mxmm EEN KWARTEEUW WETHOUDER VAN YERSEKE D.D.D. Zeeuwse Almanak SCHADE AAN WESTKAPPELSE DIJK BEDRAAGE ROND f 200.000 HUISMAN HISTORISCH KERKJE VAN MELISKERKE IN VERVAL EEEE22=mH23 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 EEN ZELDZAAM JUBILEUM Vanavond wordt de heer P. de Koeyer in de raadsvergadering gehuldigd Zilveren jubilea zün aan de orde van de dag, doch een jubileum zoals vanavond in de gemeenteraad van Yerseke zal worden herdacht, behoort toch zeker wel tot de zeldzaamheden. In September jl. was het namelijk vüf en twintig jaar geleden, dat de heer P. do Koeijer Lz. voor de eerste maal tot wethouder van deze gemeente werd benoemd en sedertdien heeft hij in deze functie onafgebroken zyn beste krachten gegeven om Yerseke te helpen besturen. Door omstandigheden moest de her denking van dit jubileum in Septem ber worden uitgesteld, doch thans zal zeer terecht in de gemeenteraadsver gadering hieraan bijzondere aandacht worden gewijd. Een kwart eeuw me de leiding geven aan een gemeente is geen sinecure, want vooral in de na oorlogse jaren vergt dit heel wat tijd. In de periode, dat de heer De Koeijer zich nog geheel aan zijn landbouw bedrijf moest wijden, was dit niet altijd even gemakkelijk. „Toch heb ik niet veel vergaderin gen van B. en W. en de raad gemist", vertelde ons de jubilaris. Eigenlijk maakte hij reeds van 1919 af het wel en wee van zijn woonplaats van meer nabij mee. want in dat jaar werd hij voor de Chr. Hïst. Unie gekozen tot raadslid. Uiteraard heeft hij in deze langdurige periode verschillende bur- gemeeshers en collega wethouders zien komen en gaan. Zo werkte hij ach- Advertentie. Iflllfl- Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds llltSl3G ereer. De helder vloeibare m"wu3 D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GB>JEÈSMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Weg naar Arnemuiden moet verbeterd worden Bus Middelburg Goes voorlopig niet door het dorp Sinds enkele dagen rijden de bus sen MiddelburgGoes niet meer door Arnemuiden. De directie van de „Stoomtram Walcheren" moest hiertoe besluiten omdat de toestand van de weg (ruim 500 mëter) te slécht was geworden, mede als ge volg van het slechte weer van de laatste dagen. In de raadsvergadering van Ar nemuiden is over deze beslissing intussen reeds door verschillende le den teleurstelling uitgesproken en, naar wij vernamen, heeft burgemees ter J. van der Bos Dinsdagmorgen terzake reeds een bespreking ge voerd met de directie van de „Stoom tram Walcheren." Daarbij is toege zegd, dat de dienst door Arnemui den weer gereden zal worden, zo dra de toestand van de weg dit toe laat. Indien het weer minder slecht wordt, zou dit misschien zelfs op korte termijn mogelijk zijn, althans wanneer de putten in de weg worden gedicht. Maar eigenlijk moet deze slechte grindweg eerst afdoende ver beterd worden. Intussen vernamen wü ook, dat Ged. Staten in de a.s. bijeenkomst van de Prov. Staten zullen voorstel len deze weg op het tertiaire we genplan te brengen. Door de Prov. Waterstaat en de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht wordt een verbetering reeds voorbereid, zodat deze terstond na een even tueel gunstig besluit van de Staten ter hand genomen zou kunnen wor den. Men wil dan de weg opnieuw onder profiel brengen en van een klinkerbestrating voorzien, waarme de wellicht een bedrag van onge veer 40.000 gemoeid zal zijn. In elk geval hoopt men het werk zo snel mogelijk tot uitvoering te bren gen, waardoor aan een inderdaad onhoudbare toestand een einde zou worden gemaakt. De directie van de Stoomtram Walcheren heeft inmiddels ook toe gezegd in toekomstige gevallen ook tijdiger te zullen waarschuwen. De lossing van de „Pebane" gaat voort Ook Dinsdag was men de gehele dag met de lossing van de lading van het Portugese s.s. „Pebane" be zig. De geloste hoeveelheid bedroeg Maandag ongeveer 75 ton. Er werd gebruik gemaakt van bakken. La dingexperts waren aanwezig om de eventuele schade aan de lading vast te stellen. RESERVE-EXEMPLAAR „Wat hei huis verliest, vindt het luiis terug", placht onze mama op te merken, wanneer er iets zoek was. Deze simpele levenswijsheid blijkt soms echter ook buitenshuis op te gaan, zoals een dame ondervond, die in de afgelopen zomer een tochtje per boot had gemaakt naar de oesterperce len in de Oostersclielde. Ze was zeeziek geworden en had daarbij, naast het gebruikelijke offer, ook haar kunstgebit aan de visjes ge schonken Dezer dagen viste de eigenaar van het door de dame bezochte perceel naar oesters en.... verschalkte tevens het kunstgebit! De vangst werd prompt naar de eigenaresse teruggestuurd en hoewel deze intussen ongetwijfeld een nieuw kunstgebit zal hebben aangeschaft, kan het oude wellicht, na reiniging, weer eens dienst doen. Als reserve-exemplaar bij een boot tochtje bijvoorbeeld tereenvolgens met de burgemeesters Sinke, H. C. J. Gunning, Brouwer, mr. M. Vlaming en sinds 1946 met burgemeester A. C. Willemsen. Na de bevrijding was de heer De Koeijer ongeveer' anderhalf jaar waarnemend burgemeester. Als wethouder heeft hij gewerkt met de heren C. Hartog, M. Mol, H. Scheele, J. C. Cornelisse en tot op heden met de heer C. Pekaar. Ook over de ondervonden mede werking van de raadsleden is de ju bilaris vol lof. Er waren wel eens meningsverschillen, doch met eerbie diging van elkanders principe, had men steeds de belange* van Yerseke op het oog. Veel is veranderd in de afgelopen kwart eeuw. Op de laatste raadsvergadering, welke de heer De Koeijer als waarnemend burgemees ter leidde, werd destijs in principe besloten tot verbetering van de Oude- dijk. Na de bevrijding vormde de wo ningbouw één van de grote vraagstuk ken en graag zal de heer De Koeijer er nog aan medewerken om het, huis vestingsprobleem in Yerseke verder te helpen oplossen. Vele jaren is hij ook ambtenaar van de burgerlijke stand. „Hoeveel paartjes ik reeds heb getrouwd, kan ik op geen stukken na zeggen". En dan moet de jubilaris een eind maken aan ons onderhoud. Hoewel zijn zoon thans de dagelijkse leiding op het bedrijf heeft, is de tijd van de heer De Koeijer nog druk bezet. Im mers, hij is volgend jaar ook drie-en- dertig jaar gezworene van het Wa terschap „De Breede Watering bewes ten Yerseke", welke functie even eens het nodige werk meebrengt. Vooral wanneer men zijn taak opvat zoals de jubilaris. „Want, wanneer ik iets aanpak, tracht ik het ook zo goed mogelijk te doen". Bouw van Prot. Chr. Streekziekenhuis te Goes Alle Bevelandse Hervormde gemeenten nemen deel Dinsdag kwam de classis Goes der Ned. Herv. Kerk in de Prins van Oranje te Goes bijeen, onder leiding van ds A. Postma van Kamperland. Ds J. A. Talma, van 's Heer Arendslterke, deed verschillende me dedelingen over het te bouwen Prot. Chr. streekziekenhuis te Goes, waar van wel de belangrijkste was, dat al le Hei-vormde kerkeraden en kerk voogdijen van Zuid- en Noord Beve land de garantieverklaring hebben getekend of zullen tekenen. Van en kele was deze nog niet binnengeko men, maar mondeling werd medege deeld, dat men daar achter de plan nen stond. Na deze mededelingen werd over gegaan tot het opmaken van voor drachten voor commissarissen en bestuursleden van dit toekomstige ziekenhuis. In de namiddagvergadering werd gesproken over het huwelijksrapport van de Synode der Ned. Herv. Kerk, na een inleiding hierover van ds S. P. de Roos, die zelf in de commissie ter voorbereiding van dit rapport zitting heeft gehad. SPOEDVERGADERING POLDERBESTUUR Dijkgeschot zal aanzienlijk verhoogd moeten worden Als gevolg van de zeer omvangrijke schade, welke de zeewering te Westkapelle is toegebracht, heeft het dagelijks bestuur van do Polder Walcheren zich genoodzaakt gezien, de algemene vergadering voor te stellen, het dijkgeschot voor 1953 aanzienlijk te verhogen. Hoewel een raming van de herstelkosten nog niet beschikbaar is, gaat men uit van een bedrag van rond ƒ200.000. Het Polderbestuur zal morgen in een spoedeisende vergadering hebben te beslissen over het voorstel om ter dekking daarvan het dijkgeschot van de ongebouwde eigendommen met 6 per ha te verhogen tot 56 per ha. schotbare grond en tot 47,80 per ha vrij land en het dijkgeschot voor het gebouwd met 3 per 100 be lastbare opbrengst te verhogen tot 9 per 100 belastbare opbrengst. Over 3500 k 4000 m2 is de glooiing van basalt- en betonzuilen vernield en werden de ondergelegen kleilaag en 't daaronder gelegen zandlichaam uitgespoeld, zodat ook gedeelten van de nieuwe betonbekleding op het bo- venbeloop zijn onderspoeld en omlaag stortten. Voorts werd aan de zee wering nog ca 800 k 1000 m2 steen glooiing vernield. Bij het opmaken van een herstel plan had het dagelijks bestuur twee mogelijkheden: óf thans noodherstel en definitief herstel in het volgend voorjaar, óf reeds nu definitief her stel. Het eerste zou goedkoper zijn, doch daar staat het nadeel tegen over, dat in dat geval réeds nu uit gaven voor noodherstel moeten wor den gedaan. De doorslag gaf echter het feit, dat men aan het begin van het stormseizoen staat en dat men dus tot April 1953 een zeer groot risico zou lopen. Het college is daarom eensgezind van mening, dat aan onmiddellijk de finitief herstel verre de voorkeur moet worden gegeven; het heeft de ingenieur van de Polder inmiddels gemachtigd daartoe de voorbereiden de maatregelen te treffen. Het voor stel tot verhoging van het dijkge schot is gedaan, omdat men het in strijd met een juist financieel beheer en niet verantwoord vindt, de finan ciële gevolgen van de stormschade naar de toekomst te verschuiven. De kosten worden voor de helft door de ongebouwde en voor de andere helft door de gebouwde eigendom men gedragen. Voordat Donderdagmiddag te Middelburg hierover vergaderd wordt, zal het Polderbestuur een excursie naar Westkapelle maken om de scha de aan de dyk in ogenschouw te nemen. De Winkler Prins zegt het ook: Toevoeging 1 verbetert de smaak van de koffie! ALGEHEEL HERSTEL NOODZAKELIJK Monumentenzorg keurde restauratieplan goed Het aardige, uit de 13e eeuw daterende kerkje van de Ned. Hervormde gemeente te Melis- en Mariekerke, dat op de monumentenlijst voorkomt, verkeert in een zo vervallen staat, dat een algemene restam-atie dringend noodzakelijk is. Naar wij vernemen is het door ir. A. Rothuizen te Middel burg daarvoor ontworpen plan inmiddels reeds door Monumentenzorg goedgekeurd. Het kerkgebouw is bouwvallig ge worden. De buitenmuren zijn slecht, de steunberen niet minder, maar het ergste is de toestand van het dak, dat geheel vernieuwd dient te worden. Men heeft zeer veel last van lekkage. Het bestaande toegangsportaal zal moeten verdwijnen, opdat de ingang in de oorspronkelijke toestand kan worden hersteld. Ook het interieur behoeft nodig voorzieningen. Gedu rende de inundatietijd heeft de kerk nog dienst gedaan als graanpakhuis, met het gevolg, dat verzakkingen zijn ontstaan. Aanvankelijk hoopte de kerkvoogdij, dat nog dit jaar met het restauratie werk begonnen zou kunnen worden, Advertentie VERKOUDHEID BLO NT VIA 0E 1 BLOEDSOMLOOP Als de verkoudheidskiemen zich vast zetten. raken uw ademhalingsorganen verstopt. Het natuurlijke afweermiddel, de bloedsomloop, raakt In de knel. U krijgt het benauwdde besmetting woe kert voort. Geef de microben geen Kans, Ga ze te lijf met MENTHO-REX. Wrijf borst, keel en rug er flink mee in en de 8 genees- krachUge oliën van MENTHO-REX ja gen het bloed weer door de weefsels. MENTHO-REX verdrijft de kou vla de bloedsomloop, zonder dat u iets hoeft in te nomen. Grote pot Mentho-Rex f. 1.25. Winkelgalerij te Middelburg? Naar wij vernemen bestaat het plan op het braak liggende terrein bij de hoek van de Lange Delft en de Segeerstraat te Middelburg een win kelgalerij met bovenwoningen te bou wen. Er is optie verleend aan een aannemer, die zal pogen voor deze bouw een financiering te verkrijgen. Vlieger Viruly sprak in Goes en Middelburg De bekende vlieger-schrijver A. Viruly heeft Dinsdagmiddag in de aula 'van het Chr. Lyceum te Goes leerlingen van deze school en Dins dagavond in de Schouwburg te Mid delburg scholieren van de R.H.B.S. en het Gymnasium aldaar, namens de - Rijksluchtvaartdienst toegespro ken. De bedoeling van deze bijeen komsten was, de jongelui te wijzen op de opleiding tot verkeersvlieger en de heer Viruly deed dit uiteraard op de hem eigen, smakelijke manier. In een gezellige causerie vertelde hij veel over het mooie vak van piloot bij de burgerluchtvaart en diste hij boeiende verhalen op over het vlie gen van vroeger en nu. De belang stelling voor deze lezingen was groot en het spreekt vanzelf, dat de jeug dige toehoorders aan de lippen van de heer Viruly hingen! maar er zijn kerken, die herstel nog dringender nodig hebben, zoals die te Vrouwenpolder. Wel zijn subsidie aanvragen naar het rijk en de provin cie gezonden, doch het is nog lang niet zeker, dat de restauratie reeds in 1953 kan worden uitgevoerd. De kerkelijke gemeente moet het niet door subsidies gedekte deel van de kosten, die voorlopig op 70.00Q zijn feraamd, bijeenbrengen. Men hoopt Jit geld bijeen te krijgen met maan delijkse collectes, - vrije giften, steun van andere kerkvoogdijen en door eind December a.s. een bazar te or ganiseren. Het wassende waler De waterstand in de omgeving van Axel begint onrustbarend te worden. De kleedlokalen van de Bad- en Zweminrichting staan reeds geheel in de grote waterplas, die de „Kleine Kreek" thans vormt. Het bos in Plan Zuid is over de brug achter het race-terrein niet meer te betreden, en de waterlei dingen, die het bos doorsnijden, zijn buiten de oevers getreden. Op Zoute Spui staat het water reeds tot aan de bij de Kreek gebouwde wonin gen. Naar de mening van deskun digen kan het peil, doordat het grondwater van de Belgische pol ders via de in Zeeuwsch-Vlaande- ren gelegen kreken wordt afge voerd, nog een halve meter stijgen eer verbetering in deze natte toe stand in treden zal. Slechts één faillissement in Zeeland oyer October Over de maand October 1952 be droeg het aantal faillissementen dat in geheel Nederland werd uitgespro ken 170 tegen 187 in October van het vorige jaar. De provincie met het grootste aantal faillissementen in October j.l. was Noord-Holland ex clusief Amsterdam met 19. Zeeland stond onder aan de lijst met slechts één faillissement in October. In de zelfde periode van het vorige jaar werden in Zeeland 9 faillissementen uitgesproken. WIJZIGING REGLEMENT STOOMBOOTDIENSTEN Ged. Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor, het regle ment Vervoer Provinciale Stoom bootdiensten te wijzigen, aangezien de bepalingen, die betrekking hebben op de plaats- en vervoerbewijzen, niet nieer aan de veranderde omstandig heden voldoen en de bepalingen be treffende het rookverbod een duide lijker redactie dienen te krijgen Ned. Middenstandsbank jubileert vandaag Vandaag viert de Nederlandsehe Middenstandsbank N.V. te Amster dam haar zilveren jubileum, hetgeen betekent, dat ook de vestigingen te Middelburg en Terneuzen thans een kwart eeuw bestaan. Zij kwamen voort uit de plaatselijke vestigingen van de Algemene Centrale Bank- vereniging voor de Middenstand, die, evenals de Boaz-bank en de Midden standsbank voor Limburg, in 1927 in de nieuwe Centrale Bank werd' in gebracht. De Middenstandsbank te Terneu zen heeft thans agentschappen te Sas van Gent en Zaamslag, terwijl nieuwe vestigingen kwamen in Goes en Oostburg. De bank te Middel burg, die kort geleden het pand aan de Stationsstraat verliet en het nieuwe kantoorgebouw aan de Markt betrok, verzorgt zitdagen in Vlis- singen. In „Carlton" te Amsterdam wordt vandaag de oprichting herdacht. Eind November zal het personeel van de vestigingen in Zeeland in een feestelijke rayonvergadering bijeen komen. Prov. vereniging tot bestrijding der t.b.c. De Provinciale Zeeuwse vereniging tot bestrijding der tuberculose heeft 1951, evenals in 1950, een alle opzichten gunstig jaar beleefd. De werkzaamheden op de consultatiebureaux konden onge stoord voortgang vinden en zelfs werden, aldus het jaarverslag, enke le spreekuren uitgebreid. De outil lage van het bureau te Zierikzee werd verbeterd door de plaatsing van een röntgenapparaat. Ook het apparaat in Hulst onderging enige verbeteringen. De samenwerking tussen het bestuur en de commissie voor het bevolkingsonderzoek was prettig. Er kwam een pensioenrege ling voor de artsen tot stand, doch deze verliep nog niet bevredigend. Ook met de verbeterde pensioenre geling voor de districtsverpleegsters werden vele moeilijkheden onder vonden. De financiële toestand van de ver eniging was, dank zij de subsidies van rijk en provincie, gunstig. Er was een batig saldo van ƒ17.739. Ook het verpleegfonds kwam ruimer in zijn geldmiddelen, doordat het in de jaren 1947 t.m. 1950 ontstane te kort van ƒ4337,85 in een subsidie van het Praeventiefonds werd opge vangen. Het voordelig saldo van het Verpleegfonds bedroeg ƒ4150, dat van het Praeventiefonds ƒ2281, het nadelig saldo van het aanvullend verpleegfonds ƒ883. Provinciaal bestuur bezocht „Zonneveld" Op uitnodiging van het bestuur van het zeehospitïum „Zonneveld" te Oostkapelle, hebben de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland en mevr. S. C. de Casembrootbaro nesse Van der Feltz, alsmede de le den van Gedeputeerde Staten, een bezoek aan dit sanatorium en het bij behorend zusterhuis „Randduin" bracht. Na ontvangen te zijn door het be stuur, bezichtigden de gasten de in richting, waarbij vooral de nieuwe vleugel hun aandacht had. Na afloop van dit bezoek verklaarden zij zeer ingenomen te zijn over de inrichting en over de verzorging van de patiëntjes. Aanleg verbindingsweg te Middelburg begonnen Tussen Seisweg en Noordweg In opdracht van het bureau Her verkaveling is te Middelburg een be gin gemaakt met de aanleg van de nieuwe twee kilometer lange weg, welke de Seisweg cn de Noordweg met elkaar zal verbinden. Deze weg begint bij het abattoir aan de Seisweg en komt uit tegen over de school in St. Laurens. Van het onlangs gereed gekomen nieuwe gedeelte van de uitvalsweg naar Domburg, dat begint bij de Seissïngel en bij het abattoir in de Seisweg uitmondt, wordt een druk gebruik gemaakt, vooral ook omdat het laatste gedeelte van de Seisweg als gevolg van de herstelwerkzaam heden vrijwel onbegaanbaar is. Bij de gemeente is het plan voor aanleg van het gedeelte van de uit valsweg tussen Herengracht en Seis- singel in voorbereiding. Vermoede lijk zullen B. en W. over enkele maanden een voorstel aan de raad kunnen doen. Zoals bekend is het gedeelte uitvalsweg van L. Noord- straat tot Herengracht gereed en zullen in de toekomst nog bruggen moeten worden gebouwd over de Herengracht en de singel, alvorens de nieuwe weg naar Domburg (waarvan de Volderijlaagte deel zal uitmaken) geheel in gebruik kan worden genomen. Dichting van de zeegaten Kamerleden vragen of er al plannen bestaan Enkele leden hebben in het voor lopig verslag bij de rijksbegroting 1953 van verkeer en waterstaat ge vraagd of de regering het ogenblik reeds gekomen acht om ter oplos sing van een aantal ernstige vraag stukken van nationale en regionale aard plannen voor te bereiden, ten einde de zeegaten tussen de Zeeuw se en Zuid-Hollandse eilanden af te sluiten en de Wadden in te polde ren. Gecompliceerd ongeval nabij Kuitaart In de buurt van 't Oost-Zeeuwsch- Vlaamse plaatsje Kuitaart werd Maandagavond de heer V. D. uit de ze gemeente, die zijn defect motor rijwiel over de weg voortduwde, aan gereden door de motorrijder L., even eens uit Kuitaart, die in de duisternis en verblind door de regen de heer V. D. niet had opgemerkt. De heer L. viel met het hoofd op de weg en moest met een zware hersenschud ding in het ziekenhuis te Hulst wor den opgenomen. Het motorrijwiel, dat aanvankelijk slechts lichte schade had opgelopen, werd even latei- zwaar beschadigd, toen de heer De B. uit Walsoorden er met zijn auto overheen reed. De heer V. D. kwam met de schrik en enkele ontvellingen vrg. „Onderling Kunstgenot" IN 1953 VIJFTIGJARIG JUBILEUM De Kon. Erk. Toneelvereniging „Onderling Kunstgenot" in Goes, welke in Maart 1953 vijftig jaar be staat, zal op 24 en 28 Nov. in de „Prins van Oranje" opvoeringen ge ven van „Flat te huur", een spel in 3 bedrnven van Frank Vosper naar een novelle van de bekende schrijfster Agatha Christie. Het ditmaal feestelijk verzorgde programma, gesierd met een foto van regisseur H. J. Molhoek, bevat een artikel over O. K. van de hand van voorzitter A. D. Constandse. Daarin wordt medegedeeld, dat op 25 en 26 Januari Het Middelburgs Dilettanten Toneel gastvoorstellingen voor On derling Kunstgenot zal geven. Het eigenlijke jubileum zal in April worden gevierd. Belgische dagjesmensen kwamen naar Walcheren Ondanks wind, regen en koude heb ben Dinsdag Wapenstilstandsdag, dat wil zeggen een vrije dag voor on ze Zuiderburen vele Belgen een uitstapje naar Walcheren gemaakt. Het was op deze trieste November dag een ongewoon gezicht, de Markt te Middelburg vol Belgische auto's te zien staan. Zelfs kwam er nog een autobus vol dagjesmensen opdagen, waarschijnlijk wel de laatste in 1952. 70 Jubilarissen bij Cokesfabriek te Sluiskil Maandag vierden 70 leden van de cokesfabriek te Sluiskil in het canti- negebouw feest, omdat zij 25 of meer jaren in dienst van de fabriek zijn ge weest. De heer Willems spande de kroon met 40 dienstjaren, gevolgd door de hoofdboekhouder, de heer De Broeck en vele andere leden van het personeel met 25 of 30 diensyaren. Vele sprekers, o.w. baron Seillière, de nieuw benoemde president van de raad van beheer, opvolger van wijlen baron d'Huart, de directeur, de heer Ledune, en de heer A. Jansen, voor zitter van de fabriekscommissie, bo den de jubilerenden hun gelukwensen aan. Nadat ook nog twee jongste le den van het personeel hun geluk wensen hadden uitgesproken, reikte de president, baron Seillière, insignes, diploma's en de traditionele envelop pen met inhoud uit. Middelburger 45 iaar penningmeester In de maandelijkse bijeenkomst van de „Postzegelvereniging Vlissingen" werd het feit herdacht, dat de heer L. C. de Rijke uit Middelburg 45 jaar geleden benoemd werd tot penning meester van deze vereniging. Van de oprichting op 10 October 1907 af heeft de heer De Rijke deze functie vervuld. Kende men in 1907 slechts één vereniging voor postze gelverzamelaars op Walcheren, thans zijn er drie. In de vergadering werd vanzelf sprekend aandacht geschonken aan het jubileum van vereniging en pen ningmeester. De voorzitter, ds. J. Ris- seeuw, richtte hartelijke woorden tot de heer De Rijke, de enige, die van de oprichting af lid der vereniging is. Afscheidsvoorstellingen van Jan Musch in Zeeland. Een van de grootste Nederlandse acteurs uit de afgelopen halve eeuw, Jan Musch, neemt afscheid van de planken. Hij doet dit in een van zijn glansrollen, nl. die van Harpagon in „De Vrek" van Molière. Ook in Zeeland komt deze afscheidsvoor- stelling, nl. op 24, 25 en 26 Novem ber in Terneuzen, op 27 November in Zierikzee en op 28 November in Vlissingen. Advertentie HOESTBUIEN, VAST SLIJH; ®Dan helptblTlOU» Zeeuwen in N.O. polder toonden hun kunnen. In de Noord-Oostpolder werden door de landbouworganisaties ploeg- wedstrijden georganiseerd, welke waren uitgeschreven voor jonge boerën en landarbeiders en de eer ste waren van een aantal ploeg-, behendigheids- en onderhoudswed- strijden. Aan de wedstrijd in het ploegen namen tien span paarden en dertien trekkers deel. Dat de Zeeuwen zich daarbij goed weerden, blijkt wel uit de uitslag: Ploegen met paarden: 1. C. Cal- jé, Zwijnsweg 24 II, 75 p.; 2. G. v. d. Broek, Vollenhoveweg 73,2 p.; 3. H. L. Granneman, Kadoelerweg 9B, 72.3 p.; 4. J. de Witte, Leemring- weg 3, 67,9 p.; 5. H. Bierma, Neus- hoomweg 3, 67.8 p. Ploegen met trekkers: 1. G. Ma- lipaard, Kleiweg 85.5 p.; 2. P. K. v. d. Werf, Marknesse 83.8 p.; 3. P. Engels, Emmeloord 82.8 p.; 4. G. Langebeeke, Luttel geest 82.0 p.; 5. H. Besuyen, Zwijnsweg 13, 78,3 P- Christelijke textielhande laren vergaderden in Goes De afd. Zeeland van de Ned. Bond van Chr. Detailhandelaren in Tex tiel- en Mode-artikelen vergaderde onder leiding van de heer P. I. Hamming uit Middelburg in hotel Centraal te Goes. De aftredende sec retaris, de heer W. J. Berg uit Vlis singen, die zich oorspronkelijk niet herkiesbaar had gesteld, werd toch herkozen. Hij zal voorlopig het sec retariaat blijven waarnemen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer L Filius uit Vlissingen. De directeur van het bondsbureau, de heer H. van Eysden hield voorts een causerie over „Actualiteiten op het gebied van de Textielhandel". Hierbij wees hij op de moeilijke posi tie van de ondernemers, voor wie so ciale zekerheid toch evenzeer ge wenst is als voor de werknemers. Spr. behandelde problemen als pro ductie, afzet, koopkracht en werkge legenheid en toonde met "cijfers aan, dat de lasten voor de zaken de laat ste jaren veel zwaarder zijn géwor dén en de uitkómsten naar rato min der. Hij sprak ae hoop uit, dat. van de beloften van minister Zijlstra te genover de werkgevers ook in de praetijk iets zal terechtkomen. Tenslotte besprak de vergadering nog een plan voor een excursie naar textielfabrieken in Tilburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2