777 Rusthuis aan de Herengracht te Middelburg gerestaureerd OM HET SELIIK Hl PETER JIMMY BROWN als diepzeeduiker PRIJSVERLAGING! NU SO'-'p.lO PRINS EN PRESIDENT OP EXPOSITIE IN MEXICO 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 NOVEMBER 1952 HET WAS HARD NODIG De oudjes zullen deze winter geen kou meer lijden Ouder, veel ouder dan zijn oudste bewoner is het tehuis voor bejaarden aan de Herengracht te Middelburg en dat de ouderdom ook voor zo'n tehuis met gebreken komt, is vooral na de oorlog wel gebleken. Het voldeed niet meer aan de meest bescheiden eisen, welke men aan een dergelijke inrich ting mag stellen. Vooral met de verwarming was het treurig gesteld: Op winterse dagen zaten de oudjes in de conversatiezalen te bibberen van de kou. Aan deze wantoestand is gelukkig een einde gekomen door de instak latie van een nieuwe centrale verwarming. Bovendien werd het huis gron dig gerestaureerd, een werk, waarmee in Augustus 1951 werd begonnen en dat thans nagenoeg voltooid is. De nieuwe centrale verwarming heeft maar liefst veertigduizend gul den gekost, maar zij is dan ook een juweel. Het voormalige ziekenzaaltje is getransformeerd in een ketelhuis, waar twee grote kachels staan opge steld. Hiervan brandt er op het ogen blik nog maar één; als het kouder wordt, zal ook in de andere vuur worden aangelegd. Bovendien be schikt men nog over een kleine ka chel, waardoor het mogelijk wordt oolf in de zomer in het genele gebouw warm water uit de kranen te laten stromen. Het vroegere lijkenhuisje heeft eveneens een nieuwe bestem ming gekregen en dient nu als kolen bunker waar plaats is voor 16 18 ton brandstof. Het tehuis voor oude mannen en vrouwen heeft in de inundatieperiode in het water gestaan, met het gevolg, dat men vooral op de slaapzalen nog steeds veel last van vocht had. Ook hierin is voorzien, n.l. door de bouw van spouwmuren. Op de mannen- slaapzaal stonden vroeger 21 bedden, hetgeen veel te veel was. Daarin is eveneens verandering gebracht. Het aantal bedden werd verminderd tot 12, terwijl een voormalige vrouwen- slaapzaal nu acht bedden voor man nen heeft gekregen. De slaapvertrek ken zyn thans frisse zalen geworden, die men te zijner tijd, als daarvoor geld beschikbaar is, in tweeën hoopt te delen, opdat de bewoners zo weinig mogelijk het idee hebben, dat zij op een zaal slapen. NIEUWE ZIEKENZAAL. Aan de kant van Klein Vlaanderen is een nieuwe aanbouw gekomen met ondermeer een lichte en gezellige ziekenkamer, waarin de moderne en doelmatige verlichting in het bijzon der opvalt. Zeer vernuftig is een nachtlichtje onder in een muur weg gewerkt; de patiënten hebben er geen last van en toch is het 's nachts niet geheel duister in het vertrek. De voormalige verwarmingskelder is een meter verdiept en kan nu heel foed dienst doen als provisiekelder, lomenteel. wordt nog gewerkt aan de voorgevel, waar de tand des tijds grote scheuren in had geknauwd. Ook ZOMAAK WAT VLAAMS i K Deze" keer om te beginnen een aardig nieuwtje uit ae Vlaamse kustplaats Blan- kenberghe. Voor de tweede maal in nog geen jaar tijd werd hier een spreeuw ge vangen. die blijkens een ring om de poot afkomstig was uit Moskou. Na zorgvuldig op propagandamateriaal te zijn onder zocht, werd' het dier ween In vrijheid ge steld. Gefluisterd wordt, uat het onmid dellijk op een sikkel neerstreek. Ken bij passende hamer kon niet zo gaiuw gevon den worden. B In Vlaanderen schijnt de strijd tussen de schoen en de klomp door de eerste te zijn gewonnen. Steeds meer mensen zetten de „blokken" aan de kant en'tengevolge van het stijgende welvaartspeil treft men ook steeds min der mensen aan, die „op een schoen en een klomp lopen". Het ziet er naar uit, dat de eerstvolgende volkstelling moei lijkheden gaat opleveren, nu men aan de hand van „kloefkes" op de stoep, de sterkte van de gezinnen niet meer kan nagaan. S Een gewezen bokser uit het Brusselse voelö'e zich geroepen, om een kellner door een „rechtse swing" te vloe ren en zich met diens portefeuille uit de voeten te malcen. De rechter, waarvoor de „handigaard" verscheen, besloot ech ter zelfs geen overwinning op punten toe te kennen, maar „telde de ex-pugllist voor 6 maanden uit". Bovendien kreeg hij nog een kleine schadevergoeding van 2000 francs te betalen. Q De Oosten- der.aren glimmen van trots. Een 22-jarig „meske" uit deze schone stad van ca sino's en strandgeneugten, dat in 1952 te Knokke tot „miss België" werd gekozen, zal in de Franse film „Miss France" als hofdame van deze miss optreden. Als er niets „mlssgaat" wordt het een groot succes, dat kan niet „missen". Door een verkeerde manoeuvre botste een man te Uitkerke met zijn auto tegen een schoolgevel. Zou hij van .plan geweest zijn zijn schoolgeld terug te vragen? Een wel zeer griezelige ontdekking de den twee gepensionneerde mijnwerkers te Dampremy. Toen zij hun dagelijkse wandeling maakten, vonden zij op een afgelegen plaats twee vrouwenbenen, omringd door verschillende vrouwen-kle dingstukken. Onmiddellijk alarmeerden de onthutste oudjes de politie, die een uitgebreid onderzoek tot nu toe ech ter zonder resultaat Instelde. Tot dank voor het wijken van de pest ln 1629 houden de inwoners van Scherp en- heuvel op Zondag 2 November a.s. hun traditionele „keerskenprocessie", waar voor telke Jare duizenden en duizenden naar dit kleine Vlaamse plaatsje trek ken. Ook vele Nederlanders wonen deze schilderachtige processie, waarin een O. L. Vrouwe-beeldje wordt meegedragen, leder jaar bij. Voor bouwkundigen en woningeigenaars werd te Oostende een voordracht met filmvertoning gehouden over „slecht trekkende schoorstenen". Het moet in de zaal tamelijk benauwd zijn geweest, want gemeld wordt, dat ln de zaal een practise!» exempel" werd gegeven met verschillende schoorsteen types, die aan dit euvel lijden. de privévertrekken van de „vader" en „moeder" zijn opgeknapt, maar in de conversatiezalen voor mannen en vrouwen helaas past men in dit te il zeer ouderwetse - is alles bij het oude huis nog de scheiding toe gebleven. Op het ogenblik worden 25 mannen en 17 vrouwen aan de Herengracht verpleegd. De verbeteringen welke in het tenuis tot stand zijn 'gebracht, kunnen er stellig toe bijdragen, dat hun laatste jaren in dit leven wat zonniger worden. Geheime N.S.B.-groepen verontrusten Kamer. In het voorlopig verslag over de begroting 1953 van justitie, vragen enkele Tweede Kamerleden wat de minister denkt te doen tegen gehei me organisaties van voormalige le den der N. S. B. Het bestaan van deze organisaties is gebleken op een byeenkomst te Amsterdam, aldus de- zo leden, en by 't bestellen van foto's van Mussert. Bovendien zouden op een bijeenkomst van „ridderkruisdra gers" in West-Duitsland ook perso nen van Nederlandse nationaliteit aanwezig zyn geweest. Voorts zouden vele leden van de mi nister 'n uiteenzetting willen horen over de gedragslijn welke de minister bij 't gratiebeleid tijdens zijn ambts periode denkt te voeren. Vrijwel algemeen was men teleur gesteld, dat voor 1953 nog ruim 8,5 millioen voor de Raad van het Rechtsherstel en zijn afdelingen, waaronder het Beheersinstituut, is uitgetrokken. DEZELFDE TOPKLASSE VIRGINIA SWE (KPRESS Franse opmars in Indo-China De Franse troepen in Indo-China zet ten hun opmars op bepaalde sectoren van het front voort. Ten Oosten van de rivier de Mekong in het gebied van de Song Be-rivier werden aan zienlijke groepen Vietmïnh-rebelien teruggedrongen. Velen van hen ver dronken. Van Hoenghoa uit ten Noordwesten van Hanoi zijn de Fran se troepen ook in opmars. Getracht wordt drie keurdivisies van de Viet- minh af te snijden. Gemeend wordt, lat zich in deze omgeving de hoofd macht van de Vietminh bevindt. Josjida wierp met water. De Japanse premier, Josjida, heeft een persconferentie afge last, omdat persfotografen er op stonden toegelaten te wor den, Josjida heeft reeds vaker moeilijkheden met fotografen gehad. Eens vernielde hij het toestel van een fotograaf met zijn wandelstok en op een an dere keer goot hij water over de hoofden van fotografen, die de tribune, waarop hij een ver kiezingstoespraak hield, naar zijn mening te dicht waren ge naderd. Gevangenen sloegen eetzaal aan stukken In de strafgevangenis van Ohio is Vrijdag een oproer uitgebroken. Ongeveer 2000 gevangenen sloegen de eetzaal aan stukken, waarna 800 gevangenen zich vrijwillig naar hun cellen begaven. De overblijvenden kwamen niet tot rust en stichtten op vier plaatsen brand. Spoedig stonden alle belangrijke gebouwen van het ge vangeniscomplex in lichtelaaie. Zondagssluiting funest voor detaillisten. Chocolaterie-winkeliers voeren actie. In Den Haag is de omzet van de taillisten in suikerwaren en chocola terie met circa dertig procent ver minderd, tengevolge van de Zondags- sluiting. Er wordt gevreesd, dat er zaken zullen moeten sluiten, waarvan het bestaan gebaseerd was op de Zondagsverkoop. Uit een in Rotterdam gehouden enquête is gebleken, dat 38 chocolate rie-winkeliers voor openstelling op Zondag waren en 7 tegen. Ook in. Amsterdam zal een enquête worden gehouden en in Den Haag is besloten een plaatselijke actie te voeren, de Kamer van Koophandel in te schake len en daamaasMjontact op te nemen met actie-comitos in Rotterdam, Am sterdam, Den Bosch en Tilnurg, ten einde te komen tot een landelijke enquête en daarna tot een landelyke actie tegen de Zondagssluiting voor detailzaken in suikerwaren en cho colaterie. Geen zuiveltermen in margarine-reclame Enkele recente gevallen van recla me voor margarine met roomboter- smaak, waartegen op grond van de Boterwet niet kan worden opgetre den, hebben 't bedrijfschap voor mar garine, vetten en oliën aanleiding ge geven tot een verbodsbepaling. Deze houdt in, dat het verboden is op de verpakking van margarine of op de waar zelve in woord of beeld te dui den op het boeren- of zuivelbedrijf, op melk, melk- of zuivelproducten of op de samenstelling of bereiding daar van. Een dergelijk verbod geldt voor het aanduiden van margarine of de bereiding daarvan in advertenties, reclamebiljetten e.d. Dat de tentoonstelling „Voor Moeder en Kind" niet alleen vrouwelijke interesse geniet, bleek toen Maurice Chevalier de Central Hall in Londen, waar de tentoonstelling wordt gehouden, binnenstapte. Hij liet blijken, dat hij een man is, die zich boven de publieke opinie stelt en liet zich met een glimlach fotograferen, met de vierling Good. Wfl vragen ons af, wat hy met de pop in het bad heeft gedaan. Advertentie Wanneer wordt de Velser- affaire berecht Blijkens het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van justitie, werd door verschillende leden aangedrongen op een definitie ve oplossing voor de organisatie van de politie. Klachten werden geuit over ruw optreden van de politie Dy demonstraties en over het schieten op een verdachte (inbreker) te Arn hem. Een aantal leden zou gaarne ver nemen, wanneer de Velser-affaire ln openbare behandeling zou komen en zij wilden ingelicht worden over de zaken van Menten en Schallenbarg. Vele leden vroegen of de minister voornemens is het tot standkomen van een wettelijke regeling voor de geheimhoudingsplicht van journalis ten te bevorderen. Andere leden za gen daar weinig nut in. De strafgestichten in Nederland overbevolkt. Een aantal Tweede Kamerleden is van mening, dat de regering onmid dellijk maatregelen moet nemen om de toeneming van de bevolking in ge- stichten tengevolge van stijging der criminaliteit het hoofd tc bie den, zo blijkt uit het voorlopig verslag over de begroting 1953 van justitie. Zij wijzen op b.v. de overbevolking van de gevangenissen in Rotterdam, Arnhem en Winschoten en merken op, dat zich in 15 van de 24 Huizen van Bewaring meer gedetineerden bevin den, dan met de normale capaciteit overeenkomt. Onhoudbaar noemen vele leden de toestand in de permanent overbevolk te rijksinrichting voor psychopathen in Avereest en ae situatie in het ge sticht voor psychopatische vrouwen te Rekken. Van verschillende zijden werden in lichtingen gevraagd over de behande ling van de gedetineerde Duitse oor logsmisdadigers in het gesticht Nor- gerhaven en voorts of de Nederland se regering de Duitse regering gewe zen heeft op de in de Duitse pers ge voerde onbehoorlijke campagne, waarin zelfs sprake was van „met bloedbevlekte bloembollen", welke men niet meer zou willen kopen. Van verschillende zijden achtte men de toestand ten aanzien van duur en frequentie der voorlopige hechtenis weinig bevredigend. Het kan moeilijk acceptabel heten dat in sommige ar rondissementen volgens de beschik bare statistische gegevens in onge veer 75 pet. der gevallen de voorlopi ge hechtenis langer dan 3 maanden duurt. Is het O.M. niet ook te spoe dig geneigd voorlopige inhechtenisne ming te vorderen, zo vroeg men. NEDERLANDSE KLOKKEN LUIDDEN. Prins Bernhard„Zelden had ik zo'n gelegenheid alle producten te zien". De klokken van het Nederlandse carillon, welke ln April in het Meridian Hill park tegenover de Nederlandse'ambassade te Washington haar tonen lieten horen, hebben Donderdag, enige duizenden kilometers Zuidelijker, in de stad Mexico, weer geklonken om wederom een koninklijke bezoeker aan te kondigen en een nieuw Nederlands initiatief. Zij brachten vreugde In de Iiarten van enkele honderden in de stad Mexico woonachtige Nederlanders en van landgenoten, die over de Atlantische Oceaan en het Amerikaanse continent zyn gevlogen om de opening van de Nederlandse tentoonstelling by te wonen. Nadat hij een krans gelegd had voor het onafhankelijkheidsmonument reed Prins Bernhard naar de gemeen telijke gehoorzaal waar hij tegelijk met de Mexiciaanse president Aleman aankwam. De prins en de president schreden naast elkaar naar voren. President Aleman knipte het lint door en daarop begon een rondgang van twee uur over de tentoonstelling. Men bezichtigde o.m, de stand van de Fok kerfabrieken, waar de prins zijn gast heer deskundig uitleg gaf van ver schillende Fokkerproducten. Op een weegschalenstand bleek, dat prins Bernhard. met zyn 79 kg., „ge wichtiger" was dan president Ale man, die 77 kilo woog Verder werden de indrukwekkende maquette van de Nieuw Amsterdam, de reusachtige Philipshal en de land- bouwafdeling bekeken. Er worden op FEUILT ETON KITTY LESSBLS 52 „Ik ben nooit wel". De vrouw keer de haar droevige blik tot Bryce die, gewend aan zijn eigen levendige en geliefde moeder, een vluchtige nei ging voelde om .zachtjes en snel me vrouw Penda dé nek om te draaien. Hij deinsde terug van iets, zo geeste lijk ongezonds als deze vrouw en er klonk een weinig ongeduld in zijn: Soms vraag ik mij wel eens af of weerzin in haar op, net als een glas water aan een dronkelap; 't zou mis schien haar beterschap bespoedigen hoe ondenkbaar was dat. Zij keek beledigd. „Je begrijpt het niet; nie mand Degrijpt ooit wat ik van binnen lijd". „Ik probeer 't", fluisterde Beatrice. „Ik probeer steeds weer". Toen be vend: ,,'t Is toch niets aan je hart, wel, lieveling Ik ben zo bang, dat te horen". „Nee - nee, alleen maar zwakte. Een 106. Met ogen, die uitpuilden van angst, zat Sjonnie achter het stuur van de taxi, die als een kanonskogel de helling af schoot. „Hy heeft op het gaspedaal gedrukt in plaats van op de rem!" jammerde Bonkie Biezebijter, die het ogenblik verwenste, dat hij achterin de auto was gaan zit ten, want hij was zelf een geroutineerd autorijder. „Remmen dan toch, Sjonnie!" gilde hij in doods nood. „Met je zool op dat andere ding drukken!" Intussen had Jimmy het boven op de taxi ook niet zo prettig. Met zijn ene hand moest hij Bouk Bit ter in bedwang gehouden en met zijn andere hand moest hij zich aan de auto vastklemmen teneinde er niet af te storten. Jimmy merkte hoe de auto hoe langer hoe meer vaart kreeg en hij zag wel in, dat dat nóóit goed af kon lopen. Juist op t ogenblik, dat Sjonnie in zijn angst op het gas pedaal had gedrukt inplaats van op de rem, moest Jimmy zich met alle twee zijn handen aan zijn auto vastklampen. Anders zou hy er af geslingerd zyn. Hy liet dus noodgedwongen Bouk Bitter een ogenblik los. Die slaakte op 't zelfde moment een afgryselijke gil en viel hals over kop van het dak van de auto. Hij plofte op 't wegdek, en rolde een meter of tien voort en bleef tenslotte als een zak zout langs de wegberm liggen. Jimmy had nau welijks de tyd hem na te kijken. Hij zag hoe de taxi in een adembenemend tempo een scherpe bocht in de weg naderde vreselijke zwakte die over mij kwam; 't gaf je arme vader zulk een schrik. Maar ik voel me nu wat beter; al leen mijn overspannen zenuwen", zei mevrouw Penda dapper, haar weg be reidend voor een bevredigend herstel om half twaalf. „Eigenlijk was t niet nodig geweest, dat je kwam, lieve ling; en ik zette zelfs door dat je va der zijn afspraak hield, om bij de Jaquards te eten. Ik zeg altijd tegen mijzelf, dat ik mijn lasten niet moet afwentelen-op een anderJa, wat een edel, prachtig mens was zij in dat ondergrondse ryk, beheerst door grauwe duivels. „Wentel ze op mij", smeekte Bea trice, haar uitdrukking ontroerend te der, „deel ze met mij, lieveling, laat ze los Dit was een verkeerde toon, een plotselinge wanklank. Zij hoorde bijna de botsing in haar moeders gemoed en de buk van geërgerde boosheid was daar zonder twijfel in de zieke lijke ogen. 't Idee alleen, dat mevrouw Penda haar zorgen kwijt zou raken! Zij veranderde haastig van onder werp: „Laat ik wat broom voor u ha len'Broom was 't hoofdbestanddeel van mevrouw Penda's bestaan; "t be tekende voor haar de hele reeks van zenuwstoornissen, 't gaf haar een nooit eindigende stof tot conversatie; 't hielp haar en 't stond in haar zie- ken-rol en leverde allesbehalve een genezing voor haar ongeneeslijke ziekte van gemelijke ontevredenheid. Bryce, die toekeek, onderdrukte een opwelling om te zeggen: „Weet je dan niet, dat niets haar zo met af schuw zou vervullen dan dat iemand haar zou zeggen, dat zij er goed uit ziet?" Maar, omdat hij medelijden met Beatrice had over deze gestadige druk, medelijden met haar in wat hy veronderstelde dat haar misleide me de tentoonstelling zovele kanten van het Nederlandse industriële vermogen belicht, dat prins Bernhard 2eide „zelden zo'n gelegenheid gehad te hebben om allé producten, die zyn land voortbrengt, te zien"! Hij sprak de hoop uit, dat het Mexi caanse volk even tevreden zou z^n. Alle Mexicaanse autoriteiten pre zen de tentoonstelling, die naar hun mening cle handel tussen Nederland en Mexico zal versterken. President Aleman zeide o.m.: „Voor Mexico be tekent cle expositie een daad van vriendschap van de zyde der Neder landse regering, welke bevestigd wordt door de aanwezigheid vari prins Bernhard, die voortdurend blijk gegeven heeft van de vriendschap, die hy ons land toedraagt". Bij de bezichtiging van de K.L.M.- stand ontving de Mexicaanse presi dent uit handen van dr. Plesman een zilveren doos met munten uit alle landen, die de K.L.M.-toestellen op weg naar Mexico aandoen. Prins Bernhard bood de president kristal werk uit Leerdam aan. Des middags ontving de prins in de Nederlandse ambassade Nederlanders, die in de stad Mexico wonen. Ten besluite van het program van Donderdag woonde de prins een uitvoering bij van Mexi caanse volkskunst. deleven was, bood hij aan: „Ik zal een dosis broom klaarmaken in de kast in de badkamer is 't niet? Tussen twee haakjes, ik geloof dat u teveel van dat goedje neemt, mevrouw Pen da". „Teveel?" Mevrouw Penda hief een lijdend gelaat naar hem op en keek hem aan alsof hij een ongevoelige bo ze geest was. Hij ging weg en toen de deur van de salon dicht ging, kwam er een merkwaardige verandering, over Bea trice. Een slang zou zo zyn huid heb ben afgeschud, zoals zij haar heiligen- schijn afschudde. En dat wat te voor schijn kwam, "t eigenlijke verdorven wezen bezat noch medelyden noch ge voel, noch verdraagzaamheid, noch menselijkheid, noch een hart, noch een ziel; niets anders dan een grof materialisme en egoïsme, 't enige dat zij van haar moeder meegekregen had. Want haar lichamelijke schoon heid en verdorven ijdelheid had zy van haar vader meegekregen, die in dolente, buitengewoon knap uitziende, losbandige bloedzuiger: John Penda. Haar ogen, die hun gewone vrien delijkheid kwijt raakten, werden don ker en hard; haar lippen waren net een dunne, met een rood potlood ge trokken streep; haar persoonlijkheid scheen zich in de duisternis terug te trekken, terwijl zy op 't zelfde ogen blik alles vernielend, vrijmoedig, sati risch werd. Hier, in de kale, armoedi ge doffe somberheid van haar ouder lijk huis en in de afgezonderde, zwoe le tegenwoordigheid van haar moe der poseerde zij niet voor een „waar achtige godin". 't Was immers niet nodig en niet mogelijk, daar haar moeder haar ge- kend had voor zy zichzelf kende. (Wordt vervolgd). Englebert paraat in elk klimaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 10