Wedloop naar het Witte Huis thans een nek-aan-nek-race DAN WORDT „DE OMMELANDEN" DEFINITIEF VERKOCHT ZUID-AFRIKA HEEFT RIJKE URANIUMV00RRADEN H° ZATERDAG 1 NOVEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EISENHOWER OF STEVENSON. Stevenson loopt uit maar Ike is niet kansloos! De geweldige verkiezingsstrijd in de Verenigde Staten loopt ten einde. Dinsdag a.s. zal liet Amerikaanse volk stemmen en dan zullen we weten wie president van de Verenigde Staten wordt: Ike Eisenhower of Adlai Stevenson. De stryd is met ongemene hevigheid gevoerd, omdat beide candidaten ongeveer gelijke kansen hebben by de Amerikaanse kiezers en het er dus om ging de grote groep van weinig-geïnteresseerde Amerikanen, die meest al thuis blijven by de verkiezing, naar het democratische of het republi keinse kamp te trekken. Er is nog een andere verklaring voor de luidruchtigheid by de propa ganda: men kent in Amerika geen stemplicht en men organiseert ook geen „diensten", die kiezers ophalen op de verkiezingsdag. Het zwaartepunt ligt dus volledig op de propaganda. Overigens laat de Amerikaanse kiezer zich aan die propaganda niet zo heel veel gelegen liggen, want in 1948, toen president Truman een heftige verkiezingsstrijd won, bleven 48 van de kiezers weg van de stembus. Twee partijen betwisten elkaar nu *1 jaren lang in Amerika de leiding van de staatszaken: de democraten en de republikeinen. Er zijn wel andere paltijen maar die hebben alleen locale betekenis. Ook voor de presidentsverkiezingen zijn er altijd meer dan twee candida ten, maar die hebben evenmin ais de kleinere partijen kans op een vinger in de pap. De twee grote candidaten voor het presidentschap zijn Dwigt D. Eisen hower geboren in Texas op 14 Oc tober 1890 en Adlai Ewing Ste venson geboren op 5 Februari 1900 te Los Angelos. Beide candidaten stonden eerst af wijzend tegenover een candidatuur voor het hoogste ambt in de U.S.A.; Eisenhower omdat hij een belangrijke taak in Europa had en nog nooit aan politiek had gedaan, Stevenson omdat hij na zijn echtscheiding weinig lust: had in een drukke verkiezingscam pagne. EISENHOWER De levensloop van Eisenhower is al gemeen bekend. Hij bezocht de mili taire academie te Westpoint, waar hij al vroeg uitblonk. Zijn officierscar rière verliep vlot. In 1942 werd hij aangewezen als opperbevelhebber van de geallieerde legers in Europa. Hy was de man van de invasie in Afrika en de invasie in Frankrijk. Tot No vember 1945 bleef hij in Europa. Toen keerde hij als chef-staf terug naar de Ikewil vrede Buiten de kringen der juristen, is hier te lande de opvatting vrij alge meen dat de vrouw de gemeenschap pelijke woning niet kan ontvluchten, want dat de man haar desgewenst door de politie kan doen terugbren gen. De oorzaak van deze dwaling is niet ver te zoeken. In de eerste plaats vinden we hier een nawerking van het oud-vaderlandse recht, dat de be voegdheid van de man om zijn weer spannige ega „met de sterke arm" naar de echtelijke woning te doen voeren, vanzelfsprekend achtte, en voorts staat in 07is Burgerlijk Wet boek uitdrukkelijk vermeld dat de vrouw verplicht is met de man samen te wonen. Indien de vrouw zich aan deze verplichting onttrekt, heeft de man dan niet het recht de politie te verzoeken haar naar huis terug te voe ren? Inderdaad, niets schijnt méér voor de hand te liggen en zelfs tot na het midden van de vorige eeuw waren ook verschillende rechtbanken in ons vaderland deze mening toegedaan, al weigerden de hogere rechterlijke in stanties dan toch dit recht van de man te erkennen. Want het Burgerlijk Wetboek moge de bepaling bevatten, dat de vrouw verplicht is met de man samen te wonen, er bestaat echter geen enkele wet die de vrouw kan dwingen deze regel inderdaad na te leven. Dus de door zijn vrouw verla ten man kan zich, op de wet beroe pend, wel tot de politie wenden met verzoek haar terug te voeren, doch de politie kan niets voor hem doen, want zij beschikt niet over rechtsmiddelen waardoor de vrouw kan worden ge dwongen aan de in het B.W. neerge legde bepaling te voldoen. Deze zwakke stee in de wet moet vele mannelijke juristen reeds vroeg hebben verdroten, want een hoogle raar deed een eeuw geleden een merk waardige constructie aan de hand waardoor aan het gekwetste rechtsge voel z.i. kon worden tegemoetgeko men. Het foefje kwam hierop neer, dat de verlaten man zijn vrouw we gens het plegen van een onrechtma tige daad moest aanspreken voor een schadevergoeding boven een bepaald bedrag, bij niet betaling waarvan lijfs dwang zou kunnen worden toegepast. De vele bezwaren, die rijzen tegen een dergelijke aanwending van de wet, kunnen onbesproken blijven, want de uitvinder van dit huismiddeltje voeg de er schielijk bij dat het verlangde gevolg in dit geval toch ook niet zou worden bereikt, omdat de weggelopen vrouw bij gijzeling niet in de echte lijke woning, maar in het Huis van Bewaring zou belanden. Hetgeen im mers niet de bedoeling was? Hoe dit verder ook zij, de vrouw kan niet tegen haar wil naar de wo ning van de man teruggevoerd wor den. Wel kunnen echter uit kwaad- willige verlating andere gevolgen ont staan, zoals echtscheidingsprocedures enz., doch dat is hier niet aan de orde. We willen van deze materie echter geen afscheid nemen, alvorens het tuchtigingsrecht van de man ten op zichte van zijn echtgenote te hebben bezien. Want, hoe barbaars ons dit ook in de tegenwoordige tijd moge toe schijnen, er lag oorspronkelijk toch een strenge logilca aan ten grondslag. Verenigde Staten. In 1948 werd hij gepensionneerd. Men eerde hem toen door een be noeming tot president van de Colum bia Universiteit in New York. In December 1950 trok hij z'n oude uniform weer aan, want men had hem nodig voor de leiding van het hoofd kwartier der geallieerde strijdkrach ten in Europa. Enkele maanden geleden nam hij ontslag uit deze functie om zich ge heel te wijden aan de actie voor de presidentsverkiezing. Eisenhower is gehuwd en heeft een zoon, die officier is in het Amerikaanse leger op Korea. Eisenhower is protestant. STEVEN SON Stevenson, de tegenspeler van Eisenhower, is een zoon van een fa milie, waaruit reeds vooraanstaande politici zijn voortgekomen. Hij studeerde rechten en promo veerde in 1926. Enige tijd was hij malist, daarna werd hij advocaat. maakte verscheidene wereldreizen en" interesseerde zich in het bijzonder voor buitenlandse politiek. Driemaal was hij te Chicago voorzitter van de „Council on Foreign Affairs". Gedurende de oorlog werkte hij voor het ministerie van marine. Na de oorlog voor het ministerie van bui tenlandse zaken. In 1948 werd hij tot gouverneur van de staat Illinois ge kozen en hij verwierf al spoedig de naam van een onkreukbaar man te zyn, die doelbewust optrad tegen po gingen tot corruptie. Stevenson is va der van drie zoons. Hfl is protestant (Unitaristisch) Zowel Eisenhower als Stevenson zijn bijzonder geachte burgers in hun land en wanneer in de thans hoog op laaiende verkiezingsstrijd hun werke lijke of vermeende fouten breed uit gemeten worden, dan betekent dit zeker niet, dat ze geen mannen van formaat zouden zijn en dat ze niet ieder voor zich recht zouden hebben op aller hoogachting. POLITIEKE VISIE De beide candidaten hebben uit voerig hun visie gegeven op de buiten landse politiek. Er is voor een niet- Amerikaan weinig verschil tussen die beide visie's. Ze stellen allebei op de .voorgrond, dat de organisatie der Verenigde Naties versterlct moet wor den, ze willen verzet tegen de Russi sche druk en daarbij zegt Eisenhower, dat hij afkerig is van welke „preven tieve" oorlog ook. Hy wil vrede. Wat de binnenlandse politiek be treft. vertellen de democraten (Ste venson), dat het nu goed gaat in het land en dat het bestaande democra tische bewind daarvoor heeft gezorgd. Eisenhower (de republikein) zegt, dat de belastingen te hoog zijn en dat hij voor verlaging zal zorgen. Ook vindt hij de pryzen te hoog. In het algemeen kan geconstateerd worden, dat de meerderheid van de bij vakbonden aangesloten arbeiders zal stemmen op de democraten. Zij vergeven de republikeinen de Taft- Hartley-wet niet, waarbij de staat het recht kreeg tegen stakende ar beiders op te treden. Ook de meerderheid der negerkie zers in de U.S.A. (4 millioen stem men) zal voor Stevenson stemmen: ze zijn altijd pro-democratisch ge weest. Wat de bevolking van de grote ste den betreft verwacht men, dat de meeste zakenlieden en de beter-gesa- larieerde werkers in de bedrijven op Eisenhower zullen stemmen. In republikeinse kringen stelt men zich ook voor, dat vele vrouwen op Eisenhower zullen stemmen. Beide candidaten hebben in de landbouwsta- ten van de U.S.A. verteld, dat hun partij het best voor de boeren zorgt. De boeren zelf zijn het echter onder elkaar niet eens. de een houdt het op Ike. zoals de bijnaam van Eisenhower luidt, en de ander houdt het op Adlai. KANS VOOR STEVENSON? Opinieonderzoekers in de U.S.A. durven niet te voorspellen wie wint. Wel is de laatste weken gebleken, dat Stevenson iets steeg en dat Eisen hower iets minder snel steeg in de kiezersgunst. Wanneer men van ons een voorspelling zou vragen, dan zou den we zeggen, Stevenson zal deze verkiezingsstrijd op het nippertje win nen, maar men zal ons er niet boos om mogen aankijken, wanneer Eisen hower de gelukkige zou zijn. MEDEWERKERS Overigens is één van de belangrijk ste dingen direct na de verkiezing van een president de vorming van de „braintrust", die de president zal bij staan in zijn bestuur. Het is algemeen bekend, dat presi dent Roosevelt de gave had zich te omringen met bijzonder bekwame ad viseurs. Als op 4 November de president ge kozen is, zullen we spoedig die „brain trust" kennen. Reeds moet Stevenson te verstaan gegeven hebben, dat hij Dean Acheson niet wenst als minister van buitenlandse zakendeze Acheson is te nauw gelieerd met de Amerikaanse mislukking in China, waar het Tsjang Kai Sjek-régime door de roden werd weggevaagd en ook draagt hij een goed deel van de verantwoordelijkheid voor de Korea- affaire. Wie hij wel als minister van buitenlandse zaken wenst, heeft Ste venson uiteraard nog niet gezegd. Dat horen we straks wel als hy' pre sident is en anders horen we het van Ike. Elk jaar vragen 40.000 arbeiders meer om werk. Adlai verzet tegen c Russische druk Het Wereldgebeuren Adlai Stevenson laat zijn verkiezings trein stoppen en houdt een toespraak ergens in Californie. NOG EEN WEEK RESPIJT. Thans anderhalf millioen gulden schade. Wanneer na 8 November a.s. het conflict bij de coöperatieve melkpro- ductenfabriek „De Ommelanden" te Groningen niet geëindigd is, zal de fabriek definitief verkocht worden. Dit deelde de directeur van „De Om melanden", de heer F. de Boer. mede. De oorzaak van deze verkoop ligt in het verliezen van een totale exportmarkt. Aan de export-relaties in Zuid-Amerika, Indonesië, Singapore en Malakka, waarheen „De Omme landen" jaarlijks voor millloenen guldens exporteert, is medegedeeld dat men de zaak nog een week wenst aan te zien. Wanneer voor 8 November a.s. geen oplossing in het conflict is gekomen, waardoor een normale ex port weer mogelijk is, zuilen al deze export-relaties voor „De Ommelan den" verloren zijn. l^pnderdag duurde de staking elf weken. De procureur van „De Ommelan den", mr. T. Bout. heeft bij de presi dent van de arrondissementsrechtbank te Groningen een conclusie van ant woord in conventie ingediend, alsme de een eis in re-conventie, naar aan leiding van het conservatoir beslag, dat door de Alg. Ned. Agrarische Be- drijfsbond op ..De Ommelanden" is gelegd. In de conclusie van conventie wordt de rechtbank gevraagd de vordering van de A.N.A.B. af te wijzen, met veroordeling van de A.N.A.B. in de kosten. In de re-conventie wordt ge vraagd „De Ommelanden" te veroor delen bij vonnis, uitvoerbaar bij voor raad. aan „De Ommelanden" te ver goeden de schade, welke tengevolge van de staking is geleden nader op te maken bij de staat en te vereffenen volgens de wet, met veroordeling van de A.N.A.B. in de kosten. De direc teur van „De Ommelanden" deelde mede, dat de geleden schade thans on geveer f 1.500.000 bedraagt. In het betoog van de procureur wordt de A.N.A.B. beschuldigd van o.m. het hinderen, bedreigen en uitjouwen van de werkwillige arbeiders. De heer De Boer verklaarde, dat hij in dit conflict geen oplossing meer zag, omdat de arbeidersorganisatie wenst, dat bij de opheffing van de sta king de werkwillige arbeiders en de nieuw aangenomen arbeiders, worden ontslagen. De directeur noemt deze Mijnwerkers kunnen eigen woning bouwen Het Eerste Kamerlid de heer de Dreu (Arb.) heeft aan de ministers van economische zaken en van we deropbouw inlichtingen gevraagd over het feit, dat de mogelijkheid ïs geschapen voor het personeel van de mijnen om een eigen woning te bou wen met hulp van de stichting voor de woningbouw. Hij wil weten, hoe de regeling voor deze woningbouw is. De staatssecretaris van sociale za ken, mr. dr. A. A. van Rhijn, sprak op de vierde dag van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de provincie Utrecht over „de werkloos heid en de bestrijding daarvan door het rijk." Spr. noemde de werkloos heid staatsvijand nr. 1 en zeide o.m., dat de grote bevolkingstoename het aantal om werk vragende arbeiders ieder jaar met ca. 40.000 doet toene men. Voor iedere nieuwe arbeids plaats in het productieproces is bo vendien een kapitaalsinvestering van ongeveer 20.000 nodig. Emigratie, aldus spr., biedt een gunstig soulaas, maar tegenover 373.000 Nederlan ders, die tot eind 1951 uit Neder land vertrokken, stonden 386.000 bui tenlanders en repatriërenden, die zich in Nederland vestigden. Over verdere maatregelen ter be vordering van de werkgelegenheid zullen door de regering zeer binnen kort belangrijke beslissingen geno men moeten worden, zo besloot mr. H. PétillonVan Rhijn zijn toespraak. MILLIOENEN INDUSTRIE Grondstof voor atoomenergie uit gouderts (Van onze correspondent in Kaapstad) Met de opening van de eerste uraniumfabriek op de West Rand Con. solidated Mine is Zuid-Afrika het atoomtijdperk binnengetreden. De mi nister-president, dr. Malan, die de opening verrichtte, heeft erop gewe zen dat de productie van uranium, die thans op grootscheepse wyze een aanvang neemt, vermoedelijk even belangrijk zal worden als de productie van goud. En alle deskundigen zyn het daarin met hem eens. De uraniumvoorraden in de Unie van Zuid-Afrika zijn namelijk, voor zover totdusver bekend is, vermoe delijk de grootste van de gehele we reld. De grondstof voor de atoom energie is aanwezig in het gouderts en gouderts is er in Zuid-Afrika, vooral na de ontdekking van de nieu we goudvelden in de Oranje-Vrijstaat, nog voor lange reeksen van jaren voldoende aanwezig. Het uranium, dat totdusver als een waardeloos bij product werd beschouwd, blijkt wel iswaar slechts in lage percentages aanwezig te zyn, maar door een vry- wel volmaakt proces van chemische en technische bewerking kan men uit de van goud ontdane ertsen toch zoveel extraheren, dat de productie een millioenen-affaire wordt. Uiteraard moeten er eerst vele mil- lioenen geïnvesteerd worden in de nieuwe fabrieken, maar Zuid-Afrika, Engeland en Amerika werken by de financiering ten nauwste samen. Die samenwerking bestaat trouwens ook op het gebied van het wetenschappe lijk onderzoek en bij de opbouw van de ultra-moderne installaties. De fa briek, die thans door dr. Malan ge opend is, heeft niet minder dan zes tien millioen gulden gekost. De ver wachting is evenwel, dat zij binnen weinige jaren rijke winsten zal op- i leveren. daad „immoreel" en wenst hier on der geen enkel beding aan toe te ge ven. Met betrekking tot een eventuele verkoopactie van „De Ommelanden" na 8 November a.s. deelde de directie mede, dat het conservatoir beslag dat door de A.N.A.B. op „De Ommelan den" is gelegd, wel op te heffen is. Wanneer de president van de arron dissementsrechtbank de eis van de A. N.A.B. toewijst, is „De Ommelanden" bereid het gevorderde bedrag aan de A.N.A.B. uit te keren, hetgeen impli ceert, dat het conservatoir beslag op de fabriek, die volgens de directie een verkoopswaarde heeft van f 6.500.000, wordt opgeheven. VERKLARING A. N. A. B. Het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Agrarische Bedryfsbond heeft een verklaring afgelegd, waarin o.m. ge zegd wordt, dat de A.N.A.B. de drei ging om de fabriek te verkopen no<^ steeds als „bluf" ziet. De vordering, welke De Ommelanden tegen de A. N. A. B. stelt wordt „onzin" ge noemd. Intussen heeft de kantonrechter te Groningen drie stakende arbeiders veroordeeld wegens het hinderlijk volgen van werkwilligen tot elk 20 boete. Brandende speer Djomo Kenyatta is een Kikoeyoe. Hij draagt een baard, hy stu deerde enige jaren in Engclund en trouwde daar met een Engelse on- derwijzei'es, die een zoon van hem heeft en die zegt, dat Djomo een heel goed echtgenoot is. Djomo is ook kon het anders - enige jaren voor studie in Moskou geweest. Kort geleden ging lüj terug naar zyn land. De Engelse vrouw bleef in Londen achter. Ze zei: „Hij moest terug naar zyn land om te werken voor zyn volk". Nu zit dan Djomo Kenyatta zijn naam betekent „brandende speer" - in de gevangenis van Nairobi. Hij werd gearresteerd, omdat hij presi dent is van de „Afrikaanse Nationale Unie", die streeft naar onafhanke lijkheid voor de negcrbevolking van Met de Mau-Mau-beweging onder de Kikoeyoes heeft hij geen directe bemoeienis, maar de Britse regering vond het veiliger Djomo Kenyatta voorlopig het zwijgen op te leggen. In tijden van onrust en gevaar kun nen politici soms zo ongemeen han dig in troebel water vissen en Djomo is een geschoold politicus.. Erg belangrijk is dat eigenlijk niet, want het indirecte verband tus sen deze moordbeweging en het streven naar politieke onalliankelijk- heid is onmiskenbaar, ook al zou het directe verband ontbreken. Kenyatta ageert op een Westerse manier, hij spreekt in vergaderingen, hij wekt de mensen op tot protest tegen het Britse gezag. De eenvoudige neger van het plat te land zet die wijsheid op z'n eigen manier om in de praktijk van zijn btjgelovige wildernis-beslaan en zie daar de geboorte van de Mau-Mau. Het is een puur misdadige bewe ging en toch ligt er een bijna droevi ge waarheid aan ten grondslag. Een zwarte man en een blanke be- stuursambetenaar spraken lang ge leden over de voordelen van het koloniale bestuur. „Is het niet recht vaardig?" vroeg de ambtenaar „is de medische verzorging niet aan merkelijk verbeterdwordt er niet gewaakt tegen hongersnoodlin den niet honderden werkloze inheem sen een baantje op de plantages van de blanke manworden er niet door blanke ingenieurs allerlei nutti ge technische werken uitgevoerd?" De zwarte man zei ja, ja en nog eens ja. Het is inderdaad zo, dat practïsch overal op de wereld het koloniaal bestuur wel goed en recht vaardig heeft gewerkt, dat het de welvaart stimuleerde en de bescha ving bevorderde. Toen de zwarte man toch niet helemaal opgewekt keek, kreeg de bestuursambtenaar arg waan. Hij drong er op aan, dat de zwarte niet alleen maar ja, ja zou zeggen, dat hij een eigen oordeel zou geven. Het oordeel kwam en het was verrassend: ...„We doen het wel alle maal minder goed dan de blanken... maar we doen het liever zelf". Ziedaar de worm, die aan alle koloniale stelsel knaagt. VASTE MARKT. Zowel Amerika als Engeland heb ben zich contractueel verbonden, het geproduceerde uranium tegen een te voren vastgestelde prys op te ko pen. De productie, de contróle en de verkoop zijn volledig in handen van de regering der Unie, die daarbij nauw samenwerkt met de mijnonder nemingen. Binnen betrekkelijk korte tyd zullen tien goudmijnen bij het productieproces worden ingeschakeld. Aangezien de uraniumfabrieken eenzelfde productïebelasting zullen moeten betalen als de goudmijnen, zal de extrahering van de atoomgrond stof ook van 'groot belang zijn voor de Zuid-Afrikaanse belastingbetaler. Het volgend jaar zal Zuid-Afrika een cyclotron bouwen voor de ver vaardiging van isotopen en een we tenschappelijk instituut, waarin alle studenten van de Unie zich zullen kunnen wijden aan researchwerk op het gebied van de kernsplitsing. In mynkringen is men er van over tuigd, dat de uraniumproductie Zuid- Afrika niet alleen een grote toevloed van dollars zal bezorgen maar dat binnen tien jaar uranium een econo misch belangrijker factor dan goud zal z$jn. „Het minerale wonderland van de wereld" is een nieuw tijdperk binnengetreden. (Nadruk verboden). Regering zou ambacht niet tot middenstand rekenen. BEZWAREN TEGEN OMZETBELASTINGWET 1952. Dc Centrale van Vakorganisaties in midden- en kleinbedrijf heeft zich na mens de bij haar aangesloten organi saties op het gebied van de detailhan del en ambacht tot de Tweede Kamer gewend, ten einde de bezwaren ken baar te maken, welke in het midden- en kleinbedrijf bestaan tegen het wetsontwerp omzetbelasting 1952. In het adres wordt er aan herin nerd, dat minister Drees by de beant woording van vragen van de heer Hooy (R.K.) ter zake van de compen satie van de werkloosheidsverzeke ringspremie, de aandacht heeft geves tigd op de gunstige mogelijkheden, welke de herziening van de omzetbe lastingwetgeving voor de midden stand inhield. Gebleken is echter, al dus de Centrale van Vakorganisaties, dat het wetsontwerp alleen gunstige mogelijkheden voor de detailhandel inhield, terwijl daarentegen het am bacht aan een ernstige verzwaring van lasten wordt onderworpen. Blijk baar beschouwt de regering het am bacht dus als niet tot de middenstand te behoren, aldus het adres. Bekentenissen „Tot de zwaarste misdrijven der communisten behoort het door pijni ging ontlokken van zogenaamde be kentenissen aan geallieerde krijgsge vangenen", verklaarde de Amerikaan se minister voor de luchtmacht Fin- letter te Washington. De Amerikaan se „Vereniging voor de Luchtmacht" heeft medegedeeld, dat de Chinese communisten door het martelen van twee gevangen genomen Amerikaan se vliegers „bekentenissèn" hebben weten los te krijgen, die dienst moe ten doen als „bewijsmateriaal" voor de communistische beweringen inzake een geallieerde bacteriologische oor logvoering in Korea. Westerling kan niet uitgeleverd worden. Zoals bekend, had de voormalige kapitein van het K.N-LL., de heer R. Westerling aan de Hoge Raad der Nederlanden verzocht uit te malten of hij het Nederlanderschap bezit. Dit verzoek deed hy op grond van het feit, dat Indonesië uitlevering van Westerling aan de Nederlandse rege ring heeft verzocht Evenals de advo caat-generaal, prof. mr. Langemeijer, is thans ook de Hoge Raad tot de conclusie gekomen, dat Westerling de Nederlandse nationaliteit bezit. Westerling zal dus niet kunnen worden uitgeleverd. oe voortreffelijk werkend ook, al tijd kwetst het koloniale stelsel iets van de menselyke waar digheid en treft het de nationale trots smartelijk. De koloniale bestuurders Btaan dan voor het probleem hoe een midden weg te vinden, waarbij die smartelijk heid minder wordt gevoeld en toch de sociale, culturele en economische vooruitgang wordt bereikt, welke kan leiden naar 'n zelfstandig volks bestaan. Wij leggen hier geen blaam op de bestuurders van Kenya, wan neer we constateren, dat dit in Kenya niet geheel is gelukt. De op gave was uiterst moeilijk en men werd gehinderd door de virulente po litieke agitatie van zulke mensen als Djomo Kenyatta, die in zijn wilde nationalisme wellicht eerlijkisal is z'n relatie met Moskou een tikkel tje verdacht. Met harde hand wordt thans de orde hersteld in Kenya. Dat kon niet anders, want van politieke agitatie was men in Kenya tot pure misdaad, vervallen. Toch schuilt er een waar schuwing in deze Mau-Mau-beweging. Versluierd achter misdaad demon streert zich hier het politieke ont waken van het zwarte werelddeel. Een ontwaken, waarvan ook elders in Afrika telkens symptomen zichtbaar worden. Men zal daarmee ernstig rekening moeten houden door snellere uitbrei ding van het zelfbestuur in bepaalde Afrikaanse gebieden, door het leggen van grotere verantwoordelijkheid in handen van inheemsen. Zij zullen 't in de eerste jaren minder goed doen, het zal ongetwijfeld slechter gaan dan onder het bestuur van de zeer deskundige en volkomen betrouwbare koloniale ambtenarenMaar de inheemsen zullen het zelf doen en dat is uiteindelijk het verlangen van elk volkook het meest primitieve!!! Het boek van het jaar Het tweede Winkler Prins ,3oek van het Jaar" is thans verschenen. Het is, vergeleken bij de vorige uit gave, aanmerkelijk uitgebreid en telt nu 408 pagina's, bovendien 64 pagi na's illustraties buiten de tekst. Ook is een uitslaande kaart in acht kleu ren van Suriname met de nieuwste gegevens toegevoegd. Opnieuw is het gebeuren van een veelbewogen jaar in de pagina's van het Winkler Prins Boek van het Jaar 1952 vastgelegd. Daarenboven geeft het encyclopaedisch gedeelte van 248 pagina's voor de bezitters van de grote of kleine Winkler Prins die nieuwe trefwoorden of aanvullingen, die aan tyd gebonden zyn. Op deze Wijze wordt voorkomen,'dat deze en- cyclopaedieën verouderen. Het Winkler Prins Boek van het Jaar 1952 is niet los in de boekhan del verkrijgbaar. Het wordt gratis ter beschikking gesteld voor de leden van de Winkler Prins Stichting. De leden ontvangen, behalve het Jaar boek, ook het Mededelingenblad gra tis en kunnen eenmaal 's jaars een der onder auspiciën van de Stichting uitgegeven êncyclopaedieën aan schaffen tegen ledenprijs, die 7.50 lager is dan de prys die voor niet- leden geldt. Uitgave N.V. Uitgevers Mij. Elsevier. A'dam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3