PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zuid-Sloe is nu een polder die lééf* BILT Geheime bespreking over Korea aan de gang in de V.N. Kantlijn KANSELIER ADENAUER KREEG NUL OP REQUEST Vandaag 195e Jaargang-No. 252 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 por kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 Oct. 1952 ADVERTENTIEPRIJS ct per mm. Minimum p. advertentie 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad'' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vllssingen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51. telef. 3841. Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228). Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16. Terneuzen. Brouwerljstr. 2. Zlerikzee. N Boge^dstr^CJ^O^cJef^. OPZIENBARENDE ONTHULLING TE NEW YORK Amerika zou hulp van India gevraagd hebben om bestand te bereiken De leidster van de Indiase delegatie bjj de Verenigde Naties, mevrouw Pandit, heeft Vrijdag op f/jn lunch van de vereniging van correspondenten b(j de V. N. een opzienbarende onthulling gedaan, zy verklaarde dat tus sen verscheidene delegaties geheime besprekingen aan de gang zyn ter beëindiging van de impasse bij de bestandsbesprekingen. Zy zeide geen bijzonderheden hierover te kunnen verstrekken, zolang nog geen resolutie is ingediend. Zij deelde mede, dat zy vandaag opnieuw een onderhoud zou hebben met de Russische minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky. Naar haar mening wensten de Noordkoreanen en de Chinezen een wapen, stilstand. In verband hiermede was zy van oordeel, dat de erkenning van de regering te Peking door de Verenigde Staten een stap naar internatio nale ontspanning zou zyn. Volgens een bericht in enige New l'orkse bladen zou Amerika India verzocht hebben te helpen bij het bereiken van een bestand In Korea Jïoor diplomatiek contact op hoog niveau met Aziatische communisten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, heeft Vrij dag in de politieke commissie der Verenigde Naties een grote rede ge houden over het Koreaanse conflict en de wapenstilstandsbesprekingen. Hij sprak ter ondersteuning van een mede door de Britse delegatie gesteund voorstel, neergelegd in een resolutie der Algemene Vergadering, inhoudend dat de Assemblee een be roep zal doen op de Chinese commu nistische regering om een wapenstil stand te sluiten op de door de V. N. aangeboden voorwaarden. De vorige chef van de generale staf, generaal H. J. Kruis, heeft een boek geschreven, dat eerst daags het licht zal zien en waaruit wij dezer dagen een uittreksel publi ceerden. Generaal Kruis heeft na een rede in Middelburg nog al opzienba rend zijn post moeten verlaten. Niet óm die Middelburgse rede natuurlijk. Die was alleen de druppel, die de em mer deed overlopen. Maar omdat ge neraal Kruis niet alleen, generaal wil de zijn, doch tevens politiek wilde be drijven. Legerleiders zijn wel vaker ambitieus, maar in de politiek ge vaarlijk. tenzij zij het leger er aan ge ven. Generaal Kruis kan blijkbaar ook thans nog niet afzijdig blijven. Hij mengt zich met zijn nieuwe boek we derom in de politiek én het beleid van zyn opvolger. Of het goed is en fewenst, dat hij dit doet, kan hier in et midden blijven. Ongebruikelijk is het zeer zeker. Het boek van generaal Kruis heet „Oorlog of Vrede". Of zijn boek ons, blijkens het gepubliceerde resumé van de inhoud, veel verder brengt en wijzer maakt, is de vraag. De generaal meent bijvoorbeeld, dat Rusland naar wereldheer schappij streeft. Zonder wereld heerschappij zou Rusland niet kunnen voortbestaan, althans niet als com munistische staat. Of dat juist is, betwijfelen wij. Communistisch Rusland bestaat nu al vijf en dertig jaar en het is in die tijd zeker niet verzwakt.Bovendien is het communisme als sociaal en eco nomisch beginsel in Rusland bruik baar, maar in West-Europa reeds vrijwel ccn overbodigheid geworden. Meer dan duidelijk hebben de West- Europese arbeidersmassa's bij herha ling aoen blijken, dat zij aan de soci ale evolutie ten onzent verre de voor keur geven boven een-bolsjewistische revolutie. Generaal Kruis meent verder, dat onze bewapening Ruslands sterkste bondgenoot zal worden. Het Westen zal er uitgeput door raken. Stalin be weerde hetzelfde. Op het jongste par tijcongres in Rusland. Maar is het waar? Kruis beweert ook, dat er in ieder geval oorlog met Rusland zal komen, ok wanneer het Westen paraat blijft. En dan, zo valt tussen de regels door te lezen, is alle bewapening overbodig geweest. Dit is natuurlijk een onhoudbare stelling. Als Rusland zo belust was op een aanval op het Wes ten, waarom viel het dan een paar jaar geleden niet aan toen het Wes ten weerloos was? Toen spande het toch ook. Maar er kwam geen aanval, geen warme oorlog. Het bleef bij een koude En Rusland zal waarlijk méér res pect hebben voor een bewapend Wes ten, dan voor een weerloos. Het was in de tweede wereldoorlog al zo, dat in tal van gebieden de Duitsers als bevrijders werden binnengehaald. Stalin kan niet zo gemakkelijk een nieuwe millioenenslachting ontkete nen. Tenslotte meent generaal Kruis, dat reeds thans het ondergrondse verzet georganiseerd moet worden. Wy zyn zo vrij diametraal met hem van mening te verschillen. De illegale actie tijdens de jongste oorlog moest telkens opnieuw geor- f aniseerd worden. De bezetter sloeg e grote gaten in de leiding. Vasthou den aan de oorspronkelijk gekozen opzet was onmogelijk. Te gevaarlijk. Zo zal het ook in een eventuele nieuwe oorlog zijn. Meent generaal Kruis nu waarlyk, dat een thans ont worpen en uitgevoerd plan voor een illegale organisatie langer dan een week geheim zou blijven? Wij kunnen het ons niet indenken. Ze zyn in Moskou ook niet van giste ren En daarom: of generaal Kruis ons veel verder brengt, betwyfelen wy. Hij heeft de aandacht weer eens op zich gevestigd. Maar daar zal het ook wel bij bly ven. De Verenigde Naties, aldus Ache son, hebben al het mogelijke in het werk gesteld om tot een vrede in Korea te komen, doch de aanvaller heeft' alles gedaan om het tot stand komen van vrede te verhinderen. Het verloop der wapenstilstandsonder handelingen heeft een einde gemaakt aan vele hoopvolle verwachtingen. „Willen de communisten werkelyk vrede?", vroeg Acheson. „Zo ja, dan zullen de V. S. alles in het werk stel len om deze wens te helpen verwezen lijken. Zo niet, dan zullen de V. S. en de andere leden der V. N. de stryd voortzetten, zo lang dit nodig mocht zyn," Acheson gaf in zyn rede een uitge breid overzicht van de stand van za ken, waaruit het Koreaanse vraag stuk is voortgevloeid en herinnerde er aan, dat de V. S. in 1947 een voor stel hebben gedaan om eeh vier-mo- gendheden-conferentie te houden, die verkiezingen in geheel Korea zou moeten uitschrijven. De Sowjet-Unle had dit voorstel echter va„ de hand geweren. „Het g"™ werd de V, S, toen duldeiyk, dat niets meer kon worden venvacht van Amerikaans-Russische bespre kingen", aldus Acheson. Het is niet zo, vervolgde de Ameri kaanse minister, dat bet ingrijpen der Chinese communisten in de strijd in Korea alles heeft veranderd. De uitwerking van dit ingrijpen was slechts deze, dat de gepleegde zware misdaad een ingewikkelder vorm kreeg, aldus Acheson. Sportvlieger W. V: d. Graft verdronken Jaren lang instrueerde hij sportvliegers De bekende sportvlieger Willem van Graft is Woensdagavond, waar- schynliik misleid door de duisternis, in de Vliet te Kyswyk (Z.H.) gelopen en verdronken. Zijn stoffelijk over schot werd Donderdag opgehaald. De sportvlieger Willem van Graft, in vliegerskringen meer bekend als „paps" van Graft, werd 14 April 1891 geboren. Zijn eerste contact met de luchtvaart had hy in 1920, toen in ons land een aantal Duitsers met een zg. vliegend circus vertoefden. Van Graft kreeg van hen een paaar lessen, d.w. z. niet meer dan vijf kwartier en drie solovluchten. Wat later kocht hy van een ander circus een Albatros B 2. Met dit toestel heeft hij zich verdm* bekwaamd, zodat hem op 15 Deci ber 1920 een brevet kon worden uit gereikt. Al spoedig gaf hy vliegde- monstraties. In 1928 werd hy instruc teur bij de in 1927 opgelichte Nationa le Luchtvaartschooi op Waalhaven en daarna op verschillende andere vlieg velden, waar hy o.a. Van Tijen en Van Neyenhoff het vliegen leerde. In 1946 werd hij belast met de her oprichting van de vliegdienst der N. L.S. Tot 1949 bleef hij by de school. Saarlandse delegatie werd rnet spoed ontboden Nieuwe voorstellen voor oplossing van Saarvraagstuk verworpen De nieuwe stap van de Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, om tot een oplossing van het Saarvraagstuk te kómen, heeft geen succes gehad. Zowel Robert Sehuinan, de Franse minister van buitenlandse zaken, als de met spoed naar Parijs ontboden Saarlandse delegatie, onder leiding van de Saarlandse premier, Hol'fman, hebben Adenauer's voorstellen, die hij Donderdagavond had ingediend, met grote beslistheid van de hand ge wezen. Sehuman en de Saarlandse delegatie, die Vrydag vyf uur lang over de nieuwe voorstellen hebben beraadslaagd, achtten voornamelyk het voor stel van Adenauer, om de voor 30 November a.s. vastgestelde algemene verkiezingen in het Saargebied uit te stellen, onaanvaardbaar. Adenauer had behalve het voorstel om de verkiezingen uit te stellen ook nbg voorgesteld, om de Frans-West duitse onderhandelingen over de Saar voortaan toe doen houden onder de een of andere vorm van een acht-mo- gendhedentoezicht. Voorts wenste hij, dat de Saarlandse regering officieel de thans niet toegestane pro-Duitse politieke partijen zou erkennen. Voor al dit laatste voorstel heeft zowel Sehuman, als de Saarlandse regering verrast Een der Saarlandse parlementsle den verklaarde na de bespreking met Sehuman: ,,De verkiezingen zullen op de oorspronkelijke datum worden ge houden." Sehuman en premier Hoffman zrjn, naar verluidt, overeengekomen een nieuwe poging te doen om de West duitse regering er toe te krijgen voor stellen, welke voor de Franse en Saarlandse regeringen aanvaardbaar zyn, te overwegen. In gewoonlijk wel ingelichte Parijse kringen is men ech ter niet erg hoopvol gestemd, dat een dergelijk pogen zou .slagen. Paryse diplomatieke waarnemers meenden Vrijdagavond, dat de voor uitzichten voor een FransWestduit se overeenstemming over de toekom stige status van het Saargebied, voor de naaste toekomst niet erg hoopvol zyn. Post per projectiel De vroegere onder-minister van luchtvaart, lord Balfour of Inchyre heeft verklaard, dat in de toekomst mogelijk geleide projectielen de post zullen vervoeren naai- alle uithoeken der wereld. Het zou ook niet lang duren, voordat stratosfeer-lijnvlieg- tuigen sneller dan het geluid zouden vliegen. ...viert de bekende Nederlandse pianist en componist Willem Ch. N. Andriessen, directeur van het Amsterdams conserva torium zijn 65e verjaardag. MORGEN ...viert Mohammed Reza Pah- levi. Sjah van Perzië, zijn 33e .verjaardag. Verscheidene leden der Saarlandse delegatie menen dat de Westduitsers er op rekenen in een periode van een half jaar, te rekenen vanaf 30 No vember a.s., in staat te zijn zoveel aanhangers in hel Saargebied te ver werven, dat dit zich, evenals in 1935, zal uitspreken voor een hereniging met (West)-Duitsland. Vliegende schotel zou gefotografeerd ajn Italiaan zag „piloot"! De 29-jarige Italiaan Monguzzi heeft verklaard foto's te hebben ge maakt van een vliegende schotel, die op een gletsjer van net Bernina Mas sief (Alpen) was geland. Monguzzi bevond zich op dat ogenblik met zijn vrouw in de buurt. Uit de „schotel" was een persoon gekomen, gekleed in een soort duikerspak, die om het toe stel heengelopen was als om het te inspecteren. Daarna was de persoon weer in het toestel gegaan, dat met „adembeneqiende snelheid" en zonder geluid was opgestegen, om in de rich ting van Zwitserland 'te verdwijnen. Een en ander, zo zeide de Italiaan. f gebeurde ongeveer twee maanden ge- eden. De fotot's had hy aan een Frans tijdschrift verkocht. Mislukte roofoverval op bank te Deurningen Twee 27-jarige jongemannen. M. uit Amsterdam en D. uit Hengelo, zyn in arrest gesteld na een mislukte roofoverval op de Boerenleenbank te Deurningen. Juist toen de kassier van deze bank, de heer Terborg om streeks kwart over elf des avonds het gebouw wilde verlaten, verscheen een nem onbekende man, die hem met een revolver trachtte neer te slaan. Ondanks een hevig bloedende wonde slaagde de kassier er in de aanvaller van zich af te houden en om hulp te roepen. Toevallig liepen in de stille Buurtstraat nog enige jongelui, leden van een biljartclub. Eén van hen sloeg de vluchtende jongeman M. uit Am sterdam, tegen de grond. De tweede jongeman, die buiten het gebouw had gewacht, werd later gearresteerd. Bezwaren van Middenstandsbonden tegen omzetbelasting De commissie van overleg van de drie centrale middenstandsbonden, waarin samenwerken de Kon. Ned. Middenstandsbond, de Ned. Chr. Mid denstandsbond en de Ned. Kath, Mid denstandsbond, hebben een adres ge zonden aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp, dat een wijziging beoogt van het omzet belastingstelsel. De commissie zegt, dat het wetsontwerp aan de ene kant een verbetering betekent voor de de tailhandel, maar aan de andere kant voor andere sectoren van het mid- denstandsbedrij'fs'leven geen verlich ting van de belastingdruk geeft. Voor bepaalde sectoren, zoals kap pers. schilders en stucadoors, bepleit het adres een vrijstelling van de om zetbelasting of althans een beduiden de tariefsverlaging. De middenstandsbonden nemen scherp stelling tegen het voorstel, dat omzetbelasting verschuldigd zou zijn ovfer de in rekening gebrachte prijs of vergoeding. De handhaving van de weeldetarie- ven van 30 procent en 15 procent wordt lijnrecht in strijd geacht met het beleid, dat gericht is op verrui ming van werkgelegenheid. De middenstandsbonden voeren ook ernstige bezwaren aan tegen de admi nistratieve bepalingen. Nekkramp in Marinekamp bij Hilversum In het marine-opleidingskamp by Hilversum heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. Alle vereiste maatregelen ter voorkoming van uit breiding zijn getroffen. In verband hiermede is het kamp voor een week gesloten, tengevolge waarvan het verlof van het personeel (ongeveer 1500 man) gedurende het a.s. week einde is ingetrokken. Eerste foto van Britse atoom-ontploffing Deze opname werd gemaakt terstond nadat de eerste Britse atoombom tot ontploffing was gebracht. De explosie-wolk steeg tot een hoogte van S'/z km. en de omvang bedroeg ongeveer l'A km. Eerste atoombomschuil kelder wordt in Den Haag gebouwd Naar het A.N.P. verneemt, zal bin nenkort in Den Haag begonnen wor den met de bouw van een schuilkel der, die aan de moderne eisen voldoet en ook bescherming biedt tegen ra dioactieve uitstralingen van de atoom bom. Deze schuilkelder, die ongeveer 200 mensen kan bergen, komt onder een nieuw te bouwen winkelgalerij op de hoek van de Grote Marktstraat en het Spui. Het initiatief tot de bouw van deze schuilkelder komt van par ticuliere zijde, n.l. van de. heer J. L. Lassen, directeur van een textiel- maatschappij in Den Haag. Een gloeiende zoen Toen de 22-jarige Angelo Mellini uit Modena (Italië) zyn vrouw Maria gauw een zoen wilde geven, terwyl hy op een stoel staand een elec- trische leiding repareerde, ont stond kortsluiting, waardoor man en vrouw „gloeiend aan eengesmeed" bleven, tot Ma ria's moeder hen uit hun be narde positie verloste door de stroom uit te schakelen. An gelo en Maria, die blootsvoets op de grond stonden, liepen ernstige brandwonden aan lip pen en gezicht op. J Twee jongetjes bij het spelevaren verdronken Donderdag zijn te Sadskanaal twee kinderen verdronken. Het waren de tweejarige Harrie Kuiper en de even oude Pietje van Galen. Men ver moedt, dat de kinderen zijn gaan spelevaren op een oude matras en toen in het water zijn gevallen. Zodra zy vermist werden, ging mevr. Van Galen op onderzoek uit. Zij zag de klompjes van haar zoontje in liet wa ter di-ïjven. Het jongetje werd spoe dig op het droge gebracht, maar de levensgeesten waren reeds geweken. Ook het andere jongetje bleek reeds te zyn overleden, toen een buurtbe woner het uit het water haalde. RIJKE BELOFTEN VOOR DE TOEKOMST Volgend jaar beschikt de boer over zijn bedrijfsgebouwen Terwyl de jonge Braakmanpolder nog maar net een eigen gezicht begint te tenen, is de technische dienst der Domeinen met het Zuid-Sloe reeds vele stadia verder: men is thans druk bezig deze nieuwe polder, deze Zeeuwse aanwinst in de volle zin des woords, voor de geluksvogels, die op zyn vruchtbare akkers mogen zaaien en oogsten, aan te kleden. De meeste be drijfsgebouwen zyn al onder de kap, de fundamenten voor de woningen worden gestort, de waterleiding rust reeds onder de klei, de electriciteits- kabels zullen spoedig volgen, aan de begreppelïng wordt hard gewerkt en onderwijl zijn de pachters, die hun land met roven oogst in gebruik hebben genomen, met grote voortvarendheid aan de slag gegaan. Waar enkele jaren geleden nog het spartinagras boven het schor wuifde, ligt nu het uitgestrekte, sappige boerenland, dat lééft en rijke beloften voor de toe komst inhoudt. Hoe vru'chtbaar deze nieuwe aarde ook is, de mens. moet de natuur een handje helpen. De zwaarste gronden, die "nog niet voldoende doorlatend zijn, kunnen nog niet gedraineerd worden en daar is begreppeling hard nodig. De dienst van de N.O. Polder heeft een onderzoek ingesteld en aan gegeven welke kavels begreppeld moeten worden en op welke afstand van elkaar deze slootjes moeten lig gen. De staat voert dit werk voor de pachters uit. Wanneer de structuur diep genoeg in de jonge grond is doorgedrongen en het zakken en op stijgen van het water mogelyk is, zorgt de staat voor de drainage, waarvoor de pachter* ook dan zyn beurs moet trekken. Uiteraard wor den de draineerbuizen gelegd op de plaats van de greppels .die aan het einde* van de kavels reeds door deze buizen zyn vervangen. Zo zijn zg. kopakkefs gemaakt, waardoor de boer gemakkelijker van het ene per ceeltje op het andere kan komen. De gronden zijn, zoals bekend, de eerste jaren tydelyk verpacht ge weest en dat er toen niet selcht ge boerd is blijkt wel uit het feit, dat slechts in één geval vergoeding aan de pachter moest worden toegekend omdat hij minder had verdiend dan het vastgestelde minimum per ha. De toekomstige fruitteeltbedryven wor den vermoedelijk volgend jaar ver pacht; deze percelen zijn nu voor een jaar toegewezen aan degenen, die de afgelopen jaren by de tydelyke ver pachting de slechtste gronden hadden gekregen. Het Zuid-SToe zal het vol gend voorjaar geen golvende gele zee van koolzaad meer zyn: de opbrengst van dit gewas was het tweede jaar reeds veel minder dan het eerste, om dat de larven rich er al in hadden ge nesteld en de pachters is dan ook dringend ontraden om ook het derde jaar koolzaad te verbouwen Gewone gewassen, zoals graan, bieten en mis schien ook wel wat erwten, komen daarvoor in de plaats. BOUW PACHTERS WONINGEN. Volgend jaar beschikt de boer ook over zyn bedryfsgebouwen. De mees te schuren, naderen haar voltooiing (een tweetal voor gemengde bedry- ven worden binnenkort aanbesteed) en deze week is begonnen met de bouw van tien pachterswoningen. Verder is het de bedoeling, dat nog acht arbeidershuizen worden opge trokken. Weldra begint ook het leg gen van de stroomkabels (bij de Sloe- dam is reeds een transformatorhuis je verrezen) en men verwacht, dat by voltooiing van de pachterswonin gen aansluiting direct mogelijk is. Met de afwatering van de polder verloopt alles naar wens. Vermoede lijk wordt in 1953 gestart met de be- glantingen, waarbij de boerenerven et eerst aan de beurt komen. De dienst Landschapsverzorging van Staatsbosbeheer geeft hiervoor ad viezen. De wegen zullen waarschijn lijk niet worden beplant, maar wel wil men trachten de omliggende dij ken, die particulier bezit zijn, van bo men te voorzien. Al blyft het Zuid-Sloe dan ook eigendom van de staat, het wordt in ieder geval een waterschap met een bestuur, dat belast is met het onder houd. Dit zal vermoedelyk volgend jaar wel zyn beslag krygen. Naar wy vernemen wordt overwogen om dit nieuwe waterschap „Quarles-polder" te dopen naar de vorige Commissaris der Koningin, wijlen jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Vliegtuig kwam m tornado terechttien doden Maandag is een Frans militair vlieg tuig 50 kilometer ten Zuid-Oosten van Saigon (Indo-China) :n een tor nado neergestort. Tien personen zijn om het leven gekomen. Er is een zwaar gewonde. Vyf van de omge komenen overleden in het ziekenhuis. De piloot was ongedeerd. Hij begaf zich onmiddellijk naar de naastbij ge legen militaire post. doch hij kon pas Donderdag contact met het hoofd kwartier krygen. Zes weken voor verdediger van verrader Van der Waals Het Haagse gerechtshof heeft mr. J. E. van dér Starp uit Rotterdam, die indertijd de spion Van der Waals verdedigde, veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. Van der Starp was ten laste gelegd, dat hij zich in zijn brochure over het Engeland-Spiel aan smaad had schuldig gemaakt ten aanzien van de P. R. A. rechercheur J. van den Ende. Mr Van der Starp had ge schreven, dat deze rechercheur be- langryke verklaringen, die Van der Waals en diens broer hem hadden ge daan, niet in zijn processen-verbaal had opgenomen. Voorts zou genoem de rechercheur Van der Waals en zyn familie mishandeld hebben. De procureur-generaal had 2 maan den voorwaardelijk geëist met een proeftijd van 3 jaar. KORTE PREDIC ATIE GODS KONINKRIJK BLIJFT. A Is een modern leger zich in bewe ging zet, dan kan hei gebeuren, dat het je de grootste moeite kost om vei lig de straat over te steken. Want wat aan ons voorbij trekt, is een gewel dige stoel van voertuigen, tanks en an dere gemotoriseerde eenheden. Dank zij een geweldige organisatie, dank zij enorme voorbereidingen, dank zij de inspanning van tientallen mannen heeft men het zover weten te bren gen, dal men in groter verband kan oefenen, waarbij men met een zekere triomf constateert, dat alles naar wens verlopen is, want elke soldaat was op tijd op de plaats, waar hij zijn moest, elke soldaat kreeg op tijd voldoende voeding en dekking, munitie en an dere verzorging. Aan dat moderne machtsinstrument moest ik,denken, toen ik in het evan gelie naar de beschrijving van Mar cus las. hoe Jezus zijndiscipelen uit zond. Hel staat er zo simpel in dat zesde hoofdstuk: „En Hij gebood hen niets mede te nemen voor onderweg dan alleen een staf".Kunt U zich een schriller tegenstelling voorstellen dan Lussen het leger, dat wij uitzenden en het „leger", dat Jezus uitzendt? Jezus Christus is gekomen om het Koninkrijk Gods te proclameren. Hij gebruikt geen geweld, hij zendt zijn discipelen u.it,'twee aan twee, een staf is het enige, wat ze mogen mee nemen. Wij rusten een sterk, groot leger uit om ons menselijke koninkrijk te be schermen en te beveiligen, om het „ideaal" van onze samenleving, de vrijheid, te waarborgen. Zou het U en mij niet te denken moeten geven, dat in de geschiedenis al die aardse koninkrijken stuk voor stuk ten onder zijn gegaan? Zou hel U en mij niet te denken moeten geven, dat het werk aan het Koninkrijk Gods ondanks tegenwer king, ondanks ons menselijke gepruts nog altijd voortgaat? Dat niets of nie mand daar een eind aan kon maken? Een leger trekt op. Koninkrijken vergaan. Discipelen trokken uit, met niets meer dan een staf. Gods Koninkrijk blijft. Retranchement. J. B. v. BORK. DE VERWACHT: WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking met plaatse lijk enkel? buien. Matige tot krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1