Hermann Zaiss sprak te Goes voor bijna drieduizend personen ariër u ORCAM N.-BEVELANDSE BOERENZOON STUDEERT IN OHIO Zeeuwse Almanak SCHROOT MOEST DOORGAAN VOOR BRUIKBARE MATERIALEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 NOVEMBER 1952 INDRUKWEKKENDE BIJEENKOMST „Wanneer allen geloofden, die hier zaten, dan zou er geen enkele zieke kunnen zijn" In een indrukwekkende bijeenkomst in de Grote Kerk van Goes lieeft de Duitse Evangelist Hermaan Zaiss Vrijdagavond aan 2800 personen, die uit alle delen van Zeeland waren opgekomen getuigd van zijn geloof in Jezus Christus en zijn gehoor opgewekt, zich volledig aan God te geven. Toen een uur voor de aanvang van de bijeenkomst de deuren van het kerkgebouw werden geopend, stonden reeds honderden te wachten om een plaats te kun nen bemachtigen. Door de goede zorgen van het Rode Kruis hadden de zieken, die met rolstocltjes en brancards waren aangevoerd, een plaats rond de preekstoel gekregen. De tijd werd gekort met het zingen van geestelijke liederen, totdat de voorzitter van do landelijke commissie, de heer F. A. Stroethoff uit Amsterdam, de bijeenkomst opende met het lezen van Ro meinen V, vers 1-11. Spreker sprak de innige bede uit, dat door de boodschap van Zaiss een nieuw reveil in ons land mag baanbre- ken. Met klem wees hij erop, dat de commissie met deze bijeenkomst geen ander doel heeft, dan de gelovigen terug te brengen tot de Bijbel, opdat men kinderlijk gelovig de toezegging Gods zal aanvaarden. Het fundament van deze bespreking is .vrede door het bloed des kruises". We bedoelen een appèl op ons reformatorisch be lijden, om niet lichaam en ziel eigen dom van Christus te zijn. Nadat ds. v. d. Most uit Rotterdam was voor gegaan in gebed en gezamenlijk ,,Eén naam is onze hope was gezongen, beklom Hermann Zaiss met zijn tolk de preekstoel. Zin na zin vertaalde de tolk de woorden van Zaiss. Dat ik als zondaar hier het Evan gelie mag verkondigen, aldus Zaiss, is, omdat ik door het bloed van Jezus Christus ben gereinigd. Alles wordt nieuw gemaakt door dit bloed. Wan neer allen geloofden die hier zaten, aldus Zaiss, dan zou er geen enkele zieke kunnen zijn. Naar aanleiding van een Schriftgedeelte uit II Konin gen 2, dat handelt over het grote ge loof van Elia en Elisa, wees Zaiss zijn gehoor er op, dat ons geloof nog zo veel tekort schiet. Voor wie gelooft is alles mogelijk, ja zelfs het overwin nen van de wereld, riep Zaiss uit. Dit zegt God ons en ik probeer dit geloof werkelijk te bezitten, het gelukt me ook. Ik doe het zoals Elisa, die Elia bleef volgen. God toont zich groot, als de mens er de moed voor heeft en zijn leven inzet. De Satan vordert ons echter op, wij moeten een voorbeeld nemen aan Elia, die een grenzeloos vertrou wen in God had. We hebben wonderen beleefd, zo vervolgde Zaiss verder, duizendmaal lieb ik reeds gezien dat God leeft en vannacht heb ik iets voor Holland ge zien, dat zal in Groningen gebeuren. Ik weet het zeker! Ik kan niemand gezond maken, daarvoor ben ik een te slecht mens, maar als God my het geloof geeft en gave van de gezond making, dan gebeuren ook hier won deren. Eén wonder is reeds gebeurd; een kankerpatiënt in Goes werd vandaag Advertentie. Verhoogt het aanzien van Uv handen Altijd gaaf zacht en welverzorgd Het is de Hamamelis die het'm doet gezond, aldus Zaiss, dat is mijn ge loof, ik weet dat het zo is. Terugkerende tot Elia, 'wees hij er op, dat deze het gehele volk naar een beslissing drong. Onze voorvaderen hebben bij de reformatie ook getoond geloof te bezitten, de situatie is nu helaas zoveel veranderd. O, worden wij als Elia, riep spreker uit, laat ieder zeggen „hier sta ik, ik kan niet andei-s", de meeste Christenen zeg gen echter: hier sta ik, ik kan ook anders". Wanneer een van U een Elia zou worden voor Holland, wat zou daardoor een zegen van God door dit mooie land stromen, ook mate rieel. In elke gemeente zouden profe ten moeten zijn. Wij zyn echter ge woon geraakt aan het neerzitten in de kerk en zo mogelijk predikanten te becritiseren, maar zelf hebben wij geen geest uit de hemel. Wij moeten consequent als Elia en Elisa zyn en ons geheel aan Jezus Christus geven, dat is de boodschap van God op deze avond. VOORBEELDEN In het laatste deel van zyn met grote aandacht beluisterde rede gaf spreker verschillende voorbeelden van mensen, die door hun geloof en door handoplegging gezond Werden. Niet ik, maar Jezus was hierbij de kracht, aldus Zaiss. Ik heb alleen de stekker in de contactdoos gestoken. Verwacht echter niets van Jezus Christus, wanneer ook maar één stukje ongeloof of bijgeloof nog in U is. Wie gelooft in Christus zal ook arbeid krijgen, waarvan spreker eveneens enkele voorbeelden had. Men mag alles aan Christus vragen, Hij leeft, Hij hoort en verhoort het gebed. Nadat nog een lied was ge zongen verzocht Zaiss allen elkaar de hand te-geven en zo een keten te vormen, waarna hy een gebed uit sprak. Onder het zingen van liede ren verlieten daarna de vele honder den het kerkgebouw, waarna Zaiss nog met de zieken achterbleef. Zeeuw hoofdbestuurslid van nieuwe vakgroep In een door de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond in Den Haag gehouden vergadering met vertegenwoordigers van de tuinbouw werd een Vakgroep Tuinbouw ge vormd. De heer J. Leijs te Kloetinge werd tot hoofdbestuurslid gekozen. Temidden der schare Hermann Zaiss lieeft in Goes ge predikt. Vermoedelijk is de Grote Kerk nog nooit zo vol gewéést. Ik heb als leek temidden der menigte gezeten. En om lieel eerlijk te zijn en daarom gaat het toch in zaken des Geloofs ik heb geluisterd naar de prediking van een moedig en held haftig Christendom. Hermann Zaiss, de vernieuwer uit Ohlig bij Wupper- tal, een zakenman, een fabrikant maar een man, die in Duitsland tien duizenden bekeert en tot- practise- rende Christenen maakt, stond op de kansel. Hij sprak soi/is met grote stemverheffing en schuwde het ef fect van dit meeslepende orgaan niet. Hij sprak woorden, die wellicht bij velen als kolen vuurs worden. Hij verhaalde, hoe hy met de hulp van God en Jezus Christus lammen tot lopenden had zien worden, de duivel uit bezetenen had zien vluchten, kan kerpatiënten genezen had zien wor den. Maar als ik het zeer eerlijk mag zeggen en misschien kwam dit wel doordat deze prediking woord voor woord uit het Duits in hat Ne derlands vertaald moest worden dit Christendom klonk TE heldhaf tig. Het woord „Ik" klonk te vaak. Teveel was Hermann Zaiss aan het woord. Te wemig Christus dóór Her mann Zaiss. Daardoor liet mij per soonlijk deze prediking ten dele on bewogen. Maar na afloop sprak een man, die voorheen nauwelijks ver staanbaar was, liepen mensen, die in vele jaren niet gelopen hadden. Her mann Zaiss deelde mede, dat op die dag in Goes een kankerpatiënt ge nezen was. Wie deze dingen persoonlijk ziet, de sprekende en de lopende, verwon dert en verbaast zich. En hij bidt in alle nederigheid, dat de sprekende zal blijven spreken en de lopendr zal blijven lopen en dat wie zich genadig tot Christus voelde gebracht op deze avond, deze nabijheid als een zege ning zal blijven ondervinden. G. B. Kind kwam onder wagen terecht ZW AAR GEWOND NAAR ZIEKENHUIS VERVOERD Te 's Gravenpolder viel het zeven jarig zoontje van de heer H., dat met enkele kinderen op een met paard bespannen wagen meereed, van de wagen en kwam onder het achterwiel terecht. Dokter A. P. Kole verleende eerste hulp en achtte onmiddellijke opneming in het ziekenhuis te Goes noodzakelijk. Het kind had ernstige inwendige kneuzingen opgelopen en moest worden geopereerd. Zyn toe stand is zorgwekkend. Het ongeval ontstond, doordat een zij-schot van de wagen losschoot. CHAUFFEURSEXAMEN Onder auspiciën van de Contact commissie Chauffeurs Vakbekwaam heid (C.C.V.) hield de E.V.O. dit jaar in de Ambachtsschool te Goes haar jaarlijkse chauffeurs examen voor aet zilveren B chauffeursdiploma. Thans slaagden alsnog twee candidaten, nl. de heren J. G. Boshuizen uit -gis singen en J. F. de Coninck uit Mid delburg. By de uitreiking van de diploma's wees de voorzitter, de heer E. J. van Renen, nog eens op het belang van het diploma voor de chauffeurs, dat landelijk erkend is. Opvoering van de vakbekwaamheid van de chauffeurs betekent opvoering van de veiligheid op de weg. Ook de secretaris, de heer A. Drost, voerde nog het woord. 't steurt als'n paal boven water... iS ik zware GASTVRIJ ONTVANGEN. Ko van Arenthals leert Amerikaanse landbouw methoden in theorie en practïjk kennen. Een Noord-Bevelandse boerenzoon, de heer J. van Arenthals („Ko" voor zijn vrienden) van de hoeve „Zeldenrust" te Kats, vertoeft momenteel in de Verenigde Staten, waar hij de moderne landbouwmethoden bestudeert. Ge ruime tijd heeft hu doorgebracht in de vruchtbare Auglaize County in de staat Ohio en op het ogenblik volgt hij een landbouwcursus aan de univer siteit te Columbia, de hoofdstad van deze staat. Eind November of begin December hoopt hjj in Zeeland terug te keren. De gehele zomer heeft Ko van Arenthals op de boerderij van Paul Rhodeheffer nabij New Knoxville doorgebracht en men kan aannemen, dat hij daar in de practijk van het* Amerikaanse boerenleven wel het no dige heeft opgestoken! Hij had echter nog een punt op zijn programma en dus verliet hij in de loop van deze Octobermaand-Zeeuwse maand. 's-HEERENHOEIi KWAM ALS EERSTE GOED VOOR DE DAG. De eerste opbrengst van de inza melingsactie „Octobermaand-Zeeuw se maand" is thans bekend. 's-Hee- renhoek had de primeur en sloeg een uitstekend figuur. De collecte in deze kleine gemeente leverde 183 op, dat wil zeggen gemiddeld per hoofd der bevolking 12% ct. en per gezin ruim 55 cent. VOLK VOOR OPOE In October 1939 ging mevrouw de weduwe Polfliet—de Koning uit Goes naar Amerika, om aldaar haar beide zoons op te zoeken, die zich in de „States" een bestaan hadden opge bouwd. De visite duurde wat langer dan het plan was geweest, want er brak een wereldoorlog uit en eerst na zeven jaar kon mevrouw Polfliet naar Goes terugkeren. Intussen had zij van haar kleinkin deren een aardig mondje Engels leren spreken en de kleinkinderen hadden van opoe Nederlands geleerd, zodat het langdurig bezoek in wederzijds voordeel was geweest! De nu bijna 70- jarige weduwe spreekt haar Engels met hetzelfde gemak als haar „Goes", zodat zij zowel met haar Amerikaan se, als met haar Zeeuwse kleinkinde ren kan converseren. En ze verstond het dan ook uitste kend, toen haar Goese kleinkinderen onlangs riepen: „Opoe, hier is volk voor je". Opoe ging onmiddellijk kijken en.... „het volk" bleek te bestaan uit twee Amerikaanse soldaten. De 23-jarige Theodor Polfliet, haar kleinzoon, en diens vriend'. Theodor dient bij de Amerikaanse troepen in Duitsland en kwam even naar Goes overwippen om te zien hoe opoe het maakte.... Nou, opoe maakte het best en sinds dit bezoek nog veel beter! Een mooier geschenk ze wordt in November zeventig had ze niet kunnen krijgen OOK HET GEWICHT KLOPTE NIET Ec. Politierechter te Middelburg kreeg zelfde puzzle op te lossen als zijn Rotterdamse collega Waaruit bestond de lading van de schepen Katwijk aan Zee" en „Risi. co", die op 26 April j.l, aan de wal te Hansweert werden gemeerd om nitge- klaard te worden? De economische politierechter te Middelburg zag zich voor dezelfde vraag gesteld, die zijn Rotterdamse collega onlaugs in Sas van Gent moest beantwoorden: betrof het hier schroot of bruikbaar mate riaal In Hansweert handelde het zich echter niet om auto-onderdelen, doch om ketelleden en radiatoren. Alleen een fantast kon er nog iets bruikbaars in zien, maar op de papieren was de lading niet als schroot aangemerkt. Bovendien zou met het gewicht zijn geknoeid. De Inhoud van de beide schepen bleek namelijk niet te kloppen met wat was opgegeven en waarvoor een uitvoervergunning was verleend. Vol gens de „uitvoer-aangifteformulie- ren" bedroeg de totale inhoud van beide schepen samen 80 on. By de ijkopname kwam men echter voor de „Katwijk aan Zee" op bijna 66 ton en voor de „Risico" op ruim 64 ton. De diensdoende ambtenaren bekeken de zaak eens nader en vonden aanlei ding om de goederen voorlopig in Hansweert vast te houden. Zy waren voor België bestemd. In een omvangrijk proces-verbaal, waarin de Rotterdamse kooplieden H. W. G., H. B. en J. P. als de hoofd schuldigen wei-den aangewezen, was vastgelegd hoe men aan de goederen was gekomen en hoe er mee was ge handeld. De Rotterdammers hadden de partyen by diverse handelaren op gekocht en vervolgens met behulp van anderen alles in Delft verzameld en in de schepen geladen. Vrijdag behandelde de economische politierechter te Middelburg deze af faire. Een getuige-deskundige kwam verklaren, dat de destijds getoonde onderdelen niet dezelfde waren als die, welke in de schepen waren aan- De heer E. Eeckhout uit Huls* directeur van Muziekschool te Terneuzen De heer Em. Eeckhout uit Hulst ls benoemd tot directeur van de Volks muziekschool te Terneuzen. geroffen. Uiteraard was een vergun ning afgegeven voor de goederen, die men had gezien. De verdachten had den echter schroot laten vervoeren, in totaal ruim 120 ton, waarvan de waarde vrijwel overeen kwam met die van de 80 ton bruikbare materia len. KAPOT EN VEROUDERD Verdachte P. was echter van me-' ning, dat het hier geen schroot, doch bruikbare spullen betrof. Hy had di verse partijen, die naar België moes ten, aangewezen en hy zou ook voor het vervoer zorgdragen. He bleek la ter, dat.de lading in totaal 124 ton woog, in plaats van 80 ton. Op deze transactie zou hy ongeveer 4500 hebben verloren. Een andere getuige vertelde, dat, indien de verdachten een vergunning voor uitvoer van schroot zouden heb ben aangevraagd, deze niet verleend zou zijn. Men kon rustig zeggen, dat het uitgesloten was de verouderde typen nog op te lappen. De radiato ren waren stuk en van een verouderd type, zy waren aangetast of inge teerd en verschillende leden van ke tels of radiatoren waren gebroken en konden nergens meer voor dienen. Nadat de officier van justitie tegen G. een maand gevangenisstraf voor waardelijk, tegen B. twee weken voorwaardelijk en tegen P. een boete van 800 of één maand gevangenis straf had geëist en mr. M. Vlaming hun zaak had bepleit, bepaalde de economische politierechter de uit spraak op 7 November a.s. Ernstige stagnatie op Veer Kruiningen-Perkpolder Als gevolg van een ongeval op Donderdagavond Als gevolg van een ongeval, dat zich reeds Donderdagavond om streeks 7 uur heeft voorgedaan, is het ook Vrijdag de gehele dag nog bijzonder moeilijk toegegaan op de veerdienst Kruiningen-Perkpolder. Het ongeval geschiedde met een trai ler met aanhangwagen uit Zwolle, die te Perkpolder by het opryden van de Moerdykpont met de achterwielen van de aanhangwagen tussen het schip en de ponton bleef hangen. Het gevaarte geraakte vast en het duurde tot omstreeks 11 uur voor men er in geslaagd was trailer en aanhangwagen zo ver los te krijgen, dat althans gevaren kon worden. Ge, lukkig kon de dienst intussen via een noodsteiger met de ferryboot „Koningin Wllhelmina" althans enigs zins worden onderhouden. Zoals reeds gezegd, ondervond men de gehele Vrijdag nog de naweeën van het ongeval. Het duurde n.l. tot 's middags half zes voor de Moerdijk pont weer normaal in de vaart kon komen. Men heeft in Kruiningen n.l. trailer en aanhangwagen moeten los sen alvorens de laatste weer geheel op de pont getrokken kon worden. Hiermede bleken Vrijdag vele uren gemoeid te zijn. Een en ander gaf vooral in de mid dag- en avonduren ernstige stagna tie. Reeds vroeg in de middag was van een geregelde dienst geen sprake meer en nog wat later was uit de richting van Zeeuwsch-Vlaanderen de stagnatie zo groot, dat de auto's met enige uren vertraging werden over gezet. Bussen met personen, die de prediking van Hermann Zaiss t.e Goes zouden bijwonen, kregen voorrang, maar dit had weer tot gevolg, dat particuliere wagens met dezelfde be stemming zo laat overgingen, dat de inzittenden niet meer tydig in de kerk in Goes konden zijn. De Rykspolitie stelt naar de oor zaak van het ongeval een onderzoek in. Vermoed wordt, dat trailer en aanhangwagen te zwaar waren gela den, waardoor deze de pont als het ware aan de kant hebben gedrukt en de achterwielen in het aldus ontsta ne gat wegzakten. SCHOOLHOOFD BENOEMD Tot hoofd van de Chr. school te Co- lijnsplaat werd in de vacature-C. Haak de heer H. Siemons uit Zuilen benoemd. maand Auglaize County om vóór zyn terugreis naar Nederland een zes- weekse cursus aan de Ohio State Uni versity te Columbus te volgen. Omdat de Noord-Bevelander het in teressant vond te zien hoe het land bouwonderwijs op de middelbare scho len in Amerika georganiseerd is, werd hij de dag voor zijn vertrek naar Co lumbus door de leraar Walace Barr van Blume High School uitgenodigd, enkele lessen in agrarische vakken mee te maken. Daartoe vergezelde Ko van Arenthals de leraar en de leer lingen bij een uitstapje naar de boer derij van Earl Schneider. Tijdens de ze belangwekkende excursie werden verschillende grondtypen onderzocht en drainageproblemen besproken. 's Middags, na een luneh met de leraren, vertoonde hij voor de gehele agrarische afdeling van de school films over het leven in Nederland en over de by ons toegepaste landbouwmetho den. De belangstelling hiervoor was groot, evenals voor de duidelijke toe lichting die de gast uit Zeeland bij de films gaf. Toen Ko van Arenthals de vele vrienden, die hij in Auglaize County had gekregen, vaarwel zei, verklaar de hij, diep onder de indruk te zyn gekomen van de wijze, waarop hij in Amerika, was ontvangen en hij voeg de er aan toe, dat hij vooral aan zijn verblijf in gastvrij Auglaize County de prettigste herinneringen zal bewa ren. Wanneer hij aan het einde van dit jaar in Zeeland is teruggekeerd, 2al hij zeker veel kunnen vertellen en in staat zijn de in Ohio opgedane er varing in practijk te brengen en ook anderen daarvan te laten profiteren! Mosselen bestemd voor eendenvoer. Het aan- en verkoopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom stelt de gelegenheid open, om mosselen te le veren bestemd voor eendenvoer. Voor de levering komen in de eerste plaats in aanmerking kwekers die het gemiddelde leveringspercentage niet hebben bereikt. De voor eendenvoer bestemde mos selen zullen moeten voldoen aan de eisen: schelpgrootte 40 procent van 50 mm., minimum vleesgewicht 16 kg. De mosselen moeten worden geleverd in het Noorden des lands in een daar voor aan te wijzen haven. De prijs die betaald wordt is f2 per ton. Mocht na afloop van het seizoen blijken, dat een kweker, die eendenvoer heeft ge leverd en ook consumptiemosselen, aan eendenvoer en consumptiemosse len tezamen meer heeft geleverd, dan het gemiddeld leveringspercentage van zijn standaardcapaciteitcijfer, dan kan voor het meer geleverde, de een- denvoer-prijs nog met een gulden per ton worden verminderd. Wij weten niet of deze maatregel bedoeld is, om een tegemoetkoming te verlenen aan die kwekers in Zeeland, die nog niet of voor een gering per centage aan de levering hebben deel genomen. De tweede alinéa van het betreffen de bericht aan de kwekers, waarin wordt bepaald, dat vooral zij in aan merking komen, die nog niet het nor male leveringspercentage hebben be reikt, zou dit wel doen vermoeden Evenwel is een prijs van f2 per ton voor de Zeeuwse kwekers, die daar voor naar het Noorden moeten varen, daar moeten leven en aan hun per soneel. behoorlijke lonen moeten uit keren, veel te laag. Wil men de cate gorie mosselkwekers, die nog niet aan de levering konden deelnemen, inder daad helpen dan ware het wellicht ge wenst, een soort D.-mosselen (thans lopen de kwaliteiten tot en met C) in het leven te roepen en de ondermaat se mosselen op die manier toch als consumptiemosselen, aan de markt te brengen. Vlissingse raad over het Wegschap (Slot van pag. 1). LANDBOUWBELANG. Wethouder M. A. Popering (P.v.d. A.) constateerde in zyn antwoord, dat de raad in het algemeen dus wel accoord ging met het reeds door B. en W. verzonden antwoord. Hij wees er op, dat verschillende omstandigheden er op wyzen. dat het hier inderdaad in de eerste plaats om een landbouw belang gaat. Men weigerde destijds bijv. bepaalde wegen zover door te trekken, dat zij op het gemeentelijk wegennet zouden aansluiten, omdat dit he.t landbouwbelang niet zou ra ken en ook toen in het belang van de recreatie bepaalde verzoeken werden gedaan, werden deze afgewezen. Spr. betoogde voorts, dat de slijtage van de wegen in de eerste plaats zal wor den veroorzaakt door het gebruik voor landbouwdoeleinden. Zo gezien is het toch wel verwonderlijk, dat Vlissingen bij de drie gemeenten zou behoren, die het grootste aandeel in de lasten moeten opbrengen. De logi ca is by deze kostenverdeling wel he lemaal zoek! Voor 1700 meter weg zouden de kosten voor Vlissingen sty- gen van f 1500.tot f 21.600.— Spr. meende, dat het redelijk zou zyn de kosten bij de oude situatie, zoals de ze door de verschillende belangheb benden werden gedragen, eerst in mindering te brengen en dan voor het restant een billijke nieuwe ver deling op te zetten. De voorzitter, burgemeester mr. B. Kolff, wees er op, dat inderdaad toch één beheerslichaam nodig is om het apparaat een redelyke kans van sla- ëen te geven. e bespreking tussen Ged. Staten en het college van B. en W. over de grensuitbreiding, waarop de heer Ma rys had gedoeld, is reeds in April ge houden. Spr. verklaarde zich bereid weer eens te informeren hoe ae stand van zaken thans is. Burgemeester Kolff erkende, dat de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen geen officiële instantie is, maar achtte het toch niet onjuist (en soms zelfs wel gemakkelijk) deze van tijd tot tyd in te schakelen Vaak treden de gemeen ten ten slotte toch afzonderlijk naar buiten op. Nadat de burgemeester er op een vraag van de heer Marys, of de ge meente de regeling in laatste instan tie toch zou moeten „slikken", nog op had gewezen, dat de Prov. Staten het laatste woord zullen hebben, ver klaarde de raad zich accoord met het reeds door B. en W. verzonden ant woord aan Ged. Staten en met een nog te verzenden aanvullend-schry- ven, waarin de thans naar voren ge brachte nieuwe gezichtspunten nog tot uitdrukking zullen worden ge bracht. Overigens leverde de behandeling van de lange agenda weinig feiten van groot belang op. Het voorstel tot het aanvaarden van een lening van één millioen gulden (rente 4% werd aanvaard. Alleen in geval van extra-aflossingen zal een koers van 101101% worden berekend. Het verzoek van de Vlissingse bak kerspatroons om hem alsnog vrij te stellen van vërplichtê middagsluiting ging naar B. en W-. om prae-adviea. Het zal in de volgende raadsvergade ring, zo mogelijk tegelyk met de kwestie van de sluiting voor de vis handel, worden behandeld. De heer P. Theune drong aan op spoed en wet houder L. P. van Oorschot (P.v.d.A.) zette uiteen, dat de kwestie van de viswinkels ingewikkeld is doordat sommige ook kaas e.d, verkopen. DE VRIJE VEREN. Bij de rondvraag informeerde de heer Corveleyn, van wie de voorzit ter in verband met zijn a.s. vertrek naar Indonesië met enkele hartelyke woorden afscheid nam, wat B. en W. hebben ondernomen met betrekking tot de kwestie van de vrye veren De voorzitter en wethouder van Oorschot zetten uiteen, dat dit onmiddellijk aan de orde komt, wanneer de nieuwe re gering haar standpunt in deze be kend neef t gemaakt. Op een vraag van de heer J. P. Ven tevogel (C.H.), deelde de voorzitter ten slotte nog mede, dat het college terstond stelling heeft genomen te ren de bewering in een verslag van lerop- te Centrale Dienst voor de YVeclei bouw als zou de woningnood in Vlis singen en Middelburg opgeheven zyn. Na een bespreking ten departemente, zag het er wel naar uit, dat dit ver weer indruk had gemaakt. Krijgt Schoondijke spoedig een nieuwe R.K. Kerk Het ziet er naar uit, dat met de bouw van een nieuv/e R.K. kerk te Schoondijke op de hoek van de Prin ses Beatrixstraat en de Ooststraat spoedig zal worden begonnen By een dezer dagen gehouden aanbesteding werd het werk gegund aan de laagste inschrijver, de firma P. Barra uit Oostburg, voor de som vaD f 98.000. Het werk zal worden uitgevoerd on der supervisie van het architectenkan toor Siebers en van Dael uit Breda. Uitspraken rechtbank De arrondissementsrechtbank te Mid delburg veroordeelde Vrijdag de Hil- versumse metselaar W. V., diè uit een villa te Vlissingen een portefeuille met f 80.— had gestolen, nadat hij zich via een tuindeur toegang had verschaft, tot zeven maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en gezien zyn verleden onvoor waardelijke ter beschikking stelling van de regering. In hoger beroep werd de chauf feur P. L. uit Zoutelande, die geen voorrang had verleend, tot f 8 of 4 dagen veroordeeld met bevestiging van het beroepen vonnis. A O. uit Zaamslag. die in strijd met de ge meenteverordening in zijn woning geen aansluiting had op de waterlei ding, tot f 15 of 10 dagen, met ver nietiging van het vrijsprekend von nis van de kantonrechter en de smid I. J. S. te Middelburg, die met zijn wagen In Vlissingen een lichte aan rijding met een autobus had veroor zaakt, tot f 10 of 5 dagen, met beves tiging van het beroepen vonnis. „VOOR HET PLATTELAND" Dinsdag a.s. zal de heer G. Houte kamer te Goes voor Hilversum II in de uitzending „Voor het platteland" om 12.33 uur een lezing houden over het onderwerp „Iets over de boeren stand op het einde van de 18e eeuw".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2