Zee vreet soms in een jaar 15 meter van Oostkappelse duinen De Niberco-brothers spelen ongestraft met vuur BOEK FELLE VERKIEZINGSSTRIJD OP KOMST IN ZUID AFRIKA DONDERDAG 30 OCTOBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T Eén uur op een heel leven... Moeilijkheden om een erfenis Stierf mevrouw Pierre tijdens een anto-ongeluk by Charville in Frank rijk gelijk met haar echtgenoot of overleefde zij haar man met een uur Een zonderlinge vraag, wanneer men die zo eensklaps voor zich ziet een vraag echter, waarover de rechters in het Seine-departement bij Parys zich danig het hoofd breken. Toen de heer Pierre, Frans in dustrieel, die zich met zijn echtgenote en nog twee personen in zijn wagen bevond, bij Charville een hond wilde ontwijken, botste hy tegen een boom, waarbij hijzelf onmiddellijk werd ge dood. De twee kennissen van de Pier- res werden zwaar gewond en al klinkt dat misschien Wat hard te gen de wensen van de erfgenamen van ae heer Pierre in werd mevrouw Pierre bewusteloos in de auto aange troffen. Landbouwers, die hét ongeval zagen gebeuren, verklaarden met na druk, dat de vrouw nog zwak adem haalde en een priester vertelt, dat hg haar de sacramenten van de sterven den heeft toegediend, terwijl hij toch pas een half uur na het ongeluk arri veerde Mevrouw Pierre moet dus haar man hebben overleefd, maarde com missaris van politie vermeldde, dat het echtpaar Pierre gelijk op slag werd gedood, toen de auto tegen de boom botste. En over deze verklaring is een omvangrijk proces begonnen. Want, als mevrouw Pierre inderdaad op slag zou zijn gedood en gelijk met haar man, dan kwamen de erfgena men van de heer Pierre in aanmer king voor diens nalatenschap. In het andere geval echter, dus wanneer me vrouw Pierre haar man heeft over leefd, erfde zij op het moment van diens dood alles wat hem in leven toe behoorde en ging de nalatenschap na haar dood kort daarop over op haar erfgenamen. Om althans een belangrijk gedeelte van de nalatenschap in handen te krijgen, heeft de familie van de vrouw aan het gerecht verzocht haar ster- venstijdstip één uur te verschuiven. Het vergt een Salomonsoordeel, om in deze zaak een voor beide partgen bevredigende oplossing te vinden. WALCHERENS NATUURSCHOON ERNSTIG BEDREIGD EEN AFRIKANER-NASIE Negers zijn niet geïnteresseerd (Van onze correspondent in Kaapstad) Naar van welingelichte zijde te verstaan wordt gegeven, zullen de parle mentsverkiezingen in Zuid-Afrika in April 1953 gehouden worden. Zij zul len worden voorafgegaan door een verkiezlngsstryd, die vermoedelijk de felste zal zijn uit de geschiedenis der Unie. Dit neemt overigens niet weg, dat de beide partgen elkaar voor de ko mende verkiezing ten scherpste zul len bestrijden. De Verenigde Party beseft, dat de Nationalisten, als zij aan de macht blijven, in de komende vijf jaren vrywel volledig hun plan nen voor de schepping van een „Afri- kaner<-nasie" ten uitvoer zullen bren gen en dat daarmede de laatste res ten van Engelse tradities zullen ver- dwynen. Uiterst opmerkelijk wordt het ge noemd, dat de kleurlingen, over wier stemrecht dit jaar zulk een heftige strijd in het parlement en in de ge rechtshoven werd gevoerd, vrijwel geen gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid, zich als kiezers te doen registreren. Hoewel er, naar ruwe schatting, omstreeks honderdduizend nieuwe kleurlingkiezers in de Unie aanwezig zijn heeft slechts een dui zendtal zich op de verkiezerslijst doen inschrijven. De twee politieke partgen (de Nationale van dr. Malan Door: A- KAPTE1N en de Verenigde van Strauss) hebben thans reden, zich af te vragen waar om ze elkaar zo onbarmhartig in de haren zijn gevlogen. Thans immers blijkt, dat de kleurlingen het stem recht van weinig waarde-achten en zich zelfs niet de moeite getroosten, zich op de lgst te doen plaatsen. De Verenigde Party heeft intussen in haar verkiezingsprogram ongeveer tachtig procent van het apartheids- beleid van dr. Malan overgenomen; zij heeft zich, als parlementaire op positie, samen met de regering scherp gekeerd tegen de Uno, die „zich bemoeien wil met de zuiver huishoudelgke zaken van de Unie". DANS VAN DE DOLLAR Frankrijk ontving bijna de helft der contracten Frankrgk heeft bijna de helft Van de Amerikaanse z.g. offshore contrac ten ontvangen voor de leverantie van wapenen enz. voor de Noordatlanti- sche strijdkrachten in 1952. Uit de door de Mutual Security Agency gepubliceerde gegevens blijkt, dat van een totaal bedrag van onge veer 729 millioen dollar aan Ameri kaanse gelden, welke dit jaar voor offshore-aankopen" zijn besteed, in Frankrijk opdrachten zijn geplaatst voor bijna 350 millioen dollar, in Ita lië voor 140 millioen dollar en in En geland voor 75 millioen dollar. Het grootste deel der contracten, namelijk voor ongeveer 355 millioen dollar, was bestemd voor ammunitie en ex plosieve stoffen. Aan offshore-opdrachten girg voor 41 millioen dollar naar Nederland. Amerikaanse luchtmacht houdt kantoor m Brussel De Amerikaanse luchtmacht heeft te Brussel een kantoor gevestigd voor het sluiten van contracten voor we tenschappelijk onderzoek op het ge bied van de vliegtuigbouw in West- Europa. Het nieuwe bureau, enig in zijn soprt in Europa, zal tevens toe zien op de naleving der gesloten con tracten. Het ressorteert onder de afdeling wetenschappelijk onderzoek van het „research and development com mand" van de Amerikaanse lucht macht, dat zijn hoofdkwartier in Bal- timore heeft. Een arrestant pleegde verzet in de trein Op 16 Mei werd in de trein van Maastricht naar Amsterdam een ar restant vervoerd door twee wacht meesters. De arrestant was in de coupé recalcitrant en kreeg een tik met een gummistok. Later werd hij in een bagagewagen gebracht, waar hij vrij ernstig letsel opliep. Vo.or de Amsterdamse rechtbank stond hij terecht in hoger beroep. De Haarlem se politierechter had hem 14 dagen gevangenisstraf opgelegd voor' de we- derspannigheid, hetgeen hg te teveel vond. Uit het verhoor bleek, dat vol gens de begeleidende wachtmeesters, de man er op uit was een relletje in de trein te veroorzaken. In de bagage wagen stond een deur half open en er ontstond een worsteling toen men verdachte belette zich naar die deur te bewegen. Vier getuigen k décharge verklaar den echter, dat de wachtmeesters hun arrestant in de bagagewagen hadden „afgetuigd" en waren daar over verontwaardigd. De officier van justitie meende, dat de verdachte de tikken aan zich zelf te wijten had. Hg eiste in plaats van 14 dagen drie maanden gevangenisstraf. Partisanenbeweging ook in Beneluxlanden Het Duitse weekblad „Der Spiegel" komt met een nadere onthulling over de Duitse Partisanen-affalre. Zoals men weet werden in Duitsland orga nisaties ontdekt, die in contact ston den met Amerikanen en die eventueel als Partisanen-groepen zouden age ren na een Russische bezetting van het land. „Der Spiegel" meldt nu, dat deze organisaties over geheel Europa verbreid zouden zijn en door de Amerikanen worden gesteund. Het blad noemt Frankryk, de Benelux landen. Italië en Spanje, als landen waar „zwaartepunten" zouden liggen. Uiteraard blgft deze bewering geheel voor rekening van het genoemde blad. Vrijspraak in de Efa-Produka-zaak De Amsterdamse rechtbank heeft de 54-jarige koopman J. A. Ch. M. uit Loosdrecht, ex-beherend vennoot vn de in Juni 1950 geliquideerde stofzuigerfabriek „Efa Produka" te Amsterdam, vrijgesproken. Tegen hem was veertien dagen geleden tien maanden met aftrek van het voor arrest geëist. Aan M. was bedriegelijke bank breuk ten laste gelegd, t.w. het ont trekken van bijna 9000 stofzuigers aan het faillissement van de „Efa Produka". Niek heeft een cigaret, die hy brandend uit het niets produceerde. Dan vraagt Bob of hij ook een cigaret mag. Niek laat dan zyn cigaret in werpbeweging verdwijnen en deze komt in de binnenzak van Bob terecht. Bob neemt er een trek van en blaast het rookwolkje naar Niek. Met het rookwolkje vangt Niek weer een cigaret terug. Dat ogenblik werd op deze foto vastgelegd. Links Niek, rechts Bob. Sjmxuu» de Niberco Brothers. GOOCHELAARS MET WERELDFAAM Zij goochelen in duplo het feit, dat deze twee goochelaars een weergaloos team vormen, dat elk aar nu eens de dingen toegooit, en dan weer ongelooflijk suggestief eik aars spiegelbeeld vormen door een volkomen gelgktgdige linkse en recht se uitvoering van dezelfde oefening, heeft gemaakt, dat dit tweetal al zo jong een wereldnaam gekregen heeft, die hen naar vreemde landen voerde, waar gewone mensen alleen maar van kunnen dromen. In India en Pakistan, de bakermat en het Mekka van de goochelkunst, zijn Nico en Bob natuurlijk op zoek geweest naar de beroemde touwtruc. Een touw, zo heet het, gaat zomaar recht overeind in de lucht staan. Een jongetje klimt er vervolgens in, alsof het een stok is. De beide Haag se goochelaars hebben de truc niet gezien. Maar dat niet alleen." Ze heb ben van de president van de Indiase Goochelaarsbond de stellige verzeke ring gekregen, dat deze truc in wer- kelgkheid nooit gespeeld is. Het is maar een (stellig hardnekkig) fa beltje. Hoe de twee jonge mannen elkaar zo gevonden hebben? Wel Nico van Berkel goochelde al van zijn zesde jaar af. Ook zyn vader heeft als zo danig naam gemaakt. Hg kreeg de kunst dus als het ware van huis uit mee. Na zgn ULO-examen in 1942 ging hij het werk van een professio neel verrichten en kreeg een paar jaar geleden Bob Haleber als leerling. Samen oefenend voor de spiegel ont dekte Nico het ongelooflijk aardige effect van „double magie". Daar groeide een compagnonschap uit. Samen weten ze nu effectvol bran dende kaarsen te voorschgn te tove ren en te spelen met zgden doekjes, wandelstokken, ballen, cigaretten en andere ingrediënten, dat het een lust voor het oog is. Ja, ook met vuur spelen ze. Voordat ze die kunst goed onder de knie hadden, hebben ze zich heel wat brandvlekken in hun kle ren gehaald. Tegenwoordig komt dat niet meer voor. En de brandwachts in de établissementen, waar zy optre den, moeten zelfs erkennen, dat hun spelen met vuur waarlijk van alle gevaar ontbloot is. Vrije duinwandeling weldra verleden tijd? Maatregelen zouden bijna 3 millioen vergen Er zijn jaren, waarin de zee en de storm niet minder dan vyftien meter kapot beuken van de duinen by Oostkapelle! Er zyn ook jaren, dat er min der verdwijnt van de duinenwal, die daar ter plaatse Walcheren tegen de zee beschermt, maar gemiddeld slaan er toch zes meter duin wèg in de loop der laatste vijftig jarenHet komt thans reeds voor, dat bij hevige stormen duinpannen vol zeewater lopen, dat weliswaar spoedig weer weg zakt in de bodem, maar de duinvegetatie in die pannen is dan toch redde loos verloren en de wind heeft vry spel in het losse duinzand. Het is eigenlyk verbazingwekkend, dat men zich op Walcheren over deze bedreiging van de Oostkapelse duinen niet meer zorg maakt en dat men nog geen eis gesteld heeft tot maatregelen tegen deze duinafslag. Er zijn op Walcheren weinig duinen meer over, die nog vry toegankelyk zyn voor het publiek. Als het echter met de duinafslag voortgaat, zoals in deze tijd, dan kan het ogenblik niet ver meer zynf waarop ook deze laatste vrije wan. deling door de duinen verboden moet worden. Het spreekt wel vanzelf, dat daarmede de toeristische belangen van Walcheren ernstig zouden worden geschaad. De eigenaars van deze duinen, die particulier bezit zyn, hebben in de negentiger jaren van de vorige eeuw blyk gegeven van een zeer vooruit ziende olik. Zg vormden toen de Stichting Westhove en de N.V. Duin beek, welke samen met Hoogduin en Berkenbos een oppervlakte van 170 hectare beslaan. In de stiehtingsacten werd een bepaling opgenomen, dat de duinen vry, of tegen een geringe ver goeding toegankelgk moesten zgn voor bezoekers. Een vooruitziende blik! In die tyd had niemand een rgwiel en was een auto een onbekend vervoermiddel. De mensen trokken nog niet naar buiten, maar kennelijk heeft de verwachting in Oostkapelle toch geleefd, dat dat nog wel eens anders zou kunnen wor den. En inderdaad, bij duizenden ont vluchten de mensen tegenwoordig' de steden en trekken naar buiten en een stuk duinlandschap met fraai bos vinden zg op Walcheren alleen nog binnen hun vrije bereik in Oostkapelle. Na de eerste wereldoorlog heeft de Walcherse kust zich snel ontwikkeld tot een badcentrum en ook Oostkapel le profiteerde daarvan mede. Helaas: in diezelfde jaren begon de duinafslag steeds ernstiger vormen aan te nemen. DESOLATE AANBLIK Op het ogenblik kan men zonder zich aan overdrijving schuldig te ma ken vaststellen, dat het strand van Oostkapelle onaantrekkelijk is ge worden. De sterke stroom graaft geu len, spoelt klei en stenen bloot, hoopt rommel op langs de vloedlijn en vreet aan de duinvoet. Wie er gaat kijken, ziet, dat waar dc Duitsers paalbeschoeiingen maakten voor hun bunkerlinie, beschoeiingen, die in 1946 nog tegen de duinvoet lagen, thans een meter of tien twaalf gaapt tussen duinvoet en palenrij! Hij kan zien, hoe bunkers, die tijdens de oorlog diep in de duinen la gen, thans op het uiterste randje van de duinen staan en over een afstand van vyf, zes meters reeds in de lucht hangen! Levensgevaar! staat er met koeien van letters opgeschilderd, met de toevoeging, dat de bunker in dreigt te storten. Dat zal nu wel niet zo vlug gebeuren, want spectaculair is duin afslag nu eenmaal nooit: zg geschiedt onmerkbaar, maar onophoudelijk. Maar angstwekkend is de aanblik zeer zeker. GEEN AFWEER En wat wordt er tegen gedaan? Niets Reeds in 1946 ls er om maatregelen gevraagd. Er werd niets op uitge daan. Thans ligt een plan gereed om zestien paalhoofden te maken, waar door de duinafslag voorkomen zou worden. Maar een enkel paalhoofd kost maar eventjes 157.000 en het totale werk zou ƒ2.800.000 kosten! Wie zal dat betalen? De Polder Walcheren? Geen geld! Het Ryk? Het zegt eveneens, dat er feen geld is en Rykswaterstaat noopt daar de vage hoop aan vast, dat de stroom zich zal verleggen en dat de afslag vanzelf zal ophouden. Dat gebeurde bg Domburg, dat ge beurde bg Breezand, op welke laatste plaats de duinen zelfs groeien. Mis schien zal dat over vgftig jaar ook bij Oostkapelle het geval zgn ER MOET IETS GEBEUREN! Alles goed en wel, merkte de bur gemeester van Oostkapelle op, toen wy dezer dagen met hem deze dingen bespraken, maar wie zegt ons. dat er over vyftig jaar nog duinen zyn? Reeds thans is de situatie zo, dat de duinenry angstwekkend smal wordt en op enkele punten te laag is om het water te keren. Als men met ingrijpt, zal men een slaperdgk moeten aan leggen. Bovendien krijgt de gure zee wind hoe langer hoe meer vat op de bossen en het gevolg is, dat de hoge bomen dood gaan. Ook de bosjes wor den al aangetast. U kunt dat consta teren, als de foto's, die een vyftien jaar geleden gemaakt zijn, vergeiykt met de tegenwoordige situatie. Grypt nïen niet in, dan zal weldra de vrye wandeling verboden moeten worden. Dan boudtmen alleen een pad door de duinen naar zee over, zo als tussen Westkapelie en Vlissingen. En dan is er voor Walcheren veel ver speeld op toeristisch gebied En is er nu waarlijk geen moge- lykheid om die ƒ2.800.000 te vinden? We hebben een prachtig verkaveld eiland gekregen, een schitterend nieuw wegennet en goede rywielpa den. Maar straks gaan de mensen zeggen: ,,Waar moeten we naar toe?" Is dat dan een ideale toestand? Burgemeester Sprenger heeft gelyk: een belangrgk stuk Walcherens na tuurschoon wordt ernstig bedreigd. Ingrijpen is hier noocfzakelgk. Ver waarloost men de duinrand langer, neemt men geen maatregelen tegen het geweld aer elementen, dan gaat een brok Walcheren, een brok Zee land er onherroepelgk aan, tot on herstelbare schade van het gehele eiland. Hoog tegen de aangevreten steenglooiing by Oostkapelle spoelt de zee allerlei waardeloze rommel aan. EEN DE PRESIDENTS VERKIEZING. OVER. Wanneer de belangstelling voor de politiek, commerciële en militair-ma ritieme activiteiten van Amerika sterk is opgeleefd, dan is dat niet al leen een gevolg van Amerika's toon aangevende positie. Het is ook een gevolg van het grote raffinement en de vrijmoedige luid ruchtigheid waarmee Amerikanen propaganda maken voor de Ameri kaanse levensstijl. Welnu die luidruchtigheid ont breekt gelukkig geheel in het boekje, dat H. Ch. G. J. van der Mandere schreef over de presidentsverkiezing in Amerika. Hy etaleert hier op rusti ge wyze een massa hoogst belang wekkend materiaal en als men daar van kennis neemt, dan z-al men iets meAT begrypen van de grote beteke nis die zo n presidentsverkiezing in Amerika heeft. Van der Mandere schrikt niet terug voor een milde critiek. Hy durft te zeggen wat in Europese ogen dwaas is bij deze verkiezing en daarnaast accentueert hg de diepere en vaak historische betekenis van bepaalde gebruiken, die ongewoon of onbegry- pelijk toeschgnen aan de Europeaan of de Nederlander. We zouden dit kleine boekje uit gegeven bg Service Den Haag in de Zilvermeeuw-serie in vele handen wensen. Eerstens omdat de auteur zgn stof voortreffelijk behandeld heeft en daarnaast, omdat velen deze voorlichting over de betekenis van de presidentsverkiezingen in U.S.A. toch eigenlgk hard nodig hebben om een juist begrip te krijgen van de (Ame rikaanse) tyd en de (Amerikaanse) wereld, waarin zij leven! Voor de Nlberco-Brothers de 26-jarige Nico van Berkel en de 22-jarige Bob Haleber uit Den Haag, die twee wereldkampioenschappen goochelen, 'n meester-diploma van de Franse goochelaarsunie, het nationale kampioen schap 1951 en nog een collectie eremedailles op hun naam hebben is het geen kunst meer een normaal kippenei te produceren uit een paar stukjes papier. Blijft dit voor ons een onverklaarbare toer, nog erger maken zy het, wanneer ze ons hun biertruc vertonen. Uit een normaal flesje papier schenken ze twee glazen vol. Die worden leeggedronken. Het flesje blijkt echter nog meer bier te bevatten. Weer worden er twee volle glazen geschonken. De verbaasde toeschouwer gelooft dat het kleine flesje dan wel uitgeput zal zijn. Maar hy vergist zieh. Nog twee halve glazen worden eruit getoverd. Wanneer Nico het flesje dan aan Bob overhandigd, haalt de laatste er een dameskous uit, die de vloeistof-stroom verstopt blijkt, te hebben. Na verwydering van dit kledingstuk, kan de schenk- ceremonie normaal worden voortgezet. De kunst van dit tweetal goochel- kampioenen is echter nog niet uit geput. Ze schenken de glazen op het laatst door de bodem vol, na de toe schouwer tevoren nog het kunststuk vertoond te hebben om boven het ene glas de schenkbeweging te maken en zich het andere glas te laten vul len. KADIPIOEN WAARDIG Kyk, zo'n kunststukje is kampioen waardig. Het is origineel, wordt niet met ingewikkelde apparaten vol bracht, enlaat de leek volko men onwetend hoe het precies wordt uitgevoerd, „pe trucs zgn dikwgls heel eenvoudig", vertellen Nico en Bob ons, wanneer wy hen in Bob's ouderlgk huis ontmoeten. Het twee tal is juist teruggekeerd van 'n tour nee van vijf maanden door Engeland, welke ze koppelden aan een tournee van vier maanden door India en Pa kistan. „Het is raffinement", vervol gen ze, „Het mysterie, dat er omheen hangt, doet het hem. Daarom vertel len wg onze geheimen ook niet. Al leen wil ik zeggen, dat de mensen de oplossing altyd veel te ingewik keld zoeken. Soms is die oplossing zo voor de hand liggend, dat men er gewoonweg overheen kijkt. Op grond hiervan is voor een gooche laar een intellectueel publiek het dankbaarst. Doktoren, professoren, ingenieurs, denken zo verschrikkelijk ver, dat ze de oplossing vast niet vin den, terwyl een kind haar soms zo ziet. HALF UITVOEREN. Een der grondslagen van het goochelen is, dat gewone handelingen maar half uitgevoerd worden. De toeschouwer is echter zo vertrouwd met de handelingen, dat zijn geest het eind al ziet, nog voordat de uit voerder zover in feite is. Trucs met vloeistoffen en vuur slaan het meest in. De toeschouwers weten, dat deze niet in de mouwen gemoffeld kunnen worden. Dat een goochelaar alles uit zijn mouwen haalt, wordt nog altgd graag r loofd." SAMENWERKING. De fabelachtige vingervlugheid en Eeu duidelijk beeld van de duinafslag bij Oostkapelle. De palen stonden nog maar kort geleden aan de duinvoet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7