Portugees schip bij aan de grond Breskens Zeeuwse Almanak BOUW VAN MEDISCH CENTRUM TE GOES VORDERT GOED MIDDELBURGER MAAKTE UNGE TIJD ZIJN OMGEVING ONVEILIG Finn ral 2 PROVINCIALS ZSKVWSS COURANT ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952, STORM OVER ZEELAND. Ook andere schepen waren in moeilijkheden De storm, welke <le afgelopen dagen en nachten boven Europa en de Noordzee woedde, heeft ook Zeeland niet ongemoeid gelaten. Op de YVes- terschelde, in de Grevelingen, de Eendracht en op de Oosterschelde geraak ten schepen in moeilijkheden en in de steden en dorpen vernielde de harde wind tal van ruiten en dakpannen. In Breskens waaide zelfs een deel van de in aanbouw zijnde vismijn in. In de nacht van Donderdag op Vrij dag draaide het net van het motorvis sersvaartuig „Ouddorp 18" in de schroef. De „Ouddorp" onder schipper P. de K. uit Bruinisse beoefende de kuilvisserij in de Grevelingen. Het stuurloos geworden schip dreef af en werd tegen de zeedijk van de polder Bruinisse geworpen. In dè morgen uren kon de schipper, die zich alleen aan boord bevond, door bewoners van de nabij gelegen hoeve „Zorgvliet" in veiligheid worden gebracht. Het schip werd met touwen vastgelegd, doch werd zwaar beschadigd. In dezelfde nacht sloeg een roei boot van de firma Joh. Schot te Tho- len los en werd door de sterke wind tegen de dijk geslagen. Verschillende materialen van langs de Eendracht Advertentie Puur geneeskracht, gezondheid en zuiverheid voor Uw huid Klok voor kantoor van Woningbouwvereniging In het kantoor van de woningbouw vereniging „St. Willibrordus" aan de Bloemenlaan te Vlissingen is met een kleine, eenvoudige plechtigheid een geschenk van de arbeidersbewe ging aan het bestuur overgedragen. Het geschenk bestond uit een elec- trische klok voor dit enige maanden geleden geopende kantoor en 't werd aangeboden door de heer P. Wanst namens de Katli. Arbeidersbeweging, de Kath. Metaalbewerkersbond en de Kath. Bouwvakarbeidersbond, alle te Vlissingen. Namens het bestuur van de woningbouwvereniging sprak de heer E. Andriessen een woord van dank. AANGEHOUDEN WEGENS VERDUISTERING Onder verdenking van verduiste ring tot een bedrag van enkele hon derden guldens ten nadele van de ver eniging van groentehandelaren te Hulst, werd aldaar een zekere S. de B. aangehouden en voorgeleid. Ver dachte werd na het verhoor echter weer op vrije voeten gesteld. Zeeuws tapijtenbezit. (Slot van pag. 1). In 1589 werd de tapissier Goos- saert Chymas van Oudenaarde als poorter van Middelburg ingeschre ven. Hij werd de makelaar tussen de Staten en de tapijtwerker Spieling uit Delft, die het eerste tapijt van de beroemde serie, „De slag bij Ber gen op Zoom", leverde. Verdere klan dizie werd Spiering niet gegund, want in 1592 kreeg Middelburg ein delijk zijn zin: de Brusselse tapijt werker Jan de Maecht vestigde zich in de stad. Het Cellebroersklooster werd ingericht als werkplaats en daar maakte hij de tapijten „Slag" bij Ram- mekens" en „Slag bij Lillo". De andere vier werden onder leiding van zijn zoon Hendrik vervaardigd. Toen Hendrik stierf en zijn broer Laurens hem opvolgde, was het met de glorie van de werkplaats gedaan. Het gemeentebestuur verleende subsidies, maar het effect, daarvan was niet bijster groot en in 1618 ver trok Laurens dan ook naar elders. Drie jaar later keerde hij terug om liet nog eens te proberen, zonder suc ces blijkbaar, want geregeld prijkte zijn naam in het „register van kleine dagingen". Zelfs de bakker kreeg geen geld meer. Toen Laurens in 1681 in behoeftige omstandigheden stierf, was zijn tapijtwerkplaats al vier jaar ter ziele. De man werd kosteloos be graven KOKELAAR Vandaag Zaterdag zal een ver trouwde figuur verdwijnen uit het Vlissingse straattbeeld. Een figuur, die sedert jaren zijn plichten heeft ver vuld. ondanks een vergevorderde leeftijd en die al die jaren, bij weer en wind, „aan de weg heeft getimmerd...." Het is de Ti-jarige R. Kokelaar, een trouwe bezorger van de P.Z.C., een man, die dag in dag uit in de vroege ochtend ov stap is gegaan om zijn aandeel van de bezorging ov zich te nemen. Bij zon, bij regen, sneeuw of hagel, in vliegende storm of in ijzige koude heeft deze ruim zeventig-jarige er voor gezorgd, dat gij lezers in Vlis singen, uw krant ontving. Kokelaar was oorspronkelijk schoen maker. maar gelukkig voor ons, en eigenlijk ook voor u heeft hij zich ■niet bij zijn leest, gehouden.... Nu zal hij dan voor het laatst de krant bezorgen.. Of beter gezegd, nu gij dit leest: nu hééft hij voor het laatst de krant bezorgd! Mogen wij hem thans, mede namens ii, in dit hoekje van de krant bedan ken? En de hoop uitspreken, dat hy nog vele jaren zijn door een ander bezorg de krant zal mogen lezen! gevestigde bedrijven sloegen los en spoelden weg. Vrijdagmorgen geraakte op de Eendracht een met mosselen geladen roeiboot vol water en zonk snel. De twee opvarenden wisten zich in vei ligheid te brengen. Op de Westerschelde liep Vrijdag morgen het 1953 ton metende Portu gese s.s. „Pebane" nabij Breskens aan de grond. Een viertal sleepboten Zuidzee, Maas, Goliath en Schelde trachtte verbinding te krijgen met het gestrande schip, doch tengevolge van het zware weer, mislukten alle pogingen. Om kwart voor zes in de middag gaven de sleepboten het op, doch bleven ter assistentie in de buurt. De volledige bemanning van de „Pebane"bleef aan boord. Naar men ons gisteravond nog me dedeelde, zou hedenmorgen omstreeks vier nur wederom getracht worden de „Pebane" vlot te slepen. De sleepbo ten en het bergingsvaartuig „Wal rus" begaven zich gisteravond naar de haven van Vlissingen. Zo nodig zou vanmorgen een deel van de la ding gelost worden. Op de Oosterschelde is de 9426 ton metende „Borneo" van de Mij. Neder land Vrijdagmorgen bij Hansweert langs de wal gedreven. Het schip ver zocht sleepboothulp, doch seinde na derhand, dat hulp niet meer nodig was. De provinciale boot Vlissingen— Breskens heeft, behoudens de eerste tocht des morgens om 5.55 uur, de ge hele dag regelmatig gevaren. De veerdiensten KortgeneWol- faartsdijkse veer enZierikzeeKatse veer ondervonden Vrijdagmorgen enige stagnatie. De storm joeg bij hoog water de zee zo hoog op, dat zo wel te Kortgene, Wolfaartsaijk, Katse- veer als te Zierikzee, de steigers onder water kwamen te staan. Bij Katseveer is de reserve-veer boot van de ondernemer Noordhoek, des nachts tegen de steigerdam ge- slagen. Des avonds is het scheepje vlotgesleept. Ook een steigertje werd door de zware golven geheel wegge slagen. De haven van Terneuzen lag Vrij dag zo vol met schepen die voor het slechte weer gevlucht waren, dat de diensten van de Prov. Stoomboten niet regelmatig vervuld konden worden. De loodsdiensten in de Wielingen en het Oostgat werden Vrijdagmiddag om vier uur tijdelijk gestaakt. KIPPENHOK WAAIDE WEG. Aan de Boulevard de Ruyter in Vlissingen waaide een op het dak van een woning aangebracht kippenhok weg en in de stad moésten vele dak pannen, diverse deuren en ver keersborden het ontgelden. In Middel burg vernielde de storm een grote spiegelruit van een winkel in de Sta tionsstraat, terwijl ook vele dakpan nen sneuvelden. Boomtakken werden afgerukt, schuttingen vielen om en hier en daar bezweken dakgoten. In Tholen werden ruiten van de open bare lagere school vernield en in St. Maartensdijk en elders moesten ook vele dakpannen en ruiten worden af geschreven. Toneel voor de Vlissingse schooljeugd Het Nederlands Jeugdtoneel onder leiding van Rob Geraerdts heeft Vrij dag een kleine duizend leerlingen van de Vlissingse lagere scholen weer en kele uren van toneelplezier bezorgd. Plezierinderdaad, want het „stuk", dat dit enthousiaste toneel troepje ditmaal voor het voetlicht bracht („De valse Prins"), was amu sant en werd bovendien zo vlot en gezellig gespeeld, dat de jeugd tijdens beide voorstellingen, 's morgens en 's middags zich kostelijk amuseerde. En wat haast nóg meer waard is; ze leerden zien hoe een goed toneelstuk in elkaar moet zitten en hoe het op de planken moet worden gebracht. Want dat is toch zeer zeker het ge val bij de voorstellingen van Rob Ge raerdts en zijn troep. Een verzorgd decor1, costumering en grimering ook prima in orde, juist als by een goede toneelvoorstelling voor de „grote mensen". Dergelijke eenvoudige, maar goed verzorgde voorstellingen kunnen er veel toe bjjdragen de jeugd van thans op te voeden tot liefheb bers van goed toneel wanneer ze eenmaal volwassen zijn geworden. De voorstellingen werden, als ge bruikelijk, in Vlissingen gebracht onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuniversiteit, welke daarbij ove rigens uitstekende medewerking kreeg van de zijde van de afdeling onderwijs van het gemeentebestuur-. Het werd zowel 's morgens als 's middags een volledig succes. Door bijl in arm getroffen Bij het hakken van hout op een fruitkwekersbedrgf te Arnemuiden, werd de arbeider S. door een bijl bloedig aan de arm ver-wond. De wond was zo ernstig, dat het slacht offer zich onder doktersbehandeling moest stellen. De man werd per auto naar de woning van dokter M. L. v. d. Moer vervoerd, waar hem me dische hulp werd verleend. De heer Grolleman nu definitief benoemd. Naar wy vernemen Is de heer G. Grolleman, gemeente-secretaris van Zierikzee, thans definitief benoemd tot referendaris A ter gemeente secretarie van Arnhem. De gemeente Zierikzee verliest in de heer Grolleman een bekwaam ambtenaar, die door zyn optreden de genegenheid van gemeente-personeel en bevolking verwierf. Hij bewoog zich tevens op cultureel en gods dienstig gebied en was o.m. leider van de~ cursus gemeente-administra tie I voor Noord-Zeeland, vice-voor- zitter van de Hervormde Stichting voor Maatschappelijk Werk en Ge zinsverzorging, en bestuurslid van vele andere verenigingen. De heer Grolleman kwam in 1940 naar Middelburg, na een vier tal jaren werkzaam te zijn geweest in Friesland, als ambtenaar ter se cretarie. Van 1942 tot 1946 was hij adjunct-commies ter secretarie te Hengelo (O.) en daarna stafmede werker van de Ver. van Uitgevers voor de Gemeente-administratie te Den Haag. Op 1 Februari 1947 aan vaardde hij de functie van gemeente secretaris van Bruinisse en bij raads besluit van 8 Juni 1948 zag hij zich in gelijke functie benoemd te Zie rikzee. Was reizigèr in staat zijn auto te besturen Voor de rechtbank te Middelburg stonden Vrijdag twee verdachten terecht, die onder invloed van ster ke drank achter het stuur zoüden hebben gezeten. De vertegenwoordi ger F. W. K. uit Bergen op Zoom verklaarde slechts drie borrels te hebben genuttigd en goed in staat te zijn geweest zijn wagen te be sturen, hetgeen door twee getuigen a charge ontkend en door één ge tuige décharge bevestigd werd. De officier van justitie eiste drie weken gevangenisstraf en zes maan den ontzegging van de bevoegdheid motorvoertuigen te besturen. De ver dediger, mr. F. W. Adriaanse, ver klaarde, dat een dergelijke straf de economische ondergang van ver dachte zou betekenen. Een uitvoe rig onderzoek had pleiter geleerd, dat K. inderdaad slechts zeer weinig had gedronken en zeker in staat moet zijn geweest naar behoren te chaufferen. De vlashandelaar W. D. uit Axel kwam op een avond uit een café aldaar en stond zo wankel op de benen, dat een politieman hem ge lastte te voet naar huis te gaan en zyn auto te laten, staan. Enige tijd later was dit voertuig echter ver dwenen en bleek, dat verdachte zich toch maar rijdende naar huis had begeven. De man werd toen ter ont nuchtering in het politiebureau vastgehouden. Dit laatste .vond de verdediger, mr. G. Tichelman, on begrijpelijk, omdat D.'s woning op weinige meters afstand van het bu reau ligt. De raadsman gewaagde zelfs van „machtsmisbruik der po litie", tegen welke uitdrukking pre sident en officier krachtig protes teerden. Laatstgenoemde eiste twee weken gevangenisstraf en ontzeg-, ging van de bevoegdheid tot het be sturen van motoxrijtuigen voor de tijd van zes maanden. Uitspraken: 21 November. DE VLAG IN TOP. Eenvoudige plechtigheid op het bouwwerk. Tussen de regenbuitjes door, beklommen Vrijdagmiddag een aantal dames en heren de bouwladder, die leidde naar de bovenverdieping van het aan de Beatrixlaan te Goes in aanbouw zjjnde Medisch Gentrum. Terwyl men vergeefs zocht naar enige bescherming voor de koude stormwind, hees de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, de driekleur, ten teken dat het hoogste punt van het constructiewerk is bereikt. De burgemeester sprak hierbg de wens uit, dat dit gebouw van groot belang zal zgn voor de volksgezondheid in deze omgeving. Voor deze plechtigheid hadden zich o.m. burgemeester Ten Kate met de wethouders J. J. van Melle en A. Buys, alsmede een aantal dames en heren van het Medisch Centrum in de directiekeet verzameld, waar in en kele speechjes de belangrijkheid van dit moment werd belicht. De directeur van gemeentewerken, de- heer J. Oranje, die met de directie Provinciale Vereniging tot bestrijding der tuberculose. Naar wij vernemen zal de jaarver gadering van de Prov. Vereniging tot bestrijding der tuberculose niet vandaag, maar Zaterdag 13 Decem ber in Vlissingen worden gehouden. Dokter C. R. N. F. van Joost uit Goes zal een inleiding houden over het bevolkingsonderzoek in Zeeland. TWEE JAAR GEËIST. Na twee-en-twintig inbraken kon hij worden gegrepen Toen St. Laurens in Mei van dit jaar zijn nieuwe burgervader feestelyk Inhaalde, bleef bijna niemand thuis zitten. De Middelburgse bankwerker H. de G., die een lekke fietsband wilde laten repareren, doch vergeefs by de rijwielhersteller aanklopte, profiteerde van deze situatie: hy drong de woning binnen en verdween even later met een geldkistje onder zijn regen- Jas verborgen. Tweeduizend gulden bedroeg de bult, maar de inbreker zou er niet lang plezier van hebben. De rijkspolitie in St. Laurens kon hem al spoedig in de kraag grypen en toen bleek, dat De G. de dader was van een reeks van diefstallen in Middelburg en omgeving. Onder grote publieke belangstelling stond hy Vrydag voor de Middelburgse rechtbank terecht en hoorde twee jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering tegen zich eisen. De man heeft kans gezien geruime tijd te opereren, zonder dat hij tegen de lamp liep. Verontrustend was het aantal inbraken en diefstallen, dat in deze tijd werd gepleegd en onopge helderd bleef. De politie van Middel burg had. wel een sterk vermoeden, wie zich hieraan schuldig maakte, doch slaagde er ondanks extra sur. veillance niet in, de dader te betrap pen. Deze volgde steeds een zelfde systeem: hij gebruikte geen breek ijzers en'andere instrumenten om een pand binnen te komen, hij draaide al- tyd de stoppen van het licht los, om zonodig in het donker gemakkelijker Van „luchtjes" gesproken... óf U nu op het platteland woont of in de nabijheid van een fabriek, U houdt uw huis op elk uur van de dag fris en verzorgd door Air-Wiek, dat alle onaangename luchtjes prompt wegneemt. mensö* EEN FlJ«e NEUs Boeken en prenten van en over Zeeland Bouma's Boekhuis N.V. te Gro ningen gaf een catalogus in het licht van de boeken en prenten van wijlen' de heer J. J. A. Poley te Oostkapelle, die deze tijdens zijn leven met zeer veel moeite en toewijding bijeen bracht. Reeds vond een deel van de bibliotheek van de heer Poley een plaats in de Provinciale Bibliotheek' van Zeeland. Het overige, een om vangrijke en zeer waardevolle collec tie is thans te koop bij bovengenoem de firma. De catalogus omvat niet minder dan 164 bladzyden. Arts uit Groede benoemd tot directeur-geneesheer Van ziekenhuis in Zutphen Naar \v*y vernemen is de heer M- W. Jongsma, arts te Groede, be noemd tot directeur-geneesheer van het Algemeen Ziekenhuis te Zutphen. De heer Jongsma, die" zyn opleiding, ontving aan de Rijksuniversiteit te Leiden, was gedurende twintig jaar huisarts te Groede. De heer Jongsma maatschappelijk leven en was onmid- bekleedde tal van functies in hét dellyk na de bevrijding o.m. negen maanden waarnemend burgemeester van Groede. Voor zijn werk vóór en tijdens de bevrijding ontving hy de, hoogste onderscheiding van het Rode Kruis, het Kruis van Verdienste. Voorts was hy o.m. lid van hét hoofdbestuur van de Kon. Ned. Maat schappij tot bevordering der Genees kunst, lid kringbestuur van het Ned. Rode Kruis voor Zeeland, secretaris van het Alg. Ziekenfonds voor Zeeuwsch-Vlaanderen, hoofd genees kundige dienst van de Burgerlijke Verdediging in West Z.-Vlaanderen, voorzitter van het departement Groe de van „Het Nut" en voorzitter van het Groene Kruis in Groede. Noordgouwe heeft nog steeds de leiding. Weer nieuwe bedragen binnen voor Zeeuwse collecte. Wederom zyn van vyf Zeeuwse ge meenten de opbrengsten bekend ge worden van de collectes in het kader van de actie OctobermaandZeeuw se Maand. Brouwershaven bracht 81,68 (6,9 c. per inwoner) bijeen. Dreischor 75 (7,5 e. p. Noord- welle 30,50 (6,5 c. p.i.), Ouwerkerk 46,95 (8 c. p. en Terneuzen 189,85 (1,5 c. p.i.). Terneuzen valt met deze opbrengst sterk uit de toon. Er is daar door weinigen gegeven, maar die giften waren goed. Een belangrijk deel der bevolking is vermoedelijk niet aange zocht. Voorts kwam nog binnen een bedrag van 100,van de Provinci ale Zeeuwse Courant. De stand ziet er thans als volgt uit: Noordgouwe 's-Heerenhoek Zierikzee Veere Ouwerkerk Oostburg Dreischor Brouwershaven Noordwelle Zuiddorpe Kerkwerve Vogelwaarde "Arnemuiden Terneuzen Koewacht en Overslag 20,11 u,7 c. In totaal is thans een bedrag van 2291,26 byeen. DATUM SOLISTENCONCOURS VASTGESTELD. Het solistenconcours, dat zoals bekend te Breskens zal worden ge houden, is vastgesteld op 7 Febru ari 1953 in het gemeentelijk ont spanningsgebouw. 131,81 182,70 749,: 81, ÖU 46,95 236,34 75,— 113,75 56.82 189.85 te kunnen ontsnappen en hij nam nooit iets anders dan geld mee. De officier van justitie, mr. G. J. B. v. d. Dussen, had hem drie diefstallen ten laste gelegd, drie van de 22, welke in het proces-verbaal van de politie waren genoteerd. De inbraak te St. Laurens was wel de ernstigste zaak. De G. had 's avonds na terugkeer in Middelburg het geldkistje ten huize van kennissen geledigd en het met inbegrip van enkele spaarbankboek jes in het water bij de Vitrite-fabriek gegooid. De tweeduizend gulden ver dwenen als sneeuw voor de zon: be kenden van De G. kregen er iets van, een gezellig avondje in een Vlissingse dansgelegenheid slokte het nodige op en de rest werd gebruikt om een oude schuld te delgen. WINKELCASSA GESTOLEN. De verdachte was er voorts van beschuldigd in 1950 in een pand aan de Koudekerkse weg te zyn binnen gedrongen door een raam omhoog te schuiven en uit een lade in de woon kamer 400 te hebben gestolen. Ten slotte vermeldde de dagvaarding een inbraak in een winkelpand aan de Lange Delft. Hier ging De G. er met de winkelcassa vandoor, doch de in houd loonde nauwelyks alle moeite en risico: hij kon er slechts 45 uit op diepen. De president, mr. P. van Empel, herinnerde verdachte, die schuld be kende, er aan, dat de gemeente des tijds na een voorwaardelijke veroor deling wegens een klein vergryp nog alle mogelijke moeite had gedaan om hem en zijn gezin te helpen door hem als de enige erkende ophaler van oud papier aan te wyzen. De officier verklaarde, dat ver dachte Middelburg en omgeving min of meer heeft geterroriseerd. De enige verzachtende omstandigheden zijn. dat hij een ruiterlijke bekente nis heeft afgelegd en dat hy uit een weinig gelukkig milieu stamt. Mr. Van der Dussen achtte het terwille van het algemeen belang nodig, dat De G. onvoorwaardelyk ter beschik king van de regering wordt gesteld. Met dit laatste kon de verdediger, mr. H. A. R. de Mul, instemmen, doch hg vroeg geen gevangenisstraf op te leggen. Uitspraak: 21 Novem ber. Bouw graansilo in Breskens gegund. Door de Coöp. Aan- en Verkoop vereniging „Landbouwbelang van West Zeeuwsch-Vlaanderen" is de bouw voor de nieuwe graansilo in Breskens by onderhandse aanbeste ding gegund aan de N.V. Eredase Bouw- en Aannemingsmij. H. Vriens te Breda. bg deze bouw is belast, sprak een vriendelijk welkomstwoord. Hij her innerde aan de vele zorgen, die aan dit gebouw zijn besteed, en bracht dank aan de aannemers voor de wyze waarop zij zich tot dusver van hun taak hebben gekweten. Ook roemde hy de prettige geest, welke op dit werk heerst. Na een kort dankwoord van de aannemer Van de Linde, getuigde de voorzitter van het Medisch Centrum, dokter A. Looyen, van de voldoening welke ook in oeze kring bestaat. Met belangstelling wordt de bouw ge volgd en telkenmale wordt men hier bij verrast door de vindingrijkheid van de architect, waarmee deze de problemen op bouwtechnisch gebied weet op te lossen en aan de eisen van de verschillende verenigingen tege moet weet te komen, wanneer mén bedenkt dat begin Augustus met de bouw werd begonnen, verloopt het werk zeer vlot. Met verlangen wordt uitgezien naar het moment waaróp het gebouw annex badhuis in gebruik kan worden genomen. Na net ge meentebestuur nog dank te hebben gebracht voor de medewerking, sprak dokter Looyen nog een waarde rend woord aan het adres van de aannemers en werklieden. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat dit gebouw zal bijdragen aan de ge zondheidszorg in Goes en omgeving. Nadat op het bouwwerk in bijzyn van de werklieden de woorden van dank nog waren herhaald, hees bur gemeester Ten Kate de vlag, waar mee deze korte plechtigheid was be ëindigd. Belastingontduiking werd berecht. Een maand gevangenisstraf werd Vrijdag voor de Middelburgse recht bank geëist tegen twee verdachten, die zich aan belastingontduiking schuldig hadden gemaakt. De gros sier S. K. uit Middelburg en een inwoner van Koudekerke, F. B., had den in het aangiftebiljet, dat hun ingevolge het Biutengewoon Navor- deringsbesluit was toegezonden, het totaal bedrag van hun schulden te hoog en hun vermogen te laag op gegeven. Dit geschiedde in 1945. Zy waren geadviseerd door een zekere H., die voorts K. valse kwitanties verstrekte, welke als „bewijsmate riaal" moesten dienen. Het bedrog was aan het licht gekomen, doordat verdachte H., tegen wie eveneens een maand gevangenisstraf werd geëist, berouw had gekregen en zelf aan gifte had gedaan, nadat zijn pogin gen om IC. en B. daartoe te bewegen waren mislukt. De president, mr. P. van Empel, voer heftig uit tegen verdachte K„ die H. „vlegelachtige dreigbrieven" had gezonden. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, achtte het bewijs geleverd. Wanneer de belastingontduiking niet was ontdekt, zou IC. daar 4800 en B. 8000 beter van zijn gewor den. Spreker meende, dat H. door een aantal mensen onder druk is gezet en daar aanvankelyk niet onderuit kon komen. Mr. M. Vla ming verdedigde IC. en B. Het staat nog niet vast, dat eerstgenoemde de staat heeft benadeeld en wat B. betreft vond de pleiter een geld boete op haar plaats, doch een ge vangenisstraf niet. Mr. M. A. Tenvoert, de verdedi ger van H„ noemde hem een trouw en degelijk werker, die echter op een gegeven moment is gaan beun hazen. De raadsman vroeg een re- classeringsrapport en eventueel een voorwaardelyke veroordeling. Middelburgse knapen in Brugge veroordeeld. Zij ontvreemdden ivoren sieraden. Begin October werden in ICnokke 's nachts aangehouden de 18-jarige A. C. en zijn neef, de 17-jarige A. v. G., beiden uit Middelburg. Zij bleken in het bezit te zijn van ivoren sieraden, die zij tijdens een tentoonstelling in de Hallezalen te Brugge ontvreemd hadden. De kostbaarheden waren eigendom van -de paters Scheutisten. Beide verdachten bekenden Vrijdag hun misdaad voor de Correctionele Rechtbank van Brugge. C. werd ver oordeeld tot 3 maanden en Van G. tót maanden gevangenisstraf. Smokkelauto sloeg nm. En de kalveren gaven zich over. In de nacht van Woensdag op Donderdag constateerden ambtena ren van de douane-recherchedienst uit Sluiskil, dat getracht werd om met een veeauto via een binnenweg in de omgeving van Isabellasluis naar België te komen. Per motor rijwiel werd onmiddellyk een achter volging ingezet. De veeauto reed met grote snelheid, maar in de laat ste bocht voor de Belgische grens sloeg de auto om en viel op Bel gisch gebied neer. Uit de auto ontsnapten 24 kalve ren, dieweg wandélden naar het Nederlands gebied, zodat de douane-beambten de kudde slechts voor het verzamelen had! De dièren werden in beslag genomen, terwij] de Belgische douane-beambten zich over de veeauto ontfermden. De inzittenden wisten echter op Belgisch gebied te ontkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2