PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sensationele verkiezinqsdrrkte in de'Verenigde Staten BILT Proeven om tot oplossing van rootwaterprobleem te komen Voor hei eersi ageerden de grote vakbonden voor een president! Kantlijn V. S. MOGEN VLOOT- EN LUCHT- BASES IN SPAN IE GEBRUIKEN 195e Jaargang-No. 261 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adj W. de Pagter Hoofdred. G Balllntijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p kw £r. p p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdas 5 Nov 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p advertentie I 3 Ing. mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels f 1- Iedere regel meer 20 cent .Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P Z C. Middelburg Bur Vlissingen Walstr 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51. telef. 3841. Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g Oostburg, Finlandstraat 2. telef 16. Terneuzen. Brouwerljstr 2 ZierlKzee N Bogerdstr C 160 telef^ De verkiezingen in de Verenigde Staten zijn thans voorby. Het ging in de eerste plaats om het aanwijzen van een president en daarnaast om het kiezen van een nieuw Huis van Afgevaardigden en om vervanging van een derde deel der Senaatsleden. Deze verkiezingen waren sensatio neel, in de eerste plaats door de buitengewone heftigheid, waarmee de verkiezingsstrijd tussen Stevenson en Eisenhower is gevoerd en daar naast omdat een nieuw versclxynsel optrad. Voor het eerst in de geschie denis van de Verenigde Staten hebben de grote Amerikaanse vakbonden, de A. F. L. en de C. I. O. en de verenigde mijnwerkers onder leiding van John Lewis alle openlijke steun toegezegd aan een candidaat voor het presidentschap, namelijk aan A. E. Stevenson. Slechts een drietal afde lingen van de grote vakbonden sprak zich uit voor Eisenhower. Er is de laatste dagen een intensieve campagne gevoerd in de hon derden bladen van de vakbeweging voor Stevenson. Een ander volkomen nieuw verschijnsel is, dat de organisaties haar diensten by de verkiezing hebben verleend onder meer door het opbellen van ingeschreven kiezers en door het vervoer van kiezers naar en van de stembureaux. Dinsdagmorgen om een miuut na middernacht gingen reeds de eerste stembureaux open in de staat Mas sachusetts. In het plaatsje Sharon, waar de stemming ook te midder nacht aanving, waren in zeven mi nuten tijd 32 stemmen op Eisenhower en 14 op Stevenson uitgebracht. Slechts 48 inwoners van Sharon zijn stemgerechtigd. DE OPINIE-ONDERZOEKERS. Tot de laatste dag zijn de opinie onderzoekers in de Verenigde Sta ten actief geweest. Zoals men weet hebben zij'bij de verkiezing van Pre sident Truman een ontzagwekkende fout begaan door Dewey tevoren als de gekozen president aan te wijzen. Aangenomen mag worden, dal de opinie-onderzoekers daaruit iets ge leerd hebben en thans ernstiger heb ben gewerkt. Het Gallup-instituut voorspelde Maandagavond 47 van de stem men voor Eisenhower en het Cross- ley-instituut voorspelde 47,4 voor Eisenhower. Beide instituten lieten Stevenson in de minderheid name- Vandaag valt in ue Verenigde Staten de grote beslissing. Wie zal in de komende vier jaar in Amerika de dominerende figuur, de president zijn? Niet alleen aan de overzijde van de Atlantische Oceaan is de spanning enorm groot, ook in Europa ziet men met ingehouden adem toe. Vier jaar geleden scheen het zeker, dat Truman verslagen zou worden. Dewey zou de nieuwe bewoner van het Witte Huis worden. De Ameri kaanse opinieonderzoeken hadden zo weinig twijfel over gelaten, dat tal van kranten domweg vóór de totaal uitslag bekend was, hun edities de deur uitstuurden, met Dewey als win naar. Het kwam anders uit. Ditmaal hebben de dagbladen zich op de vlak te gehouden. Er zal geen krant de Amerikaanse drukkerijen verlaten vóór de uitslag onomstotelijk vast staat. Dewey is intussen internationaal een vergeten man geworden. Wie van de twee candidaten van 4 November zal over vier jaar een vergeten man zyn? Het Nieuw Guinea Verbond Neder land heeft een protest gericht aan H. M. de Koningin, de mi nisterpresident, de minister van Unie zaken en de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal. Dit protest houdt verband met het onlangs te dezer plaatse weergege ven inzicht der Commissie Werner, welke de kansen op aanpassing der Indische Nederlanders zéér gering achtte en emigratie aanbeval. Het Nieuw Guinea Verbond Neder land nu verwijt de regering en de overheid, dat zij niet voldoende mede werking verleent bij de opneming van de Indische Nederlanders in het ar beidsproces, welke bovendien bemoei lijkt wordt door overbevolking, werk loosheid en woningnood. Emigratie acht het Verbond echter geen ideale oplossing. Liever zou het zien, dat de regering de Indische Ne derlanders naar Nieuw Guinea zond, met zeer aanzienlijke steun van het rijk. Deze gelden zullen, zo voorspelt het Verbond, rente opbrengen. Er ligt hier inderdaad een moge lijkheid. De vraag is alleen maar, of de Indische Nederlanders voor deze- oplossing veel zullen voelen. Ten slot te staat de ontwikkeling van Nieuw Guinea op een geheel ander peil, dan die van bet tegenwoordige Indonesië. De Indische Nederlanders zullen de eersten zijn om zich te realiseren, dat zy uit het technische Westen naar de wildernis zouden gaan en zij zul len dat geen aangenaam vooruitzicht vinden. Het zou wellicht goed zijn, als er van de zijde der belanghebbenden eens een mening over kenbaar werd gemaakt. Geen algemene misstand is het, dat verdachten niet in persoon voor de Griffier verschijnen om al of niet afstand te doen van hun recht op hoger beroep. Met name bij de kleinere rechtbanken komt zulks niet voor. „Valse" acten komen daar dus niet voor. Aldus van geachte zijde de reactie op ons Kantlijntje van gisteren, waarvan gaarne acte. lijk met 40 en 42,7 Gallup verklaart echter, dat „de versnel de verschuiving van voorkeur naar Stevenson hem de meerderheid kan bezorgen." KLOK OP HET HOOFD. Eisenhower en zijn echtgenote waren op de verkiezingsdag blijk baar vroeg opgestaan, want ze brachten in Manhattan even over zeven uur hun stem uit. Eisenhower was licht aan het hoofd gewond. Toen hij poseerde voor de fotogra fen viel er een klok op z'n hoofd. Het weer was Dinsdag in de Sta ten over het algemeen goed. Slechts in enkele streken was het regen achtig met regen- en onweersbuien boven Nieuw Mexico. In Washington was men ontevre den, omdat in dit gebied niet ge stemd mag worden. Er wapperden vlaggen half stok en de dagbladen bevatten protest-advertenties in rouwrand. Het is tot nog toe niet gelukt de oude bepaling, dat inwo ners van Washington niet mogen stemmen, uit de grondwet te lichten. HET BEGIN. Weliswaar werden enkele stembu reaux reeds te twaalf uur in de nacht van Maandag op Dinsdag ge opend, maar de meesten gingen toch eerst Dinsdagmorgen te zes uur open. In New York, waar men bij zon nig en koud weer, des morgens te zes uur de deuren van de Stemlo kalen ontgrendelde, was het al spoe dig duidelijk, dat meer kiezers dan ooit naar de stembureaux zouden komen. Twee politiemannen bewaakten elk lokaal; de verkoop van sterke drank was verboden totdat de stem bureaux gesloten zouden zijn. Te New York vroeg men aan Eisenhower of het voeren van een verkiezingscampagne hetzelfde was als het voeren van een oorlog. Hij zeide: „Ik zou hier niet graag mee willen doorgaan". Het feit, dat meer kiezers dan gewoonlijk verschenen werd zowel door de republikeinen als de demo craten in eigen voordeel uitgelegd. Reuters diplomatieke medewerker, Michael Fry, meldde Dinsdagavond uit New York, dat men in de krin gen der Verenigde Naties hoopte op de verkiezing van een democrati sche president en van een democra tisch congres. Terwijl Dinsdag druk gestemd werd hield men in kringen van poli tici allerlei bespiegelingen over de mogelijkheid, dat Eisenhower geko zen zou worden en toch de Senaat een democratische meerderheid zou hebben. Het is namelijk zo, dat de verkiezingen voor een derde deel van de Senaatsleden in uitgesproken de mocratische staten wordt gehouden. President Truman heeft vergezeld van zijn echtgenote en zijn dochter gestemd in zijn geboorteplaats Inde- pendance. Daarna nam hij weer plaats in zijn beroemde campagne- trein en vertrok naar Washington. Toen verslaggevers hem vroegen: „Bent U er zeker van op de winnaar gestemd te hebben?" zei president Truman: „Ongetwijfeld". In vele plaatsen moest men stem men met behulp van stemmachines, die met een kruk bediend moesten worden. Er waren nogal wat machi nes, die haperden. Gouverneur Stevenson vervulde zijn stemplicht in zijn geboorteplaats Halfday in de staat Illinois. DE EERSTE UITSLAGEN. Dinsdagavond, toen duidelijk was, dat er ditmaal in de Verenigde Sta ten zeer druk was gestemd, werden het eerst een reeks districtsuitslagen van Kansas bekend. Uit 247 van de 2851 districten wa ren de uitslagen binnen. Dat was Dinsdagavond te negen uur Neder landse tijd. Eisenhower kreeg In deze districten 16.409 en Stevenson 10.239 stemmen. Wij verwijzen voor het latere nieuws over de Amerikaanse verkie zingen naar pagina drie van dit blad. Geen advertenties meer voor mirakelbollen De Nederlandse bloembollenexpor teurs kunnen weer rustig slapen. Het adverteren met pakketten „Nieuwe verbazingwekkende mirakelbollen" door een onbekende firma, die zich „De Hollandse wintertuin" noemt, is stopgezet. Het advertentiebureau, dat de cam pagne verzorgde, besloot het adver teren in de gewraakte vorm te sta ken. Men zal nu een deskundige voor het adverteren met tuinbouwproduc ten aanstellen. Roofoverval o* boekhwier in Rottsrdosn Opgesloten slachtoffer wist te ontsnappen De 38-jarige boekbinder H. J. H. VV. uit de Raephorststraat te Rotterdam is Dinsdagmorgen om kwart over negen in zijn winkel het slachtoffer gewor den van een roofoverval. Op die tijd kwam er een ongeveer 20-jarige jon geman binnen, die een leesboek wilde huren. W liet hem in het magazijntje achter de zaak. waar de bezoeker ech ter onverhoeds een zware lijmpot greep en deze naar W.'s hoofd slin gerde. Hij sloot de man daarna in zijn kantoortje op. Dit heeft evenwel een uitgang naar de straat en hierdoor kon de boekbinder, ofschoon aan het hoofd gewond, weer in zijn zaak ko men. De vogel was intussen gevlogen en de geldla stond open Hoeveel er vermist wordt is nog niet bekend De recherche stelt een uitgebreid onderzoek ih. Stand om 5.30 uur hedenochtend Om half zes hedenochtend was de stand: Eisenhower 5.500.000 stemmen Stevenson 4.908.000 stemmen Volgens de „rekenmachine", die ge bruikt wordt bij het tellen der stem men e. het berekenen van de moge lijke uitslag, de „Univae", zal gene raal Eisenhower in 28 staten met 314 kiesnv nnen de overwinning behalen. Stevenson zou 217 kiesmannen voor zich winnen. In hef geheel zou generaal Eisen hower ongeveer 27.G00.000 stemmen behalen en Stevenson 24.000.000. Chili en Argentinië zijn het samen eens Nieuwe Chileense president is een Péron aanhanger De 75-jarige generaal Ibanez is Maandag geïnstalleerd als president van Chili. Zijn ambtstermijn bedraagt 6 jaar. Enige uren na de installatie ver klaarde Ibanez voor de radio, dat Chili zal samenwerken met dp rest van de wereld en in het bijzonder met de andere landen van Latyns- Amerika. Wie van deze twee zal president worden van de Verenigde Staten? Stevenson (boven) of Eisenhower (hiernaast) By het ter perse gaan van ons blad om 5.30 uur hedenoch tend v.s dc uitslag van de presi dentsverkiezingen in de Verenigde Staten nog niet bekend. DEZE WEEK IN KOEWACHT Binnenkort waterproductie van vijf millioen m3 per jaar? Zoetwatervoorziening zou dan ook voor groot-industrie veilig gesteld zijn Deze week, zo vernemen wjj, zullen er proeven genomen worden in Zeeuwsch-Vlaanderen, en wel te Koewacht, om te trachten een oplossing te vinden voor het in de laatste jaren zo urgent geworden rootwaterpro bleem. Er zullen boringen worden verricht door de waterleidingmaatschap pij „Zeeuwsch-Vlaanderen", in samenwerking met het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater (RIZA) en de Ned. Federatie van Vlassers- verenigingen. In West Zeeuwsch-Vlaanderen, in Eede, hoopt men binnen twee jaren een volkomen afgesloten centraal vloeibed gereed te hebben en beide pogingen hebben ten doel te komen tot het doen verzinken van verbruikt rootwater in de bodem. Of men in de pogingen zal slagen? Zowel de burgemeester van Aar denburg, de heer J. M. A. C. van Dongen, als de directeur van de wa terleidingmij. „Zeeuwsch-Vlaande ren" ir. G. P. M. Dikötter, zijn opti mistisch gestemd. Zij zijn er van overtuigd, dat dit probleem dat door ons meerdere malen reeds werd belicht eerlang opgelost zal zijn. Ir. Dikötter wijst er op, dat op een bedrijf te Axel reeds 25 jaar het ver zinkingssysteem met succes wordt toegepast, zodat aangenomen mag worden, dat dit systeem ook elders zal slagen. Hetgeen met name voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. waar de roterijen liggen in het waterwinge bied, van eminent belang is. Hiei schuilt immers een dubbel gevaar: enerzijds dat van verontreiniging van het zoetwater' door het verbruikte rootwater, anderzijds het gevaar van een tekort aan zoetwater, ook voor de vlasindustrie. De industrie-ont wikkeling is ontegenzeggelijk een be langrijke factor en daarin is mede begrepen de verdere uitbouw van de vlasindustrie, welke in de laatste ja ren reeds een enorme evolutie door maakte. Doch by het uitbreiden van de vlas-industrie in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen zal terdege gelet moeten worden op de situatie in het water wingebied, dat slechts een beperkte capaciteit heeft. Derhalve is mede in samenwerking met enkele gemeentebesturen een Elan uitgewerkt om de allerergste edreiging op korte termijn te voor komen. Er zal getracht worden het verbruikte rootwater in Noordelijke richting buiten het waterwingebied te brengen, WATERKWALITEIT VAN BELANG. Het is gebleken, dat de kwaliteit van het voor het roten gebruikte wa ter van invloed is op het eindpro duct: redelijk zoet water, dat voor consumptie „net niet" meer te ge bruiken is en dat een zeker „hard heid" bezit, levert uitstekende pro ducten, welke 40 cent per kg. meer noteren. De aanwezigheid van water van goede kwaliteit verklaart dan ook voor een deel de aanwezigheid van vele roterijen in de omgeving van het waterwingebied. Het water is in Zeeuwsch-Vlaanderen echter evenals in de Sahara, zoals het in leerboeken voor de economie staat „een economisch goed" en het is voor de waterleidingmij. zaak om dit economisch goed ook zo economisch mogelijk te beheren! Momenteel is circa 500.000 m3 water per jaar be schikbaar voor de groot-industrie, doch indien de vlasindustrie zich in derdaad volgens de verwachtingen zal ontwikkelen zal uitsluitend voor deze groep reeds op een verbruik van dit kwantum gerekend moeten wor den! Het zal derhalve nodig zyn om bij nieuwe vestigingen rekening te houden met de in de toekomst be schikbare hoeveelheid water. (Vervolg op pag. 2). Koninklijke gift voor windhoos-slachtoffers De burgemeester van Schoone- beek heeft van het secretariaat van H. M. de Koningin mededeling ont vangen, dat Koningin Juliana een bedrag heeft geschonken voor de getroffenen door de windhoos, die op Vrijdag 24 October j.l. aanzien lijke schade aanrichtte In Oud- Schoonebeek. Tentoonstelling in Mexico heeft groot succes. Onbekende Mexicaan bestelde een carillon. Naar de correspondent van het A.N.P. in Mexico vernam, maken de handelsattaché's van andere landen zich bezorgd over het succes van de Nederlandse expositie. Verscheidene landen hadden plannen gemaakt voor een dergelijke tentoonstelling, doch menen thans, dat de Nederlanders roet in het eten hebben gegooid Tot dusver hebben meer dan 150.000 be zoekers de Nederlandse expositie be zocht. Een Mexicaan die zijn naam niet wilde noemen, zag op de tentoonstel ling een carillon staan. Toen hn hoor de, dat het reeds aan de V. ver kocht was, toonde hij zich teleurge steld. Hij bestelde echter terstond een tweede, binnen de kortst moge lijke tijd te leveren. Hij wil het ca rillon aan de Mexicaanse president ten geschenke geven. Uienuitvoer naar Duitsland hervat. Met ingang van 5 November kan de uitvoer van uien naar West-Duits- land worden hervat Voor de aankoop van Nederlandse groenten en uien «hoofdzakelijk uien) is voorshands een bedrag van vijf millioen Duitse mark beschikbaar. Voor de naaste toekomst heeft men in Nederland goede verwachtingen voor een regelmatige uitvoer van groenten en uien naar West-Duits- land. Tieuwe moorden in Kenya. In Kenia zijn Dinsdag de laat ste dag van het bezoek van de Brit se minister van koloniën Lyttelton aan de door de Mau Mau veront ruste gebieden twee nieuwe moorden door leden van de anti- blanke organisatie gemeld. OVEREENSTEMMING BEREIKT. Amerika heeft Franco economische hulp aangeboden. In gewoonlyk betrouwbare kringen te Madrid wordt vernomen, dat Spanje en de Ver. Staten het eens zijn geworden over faciliteiten op liet gebied van de Europese defensie. De onderhandelingen zouden worden voortgezet over financiële en economische aangelegenheden. In deze kringen vermoedt raen, dat Amerika gebruik mag maken van viootbases te Cadiz en Huelva en luchtbases te Sevilia en Cartagena. Spanje zou er op staan, dat het de leiding van de bases zou behouden, maar het zou er mede instemmen dal de Amerikanen de noodzakelijke ver beteringen aanbrengen. De.Spaans-Amerikaanse onderhan delingen begonnen in April, waarbij de Verenigde Staten economische hulp aan Spanje aanboden in ruil voor bases. In Spaanse kringen vermoedt men, dat de beide landen het wel spoedig eens zullen worden over de economi sche hulp en dat een concrete over eenkomst misschien tegen het eind van November voor ondertekening gereed zal zijn. DE VERWACHT: ZELFDE TEMPERATUREN. Geldig tot Woensdagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en overwegend krachtige Zuid- Westelijke wind. Later in het Westen opklarend met meest matige naar West of Noord-West ruimende wind. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1