PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen afstand van souvereiniteit over Nieuw-Guinea BILT Vernieuwing van Veere's grote sluis nadert voltooiing Kantlijn WYS.ÏINSKY KOMT ACHESON GEEN STAP TEGEMOET Vandaag PRESIDENT AURI0L WILDE EEN CHAPLIN-FILM ZIEN DE VERWACHT: 195e Jaargang-No. 256 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw.. fr. p. p. 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 Oct. '52 ADVERTENTIEPRIJS ct per mm Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (max 8 regelsi van 1—5 regels f 1—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adre» Bureau van dit Blad'' 25 cent iheer Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51. telef. 3841. Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16. Temeuzen. Brouwerijstr- 2. Zlerlkzee. N Bogerdstr CM REGERING VERKLAART UITDRUKKELIJK In hervatting der besprekingen wordt geen heil gezien Woensdag is het saliriftelyk antwoord verschenen van de regering aan de Tweede Kamer op het voorlopig verslag over de begroting 1953. Uit voerig gaat de regering in dit antwoord in op diverse beleidskwesties, ter wijl in ruime mate de aandacht geschonken wordt aan de kabinetsforma tie en de daarmee samenhangende problemen. Onder meer worden behandeld de werkgelegenheidspolitiek, de huur verhoging, financiële zaken en de daarmee, samenhangende belastingpoli- tiek, alsmede de kwestie Nieuw Guinea. Uitdrukkelijk wordt in dit ver band nog eens liet regeringsstandpunt naar voren gebracht, dat er niet aan gedacht wordt afstand te doen van de souvereiniteit van Nederland over dit gebiedsdeel. In een hervatting der besprekingen met Indonesië ziet de regering géén heil. Ten aanzien van de kabinetsforma tie zegt de regering, dat het lands belang inderdaad met een snellere oplossing gediend zou zijn geweest. De politieke verhoudingen liggen in Nederland echter niet eenvoudig. Daarbij worden de moeilijkheden gro ter door de toenemende gewoonte, dat de kamerfracties niet alleen bij het overleg, het ontwerp-program be- Er is de laatste jaren in Nederland heel wat te doen geweest over de industrialisatie en velen zullen zich wel eens hebben afgevraagd, wel ke resultaten deze actie heeft afge worpen. Dr. A. "Winsemius, directeur-gene raal voor de industrialisatie, heeft daarover dezer dagen belangwekken de bizonderheden medegedeeld. Sedert de bevrijding zijn meer dan 600 licentieovereenkomsten met bui tenlandse industrieën tot stand geko men. In tachtig gevallen staken bui tenlandse bedrijven geld in nieuwe Nederlandse fabrieken. Zes en dertig buitenlandse ondernemingen vestig den. dochterondernemingen in Neder land. De jaarlijkse productiewaarden van al deze .projecten kan geschat worden op 500 millióen gulden. Een groot dee.1 van deze productie wordt weer uitgevoerd. De Caltex in Pernis, de Remington Rand in den Bosch, Vredestein-Goodrich in Enschedé, Kaiser Fraiser in Rotterdam, de Bo- renfabriek in Amersfoort zijn voor beelden van bedrijvén, die zich reeds voor of in 1949 in ons land vestigden en hun aantal is de laatste jaren steeds toegenomen. Waarom ons land aantrekkelijk was voor zo vooraanstaande buitenlandse ondernemingen? Omdat ons loon- en prijsniveau guns tig afsteekt bij de meeste Europese landen, omdat hier arbeidsrust heerst, omdat wij op internationale handel van oudsher zijn ingesteld en omdat Nederland gunstig ligt. Houdt dit buitenlands oordeel, dat niet slechts uit woorden, maar ook uit zeer concrete cijfers spreekt, al een niet geringe lof in, het betekent evenzeer dat de naoorlogse regerin gen met name op sociaal-economisch gebied een zeer juiste politiek heb ben gevolgd. Nederland moge dan minder ver gegaan zijn met zijn soberheidsbe trachting dan Engeland, het heeft sober geleefd. De goede vruchten daarvan en van een sociale politiek, die arbeidsonrust voorkwam, worden thans geplukt. Octobermaand - Zeeuwse maand! Een van de doelen, welke men zich in Zeeland voor ogen stelt met de provinciale collecte, die thans gehouden wordt, is de jeugdzorg ten plattelande. Het gcval-Hardenberg toont schok» kend aan, hoezeer deze zorg noodza kelijk is. Een beangstigende zeden verwildering in de buurtschappen Lutten en Slagharen, ouders, die toe staan, dat met name op Zondag hun kinderen zich aan allerlei uitspattin gen overgeven. Ten plattelande! Me nige Nederlander zal verbijsterd heb ben opgekeken bij het lezen van dat nieuws. Het is in Zeeland gelukkig niet als in Hai-denberg. Wij zouden geen plaats kunnen aanwijzen. Maar wat niet is kan komen. De mogelijkheid van afglijden is altijd aanwezig. Zo komt het geval-Hardenberg als een klemmend argument om de Octo bermaand inderdaad tot Zeeuwse maand te maken. De Zeeuwse jeugd zorg zal met een succes ten zeerste gebaat zijn Gedeelde smart is halve smart. Zeeland zit met zijn veertarie- ven en bootverbindingen, maar Amsterdam met zijn IJ-veren. De verbinding van het Zuiden des lands met Utrecht spant echter toch wel de kroon. Het veer bij Gorcum is totaal on voldoende. Wie uit Breda naai- Am sterdam wil, neemt niet de laatste weg over Utrecht, maai- rijdt via Den Haag. Wie' uit Zeeland naar Utrecht moet, rijdt via den Bosch of Rotter dam. Er is nu een actie begonnen om een brug of een aanzienlijk goedkopere verbinding te krijgen. Voor Zeeuwen een bekend geluid. Dat hen troosten zaL En sterken in hun strijd! oordelen, maar ook gekend willen worden in de verdeling van de porte feuilles en de keuze van de personen. Zonder te menen, dat een algemene gedragslijn kan worden vastgesteld, die deze moeilijkheden voorkomt, koestert de minister-president echter de hoop, dat uit de ervaringen in de toekomst lering zal worden getrok ken. In het voorlopig verslag was de vraag gesteld, waarom was afgezien van overleg met de WD. Niet alle kamerleden beschouwden namelijk het bekende communiqué van het hoofdbestuur der WD, dat dr Drees daartoe aanleiding gaf, als een vol doend motief. Dr Drees kreeg kennis van het communiqué, zo zegt thans het regeringsantwoord, toen hij con tact wilde opnemen met de voorzit ter van de WD-fractie. Het gaf de indruk dat een kabinet, zoals de for-' mateur wilde vormen, reeds bij voor- haat werd afgewezen. Bovendien kon in de zinsnede over de vakcentralen niets anders gelezen worden dan een afkeuring van de samenwerking de zer organisaties. Deze samenwerking in de Stichting van de Arbeid met de werkorganjsaties, is sinds de bevrij ding een van de belangrijkste elemen ten geweest voor de rustige ontwik keling op sociaal economisch gebied, die Nederland heeft doorgemaakt, in zonderheid voor de arbeidsvrede. Het verschijnen van het communiqué deed derhalve overleg met de WD onreëel worden. Van verschillende zijden werd er critiek uitgeoefend op de uitbreiding van het aantal ministers om partij politieke redenen. Het aantal is slechts met één uitgebreid, aldus de regering, welke uitbreiding het ge volg is van een tweede minister van buitenlandse zaken. Er is daarover vroeger meermalen gesproken, doch de heer Stikker zag toen in een werkverdeling en een gezamenlijke verantwoordelijkheid te veel bezwa ren. Nu het mogelijk bleek twee mi nisters bereid te vinden een derge lijke verantwoordelijkheid te aan vaarden, kon de reeds vroeger over wogen stap worden gezet. Pogingen om een vrouwelijke mi- nist in het kabinet op te nemen zijn niet gedaan. Wel is er ernstig sprake geweest van een vrouwelijke staatssecretaris. Om persoonlijke re denen heeft de candidate zich echter teruggetrokken. Ongetwijfeld kan een vrouw evengoed tot minister of staatssecretaris worden benoemd als een man. DE TROONREDE De regering heeft niet de illusie ;had, dat de troonrede algemeen be ëdiging zou schenken. Dat pleegt nimmer het geval te zijn, aldus het antwoord. De troonrede kan nooit volledig alle regeringsplannen opsommen. laat staan de uitwerking daarvan aange ven. De regering acht het echter be zwaarlijk alsnog te komen tot een breedopgezette regeringsverklaring. Naar aanleiding van opmerkingen gemaakt over de Benelux, deelt de regering mede. er op uit te zijn in samenwerking met de beide andere landen de - voorwaarden te scheppen, welke een spoedige totstandkoming van de economische unie mogelijk maken. (Vervolg op pagina 8) REDE VAN 72 BLADZIJDEN, MAAR Rus wil een speciale commissie voor regeling van Koreaans conflict Andrei Wysjinsky, de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, lseeffc Woensdag in de politieke commissie van de V.N. geantwoord op de rede, die zyn Amerikaanse collega, Dean Acheson, Vrydag j.l. heeft gehou den over het Koreaanse conflict en de wapenstilstandsbesprekingen. In zyn rede, die 72 dichtbedrukte bladzijden besloeg, beschuldigde de Rus Acheson van „grove verdraaiingen der feiten". Wysjinsky stelde voor een speciale commissie te vormen, die de vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie zou moeten bestuderen. Maar het zou een commissie moeten zijn van alle partijen, die by het Koreaanse conflict betrokken zyn. Volgens Acheson had de Sowjet- Unie op de conferentie te Moskou in 1945 Amerikaanse voorstellen voor een regeling in Korea verworpen, doch dit was, aldus Wysjinksky, een „verzinsel". De besluiten om een de mocratisch en onafhankelijk Korea in het leven te roepen hadden de Vere nigde Staten „gesaboteerd". Ook had den de Amerikanen in Korea in hun anti-democratische politiek volhard en niets gedaan om de toestand te verbeteren. Achesons verklaring dat de Sow- jet-Unie Noord-Koreaanse strijd krachten had opgeleid en door mid del van geheime politie het land be stuurde noemde Wysjinsky „absurd". Ook viel hij het bewind van Rhee aan, dat zich volgens hem had schul dig gemaakt aan „onderdrukking". Te veel gevraagd Het komt de laatste tijd her haaldelijk voor, dat Nederland se jongens in kleurrijk „bijna- Engels" brieven schrijven aan Engelse fabrieken, waarin zij om foto's en inlichtingen vra gen over elk nieuw type vlieg tuig. Dezer dagen ontving een fabriek in Engeland zelfs een brief, waarin gevraagd werd om de „Encyclopaedia Britannia". Nog afgezien van het feit, dat de „Encyclopaedia Britannia" ongeveer anderhalf duizend gul den kost, is er twijfel gerezen over het nut, dat dit boekwerk de luchtvaartgezinde briefschrij ver zal kunnen verschaffen. Waarschijnlijk heeft hij dan ook bedoeld gegevens te mogen ont vangen over de „Bristol Britan nia", het nieuwe viermotorige verkeersvliegtuig van de Bristol vliegtuigenf abriek Twee en dertig school kinderen in Brazilië verdronken In Brazilië is op de rivier de Sal een oude boot gezonken, waarmede 65 schoolkinderen, onder leiding van enkele kloosterzusters van de Orde der Franciscanessen, een uitstapje maakten. Er verdronken 32 kinderen en 2 kloosterzusters. Tot nu toe zijn slechts tien lijken geborgen. In Aziatische kringen bij de V.N. heeft men nog steeds de indruk, dat de Russische afvaardiging bij de V.N. na de Amerikaanse presidentsverkie zingen met de Amerikaanse afvaardi ging in onderhandeling zal treden over het beëindigen van de Koreaan se oorlog. Iii het historische stadje Verden, naby Hamburg, hebben de vroegere Waffen-S.S.-ers liun eerste openbare vergadering gehouden, die werd geleid door drie van hun vroegere generaals, n.l. Bernhard Kamcke, Feli.v Stei- ner en Herbert Gille. Ongeveer 5000 veteranen, van Hitiers lytwacht en uit het S.S. Corps, kwamwn bijeen, marcheerden in optocht naar het markt plein in Verden, hoorden een toespraak van hun vroegere generaal der pa rachutistentroepen, Kamcke en zongen in de avond, uit volle borst, met een fakkel hooggeheven in de hand, het Horst Wessellied. De drie Generaals, die de vergadering leidden. Van links naar rechts, Bernhard Ramcke, Felix Steïner en Herbert Gille. vjert de Amerikaanse ad miraal HaJsey, op wiens vlag- geschip. de „Missouri", op 2 September 1945 in de baai van Tokio de overgave van Japan bekrachtigd werd, zijn 70e ver jaardag. Prins Bernhard in Mexico-City Woensdagavond om 21.05 uur Ne derlandse tijd is het toestel der K.L. M., mei aan boord Z.K.H Prins Bernhard en zijn gevolg, geland in Mexico-Clty. Eden: Geen avonturen van Tsjang Kai Sjek „Weinig avonturen zouden minder vruchten afwerpen dan een aanval van Tsjang Kai Sjek op communis tisch China", aldus verklaarde minis ter Eden Woensdag in het Lagerhuis. Hij zeide dit haar aanleiding van een uitlating van Tsjang Kai Sjek over het verkrijgen van toestemming om van Formosa uit 't Chinese vasteland aan te vallen. Onder luide bijval ver klaarde Eden verder, dat de Britse politiek blijft streven naar voorko men van uitbreiding der Koreaanse oorlog. Blijft Duitsland neutraal bij aanval op niet N.A.T.0.-land? West-Duitsland is krachtens het verdrag inzake het Europese leger slechts dan verplicht tot militaire ac tie, indien het zelf of een lid van de Europese defensiegemeenschap wordt aangevallen. Dit heeft Woensdag een woordvoerder van de Westduitse Christen-democratische unie ver klaard naar aanleiding van het be richt in het regeringsgezinde blad „Ruhr Nachrichten", volgens het welk in Bonn levendig van gedachten wordt gewisseld over een neutrali teitsverdrag met de Sowjet-EJnie. Volgens dit bericht werd op een C.D.U .-vergadering van Dinsdag door een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld, dat West-Duitsland neutiaai zou bljjven in geval van een aanval op een land van de N.A.T.O., dat niet tevens lid was van de Europese de fensiegemeenschap. Te Bonn werd verklaard, dat het bericht van de „Ruhr Nachrichten" een „grondslag van waarheid bevat, doch niet in 'dé vorm. waarin het werd gepubliceerd". Gaat Fokker vliegtuigen bouwen in Brazilië? De Braziliaanse minister van lucht vaart, generaal Nero Moura. heeft aan het Braziliaanse blad „A Nuite" meegedeeld, dat zijn regering' een overeenkomst heeft getekend, vol gens welke de Fokker-fabrieken vliegtuigen zouden gaan vervaardi gen in Brazilië. Van de zijde van de Fokker-fabrie ken verklaarde men aan 't A.N.P., dat de onderhandelingen met Brazi lië wel in een ver-gevorderd stadium zijn gekomen, maar dat er nog geen definitief accoord is getekend. Het zou hier gaan over de vervaardiging van enige van de nieuwste Fokker producten. De minister voor de brandstoffenvoor- ziening in Engeland heeft in het Lager huis verklaard, dat de Engelse kolenvoor- raden de grootste zijn, waarmede Enge land sedert de oorlog een winter ingaat BIJNA EEN MINISTERCRISIS Eerst vragen in Washington Woensdag gisteren is Charley Chaplin in Parys aangekomen met zijn echtgenote. Voor Parys was dat uiteraard een grote gebeurtenis en ongetwijfeld zullen velen de gelegenheid' aangrijpen om deze man hy wordt 's werelds grootste grappenmaker genoemd te huldigen. Niet gehuldigd, maar hem in te gendeel beschuldigd, hebben een aan tal lieden in Californië, die aan Char ley Chaplin als Brit het recht op te rugkeer naar Hollywood wilden ontzeggen en hem een communist noemden. Hoewel de beschuldiging vals was, trok ze in Frankrijk de aandacht. Charley had namelijk de president van dé Franse republiek, Vincent Auriol, uitgenodigd bij de première van de film „Limelight" aanwezig te zijn. Minister Lytteïton in Nairobi aangekomen De Britse minister van koloniën, Oliver Lytteïton, is Woensdag te Nai robi aangekomen voor een onderzoek naar oorzaak en verloop van het Mau- iVIau-terrorisme. Zijn aankomst viel samen met de eerste berichten over een georganiseerde onafhankelijke activiteit van inheemsen tegen de Mau-Mau. De minister verklaarde, dat de toestand in Kenia „op zeer ge slaagde wyze door de gouverneur, zijn staf en ambtenaren is behandeld". Een woordvoerder van de regering in Kenya heeft Woensdag bekend ge maakt, dat zwaar gewapende mili taire- en politie-eenheden in allerijl naar alle gebieden van de Kikoeyoe- stam zijn gezonden bij wijze van noodmaatregel om terroristen te ar- resteren en de blanken en „loyale Afrikanen" te beschermen, die aan de rand van de betrokken gebieden wonen. OVER ENKELE MAANDEN IN GEBRUIK De Rijkswaterstaat smeedt alweer nieuwe plannen Nog aan het einde van dit jaar of, wanneer dat niet lukt, begin volgend jaar komt wederom een belangrijk en omvangrijk Waterstaatswerk in Zee land gereed: de algehele vernieuwing van de grote sluis in Veere, waaraan nu al 32 maanden achtereen hard wordt gezwoegd. Een inspannend, maar dankbaar en bovendien bijzonder interessant karwei nadert thans zyn vol tooiing, een arbeid, die te moeilijker was, omdat men niet, zoals momen teel in Vlissingen, een bouwput op het droge had, doch rondom in het wa ter zat en speciale maatregelen moest treffen om dat de baas te blijven. Nu is het water in de schutkolk, die lang droog heeft gestaan, terugge keerd en verbergt grotendeels het resultaat van de arbeid, althans het deel van het werk, dat de meeste zorg eiste, de meeste inspanning vergde. Veere's grote sluis, die uit 1870 dateei-t, heeft eigenlijk nooit goed ge deugd: vooral aan de onderloöpsheid is herhaaldelijk gedokterd. Het was dan ook een verstandig besluit van de Rijkswaterstaat om na de oorlog niet opnieuw lapmiddelen toe te pas sen, doch tot een radicale vernieu wing over te gaan. Op 14 Maart 1950 werd daarmee begonnen. Het was een hoogtepunt van het werk, toen nog datzelfde jaar een stempelraam van bijna 500 ton, een stalen kolos, in elkaar geknutseld van meterslange palen, tussen stalen damwanden in de schutkolk werd ge klemd. Deze moest namelijk droog zijn, wilde men de oude sluisvloer door een nieuwe kunnen vervangen en nieuwe muren kunnen optrekken. Het raam voorkwam, dat de water druk van buiten de damwanden mo lesteerde, toen het water uit de kolk was verwijderd. Nadat het oude was gesloopt, werd een nieuwe, 2 m. dikke betonnen sluisvloer gelegd, die op 332 beton nen palen rust. Het stempelraam be stond uit twee gedeelten, die boven elkaar tussen de damwanden zaten feklemd. Het onderste werd het eerst oorgesneden en toen de kolkmuren waren opgetrokken en een bepaalde hoeveelheid water tot de kolk was toegelaten, gebeurde dit ook bij het bovenste raam en wel op een mo ment, dat het water in en buiten de sluiskolk even hoog stond, zodat er geen drukverschil optrad. Vervolgens werd het stempelraam in drie ge deelten met behulp van een bok ver wijderd en later gedemonteerd. En kele stempels zijn gebruikt om als remstoelen te dienen. De volgende phase van dit omslach tige werk, dat heel wat zweetdrup peltjes heeft gekost, bestond uit de verwijdering van de damwanden en de plaatsing van de sluisdeuren, enorme gevaarten, die een doorvaart- wïjdte van 20 m. bezitten en door „De Schelde" werden opgeknapt. Bo vendien werden er electrisch te be dienen schuiven in aangebracht. Ook de deuren zelf worden elec trisch geopend en gesloten; de instal latie daarvoor een zg. half Pana- mawiel, dat een draaiende beweging maakt en daardoor met behulp van een stift de deuren wegschuift of aantrekt bevindt zich in kelder tjes, die aan de sluismuren zijn vast- gebouwd. Op het ogenblik is men bezig de tijdelijke kuipwand aan de Oostzijde van de sluis te verwijderen, te „trek ken", zoals de vakmensen dat noe men. De grote bok, die voor dat werk is ingeschakeld, heeft er nog al moei te mee, omdat de wand door roest- vorming vrij vast zit. Wanneer daar na ook het peilschaalhuisje er komt een zelfregistrerende peilschaal het bedieningsgebouwtje en het transformatorhuisje op het sluis- hoofd zyn gebouwd en de Zuidooste lijke wand is verlengd, Is het grote moment aangebroken, dat Veere een juweel van een sluis, die weer vele jaartjes meekan, voor de scheep vaart kan openen. Toch zullen ook dan nog niet alle verlangens bevredigd zyn. De Wes telijke muur tussen de kolk en de binnenhaven eist nL nog voorziening tegen onderloopsheid ein dient verder doorgetrokken te worden tot het bin- nenhoofd van de grote sluis. Ook voor dit werk worden alweer plannen ge smeed en het is de bedoeling er vol gend jaar mee te beginnen. Kon de president aanwezig zijn bij een film-première van een zo zwaar beschuldigd man? De Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, be moeide zich met het geval Hij liet in Washington vragen, wat men dacht van de uitnodiging, die de ver guisde Chaplin, had gericht tot Auriol. De Franse gezant in Washington, Bonnet, seinde terug, dat de Ameri kanen er niet enthousiast over zou den zijn. Wanneer we het blad „Der Spiegel" mogen geloven, moet Auriol woedend geweest zijn toen hij dat hoorde, temeer omdat Prinses Mar garet in Londen rustig naar Char ley's grote première was geweest. Auriol zou minister Schuman voor de voeten hebben gegooid: „Ongetwij feld hebben de Engelsen een minister van buitenlandse zaken, die niet in Washington vraagt of Prinses Mar garet naar de bioscoop mag gaan..." Intussen houdt Robert Schuman minister van buitenlandse zaken sedert 1948 nog altijd zijn porte feuille stevig vast. ondanks" deze Chaplin-crisis. avjqiou Hy wilde naar een Chaplin film Plan voor een Atlantische Betalingsunie Dollars voor tijden van crises Economische deskundigen in Ame rika zrjn bezig een ontwerp op te stellen voor een Atlantische Beta lingsunie met het doel de Ameri kaanse hulpverlening te vervangen door een uitbreiding van de handel als middel om de dollarproblemen der Europese landen op te lossen. Als ruggesteun voor deze Unie zou een valuta-stabilisatie-fonds van vele millioenen dollars moeten worden ge vormd, dat het de Atlantische landen mogelijk zou moeten maken hun be talingsbalansen in evenwicht te bren- ?en, en dat Amerikaanse noodhulp in rjden van crisis overbodig zou moe ten maken. IETS KOUDER Geldig tot Donderdagavond. Wisselend bewolkt met op de mees- a plaatsen enkele buien. In de kust gebieden krachtige, overigens vrij krachtige Westelijke wind. Iets kou der dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1