Vrijgezel Robert Schuman, een omstreden Franse figuur J C K.N.A.C. HIELD HAAR TIENDE WEGVERKEERSDAG HET SPAREN IN NEDERLAND VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AL SINDS 1948 OP DE QUAI D'ORSAY Anderen gingen... hij bleef PARIJS, October. De van de ene journalistengeneratie op de andere overgeërfde ervaring, dat een voortijdig gepubliceerde necrologie van een prominent man de beste garantie is voor een lang leven, zou ook in het geval van Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken in het kabinet Pi nay, wel eens waar kunnen blijken. Hoe vaak heeft men deze staatsman, die nu al sinds 1948 op de Quai d'Orsay zit, zyn onver, mjjdelyke val voorspeld eerst vanwege zyn politiek ten opzichte van Duitsland, een andere keer vanwege Tunesië en ten slotte omdat de rege ringschef, die aan het slagen van zyn economisch experiment begon te wanhopen, zijn aftocht wilde dekken met het politieke lyk van zyn minis ter van buitenlandse zaken maar steeds is de storm over het karakte ristieke hoofd van de Lotharinger, dat voor de caricaturisten in de gehele wereld zo'n welkom onderwerp is, heen gebruist en Schuman is gebleven. Men kan zeggen, dat Schuman, de meest omstreden Franse minister van tegenwoordig, zo vast op zijn stoel zit, dat zelfs zijn vijanden er eigenlijk niet recht aan geloven, dat een actie van him kant hem uit het ministerie van buitenlandse zaken zou kunnen verdrijven. Misschien heeft Schuman door de veelzijdige aspecten van zijn persoon lijkheid, die op het eerste gezicht enigszins hard en niet zeer rijk aan menseljjlce gevoelens schijnt, een soort door JAN BRUSSE. solide populariteit verkregen, on danks alle bittere verwijten, die men hem gemaakt heeft naar aanleiding van het naar hem genoemde plan; met zijn Europese, Saarlandse en Duitse politiek. Deze ascetisch uit ziende vrijgezel, die men zich veel be ter in een monnikspij zou kunnen voorstellen als het naar zijn diep ste persoonlijke wensen gaat, zal hij deze pij nog eens aantrekken is voor hen, die hem kennen, een leven dig en geestig causeur en het wordt tijd, dat de persoonlijkheid van Ro bert Schuman ook eens van deze zij de belicht wordt. Op een dag vroeg iemand aan hem, waarom hij er nooit aan gedacht had zijn vrijgezellenleven op te geven. Schuman dacht een ogenblik na en zei toen: „Heel lang geleden reed ik eens met de ondergrondse en trapte daarbij per ongeluk een dame op haar voet. Nog voor ik m'n excuses kon maken, viel ze uit: „Idioot! Kun je niet oppassen?" Toen draaide ze zich om en stamelde ontzet: O, Monsieur, neemt u mij niet kwalijk! Ik dacht, dat het mijn man was!1' „Ziet u", merkte Schuman droog op, „daarom ben ik zo'n hardnekkige vrijgezel". LACONIEK. In Straatsburg stelde een onbeken de zich aan hem voor en noemde zich met een diepe buiging „Von Schrick, historisch Christen". „Schuman, ge ografisch Christen", antwoordde de minister laconiek en liet zijn bezoeker verbluft staan. Schuman moet zich herhaaldelijk, vooral door de communisten, de be naming „Herr Hauptmann" laten wel gevallen, omdat beweerd wordt, dat hij in het Duitse leger gediend zou hebben en officier geweest zou zijn. Hij verzekert daarentegen steeds weer, dat hij nooit een Duits uniform gedragen heeft. In vertrouwelijke kring voegt hij eraan toe: „En het ergste weten ze nog niet eens! De Duitsers hebben namelijk tijdens de bezetting in mijn huis centrale ver warming en een prachtige badkamer laten aanleggen!" HUISHOUDSTER. Voor zijn trouwe huishoudster, juf frouw Marie, heeft Schuman de grootste consideratie. Toen hij nog in zijn vrijgezellenwoning in de Rue du Bac woonde en eens om drie uur 's morgens van de Nationale Vergade ring naar huis kwam, merkte hg, dat hij zijn sleutel vergeten had. Om zijn huishoudster' niet te storen ging hij op de trap voor de huisdeur zitten en wachtte, tot deze om zes uur geopend werd. „Wat zou ik eens voor Marie kunnen meebrengen?" vroeg Schu man aan zijn cabinetschef, toen hij verleden jaar naar Amerika ging. „Wat denkt u van nylonkousen?" stelde deze voor. „Een goed idee", zei Schuman, „maar o nee, dat gaat niet ik weet immers niet de omvang van haar kuiten". BIJZONDERE SMAAK. landse zaken zijn chef aan bij het le- Regeringsrapport over de Friesse kwestie Te Bolsward zijn Donderdag de lit teraire prijzen uitgereikt, namelijk de Gijsbert Japicx-prijs aan de essayist Anne Wadman uit Sneek en de Dr. Joost Halbertsmaprijs aan H. Sannes uit Giekerk (resp. voor litteratuur en heemkunde.) De minister van onderwijs was ver tegenwoordigd door dr. N. R. A. Vroom die namens de minister mede deelde, dat het rapport inzake de houding van de regeling ten opzichte van de Friese kwestie enkele dagen geleden is gereed gekomen. Het is in middels met welwillendheid en met interesse door de minister bestu deerd. Dr. Vroom sprak verder de ver wachting uit, dat de inhoud van dat rapoprt aan vele van de Friese wen sen zal tegemoet komen en zeker tot grote tevredenheid zal stemmen. Hij was echter niet gemachtigd om con crete mededelingen uit het rapport te doen. Rumoerige werklozen in Australië, Tweehonderd werkloze Italiaanse immigranten, die het bureau van de Italiaanse consul-generaal te Sydney (Australië) wilden binnendringen om werk te eisen, zijn met de Australi sche politie slaags geraakt. Aan bei de kanten vloeide bloed en pas na dat een honderdtal man versterking voor de politie was komen opdagen, trolcken de demonstranten af. zen van een zeer boosaardige sleutel roman over mannen, die carrière ge maakt hadden, Roger Peyrefittes' „Les Ambassades". „Is het heus waar", vroeg Schuman, „dat er in dit huis diplomaten zgn, die er ten op zichte van vrouwen een bijzondere smaak op na houden?" Enigszins ver legen moest de bezoeker dit toegeven. „Hoeveel zijn het er?" wilde Schu man weten. „Misschien een stuk of twintig!" antwoordde de ambtenaar. Enkele ogenblikken later, nadat hij de kamer van de minister verlaten had, vertelde hg tegen een collega, die juist bij de minister geroepen werd, wat deze gevraagd had. De nieuwe bezoeker werd door Schuman met dezelfde vragen ontvangen en toen ook deze van „een stuk of twin tig" sprak, merkte Schuman mali cieus op: „Als het maar dezelfde zijn!" ROBERT SCHUMAN ....geestig causeur Nederlandse gasturbine zal proef draaien Als lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Twenthe en Salland heeft de heer ir. Ch. Th. Stork, gedelegeerd commissaris der Kon. Machinefabriek gebr. Stork en Co. N.V., megedeeld, dat vijf gro te Nederlandse fabrieken momenteel bezig zijn een gasturbine te ontwik kelen. De werkzaamheden aan dit ob ject zijn reeds der mate ver gevor derd, dat deze Nederlandse gasturbi ne binnenkort proef zal draaien. Christelijk schoolcongres Donderdag is in Bellevue te Am sterdam het Christelijk Schoolcon gres geopend, dat drie dagen zal du ren. Voorzitter is prof. dr. K. Dijk. Dit congres wil een bezinning zijn en een antwoord geven op de vraag naar het eigen karakter van de Christelij ke school. Prof. dr. J. Waterink hield een uit voerig referaat over het karakter van de Christelijke school. Spreker noem de neutraal onderwijs een fictie. Er is geen neutrale kennis en geen neu trale wetenschap. Spreker hekelde de rapportenkwaal, die de laatste jaren bedenkelijk is toegenomen en signa leerde het merkwaardig gebrek aan belangstelling voor geschiedenis bij vele jonge onderwijzers. Chaplin bij Auriol President Vincent Auriol heeft Woensdagavond Charley Chaplin en zijn vrouw in het Elysée ontvangen. Chaplin werd bevorderd tot officier in het legioen van eer. Voor de pre sident en een aantal genodigden werd de film Limelight gedraaid. Franse offensieve actie in Indo-China Strijdkrachten van de Franse Unie hebben volgens het Franse hoofd kwartier in Indo-China Donderdag een offensieve verkenningsactie tegen de Vietminh ondernomen bg de sa menvloeiing van de Zwarte en Rode rivier, 65 Ion ten Noord-Westen van Hanoi, en Hoenghoa bereikt. William Foster, Amerikaans plaats vervangend minister van buitenland se zaken voor kwesties betreffende het Verre Oosten, heeft te Saigon verklaard Indo-China en Korea te zien als twee „sleutelposities voor de verdediging van Zuid-Oost-Azië". De omvang van Amerikaanse mili taire leveringen aan Indo-China neemt thans toe, zo zeide hij. Minister Luns voor de Amerikaanse televisie Minister Luns, hoofd van de Ne derlandse delegatie ter algemene vergadering van de Verenigde Na ties te New York, heeft in den in terview voor de televisie in New York over Nieuw-Guinea* gesproken en betoogt, dat de bevolking van Nieuw-Guinea die bestaat uit heel andere, en niet Indonesische jassen in de toekomst de mogelijkheid moet hebben een vrije keus te doen. Minister Luns bi-acht ook het pro bleem van de bevolkingsaanwas in Nederland ter sprake en zeide, dat ongeveer 50.000 personen per jaar emigreren naar Australië. Zuid-Ame- rika en Canada. Nieuw Frans vliegtuig sneller dan het geluid Ook de Fransen beschikken nu over een vliegtuig, dat sneller is dan het geluid, namelijk de Dessault 452. de zogenaamde Mystère II. Het toestel, dat een deltavorm heeft, werd gevlo gen door de Amerikaanse testpiloot majoor Davies. De bereikte snelheid in duikvlucht bedroeg ongeveer 1250 km per uur. Zoals men weet beschikken de En gelsen, Russen en Amerikanen ook al over vliegtuigen, die sneller zijn dan het geluid. De Nederlandse Staatssecretaris van Oorlog, rar. F. J. Kranenburg (met vilten hoed in de hand), inspecteert hier een erewacht, na zyn aankomst in Korea, por vliegtuig uit Tokio. Op het vliegveld werd hij begroet door de commandant van het achtste leger, Generaal James A. van Fleet. De staatssecretaris heeft o.a. de Nederlandse troepen in Zuid-Korea bezocht. Opstand in Koreaanse gevangenis Donderdagavond hebben 200 gevan gen genomen Zuid-Koreaanse gueril- lastrijders een poging gedaan uit te breken uit de gevangenis van Kwangdjoe. dat ongeveer 200 km ten Westen van Poesan ligt. Toen enige gevangenen him bewakers aanvielen om wapens in handen te krijgen werd aan een honderdtal Zuid-Koreaanse bewakers bevolen het vuur op de op standelingen te openen. Het aantal slachtoffers onder de gevangenen is nog niet gepubliceerd. Rotterdams kantoorchef verduisterde 35 000. De Haagse politie heeft aangehou den en in verzekering gesteld de 52- jarige J. J. B. uit Rotterdam. B. was in de Maasstad chef van een vracht kantoor van een internationale trans port-organisatie. Hij heeft gelden achter gehouden, die hij in de kas moest storten. Geleidelijk liep deze achterstand op tot 35.000. De zaak kwam uit door een accountantson derzoek. VELE REFERATEN. Binnenkort beslissing over de bromfiets. Minister Algera heeft Donderdag in het Kurhaus te Scheveningen de tiende wegverke-ersdag van de K.N.A.C. geopend. In zijn toespraak noemde de minister de voorlichting en de Indp aan weggebruikers, zoals die door de K.N.A.C. worden verleend, zeer lofwaardig. Over de bromfiets zeide spreker, dat hy hoopte, dat binnen afzienbare tyd aan de onzekerheid over deze „onstuimige kleuter" een einde zal komen. Er werden voorts inleidingen ge houden, waarin deskundige sprekers diverse facetten van het moderne ver keer belichtten. Zo sprak dr. H. M. Hirschfeld over „Belangen van het toerisme". Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de overheid zich in toe nemende mate voor de toeristische vraagstukken zal dienen te interesse ren. Odk het economisch onderzoek op dit terx-ein dient te worden ver diept. Dr. F. H. Glastra van Loon. zenuw arts in Den Haag, ging nader in op psychologische aspecten van de we- genverkeerswetgeving, waarby hg vaststelde, dat deze wetgeving een geboortefout vertoont: zij werd geba seerd op de „angst voor het snel heidsmonster". Het aantal borden en aanwijzingen, om de rechter een oor deel mogelijk te maken, is veel te groot. Van de automobilist wordt te veel kennis hiervan gevraagd. Voorts achtte spreker bij berechting de oor zaak van een ongeluk teveel achter staan bij de schuldvraag. Dr. Van Loon pleitte voor meer specialisatie bij de vei-keersrechtspraak en voor het systeem „betaalde waarschuwin gen". Dit laatste ter sanering van de talloze berechtingen van kleine over tredingen. Burgemeester Chr. G. Matser van Arnhem hield een voordracht over „stedelijke parkeer- en vervoerspro blemen". Hierin zeide hij o.m., dat in Arnhem een systeem van vrij en kosteloos par- In verband met de Wereldspaardag op 31 October geven wij hier een gra fiek, waarin het verloop en de omvang van het sparen in Nederland is uit gebeeld. De drie belangrijke spaarcentx-a in Nederland zijn de Rijkspost spaarbank, de bijzondere spaarbanken en de Boerenleenbanken. De ont wikkeling van de spaarverschillen ten aanzien van het verschil tussen in lagen en opnemingen loopt bij deze drie wel ongeveer gelijk. Duidelijk komt naar voren hoe 1950 en begin 1951 een periode van ontsparen was die thans begint te veranderen in sparen. Het belang van het sparen blijkt duidelijk uit de jaai'lijkse bedragen, die aan renten worden uitgelieei'd. De Neder landse spaai'ders ontvingen over het jaar 1950 een bedrag van bijna 90 millioen gulden aan rente. keren is ingevoerd. De bewakings diensten zijn opgeheven. Het gemeen tebestuur is van oordeel, dat het auto verkeer niet extra mag worden be last, dat de begroeting „welkom vreemdeling" niet strookt met par- keerheffingen. Bovendien ontaarden deze vaak in bedelpartijen. Ir. J. van Dam van Isselt sprak over de ervaxingen met de autobus in plaats van de tram te Utrecht. Daar na kwanx de Haagse kantonrechter, mr. C. B. Reinhold aan het woord, over de „praktijk van de wegenver- keersberechting". Nadat ir. A. Eggink, hoofdinge nieur van de Rgkswatex-staat, een overzicht had gegeven van de tunnel bouw te Velsen, sprak px-of. dr. jhr. D. J. van Lennep, directeur van de Ne- dex-landse Stichting voor psychotech niek over zgn Amerikaanse ervarin gen. Onderzoekingen in de V. S. beves tigen de stelling, die spreker reeds vier jaar geleden verdedigde, dat de speciale instelling van de weggebrui ker belangrijker is dan eigenschappen als snelle reactietijden, handigheid e.d. Egypte werd het eens mét Soedanese politici. In Londense diplomatieke kringen toont men zich voldaan over net nieuws, dat Egypte het recht van Soedan heeft erkend om zich een sta tus van algehele onafhankelijkheid te verkiezen. Men beschouwt dit als een gewichtige stap voor de oplossing van het Soedanese vraagstuk. De overeenkomst die tussen Egypte en de Soedanese politieke leiders is gesloten ontmoet echter wel enig be zwaar. Dit bezwaar betreft de beper king, die Egypte en de Soedanezen willen van de bevoegdheden welke de (Britse) gouverneur-generaal in Soe dan heeft gedurende de overgangspe riode, waarin dit gebied zelfbestuur zal krijgen. Egypte en de Soedanezen willen het instellen van een gemeng de commissie, wier besluiten bindend voor de regering zijn. Een kleiner bezwaar is nog, dat volgens de ontwerp-grondwet in 35 van de 81 Soedanese kiesdistricten rechtstreekse verkiezingen zouden worden gehouden. In de Donderdag te Cairo getekende ovex-eenkomst wordt evenwel voorzien in een zeer aanzien lijke uitbreiding van het aantal dis tricten, waar rechtstreekse verkie zingen zullen worden gehouden. Blijkens de tekst van de tussen Egypte en de Soedanese politici geslo ten overeenkomst keui*t Egypte goed, dat er een geheel Soedanese regering komt. Het bestuur zal geheel gesoe- daniseerd worden en de Egyptische en Engelse troepen zullen binnen een bepaalde tijd zich terugtrekken uit de Soedan. Nederlandse expositie te Mexico geopend Prins Bernhard voorstander van meer tentoonstellingen Prins Bernhard heeft Donderdag in gezelschap van president Miguel Ale- man de tentoonstelling van Neder landse producten te Mexico City be zocht. De opening geschiedde door president Aleman. Gedurende bijna twee uur heeft men de stands bezichtigd. De tentoon stelling wordt beschouwd als de be langrijkste die Nederland tot nog toe in het buitenland heeft georgani seerd. Zij toont de verschillende as pecten van de productie op het ge bied van industrie, landbouw en han del. van bloemen tot electrische apparaten en chemische producten. De prins deelde ons mee, dat, in dien de tentoonstelling een succes zal blijken te zijn, er meer zullen worden georganiseerd in andere landen. Het succes hangt echter vrijwel geheel af van de mate waarin de Nederlandse industrie aan eventuele orders ge volg kan geven, aldus de prins. Ray Impanis slaakte wereldrecordpoging Na 34 minuten 52,2 seconde, waarin hij met een gemiddelde snelheid van 43,776 km. per uur 26,443 km. had afgelegd, heeft de bekende Belgische wielrenner Rav Impanis zijn poging om op de Vigorelli-baan te Milaan het werelduurrecord te breken, ge staakt. Toen de Belg afstapte, klaag de hij over de koude, waardoor hij te stroef draaide. Hij had het uurreeord dat met 45,789 km. op naam van Coppi staat nog niet geëvenaard en zeide, voorlopig ook gee.n pogingen hiertoe meer te zullen doen. Delft verlootte tien huizen Het gemeentebestuur1 van Delft heeft onder bijna twee honderd propagandisten voor de nationale woningbouwle ning 1952 tien huizen vex-- deeld. Een er van werd zon der meer toegewezen aan de kampioen-propagandist de heer C. Th. van Ravesterjn die kans had gezien 189 pos ten af te sluiten met een to taal-bedrag van 48.050. De andere negen woningen wer den onder de propagandisten verloot. In Delft was de op brengst 1.184.465, hetgeen neerkomt op 17.50 per in woner. Het landelijk gemid delde bedx'oeg 10.50 per in woner. Europees forum der politieke jongeren Het Europees forum der politieke jongeren te 'sGravenhage is geëin digd. Men heeft met algemene stem men een slotresolutie aangenomen, waarin de jongex-en zich uitspreken voor de democratische beginselen in de Europese gemeenschap. De onver schilligheid van de jeugd tegenover politieke vraagstukken wordt een al gemeen verschijnsel genoemd en als oorzaak wordt o.m. aangegeven het langzame tempo van het democrati sche apparaat en de miskenning van de wezenlijke rol, die de jongeren in eigen kring hebben te spelen. Gevraagd wordt aan de politieke partijen zo mogelijk haar politiek aan te passen bij de neiging tot actie, die de jeugd nu eenmaal heeft. Aan de politieke partijen wordt verzocht een wezenlijke plaats in te ruimen aan de eenwording van Europa. Er bestond ook verlangen naar de instelling van een Europese dag. Het had nog al wat voeten in de aarde aleer de jongeren, die in de Ridderzaal byeen waren na vele stem mingen en wijzigingen het eens wa ren over de motie. Een zekere rumoe righeid kon aan dit forum niet ont zegd worden, maar tenslotte werd men het eens over de eindresolutïe. Er was ook nogal wat critiek. Een enkele constateerde, dat de jongex-eR de hand in eigen boezem moesten ste ken alvorens verwijten te richten tot de ouderen. Anderen vonden, dat dit Forum bepaald weinig had bereikt. OPTREDEN VAN RAMCKE VEROORDEELD. De Duitse jongei'en, die deelnemen aan het Europees forum, hebben in een conferentie met persvertegen woordigers het optreden van generaal Ramcke, die de geruchtmakende toe spraak tot de oud-SS-èrs in Verden hield, met alle belïstheid veroordeeld. Het Wereldgebeuren Wat is geluk? Wat is geluk, wat is ongeluk?" vroeg eeuwen geleden de Chinese philisooph Liè Tse in zijn gelijkenis „De oude man op het Fort" en hij gaf een voorbeeld. De zoon van de oude man brak een been. Men beklaagde hem om dit ongeluk. ,Hoe weet je. dat het een ongeluk riep de oude man uit. Een jaar later brak een oorlog uit. De zoon van de oude man behoefde niet mee Sn de strijd, omdat hij mank liep. Dus toch geen ongeluk!! Kijken we nu naar het China van vandaag. Daar zit een oude man Tsjang Kai Sjek op het fort For- mosa. Hg en zijn zoon kwamen er al lebei aan met een gebroken been toen ze van het paard waren gevallen dat Chinese republiek heet. Was het ongeluk? Op het ogenblik is in de hoofdstad van Formosa een tiendaags leest gaande. Vertegen woordigers van de Chinezen uit alle delen van de wereld zgn daar bezig te eten, te drinken en te confereren. Men beleeft er dus nu een tgd van ge luk. De feestgangers hebben uit naam van ongeveer 13 millioen rasge noten die buiten China leven aan Tsjang hulp toegezegd: boycot van communistisch China en een lening •an 100 millioen Amerikaanse dollar om de komende invasie op het Chine se vasteland tc financieren. Nu is dat geld voor een gewoon mannetje een hele som, maar voor invasie-financieiing ls het een zeepbelletje gelgk. Belangrijker is, dat sedert vier jaren de Ameri kaanse generaal William Chase op Formosa het nieuwe leger van Tsjang Kai Sjek heeft getraindeen half mil lioen man, wel bewapend, maar toch nog met een tekort aan tanks enz. Rood China neemt al afweermaat- regelen tegen dit leger. Het bouwt onder Russische supervisie enkele marinebases, waar vooral duikboten f;estationneerd zullen worden en het ormeert uitgebreide luchtbases op de West- en Zuidwest kust van China. Rood China weert zich ook tegen sabotage en spionnage-activiteiten van de Tsjang Kai-Sjek-mannen. Generaal Tan Cheng, commandant van het vierde leger in Rood China, bespeurde op het Chinese vasteland zülke sabotage-activiteiten en hij voer hevig uit tegen Amerika, dat achter deze sabotage zou staan. Deze genei-aal is de grote man in de „Verzet tegen Amerika en hulp aan Korea"-actie, waaivoor op het ogen blik in Rood China veel propaganda wordt gemaakt. Hij probeert ook weerklank voor die actie te vinden in andere Aziati sche landen en vanzelfspi'ckend lokt dat van Amerikaanse zijde tegenactie uit. Het heeft er trouwens de schijn van alsof Amerika een soort ecónomisclie en morele mobilisatie tegen Rood Chi na bestudeert en tegelijk nog eens de militaire en maritieme kracht nader beschouwt, die achter zo'n actie zou moeten staan. Op Honolulu hebben kort geleden de landen van de Anzus (het verdedigingsverdrag voor de Pacific) geconfereerd en Engeland was maar wat teleurgesteld, dat het niet eens bij deze besprekingen tus sen Amerika, Australië en Nieuw Zeeland mocht meeluisteren. Maar Engeland is dan ook geporteerd voor de hervatting en uitbreiding van de handel met Rood China!! Tenslotte confereren op het ogen blik Amerikaanse militaire en bur gerlijke autoriteiten op uitnodiging van President Quïiïno in Manilla met Philippijnse autoriteiten over de we derzijdse hulp en de economische en militaire samenwerking, waarvan on getwijfeld een nog sterker aanleunen van de Philippijnen tegen U.S.A. het gevolg zal zijn en een verdere losma king van de Philippijnen uit bepaalde Aziatische bindingen. Allemaal tekenen, die er op wgzen, dat U.S.A. zijn positie op de Pacific geleidelijk versterkt, en dat kan al leen maar gaan tegen Rood China. Tsjang Kai Sjek600.000 gewapenden. Dr. Dibelius op bezoek bij Adenauer De Evangelische bisschop van Ber lijn, dr. Dibelius, heeft Donderdag een bezoek gebracht aan bondskanselier Adenauer om hem in kennis te stel len van de bezorgdheid der Evangeli sche Kerk inzake het vraagstuk der Duitse eenheid. Dr. Dibelius voerde daarmee een besluit uit van de twee weken geleden in de Sowjet-zone van Duitsland gehouden synode der Evan gelische kerken in Duitsland. De sy node had nL besloten zich tot de rege ringen van Oost- en West-Duitsland te richten. Het bezoek van dr. Dibelius heeft in Bonn temeer belangstelling gewekt, omdat hij in November tezamen met de bisschoppen van Hannover en Dresden naar Moskou zal reizen. Vol gens de bisschop draagt deze reis een strikt kerkelijk karakter en wordt zij ondernomen op uitnodiging van de Moskouse patriarch. 9 Vijftien fabrikanten hebben de „Ver eniging van fabrikanten op het gebied van souvenirs" opgericht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3