Een Engelse gangster ging in de leer bij Nietzsche N.V.V. HEEFT GEEN BEZWAAR TEGEN HUURVERHOGING „ONDERNEMINGSRAAD IS EEN HEEL NATUURLIJKE ZAAK" VRIJDAG 24 OCTOBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 HIJ STIERF ALS FITTING BULL" Boeken uit de gevangenisbibliotheek In Engeland mogen gevangenen niet zelf hun boeken kiezen uit de ge vangenis-bibliotheek. Elke week verschuilt in hun cel een mede-gevangene, die om zijn goede gedrag tot bibliothecaris is bevorderd. Deze bibliothe caris werpt een boek in elke cel. Vandaag is het een leerboek voor natuur kunde', volgende week Robinson Crusoë en een week later de geschiedenis van Byzantium's laatste keizer, aldus een medewerker van „Die Woclien Zeitung". Zo kon het gebeuren, dat Albert King, bijgenaamd „De Rooie" acht jaar geleden de jongeman was toen 20 jaar oud in een Engelse jeugd gevangenis de levensbeschrijving te pakken kreeg van „Sitting Bull", het bekende Sioux-Indianenopperhoofd. De Rooie verslond dat boek, waarin verteld wordt hoe „Sitting Bull" en zijn krijgers strijd voerden tegen de jonge Amerikaanse republiek. Hij was woedend toen de bibliothe caris aan het eind van de week het boek wegnam ën er Nietzsche's „Zo sprak Zarathustra" voor in de plaats smeet. GEVAARLIJK LEVEN. Eerst wou King dat laatste boek niet eens inkijken, maar door verve ling gedreven uren in de gevange nis lijken jaren!! bladerde hij er in en hoewel hij niet alles begreep be gon hg te lezen. Toen hij aan de pas sage kwam, waarin de grote Duitse philosooph betoogt, dat men „ge vaarlijk" moet duiven te leven, klop te zijn hart sneller. Van dit ogenblik af was hij een en thousiaste aanhanger van Nietzsche. Toch bleef King een primitieve jongen, die zijn gedachten in beelden moest verwerkelijken alvorens ze hem bevredigden. Hij maakte daarom van „Sitting Bull" de belichaming van een held, die gevaarlijk leefde (Nietzsche). Sitting Bull werd voor hem een lich tend voorbeeld. Sterk sprak tot hem het levenseinde van Sitting Bull, die geleidelijk door zijn krijgers werd verlaten en in eenzaamheid stierf zonder een woord te spreken. Het klinkt vreemd, dat het combi neren van een Indianen-verhaal met de leer van een Duitse philosooph de oorzaak is geworden van King's dood. Toch is het zo. Hij stierf elf September j.l. in de Pentonville-ge- vangenis te Londen en hg nam in zijn graf mee het geheim van de zeven gemaskerde mannen (de strijders van Sitting Bull), die in Juli van dit jaar midden in Londen en op klaar lichte dag een postauto overvielen, 366. Gras lukt on liet eerste gezicht een onbeduidend en onnozel sprietje. Maa.r als we op tafel brood, boter, kaas, sui ker, worst, wol, een handvol knopen, een vel papier en eventueel nog tallo ze andere, voorwerpen en producten deponeren, kost het moeite ons voor te stellen dat al deze zo uiteenlopende stoffen in beginsel aanwezig zijn in zulke eenvoudige groeisels als waartoe de grassen behoren. Uit het feit, dat we de suiker naast het brood plaatsten, heeft U reeds be merkt dat niet alleen de granen, maar ook het suikerriet en alle andere riet- soorten tot de grassen worden gere kend. Overigens is de groep der gras sen nog wel wat uitgebreider, want zij omvat enige honderden geslachten met ongeveer 4000 soorten. Voldoende dus om een geheel leven aan te beste den. Dat er grassen zijn die buitenge woon hoog kunnen worden, heeft de laatste tien jaren iedereen kunnen zien aan de mdisplanten, die hun pluim soms hoog boven ons hoofd la ten wapperen. En elke bezoeker van Indië kan ons vertellen van de alang- alang velden, tvaarin het aldus ge naamde gras somtijds ver boven 2 me ter uitschiet, zodat de mens er volko men in verdwijnt. Het Burmese en Afrikaanse olifantengras weet een nog grotere hoogte te bereiken. Maar met dat al blijven we locli in de kleine getallen, want we hadden ons voorgesteld U gras te tonen dat wel 50 meter haalt. Welnu, ook hier van weten onze tropische vrienden mee te praten, want bamboe, dat een dergelijke hoogte kan bereiken, be hoort eveneens tot de grassen, ook al heeft dit gras een houtachtige vezel. Hierin is kiezelzuur afgezet, waardoor het ons moeite kost de glasharde wand van de bamboe koker op één lijn te plaatsen met de ons vertrouwde, zach te en soepele grasstengels uit de Ne derlandse loeide. Er wordt wel eens verteld dat bam boe de snelst groeiende plant is en on getwijfeld moeten we alle respect hebben voor de 0.6 mm. die de bam boespruit per minuut weet aan te groeien, hetgeen op de gunstigste uren van de dag dus neerkomt op een groei van ruim 3,5 cm. per t Maar om hieruit te concluderenjlat de bamboe de groei-kampioen is, lijkt wat voorbarig. In de eerste plaats is de Australische Eucalyptus zeker de gelijke van de bamboe, maar afgezien hiervan zijn er vele plantaardige or ganismen die aanzienlijk sneller groei en, bijv. de sleel van eeri bepaalde paddenstoel, waarbij een bijna 10 maal grotere groeïsnelheid is gemeten, t.w, 5 mm. per minuut. Dit organisme kan men dus werkelijk „zien groeien", wat van de bamboe niet kan worden ge zegd. Hetgeen nog geen reden behoeft te zijn deze planten in het vervolg met een scheef oog aan te zien. Over scheve ogen gesproken: weet U dat Mongoolse rassen helemaal geen scheve ogen hebben, gelijk ivij altijd beweren? H. PétiUon. waaruit ze ruim 2,5 millioen gulden stalen. NIET NAAR MALAKKA. Toen King op 22-jarigê leeftijd de jeugdgevangenis verliet had hij het grote principe van zijn leven vastge steld: „Zonder gevaar heeft het leven geen waarde". In een café ontmoette hij een Brit se korporaal, die juist was terugge keerd uit Malakka. „Daar beleef je watzei de korporaal, „of je generaal bent of soldaat maakt in het oerwoud weinig uit. Het is tegen de oerwoudterroris ten „ieder voor zich en de dood ach ter elke boom". Als je in him handen dreigt te vallen, schiet je dan maar liever voor je kop, want die lui heb ben methoden om je tot verraden van geheimen te brengen, waarvan een mens zou rillen. Ik verzeker je, dat er maar weinigen zijn. die door hen niet tot praten worden gedwongen". King raakte enthousiast. Hij rende naar een wervingsbureau om zich te melden voor de dienst in de wilder nissen van Malakka. De vraag of hg een held geworden zou zijn, behoeft niet gesteld te worden, want de keu ringsarts, die hem onderzocht, was niet tevreden. „Beste vriend, zei hij, heeft nie mand je nog verteld, dat je hart niet in orde is? Geen vermoeienis, geen opwinding, dan kan je nog wel in le ven blijven. Ongeschikt voor Malak kaGoeden morgen. Laat de vol gende binnenkomen IN OPSTAND. Een paar dagen lang was King diep terneer geslagen. Toen kwam hg in opstand tegen de maatschappij, die hem niet toestond gevaarlijk" te le ven binnen de daarvoor gestelde ze delijke normen. Hij zou zich tegen die maatschappij keren en zo het gevaar zoeken. King organiseerde een kleine roverbende, die twee grondprincipes had: verachting van het gevaar en uiterste zwijgzaamheid. Toen hij meende, dat de organisa torische voorbereidingen klopten, sloeg hij snel toe: roofoverval op een winkel waarbij een schietpartij met de politie, roofoverval op een boerde rij, waar een boerin en haar kinderen gemarteld' werden om de bewaar plaats van het geld te wijzen, roof overval op een postauto, waaruit cir ca 5000 pond werd gestolen Bij die laatste overval ging het mis met King. De postambtenaren scho ten; King werd gewond en gegrepen. Zijn kameraden ontkwamen met de buit. De politie probeerde op alle moge lijke manier King aan het praten te krijgen, maar hij zweeg. Hg noemde de namen van zijn medeplichtigen nietook niet nadat hij tot twaalf jaar gevangenisstraf was veroor deeld. DEZELFDE TACTIEK. King zat in de Pentonville-gevan- genis toen de grootste roofoverval van het jaar te Londen plaatsgreep. De rovers kregen ruim 2,5 millioen gulden te pakken uit een postauto. Direct dacht de politie aan de ben de van King. Men zocht King op in de Pentonville-gevangenis en onder wierp hem nog eens aan een verhoor. Misschien zou men hem tot praten kunnen brengen. Het was duidelijk, dat King ditmaal onschuldig was, maar zijn vroegere kameraden waren op het pad van King voortgegaan... dezelfde tactiek... dezelfde principes. King werd dus opnieuw verhoord... De beruchte Amerikaanse methoden van het derde-graadsverhoor mogen in Engeland niet toegepast worden, maar er zijn vele andere middeltjes om een onwillige tot praten te brén genTijdens het verhoor stierf KingHartverlamming" zei de gevangenisdokter. Nadat King volgens, de leer van Nietzsche had geleefd, stierf hij als Sitting Bull Geallieerden heroverden IJzeren Paard-heuvel De Zuid-Koreaanse troepen hebben Donderdag, na felle strijd, de IJzeren Paard-heuvel in de centrale frontsec tor heroverd. Hiermede is het laatste grote saillant in de geallieerde linie, ontstaan door het communistische offensief van deze maand, opgeruimd. Het enige resultaat van het Chinese offensief is thans dat de communis ten slechts enkele onbelangrijke, bui-, tenposten hebben bezet. O In.a'e nacht van Woensdag op Donder dag zijn in een blikfabriek te Doesburg 1200 liter olie in brand geraakt. De poppen, die dit Amerikaanse meisje bekijkt, lijken ons een aardig en geschikt St. Nicolaascadeautje voor uw dochtertje. Het zgn ideale poppen, gekleed ïn tullen jurken en nertsjassen; uw dochtertje zal enthousiast zijn, wanneer St. Nicolaas liaar vertelt, dat hun haar zelfs kan groeien. U kunnen wij wel vertellen, dat dit komt doordat zij een veertje in haar hoofdje heeft, maar uw „kleine meisje" moet U dit maar niet verklappen. De poppen zullen te koop zijn in de V. S., waar zy werden tentoongesteld op een speelgoedtentoonstelling. De prijs van die poppen zal U geen be zwaar zijn C lieeft toch immers „alles" over voor de kleine? want die bedraagt slechts S 300. zo ongeveer 1100 gulden. BELANGRIJK ADRES AAN MINISTERRAAD Maar pleit voor volledige compensatie Het verbondsbestuur van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen heeft zich, nu in de Troonrede het regeringsprogram bekend gemaakt werd, met een belangrijk adres tot de ministerraad gewend waarin het zijn inzicht geeft in de huidige sociaal-economische situatie in ons land, daarnaast een oordeel geeft over de gewenste toekomstige ontwikkeling en tenslotte wijst op de daarvoor vereiste maatregelen, In het adres wordt o.m. gezegd, dat het N.V.V. tegen de aangekondigde huurverhoging geen bezwaar heeft, maar gepleit wordt voor een volledige compensatie ten behoeve van de loontrekkenden en de (rekkers van sociale uitkeringen. Over de samenwerking in Europees I Het N.V.V. vertrouwt, dat de rege- en Atlantisch verband zegt het adres, ring geen hoger werkloosheidscijfer dat Nederland teveel een afwachten- dan 3% der bevolking in loondienst de houding aanneemt, waardoor de mogelijkheid om positieve invloed uit te oefenen, beperkt wordt. De grote uitgaven voor defensie- doeleinden zijn helaas onvermijdelijk, maar de uitdaging, die het communis me voor de wereld betekent kan slechts beantwoord worden, indien niet alleen het militaire, doch ook het sociaal-economische front wordt ver sterkt. Gewezen wordt op de gevaren, die voor de werkgelegenheid kunnen ont staan, wanneer straks de militaire productie wordt verminderd. Opvoering van het verbruik en hulp aan de onontwikkelde gebie den, zullen er dan toe moeten bij dragen de afzetmogelijkheden op peil te houden. In internationaal verband die nen plannen opgesteld te worden om deze omschakeling zo onge stoord mogelijk te doen verlopen. NIET HUNKEREN NAAR HET VERLEDEN Voorzitter van Verbond van Nederlandse Werkgevers pleitte voor verlaging van belastingdruk Tijdens de algemene vergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, welke vergade ring werd bijgewoond door verschillende Nederlandse ministers en ten dele ook door Z.K.H. Prins Bernhard, heeft de voorzitter, de heer T. J. Twijn- stra, een belangrijke jaarrède gehouden, waarin hy verschillende „bran dende" problemen uit de ondernemerswereld aansneed. Spr. stelde zich op liet standpunt, dat de ondernemer de veranderingen in liét bedrijfsleven ontwikkeling van de techniek, toenemende bemoeienis van de overheid en groeiende invloed van de arbeiders heeft te aanvaarden. Dat dit niet door iedere ondernemer wordt ingezien, beschouwde de heer Twijnstra als een tekortkoming. Sprekende over enkele nieuwe uitingen van overheidsbemoeiing en ar beidersinvloed, noemde de heer Twijnstra de Ondernemingsraad de „meest natuurlgke zaak van de wereld", waaraan de ondernemers hun medewer king moeten geven. Wat betreft de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waarschuwde spr. echter voor elke vorm van pressie of dwang, welke z.i. de goede werking van deze organen slechts zouden schaden. In de lijn van deze gedachte noem de de heer Twijnstra de instelling van een ministerie voor de bevorde ring van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie geen voor de hand liggende creatie, te meer daar de al gemene leiding en de coördinatie van deze organen aan de Sociaal-Econo mische Raad zgn toevertrouwd. Spr. zei de te hopen, dat de ervaring en de wijsheid van minister De Bruijn de klippen zullen weten te vermijden, waarop hij het schip van de P.B.O. niet gaarne zou zien stranden. In het bijzonder stond spr. nog stil bg de posities der arbeidersorganisa ties, welke vooral door haar politie ke macht werden versterkt. Daarte genover stelde hij, dat de ondernemer de man moet blijven, welke de onder neming leidt. Hg mag daarbg niet negatief staan tegenover de eisen, welke thans aan hem worden gesteld. Te veel ondernemers hunkeren nog naar de omstandigheden van het ver leden! De totstandkoming van Onderne mingsraden verdient bij de onderne mers geen tegenstand, maar begrip en medewerking. Zij zijn immers in wezen niets nieuws (fabriekskernen) en overleg tussen de directie en haar medewerkers op gezette tijden is be slist geen cverbodige luxe. BELASTINGDRUK Ten slotte stond de heer Twijnstra nog stil bg de belastingdruk, waarvan hg zeide, dat deze thans tot een hoog te is gestegen, dat zij een rem gaan vormen, misschien niet voor de onder nemingslust, maar toch zeker voor de ondernemingsmogelgkheid. De lasten op het bedrijfsleven zijn zó zwaar ge worden, dat zekere verlaging geen nadeel voor de schatkist zou beteke nen! De fiscale lasten zouden wel eens een ernstige belemmering kun nen gaan vormen voor verdere inves teringen welke toch ook volgens het oordeel van de regering een levensvoorwaarde zgn voor de hand having van het levenspeil. Spr. bepleitte ten slotte een aantal mogelijkheden als verbetering van het fiscale winstbegrip, afschaffing van de extra-inkomstenbelasting voor particuliere ondernemers en tantiè me-gerechtigden, afschaffing van de zal aanvaarden en bij overschrijding hiervan een actieve politiek ter be strijding van de werkloosheid zal voe ren. BELASTINGEN. Van de belastingpolitiek wordt o.m. gezegd, dat deze mede op niet-fiscale doeleinden gericht moet zijn. Voor de investering betekent dit. dat gewens te investeringen gestimuleerd en niet gewenste belemmerd dienen te wor den. Een verlaging van de belasting op het bedrijfsleven zou op dit moment de rechtvaardige verdeling van liet nationaal inkomen aantasten zonder dat er zekerheid zou bestaan voor een stimulering van de investeringen. Verschuiving van de termijn, waar op de belasting betaald dient te wor den. heeft de voorkeur boven vermin dering. Het verbondsbestuur vraagt zich af of de verhoging van het bouwpro- gram van .55,000 tot 60.000 woningen niet mogelijk zou zijn. GEEN DEVIEZEN JACHT. Hat de eonjunctuurpolitiek betreft wordt voor de komende periode een doelbewust streven naar versterking van de deviezenreserves afgewezen. De werkgelegenheidspolitiek gaat bo ven de betalingsbalanspolitiek en het N.V.V. is van mening, dat nu grotere risico's ten aanzien van het inflatie- gevaar dan van het dcflatiegevaar genomen moeten worden. Teleurstelling wordt geuit over de trage wijze, waarop de product- en bedrijfsschappen tot stand komen. SOCIALE MAATREGELEN. In afwachting van de totstandko ming van een definitieve ouderdoms voorziening (ook voor zelfstandigen) wordt het noodzakelijk geacht, dat het inkomen, dat niet in aanmerking komt voor aftrek bij het vaststellen van de uitkering voor de noodvoor ziening voor ouden van dagen, wordt verhoogd tot f 200.per jaar. Uit een oogpunt van koopkrachtpolitiek en uit sociale overwegingen met te rugwerkende kracht. Wanneer de definitieve ouderdoms voorziening tot stand zal zijn geko- progress.e in de vennootschapsbelas ting, vrijstelling van dezelfde belas ting voor primair dividend op de aan delen en verlaging van deze belasting voor niet uitgekeerde winsten. EUROPA EN DE BENELUX. De heer L. A. Bekaert, voorzitter van het Verbond der Belgische Nij verheid, hield vervolgens een rede on der de titel ,,Op de drempel van een Europese gemeenschap", waarin hij uitvoerig inging op de vele aspecten van dit vraagstuk. In het bijzonder wees hij er op, dat een Europa zonder al te veel douane- en paspoortforma liteiten, met vrg omwisselbare munt eenheid en zonder deviezenstelsel geen vrucht van de verbeelding is en zelfs niet alleen het Europa van mor gen, maar vrijwel het Europa, zoals dit veertig jaar geleden bestond. Wat de Benelux betreft, zeide de heer Bekaert, dat Nederland, België en Luxemburg de eerste landen zijn geweest, die hebben gepoogd aan het verval en de verdeeldheid een einde te maken. Wil er ooit iets komen van een verenigd Europa, dan zal eerst de Benelux verwezenlijkt moeten wor den. men, dient de Invaliditeitswet te wor den herzien, waarin met moderne fi- nancieel-technische en sociale opvat tingen rekening moet worden gehou den. Oolc de lering van verzekerden en de verhouding tot ongevallen- en ziekteverzekering zullen moeten wor den bestudeerd en bepaald. KINDERBIJSLAG. Een algemene kinderbijslagregeling, die zowel zelfstandigen als loontrek kers omvat, dient tot stand te komen. Een soortgelijke regeling is noodza kelijk voor de ziekenfondsverzeke ring. De concentratie van de zieken fondsen zal moeten worden bevor derd. De Kinderbijslagwet 1950 kent an dere peildata dan de Kinderbgslag- wet 1939. Het wordt wenselijk geacht de nadelen, welke hieruit voor som mige verzekerden zijn ontstaan, zo veel als technisch mogelijk is alsnog te compenseren, De indiening op korte termijn van een landbouwarbeidswet en een her ziening van de huisarbeidswet' wor den wenselijk geacht. VACANTIE. Nu m nagenoeg alle collectieve contracten en in de bindende loonre gelingen van het college van rïjksbe- middelaars vacantieregelingen zijn getroffen, en bovendien door het col lege van rijksbemiddelaars een mini mum-beschikking voor de vacantie van diegenen, die niet onder deze col lectieve arbeidsovereenkomsten of loonregelingen vallen, is uitgevaar digd, acht het N.V.V. de tijd geko men om tot een wettelijke regeling van de vacantie te geraken. Mau Man nog even giftig als ooit tévoren Wordt geheime organisatie geleid van buiten Kenya Officieren van de inlichtingendienst der Britse politie in Kenya hebben Donderdagavond verklaard, dat de Mau Mau voorbereidingen treft voor nieuwe moordaanslagen. Zij verklaar den, dat de Mau Mau. ondanks de ar restatie van ruim 100 man van zijn leiders, even levend en giftig is al ooit tevoren. Deze officieren zijn er van overtuigd, dat het organiserend werk in de Mau Mau niet door Afrikaanse hersens wordt verricht en dat het ge hele geheime genootschap onder een toezicht staat, dat buiten de grenzen van Kenya wórdt uitgeoefend. In de verklaring wordt er op gewezen, dat, tenzij het hart uit de geheime orga nisatie wordt genikt, de toestand in Kenya zal gaan gelijken op die in Malakka. In de buurt van Nairobi is een der opperhoofden der Kikoejoes, Njeri genaamd, door de Mau Mau gedood. Het opperhoofd stiet iri gezelschap van een inlandse politieman op een fi-ote plechtigheid van de Mau Mau. ij werden, na gedood te zijn, in stuk ken gesneden. De leden van de Mau Mau waren verzameld in een bananenplantage. Njeri en zgn metgezel werden om singeld door wachters van de Mau Mau, die met speren en lange messen waren gewapend. Toen versterkingen aankwamen sloegen de Mau Mau-le- den op de vlucht. Blanken in Nairobi hebben Donder dag een gestencilde brief ontvangen, waarin wordt meegedeeld: „Wij zullen U doden, zoals U nu ons vermoordt", Chileense sleepboot vergaan De Chileense sleepboot „Brito" is nabij Quintero, teunoorden van Val paraiso, vergaan. Het vaartuig was Woensdagavond aan de grond gelo pen. Donderdagochtend vond er een ontploffing plaats, waarna de „Brito" is gezonken. Vier der opvarenden hebben zich weten te redden, 21 wor den nog vermist. Tot dusver zijn 9 lgken geborgen. Nieuw Tweede Kamerlid Nu mr A. M, Joekes, die voor de P.v.d.A. lid van de Tweede Kamer is, zitting zal ltrggen in de Raad van State, zal de heer J. Bommer te 's-Gravenhage hem als lid van de Tweede Kamer opvolgen. De Braziliaanse luchtmacht staat op het punt om 70 Britse gevechtsvliegtuigen met reactiemotoren te kopen. Het Wereldgebeuren De 24ste October We vieren Moederdag met ge bak en bloemen voor ma va- dérdag met een das of een si gaar voor pa, dierendag met een stuk worst voor de hond. Dat is allemaal begrijpelijk en eenvoudig. Vandaag vieren we de „Dag der Verenigde Na ties" en dat is niet zo begrijpelijk. Met koek, worst en sigaren komen we er niet, maar wat hoort dan wel bij de dag van de Verenigde Naties Zeven jaar geleden op 24 October werd het handvest van de Verenigde Naties van kracht. Dat was kort na de tweede wereldoorlog en velen hoopten toen op wereldvrede, sociale en economische vooruitgang, verbroe dering der volken, bevrijding van vrees en nooddruft. Men is daarin wel teleurgesteld. Het bleek, dat in de Verenigde Na ties ernstige tegenstellingen optra den. die de daadkracht van de organi satie verzwakten. De splitsing tussen de Westei'se democratieën en Rusland met z'n aanhangers werkte verlam mend. Desondanks is er van de Verenigde Naties in de achterliggende jaren wel iets uitgegaan. De voornaamste daad is geweest het gewapend optreden tegen de agressie in Korea. In tegenstelling tot de jaren vóór 1940 toen Italië rustig zijn agressie in Abessynië kon plegen zonder dat men ingreep en Japan rustig China kon binnenvallen zonder dat iemand een vinger oplichtte, werd in de kwes- tie-Korea wel naar de wapenen ge grepen. Zeventien landen werkten daarbij samen. Dat is een daad van uiterst grote betekenis geweest. Wij stelden zoeven de vraag, wat nu bij de dag van de Verenigde Na ties hoorde en als vanzelf dringt zich dan de gedachte aan vrede op. Vrede, dat behoort bij deze organi satie en zij heeft ons oorlog ge bracht. Schrille tegenstelling en toch een gelukkige tegenstelling, want de ze oorlog in Korea is een waarschu wing voor .alle landsbestuurders, die agressie willen plegen jegens na buurlanden. Die oorlog geeft ons de zekerheid, dat ook bij geval zich agressie mocht voordoen in West-Europa de Vere nigde Naties niet werkloos zullen toezien. Dit dan wat de politieke en de oor- logstaak van de Verenigde Naties be treft. Heel belangrijk werk hebben de Verenigde Naties gedaan voor verbetering van sociale en eco nomische toestanden in de zoge naamd „achtergebleven" landen. Zij gaan daar nog mee voort en hebben juist een grootscheepse actie voor de „minder-ontwikkelde gebieden" inge zet. Dan is er de zorg van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen. Die zorg heeft direct effect gehad. In drie en een half jaar tijd konden on geveer een millioen vluchtelingen in een nieuw vaderland worden onder gebracht. Tenslotte noemen we nog het werk voor het ondervoede en zwakke kind, waarvan in meer dan 12 landen kin deren profiteren. Zij en him ouders weten nu. dat er inderdaad een orga nisatie van de Verenigde Naties be staat. De tientallen kleinere taken van de Verenigde Naties zullen we hier niet opsommen, want in het bovenstaande werd al voldoende toegelicht, dat on danks zwakheid van de organisatie goede dingen werden bereikt en dat men nog meer bereiken kan. Ook bereiken moet, omdat het werk van de Verenigde Naties onmisbaar is in de wereld. Er kan geen geordende wereld bestaan zonder een centraal lichaam, dat de samenwerking tussen de landen en volkeren regelt en conflicten tracht op te lossen. Wij hebben de Verenigde Naties nodig! Vooral op de 24ste October dient ons dat helder voor ogen te staan. Wanneer we dan nog even vooruit trachten te blikken in het komende achtste jaar van de organisatie, is er toch weinig plaats voor optimisme. Er doen zich nieuwe tegenstellingen in de organisatie voorrassen- scheidslijnen beginnen zich te open baren, de zogenaamd „niet-bezitten- de" volkeren keren zich tegen de „be zittende volkerendat alles ziet er bitter moeilijk uit. Maar er zal voortgearbeïd moeten worden in rea listische zin. Dit wereldforum, deze organisatie van de Verenigde Naties moet een hecht fundament krijgen... al za.l het ook jaren kosten. De mensheid van de toekomst zal er de leggers van dat fundament des te dankbaarder om zijn Nieuwe Duitse Nazi-nartii ongrondwettig verklaard Parlementsleden naar huis Het constitutionele hof in Karls ruhe heeft de neo-nazistishce „socia listische rykspartij" ongrondwettig verklaard en haar onmiddellijke ont binding bevolen. De mandaten van alle S.R.P.-leden in het Westduitse bondsparlement^en de parlementen der staten zijn inge trokken. De zetels zullen open blijven tot. de volgende algemene verkiezin gen. De geldmiddelen van de partij vervallen aan de staat. De S.F.P. had zichzelf inmiddels reeds op 12 September ontbonden „ter bescherming van het leven en de eigendom van haar leden", aangezien de ledenlijst in handen was gekomen van de Oostduitse veiligheidsdienst en de S.R.P.-leden in Oost-Duitsland als „klassevijanden" waren geno teerd. Dr. Fritz Doris, de gewezen voor zitter van de S.R.P., verklaarde, dat hij het verbod verwachtte. Het werd bevolen door John McCloy, zei hij. Het verbod had geen pfactisch be lang, daar de partij al ontbonden was. Over de geldmiddelen van de partij zei Doris, dat er in het vroege re hoofdbureau slechts een stapel schuldbekentenissen te vinden is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 12