Eisenhower verbeterde Roosevelts stemmenrecord met bijna 5 millioen JIMMY BROWN als diepzeeduiker PANAMEES SCHIP BIJ DE HOEK DOOR BEMANNING VERLATEN DUITSE EX-MINISTER WIL NIEUWE PARTIJ STICHTEN BOEK Editie Zeeuws-Vlaanderen VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INGRIJPENDE MUTATIES VERWACHT. Barrière van het democratische Zuiden werd doorbroken Thans zijn de uitslagen van 139.918 van de 146.370 Amerikaanse kies districten voor de presidentsverkiezingen bekend. Van de tot nu toe ge telde 58.656.546 stemmen werden 32.497.888 (55.4 procent) op Eisenhower en 26.158.658 stemmen op Stevenson uitgebracht. Dit betekent dat Eisen hower nu reeds meer stemmen op zich heeft verenigd dan enige andere candidaat voor het Amerikaanse'presidentschap. Tweede is wijlen presi dent Roosevelt, die 27.751.597 stemmen verwierf in 1936. Een ander record werd geboekt met het aantal uitgebrachte stem men. Het vorige werd in 1940 ge vestigd, toen 49.820.312 Amerikaan se burgers aan de presidentsverkie zingen deelnamen. De huidige be- volking van de Ver. Staten wordt geschat op 158.000.000, hieronder be vinden zich ruim 75.000.000 stemge rechtigden. Generaal Eisenhower verbrak de traditionele democratische eenheid van het „solide Zuiden", een een heid die teruggaat tot de dagen van de Amerikaanse burgeroorlog. Sinds die oorlog hadden de Zuide lijke staten als één man gestemd tegen de republikeinse partij van het Noorden, die hen had overwon nen. Doch Eisenhower doorbrak deze barrière. Hij won drie der „meest solide" Zuidelijke staten, namelijk Virginia, Florida en Texas. Hij sloeg een bres in de democra tische bolwerken van Massachu setts en Rhode Island, waar de Ierse katholieken in de afgelopen kwart eeuw immer democratisch stemden. In de Senaat hebben 49 republi keinen, gelijk gemeld, zitting gekre gen en 47 democraten. Een der re publikeinen is echter senator Wayne Morse, die in de verkiezingsveld tochten Stevenson heeft gesteund. Zou hij zich bij de behandeling van bepaalde vraagstukken aan de zijde der democraten scharen, dan kan de stem van de republikeinse vice- president Nixon, die tevens Senaats voorzitter is, bij een staken der stemmen nog de doorslag geven ten gunste van de republikeinen. In het Huis van Afgevaardigden zijn tot nu toe 220 republikeinen en 213 democraten gekozen; acht uit slagen zijn nog niet bekend. De de mocraten hadden eerst 214 zetels, doch één van hun afgevaardigden, de 86-jarige Sabath, is inmiddels overleden. UITSLAG AANGEVOCHTEN. De uitslag van de stemming in de staat New-Mexico voor het aanwij zen van een vertegenwoordiger in de Senaat, die aanvankelijk een de mocratische overwinning had opge leverd, is door de republikeinse candidaat aangevochten. Op de stembussen is thans beslag gelegd, de inhoud zal opnieuw worden ge teld. De republikeinen wonnen Dins dag voorts vijf gouverneurschappen, waardoor zij hun reeds bestaande voorsprong op de democraten van twee op twaalf brachten. DE BEZEM ER DOOR? Richard Nixon, de aanstaande republikeinse vice-president, her haalde Donderdag te Chicago dat een van de voornaamste taken van de nieuwe regering „het opruimen van corrupte elementen in Wash ington" zal zijn. In de financiële wereld en het be drijfsleven der Ver. Staten heerst grote voldoening over de uitslag der verkiezingen. Er worden in ho gere regionen van het regeringsap paraat ingrijpende mutaties ver wacht, die het zakenleven zeer wel kom zullen zyn. Overigens is het niet waarschijnlijk, dat de nieuwe regering wijzigingen in het huidige programma der sociale voorzienin gen en in het stelsel van regerings steun voor de prijzen der landbouw producten zal aanbrengen. Eisenhower heeft beloofd, dat hij de staatsuitgaven in het eerste jaar van zijn regering met 11 procent zou besnoeien. Men heeft echter de indruk, dat deze belofte voorname lijk is gedaan om kiezers te win nen. Zoals bekend is dienen 70 pro cent van de staatsuitgaven om de kosten der herbewapening en der nationaleverdediging te dekken. Zelfs in de financiële pers vraagt Omzetbelasting tijdschriften. In het nader verslag van de Tweede Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijziging in de heffing van omzetbelasting ten aanzien van tijdschriften, bepleitten enkele leden voor tijdschriften een gelijke heffing als voor boeken. De minister van financiën heeft die suggestie aanvaard. Bij nota van wijziging wordt voorgesteld de levering van tijdschriften in de kleinhandel van omzetbelasting vrij te stellen. Uitge vers, die rechtstreeks aan het pu bliek leveren, zullen overeenkom stig het voorstel ook niet meer dan vier pet. omzetbelasting zijn ver schuldigd. Bij invoer ten behoeve van particulieren zal alsdan de hef fing eveneens vier procent bedra gen. men zich af, op welke uitgaven generaal Eisenhower zal kunnen be zuinigen. Eisenhower heeft president Tru man medegedeeld, dat hij bereid is hem over een dag of tien te ont moeten en er aan toegevoegd, dat hij „onmiddellijk" een vertegenwoor diger zal aanwijzen om met de be trokken diensten de begrotingsza ken te bestuderen. Chr. Soc. Conferentie. Het massaficatie verschijnsel. In de middagzitting van Woensdag heeft de Chr. Sociale Conferentie te Utrecht zich uitvoerig bezig gehou den met de vragen rondom het christelijk organisatiewezen, de doorbraak en wat daarmee verband houdt. In het bijzonder had de aan dacht het vraagstuk van het ver werkelijken der bijbelse boodschap in het collectieve handelen van de Christenen. In de sectie 2 is breedvoerig ge discussieerd over de massificatie in onderneming en bedrijfstak, op het platteland en van de fabrieken en de jeugd, waarover gerefereerd was door de heren C. van Nierop, W. P. Cnosser en ds. W. A. Wiersinga. Ook werden besproken de refera ten over „De functie van het gezin" en „Kerk, massa en gemeenschap". 's Middags begon sectie 3 aan het onderwerp „De medeverantwoorde lijkheid en de medezeggenschap in de onderneming", waarover mr. J. Meijnen, directeur van de A.K.U. en de heer C. J. van Mastrigt, secreta ris van het C. N. V., referaten ge leverd hadden. Tijdens de behande ling kwam de behoefte aan een an dere term voor het woord mede zeggenschap naar voren, omdat dit bestaat uit twee geheel verschil lende elementen, nl. overleg en me- debeslissen. Een groep was vóór overleg met, een andere groep voor medebeslissen van de arbeiders. Al gemeen was men van mening, dat de wet op de ondernemingsraden zo spoedig mogelijk tot uitvoering moet worden gebracht. 9 Bij K.B. is aan de vice-admiraal J. M. a'e Booy op zijn verzoek op de meest, eervolle wijze ontslag verleend als am bassadeur te Bonn en als* hoofd van de Nederlandse militaire missie bij de ge allieerde bestuursraad in Duitsland. SCHEPEN IN NOOD DOOR STORM. Verscheidene Nederlandse schepen liepen schade op. De storm van Woensdagavond en .nacht heeft verscheidene schepen op de Noordzee parten gespeeld. Ook Donderdagochtend was de storm, die af en toe een windkracht had van elf, nog maar weinig geluwd en in het kustgebied van Noordwest-Duitsland werd de scheepvaart geheel lam gelegd. Het 6379 brt. metende Panamese schip „Faustus" liep by Hoek van Hol land aan de grond, 's Middags was de positie van het schip dusdanig ver slechterd, dat de 25 koppen tellende bemanning, meest Grieken, door de reddingboot President Jan Leis" werd overgenomen en veilig aan land gezet. Een aardig verhaaltje bereikte ons het ontstaan van het Begijnhof te Brug ge. dat daar verstild aan het traag stro mende Minnewater ligt. Het heet name lijk, dat het „hofke" werd gesticht door drie vrome vrouwkes, die Beatrijs. Gise- linde en Nazarena heetten. Uit de be ginlettergrepen van haar namen is later de naam Begina of Begijnhof ontstaan. Mooi gevonden, maar of het waar is? Door de boetstraffelijke rechtbank te Brussel werd een vrouw veroordeeld, omdat zij een naaimachine van 9500 francs verduisterd had. Het lijkt ons geen gering karwei om een dergelijk appa raat zo maar te verduisteren! 0 Een jongeman te Luik, die dacht grappig te zijn belde „voor tie leut" de brandweer op met de mededeling, dat er „werk aan de winkel was". Het lachen zal hem nu zo langzamerhand wel vergaan zijn. want hij werd en dat niet „voor de leut" veroordeeld tot een boete van 1000 francs en het betalen van een scha devergoeding. groot 4300 francs. Een brandende kwestie, achteraf bekeken! 9 We zijn het volkomen eens met een maatregel die in het Belgische staats blad werd afgekondigd. Van heden af is het in België verboden om dode vogels te verhandelen, wanneer niet tenminste de „ganse kop met pluimen" is bedekt. We vonden het ook al zo zielig om al de „kale" vogelkes op de markt aan te treffen. 0 Niet kaal, maar nat kwam een bestuurder van een jeep te Bisse- gem er af. Hij reed met zijn voertuig door een brugleuning en kwam met wa gen en al in het frisse water terecht zonder een enkel schrammetje te hebben opgelopen. Bovendien was er nog een schipper in de buurt die de man ogen blikkelijk uit het water opviste. Men acht in kringen van deskundigen nu wel bewezen, dat een jeep, ondanks alle ca paciteiten, niet geschikt is om er mee te spelevaren. 0 Er zijn mensen, die het nooit leren, zelfs in het mooie land van Vlaanderen.' Een man uit Gent, die pas uit „het schuurtje" was ontslagen waar hij verbleef wegens het plegen van op lichtingen, werd thans opnieuw te Vil voorde aangehouden, omdat hij alweer een kleine 70 oplichtingen op zijn naam had gebracht. De man schijnt te lijden aan „zwaartillendheid". Tussen Ameland en Schiermonnik oog liep het 5000 ton metende Turkse schip „Bakir" aan de grond. Later kwam het vlot, maar na enige tijd at het weer vast op het strand van ohiermonnikoog. Een reddingboot oer uit van Oostmahorn, maar de jemanning wilde het schip niet ver aten, waarop de reddingboot terug keerde. Twee sleepboten bevinden zich in de nabijheid en wachten beter Twee broers pleegden overval op bank-beste'anto Daad van een wanhopig mens „Het leven is voor my een harde leermeester geweest. Ik heb goede en slechte kaarten gehad. Mijn te genstander was het leven. De om standigheden, waaronder ik werd groot gebracht verschilden veel van die in andere huishoudens. Ik heb een roofoverval met geweld op klaarlichte dag gepleegd. Wie zo iets doet kan een gangster zijn, een gek of een wanhopig man. Het was een wanhopig man." Deze woorden zijn ontleend aan de laatste woorden van de 33-jarige J. Th. S. uit Amsterdam, die voor de Rotterdamse rechtbank terecht stond wegens een op 1 Augustus j.l. gepleegde overval op een bestel auto van de Rotterdamsche Bank, die hij tezamen met zijn broer, de 22-jarige tekenaar J. S., zou hebben gepleegd. De gehele geschiedenis passeerde nog eens de revue en de officier eiste tegen de oudste een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek en tegen de jongste twee jaar, door te brengen in de jeugd gevangenis te Zutphen. De broers komen uit een kinder rijk gezin van elf personen. De va der was een bruut, sloeg de moeder en liet het gezin in 1940 in de steek. Zijn oudste zoon, een der verdach ten, nam zijn taak voor het gezin te zorgen over. In de oorlog kwam hij op het pad van de misdaad. In 1944, toen de financiële toestand in het gezin hopeloos was, zou ver dachte aan een kringleider N.S.B. verteld hebben, dat er ergens goe deren van Joodse landgenoten ver borgen waren én dit leidde tenslot te tot arrestatie van een uit zeven personen bestaande Joodse familie, die niet terugkwam. Deze wanhoops daad wordt thans door de rechter commissaris onderzocht. weer af, om de „Bakir" vlot te sle pen. Een vissersvaartuig uit Den Helder kreeg eveneens assistentie van een reddingboot, omdat het zich wegens een gebroken roer bij de Haaksgron- den in moeilijkheden bevond, maar het kon naderhand op eigen kracht naar Den Helder opvaren. Het op zijn maidentrip zijnde m.s. „Harold moest, toen het onderweg was van Frederikstad naar Helsinki, een haven binnenlopen, omdat de schroefas was vastgelopen. De „Net tie" liep Brunsbuttel binnen met mo- torschade. Het was onderweg van Gefle naar Plymouth. De ,,Van Bra- kel" liep reeds Woensdag bij de Zweedse Oostkust aan de grond, maar het schip bekwam geen schade. Het m.s. „Plato" van de K.N.S.M. kreeg op de Middellandse Zee machi- neschade, welke door de bemanning zelf gerepareerd wordt. Woensdagmiddag is in het Olympisch Stadion te Amsterdam een voetbal wedstrijd gespeeld, tussen het elftal van Saarbrücken en het voorlopige Nederlandse elftal; de gasten wonnen de-ze wedstrijd met 32. Hier zien we het moment waarop de Nederlandse speler Lugthart het eerste Neder lands doelpunt maakt, en zo de stand op 11 brengt. De werkloosheid in October Het aantal bij de arbeidsburcaux geregistreerde werkloze mannen nam in de afgelopen maand toe van 101.738 tot 111.461. Hieronder bevon den zich 26.882 D.U.W.-arbeiders (vorige maand 24.995). De stijging der werkloosheid houdt verband met de afloop van het zo merseizoen, waardoor in vele bedrijfs takken de werkgelegenheid terug liep. Het aantal ingeschrevenen be neden 19 jaar daalde van 6518 tot 4949. Onder de bouwvakarbeiders nam de werkloosheid toe van 15.765 tot 20.370, onder de landarbeiders van 7490 tot 8861 en de losse arbei ders van 18-279 tot 18.977. Het aantal aanvragen voor man nelijk personeel daalde in October van 12.938 tot 11.879. In Zeeland bedroeg het aantal werklozen eind October 1951: 1018, eind September 1952: 1427 en eind October 1952: 1389. De relatieve werkloosheid was eind October het hoogst in Drente met 64, het laagst in Zeeland met 16 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren, terwijl het rijksgemiddelde 36 be droeg tegen 33 op 30 September. Het aantal als werkloos geregis treerde vrouwen bedroeg 8856 (v. m. 8818). De vraag naar vrouwelijk per soneel steeg van 12.430 tot 12.851. Koningin Juliana heeft Donderdag avond in het Amsterdamse theater ..Tuschinski" ds gala-première bijge woond van Charlie Chaplin's ..Lime light". Regering antwoordde de Tweede Kamer (Slot van pag. 1). De financiële toestand is nog hele maal niet zo florissant en er is dan ook geen reden voor optimistische verwachtingen, betoogde minister Van de Kieft in zijn herhaaldelijk tot grote vrolijkheid aanleiding gèvende rede. Fouten zouden sfeer ernstige ge volgen kunnen hebben; in 1953 moet een aanzienlijk kastekort worden ver wacht. De debatten over het veelbespro ken begrotingsoverschot dragen vol gens deze minister een louter acade misch karakter. Hij wilde wedden, dat er helemaal geen overschot zal blijken te bestaan. Zijns inziens is dan ook grote voorzichtigheid gebo den. Bij een consequente werkgele- genheidspolitiek mag, zo meende de minister, het budgetaire standpunt echter niet het alleen-zaligmakende zijn. Sociale overwegingen kunnen tot maatregelen nopen, al zullen ook deze in het kader van de wenselijk heid van een zo groot mogelijk mone tair evenwicht moeten worden be zien. Voor het bedrijfsleven zal een ge richte verlaging der belastingdruk eventueel aanbeveling verdienen, maar dan als onderdeel van een com plex van maatregelen, die o.m. ook de spoedig te verwachten huurverho ging, en de regeling van haar gevol gen zullen móeten'' omvatten, Hierbij zou ook de. positie der middengroe pen nader kunnen worden be schouwd. Wanneer men over een gunstig klimaat voor de industrialisatie spreekt, denkt men volgens de minis ter veel te eenzijdig aan belastingen en verliest men de ten onzent zo gun stige en zijns inziens beslissende ar beidsverhoudingen teveel uit het oog. Minister Van de Kieft achtte het in hoge mate gevaarlijk het rentegam ma thans reeds los te laten. Hij zeide tenslotte zich volkomen bewust te zijn minister in een coalitie-kabinet te zijn, maar achtte het zeer wel mogelijk om met behoud van eigen beginselen op zakelijke grondslag ge zamenlijk maatregelen vast te stellen tot bescherming en bestendiging van de volkswelvaart. In de avondzittirig hebben verschil lende sprekers gerepliceerd. Prof. Oud (V.V.D.) zeide aan het adres van minister Van de Kieft, dat deze er zich voor moet hoeden, dat het grapje niet in de plaats van het ar gument komt. De heer Burger (P.v. dA.) was nog niet bevredigd door hetgeen de regering over Nieuw-Gui- nea heeft gezegd. De heer Lemaire (K.V.P.) was helemaal niet tevreden. Dat kan hij pas zyn als er soulaas komt voor de middenstand. Prof. Romme (K.V.P.) vroeg de re gering uitdrukkelijk de opvattingen van de Kamer met betrekking tot de f eallieerde verdediging van ons land e laten doordringen in het internati onale leven, waar dit pas geeft De heer Tilanus (C.H.) hoopte, dat de regering zal trachten de opneming van West-Duitslan<3 in het N.A.V.O.- vei'band te bevoi'deren. Tegen gif uur werd de vergadering tot vrijdagmiddag verdaagd. VOOR DE VOLGENDE VERKIEZINGEN. Principieel verzet tegen de hermilitarisatie. Dr. Gustav Heinemann, de vroegere Duitse minister van binnenlandse zaken, heeft aangekondigd, dat hij voor de volgende verkiezingen een nieuwe partij wil stichten om die Duitsers te verzamelen, die principieel tegen een nieuwe Duitse militarisatie zyn gekant. Tot zijn medewerkers behoren twee afgevaardigden van de bondsdag, de katholieken Helène VVessel en Hans Bodensteiner. Het door hen verdedigde standpunt Is, dat een bewapening van Duitsland geen oplossing van de spanningen in Euro pa kan brengen, doch deze alleen kan vergroten. Bodensteiner is afgevaardigde voor de partij van dr. Adenauer, doch hij is onlangs door deze partij uitgeslo ten omdat hij zich met alle macht te- f;en de politiek van Adenauer heeft eweer gesteld. Dr. Heinemann zelf is praeses van de Synode der Evan gelische Kei'k in Duitsland en leider van de sterke stromingen in de Evangelische Kerk, die wantrouwen tegen de bewapeningspolitiek koeste ren. In Bonn wordt de nieuwe partij, die volgens Heinemann eind dezer maand in Frankfort zal worden op gericht, zowel door de regeringspar tijen als door de socialistische party afgewezen. Heinemann heeft verklaard tegen de socialistische opvatting te zijn, daar deze niet piincipieel elke bewa pening afwijst. Men vreest in Bonn, dat de nieuwe partij, zij het tegen haar wil, door de communisten zal worden misbruikt. Dr. Heinemann heeft echter verklaard, dat hij schei*p zal waken tegen een infiltreren van Minister Suurhoff over de emigratie. (Van onze parlementaire redacteur). „Emigratie kan een bijdrage le veren tot de oplossing van de be paald niet eenvoudige problemen, waarvoor de bevolkingsdichtheid, de snelle bevolkingsgx-oei en het grondstoffengebrek ons land plaat sen. Nochtans dringt de regering niemand in de richting van emigra tie; zij tracht wel hen, die willen emigreren, te helpen en onnodige belemmeringen, die aan emigratie in de weg kunnen staan, te voor komen of op te heffen", zo deelde minister Suurhoff Donderdagmiddag op vragen van de heer Groen (KV P) tijdens het wekelijkse vragen- uurtje in de Tweede Kamer mee. Door niet geheel juiste perspubli caties is een zekere onrust ont staan, meende de minister. De minister deelde mee, dat de Australische regering exin heeft toegestemd, de emigranten, wier vertrek in Augustus werd opge schort, toe te laten. In verhouding is het aantal mislukkingen onder de Nedei'landse immigranten gerin ger dan onder welke andere groep ook. De Nederlandse autoiïteiten doen alles om dreigende mislukkin gen te voorkomen. 111. Nadat Jimmy de deur van het tuinpoortje met de nodige omzichtigheid had open geduwd, stak hij zijn hoofd door de kier en gluurde naar binnen. De tuin was nogal verwilderd. Er stonden wat kisten en mandflessen, maar daaraan be steedde Jimmy weinig aandacht. Al zijn belang stelling gold een openstaande deur aan de achter kant van het huisHij stapte, zonder zich lan ger te bedenken, de tuin binnen en liep regel recht naar de deur. Vóórdat hij over de drempel ging, keek hy of hij nergens een levend schepsel kon ontdekken. Er was echter niemand en hij hoorde ook niets, dat er op wees, dat er in het huis iemand aan het werk was. Jimmy stapte het huis binnen. Hy stond in een vrij brede gang met wit gekalkte muren. Op de vloer lagen rode plavuizen. Links en rechts zag hij deuren Jimmy besloot systematisch te werk te gaan door deze deuren één voor één open te makenDe eerste gaf toegang tot een vrij groot vertrek dat vol gepakt stond met allerhand seheepsbenodigd- heden. Het was keixnelijk het magazijn van de heer Reutel vink. Jimmy keek er even rond en probeerde toen de volgende deixr. Deze gaf toe gang tot een soort van kantoortje. Er stond een ouderwetse lessenaar met een leren stoel en te gen een der wanden stond een grote kast, waar in meneer Reutelvink blijkbaar zijn coxTesponden- tie opborg. Jimmy wierp een blik op het bureau. Er lag een pak, dat met een touw was vastgebon den en dat voorzien was van wel vijf of zes lak- stempels. De inhoud ervan moest dus nog al waardevol zyn, dacht Jimmy communisten in zijn beweging. Hei nemann wordt als een der meest in tegere figuren der Duitse politiek be schouwd. Hij verliet het kabinet van dr. Adenauer terstond nadat duide lijk was geworden, dat diens politie ke lijn in de richting van een bewa pening der bondsi'epubliek ging. Geen toestemming voor „heldenherdenking". De regering heeft de stichting van oud-politieke delinquenten geen toe stemming gegeven voor een „helden herdenking" op 9 November a.s. op een SS-begraafplaats in de Peel. Dit heeft dr. Drees Donderdagmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld op vragen, welke daarover door de com munist Gortzak waren gesteld. Stalin bij herdenking van de October revolutie. In het „Bolsjoi Theater" te Mos kou is Donderdagavond een feeste lijkheid gehouden ter gelegenheid van de 35e herdenking van de October- revolutie. Stalin was aanwezig. Toen hij met krachtige tred, gekleed in maar schalksuniform, naar zijn plaats schreed, werd hij luide toegejuicht. Hij werd bij het binnenkomen be geleid door Molotow, Malenkow, Sjevrnik, Kroesjtsjef, Beria, Boelga- nin en Kaganowitsj. M. G. Peroechien, een lid van het centrale comité, heeft voor de Mos- kouse gemeenteraad verklaard, dat de Sowjet-strijdkx-achten een ver pletterende slag kunnen toebrengen aan ieder, die de grenzen van de Sowjet-Ünie zou schenden. Het Sow- jet-leger, uitgerust met het modern ste materiaal, was onoverwinnelijk. Vreedzaam naast-elkaar-bestaan van het kapitalistische en het communis tische stelsel was mogelijk, doch men diende wederzijds tot samenwerking bereid te zijn en af te zien van inmen ging in interne aangelegenheden. Franse minister dreigde met ontslag. De Franse eerste minister Antoine Pinay heeft Donderdagavond een ka binetsvergadering belegd nadat de Nationale Vergadering een radicale besnoeiing had toegepast op de be-, groting van het ministerie van over zeese gebieden. De Nationale Verga dering deed dit ondanks een waar schuwing van minister Pierre Pflimlin (M.R.P.) te zullen aftreden, indien een dergelijke besnoeiing zou worden aangebracht Pinay heeft geweigerd het ontslag van Pflimlin te aanvaar den. EEN OVER, DE WEIDE. Weiland vindt men in Zeeland min der dan bouwgronden; het grasland valt meer op door het vee, dat er in graast, dan dat men het opmerkt als een landschap op zichzelf. Hoogstens wordt de voorbijganger bekoord door de grote aantallen boterbloemen, die er tot grote ergenis van de boer in voorkomen. De schrijvers van dit boek sturen ons „de wei in", tonen ons de vele grassoorten, planten en dieren, die tezamen van een wei een wei maken. Tot onze spijt kunnen we de poging niet geheel waarderen. De stijl bleef een tussending; is half een betoog en half een verhaal, zodat een boek als dit moeilijk wordt gelezen. De foto's van ds. van Schaik doen het goed. De rest van de afbeelding kan noch de planten- noch de dieren- kexxner bekoren. Het boek op zich zelf is goed xiitgevoerd. Z. („De wei in", door L. J. Goede- mondt en J. G. Th. van Nes. Uitgave Kok, Kampen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 19