Mis de shag! Sport en wedstrijden DIT JAAR KOMEN TOCH MEER DAN 50.000 WONINGEN GEREED maar.. WAT VLAAMS j DE P.T.T. VERDIENDE IN 1951 MAAR 7,5 MILLIOEN Nieuws •n een 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 OCTOBER 1952. VOORUITZICHTEN VOOR 1953 GUNSTIG Pessimisme moest wijken voor voorzichtig optimisme Het staat vrijwel vast, dat dit jaar de woningvoorraad met meer dan 59.000 stuks verrykt zal worden. Ondanks vele kritieke omstandigheden, zal het gelukken nog boven de laatste raming van 50.000 woningen uit te komen. Aan het begin van dit jaar werd over het algemeen de situatie zo somber ingezien, dat men op niet meer dan ruim 40.000 woningen voor 1052 dorst te rekenen. De vooruitzichten voor 1953 Ityken over het algemeen genomen gunstig, ïn theorie is het mogelijk op grond van de positie van materialen en ar beidskrachten tussen de 55.000 en 65.000 woningen te bouwen. In de practrjk echter moet eerst blijken of er kapitaal voldoende zal zijn en hoe voorts de premieregeling er zal uitzien. De kapitaalmarkt lijkt voor wat institutionele beleggers be treft, op het ogenblik voor de wo ningbouw en vooral voor de volkswo ningbouw, niet ongunstig. Zulks 'M m| ji feit, dat d blykt reeds uit het feit t de grote Reeds 425 doden door wervelstorm op Philippijnen Volgens de laatste berichten, zijn bij de wervelstorm op de Philippijnen reeds 425 personen om het leven ge komen. Ruim 200 personen worden nog vermist. De totale schade wordt op 100 millioen pesos geraamd. Voorts wordt nog gemeld, dat in de provincie Capïz op het eiland Vi- saja als gevolg van een epidemie reeds 330 personen zijn overleden. In andere provincies heerst hongers nood en dreigen eveneens epidemie- en. Alle rijstvoorraden zijn bedorven en er is geen goed drinkwater meer. C.P.N.-Ieiders spraken in Amsterdam over Moskou Op een met rode vlaggen gedrapeerd podium en onder een meters groot, door. felle lampen belicht, portret van Stalin in maarschalkuniform hebben in de Apollohal te Amsterdam Paul de Groot en Gerben Wagenaar gespro ken op de grote verslag-vergadering, die het district Amsterdam van C.P.N. had belegd, ter gelegenheid van het bezoek, dat deze twee C.P.N.-leiders gebracht hebben aan het 19e partijcon gres der communistische partij van de Sow jet-Unie. Paul de Groot, algemeen secretaris der C.P.N., die zeide, dat Rusland 35 jaar geleden „een soort kolonie van de kapitalisten uit West-Europa was", noemde de Sowj et-Unie thans „het meest progressieve land van de we reld". Op hem had Moskou de indruk van een hoogst moderne stad ge maakt". De Groot sprak %'oorts over een nieuw werk, dat Stalin geschreven heeft over de economische problemen van het socialisme. Ook vertelde hij over „kleine steek proeven", die hij tijdens de pauzen van het congres genomen had. Hij doelde daarbij op zijn tochtjes door Moskou, waarbij hij zich had verge wist van de prijs van een pond ossen vlees (7.40 roebel) en* een kilo wit brood (2.34 roebel). Volgens hem ver dient in de Sowjet-Unie een geschool de metaalbewerker maandelijks 2400 roebel. Resumerend zeide hij, dat de Russische arbeider het „veel beter" heeft. Hij vertelde voorts nog, dat Wa genaar en hijzelf „namens de commu nistische werkende bevolking van Am sterdam een vlag aan het congres heb ben overhandigd, een Nederlandse vlag, met het opschrift: „De Neder landse arbeiders zullen nooit oorlog voeren tegen de SowjetrUnie". gemeenten en de Bank voor Neder landse Gemeenten ruimschoots geld kunnen krijgen. In de particuliere woningbouw, ook in de grote steden, tekent zich enige opleving af, al zal moeten worden afgewacht, hoe de re sultaten daarvan zullen zijn. Dat het vraagstuk van het komende loon-, prys- en huurbeleid voor de toekomst een voorname rol speelt, is duidelijk. Het pessimisme ten aanzien van de woningbouw van een jaar en min der geleden, heeft, ondanlcs onzeker heden, voor een voorzichig optimisme plaats gemaakt Verwacht kan wor den, dat de seizoenwerkloosheid ïn de bouwvakken in de winter van 1952/53, voor wat de vaklieden be treft, lager zal zijn dan in de vorige winter. Marine-smaldeel gaat oefenen op de Noordzee Het oefensmaldeel vijf der Kon. Ma rine zal gedurende de komende maan den oefenen in het Kanaal en de Noordzee. Hr. Ms. fregatten „Van Am- stel" en ,De Bitter" en Hr. Ms. onder zeeboten „Zeehond" en „Tijgerhaai" zullen medio November deze oefenin gen beginnen bij Start Point, waarna Hr. Ms. torpedobootjagers „Banckert", „Van Galen" en „Evertsen" derwaarts zullen vertrekken. Het gehele smal deel 5 zal gedurende de tweede helft van November en de eerste helft van December een aantal oefeningen hou den, tezamen met vliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst. Tijdens deze oefeningen zulen Britse en Nederland se havens worden aangelopen. Westerling is geen Turk, maar Nederlander Op grond van het feit, dat door In donesië de uitlevering is verzocht van de voormalige kapitein van het K.N. I.L., de heer Westerling, heeft zo als bekend deze aan de Hoge Raad verzocht uit te maken of hg net Ne derlanderschap bezit. Deze zaak is door de Hoge Raad in raadkamer be handeld. Het A.N.P. verneemt thans, dat de advocaat-generaal by de Hoge Raad, f»rof. mr. "Langemeijèr, een sehrifte- ijke conclusie aan het college heeft overgelegd. In deze conclusie deelt prof. Langemeijer mee, dat op grond van gegevens, afkomstig van het Ne derlandse ministerie van buitenland se zaken, het Nederlanderschap van de heer Westerling niet kan worden betwijfeld. Gino Bartali in duel met een paard Als de plannen, waaraan ijve rig gewerkt wordt, doorgang vinden, zullen de Italiaanse wielrenenthousiasten eerlang een van hun idolen, en wel nie mand minder dan Gino Bartali, in actie kunnen zien tegen een paard. De campionissimo heeft zich bereid verklaard in twee man ches over 1000 meter tegen de draver „Egon Hanover" uit te komen, en eventueel in een der de als de eerste twee geen be slissing mochten brengen. En reeds nu worden in Bologna tal van weddenschappen op de uit slag afgesloten. Overigens is een race tussen een wielrenner en een paard niet helemaal nieuw voor Ita lië. Destijds heeft Pietro Linari in Triest het onderspit gedol ven tegen een vierbemge tegen stander. Bartali is van plan het beter te doen. Schip met springstoffen op zeebodem ontploft Een Bulgaars vrachtschip met een lading springstoffen dat in 1943 voor Piraeus tot zinken werd gebracht, is Vrijdag geëxplodeerd en veroorzaakte een enorme waterhoos. De ontplof fing deed de stad Piraeus op haar grondvesten schudden en werd in Athene gevoeld. De materiële schade zou aanzienlijk zijn. Advertentie. Glazen wassen of. glazen drogen... Ec-n uiterst brutale misdaad pleegde 'n „slecht geklede persoonlijkheid" te Zot- tegem. Toen hij een biljet van 1000 francs ln een café liet wisselen om een pint bier te betalen, duwa'e hij de waardin plot seling een doek met chloroform in het gezicht, waardoor het slachtoffer op slag bedwelmd werd. De dad'er zal echter wel teleurgesteld vertrokken zijn, want hoe wel hij alle laden en kasten had door zocht. was er niets irr de herberg aan wezig, dat de moeite van het meenemen loonde. Met verwondingen aan het hoofdf en aan het gehele lichaam, werd een metselaar te Blankenberghe in het hospitaal opgenomen. De man was bij een in aanbouw zijnd huis van een drie meter hoge steiger gevallen. B Elk jaar weer geven de Guldensporenfeesten in België aanleiding tot ongeregeldheden. Te Gent hadden verschillende „slenteraars" eerst herrie geschopt en zich toen ver zet tegen de gendarmerie. Eén had zelfs met een stoel naar de mannen van de wet gegooid en zijn „gezel" had een po litieman een blauw oog bezorgd. De boet straffelijke rechtbank te Gent behandelde deze zaak en zal de „heren" nu waar schijnlijk een stoel aanbieden om enige tijd op te zitten. fl In de vismijn te Oostende bleek men niet de katjes in Ijet duister te knijpen, maar de krabben bij klaarlichte dag. In elk geval werden hier enige manden „krabbennijpers" (een soort vis) door vissers aangevoerd. De gendarmerie maakte echter bezwaar te gen het verkopen van deze buitennissige vissoort en legde beslag op de opbrengst. B Toen een man te Antwerpen in de lift koker stapte zonder dat daarin de lift aanwezig was, viel hjj enkele meters naar beneden. Met enige verwondingen werd het verstrooide slachtoffer in het hospi taal opgenomen. Hij maakte echter be zwaar tegen het vervoer per lift. Hetgeen wij begrijpen! B Omdat de liberalen bij de gemeenteraadsverkiezingen te Ronsse twee zetels hadden gewonnen, organi seerden zij een luidruchtige optocht door de gemeente. Boze tongen beweren, dat zij hierbij zoveel lawaai maakten, dat alle Honssenaren hebben besloten bij de vol gende verkiezingen tegen de liberalen te stemmen. Minister Zijlstra tegen barrières „lrvdïen we de handel niet vrijmaken, ziet de toekomst er somber uit". Nadat de leden van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers Vrijdag morgen groepsgewijs een achttiental bedrijven in Den Haag en omgeving hadden bezocht, heropende de voor zitter, de heer T. J. Twijnstra, des middags in de koninklijke schouwburg de algemene vergadering. Hg gaf.het woord aan de minister van economi sche zaken, prof. dr. J. Zijlstra, die o.m. zeide, dat er onzekerheid heerst over plaats en taak van de onderne mer in de huidige wereld. Spreker zeide, dat het economische probleem een aantal jaren na de bevrijding voor alles een productie-probleem was; thans is het ook, en niet in de laatste plaats, een afzetprobleem. Een verdere uitbreiding van de in dustrie achtte spreker slechts moge lijk, indien de afzet in het buitenland aanzienlijk kan worden vergroot. Hij meende, dat de wereld thans voor be langrijke beslissingen staat: voortgaan I op de weg naar vrijmaking van de internationale handel, of een zich te rugtrekken achter nationale barrières 'an invoerrestricties en tarieven. „Indien men onverhoopt aan de aan drang tot bescherming gevolg zon ge ven, moet de toekomst niet alleen op economisch, maar ook op politiek en militair gebied van de vrije wereld somber worden beoordeeld", aldus minister Zijlstra. Ir. P. F. S. Otten, president-direc teur van de N.V. Philips te Eindhoven, sprak daarna Qver „De groei "der Ne derlandse industrie een levensvoor waarde voor ons volk", waarin hij o.m. pleitte voor vrijheid voor de onder nemer, doch er tevens nadrukkelijk op wees. dat deze vrijheid nimmer mag leiden tot herstel van de vroege re toestand, waarbij het winststreven veelal alles-beheersend was. Tenslotte sprak dr. J. C. Hooykaas, directeur van de N.V. Fijn Mechani sche Industrie Beckers Sons te Brum- men, over de speciale problemen van de middelgrote en kleine industrie. UIT HET JAARVERSLAG VAN TANTE POS Er werden 1579 millioen brieven verwerkt Het-schgnt niet goed te gaan met de P.T.T. Was er over 1950 nog een overschot van 30 millioen golden (waarover nog al het een en ander te doen is geweest), over 1951 bedraagt het saldo slechts byna 7i/2 millioen gulden. Het zo juist verschenen jaarverslag van dit staatsbedrijf maakt er voorts melding van, dat ixr drie jaar tijd de inkomsten met ongeveer 31 millioen zgn teruggelopen, een omstandigheid welke weliswaar goed. deeis wordt verklaard door het effect van drie achtereenvolgende loon- ronden (18 millioen gulden), maar die toch ernstige overweging van ver beteringsmaatregelen nodig maakt. Besparing van kosten kan echter vrijwel alleen worden bereikt door in krimping van personeel, hetgeen by handhaving van het huidige dienstbe toon alleen door verdere mechanisa tie mogelijk zou zijn Men meent, dat een herstel van het budgetair even wicht voor het postbedrijf dan ook nog niet in zicht is, tenzg de post ontvangsten door een toeneming van het postverkeer aanmerkelijk zou stij gen, dan wel het alternatief van een tariefsverhoging zou worden toege past. DRUKKE CORRESPONDENTIE Het verslag geeft verder een aan tal cijfers, die wel Interessant zyn. Het algemeen totaal van de behan delde briefpost bedroeg bijv. 1579 millioen stuks tegenover 1582 mil lioen in 1950. Voor de pakketpost zijn deze cijfers 13,7 milliben en 13,4 Kwestie Nieuw-Guinea in New York niet ter sprake De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, de heer Moekarto, die de Indonesische delegatie naar Vrijdag op doorreis naar de V.S. op Alg. ver. der V.N. te New York. is Amerika leidt ter bijwoning van de Schiphol aangekomen. In een interview sprak Moekarto als zijn 'mening uit, dat de kwestie Nieuw Guinea in New York niet ter sprake zal komen en zeker niet door hem ter sprake zal worden gebracht. Vrijdag werd op het Frederikaplein te Amsterdam de Dag dor Verenigde Naties gevierd. De vlag dor Verenigde Naties (midden) wordt gehesen. millioen. Uit het buitenland werden 54 millioen brieven ontvangen (56 millioen) en naar het buitenland werden er 78 millioen verzonden (65 millioen) En dan de postchèque- en giro dienst: per dag gemiddeld 523.000 boekingen en 120.000 afrekeningen. Het tegoed van de gezamenlijke re keninghouders bedroeg aan het einde van het jaar ongeveer 1-.094 millioen gulden. Het tegoed van de inleggers bij de Rijkspostspaarbank liep in 1951 met 67 millioen gulden achteruit tot 1298 millioen. Het gemiddelde tegoed daalde van ƒ352 tot 327. Getelefoneerd werd er ook flink: locaal 387 millioen gesprekken, in- locaal 587 millioen gesprekken, in naai 104 millioen. In 1938 waren de ze cijfers nog maar resp. 370, 65 en 2% millioen! Het aantal radiotoestellen steeg met 140.000 tot 1.600.000. Einde 1951 waren er bij de P T.T. 49.929 mensen in dienst, tegen 49,569 een jaar eerder. HOCKEY PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Voor de tweede klasse A worden de volgende wedstryden gespeeld: Push IILiberty; Breda nD.E.S. en MiddelburgWarande. Rush n zal de handen vol hebben aan Liberty en een kleine overwin ning voor "de gasten is zeker niet onmogelijk. Breda IID.E.S. lijkt ons een gelgk opgaande strijd, een pun tenverdeling is 't meest voor de hand liggend. Middelburg moet 't enthou siaste Warande aan de Nadorst ont moeten; de hoofdstedelingen zullen moeten oppassen, doch een overwin ning moet mogelgk zgn. Middelburg n krijgt Push IV op bezoek, 'n wed strgd, die door Middelburg gewonnen kan worden. De Middelburgse dames ontvangen de Push-dames aan de Nadorst en ook in deze match moeten winstkansen zitten. In deze afdeling worden ver der nog gespeeld: RapidePelikaan II en Were di IIIWarande II. Push H en Forward n deelden de punten jüj Bouvigne; Waranda wist op eigen veld D.E.S. er onder te hou den met i0, terwyl Middelburg in Ginneken met 30 zegevierde over het pas gedegradeerde Breda n. De stand ziet er thans als volgt uit: Warande Middelburg Liberty D.E.S. Breda II Push n Forward H Cadetten 2 1 2 2 2 11 3 1—2 3 1—2 2—11 3 1 2 13— 2 9— 1 4— 3 3— 7 2—14 3— 4 3— Taxi-ondernemers zuchten onder zware lasten De Federatie van Nederlandse Or- fanisaties voor het Personenvervoer F.N.O.P.) heeft zich met een aantal klachten gewend tot de regering. Zg drong er op aan te bevorderen, dat de ondernemers by het verzorgen van vervoer naar het buitenland worden ontheven van de in de verschillende landen geldende vervoersbelastingen, aangezien de buitenlandse onderne mingen hier te lande aan geen enkele belasting onderworpen zgn. Voorts heeft de Federatie onder de aandacht van de ministers van ver keer, justitie en van binnenlandse za ken gebracht, dat de laatste tijd veel vuldig personen worden vervoerd door onbevoegden en zg verzoekt om inschakeling van de opsporingsambte naren van de ministeries opdat aan deze overtredingen bijzondere aan dacht wordt geschonken. Aan de minister van financiën heeft de F.N.O.P. een verzoek gericht om het ambulance- en huurautobe- drijf vrij te stellen van omzetbelas ting voor het verichten van vervoers diensten ten behoeve van erkende lichamen en fondsen, als bedoeld in het besluit, dat de vrgstelling van de ze belasting regelt voor diensten, verleend door doktoren, artsen, vroed vrouwen en voor de levering van ge neesmiddelen. Tenslotte verzoekt de F.N.O.P. het ministerie van verkeer te willen be werkstelligen, dat de Nederlandse huurauto (taxi) buiten de Belgische belastingwetgeving valt. In Zaandam brandt de rlam der Ver. Naties Op initiatief van tie Zaandamse gemeenschap is in het plantsoen voor het Zaandamse postkantoor een grote kaars geplaatst van 3 by 1 meter. Daaruit brandde gisteren een gasvlam ter ere van de zevende ver jaardag der Verenigde Naties. Hoog terzijde van de vlam wappert de vlag van de U.N.O. De dag der Ver. Naties is overigens op verschillende plaatsen in de we reld met enige plechtigheid gevierd. Secretaris-generaal Trygve Lie ver klaarde in een speciale boodschap: „We zien op bijna elk terrein een goed begin en enige vooruitgang". Voor radio-Hilversum sprak de Ne derlandse afgevaardigde Van Ballu- seck, die in een gloedvolle rede ge tuigde van de idealen van een vrye en in vrede levende wereld. Het meest indrukwekkend was on getwijfeld de plechtigheid in New York in de vergaderzaal van de al gemene vergadering, waar de voor zitter, de Canadees Pearson, een re de hield, mevrouw Eleanor Roose velt de inleiding tot het Handvest voorlas en vervolgens één minuut stilte in acht werd genomen ter na gedachtenis van hen, die vielen bij het hoog houden van de beginselen van de Internationale organisatie. 0 Carlo Ibanez is Vrijdag door het Chi leense congres tot president van Chili gekozen, 0 Een Amsterdamse dame ls door een 49-jarige schipper opgelicht voor een be drag van f4000. Zij was door middel van een huwelijksadvertentie met de schip per in contact gekomen, maar de man was al getrouwd. 0 Bi Napels heeft het Donderdag zo hard geregend dat de straten en pleinen na de bui met een modderlaag van een halve meter waren bedekt. De modder was van de hellingen van d'e Vesuvius de stad in- gespoeld. Meubilair en ander huisraad werd hier en daar door de woeste wa terstromen meegesleurd. 0 De verleden week afgetreden Finse re gering is ln ongewijzigde vorm weer aan het bewind gekomen. 0 Bij een incident in Tunis zijn twee po- litie-agenten en drie verzetslieden gedood. 0 Regering en parlement van Italië heb ben hun misnoegen te kennen gegeven over de vrijlating van oud-maarschalk Kesselring. Zij deden dit door een mi nuut stilte in acht te nemen ter herden king van de door de Duitsers gedode landgenoten. 0 De Vietnamese regering heeft mede gedeeld, dat als gevolg van' de typhoon, die Zuidelijk Indo-China teisterde 314 personen omgekomen zijn of vermist wor den. 0 De Japanse Rijksdag heeft de liberale leider Sjigeroe Josjida voor een vierde ambtstermijn als premier herkozen. 0 De Japanse regering heeft zes Soyv- Jet-burgers, onder wie drie correspon denten, bevolen het land voor 28 Novem ber te verlaten. Hun verzoek tot ver lenging van hun verblijfsvergunning is afgewezen. 0 Voor de vierde maal in successie ztJn ook in Nederland de Kérstzegels ver krijgbaar gesteld ten bate van de tuber- culose-bestrijding. 0 Een 22-jarige purser, die onder ver denking van diefstal in Zweden was ge arresteerd, zag Woensdagmiddag op het vliegveld Schiphol kans te' ontsnappen. De volgende dag werd hij in de Spui straat te Amsterdam ophieuw in de kraag gegrepen. 0 Drie Nederlandse prothesespecialisten vertrekken Zondag naar Londen, waar zij een cursus van twee weken zullen vol gen in prothesewerlc voor oorlogsinva liden. Generaal-majoor Tans met pensioen By K.B. is aan generaal-majoor ir. M. Tans op zgn verzoek eervol ont slag verleend uit de militaire dienst. Generaal-majoor Tans was com mandant van de Koninklijke Mare chaussee en tevens gouverneur van de residentie. Beide functies zal hij neerleggen. Zyn opvolgers zijn nog niet benoemd. Als nieuwe commandant van de Koninklyke Marechaussee wordt ge noemd de kolonel W. IQst, op het ogenblik chef ataf van het korps. HANDBAL OVERWINNINGEN VUOK HELLAS EN MARATHON? In de districts Ie klasse Zuid van het N.H.V. krijgen zowel de dames als de heren van Hellas bezoek van Eindhoven. De Hellas-dames achten we in staat de Eindhovenaren met een nederlaag naar huis te sturen, doch de heren mogen blij zijn als zij het tot een gelijkspel kunnen brengen tegen deze kampioenscan- didaat. De 2e klasse Zuid brengt by da dames de wedstryden: Hellas 2 EMM en MarathonTonido. De da mes van EMM zullen thans alles in het werk stellen om revanche te nemen voor de in de thuiswedstrijd geleden nederlaag. Het bezoekende Tonido zal met de kous op de kop naar Goes terug moeten keréh. By de heren komen tegen elkaar uit: TonidoHellas 2 en Marathon EMM. De eerste ontmoeting is een open vraag, doch we geven Tonido de meeste kans op de overwinning. De Marathon-heren zijn in staat de beide puntjes in Vlissingen te hou den. In de afd. Zeeland worden alleen herenwedstrgden gespeeld en wel: Marathon 2—-Tonido 2 en Volharding Hellas 3. Marathon 2 is er goed in en zal dit ook in de thuiswedstryd tegen de Goessenaren wel tonen. Voor Volharding verwachten we een zege op Hellas 3. De meisjes A. van Walcheren en Marathon spelen een vriendschappe- lyke wedstrijd. BOKSEN Turpin doet afstand van Europese middengewicht-titel De Brit Randolph Turpin heeft afstand gedaan van de Europese ti tel in het middengewicht welke sinds 27 Februari 1951, toen hij Luc van Dam versloeg, op zyn naam stond. De Londense promotor Salomons had Turpin gepolst voor een titel- match tegen de Fransman Royer Crecy. maar Turpin en zgn mannager menen dat een dergelgke ontmoe ting en elke andere wedstrgd om de Europese titel, wellicht de plannen voor een wedstrgd om het wereld kampioenschap tegen Robinson zou kunnen doorkruisen. Om. die reden heeft Turpin besloten zyn Europese titel vry te geven. SCHAKEN PERSOONLIJKE KAMPIOEN SCHAPPEN. De heren G. Enkelaar uit Oostburg en A. J. Niemarkt uit Souburg heb ben zich door de in de voorwedstrijden behaalde resultaten in de finale voor het persoonlijk Zeeuws schaakkam pioenschap geplaatst. Ook de heer F. de Putter uit Sluis, die de beslissings wedstrijd won van de heer A. J. Scheele, kwam in de finale. Voor de vierde plaats moet nog een beslis singswedstrijd worden gespeeld tus sen de heren L. J. Woudstra en W. Flissebaalje. Nieuwe oproep tot eenheid in Prot. Christelijke politiek De Christelijke Volkspartij heeft aan alle afdelingen van de Anti-Rev. Partij en de Chr. Hist. Unie, alsmede aan de jongerengroepen van deze partijen, een oproep gericht. Na p.a. gewezen te hebben op de „les van de verkiezingen", wordt geconcludeerd, dat het grote verlies der Christeiyke partijen niet moet worden beschouwd als een voortgang van het proces van de doorbraak, maar als „opzeggen van het vertrouwen" door duizenden uit de linkervleugels. De C.V.P. acht de voorstelling, dat de tijd voor eenheid, dus voor één Christelijke volkspartij, nog niet ge komen is, in strijd met de werkelijk heid. De overgrote meerderheid wil die eenheid wel. De C.V.P. wil voorts koersverandering door teragkeer tot de door mannen als Kuyper, Talma en anderen aangegeven v/eg. Het be stuur van de C.V.P. zal een confe rentie voorbereiden van vertegen woordigers van die afdelingen van de A.-R. Party en de C.H.U., die de be doelingen van de C.V.P. in beginsel onderschrijven. Australië stelt belati? in toekomst van Nieuw-Guinea „Over de toekomst van Nieuw- Guinea kan niet eenzijdig worden be slist en de rechten van Nederland Icunnen niet genegeerd worden", -zo heeft de waarnemend minister van buitenlandse zaken van Australië, Paul Hat-ducli, in liet parlement me degedeeld. In antwoord op vragen inzake de Indonesische stap in de vergadering der Verenigde Naties om afkondi ging van de Indonesische souvereini- teit over Nieuw-Guinea te bevorde ren, heeft Hasluck hieraan toege voegd, dat het standpunt van Austra lië in de algemene vergadering der V. N. uiteengezet zou worden door de minister van buitenlandse zaken, Richard Casey. „Australië stelt altyd evenveel be lang in de toekomst van Nieuw-Gui-" lea", aldus Hasluck. Predikant betaalde te veel voor schilderijen Op last van de officier van justitie te Assen zgn aangehouden en inge sloten C. A. de Z. uit Utrecht, zijn zoon C. A. de Z. uit Den Haag en T. S. uit Arnhem, die er van beschuldigd worden schilderijen te duur verkocht te hebben Met de hele affaire zou een bedrag van ongeveer 88.000 gemoeid zyn. Naar een vierde handelaar wordt nog gezocht. Een predikant in Dren the is het slachtoffer van deze lieden fjeworden. Hij heeft in een tijdsver- oop van ongeveer twee jaren 12 schildergen van het viertai gekocht waarvoor duizenden guldens meer werd betaald dan de normale prgs zou zijn. Zg verklaarden aan de pre dikant dat de schildergen werken van meesters uit de middeleeuwen waren. Het is nog niet bewezen dv.t zg hiermede onwaarheid sDrakcn en ook is niet bewezen dat de "expertise- verklaringen vals waren. De officier van justitie wist echter wel te vor klaren, dat de waarde van de schilde rgen aanmerkelijk lager ligt dan -de prijzen, die er voor werden betaald. Het onderzoek wordt door de rgkspo- litle nog voortgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8