PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT De Europese verdragen niet gebonden aan Saar-kwestie Binnenkort valt beslissing over Zeeuwse tentoonstelling Kantlijn Vandaag AMERIKAANSE RESTRICTIES OP BOTER- EN KAAS-IMPORT VERWACHT: 195e Jaargang-No. 255 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per lew Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 Oct. 1952 ADVERTENTIEPRIJS ct per mrrv Minimum p. advertentie 3 Ing. mededelingen driemaal tarlel Kleine advertenties (max 8 regels van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad'' 25 cent meer. Giro nr 350300 P Z.C. Middelburg Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2100) Middelburg, Markt 51, telef. 3841. Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg, Finlandstraat 2, telef 16. Terneuzen. Brouwerijstr. 2. Zierikzee. N Bogerdstr C 160. telef. 26 WEST-DUITSE REGERING BESLUIT Vrees voor Franse provocatie Ondanks de onbevredigende ontwikkeling van de Saarkwestie hebben kanselier Adenauer en zijn kabinet Dinsdag beuloten aan te dringen op snelle ratificatie van de Conventies van Bonn en het Europese legerverdrag door de Westduitse Bondsdag, aldus heeft een Westduitse regeringswoord, voerder verklaard. Het besluit werd genomen in een normale kabinetsvergadering, waar op de kanselier verslag uitbracht over zijn besprekingen met Robert Schu- man, de Franse minister van buiten landse zaken. De woordvoerder wilde niet zeggen, of de bondsregering Amerikaanse of Britse bemiddeling in de kwestie zou toejuichen. „Tot op heden is nog geen bemiddeiingsaanbod ontvangeir', zo voegde hij er aan toe. Hij noemde de huidige toestand „zeer ernstig", doch legde de nadruk op het feit, dat slechts over de „ge meenschappelijke verklaring" geen overeenstemming was bereikt tussen Frankrijk en West Duitsland. De be sprekingen over de toekomst van het Meer en meer begint het de aan dacht te trekken, dat in parle ment, provinciale staten en ge meenteraden reeds lang niet meer de knapste koppen zitten, maar mensen, van wie velen zich afvragen, of dat nu de aangewezen mensen zijn om een gemeente of een provincie te bestu ren. Reeds bij herhaling hebben wij bij de nadering van verkiezingen ook op deze plaats op dit verschijnsel ge wezen. Wie komen er in de vertegenwoor digende lichamen? Degenen, die lid zijn van de politieke partijen, die aan de verkiezingsstrijd deelnemen. En dat zijn er in Nederland bedroevend weinig! Wie geen lid is van een poli tieke partij komt voor de bezetting van een zetel in de vertegenwoordi gende lichamen niet in aanmerking. Tegelijkertijd valt waar te nemen, dat de regering voortdurend knab belt aan de zelfstandigheid der ge meenten. De overheid maakt zich meester van bevoegdheden, die toch eigenlijk zuiver, gemeentelijk zijn, In Het blad vaii de Vereniging van Nèderlandse Gemeenten zijn beide problemen aan de orde geweest en het was de burgemeester van Gorcum, die verband tussen beide verschijnselen zocht. Hg is namelijk van oordeél, dat als nog ma ar precies als vroeger de waar lijk belangrijke figuren statenlid of gemeenteraadslid werden en daar mede Gedeputeerde of Wethouder, het Rijk geen reden zou hebben om aan de gemeentelijke zelfstandigheid te tornen. Het spreekt wel van zelf, dat de Gorcumse burgemeester bij „belangrgk" niet denkt aan geld of afstamming, maar aan bekwaamheid, deskundigheid, intellect. Om nu toch de overheidsbemoeiing te beperken, gaat de burgemeester een stap verder en stelt de vraag, waaróm de gemeenteraad eigenlijk geen wethouders benoemd buiten zijn midden en waarom ten behoeve van „notabele personen" bijvoorbeeld geen kwaliteitszetels beschikbaar worden gesteld. Het is een revolutionair, of zo men wil reactionair denkbeeld, waar voor op het eerste gezicht wel wat te zeggen valt. Inderdaad zou men op deze manier de voornaamste wethouderszetels kunnen bezetten met louter deskundigen en de lijn doortrekkend zou men hetzelfde kun nen bereiken met de leden van het college van Gedeputeerde Staten. Maarer valt ook het een en ander tegen in te brengen. „Het Pa rool" bijvoorbeeld noemt de denkbeel den van de Gorcumse burgervader strijdig met de goede democratie en voorspelt, dat men met aanvaarding van deze autocratische zienswijze op een hellend vlak zou raken. Het blad zegt: „Onze bezwaren gaan niet zozeer tegen het benoemen van wethouders, die niet in de gemeenteraad zitting hebben, doch daardoor gekozen zou den worden. Al weten wij, dat de gro te kenner van het gemeenterecht, Op- penheim, eens hét mooie van onze ge meente-inrichting juist hierin gelegen achtte, dat het bestuur is toever trouwd aan de door de gemeentenaren in vrijheid gekozen vertegenwoordi ging èn dat naar, diens oordeel deze hoeksteen totaal zou worden los ge wroet als de wethouders ophielden voort te komen uit de raad. Als be slist verwerpelijk moet echter wel worden beschouwd het tweede voor stel van ridder van Rappard, n.l. het uitbreiden van de raad met qualiteits- zetels voor „deskundigen". Het is im mers zo, dat de deskundigheid van de „notabele personen van gezag", die hg' zo welsprekend ten tonele voert, zich ook zou beperken tot enkele on derwerpen. Niemand is deskundig op alle terreinen. Hun voortdurende aan wezigheid zou dus door niets gewet tigd zijn. Thorbecke een naam welke deze liberale burgemeester toch wel iets moet zeggen heeft boven dien, eens en voor al, geleerd, dat de geschiktheid van een vertegenwoordi ging niet afhangt van de bedreven heid van enkele leden in bijzondere onderwerpen, doch van haar algeme ne bekwaamheid om goed te onder zoeken „en over de voorgelegde stoffe een juist oordeel te formeren". Wij zien niet in, dat in dit opzicht die „deskundigen" ook maar iets voor zouden hebben op de gekozen ge meenteraad. Een raad zou, door het aanvaarden van qualiteitszetels, zich een brevet van moreel en verstande lijk onvermogen geven. Deskundigheid Saargebied zouden echter worden voortgezet, hoewel de woordvoerder niet kon zeggen wanneer. EEN FRANSE MANOEUVRE? Een speciale correspondent van 't A. N.P. meldt dat het standpunt van dr. Adenauer volgens hetwelk de Euro pese verdragen ook een oplossing der Saarkwestie zullen vergemakkelijken in Bonn onverminderd-wordt volge houden. Dit temeer omdat men in re geringskringen in Bonn in de plotse linge onderbreking van de bespre kingen over de Saar een nieuwe ma noeuvre ziet van die kringen in Frankrijk, die tegen de verdragen zijn gekeerd. Zo heeft de persdienst der Duitse Liberale partij uiting ge geven aan haar argwaan, dat bepaal de Franse kringen door het stokken der Saar-besprekingen een verwer ping van het Europese defensie-ver drag door de Duitse Bondsdag heb ben willen provoceren. „Men is er kennelijk op uit het Duitse volk in een val te laten lopen", zo verklaart de leiding der liberale partg. Zij voegt er echter aan toe: „Europa zal wat ons betreft niet boeten voor de zonden van nationale zelfzucht, die aan de Saar worden begaan". Men rekent er in Bonn nu op, dat op zijn laatst in December de zo omstreden verkiezingen voor een nieuwe land dag in het Saargebied zullen worden gehouden. De pro-Duitse partijen zullen daar bij niet worden toegelaten. Doch het antwoord van Duitse kant op deze manoeuvre kondigt zich reeds aan. De Duitsers zullen de Saarbevolking adviseren blanco stemmen uit te Oproer in Amerikaanse gevangenis In de Menard-gevangenis in de Amerikaanse staat Illinois, is een op roer onder de gevangenen uitgebro ken. Driehonderd muitende gevange nen hebben zeven bewakers gevangen weten te nemen. De politie moest haar voornemen opgeven om het gevangenisgedeelte waarin zich de cellen der oproerigen bevinden, te bestormen, daar de mui tenden mededeelden in dat geval de gevangen genomen bewakers vanaf een vgftien meter hoog balkon te pletter te zullen gooien. Tien gevaarlijke krankzinnige mis dadigers, die gewapend waren met slagersmessen, hebben zich in de keu ken van de gevangenis opgesloten. Zrj houden drie bewakers als gijze laars gevangen. De opstand begon in de psychiatri sche afdeling van de gevangenis waar 550 gevaarlijke krankzinnigen zijn ondergebracht. Ander ontwerp voor Koopvaardijmonument Het comité, dat de stichting van een nationaal koopvaardijmonument voorbereid heeft overleg gepleegd met de jury, die na de prijsvraag een ontwerp voor het monument be kroonde. Tegen dat bekroonde ont werp rees verzet uit vele kringen. In afwijking van het advies der jury heeft het comité thans het ontwerp, dat onder de schuilnaam Boeg was ingezonden door de heer F. Carasso te Amsterdam, voor uitvoering aan gewezen. is het vijf jaar geleden, dat te Brussel de op 5 September 1944 tussen België, Nederland en Luxemburg gesloten douane overeenkomst werd geratifi ceerd, welke op 1 Januari 1948 in werking trad. brengen, om op deze wijze van haar aanhankelijkheid aan Duitsland te getuigen, aldus besluit deze A.N.P.- correspondent. RAMCKE'S REDE. De Westduitse regering heeft in de Dinsdag gehouden kabinetszitting haar ernstige misprijzen uitgesproken over de rede, die de voormalige gene raal van de vroegere Duitse val- sc-hermtioepen, Ramcke, als gast spreker heeft gehouden op een bijeen komst van de organisatie voor het verlenen van steun aan gewezen S.S.' ers en hun gezinnen. Het kabinet ver klaarde dat dergelijke redevoeringen het aanzien van Duitsland in het bui tenland verlagen. Incident in gevangenkamp in Zuid-Korea Eén dode, vijf en zeventig gewonden De leiding van de krijgsgevange nenkampen in Znld-Korea heeft be kend gemaakt, dat .één conimunlS- tische krijgsgevangene om het leven is gekomen en vijf en zeventig zijn gewond in het kamp Kojedo tenge. volge van een incident, dat zich Zon dag heeft voorgedaan. Het incident ontstond, doordat een aantal krijgsgevangenen militaire oe feningen begon te houden. De wachtposten der Verenigde Naties gelastten hen hiermee op te houden, doch zij gaven hieraan geen gehoor. Ook de krijgsgevangenen van de na burige barak begonnen oefeningen uit te voeren. Dit ging zo door, tot dat alle krijgsgevangenen afwisse lend de bevelen der wachten in de wind sloegen. Tenslotte werd aan twee pelotons infanterie opgedragen de orde te herstellen. De krijgsgevangenen ver zetten zich, met het gevolg dat één hunner werd gedood en 75 gewond. Belangrijke reorganisatie bij Koninklijke Landmacht Betere opleidingsmethoden Naar het A.N.P. verneemt, 'wordt er op het ogenblik by de Koninklijke Landmacht gewerkt aan een ingrij pende interne reorganisatie. Deze re organisatie heeft ten doel, de oplei- dingsmethoden te verlasteren en een doelmatiger gebruik te maken van parate eenheden. In dit verband zul len verscheidene regimenten worden samengevoegd tot "opleidingsdepóts, waar recruten van uiteenlopende wa pens tezamen zullen worden opgeleid. Dit zal o.m. een verschuiving met zich meebrengen in de bevelvoering van tal van regimenten en garnizoe nen. De aldus opgeleide eenheden zul len in nieuw te vormen gevechtseen heden worden ondergebracht als pa rate eenheden. Een en ander zal in April 1953 ingaan bij de opkomst van de nieuwe lichting. Een dure aframmeling Een Belgische scheidsrechter, die bij een voetbalwedstrijd door een speler, die het met zijn leiding niet eens was en dat tot uitdrukking bracht door de rechtspreker te lijf te gaan en hem af te ranselen, zag zich een eis tot schadevergoeding toege wezen voor een bedrag van 61.000 Belgische francs, onge veer f 4.500. De scheidsrechter was in het gezicht zodanig ge wond, dat operatief ingrijpen noodzakelijk was geweest. „De voetbalvlegèl" maakte deel uit van een politie-elftal.... Ambonees verzetsleider op Nw. Guinea gearresteerd Ir. J. A. Manoesama. een van de leiders van het verzet der Ambone zen tegen de republiek Indonesië, die op Nieuw-Guinêa asyl had verzocht en gekregen, is in hechtenis geno men. De heer Manoesama behoorde tot de Ambonezen, die op het eiland Ceram de Strijd bleven voortzetten van de „Republiek der Zuid-Moluk- ken" en die later naar Nederlands territoir zijn uitgeweken. Hun ver zoek om asyl op Nederlands Nieuw Guinea werd toegestaan, onder uit drukkelijk beding, dat zij zich op Ne derlands gebied van elke politieke activiteit zouden onthouden. Inmiddels is gebleken, dat ir. Ma noesama de voorwaarde, waaronder hem in Nederlands Nieuw-Guinea asyl was verleend, niet is nageko men. Onder meer heeft hij in het in Nederland onder de Ambonezen ver spreide maandblad „Mena Muria" 'n boodschap doen opnemen, waarbij de Ambonezen worden aangespoord, de strijd voor- de onafhankelijkheid voort te zetten. EEN ONGEZOND ASPECT Nederland neemt vergeldingsmaatregel De Nederlandse delegatie op de bijeenkomst der leden van de „algemene overeenkomst inzake handel eri tarieven" te Genève heeft machtiging ver zocht de Nederlandse invoer van Amerikaanse tarwebloem te beperken tot maximum 57.000 ton in 1953 als maatregel tegen de Amerikaanse beper king van de kaasinvoer. De leider der Nederlandse delegatie wees er op dat men aan de Verenigde Staten had verzocht de beperkende bepalingen Inzake de invoer van kaas op te heffen. Het wordt als een ernstige onrecht vaardigheid gevoeld dat Nederland verhinderd wordt om het aandeel te verwerven, dat op grond van voor oorlogse prestaties mocht worden verwacht, in een zich uitbreidende markt voor kaas in de Verenigde Sta ten en dat het voorts verhinderd wordt om een poging te doen de Ne derlandse boter op de markten te verkopen. Het is niet de onmiddellijke schade, die de Nederlandse regering het ern stigst acht. Zij is overtuigd, dat de fisvchologische effecten van de instel ing en handhaving van de desbetref fende restricties nog schadelijker zijn. Prins Bernhard in Mexico Precies op de vastgestelde tijd (18.50 uur Nederlandse tijd) is het K.L.M. vliegtuig „Prinses Wilhelmi- na" met aan boord Prins Bernhard en zijn gezelschap, te Monterey in Mexico aangekomen. Na een verblijf van 24 uur in Monterey zal men door vliegen naar de stad Mexico, het einddoel van de reis. De Staatssecretaris van Oorlog, Z. E. mr. F. J. Kranenborg, bezoekt op het ogenblik Korea. In Tokio (Japan), waar de Nederlandse oorlogsgewon den nit Korea worden verpleegd, nam hy o.a. een kykje in het hospitaal. Op de foto ziet men van links naar rechts: de patiënt, soldaat A. Th. Sti- nissen uit Nijmegen; Z. E. mr. F. J. Kranenburg; zuster Dekker, een der Nederlandse verpleegsters te Tokio; kapt.-adj. \V. H. van Haersma Buma; kapt. ter zee J. A. L. Muller (hoofd van de Nederlandse liaisongroep in To kio) en majoor-aalmoezenier G. Brouwer. WAAROM DREIGEN PLANNEN TE MISLUKKEN Zeeuwsch-Vlaamse industrie blijft er afwijzend tegenover staan vloeit de raad immers nu door advie zen van buiten af in voldoende mate toe." Overbodig dus de denkbeelden van de burgemeester van Gorcum. Maar het bezwaar blijft bestaan; dat de deskundigen buiten de ge meenteraden blijven. En dat dus de ambtenaren de machtspositie bekle den. Wat ook al weer niet ideaal is. De aangewezen weg uit alle moei lijkheden zou natuurlijk zijn, dat de deskundigen en belangrijke figuren in de samenleving hun afkeer van de politiek overwonnen en actief aan het politieke leven zouden gaan deelne men. Zij zouden zich bg de partijen aan moeten sluiten, zij zouden zich candidaat moeten stellen. Helaas, dat doen zij niet. Zal de jeugd wat dit aangaat beter zijn. dan de thans in haar beste jaren verkerende generatie? Voor zijn ver trek naar Mexico heeft Prins Bern hard het Europees Forum der Poli tieke Jongeren geopend. Allerwege leeft in ae politieke partijen de be langstelling voor de jeugd weer op. Daar kèn iets goeds uit groeien. Bespreking in begrotingszitting van Middelburgs gemeenteraad De plannen tot organisatie van een algemene Zeeuwse tentoonstelling in 1953 te Middelburg, welke schipbreuk dreigen te lyden, werden door enke le raadsleden aangeroerd in hun algemene beschouwingen, die Dinsdag middag de behandeling en vaststelling van de Middelburgse begroting voor 1953 vooraf gingen. Zowel jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (Arb.), als de heer B. A. Hesselink (V.V.D.) beschouwden deze tentoonstelling niet als een Middelburgse, doch als een provinciale aangelegenheid, maar terwyl de heer Schorer van oordeel was, dat de basisvoorwaarde voor het welslagen van een dergelijk evenement de medewerking van de Zeeuwsch-Vlaamse industrie nog altyd ontbreekt, zag de heer Hesselink het ontbreken van deze steun niet als de primaire oorzaak van het mislukken der plannen. Hy zei echter niet, welke oorzaak hy als de voornaamste beschouwde. De voor zitter, burgemeester mr. dr. N. Bolkestein, deelde mede, dat binnenkort in een bespreking; met de provincie definitief zal worden beslist over het al dan niet doorgaan van de tentoonstelling, alsmede over de vraag, of hier eventueel iets anders voor in de plaats kan komen. ciële steun alsnog te honoreren. Bo vendien is volgens spreker de vraag gerezen, of de tentoonstelling ïn deze tijd nog wel goede kans van slagen zou hebben; volgens deskundigen dient men iets zeer bijzonders te or ganiseren, wil men succes hebben. De heer M. Wattel (A.R.) deed nog ae suggestie, het Industrieterrein als tentoonstellingsgrond te gebruiken, maar de voorzitter betwijfelde het, of dit daarvoor geschikt is. Niettemin zal men het overwegen. Jhr. Schorer achtte het van groot belang, dat B. en W. pogen deze zaak op zo noog mogelijk provinciaal nive au tot een oplossing te brengen. De terreinmoeilijkheden vond hij van se- cundaïr belang. Hij liet verder niet na, de Stichting Nieuw Walcheren hulde te brengen voor haar initiatief tot organisatie van feestelijkheden in 1953. De heer Hesselink hield zich er van overtuigd, dat bn verwezenlijking van de tentoonstellingsplannen de Zeeuwsch-Vlaamse industrie toch wel zou hebben meegedaan. De burgemeester merkte op, dat de terreinmoeilijkheden nog altijd be staan, terwijl het voorts wel een gro te handicap is, dat de Zeeuwsch- Vlaamse industrie ook nu nog afwij zend tegenover deelneming aan de tentoonstelling^ staat, ook al heeft de K. van K. te Terneuzen besloten de eenmaal gegeven belofte van finan- DEKKTXG BEGROTINGSTEKORT. Verschillende sprekers gaven uit drukking aan hun ongerustheid over het feit, dat B. en W. weliswaar het tekort op de begroting ad f 76.000. hebben opgevangen door rekening te houden met een 10 Vo hogere rgks- uitkering in 1953, maar dat toch nog maar moet worden afgewacht, of Den Haag deze bydrage inderdaad zal ver hogen. „Wij zullen dan de tering naar de nering moeten zetten, maar ook dat is onmogelijk, omdat" wij, doordat de gemeente in het duister tast, met weten, welke omvang onze nering heeft", aldus jhr. Schorer; die de wens uitsprak, dat volgend jaar, wanneer meer bekend zal zgn over de verhoging van de uitkeringen uit het gemeentefonds, gestreefd zal worden naar een sluitende begroting. De A.R.-fractie, bij monde van ae heer J. S. Hoek, achtte de 10 ver hoging een onvoldoende betrouwbare basis om daarop de begroting te bou wen. De belastinguitkering bedroeg in 1948 f 440.000.en in 1952 f 675.000.de algemene en bijzonde re uitkeringen beliepen in 1948 een bedrag van f 568.000.en in 1952 een som van f 1.190.000.Een formida bele stijging dus en nog heeft Middel burg een tekort aan middelen. Hoe moet dat gaan, wanneer in de toe komst de uitkeringen worden vermin derd? Ook mr. P. van Empel <C.H.) vroeg zich af, of men in Nederland op deze wijze door kan gaan en hij wilde dan ook maar liever geen ver langlijstje indienen, temeer, daar het beleid van B. en W. in 1952 daartoe ook geen aanleiding geeft. Volgens de heer A, J. Schot (S.G.) zgn er diver se posten op de begroting die voor verhoging van de uitkeringen pleiten, zoals de kosten van Maatschappelijke Zorg, maar hij betwijfelde het, of dit zal gebeuren. De wethouder van financiën, de heer J. W. Kögeler, bleek echter niet te pessimistisch te zijn over de ver hoging van de algemene en bijzondere rijksuitkering. Bovendien zal vermoe delijk volgend jaar door het rijk een belangrijk bedrag aan voorschotten op de wederopbouwkosten aan de gé- meente worden uitbetaald, hetgeen de begroting uiteraard gunstig zal beïn vloeden. Behalve Nederland hebben ook Australië, Nieuw Zeeland, Canada en Denemarken toestemming verzocht voor het nemen van vergeldingsmaat regelen voor de door Amerika in strijd met de algemene overeenkomst voor tarieven en handel ingestelde in voerbeperkingen. De leider van de Nieuw Zeelandse delegatie, de heer K. L. Press, deel de mede, dat zijn regering vergel dingsmaatregelen overweegt, omdat in weerwil van de bezwaren, die ver schillende landen kenbaar hebben ge maakt, de Amerikaanse wet, welke tot beperking van de invoer strekt, alleen in zoverre is gewijzgd, dat hij naast de bestaande „verwerpelijke" clausules thans ook nog discrimine rende bepalingen inhoudt. De Nieuw Zeelandse gedelegeerde verklaarde, dat zijn lana nog geen pond boter aan de Verenigde Staten heeft kun nen verkopen, sedert de invoerbeper kingen van kracht zgn geworden. In zijn antwoord deelde de Ameri kaanse vertegenwoordiger, de heer Raymond Vernon, mede, dat zijn re gering er naar streeft de wet, die het instellen van invoerbeperkingen voor schrijft, door het congres te doen her roepen, en dat zij zal trachten be voegdheid te verkrijgen om de in voerbeperkingen voor zuivelproduc ten op te heffen. Van Deense zijde werd op de con ferentie steun toegezegd aan de lan den, die vergeldingsmaatregelen te gen de Verenigde Staten wensen te nemen. De Deense afgevaardigde, Seidenfaden, verklaarde ecliter de aandacht te willen vestigen op de on gezonde aspecten van dergelijke maatregelen, die volkomen in strgd zijn met de geest van de algemene overeenkomst voor tarieven en han del. Tsjechische spion in Nederland gevonnist Geen belangrijk verraad De Haagse rechtbank heeft de 34- jarige planoloog dr. D. E. K. uit Den Haag schuldig bevonden aan het doorgeven van inlichtingen aan een vreemde mogendheid, terwijl hij wist dat ten aanzien van deze inlichtingen geheimhouding geboden was. De rechtbank heeft dr. K. deswege ver oordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek. De eis was twee jaar. Dr. K. heeft voor de Tsjechische geheime dienst in Praag en in Ne derland gespionneerd. Voor zover bekend is geworden heeft hij geen belangrijke gegevens verraden, doch mededelingen gedaan uit vertrouwe lijke rapporten. De veiligheid van de staat is daardoor niet ernstig in ge vaar gebracht. Dr. K. was een der hoofdpersonen in het veelbesproken regerings-communiqué van 29. Octo ber van het vorige jaar. waarin om standig mededelingen werden gedaan over de activiteit van de Tsjechische geheime dienst in Nederland. Aan gezien hg reeds meer dan 14 maan den in voorarrest heeft gezeten, zal hij spoedig op vrije voeten komen. In Korea gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 23 October j.l. in Korea gesneuveld zijn: 1. De soldaat le klasse F. W. Fama, geboren op 24 Augustus 1931. Hij was gehuwd en afkomstig uit Utrecht. Hij behoorde tot het eerste regiment genietroepen; en 2. de soldaat J. W. Gorel, geboren op 27 October 1926. Hij was gehuwd en afkomstig uit Denekamp. Hij behoorde tot het regi ment aan- en afvoertroepen. Zedenverwildering te Hardenberg 17 jongelui gestraft Zeventien jongelui uit de gemeente Hardenberg die zich schuldig hebben gemaakt aan het plegen van ontuch tige handelingen mét minderjarige meisjes en aan ergerlijke vernielin gen, zijn Dinsdag voor de Almelose rechtbank tot zware straffen veroor deeld, variërende van zes weken tot acht maanden. Bovendien werden de meesten on der toezicht van de protestants- christelijke reclassering gesteld voor een proeftijd van drie jaar. In die proeftijd zullen zij zich de eerste zes maanden niet na elf uur 's avonds op straat mogen begeven zonder ver gunning van de rijkspolitie DE OPKLARINGEN. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Woensdagochtend tot Woensdag avond. Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Krachti- fe tot matige zuidwestelijke wind. ets koeler dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1