Begroting van Vlissingen vertoont feitelijk tekort van 190.000,- IVO ROL .Kvnbcnïic's OP VELER VERZOEK... 'nTee)iW£«, 1 A Zeeuwse Almanak uitstel tot 15 Nov. a.s. OOK U KOUT f2500.- WINNEN 25' "ZIEKENHUISVERPLEGINGOP WALCHEREN" WIJZIGT PREMIES ZEEWIERINDUSTRIE TE SCHORE KRIJGT SPECIAAL CREDIET Kor. Marine oefende in de Roompot Aanvaringen op de Zeeuwse wateren. geen wisselbeker 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 SOMBER, MAAR NIET HOPELOOS Algemene reserve en gedeblokkeerde gelden bestemd voor nieuw Stadhuis B. en W. van Vlissingen hebben de gemeenteraad thans de begroting- voor 1953 toegezonden en uit de by deze begroting behorende geleidebrief biykt wel, dat het er met de gemeentefinanciën ooli in Vlissingen niet roos kleurig bestaat. Kon de begroting voor 1952 nog sluitend worden gemaakt door raming van een na-uitkering uit het gemeentefonds van 5 pet. op de uitkering voor 1950, thans moest om de begroting Bluitend te lu-ygen over 1 190.000 uit de batige saldi van-de gewone dienst van vroegere dienstjaren worden beschikt. De begroting voor 1953 leverde dus In feite een nadelig slot van f 190.000 op. De voorgestelde bestemming van belangrijke bedragen uit de algemene reserve en van gedeblokkeerde gelden uit het Gemeentefonds voor Stad huisbouw en al wat daarmede samenhangt, wékt de indruk, dat een nieuw stadhuis voor Vlissingen iets meer in het zicht begint te komen, dan tot dusver het geval was. Ook voor de eerstkomende jaren zien B. en W. weinig aanleiding tot optimisme, maar dit mag zo schrijven zij aan de raad niet wor den gezien als een aanwijzing, dat het college zich zou laten beheersen door een gevoel van matheid en machteloosheid. Integendeel. Het meent de verwachting te mogen koesteren, dat bij de centrale over heid volledig begrip zal worden ge vonden voor de thans ontstane situ atie. Deze is immers niet ontstaan als gevolg van een onjuist financieel beleid in het verleden, maar in hoofd zaak doordat de uitkeringen uit het gemeentefonds niet meer in een re delijke verhouding tot de werkelijke uitgaven van de gemeenten staan. Daarbij komen dan nog de belangrij ke groei van de gemeente Vlissin gen en de sterke mate, waarin de gemeente door het oorlogsgeweld werd getroffen. Gewezen wordt ver der op de vorming van nieuwe stads wijken en de daaruit voortvloeiende onderwijsvoorzieningen (nieuwe scholen), en openbare werken (stra ten en plantsoenen), alsmede op de lasten van de wederopbouw, voor zo ver het Rijk geen integrale vergoe ding geeft. Het college spreekt aan het slot van zijn beschouwingen dan ook de wens uit, dat bij de vaststelling van de thans, in ontwerp aan de regering aangeboden nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten, de uitkeringen uit het gemeentefonds aangepast zullen wor den aan het huidige verzorgingspeil en dat bovendien rekening zal wor den gehouden met de bijzondere situ atie, waarin door het oorlogsgeweld zwaar getroffen gemeenten nog steeds verkeren. Hierdoor zou het wellicht mogelijk worden, het evenwicht in de Nieuw lid van de Prov. Staten van Zeeland De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft, door het niet aan nemen van de benoeming tot lid van Êrovinciale staten van Zeeland van van der Meer te Amsterdam, vroeger te Vlissingen, benoemd ver klaard van dit college, de heer Z. C. Salomé te Kortgène. De heer Salome, die 19 Februari 1892 werd geboren, kwam in de eerste we reldoorlog op Noord-Beveland als controleur van de Rrjksgraaninzame- ling. Daarna bouwde hij een agentuur in zaaigraanzaad op, waarop in 1930 by de invoering van de Tarwewet zijn benoeming tot opzichter van de tar- we-organisatie voor Noord Beveland volgde. In 1934 werd hij technisch hoofdambtenaar van de Tarwe-orga- nisatie voor geheel Zeeland. Later kwam hij bij de Landbouwcrisisorga nisatie en de Pica, waarna hij op 1 Januari 1943 hoofd werd van het Aan- en Verkoopbureau voor Akker bouwproducten, afd. Zeeland. Na de opheffingen van de afd. Zee land in«l946 bleef hij tot op heden vertegenwoordiger van het A.V.A. r Zeeland. „edert 1948 maak. voor de P.v.d.A. deel uit van de ge meenteraad van Kortgene. Ook is nij bestuurslid van de afd. Kortgene van de Partij van de Arbeid. begroting te herstellen zonder een beroep op het Rijk te moeten doen voor het verkrijgen van een extra- tegemoetkoming. HOE VERDER? B. en W. wijzen er op, dat men zo natuurlijk niet kan voortgaan. De vraag dringt zich dan ook op hoe kan worden voorzien in de dekking van ook voor de volgende jaren te ver wachten tekorten. Zij gaan er daarbij van uit, dat het verzorgingspeil van de begroting 1953 niet kan worden „gedrukt", maar mogelijk wel kan worden „bevroren". Ook dit laatste kan nog een onmogelijkheid zijn, wan neer men rekening houdt met de groei van de gemeente en de daarme de onlosmakelijk verbonden voor zieningen. Het antwoord op de vraag naar dit „hoe" kan, zoals ook uit het vorenstaande reeds blijkt, niet worden gegeven. De nieuwe regeling van de financiële verhouding zal moeten worden afgewacht! De hieruit voortvloeiende onzeker heid heeft haar stempel gedrukt op het ongetwijfeld sobere programma, dat B. en W. de raad voorleggen met betrekking tot de voorgenomen uit voering van kapitaalsw,erken. In eer ste instantie vermeldt dit programma slechts werken, waarvoor reeds op de vorige begroting credieten waren uit getrokken, doch die door verschillen de omstandigheden nog niet tot uit voering kwamen: de herbouw van de brandweercentrale, de bouw van een tehuis voor ouden van dagen, van een gymnastieklokaal aan de President Rooseveltlaan, de stichting van een internaat ten behoeve van de Zee vaartschool, alsmede wellicht het aan leggen van. enige plantsoenen. Maar voorts zouden B. en W. gaar ne tot uitvoering zien gebracht ;de bouw van een vierklassige Gerefor meerde school aan de President Roo seveltlaan (waardoor het complex daar zou worden voltooid) en de ver ging van de R.K. school aan de cisstraat door een nieuw schoolge bouw. STADHUISBOUW. Bovendien ligt het in het voorne men voorbereidingen te treffen om in de nab\je toekomst te geraken tot de bouw van een nieuw stadhuis, waar van de noodzakelijkheid reeds werd bepleit by de aanbieding en de open bare behandeling van de vorige be groting. Toen werd het bedrag van de algemene reserve reeds voor deze VAKMAN..,.. Er zijn mensen, die aan de weg tim meren. Voortdurend zijn zij erop uit om anderen te demonstreren hoe voor treffelijk zij zelf zijn. Als zij dan bo vendien nog iets presteren, neemt men die „show" met een korreltje zout. Allez, zeggen we dan, hij gooit zich zelf niet weg, maar hij kan wat.'... En er zijn mensen, die in het ver borgene bloeien. Zij künnen wat, maar zij zetten hun licht onder de koren maat. In alle bescheidenheid gaan - zij huns weegs maar soms komt men plotseling tegenover hun werk .te staan en is verbluft. Zo'n bescheidene is de Middelburg se beeldhouwer A. R. Roth. Géén ver maardheid. rondom hem. Geen tamtam. Voor velen een onbekende. Maar hij maakte in opdracht van de Stichting Nieuw Walcheren de sierlessenaar, die Zaterdag aangeboderï'zal worden aan de Kerkvoogdij van de Jacobskerlc in Vlissingen. Daarop zal het handte- keningenboek rusten van de 4de No vember 1947de dag, waarop op Wal cheren. de eerste bomen weer werden geplant. A. G. Wagensveld maakte het ontwerp. A. R. Roth voerde het uit. Deze lessenaar is een juweeltje ge worden van indrukwekkend vakman schap, dal met liefde en toewijding een meubel kan maken. Alles wat men in een mensenleven verzamelen kan aan ervaring, materiaalbeheersing en beel dend vermogen, het is m deze lesse naar aanwezig. Roth zelf staat bescheiden naar zijn werkstuk te wijzen. Ik geloof, dat het goed is, zegt hij alleen. Geen tamtam, geen „show". Maar vakmanschap. bouw bestemd (destijds geraamd op 148.000). Thans ramen B. en W. de ze reserve op rond 521.000, terwijl zjj er op wijzen, dat door deblokkering uit het gemeentefonds een bedrag van rond 1.236.000 beschikbaar is geko- men. B. en W. achten het budgetair bet meest juist, deze aldus vrijgekomen middelen tezamen rond 1.757.000 geheel te bestemmen voor -gedeel telijke dekking van de uitgaven, voortvloeiende uit de stadhuisbouw en de daarmede verband houdende sanering van de Nieuwe Markt. Hier door wordt bereikt, dat deze nog al ingrijpende investeringen het toekom stige budget niet al te zwaar zullen gaan belasten. B. en W. geven in hun nota van aanbieding ook nog een tamelijk uit voerige analyse van het feitelijk be- Frotingstekort voor 1953, dat dus op 190.000 kan worden gesteld. Dit be drag is verkregen als saldo van een totaal aan hogere uitgaven van 346.000, minder inkomsten van 23.000, meer' inkomsten van 157.000 en minder uitgaven van 42.000, welke saldo moest worden vermeerderd met een primitief begro tingstekort van 1952 van 20^000. Van alle kanten bereikt ons het verzoek om uitstel van de sluitingsdatum van onze grote prijsvraag: Hoe heet de nieuwe telg? Als uiterste termijn voor het inzenden van het wedstrijdformulier (ook bij Uw leverancier gratis verkrijgbaar) is daarom thans vastgesteld: 15 NOV. a.s. GRIJP DIE KANS!!! Welke is Uw keuze voor de meest toepasselijke naam van: HULSTKAMP????? De zuivere, oude genever met de klinkende AFGELOPEN JAAR WAS GUNSTIG Verhogingen onvermijdelijk door sterk gestegen verplegingskosten „Het jaar 1951 was voor de vereniging „Ziekenhuisverpleging op Wal cheren" een goed jaar en het ziet er naar uit, dat 1952 dat ook zal worden". Dit zeide de voorzitter, burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke bij de aanvang van de Donderdagmiddag in het Ncd. Koffiehuis te Middelburg gehouden algemene vergadering. Hij deelde voorts mede, dat echter de ver- zekeringsvoorvvaarden gewijzigd moesten worden in verband met de zeer sterk gestegen verpleegpryzen. Spr. bracht dank aan allen die hadden mee gewerkt het afgelopen jaar tot een gunstige periode voor de vereniging te maken. De voorstellen van het bestuur over de nieuwe verzekeringsvoorwaarden ontmoetten geen tegenstand en wer den zonder noemenswaardige op- of aanmerkingen aangenomen. Bij opna me in een ziekenhuis wordt de in re kening gebrachteyerpje.egprys der- derde klasse vergoed tot een maxi mum van 8 per dag, gedurende 42. dagen. Dit bedrag was vroeger 7.254 De bijdrage in de bijkomende kosten tegen derde-klasse tarief kwam van 40 op een maximum van 100 ih de A-verzekering. In de AA-verzeke- ring is dit van 50 eveneens op 1Ö0 gebracht. Bij een hoger aantal ver- pleegdagen in der derde klasse (van maximaal 180) boven de eerste 42 ingevolge de A-verzekering, wordt in de AA-verzekering de vergoeding der verpleegprijs per dag eveneens ver hoogd van 7.25 tot 8. Deze verze kering geeft een belangrijke verho ging der verstrekkingen zonder pre mieverhoging, maar vergoedt geen kosten wegens opname voor zenuw- VOOR HET EERST VERLEEND Wordt door regering beschikbaar gesteld uit de z.g. „Ontwikkelingsfinanciering" Naar wij vernemen heeft de regering aan de N.V. Alginae te Kruinin. gen (Schore) een belangrijk crediet verstrekt uit de z.g. „Ontwikkelingsfi nanciering". Deze eredietverlening opent voor het bedryf tal van perspec tieven, vooral omdat de productie thans op volle sterkte kan worden op gevoerd. Zoals bekend worden in dit bedryf, dat gevestigd is langs het ka naal door Zuid-Bevëland, alginaten uit zeewier gewonnen, hetgeen echter tot dusver slechts op bescheiden schaal geschiedde. Reeds geruime tijd werd in samenwerking met het E.T.I. voor Zeeland getracht een ontwikke- Hngs-eredlet te verkrijgen, hetgeen eerst thans officieel is toegezegd. Het Is voor het eerst in ons land, dat aan een industrie een dergelijk crediet wordt verstrekt. del voor verfstoffen b.v., voor ketel- waterontharding, als geleermiddel, enz. Het proceaé-proces wijkt echter enigszins af van de in het buitenland gevolgde methode. Drs. Veldkamp zeide oys, dat de credietaanvrage door Den Haag op allerlei wijze is on derzocht, zodat de thans ontvangen toezegging tevens beschouwd kan worden als een bewijs van vertrouwen in de jonge industrie. Men had haar anders wel naar de gewone kapitaal markt verwezen. Hy was zeer dank baar voor de medewerking, die hy van verschillende zijden had ontvangen, o.a. van het provinciaal bestuur, het gemeentebestuur en met name van et E.T.I. en zijn directeur drs. M. C. Verburg. Tijdens een kort onderhoud, dat wij met de directeur van de N.V. Algi nae, drs. K. Veldkamp uit Roosen daal hadden zeide deze zeer ver heugd te zijn over de eredietverlening. „Het betekent, dat we binnenkort meer arbeiders kunnen aantrekken en dat ons machinepark kan worden uit gebreid" aldus verklaarde hy. Gedeel telijk zal men machines uit het bui tenland dienen te betrekken, maar er zullen er ook volgens eigen ontwerp in Zeeland worden vervaardigd- „Wij houden alles zoveel mogelyk in de provincie, ook wat betreft het aan werven van personeel", zo zeide drs. Veldkamp. Het zal ongeveer 1% tot 2 jaar duren, voordat men de produc tie op de nieuwe toestand heeft om geschakeld. Het procédé, dat hier wordt toegepast, werd reeds in 1884 ontdekt door Stanford én omstreeks 1935 in Engeland tot ontwikkeling gebracht. In.de oorlog nam de indus trie een grote vlucht: Amerikaanse vliegers b.v. werden uitgerust met pakken, vervaardigd uit draden van wierproducten. De producten, die door Alginae uit Zeeuws zeewier worden gewonnen, zijn geschikt voor tal van industriën, o.a. als verdikkingsmid- ziekte, tuberculose en zg. vallende ziekte. In beperkte mate is dit wel het geval bij de A-verzekering. By de B-verzekering worden de kosten van de narcotiseur indien nodig bij operatie toegevoegd; het uitke ringsbedrag zal daardoor worden ver hoogd van f lOOTot '1591 De vergoe dingen der. B- en C-verzekeringen bij deze laatste is het uitkeringsbe drag gebracht van 200 op 250 worden uitgekeerd over een tijdvak van 52 achtereenvolgende dagen. PREMIEVERHOGINGEN In verband met deze uitkeringsver hogingen zijn de premiebedragen eveneens verhoogd. In de A-verzeke ring wordt de premie 22 ct. per week voor personen van 16 jaar en ouder en 5 ct. voor kinderen beneden 16 jaar tot en met het derde kind, In de AA-verzekering zijn kinderen bene den 16 jaar vrij. van premiebetaling; voor ouderen bedraagt de premie 5 ct. per week. In de B-verzekering beta len personen van 16 jaar en ouder 10 ct. per wèek en kinderen beneden 16 jaar 3 ct. In de C-verzekering zijn deze bedragen respectievelijk 16 en 5 ct. De vergadering keurde voorts het jaarverslag goed, dat wij reeds eer der publiceerden. De financiële com missie keurde by. monde van de heer K. A. Hamelink het financieel beleid, dat de secretaris-penningmeester, de heer L. Onderdijk gevoerd had, goed. In deze commissie werd gekozen de heer S. Francke en als plaatsvervan gend de heer W. Bommeljé, beiden uit Oostkapelle. In het bestuur wer den de heren J. L. Dregmans en W. Feikema bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag vestigde de heer K. A. Hamelink de aandacht op het feit dat, ook gezien liet geringe aan tal aanwezige leden, het bestuur te weinig steun krijgt van de leden. De voorzitter merkte in dit verband op, dat ook daarom de organisatievorm van de vereniging niet wordt veran derd in een stichting, daar anders de leden helemaal geen zeggenschap meer hebben. Voorts werd nog ge sproken over de wenselijkheid van het al of niet opheffen van de plaat selijke besturen. Een besluit dienaan gaande werd echter niet genomen. Tenslotte zeide de voorzittr, dat de vereniging volgend jaar 25 jaar be staat en dat de heer L. Onderdijk ter gelegenheid van dit feit bezig is een boekwerkje samen te stellen. Vermiste onderzeeër dook 's middags weer op (Slot van pag. 1). Toen het zover was, ontstond een enorme drukte aan boord van de bo ven het ,,wrak" drijvende „Hercules", een manusje-van-alles, dat ook als duikerschip wordt gebruikt, waar voor het een prachtige volautomati sche installatie bezit. Déze zorgt er voor, dat de duiker vetvrije en ge droogde lucht krijgt toegevoerd, wel ke op de juiste atmosfeer is gebracht. Eeu moderne telefoonapparatuur maakt een voortdurend Contact niet hem mogelijk. Wout van Fessem, die de „schade" aan de duikboot ging op nemen, was over die telefoon echter weinig te spreken: „Hij piept als de ziektn', verkondigde hij, voordat hij in het water sprong. Bi tegenstelling tot zijn collega Lou v. d. Pluym, die van een duikerswerkscheepje even eens te water was gegaan, ontdekte hij geen spoor van-de „Zwaardvis", omdat zrj door het opkomend tij was gedraaid. Datzelfde tij maakte het nodig'WÖüt weer rap aan-boord te trekken wilde men voorkomen, dat hij onder water als een vlag aan het touwtje zou wapperen. Zorgzame handen peldèn hem uit zijn duikers- pak en toen verdween hij laconiek in een decompressietank om flink zuur stof te happen. Een uurtje later dook de „Zwaard vis", na eerst de omgeving met een rookkaars te hebben gewaarschuwd, weer op en was de oefening, welke bijgewoond werd door de commandant van de Onderzeebootdienst, kapt. ter zee O. de Booij, beëindigd: de sche pen kregen opdracht naar hun thuis haven Nieuwediep terug te varen. De rust keerde weer in de Roompot, waar de Kon. Marine met deze „vre- desactie" w,el op zeer overtuigende wijze heeft laten zien, dat zij, mocht onverhoopt een ramp, zoals hier ge ënsceneerd, plaats grijpen, in staat is snel en doeltreffend hulp te bieden. AANBESTEDING KLEUTERSCHOOL TE KATTENDIJKE. Op 15 Nov. a.s. zal door B. en W. van Kattendijke het bouwen van een kleuterschool op een terrein, gelegen in het uitbreidingsplan van Wilhel- minadorp, worden aanbesteed. Advertentie. Ook de burgemeester van Kruinin- gen, de heer M. Vogelaar, was ver heugd over het bericht. Op het gebied van de industrialisatie komen er voor zijn gemeente de laatste tijd goede berichten. „De toekenning van dit crediet, dat immers pas na grondige studie van het betreffende object wordt verleend, is tevens een pluim voor het E.T.I,", aldus meende de heer Vogelaar. 's Morgens en *s avonds Nieuwe Gereformeerde kerk voor Poortvliet. Het nieuwe kerkgebouw van de Gereformeerde kerk té Poortvliet zal Woensdag 5 November a.s. in ge bruik worden genomen. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagdenvoor het ingenieurs examen voor natuurkundig ingenieur de heren H. J. Merk te Vlissingen en D. J. van Oojjen te Middelburg. Advertentie. -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Invaart haven Hansweert dient geregeld- De commissie binnenvaartrampen- wet heeft een onderzoek ingesteld naar een drietal scheepvaartongeval len te Hansweert en een aanvaring tussen twee motorschepen bij de uit gang van de haven van Terneuzen. Over de aanvaring in de havenmond te Hansweert op 24 Juli 1952 tussen het motorvrachtschip „Interna" en het sleepschip „Willie Jeanne", ge sleept door de „Deux Amis H", ver klaart de commissie, dat het gewenst is, dat de Rijkswaterstaat op drukke uren de invaart van de haven te Hansweert regelt. Het komt naar de mening van de commissie te veel voor, dat schepen bij eb de haven invaren op het moment, dat andere schepen en zelfs slepen bezig zijn de haven uit te varen, hetgeen grote ge varen en ernstige ongevallen met zich mee brengt. De commissie acht te de schipper van de „Interna" schuldig aan deze aanvaring, omdat deze had moeten wachten met het invaren van de haven tot de „Deux Amis H" met zijn sleep de haven mond had verlaten. Over het omhoog varen van het door de „Navexmotor 3" gesleepte sleepschip „Montana" bij de Oostha- vendam te Hansweert op 23 Juli 1952, verklaart de commissie, dat hier een hoogst onveilige manoeuvre is uitgevoerd door de beide schepen naast elkaar te koppelen, zodat het sleepschip met de boeg voor de boeg van de motorboot uitkwam. Hierdoor werd het omhoog varen in de hand gewerkt, het invaren van de haven had op een andere en veilige wijze moeten geschieden. Voorts acht de commissie het verkeerd, om het ver voeren van zware slepen op de Zeeuwse wateren met een motor vrachtschip te laten verrichten. Op 29 Juli 1952 werd het sloep jachtje „Rob" binnen de sluizen te Hansweert in elkaar gedrukt tussen de wal en de „Alvracht 10", welke laatste werd gesleept door de sleep boot „Beta". De commissie verklaart, dat de eigenaar van de „Rob", die met zijn echtgenote het dorp was in gegaan, aan boord had moeten blij ven om toezicht op zijn jacht te hou den. Het ongeval had dan voorkomen kunnen worden. Het aan boord blij ven is wettelijk wel niet verplicht, maar het meren van een jacht op deze plaats te Hansweert is niet zonder gevaar, zodat een dergelijke maatregel dan gewenst is. De ma noeuvre, die de „Beta"-sleep heeft uitgevoerd was goed van opzet, maar mislukte, omdat een politieboot juist meerde, toen de sleep zou binnenva ren. De „Alvracht 10" wierp toen de beide ankers uit, doch men kon niet voorkomen, dat het schip tegen deze „Rob" aandreef. Indien op deze plaats een wat steviger schip had gelegen, was er naar het oordeel van de commissie niets gebeurd. Over de aanvaring tussen de motorvracht- schepen „Fleurie" en „Advent" bij het uitvaren van de haven te Ter- neuzen op 21 Mei 1952-verklaart de commissie, dat de schipper van de „Fleurie", hoewel hij een loods aan boordhad, toch niet geheel vrijuit gaat,, omdat hy zelf aan het roer is blijven staan. De loods had hierop moeten wijzen. Men had voorts op de „Fleurie" rekening moeten hou den met de geringe afstand, waarop de „Advent" de „Fleurie" volgde en bovendien met de ebstroom, die het schip bij het uitvaren van de haven in zijn vaart remde. De conclusie van de commissie is, dat een aanva ring was voorkomen, indien van be gin af de loods aan het roer had ge staan. Reserve-ponton te Breskens krijgt nieuwe brug Dezer dagen is men te Breskens be gonnen met het aanleggen van een nieuwe Baily-brug voor de verbinding van de vaste wal met de ponton, die door de boten van de Provinciale Stoombootdiensten als reserve-aan legplaatsen kan worden gebruikt. Zo als bekend, dient de reserve-aanleg plaats alleen voor schepen met zijla ding. De oude verbindingsbrug naar de ponton was door slijtage totaal on bruikbaar geworden. Zeer Oude Genever Stedenverkeersveiligheids- competitie De -procureur-generaal bij het Haags Gerechtshof, mr. dr. J. van Gilse heeft in de middagvergadering van de tiende K.N.A.C.-wegverkeers- dag resultaten bekend gemaakt van de „Stedenverkeersvëiligheidscompe- titie 1951" en de daarbij behorende wisselbekers uitgereikt. Geen der steden, die over 1950 winnaar wer den, namelijk Rotterdam, Nijmegen, Schiedam, Zwolle, Roosendaal-Nis- pen en Vlissingen, slaagde er in de wisselbeker te benouden. Rotterdam moest in de groep steden met meer dan 500.000 inwoners zijn. trophee af staan aan Den Haag, Nijmegen (200.000 inwoners) aan Groningen, Schiedam (100.000) aan Leeuwarden, Zwolle (4050.00) aan Deventer, Roo- sendaal-Nispen (3040.000) aan Den Helder en tenslotte Vlissingen (20— 30.000) aan Zutphen. HET AANTAL ONGEVALLEN. In 1951 is het aantal verkeersonge vallen over het gehele land in ver gelijking met de periode 1948-1950 gestegen met 28,9 percent, waarbij het gemiddelde. met groei van bevolking en verkeers intensiteit rekening moet worden ge houden. In 1951 en gedurende het eerste half jaar van 1952 werd een neiging tot een minder snelle stijging van het totale aantal verkeersongelukken ge constateerd. Sinds 1938 is het motor- rijtuigenpark, mede door invasie der bromfietsen, bijna verdrievoudigd. De bevolking nam met 18,7 percent toe, Het aantal doden in het verkeer steeg met 34 percent, het aantal ge wonden met 33 percent. De categorie bromfietsers .bleek zeer kwestbaar in 1951 met 5,5 percent van het totale aantal ongelukken. Van 1948 op 1951 steeg het aantal ongevallen met 60 percent, met 44 percent meer slachtoffers. In België verdubbelden deze getallen over de zelfde periode. In Den Haag steeg het aantal on gelukken in 1951 in verhouding tot 1948-1950 met 14,8 percent, tegen Am sterdam met 18.5 percent en Rotter dam met 32,8 percent. In Groningen was dit percentage 2.6, in Leeuwar den 7,3, terwijl Vlaardingen en De venter met resp. 2,9 percent en 3,2 percent beneden hun gemiddelden van 1948-1950 bleven. Den Helder steeg met 15,4 percent, Kampen bleef gelijk, Zutphen daalde met 34,4 per cent, Katwijk bleef gelijk en Middel burg bleef met 8,3 percent beneden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2