INVESTERINGSCOMMISSIE HEEFT TE GROTE MACHT Zeeuwse Almanak maar... ONTHULLING VAN MONUMENT AAN DE GRENS TE EEDE KRUININGEN BESTAAT IN 1953 750 JAAR JEUK: B.D.D. *ÖDan RflBEHdWHabl ^onnatta PROVINCIALE ZE KVWSE COURANT WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 MOTIE VAN MIDDELBURGS RAAD Aan controle op de investeringen der gemeenten dient een einde' te komen Mot 14 stemmen vóór en vier tegen heeft de Middelburgse gemeenteraad Dinsdagmiddag in zijn begrotingsvergadering een door jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (Arb.) ingediende motie aangenomen, waarin de raad B, en W. op draagt om by de bevoegde instanties aan te dringen op zo spoedig mogelij- Ite staking der werkzaamheden van de investeringscommissie, voor zover het de controle op de investeringen van lagere publiekrechterlijke organen betreft. Aanleiding tot deze motie waren de algemene beschouwingen van de heer B. A. Hesselink (V.V.D.), die verklaarde, dat de gemeenteraad in vele gevallen ondergescliikt is gemaakt aan de commissies, welke tussen het raadsbesluit en de eventuele uitvoering daarvan zyn geschoven. De activiteit en de belangstelling van de raad moeten daar wel onder lijden. De voorzitter, burgemeester mr. dr. N. Bolkestein, verklaarde dat inder daad gesproken kan worden van de gradatie van de raad, waardoor ge wrikt wordt aan één der pijlers van de democratie: de autonomie der ge meenten. Het college bleek evenwel weinig behoefte te hebben aan de door jhr. mr. Schorer ingediende mo tie, omdat de Vereniging van Ned. Gemeenten ook al stappen heeft ge daan. Niettemin werd zy in stemming gebracht, waarbij de heren J. S. Hoek, J. W. Kögeler en M. Wattel (A.R.) en A. J. Schot (S.G.) tegenstemden. De algemene beschouwingen wer den geopend door jhr. Schorer, die B. en W. hulde bracht voor het tempo, waarmee de begroting is ingediend en ook 't collegiaal beleid van het col lege prees: wat zijn hand te doen vindt, wordt aangepakt. Natuurlijk blijven er nog wel wensen. Zo vroeg spr. zich af, of de gemeente geen taak heeft indien de particuliere ex ploitatie van het badhuis wordt be ëindigd. Voorts is het percentage ar- Dit lokte commentaar uit van A.R.- zijde, waarbij men nogmaals zijn standpunt verduidelijkte. VOORZITTER ANTWOORDT. De voorzitter antwoordde de spre kers. Hij zeide, dat de raad op 2 De cember krijgt te beslissen over het eerste voorstel voor uitvoering van een kapitaalswerk. Inderdaad bestaat behoefte aan arbeiderswoningen, doch momenteel is het niet het juiste mo ment om extra bouwvolume aan te vragen. De sportuitwisseling wordt voortgezet. Op het ogenblik wordt ijverig nagegaan of Middelburg vol doende „industrie-minded" is en of nieuwe bedrijven kunnen worden aan getrokken. Het probleem van de duin afslag zal nogmaals onder de aan dacht van de minister worden ge bracht. B. en W. missen de bevoegd heid om leegstaande winkels aan ie mand ter beschikking te stellen. Wethouder A. J. Berenpas deelde nog mede, dat bij Maatschappelijke Zorg het plan bestaat om de werk- beiderswoningen aan de lage kant. zaamhêden in het kader van de social Spr. wilde ook weten, hoe het staat Spr. met de sportuitwisseling en in welke mate industrievestiging te Middel burg wordt gepropageerd. Zou het niet nodig zrjn een bepaalde som voor propaganda uit te trekken en event, een provinciale functionaris aan te stellen? De heer Schorer wees er ver der op, dat de omvang van de werk loosheid in Middelburg het landelijk gemiddelde overtreft. Geeft de op heffing van de z.g. Vitrite-werkplaats aanleiding tot maatregelen om de daar tewerk gestelden op te vangen LEEGSTAANDE PANDEN. Mr. P. v. Empel (C.H.) was vol lof over de samenwerking van B. en W. met de raad. Zyn fractie is niet blind voor het grote belang van een goede sportgelegenheid. Ais de overheid dan ook nog rekening houdt met de principes van anderen, voert zy een goed beleid. Ook deze spreker achtte de bouw van arbeiderswoningen van groot belang en hij informeerde, of de gemeente kan verhinderen, dat oude panden in de stad leeg blijven staan. Tenslotte toonde hij zich ongerust over de duinafslag bjj Oranjezon. Dé heer Hesselink meende, dat de weinige belangstelling voor industrie vestiging een gevolg is van het feit, dat de industnalisatiepolitiek van de ten gevolge van de belas- op de bedryven enigszins dreigt vast te lopen. Middelburg ligt trouwens ook niet in een bijzonder gunstige positie. De heer Schot wilde verzwaring van de lasten der bevol king tot elke prijs vermeden zien. Hij was van oordeel, dat de sportterrei- nen een niet te verantwoorden last op de begroting leggen en dat Gods ge bod voor de AJt. en C.H., die vóór aanleg van deze terreinen stemden, méér waarde zou moeten hebben dan de wensen van de „sportaanbidders". BLOEDSOMLOOP Als de ferkoudheldsldemen zlcli vast zetten, rakeD uw ademhalingsorganen verstopt. Het natuurlijke afweermiddel, de bloedsomloop, raakt in de knel. U krjjgt bet benauwdde besmetting,woe- kert voort. Geef de microben geen ltans. Ga ze te lijf mef MENTHO-REX. Wrijf borst, keel en rug er flink mee in en de 8 genees krachtige oliën van MENTHO-REX ja gen het bloed weer door de weefsels. MENTHO-REX verdrijft de kou via de bloedsomloop, zonder dat u iets hoeft in te nemen. Grote pot Mentho-Rex f. 1.25. VOOR DITMAAL De Markt te Aardenburg lag vrijwel verlaten in een druilerig middagre gentje, toen er uit de Marktstraat een wagenbesvannen met twee forse, krachtige vaarden en beladen met suikerbieten, langzaam kwam aange rold. Degelijk, rustig en getuigend van een stille, historische krachtpaar denkracht Tegelijkertijd naderde er van de andere kant ook een wagen, leeg, en getrokken door 'n tratcor, zo een hy permoderne bron van gemechaniseer de kracht, log, zwaar en meedogen loos. Dof grommend van beteugelde, driften, want de chauffeur liet zijn voertuig slechts langzaam rijden. De man, die de paarden mende, en de man, die de tractor bestuurde za gen elkaar naderen. Zij deden hun voertuigen stil houden, ieder aan een kant van de weg, en toen voltrok zich een ritueel, dat in deze periode van de suïkercampagne vermoedelijk eerst tot ritueel geworden is. Zwijgend klom de paardenman van zijn wagen en zwijgend ook klom de tractorman van zijn voertuig. Beiden koppelden zij de paardenkrachten los van de wagens en even later reden zij weer verder. Zwijgend. De tractorman ging terug, met ach ter zijn rug de volgeladen wagen en de paardenman ging terug, ja juist, met de lege wagen Zij hadden zwijgend van wa gens veriuisseld. En de wagens, met P.K. en met paardenkrachten, wel zij rolden voort Dat is voor ditmaal alles. Ie werkvoorzieningsregeling (waarin het ryk subsidieert) uit te breiden, mede in verband met de opheffing van de werkplaats voor minder vol waardige arbeidskrachten, Wethou der L. J. Geers verklaarde, dat door de bouw van de 55 woningen bij de N. Vlissingse-weg 23 arbeiderswoningen vrij zyn gekomen. Bij de eigenlijke begrotingsbehan deling kwam tot uitdrukking, dat de gastarieven na de komst van het af- standsgas weinig verandering zullen ondergaan. De heer I. v. Loo (Arb.) zeide, naar aanleiding van de klacht, dat het lagere personeel van Gemeen tewerken de werkuren onvoldoende productief zou benutten, een bespre king met de directeur van deze dienst te hebben gehad, wélke de misver standen uit de wereld had geholpen. Tenslotte werd besloten het geraam de bedrag voor onderhoud van de muziektent volgend jaar niet te be steden. De gemeentebegroting en die van de diensten werden vervolgens goedgekeurd. Onder dienst of... buiten dienst... Jubileum-Toondag in Hulst Op 17 November a.s. zal in Hulst voor de vijfde maal de grote Toondag voor paarden, vee en varkens gehou den worden. Het jubileumcomité wil van deze Toondag iets bijzonders ma ken. Vele handelaren en boeren de den reeds toezeggingen om met hun beste dieren naar deze Toondag te ko men, terwijl vele prijzen ter beschik king werden gesteld. Ook de gemeen te Hulst liet zich niet onbetuigd en schonk een medaille. Hulst krijgt muziekschool De plannen om te Hulst een mu ziekschool op te richten zyn klaar. Het wachten is nu op de leerlingen. De leiding van deze school heeft de heer J. Ivens. Wanneer de leerlin gen voldoende muziekkennis hebben, kunnen zij worden onderricht in het bespelen van een bepaald muziekin strument. Deze afdeling staat onder leiding van de heer H. de Gucht. Advertentie. BBBlfJk Chlorophyll I" |£ir ffWPs tandpasta Tanden wonderwif en aliijd frisse adem Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard" Dinsdagmiddag kwam de kring Zuid Beveland van de-Kon. Ver, „Het Nederlandsche Trekpaard", afd. Zee land, in hotel Centraal te Goes bijeen. Hoofdpunt van de vergadering vormde ae verkiezing van de bestuurs leden voor het provinciaal bestuur. Herkozen werden de heren P. Schee- Iede Putter te Kapelle—Biezelinge en I. Groenewege te Hoedekenslcerke. In de vacature A. van Hootegem werd gekozen de heer J. Q. C. Lens hoek te Kloetinge. rubber laarzen gymschoenen pantoffels OP DERTIEN MAART 19S3 Ter herinnering aan de terugkeer in 1945 van Koningin Wilhelmina Naar wij vernemen zal Vrijdag 13 Maart 1053 om 12.29 uur te Eede een monument worden onthuld, dat beoogt de herinnering levend te houden aan het moment nu zeven jaar geleden dat H.M. Koningin Wilhelmina voor het eerst na haar vertrek in 1940 weer voet op Nederlandse bodem zette. Zoals bekend, werd in 1945 te Aar denburg spontaan een comité opge richt, dat zich ten doel stelde gelden in te zamelen voor het doen vervaar digen van een monument. Er werden inderdaad gelden bijeen gebracht en de heer A. van Parijs, landbouwer te Eede, stelde een gedeelte van hem toebehorende gronden ter beschikking, waar 't monument, dicht bij de grens, een plaats zou krijgen. De actie werd echter onderbroken, toen er een na tionale oorlogsmonuinentencommissie werd opgericht en er aanvankelijk werd voorgeschreven, dat deze com missie zich-met de uitvoering van de plannen zou belasten. Naderhand bleek dit onjuist. Het plaatselijk comité werd geacht zelf werkzaam te blijven en de nationale commissie bepaalde slechts de plaats, waar het monument zou komen, en verleende een bijdrage in de te ma ken kosten. Een en ander had tenge- Vlissingse bakkers willen geen sluitingsmiddag De Bakkerspatroonsvereniging „Sa menwerking Bevordert Welvaart" te Vlissingen heeft by de gemeenteraad een verzoek ingediend om de verplich te middagsluiting voor de bakkers winkels weer op te heffen. Bij dit ver zoek is een lijst gevoegd met de hand tekeningen van voor- en tegenstan ders. 19 patroons blijken tégen slui ting, 7 er vóór te zijn. De Slagerspatroonsvereniging Vlis singenSouburg heeft gevraagd voor 1953 een schema voor verplichte va- cantiesluiting te mogen indienen. Televisie-hulpzender ia Goes Regering moet nog beslissen De televisiezender Lopik zo meldt het A.N.P. zal na verloop van tijd over -vier hulpzenders in Nederland gaan beschikken. Deze straalzenders zullen in de buurt van Goes, Roermond, Enschedé en Gro ningen komen. Op grond van inter nationale afspraken echter zullen deze Iiuipzenders binnen een straal van 25 kilometer van de genoemde steden moeten worden opgesteld. Wijziging van deze plannen zou-nieuw interna tionaal overleg nodig maken. Naar wij nader vernemen staat nog geenszins vast, Waar en wanneer een dergelijke zender in Zeeland zal wor den gebouwd. Hierover zal de rege ring nog moeten beslissen. Men is thans nog slechts zover, dat door de. frequentie-toewijzingen aan Neder land, op de internationale conferentie te Stockholm gedaan, hiervoor de mo gelijkheden zijn geschapen. Wanneer t.z.t. tot bouw van een te levisiezender in Zeeland wordt over gegaan, zullen beeld en geluid eerst vanuit de studio of Lopik per zen der naar de Zeeuwse zender wor den overgebracht. Men verwacht niet dat de zender in Zeeland „gevoed'' zal worden via een kabel vanuit de studio, zoals dit met de FM.-zender te 's Heer Hendrikskinderen geschiedt, daar hiervoor aan een zeer speciale kabel gebruikt zou moeten worden. Voor het plaatsen van deze zenders zal men zeer geschikte plaatsen moe ten uitzoeken, die zowel aan tal van technische eisen als aan een zo groot mogelijk bereik zullen moeten vol doen. De inpariteit der zenders is nog niet bepaald. MOTORSCHADE OPGELOPEN IN HET VOLKERAK. Het motorscheepje „Time is money", geladen met pootaardappelen, kreeg in het Volkerak motorschade. Bij een poging om voor anker te gaan brak de ankerketting, zodat anker en ket ting werden verspeeld en het scheep je hulpeloos ronddreef. Het werd op gepikt door het motorschip „Anja" en naar de vluchthaven te Bruinisse ge bracht. Bij de machinefabriek Padmos zal het schip worden gerepareerd. ERNSTIG ONGEVAL. Bij het van het land rijden met 'n wagen geladen met bieten, weigerde het paard van de heer A Raas te Heinkenszand te trekken. Toen de heer Raas hierop het dier bij de teu gels vatte, gleed hij uit, waarbij het paard hem óp de borstkas trapte.'Met vrij ernstige inwendige kneuzingen werd het slachtoffer naar huis ver voerd, waar hem eerste hulp werd verleend. AAN DE VOORBEREIDINGEN WORDT GEWERKT Van 22—29 Augustus zal een feestweek worden gehouden Volgend jaar zal Kruüüngeh op grootse wyze haar 750 jarig bestaan gaan herdenken. In een charter van 1208 werd Kruiningen namelijk voor liet eerst genoemd. Daar men hiervan een feest wil maken, dat in wijde om trek grote belangstelling zal trekken, wordt thans reeds binnenskamers druk gewerkt aan de voorbereidingen.. Het hoogtepunt zal worden gevormd door de opvoering van een historisch, spel, waaraan 120 personen zullen meewerken en dat wordt samengesteld door drs. L. Lockefeer te Hulst. Een commissie uit de burgerij, be staande uit de- heren J. Nieuwenhuy- se, voorzitter, J. J. van Drjke, vice- voorzitter, M. J. Ie Clercq, secretaris, J. de Jonge, penningmeester, J. Krij ger en G. Duindam hebben reeds een voorlopig programma uitgestippeld. Het feest wordt gehouden in de week van 2229 Augustus 1953, met zoals gezegd een historisch spel als hoofdschotel. Dit zal drie avonden worden opgevoerd in de tuin van dok ter Nieuwenhuijse, wiens woning er zich uitstekend toe leent om als ach tergrond voor dit spel te dienen. Met gebruikmaking van een deel van de weg, -denkt men daar ruimte voor 2500 personen te kunnen scheppen. Aan het spel wordt ook een histo rische optocht vebonden, die enkele malen door de kom van de gemeente zal trekken. Voorts wil men een avond van goede muziek brengen, waartoe een muziekkorps zal worden uitgenodigd. Ook zal een avond wor den gereserveerd voor athletiekw.ed- strjjoen en een avond voor volksspe len, waarbij wedstrijden tussen de'ver schillende Oost-Zuid Bevelandse dor pen zullen worden gehouden. Verder zal op een der Zaterdagen een grote Zeeuwse wandelsportdag de nodige bedrijvigheid in de feestvierende ge meente brengen. Tijdens de feest week zal tevens een historische ten toonstelling van Oostelijk Zuid Beve land worden gehouden, terwijl het geheel wordt besloten met een vuur werk. Vanzelfsprekend wordt er ook naar gestreefd om het dorp door ver siering en verlichting een feestelijk aanzien te geven. Bij de verenigingen, zowel te Krul- Advertentie. Niet krabben. De helder vloeibare D. D. D. kal- meert de jeuk In enkele eeconden. cioodt de ziektekiemen en ge-. neeBt tot diep in de huldpoiiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ningen als te Hansweert, bestaat er veel animo om dit feest te doen hel pen slagen. Natuurlijk zal een en an der veel geld vragen. De organisato ren zijn echter vol goede moed, dat iedere inwoner hiervoor zijn steentje zal willen bijdragen. Een damescomi té is reeds hard aan het werk om een bazar voor te bereiden, die tussen Kestmis en Nieuwjaar zal worden ge houden. Met een bazar, een lijstcollec- te enz. wordt verwacht, de nodige contanten bij elkaar te krijgen om deze gemeente voor een week in de bijzondere belangstelling te plaatsen. Reeds meermalen heeft men. in Krui ningen getoond uitstekende feesten te kunnen organiseren, zodat ver trouwd mag worden dat deze viering van het 750 jarig bestaan ook een bij zonder evenement zal zijn. Grensarbeiders gedupeerd door Belgische busmaatschappij De Belgische maatschappij, die de busdienst HulstSt. Niklaas exploi teert en een concessie heeft om over St. Jansteen naar St. Niklaas te rij den, heeft tot op heden nog steeds geweigerd over St. Jansteen: te rij den. Dit heeft tot gevolg, dat veie grensarbeiders op de fiets of té voet naar Hulst of naar het grenskantoor moeten rijden om daar op de bus, die rechtstreeks van Hulst naar De Paal rijdt, te kunnen stappen. Toen de Z. V. T. M. de lijndienst tot aan de grens onderhield, waren de grensarbeiders niet zo gedupeerd als thans. De Bel gische maatschappij geeft als reden op d,e slechte toestand van de Tra gel, de verbindingsweg tussen Hulst en St. Jansteen, waardoor haar ma teriaal te zeer aan slijtage lijdt. POSTDUIVEN- TENTOONSTELLING. De Middelburgse Postduivenvereni ging „Zeelandia" organiseert op 21, 22 en 23 November een tentoonstel ling in het verkooplokaal Mercurdus. volge, dat de reeds begonnen actie aanzienlijke vertraging ondervond en dat het tot 1952 zou moeten duren, al vorens de plannen verwezenlijkt zou den kunnen worden. BEELD IN BRONS. Het ontwerpen van een monument werd destijds opgedragen aan de beeldhouwer P. Rovers te Heyen in Limburg en juist verleden weèk kreeg men in Aardenburg bericht, dat het beeld, voorstellende een vrouwenfi guur met een brandende fakkel (sym bool van de vrijheid), in Maart van het volgend jaar gereed zal zijn. Het zal in brons worden gegoten en ge plaatst worden op een voetstuk van tufsteen.- HOESTPRIKKEL, KUCHEN vDi Dan helpt bnoop Vlissings walkapitein brak been TOEN STALEN TROS ONDER SPANNING KWAM. Bij de sluizen te Vlissingen heeft zich Dinsdagmorgen een ernstig on geval voorgedaan, waarbij de walka- Eitein Th, v, d. H. uit Vlissingen een. een bralt, zodat hij naar het zieken huis moest worden vervoerd. Tenge volge van het ruwe weer en het snel opkomende water verliep het schut ten van een schip, dat van buiten naar het dok van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" moest worden gebracht, niet vlot. De „Tara", die uit het dok kwam, kon hierdoor vóór het sluiten der sluisdeuren niet meer worden ge schut en zou in afwachting van gun stig getjj aan de nieuwe kade by het voormalige Eiland worden gemeerd. Door de sterke wind, die hier van de wal'afstond, knapten echter ver schillende stalen trossen af. Een der overgebleven trossen, die enige ma len om een meerpaal was geslagen, kwam hierdoor plotseling onder span ning te staan en sleurde enige om standers, onder wie de heer v. d. H., tegen de grond, waarbij deze laatste met een gebroken rechterbeen bleef liggen. Nadat eerste hulp was ver leend door een verbandmeester van de „Schelde", werd het slachtoffer Eer auto naar het ziekenhuis overge- racht. Concurrentie op Franse markt bemoeilijkt mosselexport nog steeds Tegen de verwachting in, kon de mosselexport zch behooi ,k herstel len van de inzinking van de vorige week. Men mag hier echter aller minst uit afleiden, dat de moeilijk heden zouden zyn opgeruimd. Op de Franse markt wordt de Deense en Duitse concurrentie zo sterk ge voeld, dat men overweegt de kwa liteitseisen wat betreft de schelp grootte te verzwaren. Dit zal voor een aantal kwekers ongetwijfeld nieuwe moeilijkheden met de leve ring van de geschikte soorten mee brengen. Door Bruinisser kwekers werden 9050 tonnen mosselen van de Wad denzee aangevoerd en doorgeleverd naar de handel in Yerseke en Tho- len. Va,n de percelen in Zeeland werden 900 tonnen aangevoerd. LERAARSBENOEMINGEN Bij beschikking van dé minister van Onderwijs, K. en W. is voor de cur sus 19521953 benoemd tot tijdelijk leraar aan de R.H.B.S. in Den Helder le heer C. J. Terley Duwel te Vüssin- :en. Tot leraar in vaste dienst aan Je afdeling R.H.B.S. van het Konin gin Wilhelmina Lyceum te Óostburg is benoemd de heer K. de Wit. tijdelijk leraar aan die school; aan de afdeling R.H.B.S. van het Openbaar Lyceum en de daaraan verbonden Rijks Mid delbare School voor meisjes te Goès de heer A. Stegeman uit Winterswijk. PROMOTIE Tot doctor in de wis- en natuurkun de promoveerde mr B. MooiBok, geboren te Middelburg, op het proef schrift: „Het thielaviopsiswortelrot van lathyrus odoratus 1. (bodemmoe heid)". Promotor was prof. dr Joh. Westerdjjk. KUNST „U spreekt met uw moordenaar" CONCERTGEBOUW VLISSINGEN Gisteravond heeft ook in Vlissingen een talrijk publiek, waaronder velen uit Middelburg, kunnen genieten van de uitermate knappe thriller „iJ spreekt met uw moordenaar" welke onder auspiciën van de Z.V.U. door de Nederlandse Comedie in het Concert gebouw ten tonele werd gebracht. Het is wederom een voorstelling ge worden, welke alle hulde verdient: met name Ina van Faassen en Guus Oster in de rollen van het slachtoffer' Sheila Wendice én van de misdadige echtgenoot Tony Wendice gaven ui terst rake, scherp uitgebalanceerde vertolkingen, maar ook de overigen de „invaller." Ton Luts zeker inbe grepen waren stuk voor stuk ten volle voor hun taak berekend. Weder om is gebleken (wij schreven over dit stuk reeds eerder in onze toneelru briek en ter gelegenheid van de on langs in Goes gegeven voorstelling-), dat De Nederlandse Comedie er onder i'egie van Henk Richters volledig in is geslaagd deze werkelyk „adembene mende" thriller ten volle recht te doen wedervaren. Hetgeen klaarblijkelijk ook de me ning van de toeschouwers was, ge zien de hartelijke ovatie, welke aan het slot werd gebracht; v. B. Verhoging straatbelasting te Middelburg De gemeenteraad van Middelburg heeft Dinsdag een voorstel van B. en W. tot verhoging van de straatbelas- tlng door heffing van 20 opcenten, met tien tegen acht stemmen aange nomen. Tegen stemden de heren A, J. Schot (S.G.) L. A. Schenk en B. A. Hesselink (V.V.D.), M. Wattel en J. S. Hoek (A.R.) en mr. P. van Em pel, J. M. Wondergem en A. Flipsè (C.H.). De commissie van financiën had geadviseerd, met de verhoging van de straatbelasting te wachten tot de huurverhoging, doch B. en W. kon den daarmee niet instemmen. Tijdens de discussies toonden de heren Hoek, Wondergem en Hesselink zich er te genstanders van, dat de last, welke op de huiseigenaren drukt, nog wordt verzwaard. De burgemeester wees er op, dat bij verwerping van het voor stel £13.200 op de begroting zou moeten worden bezuinigd, 'Waardoor noodzakelijke stratenherstel achter wege zou blijven. Enkele formele agendapunten gin gen vlot onder de hamer door. Aan het slot van de langdurige vergade ring dankte de voorzitter, mr. dr. N. Bolkestein, de raadsleden voor - de aangename begrotingsbehandeling en de ambtenaren voor het vele werk, aan deze begroting besteed. Wordt textiel schaars BELGEN BLIJVEN OP GROTE SCHAAL KOPEN Onlangs is inons blad reeds ge wezen op het feit, dat onze Zuider buren op grote schaal speciaal in het Zuiden'des lands textiel kopëh: win terjassen, regenkleding, goede soor ten overhemden, alsmede tricotage. In dit verband kan het zijn nut hebben er de aandacht op te vesti- fen. dat de Nederlandse confectie- edryven tjokvol zitten met Bel gische en West-Duitse orders. Zij zyn niet in staat om te voldoen aan de binnenlandse bestellingen. Het ge vaar dreigt daardoor dat kleinere fa brieken met matige producten de binnenlandse markt zullen moeten bevoorraden. Bovendien lopen de pry- zen langzaam maai- zeker op, Ook kan aan het einde van dit jaar schaarste ontstaan op de binnenland se markt in de goede kwaliteiten bovenkleding, overhemden en trico tage. Het omgekeerde doet zich dus voor van wat er na de Korea-crisis ge beurde. Toen ontstond er een kopers staking en bleven de winkeliers met hun voorraden zitten. Daardoor ont stonden toen hun liquïditeitsmoeilyk- heden. Thans zou opschorting van aanko pen In verband met de Belgische aankopen en de oplopende prijsten- denz in de allereerste plaats dé ko per treffen. Bespreking burgemeesters met brandweer commandanten BESCHERMING VAN BURGERBEVOLKING. Dinsdagavond had in hotel „De Eenhoonr' te Oostburg een bespre king plaats van vrijwel alle burge meesters van West Zeeuwsch-Vlaan deren met de bevelvoerende brand weercommandanten van W. Z. Vlaan deren inzake de bescherming burger bevolking. Aanwezig waren voorts de heer H. B. Verwayen uit Den Haag, de promotor van Gelderland, Overijs sel en Zeeland, de heer L. Kakebékê uit Middelburg, provinciaal adviseur en de heer Katsman uit Aardenburg, kringhoofd voor W Z. Vlaanderen van de bescherming burgerbevolking. De brandweer was vertegenwoordigd door de heer G. Kortus, adjunct-in specteur van de inspectie Brabant en Zeeland. Besloten werd een cursus voor opleiding brandweerpersoneel- oorlogstaak te organiseren. Alle aan wezige brandweercommandanten stel den zich beschikbaar om in hun vrije tyd dit werk te doen. Tenslotte werd een film over het brandweerwezen vex'toond. „De Zeeuwen" in Hilversum De Vereniging „De Zeeuwen" voor Hilversum en omstreken hield de openingsavond van haar seizoen in het „Hof van Holland" aldaar. De heer Van Ruisvers uit Oostzaan trad op als voordrachtkunstenaar en oogstte groot succes, evenals „De Zeeuwse accordeonduivels", die enke le nummers ten gehore brachten. Het ledental nam met 20 toe. Solistenconcours te Breskens Het dagelijks bestuur van de Bond van muziekverenigingen in Zeeuwsch Vlaanderen heeft door loting be paald, dat het a.s. solistenconcours te Breskens zal worden gehouden. De datum zal nader worden bekend gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2