OM HET GELUK VAN PETER KAPPIE EN DE LAATSTE ZEEROVER C LEZERS SCHRIJVEN HERFST, OOK VOOR DE DIEREN VEELZIJDIG PROGRAMMA VOOR DE ZEEUWSE DAMMERS MATROZEÏfSHAG DONDERDAG 30 OCTOBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 ALS DE BLADEREN VALLEN Van spitsmuizen, die treintjes maken en een hond, die een egel tot vriendje had. Herfst, bladverkleuringen, bladerval, paddestoelen, vogeltrek, ze horen by elkaar, zo sterk, dat we het seizoen niet kunnen noemen of minstens een van deze begrippen dringt zich aan ons op. Een schrijverspen heeft nauw de naam van het joargetyde voltooid, of een stroom van gedachten uit het brein van de schryver, wenst de hand te besturen, die de pen houdt. Bessen in allerlei vormen en tinten, vruch ten aan bomen en kruiden, wegkruipende insecten, elk van die ryke onder, werpen wenst in kronkelende inktslierten als boeiend verhaal van tussen de gewillige penpoten op het papier te versehynen. Tot de schryver zelf paal en perk stelt aan de naijver van zijn ideeën en het jongstgeborene de voor keur geeft. De zoogdieren worden nog als eens vergeten, de schraal met kleuren be deelde schepselen, te gewoon, te grie zelig of te verborgen levend om er veel aandacht aan te schenken, vooral als de Herfst zich aandient, ons met kleuren overgooit, ons met kou en re gen naar binnen jaagt of ons met weemoed aan lente en zomer doet te rugdenken. Dan is er plotseling zo'n kleine vingerwijzing, die aan het geheimzin nige leven der kleine zoogdieren her innert. Soms, als Zwerfmans in de avond een slootkant passeert, hoort hy daar een fyn, scherp gepiep, even scherp als het geluid, dat men kan voort brengen door een kurk langs een fles heen en weer te halen. Een geheimzinnig geluidje, waarop hij dikwijls is afgelopen, met als re sultaat stilte en geen enkele aanwy- zing, die hem ook maar iets wijzer maakte. Totop een zomeravond, door BAREND ZWERFMANS op de grens van schemering en nacht donker, het wrede „spel" van een kat hem de eigenaar van dit stemgeluid deed kennen. Die kat „speelde" met een muis, liep telkens zoekend rond tot ze het in doodsangst zettende diertje nader de, dat daarop gillend vluchtte en zo zijn vijand, die klaarblijkelijk het spoor bijster was, weer in zijn rich ting dreef. Het bleek een spitsmuis te zyn, een te weinig bekende insecteneter. Te weinig bekend, ja, maar niet bij de imker, die er niet van houdt, dat die liefhebbers van insecten zich te gen de winter gaan verbergen onder zijn kasten of zelfs daarbinnen onder de dekkleedjes van de bijenwoningen. Zo had er een nieuwe ontmoeting met deze diertjes plaats tijdens een bezoek aan een bijenhouder, die zijn bijen „inwinterde" en daartoe onder het „voeren" kleedjes verwyderde, ze weer op hun plaats terugbracht en zwaarder dekking bijplaatste. SPEELGOEDTREINTJE en paar srtelde hg Tijdens de vlucht van een schreeuwende spitsmuizen verl eens iets byzonders te hebben gezien. Van onder een kast verscheen een lange rij spitsmuizen, die zich aan elkaar vast hadden gebeten. De oude vooi'op en 'n hele sliert jongen er ach ter aan. Net een speelgoedtreintje met een veel te grote locomotief. Zwerfmans kon de imker meedelen, dat dit een gewone vluchtreactie is van een spitsmuis, die zich in gevaar ziet en zijn jongen in veiligheid tracht te brengen. Een merkwaardig ver schijnsel, waarvan we nog niet veel weten. Nu heeft een onzer lezers privé een mededeling geschreven, die wat meer licht werpt op die geheimzinnige han deling. een waarneming, zqals er maar te weinig worden doorgegeven, maar die vermoedelijk met vele zou den vermeerderen, wanneer belang stellende arbeiders of imkers daar eens een boekje over zouden willen opendoen. De heer Verwijs in St. Philipsland deed het en nu moet Zwerfmans' zo met herfstneigingen bezielde vulpen dat relaas maar eens opschrijven. Deze landarbeiderzag niet één, maar twee „treintjes". De oude spits muis met twee jongen achter zich en een locomotiefloos treintje, een „die sel" dus van vier jongen. Ze kwamen te voorschijn van onder een juist op te laden vlasschelf, en Verwijs vond daar in een nest nog één achterge bleven jong. Wel verre van primitieve „moord- instincten" tot te vieren bekeek de arbeider het gevalletje met aandacht, nam het éne jong op en zette dat bij het groepje van vier, met de gedach te, dat nu ook deze vijfde wel „hap pig" zou aansluiten. Dat trage jong deed evenwel geen enkele poging daartoe. Toen stuurde het „dieseltje zichzelf tot achter het trage jong. beet aan en dat zette de achterblijver er toe aan de „leiding" te aanvaarden. Een zeer frappant ge val, niet alleen voor de arbeider, de ze omkering van achterblijvertje tot aanvoerder van de troep. Verwijs vermaakte er zich mee de weghobbe- lende treintjes in een grote boog naar het nest terug te sturen, waarin ze zonder zich te hebben „gekoppeld" de een na de ander verdwenen, het trein tje van drie en de diesel van vijf wa gons. Een ander leuk geval werd Zwerf mans gemeld door een schooljongen. Dit betrof een merkwaardige vriend schap tussen een hond en een egel. Hoe het allemaal is begonnen weet niemand, maar de hond maakte er een „gewoonte" van. Hij drong binnen in een heg, ging daar wat zit ten janken enop dat geluid kwam een egel te voorschijn. Zo gauw die zich vertoonde liep de hond er op af en begon er mee te spelen. Tot ze genoeg van elkaar hadden 'en uit elk- Duizenden bosbranden in de Verenigde Staten Duizenden branden in bos en struik gewas hebben honderden vierkante kilometers over de helft van de Ver. Staten geteisterd. In de betrokken ge bieden heerst droogte, tengevolge van gebrek aan regen. In de naaste toekomst wordt geen regen verwacht, die de duizenden bos bouwers, soldaten, boeren en school kinderen in hun strijd tegen het vuur zou kunnen helpen. De bewoners van de staat Arkansas kregen de waarschuwing: „Men heeft de bosbranden niet meer onder con trole. Uw huizen, uw steden en zelfs uw leven is in gevaar". Een houtvester in Missouri verklaar de, dat de toestand ernstiger is dan in de laatste achttien jaar het geval is geweest. aar gingen. Een ongeloof lijk verhaal, maar juist iets te ongelooflijk om hef naar het rijk van de fabeltjes te ver wijzen. Enook anderen hadden het gezien. Nu is de herfst gevorderd. De spits muizen kruipen weg en de egels zoe ken hun winterschuïlplaatsen op. De bladeren vuren, de Dessen glanzen en vuren tegelijk, de paddestoelen veranderen de bospaden in een sprook- jestuin. Dat alles dringt zich aan ons op ook zonder een willige pen, die het beschrijft. Maar die kleine, grauwe gecamoufleerde' zoogdieren verdwij nen zonder enige opdringerigheid ge heel uit ons gezichtsveld. Dat mag niet. zy horen er ook bij. Nog dit jaar ontwerp kampeerwet Nog voor het einde van dit jaar zal het ontwerp voor de kampeerwet ge reed zijn. De laatste besprekingen door belanghebbende organisaties, zo als A.N.W.B., A.N.V.V., jeugdherberg instanties e.d. met ambtenaren van het departement van binnenlandse zaken zullen zeer binnenkort gehouden wor den. Incassobureau in het gelijk gesteld AMSTERDAMSE GROOTHANDEL GEBONDEN AAN VOORWAARDEN. Een electro-technische groothandel in Amsterdam had bij een incasso-, informatie- en adviesbureau te Alme lo een abonnement gesloten voor het innen van kwade posten. Nadat de groothandel met in achtneming van een opzeggingstermijn had opgezegd, staakte de incassofirma terstond haar pogingen om de dubieuze posten verder te innen. Zij behield de jaar lijkse premie en bracht de groothan del 10 pet. incasso provisie in reke ning, ook over de niet geïncasseerde vorderingen. De groothandel ging daarmede niet accoord en voerde aan, dat hem de bijzonderheden van de abonnements- voorwaarden, welke waren gedepo neerd ter griffie van het kantonge recht en van de rechtbank te Alme lo, onbekend waren en dat die voor waarden in strijd waren met de open bare orde en de goede zeden. Het in cassobureau legde echter een door de groothandel getekende gedrukte in- tekenkaart over, waarin deze ver klaard had alle voorwaarden van het incassobureau te kennen. De kantonrechter te Almelo was van oordeel, dat de groothandel ge bonden is aan de door hem geteken de intekenkaart en dat een der voor waarden de incassofirma inderdaad het recht gaf bij opzegging van het abonnement te handelen, zoals zij deed. ZEEUWSE DAMRUBRIEK Zes-en-veertig deelnemers, waarbij een meisje, in de voorwedstryden De Zeeuwse dammers hebben dit winterseizoen wederom een aantrekke lijk en veelzijdig programma voor de boeg. In de clubcompetitie zal Vlissin- gen de kleuren in de hoofdklasse moeten verdedigen; het tweede tiental van deze vereniging (1951 was voor de VUsslngers een wel zeer succesvol seizoen) staat voor dezelfde taak In de eerste klasse, tenvyi Goes II het kampioenschap van de tweede klasse heeft verwisseld voor een plaatsje by de eerste klassers. Bij de persooniyke wedstrijden gaat de belangstelling voorlopig nog uit naar de voorrondes, welke de in begin 1953 te spelen finales voorafgaan. Ook hier wordt in drie klassen gespeeld, Je weten hoofd-, eerste- en jeugdklasse. Programma hoofdklasse: 8 Nov. D.O. S. (Bergen op Zoom)—Middelburg; 10 Nov. SouburgVlissingen; 12 Nov. Aagtekerke—Goes; 19 Nov. Souburg— D.O.S., GoesMiddelburg en Aagte kerkeD.I.D. (Goes); 3 Dec. Middel burgVlissingen; 10 Dec. GoesD.I.D. en AagtekerkeSouburg; 17 Dec. D.I. D.—Vlissingen en Goes—Souburg: 20 Dec. Aagtekerke—D.O.S.; 29 Dec. Sou burg—Middelburg; 5 Jan. Vlissingen— Goes; 14 Jan. D.I.D.Souburg; 17 Jan. MiddelburgAagtekerke; 28 Jan. D.I. D.D.O.S. 2 Febr. Vlissingen—Aagte kerke; 4 Febr. D.O.S.Goes; 9 Febr. MiddelburgD.I.D.; 16 Febr. D.O.S. Vlissingen. VAN ROSSEM S FEUILLETON KITTY LESSELS 50 En al die tijd wist zij, dat zij vocht tegen haar teleurstelling. Zij dwong zichzelf om aan Philip in Londen te denken. Zij zette er een denkbeeldige avond met hem voor in de plaats, maar wat voor een soort vergoeding- was dat voor de verloren gegane uren van het schitterende „van avond" in Panama? Met een bus naar Londen's buitenwijken, een heel eind lopen op harde, stoffige wegen; een wandeling zonder doel, alleen om je voeten moe te maken. Voorbij gaand aan hotel en cafeetjes langs de weg, waar andere mensen hun au to's parkeerden en 't lachen van mensen klonk en door je heen ging als een zwaard. Dan omdraaien en teruglopen naar 't eindpunt van de bus, terwijl Philip over zichzelf en zijn uitgestippelde toekomst praatte. Hij gaf niets om films of toneelstuk ken of om iets, waarin hy slechts toeschouwer kon zijn. En soms, in de tijd toen zy nog ih 't ziekenhuis werkte, wanneer zij een fortuin ge geven zou hebben voor een rustig uurtje in een bioscoop, was 't zijn wens waar hy strak aan vast hield om die onvermijdelijke wan deling te maken, terwijl hij niet scheen te beseffen, dat zij op was van moeheid. De saaie, vervelende, onbewogen eentonigheid van die avondeen met Philip. Die, nu reeds vergeten, avon den die de langdurige, langzame in leiding waren geweest van de ver loving, waar zij uiteindelijk in ge raakt was. Hy was een gewoonte ge worden, niet een ondervinding; een gebruik, niet een roman. Hij bete kende niets dat leek op een verruk king; hij was flegmatiek en aanma tigend, er waren geen lichtende mo menten van gepassioneerde onstui migheid in hun verhouding geweest. Hy had haar zijn goedkeuring en zyn afkeuring bekend gemaakt en had vernacht, dat zij zich daarna voegen zou. Hij had beslag gelegd op haar vrije tijd, haar belastende met zijn nukken en zijn egoïsme, totdat het op 't laatst een verplichting werd om de bindende belofte tot een hu welijk af te leggen. Philip Mallard, vlakbij gedurende hun oppervlakige verloving, was ie mand die zij nooit duidelijk had kun nen zien. Philip Mallard op deze af stand, bezien van over de Atlan tische Oceaan en na de betovering van een uur in een zonbeschenen binnenplaats, was heel duidelijk. Een man die verwachtte dat zij haar per soonlijkheid zou laten varen, dat zy zichzelf zou wegcijferen, haar per soonlijke vrijheid opgeven, naar hem zou luisteren, hem zou toejuichen en hem in alles zijn zin geven. Een man die hun verloving een veeleisende in spanning voor haar had gemaakt. En voor wie zjj nu, onvermijdelijk en als reactie, slechts een gevoel van vrij wording en ontvluchting voelde. Zij ging naar 't raam toe, stond te kijken naar 't vijvertje met de geslo ten lelies, 't Roken van een sigaret aldaar met Bryce was als een ander leven geweest en vol van emotioneel avontuur. De lange maanden van haar verloving waren niet meer ge weest dan een koude, vormloze kleur loze sleur. En haar gemoed, dat ner gens bang voor was. wist dat de „sleur" die Philip geworden was, tot puin geworden en in elkaar gevallen was in 't binnenste van haar hart, dat zij nooit aan hem gegeven had. En haar verstijfde instincten en begrip pen en gevoelens waren ontdooid door de menselijke warmte van Bryce Gar- ron, door zyn geestelijk vuur. De gong voor 't diner onderbrak haar gedachten; zy deed haar witte avondjas liit en ging naar de eetka mer. En Patricia Garron, zonder Be atrice om haar te bedwingen, was een charmante gastvrouw. Lynne aan vaardde dit met dankbare ironie en haar hart. dat tot nieuw leven geko men was en dat treurde om de verlo ren avond met Bryce. Later op de avond zat zij in de pa tio een reusachtige zwarte bloem voor haar avondjas te maken, uit een lapje van zwarte zij uit de lappeudoos van mevrouw Garron. HOOFDSTUK V. Óp Bryce Garron, wiens romanti sche plannetjes in de war waren ge stuurd en wiens stemming bedorven was, maakte de woning der Penda's in de Ancon Suburb vanavond een somberder indruk dan ooit. Terwyl hij Beatrice's rolstoel de op rijlaan opreed en de wagensporen handig ontweek, keek hy naar die vergane voorgevel, die uit een wilder nis van tropische plantengroei op rees, en 't deed hem denken aan een vermoeide oude man, die eens kaars recht en knap geweest was. Een oude man met een tandeloze mond en opgezette aderen en bijziende ogen een oude man in lompen. Rockley, dat in de goede dagen 't indrukwekkende huis van een Pana mese magnaat was geweest, was nu slechts een armoedige woning. De Penda's konden zich niet de weelde van 't regiment bedienden veroorlo ven, dat nodig was voor 't onderhoud en beide, huis en park, waren hard achteruit gegaan. De tuinen, eens een onvergelijkelijk paradijs, maakten een jammerlijke indruk, 't Huis had verweerde muren, gebarsten pilaren en rottend houtwerk. Maar 't was een reusachtig huis met een roemrijk ver leden en de Penda's hadden behoefte aan een indrukwekkende achter grond, net als andere mensen behoef- ;e hebben aan frisse lucht, zelfs als zij terwille daarvan hadden moeten omkomen. In de eens beroemde en nu zeer ver bleekte bl auw-en-gouden salon, waar schitterende ontvangsten gehouden waren en waar nu slechts een sfeer van vergane mooidoenerij hing, lag mevrouw Penda in de diepte van een verkleurde goud brocaten armstoel, onder haar voeten een versleten blauw vloerkleed. (Wordt vervolgd). KERKNIEUWS •DS. D. POL TE UTRECHT 75 JAAR. Vrijdag 30 October a.s. hoopt ds. D. Pol. emeritus predikant van de Gere formeerde Kerk van Rïjsoord en thans wonende te Utrecht, zijn 75ste verjaar dag te vieren. Ds. Pol werd 30 October 1877 te Kampen geboren. Nadat candidaat Pol in Februari 1901 door de classis Zwol le was beroepbaar gesteld, verbond hij zich 19 Mei van datzelfde jaar (1901), na vooraf te zijn bevestigd door wij len ds. S. Sleeswijk van Rijsoord, aan zijn eerste gemeente, de Gereformeer de Kerk van 's-Heerjansdam. 16 Juni 1907 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Vlissingen. Daarna stond ds. Pol nog In Boskoop en in Rijsoord. Deze, zijn vierde en laatste, gemeente diende de jubilaris tot 11 October 1942, toen hem na 41 volbrachte dienstjaren emeritaat werd verleend. Daarna was ds. Pol nog van 13 December 1942 tot 25 December 1944 werkzaam als hulp prediker te Renswoude. De regering beloonde de verdiensten van ds. Pol door hem in 1933 te be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. DS. PONSTEEN. Ds. Ponsteen te Wolf aartsdijk heeft bekend gemaakt, dat de berichten, als zou hij één jaar lang legerpredikant worden, voorbarig zijn. Rusland en Wij Om het belang van de zaak die U zo gedecideerd aan de orde hebt ge steld, waar ik blij om ben, wil ik graag nogmaals een „schrijvende le zer" zijn als U het goed vindt. Nadat in uw blad er een vrij scher pe gedachtenwisseling plaats had (die ook wel eens kleinzerig was) over: „Ds. Van Dalen", en nadat U eigen re dactioneel standpunt ten aanzien van: „Rusland" hebt uiteengezet, zou ik graag willen wijzen op de even on mogelijke als noodzakelijke plicht van ieder staatsburger om zich zoveel mo gelijk een eigen, persoonlijke „onaf hankelijke" mening te vormen, door van allerlei publicaties kennis te ne men, pro èn contra. 16. Kappie ging met vreemde bewegingen, in tussen piepende geluiden makend, op het opper hoofd af, maar deze toonde niet de minste angst. Integendeel, toen Kappie vlak bij hem was gekomen, stak hij zijn handen uit en tilde heel kalm de duikershelm van Kappie's hoofd af. „Dat is ja het top punt!" riep Kappie ver ontwaardigd. „Blijf van me af, kerel! Ik kom toch ook niet aan jou! Vertel me liever, waar je mijn stuurman hebt gelaten!" Het opper hoofd schreeuwde enige onverstaanbare keel klanken, waarop er weer uit alle hutten negers te voorschijn kwamen. „Nu durven jullie wel, hè?" riep Kappie boos. gitaar jullie hoeven niet te denken, dat ik bang voor jullie ben!" Het opperhoofd maakte gebaren met zijn hand en beduidde op die manier, dat de negers bü hem moesten komen. Kappie was nu wel niet bang, maar het zag er toch niet al te best voor hem uit! En in dit verband 2011 ik willen vra gen, wie de moed hielt te lezen: „So cialisme in het zesde deel der wereld", van Hewlett Johnson. Dit boek verdient m.i. ernstig ge lezen en erkend of bestreden te wor den. (Het is zoals je dat noemt, „weer eens iets anders"). In elk geval is het m.i. van te groot formaat om dood te zwijgen. Axel. Ds. P. J. PENNINGS. Ontsierende reclame Als men tegenwoordig in Middel burg bouwen wil, moet het ontwerp voldoen aan alle mogelijke schoon- heidseisen. Schildert men in de bin nenstad zijn pand op in een kleur, die de gemeente, of de schoonheids commissie niet zint. dan moet men opnieuw schilderen. Ontsierende re clame wordt niet geduld. Maar in het hart van de stad, midden in het „plantsoentje met vy- vertje" op de hoek van de Segeer- straat, plaatst een Middelburgse fa briek een enorm en foei-lelyk bord, waarop' zij vrouwelijk personeel vraagt. Vindt de gemeente dit reusachtige bord soms mooi? Als B. en W. de fabrieksdirectie er eens op wezen, dat het stadsbeeld daar totaal bedorven wordt en dat het beter is, dat deze fabriek perso neel zoekt op dezelfde manier, waar op ook andere fabrikanten en mid denstanders dat doen? Of krijgt iedereen het recht om zulke lelijke borden in de stad te plaatsen BINNENSTADBEWONERS I11 1952 zijn tot dusver 172 Duitse oor logsmisdadigers vrijgelaten in Duitsland. Door de geallieerden worden thans nog 548 oorlogsmisdadigers vastgehouden. Eerste klasse: 5 Nov. D.I.D. II—Vlis singen II en Goes II—Middelburg II; 12 Nov. KapelleD.I.D. II; 19 Nov. KapelleVlissingen II; 24 Nov. Vlis singen HMiddelburg II; 28 Nov. Goes IIKapelle; 1 Dec. Middelburg II Kapelle en Vlissingen IIGoes H; 3 Dec. D.I.D. II—Goes II; 5 Jan. Middel burg IID.I.D. II; 7 Jan. Kapelle— Goes II; 14 Jan. Goes IIVlissingen II en KapelleMiddelburg II; 19 Jan. Middelburg IIVlissingen II; 21 Jan. Goes II—D.I.D. II: 26 Jan. Vlissingen nD.I.D. II en Middelburg IIGoes II; 9 Febr. D.I.D. IIMiddelburg II en Vlissingen IIKapelle; 18 Febr. D.LD. II—Kapelle. Tweede klasse (afdeling Walcheren): 3 Nov. Souburg HArnemuïden; 4 Nov. Sint LaurensAagtekerke II; 10 Nov. ArnemuidenSint Laurens; 12 Nov. LammerenburgSouburg II; 25 Nov. Sint Laurens—Lammerenburg: 26 Nov. Aagtekerke IIArnemuiden; 8 Dec. ArnemuidenLammerenburg: 10 Dec. Aagtekerke HSouburg1 H; 15 Dec. Souburg IISint Laurens; 17 Dec. LammerenburgAagtekerke IX; 5 Jan. ArnemuidenSouburg II; 7 Jan. Aag tekerke nSint Laurens: 12 Jan. Sou burg IILammerenburg; 13 Jan. Sint LaurensArnemuiden; 19 Jan. Arne muidenAgtekerke II; 21 Jan. Lam merenburgSint Laurens; 28 Jan. Aagtekerke IILammerenburg; 2 Febr. Souburg IIAagtekerke II; 10 Febr. Sint LaurensSouburg II; 11 Febr. LammerenburgArnemuiden. Tweede klasse (afdeling Beveland): 15 Nov. Ren esseVlissingen III; 19 Nov. 's-GravenpolderD.O.S. II; 29 Nov. Kapelle n—Renesse; 10 Dec. Ka pelle IID.I.D. III; 13 Dec. 's-Graven polder—Renesse; 17 Dec. D.I.D. III Vlissingen III; 19 Dec. 's-Gravenpolder Kapelle II: 5 Jan. Vlissingen III 's-Gravenpolder; 14 Jan. Kapelle II— Vlissingen III; 17 Jan. RenesseD.LD. IH; 28 Jan. D.I.D. III—D.O.S. Tl; (in onderling overleg) D.O.S. IIRenesse; 4 Febr. D.I.D. III—'s-Gravenpolder en D.O.S. H—Kapelle H: 16 Febr. Vlis singen IIID.O.S. n. PERSOONLIJKE WEDSTRIJDEN. De hoofdklasse speelt te Middelburg op 1, 3, 8, 15. 22 en 29 November, 13 en 22 December. Te Goes op 1, 8, 15 en 30 November, 20 December. Te Vlissingen op 10, 17 en 23 November, 14 December. De spelers zijn: D. Trieller, Dom burg; P. Maas en W. Heydra, Vlis singen; Iz. Porrey, Nieuwvliet; Ch. Beeke, 's-Hcer Hendrikskinderen; E. A. Schuitema en J. Bisschop, Goes en D. Davidse, Arnemuiden. De eerste klassers zijn: L Vinke en W. Koole. Koudekerke; H. Overtveld en J. v. d. Berge. Middelburg: L. Da vidse. Sint Laurens; J. den Hollander, Aagtekerke; P. van Belzen, Vlissin gen; P. Vader en P. Coppoolse. Kle- verskerke; W. Krijger, J. Schot, L. Back, A. Mijnsbergen, Ph. Haverhoek, H. van Benthem en M. P. Breel, Goes; P. van Boven, Lewedorp: A. v. d. Schraaf, Kapelle; A. van Overbeeke, 's-Gravenpolder; J. C. v. d. Hage- Nisse en C. J. Hollestelle, Kortgene. In de jeugdafdeling tenslotte zullen uitkomen: A. de Buck, A. Brasser, J. Koppejan, Koudekerke: C. van Rijswijk, Sou- burg; W. Vogel, A. Geldof en H. Mes, Middelburg en Marietje Kasse, Kle- verskerke; J, Sinke. Yerseke; W. Va der, Krabbendijke: A. Robbe, J. Klui ver en G. Blom, 's-Gravenpolder; G. Gorne en P. Bruggeman, Goes; P. La- main, Kloetinge en Iz. op 't Hof, Ka pelle. Wegens de grote deelname in deze klassen wordt in twee maal twee groe pen gespeeld. Met belangstelling zullen de ver richtingen van de enige vrouwelijke deelneemster, Marietje Kasse, gevolgd worden. Zal zij 45 mannen te erg blijken? „Centrum paardenbelangen" Dezer dagen kwam de „werkgroep paardengebruik" van het centrum „paardenbelangen" in eerste vergade ring bijeen. De werkgroep besloot het bestuur van de stichting voor de landbouw aan te bevelen bij de door de regionale organen van die stichting te houden werktuigen-demonstraties plaats te doen inruimen aan de paardentractie. De werkgroep was van oordeel dat het houden van behendigheidswedstry den met aangespannen paarden daartoe zeer bevorderlijk zijn. De werkgroep was van mening, dat aan de eigenaar van het paard moet worden overgelaten te beoordelen of het. ter bescherming van de openbare veiligheid onder bepaalde omstandig heden, noodzakelijk is zijn paard al dan niet van oogkleppen te voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11