NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSCH.VLAANDEREN DE AFKEURINGSPERCENTAGES BIJ DE RIJBEWIJZEN Wissel Zeeuws-Vlaanderen DONDERDAG 30 OCTOBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Smokkelaars hadden pech Te St. Jansteen is weer eens ge bleken, dat de smokkel uit Zeeuwsch Vlaanderen naar België nog steeds welig tiert. Ambtenaren van de dienst voor I A. zyn er hier in ge slaagd, beslag te leggen op een koe, vóór het dier door smokkelaars over de grens in de richting van België zou worden gedreven. De smokke laars trachtten met achterlating van de koe in het duister te ontkomen, doch een van hen werd gegrepen en in verzekerde bewaring gesteld. Ook de Zeeuwsch-Vlaamse boer, op wiens hoeve de koe in afwachting van ver der vervoer was gestald, werd ge arresteerd. BOTERSMOKKELAAR. In Clinge werd een botersmokke- laar betrapt, die trachtte vijftig kg. boter clandestien over de grens te voeren. De man wist echter Belgisch grondgebied te bereiken, zij het met achterlating van de boter en van een fiets. Ook werd in deze omgeving een smokkelauto aangehouden, waarin zich vier kalveren bleken te bevin den. Vloerkleed voor raadzaal van Middelburgs stadhuis Voor de raadzaal van het gerestau reerde Middelburgse stadhuis moet nog altijd een vloerkleed worden aan geschaft. B. en W., die daarvoor over leg met de architect pleegden, wen sen een mechanisch geknoopt kleed van ongeveer drie bij vijf meter in grijze kleur en zrj achten het tevens noodzakelijk, dat bij de entrée van de zaal een lopertje in dezelfde kleur wordt gelegd. De kosten zullen f 2750.bedragen. Het college wil het kleed en het lopertje betalen uit de opbrengst van de entrée's voor de bezichtiging van het stadhuis, als hoedanig reeds een bedrag van f 1338,85 werd ontvangen. Het stelt de raad voor tot aanschaffing te be sluiten. GEWESTELIJKE VERGADERING P. v. d. A. De gewestelijke najaarsvergadering van het gewest Zeeland der Partij van de Arbeid wordt op Zaterdag 22 November in Middelburg gehouden. De partijsecretaris, de heer P. Al- brecht, zal in deze vergadering het woord voeren. RAAD CLINGE Terneuzen Centrale verwarming voor R.K. school te Nieuw-Namen De raad der gemeente Clinge kwam onder voorzitterschap van burgemees ter P. Vercauteren in een spoedeisen de vergadering bijeen. Er was slechts één agendapunt. n.L het verzoek van het R.K. schoolbestuur van Nieuw- Namen tot aanschaffing van een cen trale verwarmingsinstallatie voor de R.K. school te Nieuw-Namen. Na een uiteenzetting door de voor zitter, werden nog enige vragen aan gaande deze materie gesteld, waarna de raad zijn goedkeuring aan het ver zoek hechtte. Schoondijke VOOR EEN NIEUW UURWERK OP DE TOREN. De toren van de Ned. Herv. Kerk te Schoondijke was voor de verwoes ting voorzien van een uurwerk, dat eigendom was van en beheerd werd door de burgerlijke gemeente. De herbouwde kerktoren heeft thans nog geen klok, maar de kerkvoogdij heeft nu het initiatief genomen om gelden in te zamelen voor een uurwerk op de nieuwe toren. BAZAR VOOR JEUGDGEBOUW. Het jeugdgebouw der Geref. Kerk te Schoondijke, dat thans aan de Pr. Irenestraat wordt gebouwd, zal, wan neer het gereed gekomen is, in een behoefte blijken te voldoen. De jeugd heeft dan een lokaliteit, waarin zij zich kan ontwikkelen en ontspan nen. Voor de inrichting van het ge bouw zal op 20, 21 en 22 November a.s. een bazar worden gehouden in het gebouw van de voormalige cen trale noodwinkel. Waterlandkerkje AANLEG NIEUWE WEG. De werkzaamheden voor de aanleg van de nieuwe weg Waterlandkerkje IJzendijke zijn begonnen. Bij Tur key e is men reeds met een dragline bezig het grondwerk te verrichten. Wanneer het weer een beetje mee werkt, kan nog voor het invallen van de winter een groot deel van het grondwerk gereed zijn. Zaamslag WINKELWEEK. De winkeliersvereniging ZAVO te Zaamslag heeft in haar laatst gehou den vergadering besloten in de laat ste week van November en begin De cember een winkelweek te houden. Aan deze winkelweek zullen verbon den zijn een etalagewedstrijd en een bijzondere attractie voor het publiek. De plaatselijke VVV zal hieraan weer haar medewerking verlenen. Axel RAADSVERGADERING. Donderdagavond om zeven uur komt de raad der gemeente Axel in vergadering bijeen. Op de agenda staan voorstellen tot verlenging van een kasgeldlening en het aangaan van een lening groot f 170.000. AUTO RAAKTE VAN DE WEG. Een bestelwagen van de firma M. uit Hulst, raakte op de weg Axel- Hulst, nabij Kijkuit van de weg af. De wagen kwam in het langs de weg lopende kanaal terecht, dat ongeveer zes meter lager ligt. Eén der twee in zittenden liep een beenbreuk op, de andere "kwam er met lichte verwon dingen af. De oorzaak van dit, vrij goed afgelopen ongeval, is niet be kend. SCHIETEN Sluiskilse schutters succesvol in drielandenkamp In Abele (Frankrijk) werd de eerste wedstrijd gehouden van een drielandenkamp schieten tussen Frankrijk, België en Nederland, De Nederlandse deelnemers waren de heren J. Hemelsoet, C. Snoeys, A. Luijcks. H. Snoey6 en W. Faas van de Brugschutters uit Sluiskil. In het landenklassement eindigden zij als eerste met 44% punt, gevolgd door België met 43% punt en Frankrijk 34 punten. De Nederlanders legden zich voornamelijk toe op het schie ten van kleine vogels. De tweede ontmoeting zal in Desselgem (Bel gië) worden gehouden, waar Neder land zal moeten uitkomen met zes pelotons van vijf schutters. Ver wacht wordt, dat vele goede Zeeuwsch-Vlaamse schutters zullen worden afgevaardigd. De laatste wedstryd wordt door de Brugschut ters in Sluiskil georganiseerd. Dan zullen ook de prijzen worden uitge reikt. LANDBOUWVERENIGING VERGADERDE In hotel „Des Pays Bas" te Terneu zen vergaderde Woensdag onder voorzitterschap van de heer F. Dek ker-Dekker de coöperatieve land- bouwvereniging „Zeeuwsch-Vlaan- deren". Het voornaamste punt van bespreking vormde een statutenwijzi ging, welke tijdens een vorige verga dering niet in stemming kon worden gebracht, omdat het vereiste aantal leden niet aanwezig was. Ditmaal kon wel over de wijziging worden ge stemd; zij werd goedgekeurd. WIELRIJDER GEVALLEN Woensdagmiddag kwam op het Af rit van de Drjkstraat te Terneuzen de 49-jarige wielrijder S. H., waar- schynlijk tengevolge van slippen, te vallen. De man bleef met een bloe dende hoofdwonde bewusteloos lig gen. Een arts, die de eerst hulp verleen de, constateerde een hersenschudding en liet H. per ambulance-auto naar het ziekenhuis over brengen. WALCHEREN Middelburg DE RAAD VERGADERT. De gemeenteraad van Middelburg komt Dinsdag 4 November om 2 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt yoorstellen tot in diening van een bezwaarschrift tegen het ontwerp-Wegschap Walcheren, tot stichtmg van een zweminrichting, tot verkoop van terrein en gebouwen Gasfabriek aan de C.V. Wasserij Zee land, tot aanschaffing van een vloer kleed voor de raadzaal en tot aan vaarding van een aanbod der „Stich ting tribune sportterrein Middel burg". SUBSIDIE-AANVRAAG MILITAIR TEHUIS. Het hoofdbestuur van de Neder landse militaire bond „Pro Rege" heeft zich in een adres tot de ge meenteraad van Middelburg gewend met een verzoek om subsidie voor het Protestants Militair Tehuis in Mid delburg. Voorgesteld wordt dit adres in handen van B. en W. te stellen om prae-advies. AFSCHEID AAN DE AVONDSCHOOL VOOR N.O. In de Technische School te Middel burg werd afscheid genomen van de heer B. G.* Schermers als directeur van de Avondschool voor Nijverheids onderwijs in verband met zyn benoe ming tot directeur van de Technische School te Gorinchem en van de heer F. A. Rosendaal, die om gezondheids redenen ontslag had moeten aanvra gen als leraar aan de avondschool. Beide heren werden zeer hartelijk toegesproken door de heer J. W. Kö- geler namens de commissie van schooltoezicht en door de heer K. Boot namens de leraren. Als blijk van waardering werden geschenken aan geboden; voor de dames was er een bloemetje. De heer Kögeler richtte, evenals de scheidende directeur, even eens hartelijke woorden tot de heer P. L Verhage, die tijdelijk met de leiding van de school wordt belast. Tenslotte spraken de heren Schermers en Ro sendaal een dankwoord. -VASTSTELLING UITKERINGSVERORDENING B. en W. van Middelburg stellen de raad voor een regeling tot com pensatie van het werknemersaandeel in de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering vast te stellen. Deze compensatie geschiedt door toekenning van een byslag wel ke wordt vastgesteld op het bedrag, dat de belanghebbende aan premie voor de verzekering verschuldigd zou zijn, berekend naar het voor hem per 1 Juli 1952 geldende premiepercenta- TOT OUDERLING BENOEMD In plaats van de heer A. Heijboer is op voordracht van de plaatslijke afdeling der Vereniging van Vrijzin nig Hervormden de heer G. A. Romijn tot ouderling van de Ned. Hervorm de gemeente Middelburg benoemd. Vlissingen DIPLOMA-UITREIKING. Aan de geslaagde leérlingeh van het leerlingenstelsel van de Stichting Bedrijfsgroepen Metaal- en Electro- technïsche Industrie zullen a.s. Za terdagmiddag in het hoofdkantoor van de N.V. Kon. My. „De Schelde" de diploma's worden uitgereikt. AANRIJDING. Op de hoek HendrikstraatGrave- straat te Vlissingen kwamen Woens dagmiddag twee personenauto's met elkaar in botsing, doordat een dei- bestuurders geen voorrang verleende en mede door de gladheid van de weg. Er was lichte materiële schade, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Politierechter Middelburg MOSSELEN UIT ANDERMANS WATER. De Politierechter te Middelburg behandelde de volgende zaken: Schipper A. W. uit Philippine, die in dienst was van een oesterkweker uit Wemeldinge, had mosselen gevist van een perceel, dat een ander toe behoorde. Deze mosselen had hij te Wemeldinge verkocht aan de vishan delaar M. C. D. Tegen beiden eiste de Officier van Justitie 50 of 20 dagen, nl. tegen W. wegens diefstal en tegen D. wegens heling. W., die het hem ten laste gelegde toegaf, werd door de Politierechter veroor deeld tot 25 of 10 dagen. D., die verklaarde de mosselen wel te heb ben gekocht, maar niet wist dat zy van diefstal afkomstig waren, werd vrijgesproken. De loodgieter R. C. G. uit Vlissin gen had van een caféhouder te Bres- kens 50 geleend, onder het voor wendsel materiaal te moeten kopen voor zijn baas. Hij had het geld ech ter te eigen bate gebruikt en de café houder met de strop laten zitten. Verdachte werd bij verstek veroor deeld tot 2 weken gevangenisstraf. R. H. B., landbouwer te Biervliet, maakte Zondagmiddag 17 Augustus een tochtje met zijn auto en kwam by een bocht te slippen. Daarbij ram de hij een tegemoetkomende auto, die daardoor een lekke band en een in gedeukt spatbord opliep. B. gaf gas bij en liet zijn slachtoffer „in de kou" staan. Ter verdediging voerde hij aan, dat hy van de aanrijding niets ge merkt had. De rechter trok dit in twijfel en veroordeelde B. bij verstek tot 100 of 30 dagen. J. de K. en J. S. B., chauffeurs te Schoondijke, hadden zich te,verant woorden wegens valsheid in geschrif te. Zij waren deze zomer enige tijd werkloos geweest en ontvingen van de gemeente overbruggingssteun. Hoewel zij op hun aanvraagformulie ren hadden vermeld, 'dat zij zonder werk waren, verrichten zij verschil lende nachten per week chauffeurs diensten voor hun vroegere werkge ver. Zij kregen hiervoor weliswaar geen loon, maar wel een beloning, in de vorm van een toezegging, dat zij betaalde vacantie zouden krijgen, zo dra er weer slapte in het bedrijf zou komen. Door de formulieren niet naar waarheid in te vullen, hadden zy de gemeente Schoondijke benadeeld. Verdachten werden veroordeeld tot 40 of 20 dagen. Ook de chauffeur M. C. T. uit Breskens had zijn aanvraagformulier voor de overbruggingssteun onjuist ingevuld. Dit kwam hem te staan op 1 week gevangenisstraf. Marktberichten VEILING TERNEUZEN. 25 Oct.: Sla- 5.10—6. Bloemkool 8—35. Selderij 5. Peen 11. Kroten 10. Andijvie 5—12. Rode kool 5—8. Sav. kool 4—13. Witte kool 4—9. Peen 10—13. Prei 16—21. Knolselderij 3—6. Spruiten 4652. Toma ten 16—44. Uien 20. Appelen: Bramley Seedling 3—5. Cox Orange Pippin, keukenkwal. 35. Dubbele Bellefleur, keukenkwal. 9. Glorie vam Holland. keukenkwal. 15, huish. I 17, huish. grof 30.10. Lemoen-appel, keuken kwal. 12, Sterappels, fabrieks 7, huish. grof 19, huish. I 11.30. Zoete Campagner, fabrieks 13. Goudreinet, fabrieks 4, huis houd H 6—8, val 911. Golden Delicious, fabrieks 8, keukenkwal. 11, huishoud grof 15, huishoud I 16—23. Peren: Beurré Alex. Lucas, fabrieks 4, keukenkwal. 7. huish. I 13. Conference, fabrieks 16. Doyenné du Comice, fabrieks 17. Nouveau Poiteau, fabrieks 6. Saint Remy, keukenkwal 6. Zwijndr. Wijnpeer, huish. grof 13, huish. I 1011, huish. II 8. VISMIJN BRESKENS 29 Oct.: Export garnalen 474 kg 1.20 63. Handels garnalen 17 kg 60. Alles per kg. VEILING KAPELLE 29 Oct.: Export veiling: Appels: Goud- reinette AAA 26.60—33.20, A 22.10—30.15, BC 16.90—17, I gr. 20.15—20.63, I 15—15.20, II 7.50, K 10.90—11.50, fabr. 7.30—7.50, val 4.70. Jonathan A 35.20, BC 28, I gr. 30.50, I 19.10—21.30, II 6.90, K 16.20, fabr. 6.90, val 3.10. Cox Orange Pippin AAA 52.40, A 53.50, BC 46,10, I gr. 52,—, I 42.20. II 11, K 3030.20, fabr. 10.90—14.80. Ster appel A 21. BC 18.10, I gr. 18, I 13—13.80. II 3.60—3.70, K 9.40—9.80, fabr. 3—3.60. Princesse Noble I 18.90. H 8.20. Zure Bel lefleur I gr. 12.30, I 8.60. H 5, K 7.50, fabr. 4.50. Dubb. Bellefleur I gr. 10, I 7.40, II 4.90, K 5.40, fabr. 4.50. Bramley Seedling I gr. 7.10, I 6.10. Golden Deli cious I 17.40, H 7.30, K 14.90. Gron. Kroon I gr. 14, I 9.40, H 4.80, K 8, fabr. 4.70. Franse Reinette I gr. 10, I 8.70, K 8.60. Zoete Ermgaard I gr. 30.15, I 23.3023-90, H 10, K 15.90. Péren: Comtesse de Paris A 20.35, BC 19.50, I gr. 19.50, I 15.70 ,H 7.40, K 10.40— 10.50. Comtesse de Paris fabr. 3.90. Zw. Wijnpeer A 14.80—14.90, BC 10.25—10.60, I 9.60, II 4.90, K 7.—, fabr. 3.50. Beurré Alex. Lucas A 30.15, BC 30, I gr. 30, I 30, K 12.70. Nouveau Poiteau I gr. 8.40, I 6.10—6.30, II 3.80, K 5.40, fabr. 3.10. Jo- denpeer I gr. 7.10, I 7.30, H 3, K 3.60, fabr. 3. Emile d'Heijst I gr. 15.10, I 14.20 —14.30, H 7.40, K 13.20. Legipont K 13.30. Doyenné du Comice I gr. 45.90, I 47.20, K 38.90 Kleipeer I gr, 16, I 10.40, H 3.70. Gieser Wildeman I gr. 23.40, I 18.40, II 7.70, K 16.10. Pondspeer I gr. 9.10. I 9.40, n 7.20, K 7.20. Saint Remy I gr. 10.55, I 11.30. H 8.60—8.70. I 7.10, fabr. 5-5.20, alles per 100 kg. Verpakt fruit: Jonathan AAA 38—39, AA 36—37. 1 35. Goudrelnette AAAA 37. AAA 33—34, AA 32—34, A 2t>—27. Glorie van Holland A 32 B 26, C 22, aller per kg. Kleine veiling: Peren: Marg. Marillot 511. Wlntersuikerij 36%. Brederode 8—11. Conference 7—8%. Beurré Clair- geau 520. Appels: Present van Engeland 3—7%. Le Curee 37%. Zoete Hollaert 313. Zoete Campagne 20. Ellisons Orange 21. Glorie van Holland' 924. Court Pendu 3—7. Pomme de Orange 11—18. Hollandè- zoet 611, alles per kg. Diversen- Bramen 58. Druiven 46104. beiden per kg. Noten 1.90 per 100 stuks. Groenten: Andijvie 10—13. Uien 7%— 9. Witte kool 8—9. Boere kool 6. Spruit- kool 2240. Sav. kool 8%—13. Kroten 10. Koolrapen 2%5%, alles per kg. Bloem kool 8—37. Kropsla 3—4%, beiden per stuk. Polderbenoemingen Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot plaatsvervanger van ó'e dijkgraaf van: de Molenpolder (Nieuw- en Sint Joosland): S. P. Janse Snz. te Nieuw- en Sint Joosland; de Oud-Papeschorpolder: G. E. M. Govaert te Westdorpe; de Oran jepolder (W.): A. Crucq te Amemuiden; de Schorerpolder: J. Durinck te Nieuw en Sint Joosland; Rieden ca.: J.' Jansens te Koewacht; de Clasinapolder (W.): J. Bos te Arnemulden. de Houwerpolder (W.): J. Bos te Amemuiden; tot gezworene van: de Kapellepolder: P. de Kraker te Axel; de polder Bloois en Oud-Bommenede: Joh. van der Bijl J. Azn. te Zonnemaire; de Bultenpolders van Nisse: Joh. Vermue te Nisse; de Cal. Vlietepolder: J. C. van Maldegem te Wis- sekerke; het waterschap Poortvliet: J. C. Janse te Poortvliet; het waterschap Oud- en Nieuw-Noord-Beveland: P. van Dijke te Colijnsplaat; het waterschap Sint Maartensdijk: P. J. Nelisse te Sint Maar tensdijk; de Stadspolder: A. J. Priester te Kortgene; het waterschap Ooster- en Sirjansland: J. J. G. Brouwer te Ooster- land; het waterschap Oud-Vossemeer: B. J. van Westen te Tholen; het waterschap Zuid-Kats, Sint Anna en Spraks: L. Hutjs. sen te Terneuzen; het waterschap Nieuw- Bommenede: N. A. van Putte te Zonne maire; de Sehengepolder: J. Noteboom te 's-Heer Arendskerke; het waterschap Waarde; J. J. van Maldegem te Waarde; de Kanaalpol der: M. W. varr Dixboora te Philippine; de Vier-Bannen-van Duive- land: J. A. van Nieuwenhuijze te Nieu- werkerk; de Vier-Bannen-van-Duiveland C. J. van Westen te Zierikzee; de Deur- loopolder: J. van Dalen te Tholen; de Mariapolder: A. van der Maas Ezn. te Wissekerke; het waterschap Sint-Anna. land: N. M. Hage te Sint Annalaijd; de Karelpolder: J. Nagelkerke te Krabben- dijke; het waterschap Stavenisse: J. C. de Rooij te Stavenisse; d"e Anna-Maria- polder: E. A. L. van Meir te Ossendrecht; de Thoornpolder: A. van der Maas Ezn. te Wissekerke; het waterschap Sint Maartensdijk: G. D. Kloet te Sint Maar tensdijk; tot lid van het dijksbestuur van: de caL waterkering Willem-Annapolder: J. J. Lindenbergh te Wemeldinge; de cal. waterkering Vlietepolder: J. H. Filius te Wissekerke; de waterkering van de cal. Jonkvrouw-Annapolder: P. de Dreu te Kortgene; Weer een botsing op de „blauwe steentjes" Op de beruchte „blauwe steentjes' op de weg Terneuzen-Axel, ter hoog te van het „Zwaantje" te Terneuzen, deed zich Woensdagmiddag een bot sing voor tussen een vrachtauto, be stuurd door A. W. uit Axel, die een gemarkeerde uitstekende lading ver voerde, en een vrachtauto, bestuurd door H. B. uit Reewijk. B., die ach ter de wagen van N. reed, wilde deze passeren op het ogenblik dat een te genligger naderde. B. verminderde vaart, doch toen N. even daarna stop te, reed de auto van eerstgenoemde tengevolge van de gladheid van de weg op de uitstekende lading, een ijzeren balk, op de wagen van N. in. De door B. bestuurde vrachtauto liep daarbij aan de voorzijde aanzienlijke schade op. Badhuis voor Wolfaartsdijk Vrijdag a.s. zal het gemeentelijk badhuis te Wolfaartsdijk voor het pu bliek worden geopend. In verband hiermede zal op Vrijdag en Zaterdag a.s. de gelegenheid bestaan tot het nemen van een gratis bad. Het bad huis heeft zes douchecellen en een kuipbad. 50 JAAR GETROUWD Vrijdag 31 October zal het 50 jaar geleden zijn, dat het echtpaar M. Krijnsenv. cL Vliet te Kapelle in het huwelijk trad. 40—60 NORMAAL Gelijkmatige beoordeling der candidaten noodzakelijk in het belang van de verkeersveiligheid De directie van het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardlghelds- bewyzen heeft aan het A.N.P. een uiteenzetting gegeven over de afkeu- rings-percentages hy do afgifte van rijvaanlighehlKbewyzcn. Het landsge- mitidelde dient slechts om een algemene indruk to geven van het stijgen of dalen van het algemene peil der candidaten, aldus deze uiteenzetting. Na de invoering van de nieuwe wegenverkeerswet is o.m. gebleken, dat dit algemene percentage omhoog ging, terwyi het nu weer stabiel Is. Van veel groter belang voor het centraal-bureau Is echter het gemiddelde afkeu- ringspercenatge in een bepaalde kring. De werkwijze van het bureau Is n.l. zodanig, dat alle binnenkomende aan vragen voor een bepaalde kring (op- roepplaats) zonder enige selectie over de in deze kring werkende adviseurs worden verdeeld. Deze adviseurs krij gen dus zonder meer zowel candida ten, die voor de eerste maal verschij nen, als die. welke reeds eerder exa men hebben gedaan. De omstandighe den zijn voor in alle in deze kring werkende adviseurs precies gelijk. De adviseur werkt aan de hand van een instructie, welke hem verplicht alle tijdens het rijexamen geconstateerde fouten te noteren, waarbij de waarde, welke hij aan deze geconstateerde fouten moet toekennen, is voorge schreven. Vanzelfsprekend kunnen er procentuele verschillen zijn, doch het mag niet voorkomen dat, zo de gro te meerderheid van deze adviseurs in die kring komen tot afkeuringsper centages van bijv. 41, 43, 45, 46 of 48 een enkele adviseur in die kring zakt tot beneden de 30 en een andere adviseur in die kring tot soms 70 en zelfs daarboven stijgt. Immers in een dergelijk geval zou blijken dat de ene adviseur zijn eisen veel hoger stelt dan de andere ter wijl deze toch in feite ongeveer ge lijk moeten zyn. Het is de plicht van het Centraal Bureau in het belang van de ver keersveiligheid en de candidaten een onderzoek naar deze verschillen in te stellen en te trachten tot een meer gelijkmatige beoordeling in de betrok ken kring te komen, daar anders de weg zou worden geopend naar een subjectieve beoordeling. Op grond van een langjarige prac- tijlc, opgedaan door ervaren adviseurs met een gematigd en bezonken oor deel, alsmede van proeven genomen Waar zijn onze schepen Abbekerk 20 te Singapore. Aagtedijk 28 te New York. A In a ti 29 te Santos. Andijk 29 ie Bremen. Baarn 29 te Bremen. Breda 29 te Curasao. Daler dijk 29 te Seattle. Delft 29 te Talcahuano. Hermes 29 te Guanta. Hera 29 te CristobaL Lemsterkerk 29 te Bombay. Larenberg 29 te Bari. Maaskerk 28 te Port Amboin. Manoeran p. 29 Gibraltar n. A'dam. Modjokerto 29 v. Suez n. Java. Mellskerk 29 te Rotterdam. Oranjestad 29 te Cristobal. Overijsel 29 te Semarang. Ruys 29 te Manilla. Rotto 29 te Suez. Singkep p. 29 Pantellaria n. Java. Salawati 29 te Madras. Siberoet 29 le Malalang. Tjiwangi 29 te Hongkong. Teiresias 29 te Genua. Tabian 29 bij Maladiven. Tarakan 29 te Djakarta. TJibodas 28 te Semarang. De stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten plattelande zal zo spoedig mo gelijk in Ouwerkerk beginnen met een cursus in naaien en knippen. In de vacature van wijlen de heer S. P. Groenleer werd tot ouderling van de Ned. Herv. kerk te Kapelle gekozen de heer P. Oele. Mej. C.Hartog,vroeger te Haamste de, werd benoemd tot lerares in huis houdkunde en wasbehandeling aan de huishoudschool op het Rapenburg te Lei den. De heer J. F. van Dljke te Haamstede behaalde te Goes het diploma tuihbouw- vakónderwijzer-fruitteelt. De Lidmaten van de Nêd. Herv. Kerk te Scherpenlsse besloten gezamenlijk voor hun kerk gordijnen aan te schaffen. Een Aanleg fietspad aanbesteed Namens de minister van Verkeer en waterstaat besteedde de "hoofdinge nieur-directeur van de Rykswater- staat in de inspectie Zeeland Woens dag te Middelburg in het openbaar aan het maken van een rijwielpad van cementbeton op een gedeelte van de ryksweg no. 58 onder de gemeenten Steenbergen en St. Philipsland, tussen km 7,845 en km 15.990. Er werd als volgt ingeschreven J. M. Dekker, Brouwershaven, f 207,000; N. V. van Splunder, Rid derkerk, f192.000; Gebr. Knuist Goes f 191,000; J. Haringman. Goes, f 190,000; N.V. Noord-Nederlandse Wegenbouwmaatschappij, Harlingen, f 187,700; fa. W. van Vossen en Zn., St. Annaland, f 179,700; G. B. van Hoek, Delft, f 179,314; Aug. van Dyk- Petit, Bergen op Zoom. f 174.500; A. W. Wandel, Nieuwerkerk, f 172,500; N.V. Aannemingsbedryf W. Rasen- berg, Breda, f 167.000; J. Verwater en Co.. Made (N.B.), f 161.900; P van Oort en Zn., Raamsdonk, f 154.500; Enschedesche Bouw- en Betonmij., Enschede, f 152,500. Het werk zal la ter worden gegund. INGENIEURSEXAMEN. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde de heer D. J. van Ooijen uit Middelburg voor het exa men natuurkundig ingenieur. collecte voor dit doel leverde f 166,06 op en daar men slechts f 129 had te beta len. kan de rest nu nog worden gebruikt voor het aanschaffen van andere nuttige zaken. Ook in Ellemeet werd de collectebus weer aan de inwoners aangeboden. Een collecte voor het ere-fonds oud-verpleeg sters bracht f86,25 op en de actieve mu ziekvereniging ..Kunst na Arbeid" bracht voor de Zeeuwse collecte f 55.85 bij elkaar. Verder bereikte ons uit Ellemeet nog een minder prettig bericht Op de hoek van de Kuiersdamseweg en de Toontjes- weg werd namelijk de 71-jarige -C. v. d. N. aangereden door een auto. bestuurd door L. E. Uit Renesse. Gelukkig liep de bejaarde wandelaar echter geen ernstige verwondingen op. De te Heinkenszand gehouden inzame ling van goederen ten behoeve van „Kin- derzorg" te Middelburg leverde niet min der dan 2000 kg. aavdappelen. 250 kg. ap pelen en verschillende zakken uien en kool op. In Sint Jansteen zijn de jónge boerin nen bijeen gekomen om feestelijk het 5. jarig bestaan van hun bond te vieren. Het werd een feestavond, die bij allen 2eer in de smaak Viel. Na het bericht, dat burgemeester P. L. D. J. van Oeveren een oproep tot de in gezetenen van Axel heeft gericht om met nülde hand te geven voor de collecte on der het motto „Octobermaand, Zeeuwse maand" bereikten ons uit Axel nog enige meldingen van collecte-opbrengsten. Voor de Chr. U.L.O.-school werd door de leer lingen f 47.84 bijeen gebracht, een collecte voor Kerk en Wereld leverde f47,30 op en voor de classicale gezinszorg van de Ned. Herv. Kerk werd f 19620 bijeen ge collecteerd. In Axel blijkt grote belangstelling voor foto-kunst te bestaan. In „De Graan- beurs" zal een vergadering worden gehou den, waarin zal wordèh getracht een fo toclub op te richten. Dit zóu de eerste club met een dergelijke strekking In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn. Öndèr leiding van de heer A. Brévet werd te Axel met 16 leerlingen een cur sus van de arbeidersavondschool geopend. In een inleidend woord bracht de heer P. Hamelink, hoofd van de plaatselijke seho- londienst, dank aan B. en XV. voor het beschikbaar stellen van een lokaal. door leden van de directie en van de commissie van toezicht, is gebleken dat een afkeiuifigapercentage van 40 tot 60 onder de huidige omstan digheden aanvaardbaar is, aldus de uiteenzetting. Tot slot moge nog worden opge merkt dat artikel 109 van het We gen-verkeersreglement de mogelijk heid biedt van een afwyzing van het Centraal Bureau in beroep te gaan bij de minister van verkeer en water staat. In 1951 hebben 18 candidaten, die afgewezen waren door het bureau, het nodig geoordeeld in beroep te gaan, .waarbijdan door een onafhan kelijke deskundige het examen werd afgenomen. Van deze 18 candidaten werden er 13 afgewezen of 72 Over 1952 werden er van 7 aanvra gers, die in beroep gingen, 5 afgewe zen. De eindcijfers zyn nog niet be kend. Nieuws in een Notedop De 23 maanden oude Jimmy Parmen- ter uit Jacksonville (Florida), die volgens de verklaring van zijn moeder reeds si garen rookt, moet cöt op bevel van de rechtbank staken. 0 Minister Lieftinck heeft enige uren op Schiphol vertoeft op doorreis naar New York. „Turkije is bezig zich sterk te ont wikkelen", aldus verklaarde hij aan de verslaggevers. 0 De raad van de Friese beweging heeft weer een verklaring afgegeven, ditmaal bestemd voor de regering. Het ontbreken van een wettelijke status voor de Friese taal schept onbevredigende en ongewen ste verhoudingen. Daarom wordt een ernstig beroep op de regering gedaan de wettelijke status van het Fries op korte termijn te bevorderen. 0 Het „Museum van de Arbeid" te Am sterdam zal gesloten worden aangezien de efficiënte exploitatie niet meer moge lijk is. Intussen worden door het gemeen tebestuur van Amsterdam en enkele in dustriëlen pogingen gedaan om het mu seum te behouden. 0 De Nederlandse ambassadeur in Enge land. mr. D. U. Stikker, heeft in Bucking ham Palace zijn geloofsbrieven aan ko ningin Elizabeth aangeboden. 0 Het Nationale Comité van de Demo cratische Partij in de Verenigde Staten heeft in een verklaring van genetaal Eisenhower geëist, dat deze senator Ni xon, de republikeinse candidaat voor het vice-presidentschap, zal dwingen reke ning en verantwoording van zyn inkom sten te geven. 0 Vice-kanselier Franz Bluecher te Bonn heeft de berichten tegengesproken, dat de Westduitse regering van plan zou zijn de bevolking van de Saar te verzoeken by de aanstaande verkiezingen blanco te stemmen. De regering zou niets doen, dat de stemming zou beïnvloeden, aldus Bluecher. 0 Frankrijk is bereid met Saarland on derhandelingen te voeren over wijzigin gen in de economische overeenkomsten tussen beide landen. 0 Specialisten verbonden aan een zie kenhuis te Lima 'Peru) hebben mede gedeeld, dat zy met goed gevolg bij be paalde longoperaties gebruik maken van pingpong-ballen om de door het wegne men van aangetaste weefsels ontstane ruimten op te vullen. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN ONDERHOUDENDE .ART. 31 K.O. Beroepen te Oosterbeek-Wolfheze: H. D. van Herksen te Onnen. Aange nomen naar Bergen op Zoom-Rilland Bath: W. G. F. van Herwijncn, woon achtig te Vianen, voorheen te Rilland Bath. Aangenomen naar Mussel (tweede beroep): J. ten Hove te Ter neuzen. GEREFOR3IEERDE GEMEENTE Tweetal te Leiden: F. J. Dieleman te Yerseke en W. C. Lamain te Grand Rapide (U.S.A.). Nagekomen advertentio. Heden overleed, na een kortstondig lyden, onze geliefde Vader Groot- en Overgrootva der JACOB LAURUS DE JAGER Weduwnaar van DINA JOHANNA NIJSSEN, in do ouderdom van 90 jaar en 9 maanden. Uit aller naam- Axel: Mevr. Wed. E. H. BLOE DE JAGER Kapelle, J>9 Oct. 1952. Stationsstraat 43. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 31 October a.s des n.m. 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 15