Wordt Staphorst beroerd door de nieuwe tijd? C ITALIË WIL GEEN VERDRAG SLUITEN MET RUSLAND PLAN VOOR EUROPEES LEGER STAAT OP LOSSE SCHROEVEN DE NIEUW GUINEA-KWESTIE KWAM VOOR DE VER. NATIES BOEK DONDERDAG 23 OCTOBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 UIT HET LAND VAN DE VENSTERVRIJERS Tegen de oude klederdracht heeft men bezwaren (Van onze speciale verslaggever) Hoe oud schat u my Een Stophorster schone in klederdracht stelt ons deze min o£ meer pijn lijke vraag. Een (als alle Staphorster vrouwen klein en smal) moedertje van twee pittige kleuters, die haar aan de lange rokken hangen. We willen niet onbeleefd zyn en schatten haar dus, verschillende omstandigheden in aanmerking genomen, op 88 jaar. Zie je wel", zegt ze, „iedereen schat ons altijd te oud. Ik ben pas zes-en-twintig. De kleren maken ons ouder dan we zyn". de plaatselijke predikanten hier met grote kracht voor geijverd". Wij mogen natuurlijk aan de woorden van deze sympathieke bur gervader niet twijfelen. Maar merken alleen op, dat dr. Sj. Groenman in zijn in 1948 verschenen „Onderzoek naar de levensomstandigheden der bevolking van Staphorst nog con stateerde, dat in Staphorst in engere zin het venstervrijen nog algemeen is en slechts in het tot Staphorst be horende dorp Rouveen dit gebruik niet meer in de mode was; DAAR PRATEN WE NIET OVER. Van de burgerijkomt men hiervan zeker het rechte niet gewaar, niet bij een kort bezoek, maai- zelfs niet vol gens sommige „Stappers" bij een langer verblijf onder de bevolking. „Daar praten we niet over", zei ons de gemeente-opzichter Klooster, die een der weinigen in het dorp is, die de oude klederdracht verwisselde voor het gewone burgermanspak. En de manufacturier Vloedgraven, wiens studie van de Staphorster volksge bruiken in de gemeeenschap autori- Uit de manier, waarop ze dit zegt1 en ook uit haar hele houding er spreekt een zekere mate van moede loosheid uit v concluderen we voor zichtig een bepaalde opstandigheid. Een symptoom, dat er verandering komt in de geestesgesteldheid van deze merkwaardige bevolkings groep, die sterker dan welke andere van Nederland zijn kracht vond in een isolement en welker jeugd nu waarschijnlijk toch ook een innerlij ke bereidheid gaat vertonen om dit isolement te doorbreken. MERKWAARDIGE GEMEENSCHAP. De Staphorster gemeenschap is een heel merkwaardige gemeenschap. Vooraf in het kemdorp wordt het ge meenschapsleven bepaald door de zo genaamde „bevindelijke" stroming in de sterk orthodoxe Hervormde kerk, de greep van gelovigen, die be wust een bekering hebben ervaren. Men noemt ze hier in Staphorst „de vromen", of „het volkje". Die „vro men" zijn uiteraard de ouderen. De jongeren hebben tegenover hen niet veel te vertellen, worden zo goed als onmondig geacht in vele belangrijke levensvraagstukken. Slechts als 17- tot 25-ja.rigen vóór hun huwelijk speelden ze een rol in het gemeenschapsleven als zo- genaamde „padjongens en -meisjes". at waren de opgeschoten jongelui, die tezamen het volksgericht vorm den en elkeen, die het waagde de on geschreven rechtsregels van de ge meenschap te 'overtreden, op duide lijke en vaak hardhandige wijze aan het verstand brachten, dat die in breuk niet geduld werd. De ouders hebben tegenover deze jeugd niets in te brengen. Het is deze groep ook, die het al oude „venstervrijen" tot voor weinige jaren in stand gehouden heeft in Staphorst. Wanneer we met burgemeester Van der Wal, de beleidvolle ma gistraat van deze 14.000 ha. grote f emeente over dit oude gebruik pra- en, zegt hij, dat dit niet meer be staat. „De oorlogsjaren hebben dit ge bruik gelukkig geheel doen verdwij nen, Sinds de twintiger jaren hebben teit heeft, keek ons nagenoeg de deur uit, toen we hem op recommandatie van de burgemeester inlichtingen kwamen vragen. Neen, daar begon-ie niet aan. En foto's uit zijn grote col lectie kon hij ons niet tonen. In goed vertrouwen had hij deze foto's mo gen maken en daar ging hij niet mee te koop lopen. De twee grote gouden brummelknopen, die we aan de hals van Vloedgraven zagen schitteren, symboliseerden ons als het ware de onaantastbaarheid van dit standpunt. We lichtten de klink van het tinge lende winkeldeurtje en stapten on- verrichterzake de „Diek" maar weer op. Een merkwaardig dorp, dit Stap horst. Hoogst merkwaardig om de oude gebruiken, die zich hier on danks een voortschrijdende techniek, en belangrijke verkeersverbeterin- gen, hebben kunnen handhaven. CONSERVATIEF. Men zegt, dat de Staphorsters con servatief zijn, in de zin van behou dend. Ongetwijfeld is dat juist. Het huwelijk is hier een werkgemeen schap. Man en vrouw, beiden werken op het land, waarbij de vrouw ook steeds helpt bij typisch mannenwerk. De opvoeding der kinderen wordt practisch altijd overgelaten aan de grootouders, bij wie de jongelui in- trouwen. Dit verklaart ook eniger mate, hoe elders reeds lang ver ouderde gewoonten hier nog fris en levendig zijn. Er zijn symptomen, dat over de „Stappers" een andere geest vaardig wordt. Nieuwe denkbeelden vinden een weg onder de bevolking. Het feit van de ruilverkaveling is er ook één van. En verder het feit, dat de Lagere Landbouwschool reeds 110 leerlingen telt en er op dit ogen blik een Landbouw-huishoudschool voor meisjes wordt gebouwd. En rekenen we daar ook toe, dat de babies op dit ogenblik tot hun eerste verjaardag in normale baby kleertjes mogen rondspartelen, het beruchte „pak", waarin het tot zyn schade gewikkeld werd, dus is afge schaft. Dit laatste vooral dank zij een lofwaardige activiteit van de kraamverpleegster van het Groene Kruis. Typische langgerekte Staphorsfcer boerderij met links het bekende „vry- venstertje". Achter dit venster had de huwbare jongedochter haar „opka mertje". Twee maal per week, Maandags en Vrijdags, kwam daar 's avonds haar vrijer. Stalin sprak over het Atlantisch Pact „Waarom zijn wij geen lid In het blad „France Soir" wordt melding gemaakt van een gesprek tussen Stalin, vice-premier Molotof r-n de Franse ambassadeur Louis Joxe. volgens het rapport van de am bassadeur had Stalin aan Joxe ge vraagd „Wat denkt u van het At lantisch pact Joxe antwoordde „Het is een vriendschapsverdrag van zuiver de fensief karakter". Stalin wendde zich toen tot Molo tof en zei „Als dat pact zovele voor delen biedt, waarom zijn wij dan ook geen lid Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde, dat het artikel in „France Soir" enige waar heid bevat, maar dat het „enigszins in een romantische vorm" is gegoten. W Het landgoed van Hitier op de Ober- salzberg bij Berchtesgaden wordt te koop aangeboden. Het op negenhonderd meter hoogte gelegen goed bestaat uit een klein hotel, 39 H.A. cultuurgrond en een bos van vijf HA. ZOMAAR, WA7 VLAAMSj WA De zonderlinge samenloop van omstandigheden, die een Italiaan te Luik het leven kostte, is wel niet Vlaams, maar toch het vermelden waard om de tragiek die erin ligt. Terwijl hij wachtte, tot de koffie, die hij in een kan op een gasvlam had gezet, heet genoeg zou zijn, viel hij in slaap. Intussen kookte echter de koffie óver en doofde de vlam, zodat de man door het uitstromende gas werd bedwelmd en de dood vond. In St. Gillis heeft zich een drama voorgedaan, dat de gehele streek in opschudding bracht. Een Griek, die in 1950 met een Belgische vrouw was getrouwd, maar spoedig daarna on genoegen kreeg met zyn vrouw, heeft in een vlaag van razernij zijn driejarig dochtertje, dat bij de schei ding aan de moeder werd toegewe zen, met een kampeermes op gruwe lijke wijze gedood. Onder het voor wendsel, iets voor het kind te willen kopen, had hij het meisje uit de win kel, waar het door de moeder ter ver zorging was achtergelaten, meege nomen. De dader heeft zich by de gendarmerie gemeld. To,en de we gen van een jachtwachter en twee stropers te Oostkamp elkander kruis ten, begonnen de stropers zonder waarschuwing op de koddebeier te schieten. Natuurlijk diende de jacht wachter van repliek en vuurde hij in de duisternis terug. De luidruchtige ontmoeting eindigde met de arresta tie van een van de stropers, de an dere wist te ontkomen. Niemand werd bij de schietpartij gewond. Slechter brachten twee heethoofden te Antwerpen het er af. Toen zij over een kleinigheid verschil van mening kregen, begonnen zij elkaar doodleuk met kokend water te overgieten. Na afloop van het (kokend) waterballet moesten beiden in het ziekenhuis worden opgenomen. „De Anjelier", het clublokaal van een tennisclub van die naam in het Antwerpse, zag er wat verwelkt uit, toen er door te fel opstoken van de kachel een brand was ontstaan. Het vuur kón echter spoedig worden geblust. Aan vankelijk schoof men de schuld op een „umpire", die na afloop van een tournooi „met veel vuur" een betoog had gehouden over de fouten, die door de leden waren gemaakt. „Watervliet" stond er op een weg wijzer onder Gent, waar een zware vrachtauto tegenaan reed. Over het algemeen zou men zulke ongevallen meer in de buurt van „biervliet" ver wachten. Wij vragen ons af of de dief, die uit een auto te Antwerpen een hoeveelheid linnen ter waarde van 150.000 francs stal, vader is van een „kroostrijk gezin". En wij ver wachten, dat er nu niet veel voor no dig zal zijn om de dader „in de lu ren" te leggen. DE ITALIAANSE PREMIER SPRAK Men staat neutraal tegenover de Duitse herbewapening De Italiaanse eerste minister, Alcide de Gasperi, heeft Dinsdag voorstellen voor een non-agressie pact met Rusland van de hand gewezen. Het voor stel ging uit van de linkse socialistische leider Pietro Nenni, die onlangs van een bezoek aan de Sowjet-Unie in Italië is teruggekeerd. „Indien de Sowjet-Unie werkelijk de vrede wil bewaren heeft zij zich alleen te houden aan het handvest van de Verenigde Naties, aldus de Gasperi in een rede voor de Kamer van afgevaardigden bij het debat over de buitenlandse politiek. De Gasperi critiseerde vervolgens de Sowjet-Ünie die door haar veto belette, dat Ita lië tot de Verenigde Naties toetrad. Deze houding betekende een schen ding van het Italiaanse vredesverdrag en het handvest. Volgens de Gasperi is Italië neutraal wat betreft de kwestie van Duitslands herbewape ning. Wij kunnen ons de Franse vrees echter zeer goed indenken", aldus de Italiaanse premier. „Ik meen echter, uit de geschiedenis te mogen afleiden dat een gemeenschappelijk leger de beste manier is om de vrede tussen Politicus in Caracas door politieagent doodgeschoten De leider van de ondergrondse poli tieke organisatie „Accion Democratica" in Venezuela, Leonardo Ruiz Pineda, is in de nacht van Dinsdag op Woens dag te Caracas, door een politie-agent doodgeschoten. De agent opende het vuur op een auto, waarin Pineda en een aantal andere personen gezeten waren. De politieke leider werd door een kogel in het hoofd getroffen en v/as op slag dood. Treffers op Amerikaanse torpedojager bij Korea De Amerikaanse marine heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat Maan dag zeven man zijn gedood en één gewond door treffers van Noordelijk kustgeschut op de torpedobootjager Lewis aan de Oostkust van Korea. Het Amerikaanse oorlogsschip werd door twee granaten getroffen toen het de haven Wonsan dicht naderde om 2 Zuid-Koreaanse mijnenvegers, die onder vuur lagen, bescherming te bieden. De organisatie van de Mau Mau (Verborgenen) voert over Kenya een waar schrikbewind. De actie is ge richt tegen blanken en met blanken medewerkende inboorlingen. De ganisatie werkte tot voor kort alleen in de nachtelijke uren, doch thans be gint ook overdag haar activiteit merkbaar te worden. Vele blanken zyn reeds door leden van deze bende vermoord, terwijl de veekudden van blanke boeren wordèn afgeslacht. Het centrum van de actie ligt vooral in de omgeving van Nairobi. Het Engelse gouvernement heeft troepen van Egypte naar Nairobi overgebracht om de toestand meester te worden. Uit Colombo is de kruiser „Kenya" op weg naar de havenplaats Mombas- Frankrjjk en Duitsland te verzeke ren". De kwestie Triest moest op vreed zame wijze met Joego-Slavië opgelost worden, aldus de Gasperi. De Italiaanse kamer keurde ten slotte met 260 tegen 113 stemmen de begroting van buitenlandse zaken goed. ALCIDE DE GASPERI ...geen niet-aanvalsverdrag tussen Italië en Rusland. FRANSE BEZWAREN. Garantie nodig tegen het Duitse militarisme PARIJS, October. Het feit dat Edouard Herriot, na de president van de Franse Republiek de belangrijkste Franse staatsman, op het vo rige week gehouden congres van de Radicaal-Socialistische Partij (te vergelijken met do Vrijzinnig Democraten in Nederland) zich zeer fel heeft uitgesproken tegen de Europese Defensie Gemeenschap, kan tot gevolg hebben, dat er van heel dit plan voor een Europees leger niets terecht zal komen. Zonder Europees leger wordt het Atlantische Pact een wassen neus. De woorden van de voorzitter van het Franse parle ment kunnen dus heel de internationale politieke toestand ingrijpend veranderen. Wie de Franse politiek volgt, weet dat er heel wat Fransen tegen het Europese leger zijn. Ze zijn niet te gen het idee van de E.D.G., maar zij vrezen dat het niet lang zal duren voor het militaristische Duits land in dit leger een leidende rol door JAN BRUSSE. j PROTEST VAN INDONESIË. Rechtmatigheid van Nederlands bestuur werd ontkend De kwestie-Nieuw-Guinen is Dinsdag in de algemene vergadering der Verenigde Naties ter sprake gekomen by de bespreking van de rapporten over de niet-zelfbesturende gebieden. De Indonesische afgevaardigde dr. Alï Sastroamidjojo, ambassadeur van Indonesië in de Verenigde Staten, protesteerde met zeer veel nadruk tegen de indiening van het rapport inzake Irian door de Nederlandse regering. „Alleen omdat de Nederlandse re gering niet bereid is een eind te ma ken aan haar onrechtmatige bezet ting van dat gebied, kan het niet met de andere delen van Indonesië een status van onafhankelijkheid genie ten, zo zei hij maar hy ontkende dat Irian tot de niet-zelfbesturende gebieden zou behoren. Toen Indonesië toestemde in voor waardelijke handhaving van de sta tus-quo werd geen bepaalde voorzie ning getroffen, die beoogde, dat de souvereiniteit over Irian aan Neder land zou worden toegewezen, indien binnen een jaar geen overeenstem ming over de status van het gebied zou worden bereikt. „Indien dat het geval ware, zoals herhaaldelijk door de Nederlandse re gering is beweerd, zou het gelijkstaan aan het uitnodigen van de'Nederland se regering om alle onderhandelingen van het begin af te verhinderen", verklaarde de ambassadeur, die hier aan toevoegde, dat na het afbreken van de besprekingen in 1950 Indone sië categorisch heeft verklaard, dat het zich niet langer kon neerleggen bij de voortzetting van het Neder landse gezag over Nieuw-Guinea en dat daarom het voortduren van dit Nederlandse gezag geen legale grond slag meer had. OOK OVER DE WEST. De heer Sastroamidjojo had er ook bezwaar tegen, dat de Nederlandse regering niet langer rapporten aan de V.N. zou indienen over Suriname en de Nederlandse Antillen. De confe rentie met de West is mislukt, zo zei- de hij, omdat het duidelijk werd, dat de Nederlandse regering niet voorne mens was deze gebieden het volledige zelfbestuur toe te kennen, waarnaar deze streven, en dat hen gelijkwaar dige deelgenoten met Nederland zou maken. De Nederlandse regering hoopt door het niet meer rapporteren „de we reld de indruk te geven, dat deze ge bieden nu het gewenste zelfbestuur hebben". HET NEDERLANDSE ANTWOORD De heer A. I. Spits van de Neder landse delegatie zei in antwoord op de rede van de heer Sastroamidjojo, dat naar zyn mening de bespreking der kwesties, welke door Indonesië naar voren werden gebracht buiten competentie van de commissie valt. Het handvest van de Verenigde Na ties eist alleen inlichtingen over eco nomische, sociale én opvoedkundige toestanden in de betreffende gebie den. De Nederlandse regering is daarom van mening, dat inlichtingen van po litieke aara, zoals die in het Neder landse rapport over Nieuw-Guinea voorkomen, alleen als achtergrond gegeven worden en niet ter bespi'e- king. De Nederlandse afgevaardigde achtte het echter met het oog op de Indonesische verklaring noodzakelijk artikel 2 van de Ronde Tafel-overeen komst ih zyn geheel voor te lezen en ook een brief van de voorzitter van de Indonesische delegatie ter Ronde tafel-conferentie aan de Nederlandse delegatie, waarin deze verklaarde, dat met de uitdrukking „status quo" in dat artikel bedoeld wordt „onder Nederlands bestuur". Het is derhalve duidelijk, dat de Nederlandse rege ring correct handelde door inlichtin gen over Nieuw-Guinea te verstrek ken, aldus de heer Spits, die hier nog aan toevoegde, dat de Nederlandse delegatie de kwestie van het beëindi gen van het indienen van rapporten over Suriname en de Antillen zal be handelen, als de beheerschapscommis- sie van de V.N. dit onderwerp ter sprake brengt. zal gaan spelen. En dat wensen de Fransen onder geen enkele omstan digheid. Maar tot nu toe was deze vrees voor een herrijzenis van een Wehrmacht nog nooit officieel tot uiting gebracht. Men weet, dat als Frankrijk niet aan het Europese le ger zal meedoen, Amerika Frankrijk in de steek zal laten ten bate van Duitsland. Maar nu heeft de heer Herriot, die beschouwd wordt als een bijzonder bezadigd en wijsgerig man, het kennelijk nodig gevonden om eens duidelijke taal te spreken. En hij heeft gezegd, dat zyn mach tige partij het ontwerp voor de E.D.G. niet moest aanvaarden. DE DUITSERS. Ten eerste omdat de Duitsers er onmiddellijk de eerste viool zouden gaan spelen en ten tweede omdat het ontwerp in strijd zou zyn met de Franse grondwet. Het automa tische overwicht van de Duitse mi litairen verklaarde hij o.a. door er op te wijzen, dat Frankrijk een groot gedeelte van zijn leger in In do China moet houden waarvoor jaarlijks vyf milliard guldens worden uitgegeven. De heer Daladier, oud-^ minister-president, bleek het met Herriots verwerping van de E.D.G. volkomen eens. De redevoeringen van deze twee vooraanstaande staatslieden zyn in Frankrijk gekomen als twee donder slagen bij heldere hemel. De op schudding was des te groter, toen bleek dat minister-president Pinay verklaard zou hebben, dat hij het met de opvattingen van zijn twee voorgangers (Herriot en Daladier zijn beiden minister-president ge weest) niet oneens is. ALS FRANKRIJK NIET MEEDOET. Het is dus nu zeer waarschijnlijk, dat de Franse Kamer het voorstel tot vorming van een Europees le ger zal verwerpen. Tegen zyn de Gaullisten, de communisten, de ra dicalen, een gedeelte van de socia listen en zelfs enkele leden van de partij van meneer Sehuman. Dat wil dus zeggen de grote meerderheid van de Kamer. Nu zijn er twee mogelijkheden. Of de Fransen zullen proberen het ont werp zo te veranderen, dat zij een afdoende garantie tegen het Duitse militarisme krijgen, of zij zullen po gen het daarheen te leiden, dat de oorlog in In9o China niet meer door Parijs alleen uitgevochten zal wor den Met andere woorden, dat de strijd tegen het communisme in de vroegere Franse kolonie ook in At lantisch verband gevoerd zal worden. Lukt dit niet, dan is het hoogst waarschijnlijk dat Frankrijk niet aan het Europese leger zal meedoen, dat het zal trachten een eigen sterk le ger te vormen en dat het een einde zal zien te maken aan de kostbare oorlog tegen de ViëtMtlih. Maar zon der Frankrijk is er geen E.D.G. denkbaar. Het gehele Europese le ger moet steunen op de Franse in fanterie. Zonder Franse soldaten zou die E.D.G. natuurlijk helemaal een Duitse Wehrmacht worden, aange zien de kleinere landen militair veel lichter wegen dan Bonn. Waar dit uiteindelijk op moet 'uitlopen is nog moeilijk te voorzien. Zal Amerika ge noeg krijgen van dat Europese ge wirwar en in hoofdzaak Duitsland militair op de been gaan helpen? Zal het een fellere economische druk op Frankrijk gaan uitoefenen om mensen als Herriot en Daladier wat inschikkelijker ten opzichte van de E.D.G. te maken? Voorlopig zullen we dat nog wel niet weten, aangezien de Franse re- gei'ing wel zal beginnen met de E. D. G. voorlopig niet in het parlement te brengen. EEN, VAN: Identiteitsbewijzen voor auto-radio's. Aangezien met ingang van 1 No vember a.s. de afgifte van nationali- teitsbewijzen zal worden gestaakt, en alsdan de uit te reiken kentekenbe wijzen tevens de betekenis van na- tionaliteitsbewys zullen krijgen, wijst de K.N.A.C. er op, dat op deze kente kenbewijzen niet het eventueel in de auto ingebouwde radiotoestel zal wor den vermeld. By terugkeer van rei zen in het buitenland zal de houder echter moeten kunnen aantonen, dat het toestel overeenkomstig de gebrui kelijke douaneterminologie tevoren uit het vrye verkeer werd uitgevoerd. Daarvoor zal hy een identiteitsbe wijs voor de radio moeten bezitten dat hem kosteloos op aanvraag zal worden verstrekt bij alle posten van ambtenaren van de invoerrechten ïn de plaats van inwoning zowel als bij de grensposten. De KlN.A.C, hoopt binnenkort in staat te zyn de aan vraagformulieren ten gerieve van het publiek beschikbaar te hebben. Stilte ter ere van de Duitse „krijgsgevangenen". Woensdag werd in West-Duitsland om twaalf uur twee minuten stilte in acht genomen ter ere van de krijgs gevangenen, die nog niet terugge keerd zijn. De Amerikaanse autoriteiten heb ben alle Amerikanen in West-Duits land verzocht eveneens deze twee mi nuten in acht te nemen. In het gehele land wordt een „krygsgevangenenweek" gehouden. SPINOZA Eén van de merKwaardigste filo sofen van alle tycien was wei Baruch (Beneciictus) de spmoza, die m 1632 te Amsterdam werd geboren uit een naar Holland uitgeweken geslacht van Portugese Jouen, in luuu werd hij wegens zijn vrije opvattingen en onomkoopbaarheid uit de Jooase ge meenschap gestoten door het uit spreken van de banvloek. Na een uiterst sober, bescheiden en waardig leven, stierf hy tenslotte in Den Haag, in 1677. Bijna iedereen weet dat die voor name, grote mens in zijn onderhoud voorzag door het siijpen van brille- glazen en dat hy allerlei eerbetoon afwees; maar tot het lezen en bestu deren van zijn allereigenaardigste geschriften komen niet veel mensen. En het moet erkend: het is geen ge makkelijke lectuur. Zijn hoofdwerk, de „Ethica", is, evenals zijn andere geschriften, in het Latijn gesteld. Van de voortreffelijke Nederlandse verta ling, welke wijlen dr Nico van Such- telen destijds van het werk maakte, verscheen de derde druk by de We reldbibliotheek te Amsterdam, voor afgegaan door het nooit geheel vol tooide maar buitengewoon interes sante „Vertoog over de Zuivering des Verstands", waarin Spinoza de hoofdlijnen van zyn denltkunst (en van die van Descartes) uiteen zet. Spinoza's filosofie is, volgens dr Van Suchtelen, mogelijk de „eerlijkste poging, ooit beproefd, om de waar heid te benaderen" en die mening is te onderschrijven. Spinoza denkt alle begrippen zo meedogenloos ten einde, dat ze a.h.w. zichzelf vernietigen en opgeheven worden. Men heeft zijn onverbiddelijke logica dan ook wel eens pathologisch genoemd en hem 'n steriele intelligentie verweten. Dat neemt allemaal niet weg, dat het volgens strenge meetkundige princi pes geconstrueerde denksysteem dat de „Ethica" heet, na ruim 250 jaar niet alleen nog yèrmag te boeien, maar zelfs vaak verbluft door origi naliteit. Dat is eigenlijk verblijdender dan het dorre weten, dat Spinoza's filosofie een hoeksteen van de gehele moderne wijsbegeerte en zielkunde is. De uitgave is zeer aantrekkelijk verzorgd: fraaie letter, dundruk-pa- pier, een soepel, buigzaam bandje. Twee portretten van Spinoza ver luchten de tekst H. W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7