WENNEKER NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Zijpe ZEEUWSCH-VLAANDEREN CIJFERS UIT VLISSINGENS GEMEENTEBEGROTING-1953 OUDE GEN EVER Wissel Zeeuws-Vlaanderen VRUDAG 31 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Expositie van kinder tekeningen te Veere GEMAAKT DOOR PATIENTJES VAN ZONNEVELD Zaterdagmiddag om 2 uur wordt in de Schotse Huizen te Veere een ten toonstelling geopend van tekenwerk van de patiëntjes van het Zeehos- pitum Zonneveld. Deze tekeningen werden gemaakt onder auspiciën van de Veerse kunstschilder Schutte. Het tekenen behoort, als belangrijk mid del om de geest bezig te houden, tot de therapie. De tentoonstelling, die veertien da gen geopend zal blijven, wordt geo pend door de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael. RIJDEND POSTKANTOOR NAAR ZEELAND De stichting „Voor het Kind" zal van 17 November- tot 31 December a.s. evenals vorige jaren per autobus een rondreis door Nederland maken om de verkoop van kinderpostzegels te bevorderen. Het rijdende postkan toor zal in Zeeland op 21 November Vlissingen bezoeken en op 22 Novem ber Middelburg. Schilderijen-tentoonstelling in IJzendijke gesloten. Dinsdagavond kwamen de mede werkenden aan de schilderijenten toonstelling te IJzendijke in de raads zaal bijeen, waar de burgemeester, jhr. L. E. D. S. von Bönninghausen, verslag uitbracht over de resultaten van deze tentoonstelling. Spreker noemde de expositie goed geslaagd. Vooral van Belgische zijde is zij druk bezocht. De burgemeester bracht dank aan de raad voor zijn toestemming en verder aan de pers en allen die tot het succes hebben bijgedragen. De suppoosten kregen een blijvende herinnering in de vorm van een foto van het verlichte gemeentehuis. Hierna sprak de heer A. G. Calon namens de aanwezigen. Hij feliciteer de de burgemeester- met zijn initiatief tot deze tentoonstelling. Pastoor C. de Grauw sprak als ingezetene. Ook hij feliciteerde de burgemeester en dankte hem voor het brengen van dit culturele werk. PREDIKBEURTEN Oostburg, Ned. Herv. Kerk, heden avond 19.30 uur ds. Fournier. RAAD AXEL. Terneuzen Dokter A. Rats tot gemeente-arts benoemd De raad van Axel kwam in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester P. L. D. J. van Oeveren. De raad besloot toe te treden als lid tot de vereniging van gasbedrijven, ten behoeve van het plaatselijke gasbedrijf. B. en W. werden gemachtigd een woning aan de Singelweg onderhands te verhu ren en een perceel aan de Buiten weg 80 werd onbewoonbaar ver klaard. Daar een kasgeldlening van 250.000, welke op 10 November a.s. vervalt, nog niet in een vaste lening kan worden omgezet, besloot de raad deze lening te verlengen tot op zrjn vroegst 31 December 1952. Bij de be handeling van het volgende agenda punt, het aangaan van een geldlening groot 170.000 voor het doen afgra ven van de Armendijk en voor het aanleggen van een gedeelte stamriool merkte de heer C. van Bendegem (PvdA) naar aanleiding van een uit lating van wethouder P. J..van Ben degem over de rioleringsbelasting op, dat een door de wethouder genoemde belasting van 15 in verband met de financiële situatie in de gemeente uiteindelijk wel moet worden doorge voerd. De heer C. van Bendegem wees er verder op dat de aanleg van een stamriool dringend noodzaak is. Spreker wees op de waarschijnlijk heid, dat Axel mettertijd ook een zui veringsinstallatie zal moeten bouwen. Hierna werd een besluit tot het ver huren van. grond aan de heer W. de Feijter tè Axel met algemene stem men gewijzigd. Een besluit tot het in erfpacht geven van grond aan de heer J. Hollebek, eveneens te Axel, werd vervolgens vervallen verklaard en een nieuw besluit werd hiertoe vastgesteld. De gemeentebegrotingen 1951 en 1952 en "de begroting van de Vleeskeuringsdienst over het jaar '52 werden gewijzigd. Op voorstel van dokter Z. C. Salomé werd zijn opvol ger, dokter A. Kats uit Fijnaart, tot gemeentegeneesheer benoemd, nu dokter Salomé zelf, zoals bekend, in vaste militaire dienst gaat. Verzoe ken om subsidie van de Z.L.M., de C.B.T.B., N.C.B., slagers en varkens- handelaren voor de jaarmarkt, welke op 11 December te Axel zal worden fehouden, werd z.h.s. ingewilligd. Bij e rondvraag vroeg de heer C. van Bendegem (PvdA) om aan de PTT te verzoeken, in Plan West nog een brie venbus te plaatsen en de postzegel automaten bij het postkantoor 's avonds te verlichten. Voorts drong de heer van Bendegem er op aan, te streven naar het verkrijgen van meer bouwvolume voor de gemeente Axel en naar het opbouwen van onbewoon baar verklaarde woningen. De heer R. van den Berg drong aan op beter gemeentetoezicht voor de onheinin- gen van gemeentegrond in Plan Oost en de heer J. Pypelink (AR) verzocht o.m. een waterkraan te plaatsen aan de Axelse Sassing ten behoeve van de schippers. De heer Misseghers ten slotte, drong aan op verbetering van het wegdek in de Zeestraat en op het verbreden van de trottoir in deze straat. AANRIJDING. Te Axel kwam een Belgische per sonenauto op de hoek van de Oranje straatWest straat, in aanrijding niet een vrachtwagen met oplegger van de fa. A. v. d. W. uit Axel. De Belg wilde de vrachtwagen in de bocht passeren en werd daarbij in de flank geraakt. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. Politie-onderzoek wérd ingesteld. Sluiskil MONTEUR VIEL VAN LADDER. Bij werkzaamheden op de C.N.A.- te Sluiskil kwam de 31-jarige monteur C. de H. uit Princenhage by Breda, van de Fa. Erdo uit Rotterdam, van 'n ladder te vallen. Hy moest met een dijfractuur naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Oóslburg HERBENOEMING. Bij beschikking van de minister van O., K. en W. zijn voor de cursus 1952-1953 wederom benoemd aan de .afdeling R.H.B.S. van het Koningin Wilhelmina Lyeum te Oostburg tot tijdelijk lerares mevrouw M. S. A. Luwema en tot tydelyk leraar de lieer C. W. Catsman. Aardenburg BRIDGE-DRIVE. In Aardenburg werd door de Socië teitsvereniging „Spoor tot Vriend schap" een bridge-drive gehouden. De prijswinnaars waren: N-Z: 1 echtpaar Henry 'Jr. 11 pnt.; 2. echtpaar Timmer mans, 13 pnt.; 3. de heren J. Lijssen- J. Paridaen, 13 pnt.; O-W.: 1. de heren J. van Helden—W. Jansen, 11 pnt.: 2. echtpaar Snijders, 12 pnt.: 3. echt paar Kloote, 16 pnt. VERGADERING JEUGDRAAD Onder voorzitterschap van de heer W. de Regt vergaderde Donderdag avond in de raadszaal van het Ter- neuzense gemeentehuis de plaatselij ke jeugdraad. Het belangrijkste punt van de agenda vormde de bestuurs verkiezing. Wegens het bedanken van de secretaris, de heer C. Smallegan- ge, en de tweede secretaresse, mej. J. 't Gilde, waren er twee vacatures, terwijl de plaats van voorzitter ook vacant komt daar de huidige voor zitter ii militaire dienst moet. Tot voorzitter werd gekozen de heer M. Verkouteren, verder werd in het be stuur gekozen mevrouw R. van Diïel De andere plaats in het bestuur blijft voorlopig vacant. Besloten werd ver der tot een statutenwijziging. De aftredende voorzitter betuigde zijn dank voor de prettige samen werking in de afgelopen twee jaar. De heer T. Pattist bracht de schei dende voorzitter dank voor hetgeen hy voor de 'jeugdraad heeft gedaan. Besloten werd nog een kindervoor stelling te geven op Woensdag 12 November a.s. in samenwerking met de heer P. F. Standaert. Tot leden van de kascontrólecommissie werden benoemd mej. R. de Meester en de heer J. Hamelink. LYCEISTEN WONNEN VAN KON. MARECHAUSSEE. Het voebalelftal van het Terneu- zense Lyceum speelde een wedstrijd tegen een elftal van de Koninklijke marachaussee uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Nadat de rust met 30 voor de Lyceïsten was ingegaan, won nen zij de ontmoeting tenslotte met 4—0. OPRICHTING FILMCLUB Tijdens een Donderdag op initiatief van enkele ingezetenen te Terneuzen gehouden vergadering, welke onder leiding stond van de heer P. Fijn van Draat en waarbij o.a. tegenwoordig waren de burgemeester van Terneu zen, mr. P. H. W. F. van Teilegen en wethouder M. de Vos, werd besloten te trachten te geraken tot de oprich ting van een plaatselijke filmclub. Het doel van deze club zal zijn het begrip voor en de kennis van de filmkunst een culturele uiting in de ruimste zin te bevorderen, namelijk door ver toning van verantwoorde films. Een voorlopige commissie van toezicht werd benoemd, waarin zitting hebben burgemeester Tellegen, mevr. A. Stuffken en de heren S. W. Henry, H. A. M. A. de Meijer. J. Veldhuijzen, K. J. Hoving en P. F. Standaert als technisch lid. Tot leden van het voor lopig bestuur werden benoemd de heren P. Fijn van Draat, J. J. Smid, W. Bottemanne, F. Goedhart, R. El- zinga, J. P. Visser en ir. J. A. Hof wegen. De voorzitter, de heer P. Fijn van Draat, zette tijdens de bijeen komst uiteen, hoe men zich naar het Oostburgse voorbeeld als de meest ge wenste organisatievorm voor de club een stichting voorstelt. In principe werd besloten om eenmaal in de drie weken een filmvoorstelling te geven. Het plan bestaat om ook de jeugd in de club te betrekken, door van tijd tot tijd bijzondere schoolfilms te ver tonen. Sluis ACTIVITEIT IN ST. ANNA Zaterdagavond en Zondagmiddag organiseert de studentenkring „St. Anna ter Muiden" uit Amsterdam een concert in de Ned. Hervormde kerk te St. Anna ter Muiden. Beide con certen zullen verschillend zijn. Zoals bekend biedt de kring regelmatig aan de bewoners van St. Anna ter Mui den en aan vele genodigden een con cert aan. Hulst SOCIAAL WIJK WERK. In het D.K. Huis te Hulst werd een bijeenkomst gehouden, waar van ge dachten gewisseld werd over het so ciaal wykwerk in Hulst, waarmede men enige tyd geleden begonnen is. Directeur P. Bacltx hield een inlei ding, waarbfl hy het belang van dit werk belichtte. Mej. Ter Ellen, dioce- saan-wijkleidster, sprak over „De geest en de methodiek van het wijk- werk". Na de inleidingen volgde een interessante gedachtenwisseling. In 1953 muziekconcours in Kapelle Door de muizekvereniging „Ons Ge noegen" te Kapelle worden stappen ondernomen om het muziekconcours voor 1953 van de Bond van Harmonie- en Fanfare gezelschappen te Kapelle te doen plaats vinden. „Ons Genoegen" viert volgend jaar haar 45-jarig be staan. Coöp. Eiland Walcheten had een goed jaar Onder voorzitterschap van de heer A. W. Cevaal werd in de Bogardzaal te Middelburg een algemene leden vergadering gehouden van de Coöp. Landbouwvereniging „Eiland Walche ren". De voorzitter verklaarde in zijn openingswoord, dat de vereniging weer een goed jaar heeft gehad en deelde mede, dat aan de coöp. ver eniging „Koelhuis Eiland Walcheren" 3300 m2 grond is verhuurd, waarop het koelhuis is gesticht. Uit het jaarverslag van de direc teur, de heer H. J. Ikkink, bleek, dat de omzetten ongeveer gelijk bleven aan die van het voorgaande boek jaar. Door het slechte oogstweer in 1951 moesten zeer veel producten ge droogd worden om ze houdbaar te maken. De kwaliteit liet ook veel te wensen over. Bij de afdeling ruwvoe- ders werden moeilijkheden ondervon den door een tekort aan wagons en dekkleden. In consumptieaardappelen is weer een grote omzet bereikt. De omzet van superfosfaat liep aanzien lijk terug, die van schuimaarde was echter belangrijk hoger. Dit laatste was ook het geval met de pootaard- appelen en met de diverse landbouw-, benodigdheden. Ondanks de verhoogde afschrijvin gen v/as er een batig saldo van f 415.40. Van de investeringen kon naast de reserves van f 81.173 nog on geveer f 1.704.596 worden afgeschre ven, d.w.z. circa de helft, waardoor de vereniging zeer versterkt is. De vergadering besloot het saldo aan de reserve toe te voegen en machtigde het bestuur om het crediet in reke ning-courant, waartoe op de vorige vergadering reeds besloten was, aan te vragen. Het aftredend bestuurslid, de heer A. W. Cevaal en de aftreden de leden van de commissie van toe zicht, de heren E. de Korte, D. A. v. Nieuwenhuizen, K. Besuyen en Adr. Ovaa, werden herkozen. Nadat de directeur nog enkele mededelingen had gedaan over de gang van zaken, dankte de voorzitter hem en het per soneel voor het ten behoeve van de vereniging verrichte werk. WALCHEREN RAAD VEERE Vismijn zal spoedig worden verbouwd De raad van Veere, onder leiding van burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael, ging Donderdag accoord met een verzoek van een kapper om zijn zaak op werkdagen een uur later dan. bij verordening vastgesteld open te houden. Over een voorstel tot het onderhands aanbesteden van herstel len van het leien dak op de Westelij ke vleugel van de Campveerse torëi werd uitvoerig van gedachten gewis seld. Gevraagd werd o.m. of een openbare aanbesteding niet voordeli ger uit zou vallen, maai- tenslotte werd toch tot de aanbesteding beslo ten. De keuken van de Campveerse toren zal worden opgeschilderd. Voor woningwetverbetering in de gemeen te stelde de raad een crediet van 2500 beschikbaar. Aan de openbare lagere school zal een crediet worden verleend voor het aanschaffen van twee stel nieuwe schoolborden en verder zal een verleend crediet aan deze school worden verhoogd voor het uitvoeren van een verbouwing. In een andere zitting had de raad be sloten om.de pacht te berekenen aan de heer H. van Cranenburgh voor de Campveerse toren, te stellen op 3000. De pachters wilde echter 2250 betalen. De raad besloot nu om met ingang van 1 Mei 1953 de toren voor 3 jaar te vei-pachten aan de heer van Cranenburgh voor het door hem voorgestelde bedrag. Een verordening- voor het heffen van rei nigingsrechten werd vastgesteld en aan het bestuur van het Godshuis te Veere zal een kasgeldlening worden verstrekt. Voor het aanschaffen van een nieu we ambtsketen voor de burgemeester werd door de raad een crediet ver leend. Het bestuur van het Godshuis had aan de raad verzocht de wedde van de secretaris-penningmeester te herzien en hierover ontspon zich een fel debat, waarbij de lieer P. Houter man er op aandrong, dat f 500.ex clusief aan de secretaris zou worden uitgekeerd. Tenslotte nam de raad echter een voorstel van B. en W. aan, om de huidige wedde van f 315.te verhogen met twee jaarlijkse bedra gen van f 65.en met een bedrag van f 55.exclusief. Na uitvoerige besprekingen werd besloten toe te treden tot het wegschap Walcheren, hoewel hiertegen aanvankelijk nogal wat bezwaren waren gerezen, o.m. omdat het plan zo laat aan B. en W. was toegestuurd. Bedongen werd ech ter, dat de lasten door het lidmaat schap ontstaan, de draagkracht van de gemeente niet te boven mogen gaan. Bij de rondvraag vroeg de heer J. A. A. Mol hoe het stond met de plannen voor het verbouwen van de vismijn. De voorzitter kon hierop de verheugende mededeling doen, dat de plannen voor de verbouwing in een vergevorderd stadium verkeren. Ver der deelde de voorzitter op een vraag van de heer J. Bakker mede, dat in de Wijngaardstraat 5 woningen zul len worden gebouwd. Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven fit en vief vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort ge bruik, zo kan zich ook bij U die wel dadige bloedzuiverende werking vol trekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzuiver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak weg genomen van die kwellende rheuma- tiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin mor genochtend die heilzame kuur. Ceres-leden bezochten „Rozenoord" Meer dan 100'dames, allen lid van de plattelandsvrouwenvereniging „Ceres', waren Donderdagmiddag te gast op „Rozenoord" in Sluis. Zij be zochten daar de nieuwe vleugel van het gebouw en namen daarbij kennis van de voortreffelijke inrichting. Het gezelschap werd allereerst toe gesproken door de voorzitter van de stichting, de heer C. M. v. d. Eroecke uit Aardenburg. Deze hield een korte historische beschouwing over de groei van het werk en legde er in zijn betoog de nadruk op, dat hier abso luut gebroken is met het ouderwetse systeem, waarbij de zorg voor de oude dag overgelaten werd aan de phil tropie. Er is hier baanbrekend werk verricht en het ligt vast in de bedoe ling om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het laatste restant ge- stichts-idee, dat b.v. nog in het oude gedeelte hier en daar pierkbaar is, zal in zijn geheel dienen te verdwij nen. Voor alles moeten de bewoners van het tehuis over vrijheid kunnen beschikken. Wetenschappelijk ls vast- steld, dat Nederland in 1970 meer dan één millioen mensen ouder dan 65 jaar zal herbergen. Thans heeft West Zeeuwsch Vlaanderen 2800 in woners ouder dan 65 jaar. Het pro bleem zal daarom steeds urgenter worden. Goede verzorging eist, dat het beste wat er is voorgezet wordt. De prijs van 2500 per jaar per ka mer voor een echtpaar en 1800 voor één persoon is daarom zeer beslist niet te hoog als men de kosten van normaal levensonderhoud met vaste lasten op 2.271 voor de eerste per soon stelt. Uit een vraaggesprek met mevrouw C. Bruggeman-Blindenbach een der eerste bewoonsters van de nieuwe vleugel, bleek, dat de inrich ting aan de gestelde verwachtingen beantwoordt. Na de causerie van de heer Van den Broecke doorkruiste het gezel schap gezamenlijk het gebouw in alle richtingen onder leiding van verschil lende bestuursleden. Tot slot droeg mevrouw E. J. van de Broecke-De Man enkele schetsen van Annie Schmidt voor uit haar laatste bundel „Nieuwe impressies van een simpele ziel", o.m. „Humor" en Alle kerels zijn lammelingen. Dit laatste werd door de aanwezige he ren zonder zuur gezicht aangehoord. Mevrouw M. van Cruijningen-Eras- mus, presidente van „Ceres", vertolk te in haar sluitingswoord de dank van allen, die deze middag „Rozen oord" van zeer nabij hebben leren kennen. Schuldenlast per 1 Januari a.s. ruim 26 millioen De begroting voor 1953, welke B. en W. van Vlissingen de raad thans hebben aangeboden sluit in ontvangsten en uitgaven van f 7.443.207,42 op de gewone dienst. De kapitaalsdienst vertoont aan inkomsten een bedrag van f 33.386.201,70 en aan uitgaven van f 34.732.830,84, zodat hier een na delig slot is van f 1.346.629,14. De kapltaalslasten drukken op de gewone dienst met f 139.000 méér dan in 1952, o.a. als gevolg van rentestijgingen en hogere afschrijving voor ten laste van de gemeente blijvende wederopbouw-ultgaven. Uit een aan de be groting toegevoegde staat van vaste schulden blijkt, dat per 1 Januari a.s. dc schuldenlast op f 26.244.733,63 moet worden gesteld. Wanneer men de verschillende be grotingshoofdstukken nagaat, ziet men, dat de kosten van algemeen be heer op 301.198.11 moesten worden geraamd tegenover 292.053.63 in 1952. Het hoofdstuk openbare veilig heid vertoont een nadelig slot van 125.944.65 (v. j. 116.512.51). Daar bij noteerden we o.m. hogere uitga ven voor de brandweer 2000), ver keersregeling 1500) en onderhoud verlichting en verwarming politiebu reau 1600). Het hoofdstuk IV (Volksgezondheid) biedt een nadelig saldo van 39.482.56 (v.j. ƒ26.927.50) hoofdstuk V (Volkshuisvesting) 138.453.09 (v.j. 144.975.60). Het nadelig slot van het hoofdstuk Openbare Werken steeg van 361.762.90 tot 495.749.33. Onder houd van straten en pleinen moest bijv. 7000 hoger geraamd worden in verband met de aankoop van zand. Voor onderhoud van plantsoenen werd 500 meer uitgetrokken, maar in 1952 was nog een bijdrage van 6800 van de kapitaaldienst geraamd voor de aanleg van nieuwe plantsoe nen, hetgeen thans niet is gebeurd. Voor onderhoud van pompen en rio len moest 8000, meer geraamd wor den (waarvan 4000 voor aanschaf fing van een zg. doortrekapperaat). Voor de reinigingsdienst wordt een verlies geraamd, dat 24.500 hoger té dan in 1952. Hierin spelen de lonen een zeer belangrijke rol. De kosten van de gemeentelijke sportterreinen zijn 1700 hoger geraamd, die van het Museum 500 hoger en die voor •subsidiëring van de openbare lees zaal 700 hoger. Wegens subsidie Maatschappelijk Hulpbetoon wordt rond 19000 meer uitgetrokken. Deze verhoging betreft o.a. de kosten voor ondersteuning 13000 meer), jaarwedden perso neel 2000), suppleties premie zie kenfonds Walcheren 1500), subsi die Gasthuis 8500), kosten verple- ging arme krankzinnigen 5000). ONDERWIJS Onderwijs vertoont een nadelig sal do van 457.137,32 tegenover 419.651.27 in 1952. Dit Is een stij ging met bijna 38000, maar uit de toelichting van B. en W. blijkt, dat de exploitatiekosten in totaal met 108.500 zijn toegenomen. Dit laatste wordt voor het L. O. o.m. toegeschre ven aan de toeneming van het aantal scholen en de daarmede verband hou dende grotere spreiding. Het buiten gewoon onderwijs werd duurder door het gereedkomen van de nieuwe school in Middelburg, het Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs doordat de minister de gemeentelrjke vergoeding per leerling aan het Rijk sterk heeft verhoogd (voor de Rijks H.B.S. van 380 op 690 en voor het Gymnasium van 540 op 860). De subsidie voor Zeevaartschool en M. T.S. moest rond 16.000 hoger ge raamd worden. De raming van de algemene, de bij zondere en de bejastinguitkering is rond 53000 hoger gesteld dan voor 1952. De post onvoorzien bedraagt 27.047.80 tegenover 7997.30 voor 1952. Extra zacht en belegen. VAN TOT De collecte onder het motto „Octo- bermaand, Zeeuwse maand'' leverde te Oostburg f 236.34 op. Bij het ziekenhuis te Hulst kwamen twee personenauto's met elkaar in bot sing, omdat de bestuurder Van de ene wagen verzuimde om aan de andere Marktberichten VISMIJN BRESKENS 30 Oct. 1952. Export garnalen 3288 kg 64—75. Handels garnalen 190 kg 64—71 Schar 139 kg 38—65. Bot 268 kg 37—51. Middel tong 6 kg 2—2.21. Alles per kg. VISMIJN VEERE 30 Oct.: Export garnalen 1378 kg 64— 78. Handels garnalen .924 kg 46—02. Schar 5 kg 71. Bot 100 kg 66—73. Wijting 23 kg 51—66. Middel tong 5 kg 2.20—2.70. Rog S3 kg 51—66. Ongesorteerde vis 9 kg 35 •66. Alles per kg. VEILING ZUID-BEVELAND GOES 30 Oct.: Fruit voor export: Cox Oranje Pippin AA 50—54.20. A 52.40—53.60. BC 39.70—42.60, I grof 51—52, I 37.60—42. II 7.50—8. Goudreinetten AAA 26.30, A 21.50 —21.90, BC 17.10, I grof 19.50—19.70, I 15.1015.20, II 7.50. Glorie van Holland BC 15.80, I grof 18, I 12. II 7.20. Zure Bellefleur I grof 12, I 8.80, II 3.90. Ster appel A 22. BC 17.10, 1 grof 18. I 10.80, II 3.50. Jonathan AAA 32.70, A 34. JO— 35.20, BC 28.20—28.40, I grof 30, I 22— 22.10. II 8. Laxton Superbe AA 32.30. A 34.10, BC 30, I 11, II 4.50. Golden Deli cious I grof 20—30, I 14. Doyenné du Cornice A 49.50, BC 46, I grof 48, I 45, II 30,95. Zwijndr. Wijnpeer A 15—15.60, BC 9.10—9.50. I grof 12.60, I 8.10, H 4.70. Comtesse de Paris A 20» BC 19, I grof 19.30. I 10.95. II 4.70. Br. Alex. Lucas A 31.70, BC 16.80, I grof 30. I 15. H 9.50. Nouveau Poiteau I grof 7.60, I 6.10. Emile d'Heijst I grof 14. I 13, II 5.50. St. Remy I grof 12.10. I 12.20, H 9.40. Gieser Wil deman I grof 27, I 20.45—21.90, II 9.30. Pondspeer I 11.20. H 7.70. Verpakt fruit: Goudreinetten I 23—29. Cox Oranje Pippin AAA 55. AA 53, A 48 —52. Jonathan AAA 36, AA 33—35, A 32 —34, I 27, Glorie van Holland A 29, A 25—26. Br. Alex. Lucas AAA 25, AA 31. A 26. Gewone veiling: Goudreinetten keuken 10.45—15.10, ld. fabriek 5.105.40, id. ge sorteerde val 450. Cox Oranje Pippin 7— 38. Glorie van Holland 610. Laxton Su perbe 415. Jonathan 520. Sterappel 4 9. Zure Bellefleur 35. Notarisappel 34. Golden Delicious 713. Bramley Seedling 5—7. Goudreinetten 4—19. Zoe te Ermgaarae 1125. Zoete Campagner 1318. Doyenné du Cornice 13—37. Zw. Wijnpeer 3—8. Br. Alex. Lucas 6—18. Nouveau Poiteau 3—6. Comtesse de Paris 37. Emile d'Heijst 516. Jodenperen 3 —7. Kweeperen 15. Pondsperen 6—10. St. Remy 3—9. Gieser Wildeman 919. Klei- peren 3—16. Druiven: Elack Alicante 90—98. Noten grootvruchtige 34.70 per 100 stuks. voorrang te verlenen. Een van de auto's werd ernstig beschadigd, maar de chauf feurs liepen geen letsel op. Te 's Heer Abtskcrke droeg men door een collecte f 12.15 bij voor de gezamen lijke militaire fondsen. De grenskommies B. van Elburg te Aardenburg is met ingang van 3 Novem ber a.s. overgeplaatst naar Philippine. Op initiatief van de plaatselijke afde ling van het Rode Kruis wordt te Axel op het ogenblik een z.g. „Welfare-cur sus" gehouden met 13 deelnemers. Het doel van de cursus is. om deze mensen op te leiden voor het brengen van ont spanning aan langdurige zieken. Op Donderdag 6. Vrijdag 7 en Maan dag 10 November a.s. zal de bevolking van St. Annaland in een lokaal van de openbare lagere school aldaar voor de- tweede maal op t.b.c. worden onderzocht Verder nog een voetbalnieuwtje uit St. Annaland. Op Zaterdag 1 November a.s. wordt daar op het terrein aan de Dorpsweg een wedstrijd gespeeld tussen W. H. S. I en Smerdiek I. Te Poortvliet bracht een collecte ten bate van de kankerbestrijding f 103.08 op. Mej. Janny van den Berg te Bruinisse vertrekt naar. Rotterdam Zij werd er benoemd tot leerling-verpleegster in het gemeentelijk ziekenhuis aan de Coolsin- gel. De heer Jan Kik, vroeger te Brui. nisse, thans te Rotterdam, slaagde voor het examen hoofdmachinist ter koonvaar- dij. Met ingang van 1 November a.s. stelt a'e C.J.M.V. „Obadja" te Bruinisse haar bibliotheek weer beschikbaar nan het publiek. Het boekenbezit is uitgebreid met 30 nieuwe boeken terwijl men bo vendien de beschikking heeft over 250 boeken van de reizende bibliotheek. Waar zijn onze schepen Bennekom 30 te Balbao. Boschfontein 29 v. Aden n. Mombassa. Corona 30 v. Sunderland n. Rdam. Delft 29 v. Talcahuano n. Caldera. Farm sum 30 te Narvik. Gaasterland 30 te Amsterdam. Graveland 30 te Paranagua. Helicon 29 v. Maracalbo n. Cartagena. Haulerwyk 29 v Genua n. Perz. Golf. Laertes 30 te Aden. Limburg 30 te Suez. Luna 29 v Calamata n: Heraklion. Leersum 29 v. Savanna via Havre. Nieuw Holland 30 te Makassar. Nieuw Amsterdam 30 te New York. Phrontis 30 te Surabaja. Ruys 30 te Kingston Jam. Sigli 30 te Maulmain. Sinabang 30 te Bangkok. Stad Alkmaar 30 te Narvik. Talisse 30 te Balik Papan. - Tjikampek 30 te Blntang. Triton 30 te Puerto Plata. Tjimenteng 29 v. Dar es Salaam n. Lor. Marques. Tjipauas 30 te Singapore. Nieuws in een Noiedop Toen de feestelijkheden ter gelegen heid van een zilveren bruiloft in Gronin gen op het hoogtepunt waren, kwam de recherche 30 liter sterke drank in beslag nemen. De 50-jarige F. B. die werkzaam is bij een Groningse handel in gedistil leerd, was namelijk kort tevoren gear resteerd, omdat hij zich in de laatste we ken schuldig had gemaakt aan diefstal van spiritus ten nadele van zijn werkge ver. Hij verkocht bijvoorbeeld de spiritus die hij in flessen deed als citroenjenever, nadat hij er een beetje gele kleurstof had doorgemengd. 9 De rechtbank te Düsseldorf heeft een zaak behandeld tegen een R.K. geestelij ke, dr. Klinkhammer, en zes van diens parochianen. Zij hadden met stinkbom men en met volksoplopen geprotesteerd tegen een door hen als immoreel be_ schouwde film. Zij werden vrijgesproken. De rechtbank overwoog, dat de stink bommen slechts symbolisch waren be doeld, namelijk- als illustratie van wat de demonstranten het „stinkende" van de film achtten. De Groothertogin van Luxemburg heeft oud-minister Rutten onderscheiden met het grootkruis van de orde van de Eikenkroon. Een 28-jarige mannequin uit Amster dam werd tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld. Zij had een meineed afgelegd iii een strafzaak betreffende ha- zardspeL In ae sterrenwacht van de Yale Uni versity te New Haven (V. S.) wordt de theorie van Eindstein onderzocht, waar in deze vaststelt, dat de sterren zich niet bevinden op de plaats, waar 2ij schijnen te staan. Het licht der sterren zou door ae aantrekking van de zon worden ai- gebogen. Deze theorie wordt getest met behulp van foto's en bijzondere meetin strumenten. Mr. W, F. L. Graaf van Bylandt legt op 1 November a.s. zijn functie als ge zant te Rome neer. Graaf van Bylandt stelt zich voor 15 December zijn functie als hoge commissaris te Djakarta te aan vaarden. De stad Breda, waar men zo goed feesten kan, is noodlijdend geworden. De begroting voor 1953 vertoont een te kort van f 800.000, Op staande voet is de directeur van de zuivelfabriek St. Joseph te Schalk bij Grave ontslagen. Er zijn onregelmatig heden ontdekt, Een Amsterdams reisbureau ls doende het eiland Pampus te kopen, dat voor de mond van het LI ligt. Men wil er een recreatieoord van maken. Nagekomen advertenties Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de ge boorte van ons Zoontje PIETER JACOBUS JAN (PETER) J. F. OSSEWAARDE C. H. OSSEWAARDE— Wolphaart di k P0LELJ- 30 October 1Ö52. Lepelstraat A 238. Tijdelflk Kraamkliniek Zie kenhuis Oostwal, Goes. Heden overleed na een langdurig.smarte- lyk lyden, onze geliet- de Zoon, Broeder. Zwager, Oom en Huis genoot IZA&K FLORU8SE in de leeftijd van 58 jaar. Uit aller naam, Wed. A. AL FLORUS- SEVAN DE VELDE Vlissingen, 30 October 1952. De teraardebestelling zal plaats vinden op Zaterdag a.s. om 2 uur vanaf Paarden straat 43.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 19