Honderdvijftig jaar sociëteit „De Vereeniging" te Zierikzee NOORS JOURNALIST STRIJDT VOOR DE PERSVRIJHEID „LUISTERCLUBS OPGELET!" JUBILEERT ZATERDAG 25 OCTOBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAN KASTELEINS, OFFICIEREN, KRANTEN EN HONDEN Notulenboeken onthullen boeiend stuk maatschappelijk leven MET KLEINE, BEDACHTZAME SLOKJES proefde in het jaar 1881 een Zierikzeese dokter de cognac, die de kastelein van de sociëteit „De Vereeniging" hem had ingeschonken. „Mmm."t zei de dokter en maakte met zyn gezicht de grimassen van een volleerd kenner, die een drank met al zijn smaakzenuwen onder zoekt, „mmmdat is kostje!" De kastelein knikte instemmend en wees met een plechtig gebaar op het etiket: „De naam zegt alles, dokter". Andere soos-leden waren er bijgekomen en allen proefden met ernstige gezichten het edele vocht. „Een goeie greep van je", zei de stadssecreta ris tot de kastelein, „die cognac is best. Schenk nog maar-es in". Zo gingen die avond in het jaar 1881 de leden van de sociëteit „De Ver. eeniging" te Zierikzee vergenoegd en tevreden naar huis, met de zachte nasmaak van de nieuwe drank nog natintelend in hun mond.... „Een goeie greep van de kastelein!" Enkele weken later echter was er geen instemmend geknik meer, wan- peer hij met de nieuwe cognac kwam aanzetten. „De smaak ïs slecht", zei de voorzitter geërgerd en schoof zijn glas weg: „Geef maar koffie! Hoe komt het eigenlijk dat de kwaliteit op eens zoveel minder is?" De kaste lein trok zijn schouders op en maakte vage gebaren. „Dat moet 'em in de fabriek zitten, meneer, kijk maar, de fles is nog driekwart vol De argwaan groeide echter bij de soosleden en bij het bestuur, zodat tenslotte in alle stilte een monster naar de van ouds bekende fabriek in Schiedam werd gestuurd. Enige tijd later kwam het antwoord: „Het mon ster bestond niet uit cognac, maar uit slechte scherpe brandewijn De kastelein had op een makkelijke manier wat willen bijverdienen JUBILEUM. Dit verhaal troffen wij sober en zakelijk gesteld in de notulenboe ken aan van de Sociëteit „De Vereeni ging" te Zierikzee, die volgende maand haar honderdvijftigjarig be staan viert. In de stille kamer van de gemeente-archivaris van Zierikzee hebben wij, dank zij de welwillende medewerking van de huidige secreta ris der sociëteit, jhr. mr. J. Schuux-- beque Boeije, her en der in deze ver geelde geschriften kunnen bladeren en daardoor kennis kunnen nemen van een boeiend stuk maatschappelijk leven uit de vorige eeuw: de „soos". Het zijn maar korte aantekeningen, die de secretarissen van ,,De Vereeni ging" in de loop der jaren hebben ge noteerd, vooral in het begin zijn de notulen zeer summier gesteld, maar niettemin onthullen zij, hoe toenter tijd werd gewerkt en gedacht, terwijl men er tevens de geschiedenis van die dagen ook toen was zij bewogen uit leert. MOEILIJKHEDEN. Direct reeds bij het begin, in het jaar 1802. leest men over moeilijkhe den, ontstaan met Franse officieren, die in Zierikzee in garnizoen lagen. Moet men hen normaal als lid toela ten, dat wil dus zeggen met ballotage. 367. Tot de vakken waarvoor ik op school steevast een onvoldoende haal de behoorde het „handtekenen". Hoe wel de door mij afgeleverde prenten zeker niet ongunstig zouden afsteken .naast verscheidene bekroonde werken van moderne meesters, zo bleek ik mijn tijd toch te ver vooruit om waar dering te kunnen vinden. Mijn pro ducten waren kortweg erbarmelijk en werden door de tekenleraar vol af grijzen ten voorbeeld gegeven aan een ieder die een dissertatie wilde schrij ven over de samenhang van tekenta lent en verdrongen zielscomplexen. Mijn innerlijk moet zeer smoezelig ge weest zijn en is dat nog, wat ik U on middellijk door een tekening kan be- toezwaaien: bij alle gebrek aan vaar digheid heeft het me nimmer moeite gekost een Chinees uit te beelden. Twee schuine ogen en een tot staart geknoedelde haardos waren spoedig op het gedweeë papier gezet en ziet, de Chinees stond er! Wat er verder omheen kwam, deed weinig ter zake, mits deze fijne karakteristiek maar behouden bleef. Geen sterveling zou zich meer in de bedoeling kunnen ver gissen! Maar hoe vol teleurstellingen is het leven. Mijn conterfeitsels bleken ho peloos ten achter bij de mode die reeds lang de staart van het achter hoofd had gebannen. Dat was de eer ste slag. De tweede klap werd toege bracht door de anthropologic en daar mede was voor mijn tekenstift het laatste restje van mijn uitdrukkings mogelijkheden verdwenen. De mon- goolse rassen hebben immers geen schuin staande ogen, integendeel, hun ogen staan even recht in de kassen als bij ons. Maar zij hebben een naar de neusvleugel verlopende huidplooi die het boven-ooglid en de ooghoek be dekt, waardoor de oogspleet vernauwd wordt en enigszins scheef komt te staan. Deze huidplooi staat bekend als „mongolenplooï", maar wordt behalve bij alle echte mongoolse rassen, even eens aangetroffen bij de Hottentotten en bij sommige Indiaanse rassen. Overigens moeten we de vernau wing van de oogspleet, tengevolge van de mongolenplooi, ook weer niet over drijven, want wij hebben de ogen ge middeld slechts 1,2 millimeter wijder open staan en dat is toch werkelijk geen verschil om over te vallen. Nu het weer volop herfst is moeten we het ook nog even over het vallen i der bladeren hebben. Want weet U dat er een grote overeenkomst bestaat tus sen seizoenwerkloosheid en afgevallen boombladeren? H. Pétillon. of is het voldoende dat zij worden ge ïntroduceerd? Het valt op dat de ver houding tot de Franse bezetters niet zo afwijzend was als later in de 20e eeuw ten aanzien van de Duitsers, maar toch hebben ze hun tegenstan ders. En om nu te vermijden, dat de heren officieren „afgestemd" worden, met alle nare gevolgen van dien, be sloot men hen als introducé's toe te laten. Acht jaar later werd dit be sluit echter ongedaan gemaakt, zodat de officieren zich wel aan de ballo tage moesten onderwerpen. Van con tributie waren zij evenwel vrijgesteld! BOETEN. Het reglement van „De Vereeni ging" is van de eerste dag af vrij streng. Er worden zelfs boeten opge legd aan diegenen, die zonder geldige redenen wegbleven en soms wordt er ernstig gediscussieerd over het feit of er inderdaad een geldige reden be staat. In 1854 beslist de vergadering bijvoorbeeld met meerderheid van stemmen, dat aan een lid wegens niet-versehijnen geen boete zal wor den opgelegd, omdat hp „wegens af sterven van zijn zoon niet in publieke gezelschappen kan verkeren". De boeten worden nauwkeurig aan getekend in de marge van de notulen en ook hierin evenals uit de linan- eiële jaarverslagen is de loop der geschiedenis te volgen. Aanvankelijk werkt men namelyk met Vlaamse ponden, maar dan plotseling duikt voor het eerst het guldensteken op: Nederland is weer onafhankelijk ge worden wordt nog niet door iedereen gelezen, zodat „De Vereeniging" als een soort leesinstituut fungeert, waar men het belangrijkste, dat op krantengebied in Nederland verschijnt, kan aantreffen. Over de keus van de bladen wordt elk jaar gedebatteerd, soms kort en za kelijk, maar soms ook heftig en be wogen, omdat de politieke zienswijze der leden een rol gaat spelen. De naam van éen tijdschrift duikt geregeld weer op „Illustration", een Franse publicatie, die evenals de an dere kranten aan het einde van het jaar wordt verkocht. In 1853 brengt de jaargang nog tien gulden vijf-en- zeventig op, maar in 1877 is de prijs gezakt tot vier gulden In 1870, het jaar van de Frans Duitse oorlog, is de jaargang incom- {ileet. maar, zo deelt de voorzitter de eden mee, „zodra de correspondentie met Parijs weer kan worden hervat, zullen de ontbrekende nummers wor den toegezonden". En in dezelfde ver gadering dankt de voorzitter enkele leden zakenmensen die zo be reidwillig waren om de telegrammen, die-zij uit het buitenland ontvingen en waarin dus het nieuws uit die da gen was te vinden, voor de leden ter beschikking te stellen. De toendertijd verschijnende Pro vinciale Zeeuwse Courant beviel in 1855 sommige leden niet en derhalve stelden zij voor om voor dit blad te BEDREIGD MET GEVANGENISSTRAF Een meisje werd aangerand Sedert Januari van dit jaar vecht 155 kilometer Noordelyk van de Poolcirkel, waar ook al de storm van de groeiende staatsalmacht woedt, een man voor het recht van de persvrijheid. Kort geleden eindigde dit gevecht'met een vonnis: de rechtbank van het stadje Harstad (4000 inwoners) in Noorwegen, veroordeelde de jour nalist Erling Hali Hofsö, redacteur van het blad Folkeviljen, tot drie maanden gevangenisstraf, die hy zal moeten uitzitten, wanneer hy een naam niet noemt van iemand, die by een aanranding tegenwoordig was. Voor mensen, die het daglicht schuwen is de winter in het' Noorde lijk deel van Noorwegen een ideale tijd. De zon blijft de gehele dag onder de kim en tijdens 't middaguur heerst er nog een vale schemering. In de huizen en de werkplaatsen moeten overdag de lampen branden. In Januari van dit jaar viel een onverlaat, die zich beschermd waan de door de poolnacht, een vrouw las tig. Zij kon ontsnappen, maar móest haar mantel achterlaten in de sneeuw. Een soortgelijke ervaring deed en kele dagen later een zestienjarig meisje op. Ze werd door de kerel ge grepen, die haar in de sneeuw wierp, maar om onbekende reden ging de man er toen plotseling van door. Het bericht over de beide aanran dingen verscheen in het blad van re dacteur Hofsö en het bracht het stad je in rep en roer. De politie wilde de naam van het zestienjarige meisje weten, want van dat geval was geen aangifte gedaan bij de politie. Maar Hofsö weigerde. Het meisje wilde haar naam niet ge noemd hebben in een aanrandings geschiedenis. Iedereen zou nog jaren over haar praten en dat wenste ze niet. Hofsö stelde voor, dat de politie haar vragen zou vastleggen op een dicteerapparaat en dat dan het meis je ook via het apparaat de vragen zou beantwoorden. Dat kon haar ano nimiteit bewaard blijven. Dit aanbod werd verworpen. Commissaris Hel- lander van de politie te Harstad zei: „Aanranding en poging daartoe zijn delicten, die door de openbare aan klager vervolgd worden; de politie heeft het recht naar de bronnen van dit nieuws te vragen". De zaak Hofsö doorliep alle stadia van de rechtspraak in Noorwegen en en het hooggerechtshof: Hofsö moet spreken!! Maar 't antwoord van Höfso was: „Zelfs wanneer ik 3 maanden in de ge vangenis moet, maak ik de naam van het meisje nog niet bekend. In de eerste plaats met het oog op het meisjein de tweede plaats, om dat wij, journalisten, nooit onze bronnen noemen". Alle Skandinavlsche bladen heb ben nu grote artikelen aan het geval Hofsö gewijd. Hofsö is de voorvechter geworden van de persvrijheid in Noorwegen of zoals het weekblad Justitie deed stoffelijk overschot opgraven Op last van de Officier van Justitie te Haarlem is op de algemene begraaf plaats te Wormer het stoffelijk over schot opgegraven van de op 23 Juli, na een kortstondige ziekte in het zie kenhuis te Purmerend overleden 44- jarige veehouder D. G. uit Jisp. In de loop van de dag werd sectie op het lijk verricht, waarna Dinsdagavond de herbegrafenis geschiedde. De uitslag van het sectie-rapport is nog niet be kend. De Spiegel zegt„van de vrijheid, die de kleine man heeft, om iets te zeggen, dat hem op het hart ligt, ter wijl hij toch om enigerlei reden zijn naam niet bekend wil maken zoals het zestienjaiige meisje uit Harstad". Op 24 October werd de „Dag der Verenigde Naties" gevierd. Er is op die dag wat meer aandacht gevraagd voor het werk van de Verenigde Naties. Tot dat werk behoort ook het verstrekken van voedsel aan noodlijdende kinderen. De bovenstaande foto ïs genomen in een school in Guatemala, waar de kinderen geregeld extra-voeding krijgen, dank zij de organisatie der Verenigde Naties. bedanken en de „Middelburgse Cou rant" te gaan lezen. Ernstig werd de ze kwestie van alle kanten bekeken en tenslotte werd de beslissing- tot een volgende vergadering aangehou den. Toen besloot men toch maar „De Middelburger" te gaan lezen In 1884 komt een lid tot de ont dekking, dat de Staatscourant van de leestafel is verdwenen en dat vindt hij erg onplezierig. Ik zou graag zien, meneer de voorzitter, dat dit blad weer op de leestafel kwam, alsmede de kleine blaadjes, die in de provin cie verschijnen Tot een uitvoerig en principieel de bat over de leestafel komt het in 1888. Tot dusver was „De Vereeni ging" vrij gebleven van politieke in vloeden maar de ontwikkeling van de party en laat zich ook hier gelden. Vijf leden stellen voor om „De Stan daard" en „De Tijd" aan te schaffen, teneinde zich te kunnen oriënteren over de twee belangrykste politieke richtingen in Nederland, „ook al zijn geen der leden deze richtingen toege daan". Uitvoerig wordt over deze kwestie gediscussieerd, worden mo ties en amendementen ingediend, wordt er op gewezen, dat in de an dere bladen dikwijls uitstekende pers overzichten zijn te vinden en ver klaart tenslotte een der leden, dat hij „als goed liberaal geen katholiek of A.R. dagblad zal bevoordelen". Uiteindelijk wordt dan ook het voor stel verworpen. DIVERSE FACETTEN. Zo komt een boeiend stuk maat schappelijk leven te voorschijn uit de ze vergeelde notulenboeken. Men leert de prijzen van die dagen ken nen (in 1854 een fles rode wijn f 1,20), men maakt kennis met het culturele leven van Zierikzee (concerten en muziekfeesten), de gewoonten van die dagen (in 1890 begint men de bij eenkomsten om 8 uur omdat „de le venswijze over het algemeen later wordt en 7 uur wel wat vroeg is") en vele andere zaken. In de vijftiger Pensioenen der Kamerleden worden verhoogd De onlangs voorgestelde verhoging van de pensioenen der Kamerleden is uitsluitend bedoeld als een aansluiting op de laatste verhoging van de ambte- narenpensioenen, in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud. Dit verklaart de minister van bin nenlandse zaken in zijn nota, naar aanleiding van het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere regeling van de pensioenen der Kamerleden. De minister hééft het voornemen om het vraagstuk van de herziening der z.g. politieke pensioenen voor te leggen aan de staatscommissie voor de herziening der pensioenwetgeving. De thans voorgestelde verhoging heeft geenszins de strekking van een alge mene herziening. jaren bijvoorbeeld hebben vele leden een hónd, (voor de jacht?), die zij naar de soos meebrengen en in het portaal vastleggen. Dat brengt veel ongemakken met zich mee, omdat „de toegangsdeur in dit portaal draait". Men hield echter zoveel van de honden, dat besloten werd een „ijzeren hondenhok aan te schaffen voor f18". Nog altijd Is de Sociëteit „De Ver. eeniging" een bloeiende instelling, een van de weinig overgebleven sociëtei ten, die Zierikzee in het verleden heeft gekend. Het jubileum van Vol gende maand is een viering ten voile waard: men kan zich bezinnen op de rijke geschiedenis, die de historie is van stad en streek in de vorige en deze eeuw. STEMMEN UIT DE KERKEN Zondagsschool-voor-de-radio voor de honderdste maal in de aether dit keer uit Serooskerke (W.) Een paar jaar geleden brachten we by vrienden in België een Zondag door. Ze woonden geheel alleen als Protestanten in een R.K. omgeving. Het was laat geworden met de avondmaaltijd. In eens schrikte een van de kinderen op. Ze hadden de luisterclub van het Ikor vergeten, die al een vijftal minuten aan de gang was. Dat was DE uitzending waarvoor het drietal kinderen zich het meest interesseerde. Ze hadden geprobeerd him kleine club groter te maken door er de kindern van het grote gezin de overburen bij te vragen. Dat was niet gelukt, want ook zy luisterden iedere keer als het „luistercubs .opgelet!" door de aether klonk. Hoeveel gezinnen zullen er zo niet zyn, waar de ouderen moeten zwij gen en het beheer over hun radio verliezen, omdat de kinderen er nu eens naar willen luisteren, des Zondags om 7 uur, om de veertien d3gen. Er is enige reden om deze week de aandacht te vestigen op die uit zendingen van het Inter Kerkelijk Overleg Radio, achter welke uitzen dingen de kerken staan van ons land, die in de Wereldraad der Ker ken zijn verbonden. Het zal n.l. Zondag a.s. voor de honderdste keer zijn dat deze Zondagsschool-voor-de- radio in de lucht is. En voor ons in Zeeland is er nu des te meer reden er enige aandacht aan te schenken, omdat deze honderdste uitzending geschiedt van uit het kinderhuis van Kinderzorg, dat in Serooskerke op Walcheren staat. Voor de radio komt dus een deel van het grootste gezin uit onze provincie, met zijn meer dan 200 kinderen, dat een warm plaatsje heeft in zo menig hart. Het is nu ruim vier jaar geleden dat er in de kringen van de Ned. Zondagsschoolvereniging zwaar werd gedacht over het feit, dat het met de Zondagsscholen in de grote ste den niet goed ging. Voortdurend liep het kindertal achteruit. Doch niet alleen dit feit baarde zorg. Van de kinderen die nog als leerlingen stonden opgegeven, kwam een be hoorlijk aantal nog zeer ongeregeld ook. Na de laatste wereldoorlog was dit beduidend slechter geworden. Een nauwkeurig onderzoek wees uit dat de oorzaak lag, vooral bij de ouders, die niet meer bereid bleken zich te regelen naar het Zondags schooluur der kinderen. Het was hun dan dikwijls te lastig thuis te blijven met het gevolg dat de kin deren weer niet naar de Zondags school konden gaan. Eenmaal aan het onderzoeken Is men daarmee door gegaan. Men wil de wel eens weten hoeveel kinderen in Amsterdam, van de leerplichtige leeftijd, nog op enige wijze met het Evangelie in aanraking kwamen. Helemaal precies is dit natuurlijk niet na te gaan. Maar het resultaat was ontstellend. Van zeker meer dan de helft van het aantal kinde ren dat er in onze hoofdstad leeft, moest men wel aannemen dat zij op geen enkele wijze met het Evan gelie in aanraking komen. Na kennis te hebben genomen van deze, voor Zondagsschoolleiders har de werkelijkheid, kwam de vraag: wat moeten we nu doen. Een ziek te, althans de symptomen daarvan, is gemakkelijker vast te stellen, dan dat het geneesmiddel gevonden is. Hoe zeer men ook met de vraag verlegen was en hoe zeer men over tuigd was dat er hier geen wonder middel te vinden was, waren allen die er zich mee bezig hielden van oordeel, dat er in ieder geval iets moest worden gedaan. WAT DAN? Als de kinderen zich niet meer voor de Zondagsschool interesseren, waarin stellen ze dan wel belang? Algemeen werd het antwoord gege ven: voor de film en voor de radio. Toen is het besluit gevallen dat er dan in die beide richtingen iets ge zocht moest worden. Er is studie gemaakt van de Engelse kinder film-clubs en er is contact gezocht met het Rank-concem, dat, wonder lijk genoeg, uit het Zondagsschool werk is voortgekomen. Zo zijn er in Amsterdam, later ook in ande re steden, kinder-film-clubs begon nen, waarbij men de propaganda en het aanwijzen van de plaatsen in de bioscoop en dergelijke dingen, zoveel mogelijk door de kinderen zelf liet verrichten. Deze filmclubs zijn maar een matig succes gebleken. De gro te moeilijkheid was de geschikte film. Eveneens Is contact gezocht met het LK.O.R. Zou het soms mogelijk wezen Zondagsschool te houden voor de radio? Na enige proefnemingen is toen de eerste uitzending geko men, die gevolgd is door een nog steeds voortgaande reeks. Deze uit zendingen hebben een vaste plaats op het programma behouden. Vanuit radi'okringen is wel eens gezegd dat er weinig uitzendingen zijn waarnaar zo veel geluisterd wordt. Er zyn luisterclubs gevormd; groepjes kin deren, die samen luisteren naar deze uitzendingen. En .al wordt hetgeen voor de radio te horen is ook voor dien opgenomen, omdat het tech nisch moeilijk en heel kostbaar zou zijn om direct uit te zenden van een ver van Hilversum gelegen plaats, toch zyn liet de luisterclubs zelf, die om de beurt deze uitzendingen mee verzorgen. Zo zal dan de hon derdste uitzending zijn vanuit Kin derzorg te Serooskerke. Deze uitzendingen, zijn een teken dat er zich iets verlegd heeft in de belangstelling van de mensen en ook van de kinderen. Behalve de kerk diensten zijn er voor de radio op het ogenblik allerlei uitzendingen die voor de kerk niet van belang zijn ontbloot. We denken aan vragen die worden behandeld, aan zangdiensten, zieken- uurtjes enz. Er is sinds enkele we ken een radio-catechisatie bij geko men. Maar ónder deze alle lijkt ons die radio-Zondagsschool toch een van de belangrijkste uitzendingen. Hier wordt het kind aangesproken. En een kind heeft de beste oren om naar het Evangelie te luisteren, zo dat Jezus tot ouderen zegt dat zy moeten worden als de kinderen. Al lerlei werk onder z.g.n. buiten-ker- kelijken in verschillende vorm, is aangepakt. Het gaat moeizaam. Het is een vraag of het werk van de kerk zich niet veel meer zou moe ten bezig houden met het kind dan dat tot nu toe het geval is geweest en of er niet voortdurend gezocht moet worden naar andere en betere methoden om belangstelling te wek ken. In dit opzicht doen de Ikor uitzendingen met de luisterclubs goed werk. H. Het Wereldgebeuren Adrienne zei neen Een beroep op het wereldgeweten, dat wilde dr. L. Figl, bondskanse lier van Oostenrijk doen toen h(j deze week op bezoek kwam in Neder land. Hij is er niet toe gekomen. LJlings moest hy terug naar Wenen, want achter de rug van de kanselier had men in Oostenryk een kabinets crisis gekweekt. De president van Oostenrijk, Th. Körner, heeft echter voorlopig het ontslag van Figl niet aanvaard, want de moeilijkheden zijn in Oostenrijk te groot om er ook nog een kabinets crisis bij te kunnen velen. Over die moeilijkheden had dr. Figl een eo ander willen vertellen in Ne derland: dat de Russen nog altijd 200 bedrijven in Oostenrijk ais oor logsbuit vasthouden, dat ze 2,2 mil- lioen ton olie winnen op Oostenrijks gebied, waarvan Oostenryk 800.O00 ton mag kopen (de rest gaat naar Russische bedrijven of naar Rusland zelf)dat er 600 locomotieven en 1000 wagons als oorlogsbuit verdwe nen zijndat de Kussen 110.000 ha. cultuurgrond en bos vasthouden... dat de Russen het Oostenrijkse belas tingstelsel torpederenen tenslot te, dat de Russen geweigerd hebben aan de conferentie van 29 September j.l. te Londen deel te nemen, waar gesproken zou worden over vrede voor Oostenrijk en het einde van de bezetting door vier vreemde mogend heden. Hoelang nog, vragen de Oostenrij kers zich af, moet het voortduren, dat wij bij overschrijding van de Rus sische demarcatielijn in het eigen land een document voorzien van 13 stempels moeten tonen? Tragisch is, dat in dit land thans de eensgezindheid zoek is. Reeds meer dan eenmaal hebben de so cialisten getracht aan het bewind van dr. Figl een eind te maken, hoewel ze voor een coalitie met de katholieke party van dr. Figl wel geporteerd zyn. Maar ze verschillen sterk van mening wat de belastingpolitiek be treft. Ze willen hogere belastingen om met de daardoor verkregen middelen sociale uitgaven en publieke werken te financieren. Neen, zeggen de katholieke coali tiegenoten, de belastingen kunnen niet verder opgevoerd worden. Daar uit is het conflict geboren. Nu heeft Figl in het verleden de kloof tussen zijn partij en de socialis ten kunnen overbruggen, maar met de verkiezingen in het vooruitzicht zal het hem ditmaal vermoedelijk niet gelukken. Daarbij komt dat er grote spannin gen in de socialistische partij heersen. Een schandaaltje is ontstaan rond om enkele hoge functionarissen van die party. Zij zouden al thans volgens een katholiek dagblad een paar millioen Oostenrijkse schillings hebben geëist van een pa pierfabriek, die dit bedrag in de par tijkas moest storten. Er kwam een rechtzaak van. Socialistische minis ters moesten getuigenverklaringen afleggen, met de daaraan verbonden narigheid van gevoelige zenuwen, te genstrijdige verklaringen en tot slot een heftige uitval van de (socialisti sche) minister van binnènlandse za ken Helmer, die de kroongetuige een „verrader" noemde. Zulke dingen verbeteren de politie ke verhoudingen niet! Intussen is men nu bezig aan een soort zuivering in de socialistische partij. Er is een partijrechtbank in gesteld, die dat zaakje moet behande len. Als eerste zou de heer Julius Deutsch aan de tand gevoeld worden, omdat hy onaangename verklaringen had afgelegd. Hij wou wel voor die „bank" verschijnen, maar hij is ge trouwd met Adrienne Thomas en die d/ime is behalve schrijfster (van de roman: „Cathrien wordt soldaat") ook erg onafhankelijk. Ze zei tot haar man: „Je gaat niet". En in de pers betoogde ze, dat die partijrechtbank geen enkele competentie heeft. Ze verklaarde een soort militaire geest te bespeuren in de socia listische partij, waar men blijk baar niet langer medewerkers wil hebben, maar gehoorzame soldaten. Welnu, Adrienne werd geen soldaat... Men zou er om kunnen glimlachen, wanneer het Oostenrijkse volk niet met de moeilijkheden zal. De socialistische partij zal stellig dit crisisje wel overleven en zien straks met groot élan in de verkie zingsstrijd werpen, maar dr. Figl zit intussen met 'de brokken. Het is een open vraag of hij een kabinet van ka tholieken en socialisten in stand zal kunnen honden totdat de verkiezin gen achter de rug zijn. Theodor Körner, president van Oostenrykkan zijn bonds kanselier Figl niet missen. Burgemeester van Amsterdam naar Australië Op uitnodiging van de Australi sche regering zal de burgemeester van Amsterdam, mr. Anr. J. d'Ailly, Dinsdag 4 November a.s. per vlieg tuig naar Australië vertrekken. Hij zal 2 tot 3 weken de gast van de Australische regering zijn en tijdens zijn verblijf in dit werelddeel tevens een tegenbezoek aan burgemeester O'Dea van Sydney brengen, die in Ja nuari van dit jaar in Amsterdam is geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3