Een stroom van deserteurs uit het Oostduits volksleger 3 SPROOKJESACHTIGE PRIJZEN VOOR PLAATS LANGS DE WEG RUSSISCH WONDERVLIEGTUIG MET RAKETAANDRIJVING DE ZEEUW LEEFT MET DE H OP GESPANNEN VOET ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZE WORDEN VERHOORD Ongeveer een bataljon per maand BERLIJN, November De stroom deserteurs uit het Oost-Duitse leger, die in Mei van dit jaar inzette, blijft onverminderd aanhouden. De maand October bracht weer een gemiddelde van twintig tot dertig per dag, zo dat men maandelijks ongeveer een compleet bataljon byeen krijgt. Blijft dit verder zo doorgaan, dan kan men in de Duitse Bondsrepubliek spoedig de eerste divisie opstellen, die uitsluitend uit gewezen wapendragers van het Oost-Duitse leger bestaat. Intussen heeft men in West-Berlijn zijn handen vol om de gevluchte mi litairen zo snel mogelijk naar West- Duitsland over te vliegen. Alvorens het echter zo ver is, dat zij met een gratis vliegbiljet in hun zak op het vliegveld Tempelhof staan, moeten zij zich nog aan een vrij langdurige pro cedure onderwerpen. Evenals alle an dere vluchtelingen moeten zij eerst op hun betrouwbaarheid getest worden. L. J. M. v. d. BERK. Er moet worden onderzocht of zij in het leger misschien een verradersrol hebben gespeeld of de wapenrok heb ben uitgetrokken om zich aan bestraf fing wegens een crimineel vergrijp te onttrekken. Men glimlacht hier wel geamuseerd, als een deserteur voor zijn vlucht de hele regimentskas heeft leeggeplunderd, maar dergelijke ap peltjes voor de dorst worden hier niet geaccepteerd. In plaats van in de vrij heid belandt een dergelijke gewiekste ex-militair in de gevangenis. In één 876. Hoe een slijpsteen er uit ziet, is voor niemand een geheim. Iedereen heeft een dergelijke grote, ronde steen, met het vierkante gat, waarin de zwengel moet worden gestoken, waarschijnlijk wel eens bij een nij vere bekende zien staa/n. Hoe handig en practisch dit voorwerp ook moge zijn, voor vandaag zou ik de zwengel achterwege willen laten en door het vierkante gat een as willen steken, die voorzien is van ronde uiteinden, wélke we laten rusten op twee bal ken. Wanneer we dan de slijpsteen laten draaien, rolt het asje langzaam over de balken. Laten we voorop stellen dat we hier geen nieuwe uitvinding aan de markt brengen, doch slechts een hulpmiddel construeren om de be wegingen van een wiel te vreduide- lijken. Gemakshalve veronderstellen toe, dat de slijpsteen een omtrek heeft van 4 meter en het asje een van centimeter. Laten we de slijpsteen een slag vrij draaien, dan rolt het asje if centimeter over de balken voort. Zorgen we er echter voor dat de anderkant van de steen op de grond rust, dan rolt hij bij een volle dige omwenteling niet if centimeter, maar Jt meter naar voren. De volledi ge omwenteling van de steen veroor- zakat dus een voorwaartse beweging die groter is, naargelang het aanra kingspunt met de grond (of de bal ken) verder van het middelpunt ver wijderd is. Het enige punt van de steen dat geen beweging ten opzich te van de grond vertoont, is het aan rakingspunt. Om dit aanrakingspunt heen wentelen de hierboven gelegen punten zich naar voren en de daar onder gelegen punten bewegen zich naar achteren. Bij een rijdende trein is het al niet anders. Weliswaar hebben we bij het materieel van de N.8. geen slijpste nen kunnen ontdekken, maar de flenzen van de wielen der locomotie ven en wagons tonen om toch het zelfde beeld. Spoorweg wielen hebben n.l. een opstaande rand, de z.g.n. flens, die er voor moet zorgen dat de wielen op de rails blijven. Omdat het aanrakingspunt met de rails op de wielomtrek ligt, draaien de on derste delen van de flenzen dus ónder het aanrakingspunt en bewegen zich derhalve naar achteren. Voor wie dit nog niet duidelijk is, diene het volgende. De omtrek van de flens is natuurlijk groter dan die van het wiel. Laten we veronderstel len dat het verschil tussen de om trekken 1 meter bedraagt en voorts, dat de trein na 1000 xciélomwentélin- gen by z\fn doel is aangekomen. Wanneer we dan nog de veronder stelling uitspreken, dat de boven staande theorie uit de duim is gezo gen, leidt dit automatisch tot de con clusie dat de flenzen gedurende de rit 1000 meter méér hébben afgelegd dan de wielen. M.a.w. de trein zou zijn doel bereiken, doch de flenzen zouden reeds bij het volgende station zijn gearriveerd! Dit markante ver schijnsel heep, zich tot op dit mo ment nog niet vertoond, zodat U kunt aannemen dat de flenzen zo ver standig zijn zich te houden aan de boven weergegeven opvattingen en steeds een eindje terug draaien. U weet wellicht, dat de pyramids der Maya's in Midden-Amerika tot de veronderstelling hebben geleid dat er verbemd zou hebben bestaan tus sen de oud-Egyptische cultuur en die der Tolteken? Het zal U dan on getwijfeld interesseren te vernemen dat juist, het wiel, waartnee wij hierboven zo verveeld hébben, aan deze veronderstelling alle grond ont nomen heeft. H. Pétillom woord, het kaf moet eerst van het koren gescheiden worden en dit is de taak van een bijzonder bureau, dat door de „Strijdgroep tegen onmense lijkheid" wordt geleid. VERHOOR. Hierheen worden alle deserteurs ge zonden, die in West-Berlijn aanko men. Dicht opeengepakt zitten zij in de wachtkamers der strijdgroep, wachtend op het ogenblik, dat zij voor het eerste verhoor naar binnen zul len worden geroepen. Hier moeten zij niet alleen de omstandigheden van hun vlucht in geuren en kleuren ver tellen, maar tevens moeten zij alles mededelen, wat hun over hun onder deel bekend is, zoals bewapening, voeding, legering, aard der militaire oefeningen, het politiek onderwijs enz. Er zijn deserteurs, met wie men geen moeite heeft en die vlot en eer lijk opbiechten wat zij weten. Er zijn er echter ook, die de waarheid ge weld aan doen. Deze menen een of ander verhaal te kunnen fantaseren om zich bijzonder interessant te ma ken. Zij vergeten echter, dat hun on dervragers de verhoudingen in het Oost-Duitse leger zo nauwkeurig ken nen. dat iedere leugen vrijwel onmid dellijk wordt ontdekt. DE HERBEWAPENING. Wij hebben dezer dagen enige ver horen van gevluchte militairen per soonlijk bijgewoond. Enkele der be langwekkendste laten we hieronder volgen. Daar is dan in de eerste plaats luitenant Erwin Rizakowitz, comman dant van een batterij zware granaat werpers in het eerste regiment der volksdivisie Schwerin. Luitenant Ri zakowitz werd onder andere de vraag gesteld, in hoeverre de herbewape ning in Oost-Duitsland reeds is voort geschreden. Hij antwoordde daarop: „De herbewapening is niet alleen een voldongen feit, maar zij heeft prac tisch zelfs een hoge stand bereikt. Mijn batterij stonden bijvoorbeeld al leen reeds tien middelzware granaat werpers en twee zware granaatwer pers van Sowjet-Russisch maaksel ter beschikking. Bovendien is mij bekend, dat mijn onderdeel tankafweerge- schut, artillerie, tanks en gepantserde verkenningswagens bezit. De politieke officieren motiveren deze herbewape ning met de opmerking, dat het Oost- Duitse leger bereid moet zijn de W. Duitse arbeiders te hulp te snellen, zo spoedig bijvoorbeeld in geval van een algemene staking troepen tegen hen zouden worden ingezet. In het politiek onderricht werd vrijwel tel kens de vraag gesteld, welke houding wij jegens familieleden en vrienden in West-Duitsland moeten aannemen. In 1951 was ik zelf politiek officier en heb op aanwijzing van de politieke leiding in 't leger het antwoord moe ten geven: zolang uw vader of broe der aan de overzijde het Anglo-Ame- rikaanse imperialisme ondersteunt, is hij een verrader der arbeidersklasse, bijgevolg niet uw vader of broeder, maar uw vijand, die u moet neer schieten". NEGATIEVE STEMMING. Laten we nu een andere officier aan het woord. Het is kapitein Hel mut Kirsten, commandant van de vijfde compagnie aan de officiers- school voor infanterie in Naumburg. Over de stemming in het Oost-Duitse leger verklaarde hij: „De negatieve stemming, de ontevredenheid, die uit eindelijk tot het besluit leidt te de serteren, is in de allereerste plaats aan de verwarrende verklaringen der politieke officieren toe te schrijven. Uiteindelijk gaat het iedereen op zijn zenuwen werken, wanneer hij van des morgens tot des avonds te horen krijgt, dat de Sowjet-Unie het grote voorbeeld, Stalin de wijze leider is, en dat allen, die dit niet geloven, sa boteurs of verraders zijn, die vernie tigd moeten worden". Uit deze en andere verklaringen kan men zich reeds ongeveer een beeld vormen van de toestanden, die in het Oost-Duitse leger heersen. In ijltempo wil men een leger uit de grond stam pen. De textielbedrijven werken dag en nacht aan de vervaardiging van uniformstoffen. De lederfabrieken voeren vrijwel uitsluitend bestellin gen van het leger uit. Iedere dag ko men meer Sow jet-Russische wapens aan. Maar kazernes of andere behoor lijke legeringsmogelijkheden heeft men niet. Desondanks worden steeds meer vecruten onder de wapens ge roepen. Slecht gevoed en primitief ge huisvest, heeft hun moreel reeds na enkele dagen een ernstige knak ge kregen. Honderden deserteren. Dui zenden anderen blijven echter, omdat zij bang zijn op hun vlucht gesnapt te worden of omdat zij geloof hechten aan het verzinsel van hun politieke officier, dat zij na aankomst in West- Berlijn in het Franse Vreemdelingen legioen zullen moeten dienen. Maar ook met deze groep kan men moeilijk een strijd- en betrouwbaar leger vor men. Nu brengt deze stoomwagen" slechts een smalend glimlachje teweeg, maar In de tyd, waarin hij werd vervaardigd, omstreeks 1900, vervulde hij velen met bewondering. Welk een mogelijkheden, welk een snelheid! Thans is dit museumstuk in het bezit van de heer J. M. Edwards uit Nor- wicht die er jaarlijks mee deelneemt aan een wedstrijd, welke de naam draagt „Veteran Car Run". Dit jaar startte hjj met 164 andere veteranen sommige dateerden van vóór 1900 in Hyde Park te Londen. Het eind doel was Brighton. Of hij daar reeds is aangekomen, vermeldt de historie niet. KRONING VAN ELISABETH II In Londen bouwt men nu reeds de eerste tribunes (Van een correspondent). LONDEN, November De eigenaardige, sensationele invloed, die de kroning van Elizabeth II als zeldzaam schouwspel van traditionele praal over de gehele wereld uitoefent, blijkt wel uit het feit, dat een groot warenhuis in Oxford Street thans reeds voor zijn twaalf étalages een bod van niet minder dan 100.000 pond (meer dan een millioen gulden) ont vangen en afgeslagen heeft; rijke Amerikanen bieden reeds bedragen tot 1000 pond voor een week onderdak in een van de grote hotels, eveneens zonder succes. Bij de Air France zijn alle plaatsen voor de vlucht van Parys uaar Londen op de dag van de kroning nu al uitverkocht en er moe ten extra vliegtuigen ingezet worden om alle nu reeds binnengekomen plaatsbesprekingen te kunnen uitvoeren. Op Pali Mali beginnen deze maand zeven maanden vóór de kroningsdag! de eerste dertig arbei ders, de avant-garde van een heel leger arbeiders, met de oprichting van de eerste tribunes. lijk omhulsel. Zijn staatsie-mantel zou alleen al vier honderd guineas kos ten, een gouden kroon nog meer. Daarmee is nog niets gezegd van de mantel der hertogin, die vanwege de sleep anderhalf maal zoveel kost en nog niets van het met goud ver sierde uniform, dat de hertog onder zijn mantal draagt en de japon van de: hertogin. KRONEN TE HUUR. Vele nieuwbakken Peers huren dan ook de staatsiegewaden met kro nen bij een verhuurinrichting en be talen daarvoor 25 guineas, waardoor ze zich de kosten besparen deze zelf te laten maken. Voor een mantel is ongeveer twintig meter fluweel no dig, dat een paar pond per meten kost en daar komt dan nog het hermelijn bij, dat weliswaar tegenwoordig in de meeste gevallen door konijn ver vangen wordt. De hoop van sommige Peers, dat ze de scharlaken-rode ambtsgewaden zullen mogen dragen, die bij de opening van het parlement gebruikelijk zijn, in plaats van de voor de kroning voorgeschreven kar mijnrode, zal waarschijnlijk niet ver vuld worden. Door het ministerie van Gebouwen en Publieke Werken, dat hierover al leen te beslissen heeft, zullen over dekte en niet-overdekte tribunes op openbare pleinen, aan de rand van plantsoenen enz. opgericht worden met een totaal van 105.000 zitplaat sen. Slechts een klein gedeelte hier van, ongeveer 4000, wordt voor over zeese bezoekers gereserveerd en deze plaatsen zullen dan tussen de hon derd en driehonderd gulden per stuk kosten. Alle andere plaatsen zijn ge- x-eserveerd voor bezoekers uit Enge land en de Commenwealth. en kosten „maar" vijf en dertig gulden, de over dekte plaatsen vyf en vijftig gulden als men het geluk heeft tijdig op de lijst van aanvragers te komen. Alle a ndere toeschouwers, voor zo ver ze niet in dichte drommen langs1 de tien kilometer lange kroningsweg staan, moeten trachten plaatsen te veroveren op privé-tribunes in étala ges, op balkons enz., die beslist niet goedkoper zullen zijn dan de offici ële tribuneplaatsen, vooral daar de belangstellenden, speciaal die van overzee, nu al steeds hogere prijzen bieden. NAAR DIENSTJAREN. De meeste deftige zaken in Lon den hebben ook deze keer besloten hun tribune voor het eigen personeel en hun familieleden ter beschikking te stellen en wel in de volgorde niet van hun positie, maar van hun dienst jaren, zodat bijvoorbeeld in een van de bekende Londénse zaken de beste plaats mag worden gekozen door de portier, die een oud-gediende is. De deelnemers aan de kronings ceremonie hebben heel wat hoofdbre kens voor wat betreft de aanschaf fing van de kostbare staatsiegewa den. Een pas benoemde, niet-ko- ninklijke hertog zou byvoorbeeld, als hij over de nodige middelen beschik te om de voorgeschreven gewaden aan te schaffen, duizend pond moe ten uitgeven alleen voor zijn uiter- OP 64 KM. HOOGTE Snelheid van 4000 km. per uur Te Poberesje, een onderzoekingscentrum ten Noorden van Moskon, wor den jachtvliegtuigen met raketaaudryving gebouwd, die een snelheid van 4000 km per uur op een hoogte van 64 kilometer zouden kunnen bereiken, aldus verklaart het Amerikaanse tydschrift „American Aviation Magazine" te hebben vernomen. De vliegers, die deze machines zou den besturen, zouden plat in de vlieg tuigen liggen om de werking van de zwaartekracht bij deze grote snelhe den te verminderen. De toekomstige proefvluchten van de nieuwe toestel len zouden te Tomsk in Siberië wor- den gehouden, aldus het blad. Het voegde hieraan toe, dat volgens bx-onnen, „die in contact staan met kringen van onderzoekers 'op lucht vaartgebied achter het ijzeren gor dijn", Duitse ingenieurs in Russische dienst aan een program werken, „dat, indien het in vervulling gaat, wellicht de Sowjet-Unie onkwetsbaar zou ma ken voor aanvallen van bemande vliegtuigen". Rijn-, Main-, Donau- verbinding Op 15 Januaii a.s. zullen te Linz aan de Donau de eerste officiële ge meenschappelijke besprekingen wor den gevoerd door de Oostenrijkse, Bel gische, Nedei'landse en Westauitse or ganisaties tot bevordering van de tot standkoming van 't Rijn-Main-Donau- kanaal. Daarbij zal de oprichting be sproken worden van een internatio naal Rijn-Donau-hulpbureau. Dit bu reau zal tot taak hebben de gemeen schappelijke credietaanvrage bij de wereldbank in te dienen. Samenzwering tegen Cubaanse regering Het hoofdkwartier van het Cubaan se leger heeft Donderdag bekend ge maakt, dat Lazaro Landeiras, een vi'oegei'e kolonel van het legei", zich sinds Maandag in hechtenis bevindt op beschuldiging van een poging om de regering omver te werpen. Volgens de stafchef van het leger, generaal Tabemilla, heeft Landeiras getracht legerofficieren over te halen aan een samenzwering deel te nemen. Beierse Landdag hield bier-debat. In de Beierse Landdag kan het gemakkelijk gebeuren, dat het bier in de politieke dis cussies betrokken wordt. In de Landdag heeft iemand zich er over beklaagd, dat in het staats Hofbrauhaus het bier met te dikke kragen schuim geschonken wordt. De vertegenwoordigers van het Beierse volk vonden' het pro bleem ernstig genoeg om een commissie van onderzoek te benoemen,, die rapporteerde dat het schuim binnen de perken van het toelaatbare bleef. Daarop benutte een monarchist de situatie om een pleidooi voor de troonsbestij ging van kroonpi-ins Rup- pi-echt uit het Huis Wittels- bach te houden. In de tijd dat het Hofbrauhaus nog het praedicaat „koninklijk" droeg was er inderdaad meer bier en minder schuim gedronken. De discussie werd beëindigd met een deskundig betoog .van een dikke hex'bergier, die deel van het college uitmaakt. De hele beroering was vol gens hem overbodig geweest, want als goede Beieren had den de afgevaardigden moe ten weten, dat bier een over eenkomst heeft met cham pagne: „het schuim is even belangrijk als het bier zelf." OVER EEN OOP OUT Uitspraakmoeilijkheden, die door onderwijs niet opgeheven werden Het is bekend, dat de Zeeuwen bij het spreken van hun moedertaal van ouds moeilijkheden hebben met de uitspraak van de h. Wanneer een hoop hout ter sprake komt, dan heeft men het in Zeeland over een oop ont. en een wagen hooi wordt een wagen ooi. Doet een ras-echte Zeeuw- moeite om het eens heel netjes te doen, dan gebeuren er vaak gekke din gen, omdat hy dan inplaats van. een gewone li een g uitspreekt en het bij gevolg kan hebben over „Zeeland, dat zo'n geel hoed land is". De Zeeuwen leven dus op gespannen voet met de letter h, maar zyn niet alleen, want ook in Enkhuizen b.v. spreekt men de li aan het begin van een woord niet uit en in Drente vermijdt men ook zoveel mogelijk om deze letter te la ten horen. lrjke stand er was, dus voor 1812, in de doopboeken vaak de namen wer den geschreven, zoals de uitspraak was, komen thans b.v. de volgende familienamen voor: Herrebout en Er- rebout, Hekkebus en Ekkebus, Hou terman en Outerman. De grote Michiel de Ruyter bleef heel zyn leven een Zeeuw in hart en niex-en, zowel in zijn spraak als in zijn schrijftaal. Zo schreef hij in zijn scheepsjournaal, als hij het over en kele kapiteins had, die zich in de stryd te veel afzijdig hielden: „Want er is met onwillige onden kwaad azen te vangen". Hij zette echter wel eens een h vóór een woord, als dit niet no dig was. Hij schreef b.v. over de „hooranje vlag", of dat hij zich als een „heerlijk capitein" zal gedragen. Zijn tijdgenoten deden dat wel meer. Zo staat o.a. in de rekeningen van de stad Middelburg uit die tyd, „be schreven door H. M. Kestelpo, de hor gel in de Nieuwe Kerk en de hoven in het giethuis van de klokkengieter Burgerhuys op de Groenmarkt". Het laatstgenoemde gebrek der Zeeuwen komt niet meer voor. dank zij het verbeterd schoolonderwijs. Zij zullen echter steeds moeite blyven hebben met de juiste uitspraak van de letter h. Maar waar wordt in ons vaderland de Nederlandse taal het meest zuiver gesproken? Men zegt wel in Haar lem, en misschien is dat zo, Een zesjarig meisje ,uit Holland wonende, woonde op Walcheren een Kerstfeestviering by, waar na tuurlijk ook een verhaal werd ver teld. Na afloop zei het kind tegen haar moeder: „Mama, de juffrouw zei Hijs in plaats van Gijs". Dit was de naam van een jongen uit het ver haal. Dat kleine popje had goede oren envolkomen gelijk! In sommige oude schoolreglementen staat o.m. dat de scholieren de Ne derlandse taal behoorlijk moesten „pronuncieeren" (uitspreken) en dat het nodig is de aspirerende h wél uit te spreken. Helaas konden de Zeeuw se schoolmeesters het zelf niet Vooral op de plattelandsscholen in Zeeland is het voor de leerlingen ech ter gemakkelijk om te weten of zij een g of een h aan het begin van een woord moeten schrijven. Zoals wij reeds schreven horen zij bij hun uit spraak niet goed het verschil. Spre- ken zy in het dialect de beginletter niet uit, dan moeten zy een h schrij ven. Doen zy dat wel, dan is het een S-' Daar vroeger, voor dat de burger- Het Wereldgebeuren De maandelijkse was Een Russische vrouw schreef een briefje aan het sowjet-blad „Tx-ud" ook dit Russische woord betekent waarheid en ze verzuchtte daarin, dat ze een wasma chine wilde hebben. Dat ls op zich zelf niet schokkend. Er zyn vele vrouwen in vele lan den ter wereld, die wasmachines van haar echtgenoten willen hebben zon der nochtans zo'n nuttig apparaat te Maar de Russische vrouw schreef er iets bij. Ze wilde de machine heb ben om eens in de maand de was te doen. Dit is blijkbaar een byzondcrc vrij heid in de Sowjet-Uniemen mag er wekenlang vervuilen, totdat de maandelykse was aanbreektVoor ons toch maar liever de wekelykse was in het Westen Graag zouden we deze satire voor leggen aan Kameraad Malenkow, de scnildknaap van Stalin. Hij heeft en kele weken geleden gesmeekt om meer „satire toen hij een rede van vier uur hield voor het Communisti sche Congres in Moskou. Er weid op zijn verzoek niet veel op uitgedaan. Men weet niet altijd hoe de satire ,.valt" bij kameraad Malenkow. Is hy niet de man van de bloedige zuivering in 1937 Een vooraanstaand Westers diplo maat zei van deze in het duister en in ongenaakbaarheid levende figuur: „Het zou een ontzettende gedachte voor me zyn, wanneer ik te eniger tijd aan deze man overgeleverd zou worden Deze kameraad Malenkow dan hield twee jaar geleden de grote herdenkingsrede op de byeen- komst ter herdenking van de Russi sche revolutie. „Wat leert de geschiedenis?" riep hy uit, „de eerste wereldoorlog bracht de zegenrijke October-revolu- tie in Rusland de tweede bracht de volksdenjpcratiën in Midden- en Zuidoost Europa en de grote over winning van het Chinese volk Kan er nog twyfel bestaan, dat een derde wereldoorlog het graf van de kapitalistische wereld zal zijn?" Deze week was het weer zover in Moskou: men herdacht opnieuw de October-revolutie. Vyf en aertig jaar geleden werd de vaan van de opstand geheven, die de tsaar met zijn boljaren wegvaagde en de kinderen van de moejiks aan het bewind bracht. Stalin zelf was Donderdag bij de herdenking in het Bolshoi-theater te Moskou. Krachtig was zijn tred cor rect zijn maarschalksuniform. Kameraad Perwotsjin herhaalde in de versierde zaal de woorden, die Malenkow twee jaar geleden sprak men herhaalt in Sowjet-Kusland gaarne de woorden van machtige mannen. „De kapitalistische wereld", zei hij, ,,zal haar eigen graf graven. De Anxeiikanen zijn door de atoom- propaganda een beetje de kluts kwijt; ze zien al vliegende schotels, vliegende pannen en groene bollen, maar Rusland wil vrede". Dat woord „vrede" is blijkbaar het grote parool voor het 36ste jaar van de Russische revolutie. Be vestigen de cijfers uit Rusland die dorst naar vrede? Jules Menken heeft dat kort geleden in de limes proberen te analyseren aan de hand van economische gegevens uit de Sowjet-Unie. Die gegevens lopen in hoofdzaak slechts tot 1951. Daarna zijn ze niet meer volledig gepubli- ceerd. In Engeland werd in 1951 besteed voor het persoonlijk verbruik 70 van het nationale inkomen, in Ameri ka 67 en in de Sowjet-Unie onge veer 40 De Sowjet-Unie beweer de toen, dat 35 van het nationale inkomen bestemd was voor investe ringen. maar heel veel daarvan moet in militaire uitgraven gestoken zijn. De resterende 25 werd geheel voor militaix-e uitgaven besteed. Voor het jaar 1952 komt Engeland tot een de fensie-totaal, dat waarschijnlijk 11 van het nationale inkomen beloopt. De Verenigde Staten komen tot 14 en de Sowjet-Unie zal hoewel het cijfer moeilijk is vast te stellen wel tot ongeveer 25 komen. Deze situatie in Rusland bestaat waar schijnlijk reeds sedert 1948. Dit wijst niet op vredelievendheid, of zo men het andei-s wil: niet op een streven naar beperking van de bewa pening. Blijkbaar wil men het „kapitalis me", wanneer het straks zyn' eigen graf gegraven heeft, wel een duwtje in de rug geven, opdat het in dat graf zal tuimelen. Een duwtje met de Kolf van een Russisch geweer! Toch begrijpelijk, dat de Westerse wereld niet zo direct gelooft in de Russische vredelievendheid. Ze zal wel in die vredelievendheid geloven, wanneer de Russen meer wasmachines gaan bouwen voor zul ke vrouwtjes als de lieve klaagster in het sowjet-blad „Trud". En dan ook van de maandelijkse was overgaan naar de wekelykse, want dat hoort er by Sneeuw in Korea Er ligt een dikke laag sneeuw op de heuvels in Korea. Van het centrale front werden slechts twee communis tische aanvallen gemeld die beide werden afgeslagen. Overigens was het aan het front rustig. Apeldoorn bouwt een prachtig sportpark Sportpark Orderbos", zo luidt de naam van het sportpark, dat de ge meente Apeldoorn waar reeds ge ruime tijd groot gebrek is aan goede sportterreinen in de eerstkomende vijf jaren zal aanleggen in n boster- rein van ruim 50 ha. De plannen om vatten, behalve een stadion voor plm. 25.000 toeschouwers berekend ook op internationale ontmoetingen van gewestelijke voetbalclubs 9 voet balvelden, 1 oefenveld, 5 hockeyvel den, 14 tennisbanen plus een centre court, twee aaneenliggende korfbal- velden,met daaromheen 'n sintelbaan. Voorts komt er, centraal gelegen, 'n meetingterrein van 14 ha. waarop 50.000 personen gemakkelijk een plaats zullen kunnen vinden ge heel omgeven door een brede ver keersweg, waarop autobussen bezoe kers rechtstreeks aan- en af kunnen voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3