De agitatie en de terreur als communistische wapens BOEK DE LABOUR-REBELLENGROEP WERD ONTBONDEN DE MAU MAU-ONRUST DUURT IN KENYA VOORT WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEN SCHOOL VOOR SABOTEURS i.i i ïii Verdachte branden en onverklaarbare explosies in vele landen Wanneer men het programma 1952 van de C.P.N. leest, krygt men de indruk met een party te maken te hebben, die overvloeit van vaderlands liefde, vredelievendheid, eerbied voor de Grondwet, democratie en grenzen loze onbaatzuchtigheid voor het Nederlandse volk in al zijn geledingen. Er zijn dan ook nog altijd mensen, die menen van de communisten alle heil te mogen verwachten. Om echter te laten zien, hoe communisten als spionnen en saboteurs hebben gewerkt, geven wjj hier een relaas van enkele gebeur tenissen, die zich in ons land hébben afgespeeld. enkele schepen der Nederlandse koopvaardij te noemen, die ernstige schade leden: de Tjikembang, Am- stelland, Meerkerk, Tjisalak, die langs vreemde kusten te kampen had den met onverwachte scheepsbranden. Andere schepen werden zelfs tot zin ken gebracht, zodat vele zeelieden de dood in de golven vonden of ernstig werden gewond. NET VAN GEHEIME ZENDERS Er bestond naast die organisatie van saboteurs en terroristen ook een uitgebreid netwerk van geheime ra dio-zenders in West-Europa, dat voortdurend inlichtingen, door spion- nage verkregen, doorgaf aan Moskou en instructies van het Kremlin ont ving. Een Nederlander, Van Proosdij, was in 1935 naar Moskou gezonden om er tot radio-telegrafist en techni cus te worden opgeleid. Oorspronke lijk werd het spionnage-werk geleid door twee buitenlanders: een Russisch feneraal, die zich onder de naam van lartin Lessner als een Oostenrijks antiquair in Den Haag had gevestigd en met Ignaz Reiss spionnagediensten voor het Rode Leger bedreef. Zij kre gen echter ernstige meningsverschil len met elkander en lieten het werk in 1937 in de steek, waarna een Neder lander, ook al weer een bekend com munist, thans directeur van een uit geverij, in opdracht van Moskou het radio-netwerk opnieuw opbouwde. Enige jaren voor de tweede wereld- In de nacht van 24 op 25 Augustus 1937 ontdekte de politie te Rotter dam een zeilboot in de Waalhaven. Een man was juist bezig een pakket aan de wal te brengen. Toen hij werd aangehouden en men het pak onder zocht, bleek dat in parafine-papier een hoeveelheid van 9>4 kg dynamiet was verpakt. Op het papier stond: Express Dynamite Grangesberg. Het gevaarlijke goed was door een Neder lands schip uit Scandinavië naar ons land gebracht. De aangehoudene bleek zijn. een bekend Rotterdams communist te Ongeveer twee maanden later hield de Nederlandse douane aan de Belgi sche grens een man aan, die een zo genaamd smokkelaarsvest onder zijn kleding droeg; hij had gevaarlijke ex- plosieveA bij zich: 3400 gram trotyl, vier koperen buizen met gaten in 'de schroefaoppen, vier buizen met geper foreerde Krukken en vier percussie- doppen. De smokkelaar waseen bekend communist uit Rotterdam. Korte tijd later kwam de Rotter damse politie op het spoor van een schilder, die in zijn werkplaats ge heimzinnige proeven nam met chemi caliën. Ook deze man bleek een com munist te zijn. een vooraanstaande fi guur in linkse kringen. Hij had eén tijd lang in Rusland gestudeerd. INTERNATIONALE ORGANISATIE De Rotterdamse politie ging ijverig voort met speuren en ontdekte een terroristische organisatie van linkse extremisten, die vertakkingen in vele landen had. Een der doeleinden van deze geheime groep was explosies en branden te veroorzaken op koopvaar dijschepen van verschillende nationa liteit. Samenwerking met de buiten landse politie, o.a. in Scandinavië, bracht aan het licht, dat het te Rot terdam binnengesmokkelde dynamiet uit een ijzermijn in Zweden gestolen en door een Nederlands schipper naar ons land was gebracht. Men kreeg nu enig inzicht in de activiteit van deze Rotterdammers. Tussen December 1936 en eind 1938 hadden explosies en branden op acht Nederlandse schepen en een 18-tal buitenlandse vaartuigen plaats. Om Door een luchtledige kan een water kolom onder normale omstandigheden tot 10 meter hoogte worden opgezo gen. Hoger is niet mogelijk, omdat het verschil tussen normale luchtdruk en een luchtledige en dat verschil be draagt 1 atmosfeer niet voldoende is om een waterkolom van méér dan 10 meter te torsen. Omdat er talloze bomen zijn die een aanzienlijk grotere hoogte dan 10 meter bereiken, kan men zich afvra gen hoe het mogelijk is dat het wa ter tot in de top weet door te drin gen. Immers, wanneer we uit alle macht aan de uiteinden der takken zouden zuigen, zouden we het water niet hoger welen te krijgen dan 10 meter, waarna de waterkolom zou af breken, zodat er geen aaneengesloten stroom van de wortel tot de top mo gelijk is. Maar de Sequoia wéét het water tot boven 100 m. en de Euca lyptus zelfs tot meer dan 150 m. om hoog te werken! Er is natuurlijk een enorme kracht voor nodig om het wa ter zo ver omhoog te stuwen en dan nog wel door een systeem van buizen, waarvan de doorsnede gering en de stroomsnelheid betrekkelijk groot is. Bovendien moet ook de kracht, waar mede het water in de grond wordt vastgehouden, overwonnen worden. Deze kan in droge of zouthoudende gronden zeer aanzienlijk zijn. De man grovevegetatie, die het water uit de zee opneemt, moet hierbij een blijven de weerstand van ongeveer 20 atmos feren overwinnen! In de zuigspanning die onder in vloed van de transpiratie in de bla deren ontstaat, heeft men een kracht leren kennen, die in staat is het wa ter uit de vaten op te zuigen. Ter verklaring van de geweldige krachten die hier optreden, zijn verschillende theoriën opgesteld, die echter te diep gaan om hier te worden vermeld. Voldoende zij, dat in cellen van de bo venste boombladeren zuigspanningen zijn gemeten van 33 atmosferen! Van de top naar beneden gaande worden deze soanningen in de cellen steeds lager, tot zij bij de wortel juist vol doende zijn om de weerstand van de grond te overwinnen. Door deze zeer grote krachten in de plantencellen, kan het water in voldoende hoeveelheden in de top komen. En dat de te verplaatsen hoe veelheid water werkelijk niet gering is, blijkt uit de bij een beuk bereken de resultaten. Deze boom verbruikte met ongeveer 200.000 bladeren 300 tot 400 liter water per dag. Op war me dagen, wel te verstaan. Nu we de bomen het water uit de grond hebben laten pompen, moeten we onze belangstelling eens richten op de olie, die door de mensen wordt opgepompt. Want de „uitgeputte" olie velden bevatten soms nog de helft, maar meestal 80 procent van de oor spronkelijk aanwezige olievoorraad! H. Pétillon. Zelfbeschikkingsrecht voor Suriname Erkend binnen de Grondwet De Nederlandse regering nodigde een vertegenwoordiger van Suriname uit als lid van de Nederlandse dele gatie naar de bijeenkomst der Ver enigde Naties. Deze vertegenwoordiger zou gemach tigd kunnen worden om namens Su riname te verklaren, dat een rapport over dit gebied aan de Ver. Naties niet nodig is, krachtens het zelfbe schikkingsrecht van Suriname. De Surinaamse landsregering gaf naar aanleiding hiervan een commu niqué uit. waarin wordt gezegd: „De Nederlandse ministerraad heeft hiermede dus het zelfbeschikkings recht der West-Indische rijksdelen, hetgeen een essentieel punt van de besprekingen op de R.T.c. was, er kend". In antwoord hierop is van Neder landse officiële zijde o.m. het vol gende medegedeeld: Het spreekt vanzelf, dat dit recht m zelfbeschikking moet worden ge zien in het licht van hetgeen bepaald is in het 14e hoofdstuk van de Grond wet. Volgens dit hoofdstuk dient elk der rijksdelen de nieuwe rechtsorde vrijwillig te aanvaarden en elk rijks deel zal dus zelf beschikken of de nieuwe structuur van het koninkrijk acceptabel is. In deze geest heeft de Nederlandse regering verklaard het zelfbeschik kingsrecht te erkennen. Het was voor haar uiteraard niet mogelijk verder te gaan, aangezien zij anders buiten haar grondwettelijke bevoegdheden zou treden. Een toe zegging door de regering van wijdere strekking zou geen betekenis hebben aangezien daarvoor wijziging van de Grondwet nodig is. Woonwagenbewoner ïn Steenwijk doodgestoken Enige woonwagenbewoners te Steenwijk, die Maandagavond in de stad enkele café's hadden bezocht, zijn, toen zij in het kamp terugkeer den, slaags geraakt. Het droevige slot was, dat de 40-jarige woonwa genbewoner J. W. Brink werd dood gestoken. Hij was in de hartstreek getroffen. De politie heeft medegedeeld, dat twee arrestaties zijn verricht. Tij dens de vechtpartij is in het kamp, dat in verband met de jaarlijkse markt en kermis thans overvol is, ook nog geschoten. Omtrent de oor zaak van de aanleiding tot de vecht partij heeft men nog geen zeker heid. Het vermoeden bestaat, dat sprake is van een familievete. Het slachtoffer was vader van acht kin deren. Rode Kruis helpt Schoonebeek De burgemeester der gemeente Schoonebeek, heeft een oproep doen uitgaan tot hulpverlening aan de slachtoffers van de windhoos, die jl. Vrijdag boven Oud-Schoonebeek heeft gewoed. Deze oproep had al meteen succes. De plaatselijke afdeling van het Nederlandse Rode Kruis stelde zich in verbinding met het landelijke Rode Kruis, waaruit voortvloeide dat zo vlug mogelijk een achttal ledikan ten met toebehoren werd geplaatst in de huizen, waar de slachtoffers een tijdelijk onderdak vonden. Voorts is nog een hoeveelheid ondergoed ver strekt. Het Rode Kruis zegde tevens toe, een bedrag in geld en giften in natura te zullen zenden. De totale schade aan kleine boer derijen en arbeiderswoningen wordt geraamd op f 30.000. Hiervoor kan men een bijdrage storten op gironummer 586.000 van het Ned. Rode Kruis, afd. Schoonebeek. Waakzaamheid nodig! COMMUNISTISCHE ACTIVITEITEN De veroordeling van dr K. wegens spionnage in ons land ten bate van Tsjecho Slowakije dr K. heeft zelf verklaard in communistisch vaarwater verzeild te zijn geraakt heeft weer eens de aandacht gevestigd op de gevaren, die ons van communistische kant bedreigen. Reeds voor de oor log waren de communisten op on-Nederlandse wijze actief werkzaam. Een aantal van hen is het nog. In bijgaand over zicht worden enige feiten en gebeurtenissen in de herinne ring teruggeroepen, die tot voortdurende waakzaamheid manen. oorlog, toen er nog geen sprake was van dergelijke spanningen in ons land als wij tegenwoordig beleven, werd via vijf clandestiene zenders een da gelijkse stroom van berichten over de situatie in West-Europa op politiek, economisch en militair gebied naar Moskou doorgezonden. ER BUITEN De communistische partij stond er „formeel" buiten, immers de commu nisten. die zich aan terreurdaden had den schuldig gemaakt, hadden even tevoren als lid bedankt of waren uit partij „gestoten". Toen in de oorlog, tengevolge van verraad van een communist, 't radio netwerk door de Duitsers werd opge rold, kon een Nederlandse communist zich het vege lijf redden door ver moedelijk voor de Gestapo te gaan seinen. Deze was was echter een com munist in hart en nieren. Driemaal was hij in Rusland geweest en hij werd door de Russen als een waarde volle kracht beschouwd. Na de oorlog werden hij en andere communisten echter door een partijleider, die de bijnaam van de ..kleine Stalin" had gekregen, uitgeschakeld. De partij- aictator vreesde blijkbaar een sterke figuur naast zich. SCHOOL VOOR SABOTEURS Intussen is de man die in 1933 de internationale sabotagegroepen in West-Europa leidde E. A. Woll- weber te Kopenhagen na 1945 op nieuw begonnen zijn sabotage-praktij- ken op te vatten. Hij leidt nu een school voor saboteurs en brandstich ters in Ladebow bij Greifswald. Zo af en toe hoort men van grote explosies op schepen der geallieerden, die wa penen en munitie vervoeren naar Ko rea en Europa. In het Zweedse parlement heeft men al vragen gesteld over het ge rucht, dat agenten van Poolse han delsschepen in Scandinavië zijn bin nengelaten: 40 in Stockholm, 40 in Norbotten, 50 in Göteborg, 30 in Varnland. Onder de 8000 naar Zweden gevluchte Polen bevinden zich waar schijnlijk vele Sowjet-agenten. Uit al dergelijke berichten blijkt, dat de communisten nooit ophouden met hun ondergrondse activiteit. Zij hebben een wereldmacht gevormd, die gebaseerd is op internationaal geor ganiseerde misdaad, op geraffineerd bedrog, op volksmisleiding op grote schaal. En nog altijd lopen goedwil lende Nederlanders met veel idealis me, maar zonder onderscheidingsver mogen, tegen de lamp en steunen al lerlei bewegingen, die de democratie ondermijnen. bevolking en producten van mexico MEXICO: INEOCRLANO: lotto/ oanltl inwonttê: 25,5»lllio«n |'.Q4ailllo«a Nu deze week Mexico door het be zoek van Z.K.H. Prins Bernhard de byzondere belangstelling van de Ne derlandse krantenlezer heeft, geven wij hierbij een indruk van dit land en haar bevolking. Bjj beschouwing van onze kaart valt onmiddellijk op, dat de bevol kingsdichtheid in Nederland veel gro ter is dan in Mexico. Bij een land oppervlakte van ongeveer 25 maal Nederland, telt de Mexicaanse bevol king maar ongeveer 2 Va maal het aantal van Nederland. Van de beroeps indeling valt de overheersend agra rische bevolking op, terwijl in han del en industrie Nederland num- meriek sterker is. Van de buitenlandse handel be heersten de Verenigde Staten 87% van de invoer terwijl 78% van de uitvoer naar U.S.A. gaat. Katoen, lood en zilver zijn de voornaamste uitvoerproducten. De sisal-export is in omvang minder belangrijk, doch is nog altijd 50% van de wereldpro ductie. Een belangrijke inkomstenpost is het toerisme uit de U.S.A. Dit bracht in 1949 S 125 millioen op, hetgeen neerkomt op een derde deel van de totale invoer. HET ENGELSE SOCIALISME Eenheid in de partij bleef behouden Van betrouwbare parlementaire zijde werd Dinsdag te Londen medege deeld, dat Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel der Britse socialis tische party, in overleg met zyn aanhangers heeft besloten gevolg te geven aan de eis tot ontbinding van zijn groep. Deze eis was door de partijlei ding gesteld. Deze beslissing werd genomen in een Dinsdag door Bevan en zijn vol gelingen gehouden bijeenkomst. Overigens hebben de Bevanisten zich het recht voorbehouden om te blijven ijveren voor hun inzichten wat betreft de verlaging van de bewape- Diplomaat sloeg iemand een been stuk De Britse onderminister van buiten landse zaken, Lord Reading, heeft Dinsdag in het Engelse Hogerhuis ver klaard, dat MacLean, een van de twee Britse diplomaten die op 25 Mei 1951 spoorloos zijn verdwenen, voor zijn verdwijning meer dan eens opmerkin gen had gemaakt die er op wezen dat hij communist was. Dit was de eerste officiële verkla ring, volgens welke MacLean com munistische neigingen had. Het Hoger- huislid Lord Elton critiseerde de rege ring. Volgens persberichten, zo zei hij, had MacLean zichzelf openlijk een communist genoemd, dronk hij veel en had hy een collega op geweldda dige wijze aangevallen. Lord Reading gaf toe dat MacLean in een woeden de bui een been van een collega te Cairo had gebroken. Dit werd toen geweten aan „overspanning". MOORDEN EN ARRESTATIES Er zouden zwarte lijsten bestaan De regering van Kenya heeft Dinsdag te Nairobi bekend gemaakt, dat een blanke landbouwer op zijn afgelegen boerderij in het Noordelijke ge bied van Kinangop door Afrikanen is vermoord. Ook twee .Afrikaanse bedienden werden vermoord. De politie weet nog niet of de daders leden zijn van de Mau Mau. Politie en militairen hebben de omgeving van de boerderij afgezet en zijn een onderzoek begonnen. Kinangop is een van de vrucht baarste gebieden van Kenya. Er be vinden zich boerderijen van blanken. De laatste tijd zijn versterkingen van de politie en militairen naai- Kinan gop gezonden als voorzorg tegen mo gelijke aanvallen en roofovervallen van Kikoejoe's. De politie in Nairobi onderzoekt berichten volgens welke de Mau Mau zwarte lijsten heeft opgemaakt van blanken en Afrikanen die uit de weg moeten worden geruimd. Het militaire hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat in de afgelopen 24 uur in het gebied van de rivier de Tsjania, 50 km. ten Noorden van Nairobi, 38 Afrikanen zijn gearres teerd. Kocht notaris Quaedvlieg een villa in Brussel Naar vernomen wordt, heeft oud notaris Quaedvlieg, bekend door de vreemde zwerftochten van het jacht „President Robert", in Brussel een villa gekocht, aangezien hij voorne mens zou zjjn zich aldaar te vesti gen. In familiekringen van de inmid dels in Maastricht teruggekeerde huishoudster, mevr. van Stipelen, heet het, dat de gedienstige dan naar Brussel zal vertrekken. Verder vernam het A.N.P., dat een gedeelte van het meubilair van de notaris onder de familieleden van Stipelen werd verdeeld. Sir Evelyn Baring, de gouverneur van Kenya, heeft Dinsdag bij de ope ning van de nieuwe zitting van de wetgevende raad te Nairobi ver klaard. dat economische en sociale vooruitgang in Kenya niet mogelijk is „in een toestand van onrust". Hij kondigde aan dat de regering van Kenya in de komende twaalf maan den van plan is 6.750.000 pond ster ling te besteden aan de ontwikkeling van het land, o.m. voor verbetering van bestaande landbouwgronden, vestiging van Afrikanen in gebieden, die van de tsetse-vlieg gezuiverd zijn, de aanleg van wegen, de watervoor ziening en het ondenvijs. De gouverneur zeide dat plannen worden gemaakt voor de verdediging van de kolonie in geval van ooi-log „of iedere andere ernstige noodtoe stand". Te Nairobi zal een inrichting gevestigd worden om dienstplichti gen op te leiden, die thans in Zuid- Rhodesië hun opleiding krijgen. Drie nieuw gekozen leiders van de 100.000 leden tellende „inheemse Bond van Kenya" hebben Maandag ver klaard, dat elk Mau-Mau-lid dat in de bond zou worden aangetroffen onmid dellijk uit de partij zou worden gezet. Zij voegden er aan toe dat de bond nog steeds achter de gearresteerde leider Djomo Kendjatta staat. Zijn plaatsvervanger Odede, zeide dat de regering veel inheemsen had gearresteerd, die zouden kunnen me dewerken aan het herstel van de ge breken in Kenia. Er werden 24 eisen gesteld betreffende de sociale voor zieningen, vrije vrekiezingen enz. ningsuitgaven en de samenwerking met U.S.A. Na de bijeenkomst van het Labour partijbestuur werd medegedeeld dat de „Bevanieten" hun invloed in twee commissies van het bestuur hebben versterkt. In de internationale commissie heb ben de linkse rebellen hun zetelaantal gebracht van twee op vier. Bevan werd in deze commissie gekozen. Bevan en een aanhanger, werden voorts tot lid van de politieke en pro- pagandacommissie herkozen. In deze commissie werd een nieuwe linkse re bel gekozen. De vergrote invloed van de „rebel len" in de commissies werd in parle mentaire kringen uitgelegd als een teken dat de socialisten van de lin kervleugel en die van de oude garde tot een compromis geneigd zijn. Europees forum stelde teleur Vier sprekers kwamen niet naar Den Haag Voor de organisatoren van het Europees forum der politieke jonge ren te 's Gravenhage was het Dins dag een grote teleurstelling te verne men, dat vier van de voornaamste sprekers niet konden komen. Dat wa ren Denis de Rougemont, directeur van het Europese culturele centrum in Genève, dr. Heinrich von Brenta- no, Carlo Schmidt en Jean Monnet. De Rougemont zou in de culturele commissie en de heer von Brentano in de commissie voor de politieke een heid een inleiding houden. De hei-en Schmidt en Monnet zou den beiden een rede houden over de algemene vraagstukken. Inleiders in de vier commissies wa ren respectievelijk de heren M. Cot tier, prof. H. Brugmans, Per Haekke- rup en André Philip. Reeds eerder had de heer Julian Amery, conservatief lid van het Brit se Lagerhuis een inleidende bespre king gehouden over de politieke een heid van West Europa. Hij zag alleen mogelijkheden indien Groot Brittan- nië zo nauw met de zes samenwer kende vastelandsmogendheden zou zijn verbonden, dat Frankrijk en Duitsland zonder vrees kunnen sa menwerken. Vrij op Zaterdag na Kerstmis De minister van sociale zaken heeft goedgevonden, dat leiders van bedrij ven hun personeel op 27 December a.s. (de dag tussen de twee Kerstdagen en Zondag 28 December) vrij geven en de verloren werktijd tussen 1 Novem ber en 15 Jan. laten inhalen met een maximum van 1 uur per dag. Tweede wervelstorm over de Philippijnen Een tweede wervelwind is over de Philippijnen getrokken, waardoor de ze maal de Visaya-eilanden groep, in het midden van de Archipel, werd ge troffen. Volgens de tot nu toe binnen gekomen berichten zijn vijf personen om het leven gekomen, terwijl 24 werden vermist. Er is zeer aanzien lijke schade aangericht. Gemeenteambtenaar verduisterde legesgelden Bij een controle van het centraal bureau voor verificaties en financiële adviezen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten in het gemeen tehuis te Den Ham zijn onregelmatig heden ontdekt in de kas voor de leges-gelden. In verband hiermede is de 55-jarige commies D. J. M. gear resteerd, die ruim 30 jaar in dienst van de gemeente is. Het Wereldgebeuren Franse offers Houdt ze langer op school; ver went ze een beetje: houdt ze iong en laat ze niet te vroeg meerderjarig worden". Deze goede raad gaven kort gele den twee Franse dokters, die vinden, dat de verlenging van het gemid delde mensenleven moet leiden tot een langere duur van de jeugd. Nauwelijks was de raad gegeven of een sombere Amerikaanse meneer schreef in een krant, dat de Fransen inderdaad nogal vlug ..kind-af' wor den en dat er naties zijn. waar miili- oenen mensen altijd kind blijven... bijvoorbeeld in het gezegende Ame rika. Dat was 'n vriendelijke opmerking. Minder vriendelijk waren en zjjn ae lieden, die beweren, dat Frankrijk een land van oude dames en heren is, die niet meer meetellendat Frankrijk z'n tijd heeft gehad dat het niet meer in d© Kring van de „grote naties" behoort Het is duidelijk, dat Frankrijk na de ramp van twee wereldoorlogen thans worstelt om een invloedrijke plaats aan de conferentietafels van de wereld. Minister-president Pinay demon streerde dat onlangs door een krach tige houding tegenover Amerika aan te nemen in de Tunis- en Marokko- affaire en door een afwijzing van be paalde Duitse verlangens inzake de Sa ar. Zaterdag heeft president Vincent Auriol die demonstratie ten dele her haald bij het gereedkomen van een grote stuwdam te Montélimar, net beroemde nougat-stadje Hq ver telde daar, dat Frankrijk voor de strijd tegen het communisme in Indo-China al meer dan 4,5 milliard dollar had geofferd of tweemaal zo veel als de Amerikanen aan Frank rijk hadden geschonken in de vorm van Marshall-hulp en militaire bij stand. Ook wees hij nog eens nadrukke lijk de bemoeienis van de Verenigde Naties met Tunis en Marokko af. De president zei dat niet zo maar bij die dam... hij wist, dat de Amerikaanse ambassadeur en de Canadese gezant stonden te luis teren. 'Hij wilde aangeven, dat Frankrijk zowel in Azië als in Noord-Afrika en Europa zichzelf wenst te blijven en dat men niet in. New York beslist over het wel en wee van de Franse Unie, die nog altijd de trots is van het strijdbare en werkende Franse volk!! Twee dingen zijn na de speech van Auriol en na de jongste beslissingen van de Franse regering duidelijk ge worden. Ten eerste, dat Frankrijk de gehele gemeenschappelijke verdedi ging van West-Europa en de Europese samenwerking slechts waardevol acht wanneer èen bepaalde begrenzing wordt bereikt van Duitslands rol in deze samenwerking. Ten tweede, dat Frankrijk zelf de rust wenst te herstellen in Noord-Afrika en dat het waardering uitgedrukt in finan ciële hulp wenst voor zijn strijd in Indo-China. Voor wat betreft dit tweede punt zullen U.S.A. 't geruststellende woord moeten spreken. Pas daarna zal het eerste punt de verhouding tot Duitsland aan de orde kunnen ko men. Spreken de Amerikanen dat gerust stellende woord niet. dan zal het uitermate moeilijk zijn in de Franse nationale vergadering een meerder heid te vinden voor het aanvaarden van de verdragen, die de Europese militaire en economische samenwer king moeten inluiden en die Duits land moeten binnenleiden in de Euro pese defensie-gemeenschap. Vincent Auriol: Frankrijk stak twee maal het bedrag ran de Marshall hulp en de Amerikaanse militaire steun inIndo-China! EEN 3IAO TUN. VAN: Over het algemeen worden we hier in het Westen niet bepaald over stroomd met moderne Chinese lec tuur. Sommige schrijvers, als b.v. Pearl Buck en Slauerhoff plaatsen hun romans wel bij voorkeur in Chi na, maar ze zijn of warén zelf geen Chinezen, en dat maakt bij de uit beelding van figuren en situaties ten slotte een groot verschil. Het ver schijnen van de roman „Schemering over Sjanghai" van de moderne Chi nese auteur Mao Tim (geb. 1898) kan dan ook met vreugde worden begroet, al moeten we bekennen dat we de ge trouwheid van de „bewerking" niet kunnen controleren. Zoals het boek in het Nederlands voor ons ligt is het een zeer lezenswaardige, hoewel af en toe langdradige, roman uit de Chinese zakenwereld, vol geraffineerde beurs speculantentrucs en omkoperijen, ge plaatst in de millioenenstad Sjanghai. Het is een corrupte, koude, liefdelo ze wereld die ons wordt getekend. Het China van onze romantische dro men, och, dat vinden we er vrijwel niet meer in terug, maar dat is dan mogelijk en helaas ook wel ver dwenen. h. W. (Uitgave J. Philip Kruseman. Den Haag, Derde Druk).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3