PROVINCIALE ZEEUWSE COUBAKT Overweldigende meerderheid voor president Eisenhower Waarom het water in Vlissingen duurder moet worden BILT Kleine republikeinse meerderheid in het Amerikaanse Congres Kantlijn Vandaag EISENHOWER ZAL HET NIET GEMA^EU IK KRUIEN DE VERWACHT: 195e Jaargang-No. 262 Dagblad uitgave van de ürma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W. de Pagter Hoofdred. G Ballintijn PI verv.; W Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw.. fr. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 Nov i952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm Minimum p. aovertentie I 3.— Ing mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels f 1-— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven o» adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 PZC Middelburg Bur Vlissingen Walstr 58—60. telef. 2355 4 Ujnen (b.g.g. 2861 of 21601 Middelburg. Markt 51. telef. 3841 Goes, Lange Vorststraat 63. telef 2475 (b.g.g 2228) Oostburg, Finlandstraal 2. telef 16 Terneuzen Brouwerljstr 2 Zlerlksee N BogerdstrJ^I60jelef^26 EEN PERSOONLIJKE OVERWINNING. Het Amerikaanse volk heeft Woensdag Eisenhower met een overweldigende meerderheid tot president verkozen, maar deze verkiezing is meer een persoonlijke overwinning voor Eisenhower, dan een overwinning van de republikeinse partij. Hij behaalde het hoogste stemmenaantal, dat ooit door een repu blikeinse president werd verworven. Woensdagmiddag te vier uur had Eisenhower totaal 27.027.230 stemmen bereikt Het hoogste stemmenaantal ooit door een republikeinse candidaat verworven, was ruim 22 millioen in 1940 door Wendell Willkie. De top houdt nog altijd wijlen president Roosevelt, maar hij was een democraat; zijn stemmenaantal in 1940 bedroeg 27 7 millioen. De laatste verkiezingscijfers laten zien, dat in het Huis van Afgevaar digden de beide partijen vrijwel in evenwicht zullen zijn. Toen Woens dagavond 74 zetels in het Huis nog te verdelen waren hadden de demo craten er 182 en de republikeinen 178. In de Senaat hadden de repu blikeinen een meerderheid van 49 tegen 47 stemmen. Spectaculair was de meerderheid van Eisenhower in de van ouds de mocratische staten Florida, Tennes see, Texas, Oklahoma en Virginia. Eisenhower kreeg de steun van 38 Eisenhower! In de morgenuren van Woensdag kwam vast te staan, dat Ike de zegepalm had weggedragen. Steven son leed een tamelijk zware neder laag. Van de topspanning, die er in 1948 heerste bij het bekend worden der uitslagen is geen sprake geweest. Toen scheen vast te staan, dat Harry Tru man de nederlaag zou lijden. Dewey was reeds bij voorbaat als overwin naar gevierd. De eerste uitslagen brachten toen een verrassende kleine voorsprong voor Truman. Een voor sprong van een millioen.Nog meenden de aanhangers van Dewey de hoop niet op te mogen geven. Maar de situatie veranderde niet. Truman bleef president. Om elf uur Woensdagmorgen had Eisenhower een voorsprong van 3 mil lioen stemmen op Stevenson. Weg spanning! De generaal heeft ook in deze veldslag gewonnen. En daar ligt nu het probleem voor de komende jaren. Zal de man van het zwaard als lei der van de staat, die naast de Sowjet- Unie de machtigste ter wereld is, een man des vredes blijken? Of zal de mi litair een roekeloos politicus zijn, die de krachtmeting verkiest boven het spel der diplomaten? Zullen de isolationisten de over hand krijgen, of zal Amerika zijn be langstelling voor Europa behouden? De tijd moet het leren! Een Haags leesgezelschap proce deerde tegen een Amsterdamse uitgeefster, omdat deze niet goed vond, dat haar geïllustreerde uitga ven in leesportefeuilles komen. Dat is natuurlijk een heel wat minder be langwekkende aangelegenheid, dan 'n presidentsverkiezing in Amerika. Maar de Nederlandse kranten staan er niettemin vol van. Want de president van de Amsterdamse rechtbank deel de bij de aanvang der zitting het betrof hier een kort geding mede, dat de pers geen toegang had. Acht reporters stonden gereed om deze voor alle leesportefeuilles belangrijke kwestie voor de Nederlandse pers te „verslaan". De president wilde slechts één verslaggever toelaten. De jburnalisten hebben toen één lijn getrokken. Niemand heeft de zit ting bijgewoond. Een goed jaar geleden is er zo het een en ander te doen geweest over de behandeling van strafzaken met gesloten deuren, zonder dat de pers de noodzaak daarvan inzag. Nu gebeurt het bij een kort geding, wederom zonder dat de reden duide lijk is. Art. 168 van de Grondwet zegt nog altijd, dat behoudens uitzonderingen bij de wet bepaald, terechtzittingen openbaar zijn. De rechter kan in het belang der openbare orde en zedelijk heid van deze regel afwijken. Waren openbare orde of zedelijk heid hier in het gedrang? Of was de president van de Amsterdamse recht bank in een kwade bui? Of waren er andere gewichtige redenen? Openbare rechtspleging is een kost baar bezit voor een volk. De open baarheid is een garantie tegen de mo gelijkheid van misstanden. Daarom vermoeden wij zo, dat er in de Kamer wel vragen zullen wor den gesteld over dit op zichzelf niet belangrijke „pers-incident". Het Katholiek Sociaal Instituut heeft een onderzoek ingesteld naar de onkerkelijkheid onder ar beiders en intellectuelen. Het heeft uitgewezen, dat in Amsterdam 46 pro cent der intellectuelen en 57 procent der arbeiders onkerkelijk is. Van de Room,=-Tr staten, die tezamen over 429 kies mannen beschikken; Stevenson ver wierf de meerderheid in 9 staten met 89 kiesmannen. Toen een verslaggever aan Ste venson vroeg: „Wat denkt U van 1956?" (het jaar van de volgende presidentverkiezingen), zei Steven son: „Laat die man z'n hoofd eens nakijken." Wat de verkiezing van de gou verneurs voor de dertig staten be treft, viel het op, dat in Illinois de staat, waar Stevenson gouver neur is de republikein Stratton werd gekozen. Er waren Woensdagavond acht de mocraten en 14 republikeinen als gouverneur aangewezen, terwijl voor 7 staten een republikein en voor 1 staat een democraat waarschijnlijk gekozen waren. STEVENSON Stevenson nam zijn nederlaag spor tief op. Hij citeerde Abraham Lin coln, die eens gezegd moet hebben na een nederlaag: „Ik voel met als een kleine jongen, die in het donker zijn teen gestoten heeft, maar te oud is om te huilen en te veel pijn heeft om te lachen". Stevenson zond een gelukwens-telegram aan Eisenhower waarvoor deze hem dankte. President Truman heeft Eisenho wer uitgenodigd van nu af de bespre kingen op het hoogste niveau bij te wonen, totdat Eisenhower op 20 Ja nuari a.s. wordt geïnstalleerd. Ook heeft de president Eisenhower het gebruik van het vliegtuig van het Witte Huis, de „Independence", aangeboden voor een vlucht naar Korea. Men verwacht dat Eisenho wer wellicht reeds zeer binnenkort zijn beloofde bezoek aan Korea zal brengen. De generaal heeft echter reeds laten weten, dat hij van een militair vliegtuig gebruik zal maken. BIJ MAMIE THUIS Mevrouw Mamie Eisenhower, die in Januari zal verhuizen naar het Witte Huis, heeft al eerder verklaard „dat ze huisgehouden heeft in van alles en nog wat, behalve in een ijs- hut". Zij vertoeft met haar man in het Commodore-hotel te New York, waar'thans agenten van de geheime bewakingsdienst gestationneerd zijn. Minister Luns spreekt in de V. N. Verklaring over Nederlan ds inzichten in de grote problemen. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, dr. J. M. A. H. Luns, zal midden volgende week het woord voeren in een plenaire zitting van de assemblee der Verenigde Na ties. Hij zal bij die gelegenheid in het algemeen debat een verklaring afleggen over de Nederlandse inzich ten omtrent de voornaamste proble men, waarmede de Ver. Naties zich thans bezig houden. Het algemene debat, dat enige tijd onderbroken is geweest in afwach ting van de uitslag der Amerikaanse verkiezingen, zal Maandag worden heropend ...is het 8 jaar geleuen, dat Middelburg door de geallieerde legers werd bevrijd. circa 55 procent hun Pasen. Elders ziet de situatie er niet veel gunstiger uit. Reeds de volkstelling van 1947 gaf de volgende cijfers: Intell. Arbeid. Rotterdam 33.3 39.2 Den Haag 35.7 32.7 Delft 30.0 30.8 Haarlem 32.9 42.4 Dordrecht 29.5 36.2 Leiden 29.5 29.4 Utrecht 26.1 21.6 Alkmaar 27.8 38.3 Hilversum 40.9 31.3 Het gevolg van deze toenemende onkerkelijkheid? Volgens het Katho liek Sociaal Instituut: opbloei van het sectarisme en de surrogaatvormen van godsdienst en toeneming der geestes- De familie Eisenhower zal voor een korte vacantie naar Georgia gaan. COMMENTAREN De verkiezing van Eisenhower tot president is in vele kringen druk besproken. In Frankrijk werd deze verkiezing algemeen toegejuicht. In Engeland domineerde een afwach tende houding. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken wees op de voor uitziende blik en de wijsheid, die Eisenhower toonde bij het vervullen van zijn vroegere functies. Het Britse ministerie van ouiten- landse zaken wilde geen commentaar geven op de verkiezing van Eisenho wer. Een woordvoerder zeide, dat er in het geheel geen verklaring over zal worden uitgegeven. EDEN EN EISENHOWER. In Engeland verwacht men, dat nog deze week Eisenhower bespre kingen zal voeren met minister Eden over: het dollartekort, de Ame rikaanse buitenlandse hulp en de ver laging der Amerikaanse importtarie ven. Eisenhower heeft in zyn verkie zingsredevoeringen reeds gezinspeeld op een „nieuw economisch bondge nootschap met de vrjje landen". Men meent in Londen, dat er een persoonlijk vertegenwoordiger van de nieuwe president aanwezig zal zyn bij de Britse Gemenebest-confe rentie, die op 25 November te Lon den zal beginnen. Te Madrid verwacht men thans meer sympathie voor Spanje. De Belgische premier Van Houtte: „Wij hebben volledig vertrouwen in zijn welslagen bij zijn nieuwe taak". In Nederlandse financiële en han delskringen zyn de opinies over de verkiezing van Eisenhower ver deeld. De commentaren uit Oosten rijk, West Duitsland, Denemarken en Noorwegen zijn gematigd enthousi ast, die uit de kringen van het. Vati- caan vriendelijk-neutraal. De Amerikaanse bladen leggen vooral-de nadruk op de verantwoor delijkheid van de Verenigde Staten als leider in de Westelijke wereld. MEERDERHEID IN HET HUIS. Naar wij nog vernemen hebben de -epublikeinen ook in het Huis van Af. gevaardigden naald. Dwight D. Eisenhower is ais overwinnaar uit de verkiezingsstrijd gekomen. „Ike" en zyn vrouw lamie tonen hei-Jen trots en blij de Daily Ne,vs. die Je nerktenln; nerf genomen in het Commodore Hotel in New York, waar de Republikeinen de uitslagen afwachtten. (Radio Telefoto). een meerderheid be- Eerste geschenk- een bezem. Eisenhower heeft Woensdag avond zijn eerste geschenk na de presidentsverkiezingen orttvangen. De afzender, een fabrikant van bezems, had er een briefje bij gedaan: „Om de rommel op te ruimen." Dit slaat op Eisenhowers verkiezingsleuze dat hij, indien hij tot president zou worden gekozen, in Washington „krachtig de bezem zou han teren." Nederlands schio dnor zeerovers overvallen. In de Straat van Gibraltar is een Nederlandse kustvaarder, de „Com binatie", door zeerovers overvallen en volledig ontdaan van een kostba re lading Amerikaanse sigaretten. De overval werd uitgevoerd door gemaskerde mannen, die voeren op een klein schip, zonder kenbare na tionaliteit, zo meldt de correspondent van de Volkskrant uit Marseille. De Franse autoriteiten hebben intussen beslag gelegd op een onbemand wrak van een oude Engelse mijnenveger, die in de buurt van Djidjelli aan de grond was gelopen. De lading be stond uit sigaretten en koffie en men vermoedt, dat met dit schip de over val op de „Combinatie" is uitge voerd. De mijnenveger, die vermoe delijk een Spaanse bemanning aan boord had, zou in de storm naar de kust zijn afgedreven en de politie neemt aan, dat de piraten' zich in een motorsloep in veiligheid hebben gebracht. Na de overval op de „Combinatie" verwijderden de zeeschuimers zich in de richting Tunis, of Corsica. Kindje in een teil water verdronken. Woensdagmiddag is een jongetje van. 14 maanden oud, in de ouderlijke woning aan de Molukkenstraat te Amsterdam, in een onbewaakt ogen blik in een met water gevulde teil gevallen en verdronken. AMERIKAANS COMMENTATOR VERWACHT Einde aan de schenkingen aan bondgenoten? Keuters medewerker Paul Scott Ranskine wijst er In een beschouwing over Hetgeen van het toekomstig bewind van president Eisenhower mag worden verwacht op, dat deze in een situatie zal komen te verkeren, welke juist tegenovergesteld is als die waaronder ztfn voorganger de laatste tyd moeni werken. Een coalitie van republikeinen en enkele conservatieve de- mocr-iten uit de Zuidelijke staten, welke maatregelen in het kader van de New Deal- en Fair Deal-politiek telkens weer torpedeerde, zal de nieuwe president ongetwijfeld steunen bjj liet opheffen van allerlei toezichtsmaat- regelen op de industrie en by de verlaging van de regeringsuitgaven en de vermindering der belastingen. Daartegenover staat echter, dat Eisenhower onvermijdelijk in botsing zal komen met de Isolationistische vleugel van zijn eigen party zodra de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland, het overzee zenden van troepen en andere maatregelen op internationaal gebied aan de orde ko men. De invloed van deze vleugel zou, bewapening van West-Europa zal volgens Ranskine, veel groter zijn dan men uit een directe telling van haar aanhangers zou kunnen concluderen. In het bijzonder zal senator Robert Taft hierbij nog wel een rol spelen. VERWACHTINGEN. Ranskine verwacht, dat de nieuwe president een versnelling van de her- ACHTERSTAND IN WATERBESCHAVING Ook zonder fusie, zouden nieuwe werken de tarieven opgejaagd hebben Het water in Vlissingen wordt duurder. Veel duurder in sommige ge vallen zelfs. Dat hebben tal van Vlissingers in de achter ons liggende weken reeds ervaren en anderen zullen binnenkox-t wel vernemen, waar zij voortaan aan toe zijn. Maar is het nu ook zo, dat het water tè duur wordt? Onredelijk duur in verhouding tot de lasten, welke nu eenmaal op een goed waterleidingbedrijf drukken of onredelijk duur in verhouding tot de tarieven in andere delen van het land? De deining, welke na de doorvoering van het nieuwe tarief in Vlissingen is ontstaan, is voor het dagelijks bestuur en de directie van de Water leiding My Midden-Zeeland aanleiding geweest deze problemen in een pers conferentie eens openhartig uiteen te zetten in het vertrouwen, dat de Zeeuwse pers als voorlichtend orgaan het publiek dan een beter inzicht zou kunnen geven in het „hoe" en vooral ook in het waarom" van deze bran dende water-kwestie. De heer C. Philipse die als lid van Ged. Staten van Zeeland, voorzitter van het dag. bestuur van de W.M.Z. is, stelde voorop, dat het waterver bruik in Vlissingen inderdaad duur der wordt. Daaraan viel niet te ont komen. Dit was immers het logisch gevolg van de fusie van het Vlissings waterleidingbedrijf met de W.M.Z. en deze fusie was op haar beurt onver mijdelijk, wilde men Vlissingen mede laten profiteren van de zgn. regeling voor getroffen (en voordien niet aan gesloten) gebieden. Bovendien stond één ding toch als een paal boven water: ook als zelf standig bedrijf had Vlissingen zijn tarieven moeten herzien en wanneer het dan niet van de bijzondere rege ling had kunnen profiteren en de kans daarop was nihil zou de prijsstijging nog heel wat ingrijpen der zyn geweest! FUSIE MOEST ER KOMEN. De fusie was ook om meer rede nen absoluut nodig. Er moesten im mers grote investeringen worden ge daan, er moest meer zekerheid wor den verkregen omtrent het suppletie water, er moest met een sterk toe nemende waterbehoefte rekening worden gehouden en het stond vast, dat de oude Vlissingse tarieven geens zins voldeden aan redelijke sociaal- hygiënische verhoudingen. Het wa terverbruik in Vlissingen bedroeg b.v. in 1950 27 liter per hoofd en per et maal tegenover een gemiddelde in Nederland van 70 liter. Men heeft de Vlissingers in het verleden eigenlijk stelselmatig bijge bracht, dat water iets was, waar mede men heel zuinig moest omgaan. Dat was voor een klein bedrjjf mis schien begrijpelijk, maar nu wreken de gevolgen zich. Velen in Vlissingen weten niet wat normaal waterver bruik is! Met de nieuwe investeringen was bijna 2 millioen gulden gemoeid. De verliezen moesten als gevolg van noodzakelijke maatregelen dus stij gen en het was onmogelijk door een eenvoudige verhoging van de tarie ven tot een rendabele bedrijfsvoering te komen. Het tarief moest worden gebaseerd op een vastrecht, dat al thans een belangrijk deel van de vaste kosten zou compenseren. Zo gebeurt het vrijwel overal in den lande. Bovendien had de fusie nog het voordeel, dat door technische en ad ministratieve vereenvoudigingen een iets minder dure exploitatie kon worden bereikt. Maar er zouden tekorten blijven en deze moeten door het Rijk worden bijgepast. Geen wonder dus, dat het Rijk ook zijn voorwaarden stelde en één van deze voorwaarden was, dat bij fusie het huidige WJvIJZ.-tarief ook in Vlissingen zou moeten worden toegepast. eisen en voorts de samenwerking tus sen Groot-Brittannië en de Ver Sta ten op het gebied van de atoomener gie zal herstellen. Mogelijk zal njj ook een oproep - doen voor „een nieuwe economische alliantie van de vrije landen" en misschien zelfs een eco nomische wereldconferentie voor dit doel bijeen roepen. Ook wordt venvacht, dat Eisenho wer een einde zal maken aan de schenkingen aan de bondgenoten, de ontwikkeling van achtergebleven ge bieden zal steunen, maar de uitgaven voor militaire en andere hulD aan het buitenland zal verminderen. Wat Korea betreft zou hij de mili taire druk op de communisten ver groten om tot een wapenstilstand te komen of tot een stabilisatie van het front, waarbij Zuid-Koreanen Ameri kanen zouden vervangen. Tenslotte verwacht Ran ;kine een conferentie van de gouverneurs van de staten voor besprekingen ovex de burgerlijke rechten van de negers en instelling van talrijke commissies om de maatregelen op het terrein van de buitenlandse economische po litiek en de arbeiderswetgeving te herzien. DE NIEUWE MANNEN John Foster Dulles, adviseur voor buitenlandse aangelegenheden van de pas gekozen president zal mis schien Dean Acheson als minister van buitenlandse zaken in het nieu we kabinet opvolgen. Voor de post van minister van de fensie worden de volgende namen genoemd: senator Henry Cabot Lod ge, leider van de verkiezingscampag ne van Eisenhower, die in Masschu- setts werd verslagen. en John McCloy, voormalig hoge commissaris in Duitsland, generaal Lucius Clay, Eisenhowers voormalige collega in bezet Duitsland, wordt genoemd als eventuele directeur voor de defensie- mobilisatie. Vervolg op j 2). WIND NEEMT AF. Geldig tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Aan de Wad- denkust tijdelijk Noordwesterstorm, overigens harde tot krachtige wind tussen West en Noord. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1