NIEUWS UIT ZEELAND Zijpe Sport en wedstrijden Zioin WISSEL BEVELANDEN ZUID-BEVELAND WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COUhANT Jacht aan de ketting gelegd te Bergen op Zoom BESLAG OP BUITENHUIS TE GOES. Door de dienst voor Invoerrechten en Accijnzen uit Goes werd in de jacht haven te Bergen op Zoom een jachtje aan de ketting gelegd, dat oorspronke lijk had toebehoord aan J. D. uit Es sen. Een Bergenaar had door tussen komst van een familielid van D., ze kere A. W. uit Roosendaal, het jacht gekocht en voor het door deze trans actie verkregen geld had D. een bui tenhuis gekocht in de buurt van Goes. Toen de ambtenaren van L en A. naar deze kwestie een onderzoek instelden, bleek dat men hier te doen had met een ernstige deviezenovertreding. Te gen alle betrokkenen werd dan ook proces-verbaal opgemaakt. Ook op het buitenhuis bij Goes werd beslag ge- OSIRISGRAAN IN ZEELAND GEZAAID Naar aanleiding van een enige tijd geleden in onze krant gepubliceerd ar tikel over het Osirisgraan op de Ve- luwe, deelt men ons mede, dat ook in Zeeland Osiristarwe gezaaid werd. De oppervlakte hiervan is echter uiterst klein en de opbrengst is laag. Dit jaar zullen enkele assistenten van de rijks- landbouwconsulenten deze tarwe uit zaaien in een perceel normale winter tarwe, doch economische waarde heeft deze plant niet, omdat het productie vermogen te laag is. Bovendien zijn de korrels erg fijn. MUTATIE PERSONEEL RIJKSWATERSTAAT Met ingang van 1 November is de heer W. Kombrink benoemd tot kan- tonnier-C van de Rijkswaterstaat in vaste dienst, met standplaats Veere. RAAD KRUININGEN Gymnastieklokaal voor bijzondere school te duur RAADSLEDEN GESCHROKKEN VAN HET BEDRAG De gemeenteraad van Kruiningen kwam Dinsdagavond in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester M. Vogelaar. Af wezig was wethouder P. H. A. Pol derman (WDj. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot overdracht van 4 wo ningwetwoningen aan de vereniging tot verbetering van dè volkshuisves ting in de gemeente Kruiningen. Vervolgens kwam in bespreking een voorstel van B. en W. om krach tens art. 72 der l.o. wet 1920 de beno digde gelden uit de gemeentekas be schikbaar te stellen voor de stichting van een gymnastieklokaal bij de bij zondere school te Kruiningen. De stichtingskosten van het gymnastiek lokaal worden geraamd op 60.000. De heer Witte (vrije lijst) was van mening, dat het schoolbestuur met eén dergelijk verzoek de normen heeft overschreden. Wel heeft ook de open bare school een gymnastieklokaal, maar dit wordt ook voor vele andere doeleinden gebruikt. De heer B.-P. Burkunk (PvdA) vroeg zich af waar het heen moet, in dien alle bijzondere scholen zulk een lokaal gaan aanvragen. Hij is van oordeel, dat het schoolbestuur for meel wél recht heeft op de medewer king van. de raad maar moreel niét. De heer E. A. E. M. Suij (KVP) zag zich als principieel voorstander van het bijzonder onderwijs in een moeilijk parket geplaatst. Hij zou het als schoolbestuur niet durven vra gen; voor zulk een bedrag bouwt men bijna een hele school. De heer J. Griep (WD) informeer de of naar andere mogelijkheden wa ren uitgezien om gymnastiekonder wijs te geven. Hij dacht aan gebruik making van het lokaal der openbare school. De heer W. J. Pouwer (CH) was ook geschrokken van het hoge be drag. De heer D. M. de Bruin (AR) had vernomen, dat het lokaal van de openbare school reeds overbelast was. Hoewel persoonlijk niet van de hoge noodzakelijkheid overtuigd, was hij van oordeel, dat de bijzondere school wel verplicht was een aanvraag in te dienen, omdat het vak lichamelijke oefening nu eenmaal verplicht is ge steld en de mogelijkheid om in het gebouw van de bijzondere school dit onderwijs te geven, niet aanwezig is. De heer A. Lokerse (SGP) vond het onverantwoord zo een uitgaaf voor dit doel te doen. Wethouder C. van Iwaarden (CH) gaf als voorzitter van het schoolbe stuur toelichting op het verzoek. Reeds geruime tijd heeft men 4 lo kalen waarvan 3 in gebruik voor het gewone onderwijs, zodat men zich kon behelpen met het vierde lokaal. Thans zijn alle lokalen in gebruik, zo dat deze oplossing niet langer moge lij is. Het gymnastiekonderwijs is nu eenmaal wettelijk voorgeschreven, zo dat de aanvrage wel moest worden gedaan. Ook hij was van het bedrag geschrokken. Nu hij het standpunt van de raadsleden had vernomen, achtte hij het raadzaam, zulks in overleg met de voorzitter het voor stel terug te nemen ter nadere be spreking met het schoolbestuur. Een voorstel om gelden beschik baar te stellen voor de R.K. bijzonde re school had een beter onthaaL Dit ging dan ook slechts over de aan schaffing van 16 nieuwe schoolban ken, nieuwe gordijnen en een fietsen stalling tot een bedrag van 841.35. Over het voorstel tot aankoop van bouwgrond voor de stichting van wo ningen ten behoeve van personeel van de scheepswerf „Zeeland" voerden verscheidene leden het woord. De heer J. Witte bevreemdde het, dat geen advies van het prijzenbureau aanwezig was, waarop de voorzitter antwoordde, dat het prijzenbureau zich niet meer vooraf daarover uit spreekt. De prijs voor een gedeelte van de boomgaard van de heer J. Hoogstrate te Hansweert voor 4.68 per ca oordeelde hij veel te hoog. Ook de grond van de heer Suij voor 1.75 per ca is naar zjjn mening te hoog gewaardeerd. Voorheen betaalde men slechts prijzen van 0.80 tot 1. per ca. De heer de Bruin wees er op, dat FILMS IN ZEELAND Werk van Teizlaff Het speelhol (Gambling House), een Amerikaanse film van Ted Tetzlaff. Tetzlaff, die de uitstekende thriller „The Window" op zijn naam heeft staan, is ook de vervaardiger van de ze heel wat minder opmerkelijke gangsterhistorie. Victor Mature stelt hierin een beroepsspeler voor, die door een lieftallige jongedame in de persoon van Terry Moore op de rech te weg wordt ge'holpen en de leden van de bende, waarvan hij zelf ook deel uimaakte, leert inzien, dat hun leider een door William Bendix gespeelde schurk zijn mannen mis bruikt. Grand-theater, Goes. de waarde van een boomgaard ge schat zal zijn naar de opbrengst van de laatste jaren". De betrokken fruitkweker is zwaar gedupeerd door het verlies van een gedeelte van zijn bedrijf. Hij vond de prijs dan ook alleszins billijk. De heer R. F. M. Rammeloo (KVP) schaarde zich volkomen aan de zijde van de heer de Bruin. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met de stem van de heer Witte tegen. Verder werd besloten bedragen van ten hoogste f 38.066,97 en f 353.258,23 beschikbaar te stellen ten behoeve van grondkosten en bouwkosten voor de te bouwen 40 woningen, en een bij drage van het rijk aan te vragen ter voorziening in de exploitatiekosten van deze woningen. Desgevraagd deelde de voorzitter mede, dat-de hu ren f 6.25 en f 6.50 zullen bedragen, hetgeen de meeste leden te hoog acht ten voor gewone arbeiders van een scheepswerf. Alleen de heer Witte stemde tegen dit voorstel. Hij achtte de te hoge huren een onoverkomenlijk bezwaar. Goes JAARVERGADERING SOLEXCLUB De Solexclub „De Bromvlieg" te Goes hield de algemene jaarvergade ring. Tijdens deze vergadering werden een motortechnisch- en een verkeers technisch examen afgenomen. Deze vormden het slot van de wedstrijden voor het clubkampioenschap 1952. De wisselbeker werd gewonnen door de heer L. Vuijk te Goes. Tweede, derde en vierde werden respectievelijk de heren M. Dalebout te Goes, J. J. Boo ne te Hoedekenskerke en P. B. Kra mer te Goes. Zij ontvingen een me daille. NIEUW BESTUUR 1NTER-SCALDES Tijdens een algemene ledenverga dering van de M.A.C. Inter-Scaldes te Goes, werd een nieuw bestuur ge kozen, dat er als volgt uitziet: Voor zitter A. W. Levering; secretaris A. Heijnsdijk; penningmeester P. A. 1. Schrijver; alg. adjunct J. Weststrate; S. Boone, J. v. d. Broek en W. v. d. Broek. Zaterdagavond wordt in hotel Tivoli te Goes de verkeersproef voor het kampioenschap van de M.A.C. Inter- Scaldes gehouden. ZORG VOOR INDISCHE GEREPATRIEERDEN De Indische Nederlanders hebben nog steeds te kampen met allerlei moeilijkheden. Teneinde tegemoet te komen aan deze zorgen en bovendien zoveel mogelijk alle krachten te be nutten, is een Centraal comité van kerkelijke en particulier initiatief voor de sociale zorg voor Indische ge- repatrieerden, afgekort C.C.K.P., ge vormd. In dit landelijk comité wer ken alle mogelijke richtngen en stro mingen samen. Gelukkig i3 deze sa menwerking ook verzekerd in de plaatselijke commissie te Goes. Be halve een aantal dames, die uiteenlo pende richtingen vertegenwoordigen, hebben hierin ook een kapelaan en een predikant zitting. Deze plaatse lijke commissie staat onder voorzit terschap van ds H. M. Strating. Se cretaresse is mevrouw M. C. Valk, Ravelijn de Grenadier 19. Hoofdcon- tactdames zijn mevrouw Buyse, Wil- helminastraat 5 en mevrouw Franke, Oostsingel 134. Het is de bedoeling dat deze commissie de belangen van de gerepatrieerden zal behartigen en daardoor Sociale Zorg word ontlast. GESLAAGD In het ziekenhuis Oostwal te Goes slaagde voor het diploma ziekenver pleging A, zuster T. A. v. d. Berg. Yerseke COMPETITIE „DE PION." Voor de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pion" te Yerseke, werden de volgende partij en gespeeld: J. ZuidwegM. de Koeijer, afgebr.; L. M. C. Manneke L. Grimm 10; P. van Anrooy C. Vlaming 01; A. C. Willemsen— J. Pleune 10; J. P. L. Zonruiter M. C. Polderman afgebr. DUIVENTENTOONSTELLING. In de bovenzaal van de „Oester- beurs" te Yerseke zal op 14 en 15 November een verenigingstentoon stelling worden gehouden door de ver eniging van postduivenhouders „De Noordster". Ook zal getracht worden in de maand Januari een tentoonstelling te organi seren, waaraan kan worden deelge nomen door de verenigingskampioe nen en de kampioenen van de Z.C.C. van Zaterdagvliegers. Kapelle INKRIMPING VEILINGSDAGEN Met ingang van heden komt de Maandagveiling bij de veilingsvereni ging „KapelleBiezelinge en Omge ving" te Kapelle geheel te vervallen. In plaats van drie maal per week zul len de veilingsdagen worden inge krompen tot twee maal per week. De Woensdag en de Vrijdagveiling blij ven dus In Sas van Gent enkele winkels 's Zondags open CRITIEK OP B. EN W. In de raadsvergadering te Sas van Gent is geruime tijd gediscussieerd over de winkelsluiting. Een voorstel B. en W. om de verkoop van en kele artikelen (gebak, ijs, groenten, fruit, rookartikelen, souvenirs, enz.) op Zondag toe te staan werd aanvaard, doch niet dan' nadat de heer J. de Braai (Prot. Chr.) zich hier tegen had verklaard. Hij meende, dat de Belgen zich maar moeten aanpassen aan Ne derlandse verhoudingen. Ook wérd lang gesproken over de overdracht van woningen aan de bouwverenigingen. Het huizenbezit van de gemeente gaat nu over aan twee plaatselijke verenigingen en niet aan de regionaal werkende R.K. bouw vereniging. Een voorstel van wethouder C. L. de Maaijpr om het katholieke volks deel gelegenheid te geven in een wo ning van een vereniging van eigen richting te wonen, vond geen meer derheid. Bij de rondvraag werd nog critiek uitgeoefend op het feit, dat een x-aads- besluit inzake de verkoop van gron den voor de stichting van een huis houdschool nog steeds niet is uitge voerd. Bovendien kregen B. en W. critische opmei'kingen te horen in ver band met de situatie in het woonwa genkamp, welke de heer De Braai „mens-onlerend" noemde, en over ge ringe activiteit van het college met betrekking tot de stichting van een neutrale kleuterschool. INTERKERKELIJKE SAAIENKOMST. Donderdag 30 October a.s. zal in de Gerefoi-meerde Kerk te Kapelle een interkerkelijke samenkomst wor den gehouden, ter herdenking van de Kerkhervorming. In deze samen komst zal ds. Gruppen. spreken over „Kerkhervorming en huwelijk", waarna ds. Jebbink zal spreken over „Kerkhervorming en gezin". Ds. v. d. Leek en ds. Schellevis verzorgen de liturgie. Medewerking wordt ver leend door het Herv. Kerkkoor. Een collecte wordt gehouden ten bate van het Prot. Sanatorium in het Zuiden. FAMILIE-AVOND A.N.A.B. De afdeling Kapelle van de A.N.A.B. hield dezer dagen in hotel „De Zwaan" te Kapelle een geslaagde fa milie-avond. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. J. van Stel, er zijn vreugde over uit, dat het ledental nog steeds groeiende is. Ver volgens voerde het woord de heer Buys uit Tilburg, propagandist van het N.V.V., die een uiteenzetting gaf over de wachtgeld- en werkloos- heidsverzekeiing. Er zijn nog vele moeilijkheden, aldus spr., doch we moeten bedenken, dat dit alles nog in de kinderschoenen staat. Het hoogtepunt van de avond verrnde de opvoeinng van het toneel stuk „Die brave meneer Pot", door de amateurs toneelvereniging „Kunst naar Kracht" uit Goes. Ook de cow boyliedjes, welke in de pauze ten ge hore werden gebracht, vielen in de smaak. Met een gezellig bal werd de avond besloten. Marktberichten VEILING KRABBENDIJKE Exportveiling, 28 Oct.Sterappel Hl fijn 13.10, HII 4. Glorie van Holland A 22. BC 17. Jonathan 1 gr. 23.20, I fijn 19.10. Coudreinétte, keuken 15.80. Zwijndr. Wijn peer I fijn 11.30. Comtesse de Paris I gr. 20.50. I fijn 18.90—19.90, II 7.30. Beurré Alex. Lucas AAA 31. AA 31.10. A 30, BC 23. I gr. 30. I fijn 20. II 9. St. Remy I gr, 8.80. Gewone veiling: Jonathan, verpakt 32 —34. los 3—20. Goudreinette 7—11. Gol den Delicious 528. Sterappel 37. Win ston 5. Glorie van Holland 1415. Cox Oranje Pippin 1644. St. Remy 5.70—8.20. Gieser Wildeman 5—22. Beurré Alex. Lu cas 518. Zwijndreehtse wijnpeer 512. Kleipeer 4. Doyenné du Comice 1033. Noüveau-Poiteau 312. Emiel d'Heijst 14. Pondspeer 39. Comtesse de Paris 3—12. Uien 22.10. VEILING ZUID-BEVELAND GOES 28 Oct. Fruit voor export: Glorie van Holland A 17.10—20. BC 14.50. I grof 15. II 5.807.10. Cox Oranje Pippin AAA 55, A 51—53.50. BC 45.30—46.30. I grof 49— 52, I 42—44, II 8.50—16. Zure Bellefleur I grof 10. I 7.50, n 5.10. Goudreinetten AAA 33.10, A 22—31.20, BC 16.80, I grof 20.90—21, I 14.40—14.70, II 7.40. Sterappels A 25. BC 17. I grof 18. I 13.50. II 3.60. Jonathan AA 33.20. A 34.20—34.60. BC 26.60. I grof 30.90, I 20. II 7.60. Notarisap pel A 15, BC 12. I grof 13. I 11. II 7. Lax- ton Superbe A 33.20. BC 23.40—30, I grof 30. I 13, n 5. Bramley Seedling I grof 8.50, I 3. Gron. Kroon A 15, BC 12. I 13, H 6. Doyenné du Comice A 47.70, BC 46.10. I grof 44.70. I 43.80. I 129.10. Zwijndr. Wijnpeer A 15.50, BC 12 9013.60, I grof 14. I 10.9511,50, H 5.50. Comtesse de Paris A 19—30. BC 18, I grof 18.30, I 16.10, II 7.80. Emile d'Heijst A 18, BC 15, I grof 19, I 14, II 6.50. Br. Alex. Lucas A 31— 32.10, BC 30.05—31.10, I grof 30.75—31.30. I 19—30, II 9.10. Nouveau Porteau I grof 9.60, I 8, n 4, St. Remy I grof 11.60, I 11, II 9.30. Pondsperen I grof 10.60, I 10.70, n 7.80. Gieser Wildeman I grof 26—28, I 20—22, H 10—11. Verpakt fruit: Goudreinetten AAA 33 34, AA' 30-r37, A 31—32, I 29—33. Cox Oranje Pippin AAA 57, AA 5358, A 50 —56. B 43. Jonathan AAA 33—36, AA 35 —36, A 34—35, I 33—36. Glorie van Hol land AA 30, A 30, B 20. Laxton Superbe AAA 33, AA 35, nA 32. Will. Duchesse I 30. Gewone veiling: Goudreinetten, keuken 11.30—11.60, id. fabr. 7—10.75, id. gesor teerde val 5.70. Cox Oranje Pippin 940. Glorie van Holland 415. Laxton Superbe E IERNOTERING GOES Prijs voor verse kippeneieren f 3.13 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uitbetaald. Bericht van Handelaren: Gr. kipeieren I6V2 ct., Poelje-eieren 12 ct., eendeieren 10 ct., Kalkoeneieren 20 ct.. Ganseleren 25 ct. Benoemingen in Polders en Waterschappen Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van: de Molenpolder (Nieuw en SSr.t Joosland): J. Poppe Azn., te Nieuw- cn Sint Joosland; de Kapellepol- der: W. G. van Frayenhove te Axel: de De Perponchcrpolder: J. M. Kakebeeke te Goes; het waterschap Nïsse Stelle: P. Acda te Nisse; de West-Kraarjertpol- der: Jac. Vermue te 's-Heerenhoek; de Cal. Ser-Lïppenspolder: F. Dekker Fzn. te Terneuzen; de Cal. Margarethapolder Jac. Verpoorte te Zaamslag; de Cal. Oud- Kempenshofstedepoider: H. Smits Hzn. te Stavenisse; de Cal. Eendragtpolder: F. de Koexjer te Zaamslag; de Cal. Leendert- Abrahampolder: J. S. de Regt te Kats: de Relgerbergschepolder: J. M. Krijger te Rilland_Bath; het Cal. waterschap Brui- nisse: P. L. Krepel te Bruinisse; het wa terschap Zuid-Kaats, St. Anna en Sparks: J. J. -Huijssen-de Bruijne te Temeuzen; de Schengepolder: S. Wisse te 's-Heer Arendskerke; de Hellegatpolder: J, W. Scheele te Vogelwaarde; de Soelekerke- polder: K. A. van Langeraad te Kamper land (gemeente Wisse kerke)het water schap Ellewoutsdijk: D. J. Dees te Oude- lande; de Krekepolder; W. J- de Mul te Zaamslag; de Westerlandpolder: M. Jan- te WoLfaartsdijk; de Nieuw-Olzcnde- poldér: Chr. J. Glerum te Kruiningen: de Oranjepolder (W.): J. Crucq te Arne- muiden; het waterschap Sint Maartens dijk: A. P. Geluk te Sint Maartensdijk: de Sint Pieterspolder: L. J. de Rijke te Yerseke; de Anna-Mariapolder: J. P. van Wingen te Rilland-Bath; de VölckerpoL der: J. E. Vogelaar te Rilland-Bath; de polder Oosteren-Ban-van-SchouwenX Beije te Renesse; de Katspolder: I. L. J. van der Maas te Kats (gemeente Kort- gene); de Fredericapolder: J. M. Kake beeke te Goes; Nieuwdorp KONIJNENTENTO ONSTELLING Dezer dagen organiseerde de Ko- nijnenfokver. „Streven naar Beter", een clubtentoonstelling te Nieuwdorp. Aangevoerd werden 96 dieren. De uit slag luidde: le prijs: grote rassen. Ko nijn grijze Vlaamse reus, eigenaar A. Janse. 2e prijs Blauwe Rus. Z.Z.G.. eigenaar J. M. Baaijens. 2e prijs Haaskleur, eigenaar Ph. Nuijten. 3e prijs Witte VI. Reus, eigenaar J. Bliek, le prijs middenrassen Gi'ote Chinchillia eig. J. Bliek. 2e prijs Grote Chinchillia, eig. J. Bliek. 3e prijs Groot Zilver, eig. C. Vermeulen, le prijs kleine rassen, Blauwe Rus. eig. J. M. Baaijens. De dieren werden gekeurd door de keurmeesters A. A. Clement en Jac. Seijmoer uit Middelburg. NOORD-BEVELAND Kortgene HERDENKING 25 JAAR BESTAAN HERVORMDE ZONDAGSCHOOL. Te Kortgene werd het 25-jarig bestaan herdacht van de Zondag school der Nederlands Hervormde Kerk. In de middagdienst sprak ds. G. van Schuppen er zijn dankbaar heid over uit, dat deze vereniging thans 25 jaar bestaat. Spreker zeide het belangrijk te vinden, dat het kind al vroeg in aanraking het het Evangelie wordt gebracht. Het Zon dagschoolwerk in de huidige vorm werd begonnen door ds. Van der Most van Spijck. Medewerking aan de lithurgische dienst verleende de blokfliiitelub, onder leiding van de heer M. Kole. Maandag werden in het gebouw van de Nederlands Hervormde Kerk te Kortgene enige films voor de jeugd vertoond, uitgaande van de Nederlandse Zondagschool vereni ging. De herdenking van het 25-jarig bestaan werd besloten met een ge meenteavond, tijdens welke even eens enige films werden vertoond. JUDO GESLAAGD. Zaterdagavond werden van de sport school Felix Janssens te Bergen op Zoom te Middelburg examens voor Judo en Jiu-Jitsu afgenomen. De vol- gende candidaten slaagden. Judo Tan je Band: A. v. d. Wijngen uit Vlissingen; J. Boogaard, Middelburg. Judo Gele Band: J. Hoogstrate, Kloe- tinge; O. Boonman Heinkenszand; J. C. Brand, Wilhelminadox-p; C. A. Meijers, Goes. Jiu Jitsu 2e Graad; 3. Boogaard uit Middelburg en J. Heij- man, Souburg. Afgewezen 4 candidaten. Naar Olympische Spelen zonder teamsporten Tijdens een onderhoud, dat een re dacteur van het A.N.P. had met kolo nel b. d. P. W. Schai-roo, bestuurslid van het Internationaal Olympisch Comité, heeft de kolonel enige mede delingen gedaan met betrekking tot de Olympische Spelen in Helsinki. Al lereerst verklaarde kolonel Scharroo met nadruk, dat stelling moet wor den genomen tegen een overdreven streven <l»aar nationalisme, zoals zich dat ook te Helsinki heeft voorgedaan. Spreker n.ocmde het nationalisti sche gevoel, wanneer dat té sterk wordt, een van de grootste gevaren niet alleen voor de sport, maar voor de gehele samenleving. Sprekende over de amateurbepalin gen zeide kolonel Scharroo, dat sport en professionalisme twee tegenover gestelde begrippen zijn, die nooit ofte nimmer mogen samengaan. Kolonel Scharroo was verder van oordeel, dat streng de hand dient te worden gehouden aan de amateurs bepalingen van het I.O.C. en wees er op, dat elke verzwakking van deze bepaling een achteruitgang in waarde van de Olympische Spelen zou bete kenen. Op de vraag of hij een moge lijkheid zag om te komen tot een op lossing van het probleem der overla den programma's bij de Olympische Spelen, antwoordde kolonel Scharroo, dat vereenvoudiging van de program ma's dringend gewenst is. Hp achtte regionale voorwedstrijden niet toe laatbaar, maar zag als een juiste op lossing het afschaffen van de team sporten, waardoor ook het streven naar nationalisme teamwedstrijden gaan immers altijd tussen landen on- dei-ling belangrijk kon worden verminderd. Spreker zeide aan Avery Brundage, president van het I.O.C. verzocht te hebben, het afschaffen van de teamsporten als eerste punt op de agenda voor de eerstvolgende vergadering van het I.O.C. te plaat sen. De Argentinië-affaire der Urker vissers Op vragen van het Tweede Kamer lid Haken heeft de minister van so ciale zaken medegedeeld, dat van de 20 geëmigreerde Urker vissers er tien uit Argentinië terugkeerden. Vier anderen dienden nog een infor meel verzoek tot repatriëring in, drie werken als riviervisser en drie hebben een ander baantje in Argentinië. De minister verzekert, dat de Urkers al le denkbare hulp van het Nederland se gezantschap hebben gehad. De in Nederland achtergebleven gezinnen zijn bij wijze van uitzonde ring geholpen volgens de sociale voorziening (groep b) voor werklozen en voor de nog niet teruggekeerde Urkers is de termijn voor deze hulp verlening inmiddels verlengd. Kwestie Nieuw Guinea kan in de ijskast blijven In een onderhoud, dat de N.R. Ct. had met minister Moekarto, de In donesische minister van buitenlandse zaken, heeft deze verklaard, dat naar zijn mening een ontbinding van het Uniestatuut tussen Nederland en In donesië en algehele herziening van de R.T.C.-overeenkomsten als resul taat van de komende Nederlands-In donesische besprekingen heel goed mogelijk is, ook al zou over Nieuw Guinea geen overeenstemming wor den bereikt. Betreurd zou dan moe ten worden, dat Nieuw Guinea een twistpunt tussen Nederland en Indo nesië blijft. Nieuw kabinet in Oostenrijk Dr. Leopold Figl, bondskanselier van Oostenrijk, bood vorige week het ontslag van zijn kabinet aan. Het bestond uit leden der Christe lijke Volkspartij en der Socialistische Party en er wa3 een geschil tussen deze twee ontstaan over bestemming van begrotingsgelden. Figl heeft thans een nieuw coalitiekabinet uit dezelfde partijen gevormd, dat Dins dag beëdigd werd. Alle ministers uit het vorige kabi net hebben in de nieuwe regering zit ting. VAN TOT Op de hoek van de Wilhelminastraat en de Julianastraat te Axel kwamen twee gloednieuwe personenauto's met elkaar in botsing, toen de heer E. uit Temeu zen verzuimde voorrang te verlenen aan de heer C. uit Westdorpe, die met zijn wagen uit de richting Sluiskil kwam aan gereden. De materiële schade was aan zienlijk. Mevrouw C., aïe naast haar echtgenoot had plaatsgenomen, sloeg met haar hoofd tegen de voorruit en moest een nabijgelegen woning worden binnen gedragen. De landbouwer Van H. uit Sirjansland, voerde, toen hij met een tractor met aan hangwagen voor het pakhuis van de heer Van T. te Bruinisse reed, een verkeerde manoeuvre uit en reed tegen een ijzeren paal van de straatverlichting, die volko men afknapte. De wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis te Sint Jansteen kwam, toen zij zich per Solex naar haar werk begaf, zo ernstig te vallen, d'at zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en voorlopig haar werkzaamheden niet zal kunnen verrichten. Op Maandag 27 October heeft de heer A. de Jonge te Sint Annaland onder gro te belangstelling zijn 93ste verjaardag ge vierd. De heer De Jonge verkeert nog in een uitstekende gezondheid en behoort op Zondagen nog tot d'e vaste kerkbezoe kers. Merkwaardig is, dat op dezelfde dag ook een oud-inwoner van Sint Anna- land, de heer J. Overbeeke te Sint Phi- lipsland zijn 93ste verjaardag vierde. Het blijkt daar op Tholen'zeer gezond te zijn. Ten behoeve van de leerlingen die buiten de kom van de gemeente wonen zullen de lessen van de beide lagere scho len te Sint Annaland in het vervolg ore half tien aanvangen. Te Wilhelminadorp is men met de ma chinale maispluk begonnen. De machine kan pl.m. 2 ha. per dag plukken. Waar zijn onze schepen? Argos 28 te Napels. Atlas 28 in Golf van Biscaye, Alnati 27 te Paranagua. Amedijk 28 te Newport News. Bacchus 28 te Willemstad. Batoela 28 te Makassar. Boissevain 28 te Buenos Aires. Bontekoe 28 te Djakarta. Diemerdijk 28 te Rotterdam. Delft 28 te St. Antonio. Elmina 27 te Cape Coast. Escaut 27 te Havre. Friesland 28 te Belawan Deli. Hoogkerk 27 v. Bombay n. Colombo. Hermes 27 v. Ciudad Trujillo. Holland 28 te Macuse. Hersïlia 28 te Buenaventura. Joh. v. Oldenbarnevelt 28 te Amsterdam. Kota Baroe 28 te Surabaja. Leersum 28 te Savannah. Laagkerk 28 te Rotterdam. Lawak 27 te Singapore. Lemsterkerk 27 v. Karachi n. Bombay. Maaskerk 27 v. Luanda n. Pt Amboim. Modjokerto 28 te Pt. Said. Orion 28 te Saloniki. Poelau Laut 28 te Penang. Ridderkerk 26 te Port Kembla. Rijnland 28 te Bahia. Roepat 28 te Colombo. Riouw 28 te Penang. SCHIETEN SCHIETWEDSTRIJD VOOR DE RESEKVE-RIJKSFOLITIE. Op de schietbaan aan de Sloedam werd door de reserve-Rykspolitlc. behorende tot het district Middel burg der Rijkspolitie, een schietwed strijd gehouden. Er werd geschoten met de Webley- en Scott-revolver in series van vijf schoten, schot voor schot, op een af stand van 20 meter en op schijven met als 12 roos. De einduitslag van de wedstrijd luidde na kampen: le prijs, 56 punten Wmr.; A. J. de Schepper te Koewacht; 2e pr. 56 p. Wmr.: le kL: Torna te Souburg; 3e pr.: 55 p. Wmr.: J. de Graaf te Poort vliet; 4e pr. 52 p. Wmr.: C. P. Dlele- man te Hoek; 5e pr. 51 p. Wmr.: E. J. van Hulle te Oostburg; 6e pr. 51 p. Wmr.: C. Goud te Waarde; 7e pr. 50 p. Wmr.: Uil te Poortvliet; 8e pr. 49 p. Wmr.: P. Brouwer te Sluis, 9e pr. 49 p. Wmr.: Polderman te Seroos- kei'ke (W.); 10e pr. 49 p. Wmr.: S. B. Mulder te Groede; 11e pr. 47 p. Wmr.: J. B. Hamelijnck te IJzendy- ke; 12e pr. 45 p. Wmr.: J. Porre(j te Nieuwvliet; 13e pr. 44 p. Wmr.: C.-J. Stokkerman te Oostburg: 14e pr. 42 p. Wmr.: F. J. de Vijlaer te Hontenisse. Op grote schaal gepoft De huisvrouw A. B. te Groessen heeft in de jaren van 1948 tot en met 1951 schulden bij liaar leveranciers laten oplopen tot drie duizend gulden. Er staan 52 leveranciers op ae cre- diteurenlijst. De vrouw kon dit presteren, door steeds een schade- boekje te tonen, als de leveranciers om geld vroegen. Maar tenslotte kwam uit, dat de vrouw geen enkel recht op oorlogsschade had. Dinsdag heeft ze zich wegens oplichting voor de Arnhemse rechtbank moeten ver antwoorden. De officier van justitie vond de op lichting ernstig. Er was geen econo mische noodzaak, want de man van verdachte verdient 75 gulden in de week, zo zei hij. De strafmaat was moeilijk: als gevangenisstraf wordt opgelegd worden de vijf kinderen van de vrouw de dupe en als ze een boete moet betalen kan ze haar schulden niet afbetalen. De officier eiste een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden. Een der voorwaarden is, dat de schuld bin nen twee jaar moet zijn gedelgd. Nieuws in een Noiedop 0 Een 24-jarige los werkman uit Rotter dam, die een dreigbrief aan een vroegere verloofde had geschreven, werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek en terbeschikking stelling. 9 De officier van justitie bij de Haagse rechtbank eiste drie jaar tegen dé 60- jarige L. T., die drie briljanten ter waar de van acht duizend gulden had verduis terd. Te Amsterdam is de „Johan van Ol denbarnevelt" met 331 passagiers uit In donesië in Amsterdam aangekomen. Ruim 200 daarvan ressorteerden onder de dienst Maatschappelijke Zorg. .Vorige maand stelde de raad van Den Bosch een verordening vast, waarbij ook de koper strafbaar werd gesteld bij over treding der winkelsluitingswet. Hangen de het onderzoek naar de vraag of deze verordening in strijd is met de wet of het algemeen belang, heeft de Kroon de verordening geschorst tot 1 April 1953. In het Staatsblad is een aantal wijzi gingen en aanvullingen gepubliceerd van het Bezoldigingsbesluit Rijksambtenaren. De wijzigingen zijn omvangrijk en betref fen herziening van een aantal rijks-func ties. Te Deventer brak brand uit in het huis van de markt- en havenmeester. Het vuur was snel bedwongen, de schade aan huisraad was echter groot. De Keizerin van Vietnam. H.M. Nam Phuong, heeft ten paleize Soestdijk de lunch met HM. Koningin Juliana ge bruikt. De Luxemburgse regering heeft de president-directeur van N.V. Joh. En schedé en Zonen te Haarlem tot Ridder in de Orde van de Eikenkroon benoemd. Te Zaandam is Dinsdagmiddag een houten huis afgebrand. De inboedel kon door de moeder met haar vier kinderen worden gered. De 17_jarige Louis Letellier uit St. Lambert in Frankrijk, wiens slokdarm acht jaar geleden door soda verbrand werd, moest sindsdien kunstmatig wor den gevoed. Door operatief ingrijpen is het beschadigde stuk slokdarm vervangen door een gewoon stuk darm. Letellier eet nu weer normaal. De burgemeesters van Tilburg, Breda, Met ruim 800 emigranten (270 gezin nen) aan boord is Dinsdag het m.s. „Zui derkruis" uit Amsterdam naar Zuid-Afri- ka vertrokken. KERKNIEUWS DS. P. L. KIEHL MET EMERITAAT. Op 23 Maart ging ds. P. L. Kiehl, Ned. Herv. predikant te Etten en Leur, met emeritaat, na de Zondag te voren van de sinds 1 September j.L gecombi neerde gemeenten Etten en Leur af scheid genomen te hebben. Als candidaat deed ds. Kiehl op 19 Maart 1911 zijn intrede te Ritthem. Deze gemeente diende hij tot 27 Juni 1915. Vervolgens was hij tot 1922 pre dikant te Joure, tot 1927. te Hoorn (Evangelisatie) tot 1929 te Echteld. tot 1947 te Hazerswoude en tot 1952 te Etten. Na zijn emeritaat zal ds. Kiehl zich in Gïnneken vestigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9