DERMA LEZERS SCHRIJVEN MIDDELBURGS TOEKOMSTIGE SPORTVELDENCOMPLEX IN BEELD Chefarine „4" doet wonderen STUDIEREIS VAN IR. DORST NAAR AMERIKA EN CANADA f. 1° JIM MY BROWN als diepzeeduiker 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 29 OCTOBER 1952. BINNENKORT BEGINT DE AANLEG De athleten zullen er het eerst van profiteren Zeer binnenkort zal de eerste schop in de grond gaan voor de aanleg van het nieuwe sportveldencomplex te Middelburg, waarvan wy hierbij een situatieschets publiceren. Met de uitvoering van dit grote project, een werk, dat door de Ned. Heidemaatschappij wordt verricht, zullen enkele jaren gemoeid zgn. De atlüeten zullen het eerst van deze aanwinst voor Middelburg profiteren, want de sintelbaan zal eerder gebruikt kun nen worden dan de sportvelden, waarvan de grasmat uiteraard tyd no dig heeft om bespeelbaar te zijn. Besprekingen tussen het gemeente bestuur, de dienst van Gemeente werken, de D.U.W., de Ned. Heide- mij. en het Ned. Olympisch Comité en niet in de laatste plaats natuur lijk het besluit van de raad hebben geleid tot de stichting van het nieuwe sportveldencomplex tussen Nadorstweg en Veerse weg, waar aan wel zeer dringend behoefte be staat. Zoals gemeld zullen de be staande voetbalvelden als oefenter reinen worden gebruikt en blijven ook de tennisbanen gehandhaafd, waarbij de mogelijkheid tot aanleg van meer banen bestaat, aangezien in het nieuwe complex een hockey veld is opgenomen en het huidige terrein dus overcompleet wordt. De tekening laat zien, dat tus sen het oude en het nieuwe com plex een parkeerterrein wordt aan gelegd, aat van de Meidoornlaan af bereikbaar is. De hoofdingang komt in het verlengde van deze laan. Voorts zal een gedeelte van de toekomstige randweg rond Mid delburg worden aangelegd en wel van de Nadorstweg af tot deze hoofdingang. De velden zijn van de weg af gescheiden door een sloot en aan gezien het terrein laag ligt, is, zo als bekend, aparte bemaling nodig met behulp van een windmolentje bij de Zuid-Oost hoek van het Oostelijk voetbalterrein. RUIMTE VOOR KLEED KAMERS. Zoals de tekening laat zién om vat het nieuwe complex twee voet balvelden, twee korfbalvelden, die door de grote breedte om en om kunnen worden uitgezet en aan de Noordoostelijke zijde een hockey veld. Vlak hierbij en Zuidelijk van de korfbalterreinen is ruimte gere serveerd voor de in de toekomst te bouwen centrale kleedkamers. Rond om het grootste voetbalveld wordt de sintelbaan aangelegd, waardoor het straks mogelijk wordt ook in de Zeeuwse hoofdstad athletlekeve- nementen te organiseren. Achter de doelen ziet men springbakken en aanloopbanen getekend. Ten Zuiden van de velden is de speelweide geprojecteerd, bestemd voor de jeugd van Nieuw Middel burg. Dit kinderdorado krijgt een aparte ingang bij het verlengde van Amsterdamse Beurs 27 Oct. 28 Oct. Bank v. Ned. Gem. 4% 100% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 105 105 Nederland 1951 (3%) 96% 96% Nederland 1948 (3%) 90% 90% Nederland 1947 (3%) 8 92% 92% Nederland' 1937 3 92% 92% DoUarlening 1947 3 93% 93% Investeringscertificaten 3 93 92% Nederland 1962-64 z.b. 3 92% 92% Nederland 1962-64 m.b. 3 93 92% Nederland N.W.S. 2% 76% 76 Ned. Indië 1937 A 3 92% 92% Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank 95% 95% Ned. Handelsmij. 142 142% A.K.U. 150% 150% Bergh's en Jurgens 250 149 Calvé_Delft 113 113% Centrale Suiker 160 158% Kon. Ned. Hoogovens 149% 148 Unilever 171% 170% Ned. Kabelfabriek 190 190 PhiUps 148% 147% Wilton-Feijenoord 158% 156% BiUiton 179 Kon. Petroleum Mij. 308% 308% Amsterdam Rubber 73% 73% HoUand Amerika Lijn 142% 142% Kon. Paketvaart 98% 100 Rotterdamse Lloyd 118% 120% Ned. Scheepvaart Unie 121% 121% Stv. Mij. Nederland 135 136 H.V.A. 84 84% DeU-Batavia Mij. 84 85 DeU Mij. 63 64% Baltimore-Ohio 21 Missouri K.T. 5% New York Central 17% 18 Pennsylvania 19% 19% Anaconda 38% 38% Bethlehem Steel 46% 46% General Motors 59 59% Intern. Nickel 44% 44% Kennecott 69% 70% RepubUc Steel 37% 373/4 .U.S. Steel 37% 37% North American Cy. 22 22 Midcontinental 60% 60% Shell Union 69% 70% Tide Water 19% 19% 0 Radlo-Warschau heeft medegedeeld, dat het nationale front, de partij welke geleid wordt d'oor president Blerut, maarschalk Rokossofski en Berman, lid van het politieke bureau, 99 procent der stemmen, die bij de algemene verkiezin gen van Zondag zijn uitgebracht, op zich heeft verenigd. de Zacharias Jansenstraat. Duidelijk is op de tekening te zien, dat liet complex met inbegrip van de speel weide in de toekomst geheel in het groen zal komen te liggen. Deze beplanting zal tevens goede diensten kunnen bewijzen als beschutting te gen de wind. TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 UbltKon 73 CT. Officiële publicaties MIDDELBURG. WEGENLEGGER. B. en W. van Middelburg brengen op verzoek van Gedeputeerde Staterr van Zeeland ter algemene kennis, dat het ont- werp-wegenlegger dier gemeente, alsmede het ontwerp-wijzigingen daarop, in het gebouw van het Provinciaal Bestuur, Dam 8. te Middelburg van 27 October 1952 tot 2 December 1952 ter inzage zullen liggen. De aandacht wordt gevestigd op het be paalde in art. 7, lid 1 en 2 van het wegen, leggerbesluit luidende: „Bezwaarschriften tegen de voorgeno men wijzigingen worden bij Gedeputeerde Staten ingediend en bij het ontwerp van de legger en het ontwerp van d'e daarin aan te brengen wijzigingen voor een ieder ter inzage gelegd. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht en bezwaren tegen de voorge nomen wijzigingen kunnen mede worden ingebracht in een zitting van het College van Gedeputeerde Staten of van door hen uit hun midden benoemde commissie". Deze zitting zal worden gehouden te Middelburg, Dam 8, op 2 December 1952 te 15 uur. Middelburg, 17 October 1952. WEGENWET. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat het besluit van de Raad dier gemeente van 2 September 1952 tot het onttrekken aan het openbaar ver keer van een gedeelte van de Veerse Sin gel door Gedeputeerde Staten van Zee land bij besluit van 7 October 1952. no. 143, 2e afdeling is goedgekeurd. Dit goedgekeurde besluit ligt ter ge meente-secretarie, 2e afdeling, van 22 Oc tober t.m. 7 November 1952 ter inzage. Middelburg. 24 October 1952. OPEN BRIEF VAN HET WEERHOEN AAN DE HEER KOSTER VAN ELLEWOUTSDIJK. O, wtjze Koster van Elsdiek, Uw brief was mij zeer sympathiek! Zij strekt Uw hoofd en hart tot eer. Het onderwerp was wat teer, Maar U heeft het héél mooi bekeken. Wdarvoor mp echtvriend is L bezweken, Wadrom hij maar is afgestapt, Dat heeft U wonderfijn gesnapt. Ook laat zéér juist hetgeen LU zegt Mijn vriend Joringel in zijn recht. Door U toch wordt hij niet beticht Van wat niet stond in zijn gedicht! Wie twijfelt nu aan mijn bestaan Waarvoor dient anders de Weerhaan? Joringel streed slechts voor mijn eer, Ik zei het al: de zaak is téér... Ik kan, als Vrouw, me niet zo weren En vroeg hem, mij te defenderen. Hij wilde slechts de praatjes doven Die U omtrent mij niet moet geloven: Dat ik mijn Haan niet kon beminnen En geen vrijage wou beginnen! Dat ik niet gaf om zijn geduld En niet zou voelen voor verguld! Dat ik mijn Haantje niet wou trouwen En niet van kiekentjes zou houen! Dit alles is slechts vuige laster En niets dan ook was hier gepaster Dan J. Joringels explicatie Dier delicate situatie. Wij Weerhoenders zgn geenszins koel, Als U begrijpt wat ik bedoel, Maar op net puntje van een toren Kan niemand vrijen naar behoren. Dus moeten we uit de verte werken, U vindt ons steevast rondom kerken. Dat 't zelden helpt, dat is de schuld van èl te veel van dat verguld. Men smeert de arme Haan potdicht En neemt hem zo 't gehoor en 't zicht. Hoe kunnen wij hem dan charmeren, Als hy ons niet ziet adverteren? Hoe kan ik nu mgn Man bekoren, Als hij mgn stem niet eens lean horen? Die toestand is beslist niet goed, 't Is tijd, dat men hieraan wat doet! Misschien... een Bond van [Torenhanen, Dat die ons lot in nieuwe banen...? In elk geval staat vast, O, Glorie!, Van Elsdiek stamt onze Victorie! U haan raakte, tot zijn jolijt, 't Verguld van oog en oren kwyt. Zijn éérst geluid was mgn tok-tokken, Waarmee ik iedre man kan lokken. Zijn éérste blik trof mg, zijn Hoen, Hg wist direct, wat hij moest doen, Hg zag hij kwam ik overwon! Sinds is ons leven vreugd en zon! 't Vervolg hoeft niet geëxpliceerd, We hebben ons gedistantieerd. De vrgheid is van zuiver göud, Geen toren, die hem nu nog houdt! Heer Koster, U heeft fgn gevonden, Hoe of met ons de zaken stonden. Ons compliment, ik groet U zeer En óók de groeten van Mijnheer! Mevrouw Kantekleer-Koppe. (Discussie gesloten). SPECIAAL VOOR DE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. 30 October. VHssingen Temeuzen Hansweert SSierikzee Wemeldinge HOOG WATER U.-L-NAP u.+NAP 1.97 2.14 2.28 1.58 1.79 LAAG WATER -NAP u.—NAP 12.09 0.29 0.41 1.01 12.43 13.06 13.25 2.19 1.40 1.62 1.6! 1.8! 1.91 1,20 1.44 18.04 18.42 19.20 18.46 19.04 1.91' 2.12 2.29 1.46 1.75 KANTOORMAN EN ARBEIDER. In de P.Z.C. van 18 October las ik het volgende: „Meerdere orders zou den door de Nederlandse scheepswer- ven uitgevoerd kunnen woi'den, in dien men over genoeg arbeiders kon beschikken". Deze zinsnede trof mij. Ligt de ooi-zaak van het gebrek aan arbeiders niet in het feit, dat de am bachtsman minder de waardering ge niet voor zyn werk dan bureaucra- tius en zgn trawanten, die bij de werkgevers en het Nederlandse volk hoger aangeschreven staan. De laagst gesalarieerde pennelikker staat tegenoveer de knappe, modern geschoolde vakman met de boi-st vooruit, ofschoon hg in zijn schaduw niet kan staanLaat de eerstge noemde dan knap zgn in het uitden ken van spitsvondigheden, in zgn muffe kantoorlokaal, de ander krabt onder zgn pet en piekert over een moeilgk technisch probleem, dat hij dikwgls geheel alleen oplost. Neem bgv. een machmesteller. Hg ruikt naar afgewerkte vetten, maar hg is bij de tgd. Waarom heeft een admi nistratief ambtenaar meer rechten als zij? Een werkman moet dikwgls in zijn vrge tijd menig wiskundig probleem oplossen, voor hg het hem opgedragen werk kan uitvoeren. Meer wil ik over dit onderwerp niet zeggen dan „Ere wie ei*e toekomt!" C. VAN MARION, Vlissingen. Opleiding luchtwachters In de komende wintermaanden zal het van tijd tot tijd voorkomen, dat men des avonds of des nachts vlieg tuigen hoort, die zonder navigatie- lichten vliegen. Dit behoeft geen re den tot ongerustheid te zijn. Deze vliegtuigen nemen deel aan oefeningen ten behoeve van de opleiding van luchtwachters van het corps lucht wachtdienst. 0 Maandagavond even na 6 uur zijn te Winterswijk van een kolentrein, die uit de richting Duitsland binnenkwam, de tender van de locomotief en een drietal wagens ontspoord. Het baanvak Winters wijk—Aalten is hierdoor versperd. Er zijn geen persoonlijke ongevallen. EEN LEERZAAM VERBLIJF Grote mogelijkheden voor landbouwers in Canada „Tijdens ons verblijf van vier maanden in de Ver. Staten hebben wij ont- zuglijk veel gezien en geleerd. De Amerikaanse landbouw, die zeer goed mee kan en hard werkt om de eerste plaats te gaan innemen, biedt nog verschillende dingen, die voor toepassing in Nederland in aanmerking ko men". Dit is de mening van ir. J. D. Dorst, directeur van de Keuringsdienst Vpor Zeeland, die Zaterdag j.l. na een studiereis door de Ver. Staten en Ca nada in Goes terugkeerde. Byzonder onder de indruk was hy ook gekomen van de grote mogelijkheden, welke Canada biedt aan Hollandse boeren, die hard willen werken. Ir. Dorst was op 26 Juni met een drietal landgenoten en twintig andere Europeanen de haringvyver overge stoken, om in de Ver. Staten een stu die te maken van het onderzoekings werk ter verbetering van zaaizaad en pootgoed. Uiteraard kwam men hiex-bij ook in aanraking met allerlei andere landbouwvraagstukken. Vol lof was ir. Dorst over de grote open hartigheid, welke de Amerikanen te- fenover hun gasten toonden. Na een ort verbiyf in Washington werd een bezoek gebracht aan de staten Ne braska, Pennsylvania, Oregon en Idaho. Nadat de reis officieel ten ein de was bx-acht ir. Dorst met een tweetal landgenoten nog een bezoek aan het speciale aardappelgebied Maine, terwgl hy de terugreis maak te via Canada. Hier bezocht hy vele Nederlandse boeren in Quebec en On tario. Ook woonde het gezelschap het internationale graslandcongres in Pennsylvania by, waar een 40-tal lan den vertegenwoordigd waren. Uit de veelheid van indrukken wel ke ir. Dorst over de Amerikaanse landbouw opdeed, wees hij ons o.m. op de uitstekende samenwerking tus sen de onderzoekingsstations en de voorlichtingsdienst, en de geweldige resultaten welke met irrigatie en be sproeiing worden vex'kregen. Het kwe ken van zaaizaad en pootgoed ge schiedt in de V.S. hoofdzakelijk van overheidswege, in tegenstelling tot in Nederland. Er bestaat daardoor in Amerika minder behoefte om te zor gen voor een goede beloning van de kwekers. Naar de indruk van ir. Dorst, is men op het gebied van het keuringswezen in ons land verder ge vorderd. Trouwens ook op verschil lende andere punten is dit het geval. Men gaf dit volmondig toe. De Ame rikanen ontplooien echter een gewel dige energie, om eventuele achter standen in te halen. Kosten noch moeiten worden hiervoor gespaard. In Canada was ir. Dorst enige tijd te gast bij ir. P. C. D. Toxopeus, tot 1948 rgkscultuurconsulent en inspec teur van Landbouwherstel in Zeeland. Destyds vertrok deze als ambtenaar in dienst van de Canadese regering, doch sedert een jaar heeft ir. Toxo- Doet Uw oude apparaat het nog wel? Scliccrapparaten slijten, evenals alle dingen. U denkt misschien dat hel Uwe nog goed genoeg is, maar U scheert zich pas werkelijk prettig als U een Blauw Gillette mesje in het i voor gemaakte Gillette precisi schecrapparaai gebruikt Voor slechts f.1.10 krijgt V niet alleen een Gillette '32* precisie-schcerapparaat, maar bovendien twee Blauwe Gillette mesjes. Een buitengewone aan bieding. 'n Niemy Gillette precisie scheer» apparaat en 2 Blauwe Gillette mesje*. Een „g:oeie morgenbegint met Gillette 103. Omdat de auto tegen een vry steile hel- liixg moest optornen, was de vaart aardig ver minderd. De chauffeur het was niemand an ders dan Bouk Bitter, die achter het stuur zat had al naar de tweede versnelling moeten te rug schakelen, maar dat belette hem niet nog steeds vol gas te geven. Hij tuurde met een ver beten gezicht recht voor zich uit en hg luisterde amper naar het gesprek van zgn kameraden. Bon- kie Biezebijter zat nameiyk luidkeels te beweren, dat zy hadden moeten stoppen om voor alle ze kerheid eerst met kapitein Toontje af te reke nen. „Een stommiteit is 't", riep hg maar aan één stuk, „om die vent daar rustig te laten lopen. Hebben jullie hem niet horen fluiten? Voor wie was dat gefluit bedoeld? Toch zekér alleen maar voor meneer Brown! Die heeft-ie willen waar schuwen en dat hadden wy hem moeten beletten. Je bent een uilskuiken Bouk, om door te rgden." Bouk Bitter antwoordde niet. Hij keek strak voor zich op de weg. Hg was er zelf niet zeker van of hy juist gehandeld had. Maar Sjonnie was een andere mening toegedaan. „Door-rgden Bouk", schreeuwde hg. ,,'t Is van 't grootste belang, dat wg het eerst by Roel Reutelvink zgn en niet die Jimmy Brown. Wat kan ons die kapitein Toon tje bommen. Die lóópt en 't kan nog uren duren, voordat hg zgn doel bereikt heeft." Bouk Bitter zei nog steeds geen boe of ba. Hg luisterde scherp naar het geluid van de motor. Als die maar geen kuren vertoonde, dan was hij meer dan tevreden. peus thans een eigen landbouwbe drijf. Tevens is hg makelaar in on roerende goederen. Evenals alle Ne derlandse boeren, die ir. Dorst daar heeft gesproken, zou ir. Toxopeus niet graag meer terugkeren. „Het is toch zo nodig", aldus ir. Dorst, „dat de Zeeuwse boerenzoons niet op eigen bedrijf blijven werken, doclx eens op bedryven elders in het land gaan werken. Zij zullen er dan om f voor i nog geen flauw idee welke kansen Canada hen biedt"! VOETBAL Ex-profs kunnen weer amateur worden Het bondsbestuxxr van de K.N.V.B. heeft bepaald, dat ex-profs weer amateur kunnen worden, aldus de „Sportkroniek". Na de bondsverga dering in Utrecht bestond over de mogelijkheid nog heel weinig zeker heid. Met het besluit van de K.N.V. B. om de Feyenoord-speler Steenber gen; die een jaar gespeeld heeft voor Le Havx*e, weer tot de amateuris tische voetbalgemeerxschap toe te la ten met ingang van 20 Januari a.s., is alle twyfel weggenomen. De eerste-klassers hadden in een vergadering te Utrecht voorgesteld om terugkeer van profs, die naar het buitenland gingen, tegen te gaan. Dit voorstel werd toen ver worpen en de beslissing bleef dus aan het bondsbestuur. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat het bondsbestuur elke aanvrage tot terugkeer naar de K.N.V.B. apart zal bekyken. DUIVENSPORT Walcherse kampioenschappen Nu het vliegseizoen voorbij is, heelt de Concours Combinatie Walcheren, waar in verenigd zijn „De Luchtbode" te Sou burg, „Vriendenkring" te Vlissingen en „Zeelandla" te Middelburg, het Walcherse kampioenschap bekend gemaakt. Op de vitesse (korte afstand) was de uitslag: 1. J. Rottier. Vlissingen, 2696 punten; 2. L. van Sorge. Vlissingeij, 1697 pnt.; 3. C. de Graaf. Middelburg, 1633 pnt.; 4. J. de Nooijer. Souburg, 1631 pnt.; 5. L. Marinissen, Souburg, 1595 pnt.; 6. S. Prince, Souburg, 1566 pnt.; 7. J. Hoge steger. Souburg, 1544 pnt.; 8. J. Florisse, Souburg, 1505 pnt.; 9. A. Hooftman, Mid delburg. 1502 pnt.; 10. P. Babijn, Sou burg, 1414 pnt. De kampioensduif was van J. Rottier uit Vlissingen met 1003 punten.' Midfond (midden afstand): 1. C. Mom maas, Vlissingen. 3008 pnt.; 2. P. Babijn, Souburg, 2790 pnt.; 3. J. Rottier, Vlissin gen, 2606 pnt.; 4. A. van Keulen, Vlissin gen, 2318 pnt.; 5. J. Sponselee, Souburg, 2137 pnt.; 6. L. Marinissen, Souburg, 1841 pnt.; 7. L. van Sorge. Vlissingen, 1777 pnt.; 8. J. de Buck, Middelburg, 1620 pnt.; 9. A. v. d. Berge. Vlissingen, 1505 pnt.; 10. J. Hogesteger, Souburg, 1426 pnt. De kampioensduif was hier van P. Babijn uit Souburg met 1145 punten. Fond (lange afstand)1. A. van Keulen, Vlissingen. 1256 pnt.; 2. A. v. d. Berge, Vlissingen, 1243 pnt.; 3. P. Babijn, Sou burg, 1208 pnt.; 4. J. de Buck, Middel burg. 1194 pnt.; 5. A. de Visser, Vlissingen, 1002 pnt. De kampioensduif was van A. de Visser uit Vlissingen met 518 punten. Jonge duiven; 1. C. Mommaas, Vlissin gen, 1154 pnt.: 2. J. de Buck, Middelburg, 1145 pnt.; 3. P. van Sabben, Middelburg, 1126 pnt.; 4. W. Verlinde, Vlissingen, 1078 pnt.; 5. P. Babijn. Souburg. 969 pnt.: 6. J. Rottier, Vlissingen. 839 pnt.; 7. A. van Keulen. Vlissingen. 838 pnt.; 8. S. van As, Middelburg. 809 pnt.; 9. J. Hogesteger, Souburg, 803' pnt.10. L. van Geel, Mid delburg, 769 pnt. De kampioensduif was van C. Mommaas uit Vlissingen met 472 punten. Kampioen-generaal werd J. Rottier uit VHssingen met 6534 punten. De verdere eindstand was: 2. P. Babijn, Souburg. 6391 pnt.; 3. C. Mommaas, VHssingen, 5921 pnt.4. A. van Keulen,VHssingen, 5437 pnt.; 5. J. de Buck, Middelburg. 4729 pnt. MOTORSPORT ORIëNTERINGSRIT. De motorclub „De Zeeuwen" hield Zaterdag j.l. een oriënteringsrit door Walcheren over een afstand van 62 km. Van 4 uur af startten de 22 deel nemers van de Markt te Middelburg, waar om ongeveer 6 uur eveneens de finish was. In deze rit viel tevens de beslissing voor het clubkampioenschap 1952. De uitslag was als volgt: 1. L. Scheele, 72 strafpnt.; -2. A. Kodde, 77 strafpnt.; 3. A. de Visser, 87 strafpnt.; 4. C. Brasser, 91 strafpnt.; 5. R. Joos- se, 94 strafpnt.; 6. A. Bouwens, 97 straf pnt.; 7. P. den Hollander, 98 strafpnt.; 8. L. de Plaa, 100 strafpnt.; 9. J. Com peer, 114 strafpnt.: 10. W. Janse, 114 strafpnt.; 11. K. van Sluis, 117 straf pnt.; 12. P. Kodde, 134 strafpnt.; 13. L Ovaa, 136 strafpnt.; 14. J. Markusse, 137 strafpnt.; 15. A. Houterman, 141 strafpnt.; 16. J. Moens, 163 strafpnt; 17. W. Flipse, 181 strafpnt. Vijf ryders werden niet geklasseerd, wegens het missen van drie of meer controles. 0 Exgeneraal-veldmaarschalk Kesselring heeft vertegenwoordigers van het bestuur der „Stahlhelm", een West-Duitse orga nisatie van oudstrijders, meegedeeld, dat hij het hem aangeboden ambt van voor zitter der „Stahlhelm" op zich zal ne men zodra zijn gezondheidstoestand dit- toelaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 4