WENNEKER NIEUWS UIT ZEELAND Zivin Zijpe WALCHEREN Agenda CIJFERS UIT VLISSINGENS GEMEENTEBEGROTING-1953 OUDE G E N EVER VRUDAG 31 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Expositie van kinder tekeningen te Veere GEMAAKT DOOR PATIENTJES VAN ZONNEVELD Zaterdagmiddag om 2 uur wordt in de Schotse Huizen te Veere een ten toonstelling geopend van tekenwerk van de patiëntjes van het Zeehos- pitum Zonneveld. Deze tekeningen werden gemaakt onder auspiciën van de Veerse kunstschilder Schutte Het tekenen behoort, als belangrijk mid del om de geest bezig te houden, tot de therapie. De tentoonstelling, die veertien da gen geopend zal blijven, wordt geo pend door de burgemeester van Veere. jhr. L F. den Beer Poortugael. Coöp. Eiland Walcheten had een goed jaar Onder voorzitterschap van de heer A. W. Cevaal werd in de Bogardzaal te Middelburg een algemene leden vergadering gehouden van de Coöp. Landbouwvereniging „Eiland Walche ren". De voorzitter verklaarde in zijn openingswoord, dat de vereniging weer een goed jaar heeft gehad en deelde mede. dat aan de coöp. ver eniging „Koelhuis Eiland Walcheren' 3300 m2 grond is verhuurd, waarop het koelhuis is gesticht. Uit het jaarverslag van de direc teur, de heer H. J. Ikkink, bleek, dat de omzetten ongeveer gelijk bleven aan die van het voorgaande boek jaar Door het slechte oogstweer in 1951 moesten zeer veel producten ge droogd worden om ze houdbaar te maken. De kwaliteit liet ook veel te wensen over. Bij de afdeling ruwvoe- ders werden moeilijkheden ondervon den door een tekort aan wagons en dekkleden. In consumptieaardappelen is weer een grote omzet bereikt. De omzet van superfosfaat liep aanzien lijk terug, die van schuimaarde was echter belangrijk hoger. Dit laatste was ook het geval met de pootaard- appelen en met de diverse landbouw- benodigdheden. Ondanks de verhoogde afschrijvin gen was er een batig saldo van f 415.40. Van de investeringen kon naast de reserves van f 81.173 nog on geveer f 1.704.596 worden afgeschre ven, d.w.z. circa de helft, waardoor de vereniging zeer versterkt is. De vergadering besloot het saldo aan de reserve toe te voegen en machtigde het bestuur om het crediet in reke ning-courant, waartoe op de vorige vergadering reeds besloten was, aan te vragen. Het aftredend bestuurslid, de heer A W. Cevaal en de aftreden de leden van de commissie van toe zicht, de heren E. de Korte, D. A. v. Nieuwenhuizen, K. Besuyeh en Adr. Ovaa. werden herkozen. Nadat de directeur nog enkele mededelingen had gedaan over de gang van zaken, dankte de voorzitter hem en het per soneel voor het ten behoeve van de vereniging verrichte werk. De stichting „Voor het Kind" zal van 17 November tot 31 December a.s.'evenals vorige jaren per autobus een rondreis door Nederland maken om de verkoop van kinderpostzegels te bevorderen. Het rijdende postkan toor zal in Zeeland op 21 November Vlissingen bezoeken en op 22 Novem ber Middelburg. Middelburg ONTSPANNINGSMIDDAG OUDEN VAN DAGEN Middelburgse ouden van dagen waren Donderdagmiddag de gasten van de Ned. Christenvrouwen-bond aldaar. D Bogardzaal was vrijwel ge heel bezet, toen de presidente, mevr. R. Blaauw-Mulder het begroetings woord sprak. Mej. Edelman droeg en kele gedichten voor en mej. C. du Coux enig proza. Voorts' werd het de- clamatorium „Gods Woord houdt stand in eeuwigheid" uitgevoerd. De oudjes werden onthaald op thee en chocolade en voor de heren was er bovendien een rokertje. A.N.M.B. HULDIGDE TROUWE LEDEN. Tijdens een feestelijke bijeenkomst die de afdeling Middelburg van de Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond in ,,De Gouden Poorte" organiseerde, werd een aantal leden, die resp. 50 en 25 jaar N.V.V. of A.N.M.B. trouw zijn febleven, op hartelijke wijze gehul- igd. Er waren twee gouden jubila rissen, de heren P. Gutteling en J. Wigard, terwijl 32 leden voor- de zil veren speld in aanmerking kwamen. Nadat de voorzitter, de heer Jozi- asse, medegedeeld had, dat de afde ling nu 500 leden telt, hield de dis- tï'ictbestuurder de heer K. van Wag- tendonk een rede, waarin hij wees op de vooruitgang op sociaal gebied en de jubilarissen dankte voor hun trouw en hen namens het hoofdbe stuur gelukwenste. Hij achtte het een gelukkig feit, dat zij én hun vrouwen de vruchten van hun pioniersarbeid hebben zien rijpen. Vervolgens speld de hg de gouden jubilarissen het in signe op, terwijl de echtgenoten van de zilveren jubilarissen hetzelfde de den bij.hun mannen. Tenslotte bood de heer Wagtendonk de heren Wigard en Gutteling een kistje sigaren en een enveloppe met inhoud aan. De heer Wigard vertelde iets over de toestan den in de negentiger jaren. Ook de oud-voorzitter, de heer Chr. Bank, voerde het woord. Mevrouw Schuite- ma-Vader, die declameerde en een muzikaal trio droegen het hunne bij tot 't welslagen van deze feestavond. FILMAVOND „TUINBOUW EN PLANTKUNDE" De afdeling Walcheren van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde begon haar winterpro- gramma met een filmavond te Mid delburg. waarvoor veel belangstelling bestond'. De wnd. voorzitter, de heer A. Lokker, verwelkomde in het bij zonder de genodigden: hoofden van scholen en leden van de aquarium vereniging „Barbus conchonicus". Na mens ae Floraliavereniging reikte de heer D. Tillema de wisselbeker uit aan het hoofd van de Chr. school Sin gelstraat, de heer C. Kranendonk. Deze onderstreepte nog eens de op voedende waarde van het Floralia- werk en verklaarde, dat zijn school zal proberen de beker in eigendom te krijgen. De heer J. Meertens leidde twee. fraaie films in over het werk van de Ned. Heidemij,, die bijzonder geappre cieerd werden. Namens de aquarium vereniging sprak de heer P. Dinge- manse een dankwoord. CONTACTAVOND M.HJB. Woensdagavond organiseerde de Middelburgse H.B.S.-Bond in het Ned. Koffiehuis een contactavond, welke geheel aan Terpsichore was gewijd. De belangstelling hiervoor was groot. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: On verbreekbare banden", (14 j.). 7 en 9 uur; Luxor: „Het gevloekte zeilschip", (14 j.), 8 uur; RHBS. Propaganda-avond Ned Ver v. weer- en sterrekunde. 8 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag, 7 en 9 uur: Luxor: Als vandaag. 7 en 9 uur j Cosy Corner: Baby den Toonder. 8-11.30 en 12-4 uur; Hotel Royal. Le zing Humanistisch Verbond. 8 uur; Rest. Kiviet- Contactavond „Madjoe". 8 uur; Concordia: Feestavond TOVI- DO, 8 uur; Concertgebouw: Uitvoe ring met bal, 8 uur; Scheldekwartier: Cabaretavond; St. Jacobskerk: Bijeen komst voor Boomplantdag. 5 uur; Bellamypark: Taptoe Marinierskapel. 7.30 uur. Zondag Alhambra: Als vandaag, 3. 7 en 9 uur; Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Cosy Corner: Baby den Toonder 3— 6 en 8—11.30 uur. Vlissingen JAARVERGADERING SUPPORTERSVERENIGING „DE ZEEUWEN" De supportersvereniging „De Zeeu wen" hield Woensdag haar jaarver gadering in de bovenzaal van'. Café Kiviet te Vlissingen. Nadat voorzitter J. C. Net de ver gadering had geopend, werden de jaarverslagen van secretaris H. v. d. Velde en penningmeester M. v, d. Hof goedgekeurd. De boeken van de penningmeester sloten met een batig saldo van ruim f 500. Daar de heer J. L. Net niet her kiesbaar was, moest in de vacature van voorzitter worden' voorzien. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: H. v. d. Velde, voorzitter; J Boogaard, secretaris: M. v. d. Hof, penningmeester; W, R. Zwigtman en W. Leynse, leden. Besloten werd dit seizoen een feest avond te organiseren. De scheidende voorzitter J. C. Net mocht ee,n blijk van waardering ontvangen voor het vele werk in het belang van de sup portersvereniging gedaan. FEESTAVOND POLITIE- SPORT-VERENIGING In de geheel bezette zaal „Concor dia" gaf de „Vlissingse Politie Sport vereniging" Donderdagavond een feestavond met de opvoering van de revue „Kom d'er in". De voorzitter der vereniging, de heer A. Dekker, sprak een hartelijk welkomstwoord en richtte zich in het bijzonder tot de hoofdinspecteur van politie, de heer Q. van Vugt, aan wie hij uit naam van het gehele corps dank bracht voor zijn medewerking, welke in niet geringe mate tot het slagen van deze avond zou bijdragen. Na het zingen van „Kom d'er in, zet je hoed af", werd een gezellig programma afge werkt. van zang. muziek en schets jes. waarmede de Vlissingse Politie- Sportverenïging heeft aangetoond, dat er achter de zwarte uniformen man nen schuilen, die ook op de planken hun „mannetje" staan. Het tempo, waarmee het ene nummer na het an dere werd afgewerkt, was vlot en ook de kwaliteit stond op een uitstekend peil. De dank, die de voorzitter aan het slot van het officiële optreden bracht aan allen, die tot het slagen van d^ze feestavond hadden medege werkt, was dan ook zeker verdiend. De dames van het gezelschap ontvin gen bloemen. Na een korte onderbre king werd het samenzijn voortgezet met een dansje. GEVONDEN VOORWERPEN. De commissaris van politie te Vlissin gen maakt bekend, dat in het tijdvak van 22 tot en met 28 October 1952 de volgende voorwerpen als gevonden aan zijn bureau zijn gedeponeerd'; Zwart turn- schoentje, jongensrijwiel, een paar groe ne kinderwanten en een hulssleutel en dat inlichtingen zijn te bekpmen van adressen van de vinders van de volgende voorwerpen: kinderschoen. 1 paar nylon kousen. 1 paar jongensltlompen, rode kin derdas. blauw kinderhoedje, broche, pa- raplule, bruin lederen etui met ritsslui ting, padvlndersrlem. vulpen, 'onge hond-, vulpotlood, kinderportemonnaie, diverse handschoenen en wanten en enkele sleu tels. Zouielande IN STUIF AVONDEN. Evenals vorig seizoen wordt de grote zaal van het verenigingsge bouw „Middendorp" te Zoutelande 's Zaterdagsavonds weer voor de jeugd opengesteld. De eerste instuif- avond zal gehouden worden a.s. Za terdagavond 1 November. Er zijn tal van spelen aanwezig, o.a. dam- en schaakspelen, tafeltennis, sjoelbak ken, voetbalspel, kamerbiljart, Rus sisch biljart, enz. De leiding van deze avonden be rust bij de Hervormde Jeugdraad, terwijl verschillende belangstellen den zich vrijwillig met het toezicht belasten. Koudekerke KERKHERVORMING. Vrijdagavond wordt in de Gerefor meerde Kerk te Koudekerke een Ge meenschappelijke hervormingsdienst gehouden ter herdenking der Kerk hervorming. In deze dienst gaat voor ds. L. D. van Dijl. De aanvang is be paald op half acht. RAAD VEERE Vismijn zal spoedig worden verbouwd De raad van Veere, onder leiding van burgemeester jhr. 1. F. den Beer Poortugael, ging Donderdag accoord met een verzoek van een kapper om zijn zaak op werkdagen een uur later dan bij verordening vastgesteld open te houden. Over een voorstel tot het onderhands aanbesteden van herstel len van het leien dak op de Westelij ke vleugel van de Campveerse toren werd uitvoerig van gedachten gewis seld. Gevraagd werd o.m. of een openbare aanbesteding niet voordeli ger uit zou vallen, maar tenslotte werd toch tot de aanbesteding beslo ten. De keuken van de Campveerse toren zal worden opgeschilderd. Voor woningwetverbetering in de gemeen te stelde de raad een crediet van 2500 beschikbaar. Aan de openbare lagere school zal een crediet woruen verleend voor het aanschaffen van twee stel nieuwe schoolborden en verder zal een verleend crediet aan deze school worden verhoogd voor het uitvoeren van een verbouwing. In een andere zitting had de raad be sloten om de pacht te berekenen aan de heer H. van Cranenburgh voor de Campveerse toren, te stellen op 3000. De pachters wilde echter 2250 betalen. De raad besloot hu om met ingang van 1 Mei 1953 de toren voor 3 jaar te verpachten aan de heer van Cranenburgh voor het door hem voorgestelde bedrag. Een verordening voor het heffen van rei nigingsrechten werd vastgesteld en aan het bestuur van het Godshuis te Veere zal een kasgeldlening worden verstrekt. Voor het aanschaffen van een nieu we ambtsketen voor de burgemeester werd door de raad een crediet ver leend. Het bestuur van het Godshuis had aan de raad verzocht de wedde van de secretaris-penningmeester te herzien en hierover ontspon zich een fel debat, waarbij de heer P Houter man er op aandrong dat f 500.— ex clusief aan de secretaris zou worden uitgekeerd. Tenslotte nam de raad echter een voorstel van B. en W. aan, om de huidige wedde van f 315 te verhogen met twee jaarlijkse bedra gen van f 65.— en met een bedrag van f 55.— exclusief. Na uitvoerige besprekingen werd besloten toe te treden tot het wegschap Walcheren hoewel hiertegen aanvankelijk nogal wat bezwaren waren gerezen, o.m. omdat het plan zo laat aan B. en W. was toegestuurd. Bedongen werd ech ter, dat de lasten door het lidmaat schap ontstaan, de draagkracht van de gemeente niet te boven mogen gaan. Bij de rondvraag vroeg de heer J. A. A. Mol hoe het stond met de plannen voor het verbouwen van de vismijn. De voorzitter kon hierop de verheugende mededeling doen, dat de plannen voor de verbouwing in een vergevorderd stadium verkeren. Ver der deelde de voorzitter op een vraag van de heer J. Bakker mede, dat in de Wijngaardstraat 5 woningen zul len worden gebouwd. O.- en W.-Souburg WINKELWEEK. Van 14 tot 22 November zal door de Souburgse middenstand een win kelweek worden georganiseerd, waar aan evenals het vorige jaar, tal van attracties zijn verbonden. Domburg „GROENE KRUIS". In de onder voorzitterschap van dokter F. G. Vaandrager gehouden algemene vergadering van de vereni ging „Het Groene Kruis" te Dom burg, werden, nadat het jaarverslag was goedgekurd en de rekening en begroting waren behandeld, tot leden van de commissie voor het nazien der rekening 1952 benoemd de heren H. de Munek en J. Comans. De heren B. Goedbloed en P. H. van Dullemen werden herbenoemd als leden van het bestuur. De heer Comans vroeg inlichtingen over de duur van het uitlenen van de goede ren der vereniging. De voorzitter zette hierop uiteen, dat de taak van het Groene Kruis o.a. bestaat uit het ver strekken van verplegingsartikelen bij ziektegevallen, maar dat niet ver langd kan worden dat, zoals zich nu het geval voordeed, verschillende van deze voorwerpen reeds jaren lang bij dezelfde personen in gebruik zijn, Er zou dan steeds maar nieuw materiaal moeten worden gekocht. De voorzitter gaf daarna een uit voerig Overzicht van de taak der ver eniging en haar werkzaamheden. Ten slotte ontspon zich nog een geani meerde discussie over het grote nut van de doorlichting ten behoeve van de t.b.c. en de daarbij verkregen re sultaten. CAUSERIE MR. J. C. VAN SCHAGEN Mr. J. C. van Schagen sprak Don derdagavond te Domburg in de „Dol fijn" voor de afdeling Domburg van de Z.V.U. over „het zien van moderne kunst". Spreker zette uiteen, hoe men de beeldende kunst kan onderverde len in een realistische en expressio nistische groep. Bij de eerste vindt men de realiteit weergegeven, bij de tweede is het de emotie van de kun stenaar, die sterk naar voren wordt gebracht Aan de hand van lichtbeel den schetste rar. -van Schagen de ont wikkelingsgang van de realistische kunst in de negentiende eeuw via de kentering rond de eeuwswisseling naar het expressionisme in de twin tigste eeuw. Deze interessante causerie werd dcfor de talrijke aanwezigen met gro te aandacht en waardering gevolgd. Voor de causerie van mr. van Beha gen was bij acclamatie tot voorzitter van dé afdeling gekozen de burge meester van Domburg, mr. Cromme- lin. Jhr. jr. Bogaert, die tot dusver het voorzitterschap bekleedde, had namelijk medegedeeld voor de functie te bedanken. Hem werd dank gezegd voor het werk als zodanig verricht. Schuldenlast per 1 Januari a.s. ruim 26 millioen De begroting voor 1953, welke B. en W. van Vlissingen de raad thans hebben aangeboden, sluit in ontvangsten en uitgaven van f 7.448.207,42 op de gewone dienst. De kapitaalsdienst vertoont aan inkomsten een bedrag van f 33.386.201,70 en aan uitgaven van f 34.732.830,8-1, zodat hier een na. delig slot is van f 1.346.629,14. De kapitaalslasten drukken op de gewone dienst met f 189.000 méér dan in 1952, o.a. als gevolg van rentestijgingen en hogere afschrijving voor ten laste van de gemeente blijvende wederopbouw-uitgaven. Uit een aan de be groting toegevoegde staat van vaste schulden blijkt, dat per 1 Januari a.s. de schuldenlast op f 26.244.733,63 moet worden gesteld. Wanneer men de verschillende be grotingshoofdstukken nagaat, ziet men, dat de kosten van algemeen be heer op 301.198.11 moesten worden geraamd tegenover 292.053.63 in 1952. Het hoofdstuk openbare veilig heid vertoont een nadelig slot van 125.944.65 (V. j. 116.512.51). Daar bij noteerden we o.m. hogere uitga ven voor de brandweer 2000), ver keersregeling 1500) en onderhoud verlichting en verwarming politiebu reau 1600). Het hoofdstuk IV (Volksgezondheid) biedt een nadelig saldo van 39.482.56 (v.j. 26.927.50) hoofdstuk V (Volkshuisvesting) 138.453.09 (v.j. 144.975.60). Het nadelig slot van het hoofdstuk Openbare Werken steeg van 361.762.90 tot 495.749.33. Onder houd van straten en pleinen moest bijv. 7000 hoger geraamd worden in verband met de aankoop van zand. Voor onderhoud van plantsoenen werd 500 meer uitgetrokken, maar in 1952 was nog een bijdrage van 6800 van de kapitaaldienst geraamd voor de aanleg van nieuwe plantsoe nen, hetgeen thans niet is gebeurd. Voor onderhoud van pompen en rio len moest 8000, meer geraamd wor den (waarvan 4000 voor aanschaf fing van een zg. doortrekapperaat). Voor de reinigingsdienst wordt een verlies geraamd, dat 24.500 hoger is dan in 1952. Hierin spelen de lonen een zeer belangrijke rol. De kosten van de gemeentelijke sportterreinen zijn 1700 hoger 'geraamd, die van het Museum 500 hoger en die voor subsidiëring van de openbare lees zaal 700 hoger. Wegens subsidie Maatschappelijk Hulpbetoon wordt rond 19000 meer uitgetrokken. Deze verhoging betreft o.a. de kosten voor ondersteuning 13000 meer), jaarwedden perso neel 2000), suppleties premie zie- FILMS IN ZEELAND Rigoletto verfilmd. In zijn serie culturele filmvoorstel lingen bracht het Alhambra te Vlissin gen Donderdagavond een Italiaanse verfilming van Verdi's geliefde ope ra „Rigoletto", waarvan vooral de operaliefhebbers genoten zullen heb ben. Zij werden door deze verfilming namelijk in staat gesteld het werk van Verdi in een uitstekende montering te aanschouwen en een aantal sublieme stemmen te beluisteren. Electro, Middelburg, vertoonde een reprise van ae bekende, uit de oor log daterende Amerikaanse film „De witte klippen van Dover", een boeiend verhaal, waarin gevoelig spel van Irene Dunne was te bewonderen. Marktberichten VISMIJN BRESKENS 30 Oct. 1952. Export garnalen 3288 kg 64—75. Handels garnalen 190 kg 64—71 Schar 139 kg 38—65. Bot 268 kg 37—51. Middel tong 6 kg 22.21. Alles per kg. VISMIJN VEERE 30 Oct.: Export garnalen 1378 kg 64— 78. Handels garnalen 924 kg 4662 Schar 5 kg 71. Bot 100 kg 66—73. Wijting 23 kg 51—66. Middel tong 5 kg 2.20—2.70. Rog 33 kg 5166. Ongesorteerde vis 9 kg 59 —66. Alles per kg. Extra zacht en belegen. Waar zijn onze schepen Bennekom 30 te Balbao. Boschfontein 29 v. Aden n. Mombassa. Corona 30 v. Sunderland n. Rdam. Delft 29 v. Talcahuano n. Caldera. Farmsum 30 te Narvik. Gaastei'land 30 te Amsterdam. Graveland 30 te Paranagua. Helicon 29 v. Maracalbo n. Cartagena. Haulerwijk 29 v Genua n. Perz. Golf Laertes 30 te Aden. Limburg 30 te Suez. Luna 20 v. Calamata n: Heraklion. Leersum 29 v. Savanna via Havre. Nieuw Holland 30 te Makassar. Nieuw Amsterdam 30 te New York. Phrontis 30 te Surabaja. Buys 30 te Kingston Jam. Sigh 30 te Maulmain. Sinabang 30 te Bangkok. Stad Alkmaar 30 te Narvik. Talisse 30 te Balik Papan. Tjikampek 30 te Bintang. Advertentie Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Krtischen en begin zo een nieuw leven - fit en vief - vrij van pijn. Zoais Kruscben duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort ge bruik, zo kan zich ook bii U die wel dadige bloedzuiverende wërkinff vol trekken. Met Kruschen regelmatig .ebruikt geen onzuiver bloed meer. In daarmee is dan de oorzaak weg genomen van die kwellende rheuma- tiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin mor genochtend die heilzame kuur. VAN TOT De collecte onder het motto „Octo- bermaand, Zeeuwse maand" leverde te Oostburg f 236.34 op. Bij het ziekenhuis te Hulst kwamen twee personenauto's met elkaar in bot sing, omdat de bestuurder van de ene wagen verzuimde om aan de andere voorrang te verlenen. Een van de auto's werd ernstig beschadigd, maar de chauf feurs liepen geen letsel op. Te 's Heer Abtskerke droeg men door een collecte f 12.15 bij voor de gezamen lijke militaire fondsen. De grenskommies B. van Elburg te Aardenburg is met ingang van 3 Novem ber a.s overgeplaatst naar Philippine. Op Initiatief van de plaatselijke afde ling van bet Rode Kruis wordt te Axel op het ogenblik een z.g. „Welfare-cur sus" gehouden met 13 deelnemers. Het doel van de cursus is, om deze mensen op te leiden voor het brengen van ont spanning aan langdurige zieken. Op Donderdag 6, Vrijdag 7 en Maan dag 10 November a.s. zal de bevolking van St. Annaland in een lokaal van de openbare lagere school aldaar voor de tweede maal op t.b.c. worden onderzocht. Verder nog een voetbalnieuwtje uit St. Annaland. Op Zaterdag 1 November a.s. wordt daar op het terrein aan de Dorpsweg een wedstrijd gespeeld tussen W. H. S. I en Smerdiek I. Te Poortvliet bracht een collecte ten bate van de kankerbestrijding f 103.08 op. Mej. Janny van den Berg te Bruinlsse vertrekt naar Rotterdam. Zij werd er benoemd tot leerling-verpleegster in het gemeentelijk ziekenhuis aan de Coolsin1 geL De heer Jan Kik, vroeger te Brul. nisse, thans te Rotterdam, slaa'gde voor het examen hoofdmachinist ter koopvaar dij. Met ingang van 1 November a.s. stelt de CJ.M.V. „Obadja" te Brulnisse haar bibliotheek weer beschikbaar aan het publiek» Het boekenbezit is uitgebreid met 30 nieuwe boeken terwijl men bo vendien de beschikking heeft over 250 boekeu van de reizende bibliotheek. RAAD NW. EN ST JOOSLAND Begroting voor 1953 vastgesteld. De raad van Nieuw- en St Joos- land kwam in vergadering bijeen ón der voorzitterschap van burgemees ter F. S. K. J. Graaf van Randwijck. Een verzoekschrift van A. de Kraker om vergoeding van gemaakte kosten voor afvoer van water uit zijn tuin, werd in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een uitkeringsrege ling voor tijdelijk personeel en ar beidscontractanten in geval van werk loosheid werd vastgesteld. Besloten werd verlenging te vragen van de ko ninklijke concessie, krachtens welke deze gemeente havenrechten heft. De verordening tot heffing van begraaf- rechten werd opnieuw vastgesteld met vrij sterk verhoogde tarieven in verbond met de stijgende onderhouds- lasten der begraafplaatsen. Hoewel deze gemeente bij de oprichting van het wegschap-Walcheren thans wei nig belang heeft, omdat er geen her verkavelingswegen aanwezig zijn, be sloot de raad er de aandacht van Ged. Staten op te vestigen, dat bij door voering van de grenswijzigingsplan nen deze zaak anders komt te liggen, omdat in het gedeelte van Middelburg dat bij Nieuw- en St. Joosland zou worden gevoegd enkele herverkave lingswegen liggen. In dat geval zou de raad zich niet met de ontworpen kostenverdeling kunnen verenigen, omdat dit tot onaanvaardbare finan ciële consequenties zou leiden. Daar na werd de begroting voor 1953 be handeld. De raad besloot de geraam de post voor aankoop van een auto matisch begraaftoestel te schrappen en het daardoor vrijkomende bedrag van f 600.— te voegen bij de post onderhoud van straten in de kom "der gemeente. Een post van f 14.500.— tot verbetering van de toegang tot de haven werd goedgekeurd, evenals een post van f 7950.voor uitbreiding van de riolering en een post van f 1250.voor aankoop van nieuwe banken voor de openbare lagere school. De begroting werd vastgesteld met de volgende cijfers: gewone dienst, inkomsten en uitgaven f 205.408.met een post onvoorziene uitgaven van f 2130.kapitaaldienst, inkomsten en uitgaven f 330.522. Bii de rondvraag vestigde de heer J. Knuijt.de aandacht van B. en W. op het gerucht, dat mej. Prinse gedwon gen zou worden haar woning te ver laten en de leegstaande woning Oude Dijk 25 te betrekken. Haar huisje zou dan afgbroken worden om er een garage voor in de plaats te bouwen. In verband met de woningnood zou de heer Knuijt de bestaande toestand willen handhaven. B. en W. zullen hieraan aandacht besteden. PREDIKBEURTEN GEREFORMEERDE GEMEENTE. Arnemuiden: Vrijdag 7.30 uur n.m. ds. Dieleman. kenfonds Walcheren 1500), subsi die Gasthuis 8500), kosten verple ging arme krankzinnigen 5000). ONDERWIJS Ondenvjjs vertoont een nadelig sal do van 457.137,32 tegenover 419.651.27 in 1952. Dit is een stij ging met bijna 38000, maar uit de toelichting van B. en W. blijkt, dat de exploitatiekosten in totaal met 108.500 zijn toegenomen. Dit laatste wordt voor het L. O. o.m. toegeschre ven aan de toeneming van het aantal scholen en de daarmede verband hou dende grotere spreiding. Het buiten gewoon onderwijs werd duurder door het gereedkomen van de nieuwe school in Middelburg, het Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs doordat de minister de gemeentelijke vergoeding per leerling aan het Rijk sterk heeft verhoogd (voor de Rijks H.B.S. van 380 op 690 en voor het Gymnasium van 540 op 860). De subsidie voor Zeevaartschool en M. T.S. moest rond 16.000 hoger ge raamd worden. De rqming van de algemene, de bij zondere en de belastinguitkering is rond 53000 hoger gesteld dan voor 1952. De post onvoorzien bedraagt 27.047.80 tegenover 7997.30 voor 1952. Nieuws in een Notedop Toen de feestelijkheden ter gelegen heid van een zilveren bruiloft in Gronin gen op het hoogtepunt waren, kwam de recherche 30 liter sterke drank tn beslag nemen. De 50-jarlge F. B. die werkzaam is bij een Groningse handel in gedistil leerd, was namelijk kort tevoren gear resteerd, omdat hij zich in de laatste we ken schuldig had gemaakt aan diefstal van spiritus ten nadele van zijn werkge ver. Hij verkocht bijvoorbeeld de spiritus die hij in flessen deed als citroenjenever, nadat hij er een beetje gele kleurstof had doorgemengd 0 De rechtbank te Dilsseldorf heeft een zaak behandeld tegen een RJi. geestelij ke. dr. Klinkhammer. en zes van diens parochianen. Zij hadden met stinkbom men en met volksoplopen geprotesteerd tegen een door hen als immoreel be schouwde film. Zij werden vrijgesproken. De rechtbank overwoog, dat de stink bommen slechts symbolisch waren be doeld. namelijk als illustratie van wat de demonstranten het „stinkende" van de film achtten. De Groothertogin van Luxemburg heeft oud-minister Rutten onderscheiden met het grootkruis van de orde van de Eikenkroon. Een 28-jarige mannequin uit Amster dam werd tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld. Zij had een meineed afgelegd in een strafzaak betreffende ha zardspel. In ae sterrenwacht van de Yale Uni versity te New Haven (V. S.) wordt de theorie van Eindsteln onderzocht, waar in deze vaststelt, dat de sterren zich niet bevinden op de plaats, waar zij schijnen te staan. Het licht der sterren zou door de aantrekking van de zon worden af gebogen. Deze theorie wordt getest met behulp van foto's en bijzondere meetin strumenten. Mr. W. F. L. Graaf van Bylandt legt op l November a.s. zijn functie als ge zant te Rome neer Graaf van Bylandt stelt zich voor 15 December zijn functie als hoge commissaris te Djakarta te aan vaarden. De stad Breda, waar men zo goed feesten kan, ia noodlijdend geworden. De begroting voor 1953 vertoont een te kort van f 800.000. Op staande voet is de directeur van de zuivelfabriek St. Joseph te Schaik bij Grave ontsiagen. Er zijn onregel^tig- heden ontdekt. Een Amsterdams reisbureau is Ctoendo het eiland Pampus te kopen, dat voor de mond van het D JJgt Men wil er een recreatieoord van maken. Nagekomen advertenties Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de ge boorte van ons Zoontj'e PIETER JACOBUS JAN (PETER) J. F. OSSEWAARDE C. H. OS SE WAARDE— POLEU. Wolphaartsdijk, 30 October 1Ö52. Lepelstraat A 238. Tijdelijk Kraamkliniek Zie kenhuis Oostwal, Goes. Heden overleed na een langdurig.smarte- lijk lijden, onze gelief de Zoon, Broeder, Zwager. Oom en Huis genoot IZAaK FLORUSSE in de leeftijd van 58 jaar. Uit aller naam, Wed. A. M. FLORUS SE—VAN DE VELDE Vlissingen, 30 October 1952. De teraardebestelling zal plaats vinden op Zaterdag a.s. om 2 uur vanaf Paarden straat 43.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7