden aan een redacteur van het A.N.P. heeft ge daan bleek reeds, dat hij teleurge steld is over bepaalde maatregelen van de regering. Met name had hij aangedrongen op het toekennen van de status van K.L.-militair aan de Ambonezen. Naar wij vernemen, zal als op volger van de heer P. Scholten worden benoemd tot commissaris voor Ambonezenzorg, de heer J. van Ringen, thans adjunct-directeur van de dienst uitvoering werken. De heer van Ringen zal in verband hiermede tijdelijk overgaan van de D.U.W. naar het ministerie voor maatschappelijk werk, dat de gehe le zorg voor de Ambonezen op zich zal nemen. DE „MODDERMAN" BAGGERT EN.... Schepen tot 200 ton kunnen er zonder moeite in- en uitvaren Van Graauw naar Hulst, of. zo men wil, van Hulst naar Graauw, strekt zich thans een model-straatweg uit. De fraaie, gelijkvormige klinkers lig gen keurig gerangschikt en niets herinnert meer aan de primitieve toe stand van nog slechts kort geleden. „Middeleeuws was het hier, en vijftig jaren ten achter by overig Nederland", aldus een ingezetene, die het met de historische juistheid niet nauw nam, maar de vroegere situatie wel zui ver kenschetste De nieuwe weg ligt door de kom van het rustige Graauw, als een nieuwe gangloper in een oud, maar solide huis: fris en wat uitdagend, zo van „hier ben ik!" Tja, daar hy er? hij, maar hoe kwam „Via de haven van Graauw!" ver telt ons de burgemeester, mr. F. J. Schlüter, en in zyn stem klinkt een ondertoon van gepaste trots. Even. als voor de nieuwe weg Clinge Nieuw Namen, zijn namelyk ook voor de weg HulstGraauw alle be nodigde klinkers aangevoerd Ada de haven van het landbouwende Graauw. gelegen op enkele kilome ters afstand van de kom dér ge meente en beter bekend onder de naam De Paal. In De Paal bezit Graauw een haven, welke weliswaar niet groot, maar toch doeltreffen der is, dan menigeen zou vermoeden en daarom klinkt er in de stem van de burgemeester een ondertoon van gepaste trots, wanneer hij over zijn haven spreekt. Er is een tijd geweest, dat de ha ven van Graauw een bloeiende ha ven was. Daarvan getuigt de ver ordening op de havengelden, waar in nog sprake is van koeien, kalve ren, varkens, kruidenierswaren meu bilair enz.; levende have dus, en goe deren, welke per schip over de Wes- terschelde, via het Speelmansgat in De Paal werden aangevoerd en van daar werden getransporteerd door Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Het vervoer per schip werd voor een groot deel echter vervangen door het transport per as en zo vermin derde het belang van de haven van Graauw. Niet langer dus vaart schip na schip deze tijhaven binnen, maar toch... NOG STEEDS IN BEDRIJF Maar toch bleef de haven nog steeds in bedrijf, zoals gebleken is by de aanvoer van klinkers en zoals blijkt uit de aanvoer van landbouw producten per schip. Zoals ook nog blijkt uit de bescheiden vissersvloot: vier mosselvissers, twee botvissers Graauw hun thuishaven vinden. En tussen Kerst en Nieuwjaar ligt de haven vol met binnenschepen, waar van de schippers hun waladres in Graauw hebben... Er is een vaste havenmeester, die tevens de scepter zwaait over de weegbrug en men vindt er een klei ne scheepswerf, waar vissers- en binnenschepen gekalefaterd kunnen worden en waar van tijd tot tijd zelfs een plezierjachtje, soms gebouwd voor Belgische opdrachtgevers van stapel loopt! Het ls uiteraard géén veelomvat. tend bedryf en burgemeester Schlü- ter bezit ruim voldoende realiteits zin om zulks te beseffen: „Gróte mogelijkheden", zo zegt liij dan ook, „gróte mogelijkheden biedt de ha ven niet, maar toch voldoende om het op peil houden ervan te bevorde ren". (Vervolg op pag. 2). T eraardebestelling Dr. Chaim Weizmann Dr. Chaim Weizmann, eerste pre sident van Israël, is Dinsdag ter aarde besteld in zijn geliefde boom gaard in Rehoboth van waar men uitziet op Jeruzalem en de heuve len van Judea. Men was van alle streken van Israël en uit vele lan den naar het kleine plaatsje op 25 km. afstand van Tel Aviv gekomen om de laatste eer te bewijzen aan de staatsman en geleerde, die de Joden terugvoerde naar hun „be loofde land." De indrukwekkende begrafenis- en twee Noordzeevissers, die in plechtigheid duurde 1?» uur. Oplevende guerillastrijd op de Philippijnen Een aanval op een stad Leden van de Philippijnse stam der „Huks", welke in de afgelopen oor log tegen de Japanners heeft ge streden en die na de oorlog de wa pens opvatte tegen de huidige Phi lippijnse regering, hebben in de nacht van Dinsdag op Woensdag twee aanvallen uitgevoerd op de stad Porac, in de provincie Pam- panga. Hierbij zijn veertien burgers en drie hulppolitieagenten om het le ven gekomen. De aanvallers verloren acht doden, terwijl zeven hunner in het gevecht, dat een uur heeft ge duurd, werden gewond. De. „Huks" wisten bij hun terugtocht deze ge wonden mee te nemen. Na de strijd heeft de politie 23 personen gearresteerd, die van sa menwerking met de „Huks" ver dacht worden. Een andere groep „Huks" heeft een overval op een boerderij uitge voerd. Hierbij kwamen vier landar beiders om het leven, terwijl zes personen werden gewond. Millioenen-opdracht voor ..Polynorm" De N.V. Nederlandse metaalindus trie „Polynorm" in Amersfoort heeft met de luchtmacht der V.S. in Euro pa een contract gesloten voor de bouw van een stalen prefab-opslag- loods voor een Amerikaans lucht macht depót in Chateauroux (Frank rijk). De opslagloods zal 1.187.221 dollar kosten, waarbij nog 61.644 dol lar komt voor verpakking, verzeke ring en transport. Korte inbrekersvreugde Een surveillerende rechercheur te Ede zag een jongeman verdacht rondhangen. Hij nam hem mee naar het politiebureau. Daar bleek, dat de knaap ruim ƒ9000 bij zich had en enkele gouden voorwerpen. Hij had enkele uren tevoren ingebroken in een garagebedrijf te Zuid Bommel. Slechts enkele uren had hy van dat verboden bezit genoten! Bonn geeft niet toe aan Arabische eisen In een radiovraaggesprek heeft de Westduitse bondskanselier, dr Ade nauer, verklaard, dat West-Duits land zal vasthouden aan zijn schade vergoedingsovereenkomst met Israël en niet zal toegeven aan de Arabi sche eisen. Wat de Saarkwestie betreft, wacht hij op een antwoord van de Franse minister van buitenlandse zaken op zyn jongste brief. De verkiezingen van 30 November a.s. zullen door Duitsland niet erkend worden. „Overval" te Lier bleek moord in koelen bloede Chauffeur vermoordde zijn vrouw „zonder reden" De kwestie van de overval op het gezin van de buschauffeur Necs-Ver- cammen in het gehucht Anderstad in de buurt van de Belgische plaats Lier, is tot klaarheid gebracht. Zoals men weet zou dé. vrouw van de heer Nees, Hélène Vercammen, in een on diepe sloot verdronken zijn, nadat zij door een drietal onbekende aanval lers van een smalle brug was geduwd. Algemeen was men in de omgeving en ook in politiekringen al zeer ver wonderd, dat Staf Nees na zelf uit het water te zijn gekropen hij was slechts tot aan het middel nat eerst hulp ging halen op een nabu rige hoeve, alvorens met het redden van zijn vrouw en zijn beide dochter tjes van respectievelijk 5 en 1% jaar te beginnen De gendarmerie voelde de verdachte danig aan de tand en deze verklaarde tenslotte snikkend, dat hij zyn vrouw in koele bloede heeft vermoord, door haar onder wa ter te duwen tot de levensgeesten waren geweken. De man had zelf zijn vrouw en zyn kinderen van de brug afgeduwd en was na zijn misdaad als een waan zinnige naar de hoeve van z'n schoon ouders gelopen om hulp te halen. Na zijn bekentenis verklaarde Nees „Ik moet gek zijn geweest, ik weet niet waarom ik het heb gedaan". Het ge val verwekte des te meer beroering, omdat zowel het slachtoffer als de moordenaar gunstig bekend staan en er van echtelijke onmin niets bekend was. Wel werd van de krachtig ge bouwde Nees verteld, dat 't een een zelvig man was terwijl anderen hem ook als eigenzinnig betitelden. is het 950 jaar geleden, dat de Angelsaksische koning Aethelred II de in Northumber land wonende Noormannen liet overvallen en vermoorden, wel ke gebeurtenis in de Engelse geschiedenis is blijven voortle ven als de Briccius-dag. Nog steeds daalden geen duikers naar de Faustus Hel weer was onguns'ig De situatie in de mond van de Nieuwe Waterweg, waar het wrak van de „Faustus" ligt, is Woensdag weer iets gemakkelijker geworden Men durft thans schepen met een diepgang van 10 meter te laten passeren- In overleg met de heer C. A. Black, director van het Salvage-depart ment of the Royal Navy, is besloten het wrak zo snel mogelijk in stuk ken te laten springen. De heer Black zei: „This will be a bloody job of sweat and tears" (Dit zal een zwaar karwei van zweet en tranen worden). Woensdagmiddag te vier uur lagen bij het wrak de Engelse bergings- vaartuigen Uplifter en Succour. Uit zee arriveerden toen juist de Lc 15 uit Engeland en de A 828 van de Nederlandse marine met de zware Engelse sleepboot Restive. Aan materiaal ontbrak het dus niet, maar de weersomstandigheden werden niet voldoende gunstig ge oordeeld om met de duikerarbeid aan te vangen. Men zou het Donder dagmorgen proberen. DE VERWACHTt WEINIG WIND. Weersverwachting, medegedeeld door het KN.MJ. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. Op de meeste plaatsen droog weer met nu en dan wolkenvelden. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Noord-West en Noord-Oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1