NIEUWS UIT ZEELAND Ziuin Zijpe Hl WALCHEREN ER KOMT GEEN KOOPAVOND IN GOES feuws tn c DONDERDAG 23 OCTOBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Bromfietser reed tegen Ongeval ie St. Anna ter Muiden. In de nacht van Maandag op Dinsdag reed een bromfietser tegen de slag boom aan de doorlaatpost te St. Anna ter Muiden. Met een bloedende hoofd wonde werd het slachtoffer het wacht lokaal van de ambtenaren binnenge dragen, nadat dokter P. A. Staal de eerste hulp had verleend. Later in de nacht kon het slachtoffer naar huis ge bracht worden. Demonstratie kunstmatige ademhaling voor E.H.B.O-ers Het district Zéeland van de Ned. Ver. Eerste Hulp Bij Ongelukken houdt Vrijdagavond 31 October een ledenvergadering in hotel „Tivoli" in Goes. In deze vergadering zal o.a. de kunstmatige ademhaling volgens het systeem Holger Nielsen worden gede monstreerd. EXCURSIE NAAR DE SUIKERFABRIEK. Dinsdag maakten de aandeelhouders van de suikerbietenfabriek „Putters- hoek" uit Sint Annaland e.o. een ex cursie om deze fabriek te bezichtigen. De Zeeland-collecte in Vlissingen Op uitnodiging van de burgemees ter, mr. B. Kolff, waren Woensdag avond in restaurant Kiviet een aantal vertegenwoordigers van Vlissingse verenigingen op sociaal en cultureel gebied en ook van enkele openbare instellingen bijeengekomen om teza men te overleggen op welke wijze de „Collecte Zeeland" het best ook in Vlissingen tot een succes kan worden gemaakt. Burgemeester Kolff zette de bedoeling van deze op initiatief van de Commissaris der Koningin gestarte actie nog eens uiteen. Het gaat er om in de gehele provincie gelden bijeen te brengen, welke moeten dienen om het sociale en culturele werk in Zee land te steunen. Voor dit jaar zijn daaryoor vier doelstellingen aangewe zen: le, het Zeeuws maatschappelijk werk en de gezinsverzorging; 2e. het kleuteronderwijs; 3ê. het muziekleven en 4e. de jeugdzorg. Het gaat er nu om de inzameling ook in Vlissingen tot een succes te maken en daarvoor is de medewerking van een behoorlijk aantal collectanten nodig. Wethouder L. P. van Oorschot zette uiteen, dat gerekend wordt op de me dewerking van collectanten, zowel voor de huis-, als voor de straatcol lecte. Hij deed een beroep op de af gevaardigden in hun organisaties hier voor vrijwilligers te werven en deze zo spoedig mogelijk aan het bureau van sociale zaken op te geven. Uit de mededelingen van de afge vaardigden bleek, dat men de tijd van voorbereiding wel kort vond de in zameling moet vólgende week reeds worden gehouden maar dat men in het algemeen toch tot volledige mede werking bereid was. Mr. J. F. Hornstra, die de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk vertegenwoordigde, zeide dank voor de activiteit in Vlissingen en deelde mede, dat over de besteding van de'gelden, die alle in Zeeland zelf blijven, zal worden geadviseerd door drie speciale sectie-commissies. Het bijeen te brengen fonds wordt'beheerd door het dagelijks bestuur van de stichting. De besteding van de geldén zal ook bekend gemaakt worden. Met een woord van dank voor de vlotte medewerking, sloot burgemees ter Kólff deze bespreking. CURSUSAVOND VOLLEYBAL. Zaterdagavond zal in de school op de Grote Markt te Vlissingen een cursus worden gehouden in het lei den van volleybalwedstrijden. Hier voor is een bondsofficial uitgenodigd. Van elk aan de competitie deelne mend team zullen enkele spelers wor den afgevaardigd. Middelburg ONDERYVIJS VERGOEDINGEN B. en W. van Middelburg hebben de gemeenteraad voorgesteld de vergoe dingen voor de besturen der bijzonde re scholen van materials exploita tiekosten dezer scholen over 1951 als volgt vast te stellen (tussen haakjes is het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven ver meld) Geref. school Verwerijstraat v.g.l.o. f 716,61 (749,42); Ned. Herv. school Zuidsingel g.l.o. f 6276 47 (f 6435,66); Chr. burgerschool Sm- gelstraat g.lo. f 6445,85 (f 6054,43); R. K. school g.l.o. f 4858,35 (f 3656,57)Chr. school 't Zand g.l.o. f 3067,04 (f 3106,21); Chr. burger- schooi u.l.o. f 4523,17 (f 4074,62); Ger. school Verwerijstraat g.l.o. f 4355,99 (f 3421,79)Ger. school Gra venstraat g.l.o. f 7415,08 (f 8459,09); Ger. school Nieuwe Haven u.l.o. f 4554,01 (f 6396,42)Ger. school He rengracht g.l.o. f 6389,39 (f 8611,35). LEDENVERGADERING NED VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Woensdagavond vergaderde de af deling Zeeland-Noord van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren in het Schuttershof te Middelburg onder voorzitterschap van de heer E. van Glerum. Er werd beslo ten de statuten zodanig te wijzigen, dat minderjarigen, die lid willen wor- den, hiervoor toestemming moeten hebben van ouders of voogden. Boven dien zullen bestuursleden van de ver eniging meerderjarig moeten zijn. Door het hoofdbestuur is bepaald, dat voor nieuwe leden met ingang van 1 Januari 1953 de contributie zal wor den verhoogd van f 2,50 tot f 3 per jaar. Tenslotte werd door het afde lingsbestuur voorgesteld rechtsper soonlijkheid voor de vei'eniging aan te vragen. Dit voorstel, met de daaraan verbonden consequenties, werd zonder argumentatie aangenomen. Bij de rondvraag verzocht de echt genote van de asylhouder oud brood ter beschikking te stellen van het die- renasyl om kosten te besparen voor het onderhoud van daar verblijvende zwerfhonden en -katten. Een der le den vroeg, wat er moet gebeuren in dien iemand een pensionhond in het asyl heeft gebracht en nu weigert de onkosten voor de voeding van het dier te betalen. De voorzitter antwoordde hierop, dat de betrokkene vervolgd kan worden. Dat wordt dan echter een civiele zaak. Besloten werd de man een brief te schrijven, waarin hem op zijn onjuiste houding wordt gewezen. RAAD KOUDEKERKE Plannen voor een nieuwe Gemeente trad toe tot wegschap Walcheren Bij de behandeling van de gemeen tebegroting 1953 door de raad van Koudekerke deelde burgemeester J. L. Dregmans mede. dat op het zomer woningenterrein, zelfs onder moeilijke omstandigheden, tot heden toe reeds 25 buitenhuisjes werden gebouwd en dat onderhandelingen worden gevoerd voor de bouw van nóg 16 huisjes. Naar alle waarschijnlijkheid zal de stichting „Vebena-bos" weldra kapitaalkrachtig genoeg zijn om op eigen initiatief ver der te werken. Verder deelde burge meester Dregmans mede, dat met de aanleg van eén sportveld spoedig zal worden begonnen en dat, wanneer misschien in 1954 het Groene Kruis in Koudekerke een nieuw wjjkgebomv gaat oprichten, de gemeente hierbij waarschijnlijk een badinrichting zal bouwen, waaraan een groeiende be hoefte wordt gevoeld. „Wij zien met optimisme de toe komst tegemoet", aldus de burgemees ter, „we leven misschien momenteel wat boven onze stand, maar dat móét, Koudekerke móét vooruit en de moge lijkheden zijn in ruime mate aanwe zig!" Lof werd gebracht aan de gemeente secretaris, de heer L. A. van Splun- der, voor de wijze waarop deze het werk van zijn voorganger had over genomen. Na opening en vaststelling der no tulen werden verschillende ingekomen stukken door de raad voor kennisge ving aangenomen. Onder deze stuk ken bevond zich de begroting 1953 van het „Vebena-bos", waarop een be drag voor riolering van het zómerwo: riingterrein' vQpdcwam yap-L;27.000 e$. een bedrag .voor dé aapkoopvan gfopd, gróót f 13.000. Hierna werd uitvoerig van gedach ten gewisseld'over het "voorstel van B. en W. om het sluitingsuur van de hotels en café's in de gemeente te brengen van 11'uur op 10,30 uür.. Ver schillende raadsleden waren van oor deel, dat een sluitingstijd van 11 uur noodzakelijk was, zowel voor het hou den van vergaderingen, als voor de vreemdelingen, die de nacht in Koude kerke wensen door te brengen en nog laat in een hotel aankomen. Boven dien wenste men een verordening, die zó was opgesteld, dat men niet telkens ontheffing behoefde te verlenen voor bijzondere gelegenheden. De voorzitter zeide in zijn toelichting het wel eens te zijn met de verschillende bezwaren tegen vervroeging, maar sprak zich scherp uit tegen het lawaai dat som mige jongelieden maken bij het ver laten van de café's. Als de bedrijven vroeger worden gesloten zou men van dit lawaai ook vroeger verlost zijn. Toen tenslotte het voorstel van B. en W. in stemming werd gebracht, werd het verworpen met 4. tegen 3 stemmen, zodat de café's en hotels ir de week pas om 11 uur behoeven te sluiten. Het voorstel van B. eh W. werd ge steund door de heren J. Jasperse, J. de Kroo en W. Ova. Besloten werd verder om aan de Hervormde Schoolvereniging mede werking te verlenen bij de aanschaf fing van een. kachel voor een der lo kalen in de Hervormdé school Aan de Volksbibliotheek, die mo menteel beschikt over circa 1650 boe ken, zal een subsidie van 5 cent per boek worden verstrekt Hiervoor werd een bedrag van f 100 uitgetrokken. Na uitvoerige toelichting door de voorzitter besloot de raad met alge mene stemmen om toe te treden tot het Wegschap Walcheren. Het totale onderhoud van de wegen in beheer bij het Wegschap zal circa f 130.000 per jaar kosten, terwijl daarbij jaarlijks ongeveer f 100.000 moet worden be- Chr. kleuterschool in Geersdijk geopend Te Geersdijk werd de onlangs op gerichte chr. kleuterschool officieel geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Kastelein, in tegenwoordigheid van vele belang stellenden. Nadat ds. Boonstra de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend, hield de heer Kastelein een toespraak, waarin hij er o.m. aan herinnerde hoe, dank zij de mede werking van velen, deze kleuter school, welke werd ondergebracht in een lokaal van de openbare lagere school, in drie maanden tot stand kwam. Nadat de voorzitter de school officieel voor geopend had ver klaard, sloot ds. Boonstra deze een voudige plechtigheid met dankgebed. Evangelisatie-bijeenkomst te Bergen op Zoom De Evangelisatie-commissie van de classis Tholen der Gereformeerde Kerken kwam te Bergen op Zoom in vergadering bijeen. Ds. W. A. Wiersinga, Evangelisatie predikant in algemene dienst, behan delde het onderwerp: „Hoe doen we het Evangelisatiewerk"? Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik' gemaakt. steed aan vernieuwing ,van de wegen. De gezamenlijke gemeenten moeten dan f200.000 opbrengen daar de pol der Walcheren 25 procent van het on derhoud betaalt. Gerekend naar in wonertal, oppervlakte en lengte van het wegennet deelt Koudekerke dan voor 7,2 procent in de totale kosten, hetgeen neerkomt op circa f14.000. Ged. Staten streven er echter naar, om gedaan te krijgen, dat de instel ling voor de regeling van de finan ciële verhouding tussen Rijk en ge meente meer zal uitkeren aan de par-' ticiperende gemeenten. Een belang rijk gedeelte denkt men in Koudeker ke op te vangen door het heffen van een straatbelasting van b.v. 10cent per strekkende meter. In het bestuur krijgt Koudekerke twee vertegen woordigers. Hierna werd de begro ting voor het dienstjaar 1953 vastge steld, na een uitvoerige algemene be schouwing door de heer P. Flipse. Spreker vroeg nogmaals aandacht voor de traverse door de kom van de gemeente, voor de aanleg van het wa terwingebied en voor de eventuele grenswijziging. In een uitvoerig ant woord lichtte de voorzitter verschil lende onderwerpen toe, terwijl hij toezegde, om diverse hangende kwes ties spoedig nader te zullen onder zoeken. St, Laurens OUDERAVOND HERVORMDE MEISJESVERENIGINGEN. In het vergaderlokaal te St. Laurens hielden de Hervormde jeugdclub „In Knop" en de Hervormde meisjesvereni ging „Dient elkander door de Liefde" een gezamenlijke ouderavond, tijdens welke onder leiding van mevrouw M,. Bommeljé—Wisse een beeld werd ge geven van het werk, dat door de meis jes wordt verricht. Na de pauze wer den enkele films vertoond over het werk van de Ned. Herv. kerk onder de schippers, waarbij ds. A. van der Most uit Rotterdam een toelichting gaf. De bijeenkomst werd besloten door ds. W. A. Kalkman. Aagtekerke WACHTLOKAAL VOOR BUSPASSAGIERS. In Aagtekerke is ten gerieve van de. buspassagiers even buiten de kom der gemeente een wachtlokaal gebouwd. Het is opgetrokken uit betonplaten en voorzien van een houten bank. De bus passagiers hebben het gebouwtje met vreugde begroet! Seheepvaartberiditen Vlissingen aangekomen 21 Oct.: Schwin- ge van Gent. Gepasseerd naar Antwerpen' 21 Oct.; Baarn van Curagao, Hoogezand van Re- gueajada. Hartel van Bremen. Bill - S van Rotterdam. 22 Oct.: Libelle van Gra ve lings naar Terneuzen. Sommelsdijk van Rotterdam. Nimrod van Rotterdam naar Terneuzen. Castor van Wisbeck. Heron van Londen. Westermarkt van Rotterdam. Vlissingen vertrokken 22 Oct.! Schwinge naar Wismar. Gepasseerd van Antwerpen 21 Oct.: At lantic naar Londen. Nassauhaven naar Rotterdam. Bernard V naar Alloa. 22 Oct.; Import naar Lissabon. Edam naar Rotter dam, VAN TOT Een actief groepje inwoners van Burgh heeft in deze gemeente ten bate van de gezamenlijke militaire fondsen f 46.70 bij een gecollecteerd. De opbrengst van de collecte ten bate van de kankerbestrijding te Sint Phl- lipslanö en te Anna Jacobapolder is in middels gestegen tot f 1010,55. Voor de in Schoondijke te houden col lecte onder het motto „Octobermaand- Zeeuwse maand' werd Dinsdagavond on der leiding van de burgemeester in het gemeentehuis een vergadering gehouden met vertegenwoordigers van verschillen de plaatselijke verenigingen. Overeengekomen werd, de collecte in de loop van de volgende week te houden. De heer J. Vermeulen te Sluiskil slaag de voor het vakexamen aannemer, afge nomen door de raad van bestuur bouwbe drijven. Onder vrij grote belangstelling ver toonde pater Gijssel uit Westdorpe in het patronaatsgebouw te Sluiskil de film „Monsieur Vincent". De opbrengst van de vertoning is bestemd voor het missiewerk, dat door pater Gijssel reeds geruime tijd in Brazilië wordt verricht. Op Zaterdag 25 October houdt de K.O. B.. afdeling Hulst, in hotel „De la Bour se" te Sas van Gent een vergadering, waarin zal worden gesproken over het jaarprogramma. Na afloop van de ver gadering zal een bezoek worden gebracht aan de E.N.C3. te Sas van Gent. Op Donderdag 23 October zal de ijs- club .Axel" een vergadering houden in hotel „De Graanbeurs" te Axel. De heer G. Audenaerde, ambtenaar bij de dienst van I. en A. te Overslag, wora't per 1 November a.s. overgeplaatst naar Nleuw-Namen, De opbrengst van ó'e collecte voor de gezamenlijke militaire fondsen te Sint Laurens bedroeg f 18,25. De opbrengst van de te Middelburg gehouden collecte voor „Het Hoogeland' bedroeg £656,43, RAAD ZOUTELANDE Woningen onbewoonbaar verklaard BEGROTING 1953 VASTGESTELD AANLEG VAN SPORTVELD. De raad der gemeente Zoutelande kwam onder voorzitterschap van bur gemeester D. Kodde in vergadering bijeen. Het besluit tot het aangaan van een geldlening, groot f 48.000, was door Ged, Staten goedgekeurd, evenals de tweede begrotingswijziging 1952. De raad besloot in overeenstemming met het advies van de inspecteur van de volkshuisvesting de volgende woningen onbewoonbaar te verkla ren: Hoogte 4, bewoond door de heer J. Frangois: Timmermansstraat 7, be woond door de heer D. Verstraate; Timmermansstraat 20, eigendom van de weduwe Melis-de Witte; Duinweg 39, eigendom van de heer J. Dinge- manse en Kerkplein 46, bewoond door de heer P. Lievense. Voor de stem ming over dit punt was er enige be spreking waarbij de voorzitter er op wees, dat B. en W. de verantwoorde lijkheid voor deze woningen niet lan ger kunnen dragen. De heer G. Gabriëlse (G.B.) was te gen afkeuring van alle zes woningen; de heer J. Wisse (A.R.) was tegen af keuring van drie woningen, terwijl de overige raadsleden allen voor onbe woonbaarverklaring waren. Vervolgens werden enkele kleine wijzigingen in de politieverordening aangebracht. De rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1951 werd goedgekeurd. Het totaal der batige saldi bedraagt f 1958,01, het totaal der nadelige saldi f 1604,30, zodat het batig slot is f353,71. Ook de begroting van het burgerlijk armbestuur 1953 werd goedgekeurd. Als onvoorziene uitgaven komt hier eèn post voor van f455. De heren J. Riemens en J. Wisse werdén herbenoemd om de gemeente rekening na te zien. Vervolgens werd de begroting 1953 behandeld en ten slotte z.h.st. aangenomen. Het totaal der inkomsten en uitgaven in de ge wone dienstbedragen f 140.827. De in komsten van de kap.-dienst bedragen f295.035,75 en de uitgaven f296,610,54 en als post onvoorzien komt op de be groting voor f377. In deze begroting is opgenomen de bouw van drie wo ningwetwoningen (f33.700), de aanleg van een sportveld (f7000) en de rio lering van de Molenweg (f35.000). Wegens periodieke aftreding werd de heer J. Wisse als lid van het bur gerlijk armbestuur herbenoemd. De voorzitter gaf vervolgens een uit eenzetting over het Wegschap Walche ren. De geraamde onderhoudskosten bedragen f 130,000, waarvan drie pro cent voor rekening van de gemeente Zoutelande komt. Het voorstel water schap-Wegschap Walcheren werd z. h.st. aangenomen, hoewel de raads leden bevreesd waren voor de finan ciële consequenties. Bij de rondvraag vestigde de heer Riemens de aandacht op de slechte af watering bij het Groentje en de be strating van de ingang van het Duin straatje. De'heèr K. de Wolf wilde de namen van de wegen op borden aan duiden, De voorzitter deelde mede, dat dit reeds is gebeurd, doch dat er geen borden geplaatst zullen worden aan onbewoonde'wegen in verband met beschadiging; RAAD GOES Nieuwe straatnamen werden vastgesteld De gemeenteraad van Goe* heeft Woensdagavond de door B, en \V. voorgestelde afwijkende regelingen op de Winkelsluitingswet 1951 goed gekeurd. Er zal dus geen koopavond komen en de halve dagsluiting wordt bepaald op Maandagmorgen. De groenten- en fruitwinkels, slagers, levens middelenwinkels, boek- en kantoorliandel, kappers en rijwielhandel zullen echter Woensdagmiddag sluiten, terwyi voor de fotografen, fotohandelaren, chocolateriezaken, opticiens, drogisten en bakkers geen halve dagsluiting; wordt voorgeschreven. De heren Ph. Haverhoek en J. S. Visscher (P.v.d.A.) konden zich niet met de ontwerp-verordening verenigen. Aan het slot van de vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat in de volgende vergadering het adres van Goes-Noord over het dempen van de oude havenkom in behandeling komt. Bij de Ingekomen stukken stelde de voorzitter voor, aan de heer P. Gommers te berichten, dat naar aanleiding van zijn klacht over slech te afwatering bij zijn woning aan de De Ruyterlaan, de nodige voorzienin gen zullen worden getroffen. De heer Visscher (P.v.d.A.) vond het niet juist, dat dit adres, dat door de raad voor prae-advies aan B. en W. was gegeven, niet door de raad zou wor den afgehandeld. Hierna werd in snel tempo een aan tal kleinere voorstellen behandeld. Er kwam een nieuwe verordening op de heffing van reinigingsrechten, het uitbreidingsplan werd gewijzigd en de Chr. Woningstichting kreeg 8 woningen aan de C. de Graaffstraat in exploitatie. Een cx-ediet werd toe gestaan voor het doortrekken van de Parallelweg langs de Patijnweg. Ver schillende onderwrjsvoorstellen ont moetten evenmin bedenking. De ge meentelijke monumentenvex-ordenüxg werd ingetrokken en een verordening tot het weren van inbreuken op het uiterlijk schoon in de bebouwde kom werd vastgesteld. Ook wex*den enkele nieuw aan te leggen straten tussen Zuidvlietstraat en Evertsenstraat „gedoopt". De heer Bakker (K.V.P.), die er helemaal geen bezwaar tegen had om de nage dachtenis van J. P. Coen te eren door een straat naar hem te noemen, wilde deze gouverneur-generaal van Ned.-Indië echter niet als „zeeheld" betitelen. In het voorstel was n.l. ge zegd dat men de straten de naam van zeehelden wilde geven. Ook over de naam van de zeevaarder Cornelis Houtman was men het niet eens. Vol gens de ene encyclopaedie is het „Cornelis de Houtman", doch een an dere schrijft deze naam zonder „de". Gemakshalve besloot men daarom het woordje „de" straks te laten vervallen op het straatnaambordje. Vex-der bevatte de agenda enkele voorstellen tot aankoop c.q. ruiling van grond, die, evenals de voorstellen tot het aangaan van geldleningen, totaal ca. ~i milioen gulden zonder meei' weiden aangenomen. YVel werd naar aanleiding van een opmerking van de heer Visscher na- drukkelijk verklaard, dat aan de door het pensioenfonds van de zuivelin dustrie te verstrekken lening, niet de voorwaarde wordt verbonden, dat de melkfabx-iek „Hollandia" de beschik king over enkele woningen zou krij- 5en. Op een vraag van de heer W. J. M. vroome (K.V.P.) over het vei*- der consolideren van vlottende schuld, in verband met mogelijke daling van' de rentevoet, zei burgemeester mr. W. C. ten Kate, dat deze kwestie steeds de volle aandacht heeft. Wel doet men pogingen om voor een half millioen aan vaste leningen te krijgen. Wat betreft de bouw van een nieu we ambachtsschool en vakschool voor meisjes, waaxvoor een half millioen wordt geleend, merkte de voorzitter op, dat er naar zijn idee thans schot in de zaak komt. De gemeenterekening over 1949 werd voorlopig vastgesteld met een nadelig slot van 14.630.45 op de ge wone dienst. WINKELSLUITING. Hierna kwamen de voorstellen in zake de winkelsluiting aan de orde. De heer Haverhoek (P.v.d.A.) kon zich niet met het voorstel verenigen. Hij vond verschillende argumenten gezocht" en betreurde dat de mid denstandsverenigingen geen overleg hebben gepleegd met de werknemers, die in het algemeen een vrije Woens dagmiddag wensen. De heer A. Vermali'e (Midd P.) merkte op dat deze wet uitsluitend is ingesteld ten behoeve van de winke liers, die dus hun wensen mochten kenbaar maken. De heer Vroome (K. V.P.) verklaarde dat zijn fractie ook met het voorstel van B. en W, kon meegaan. De rechten van het perso neel worden in andere wetten ge waarborgd. De heer R. Zuidema (A. R.) kon zich eveneens met het voor stel verenigen, doch de heer Visscher (P.v.dA.) was ook tegen aanneming, daar hy van mening was, dat de ver ordening niet te handhaven zal zijn. Zij biedt z.i. vele mogelijkheden tot wetsontduiking. Uiteindelijk werd het voorstel z.h.s. aangenomen, met de aanteken'ng dat de heren Haverhoek en Visscher tegen waren. Advertentie. ruwe. gesprongen huid, schrale lippen 0 Op 79-jarige leeftijd is te Bussum over leden mevr. G. W. Everts. Zij was de twëède echtgenote van dr. Frederik van Eeden. die in 1932 is gestorven. 0 De Australische premier. Menzïes, heeft bekend gemaakt, dat Australië en Amerika zeer binnenkort een uranium- contract zullen sluiten. Hij weigerde mee te delen, welke prijs Amerika voor hel uranium zal betalen, doch van gezagheb bende zijde wordt vernomen, dat Austra lië een goede prijs zal ontvangen. 0 De moeder van prins Faroek, Nazli Sabry, heeft toestemming verzocht naar Egypte terug te keren, „teneinde rustig bij haar dochters en andere bloedverwan ten te leven". Zij heeft een slechte ge zondheid. Ongeveer vijf jaar geleden ver liet zij Egypte na een ernstige onenigheid met haar zoon, de toenmalige koning Fa- roek. 0 Het „Soedanese front", dat vereniging van de Soedan met Egypte voorstaat, heeft verklaard, dat het de aanstaande verkiezingen, te houden onder het huidige twee-mogendhedenregiem, zal boycotten 9 De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft meege- Marktberichten VEILING „WALCHEREN" MIDDELBURG 22 October. Aardappelen; Bintjes bon ken 9. Idem grote 8,90. IJsselster grote 8,10. Koopmans blauwe grote 9,60. Blau we Eigenheimers grote 8,90, alles per 100 kilogram. Fruit: Cox Orange Pippin 19—36. Elli sons Orange 1445. Jonathan 6—18. Goud- reinette 5—21. Zoete Ermgaard 15. Zoete Campagner 14. Glorie van Holland 10. Goudreïnette val 3—9. Groninger Kroon 36. Bx-amley's Seedling 3. Appels val en kroet 5—8. Allington Pippin 6—7. Beur- ré Alex. Lucas 616. Bonne Louise 14— 15. Zwijndrechtse Wijnpeer 3—16. Com- tesse de Paris 16. Nouveau Poiteau 12. Kraaiperen 11. Bergamotten 3—10. Saint Remy 7—8, Peren val 3—6. Tomaten 16— 42. Black Alicante 52—93. Mispels 19—21. Oranje Ananasmeloenen 7. Groenten: Sla 3—7. Veldsla 3441. Bloemkool A 23—57. Idem B 10—35. Idem C 10-^-28. Idem D 10—12. Komkommers B 8. Prei 11—17. Witlof 69—91. Kroten per kg. 6—16. Uien per kg. 16—24. Dubb. Pi"in- cessebonen 6364. Dubb. Kasprincesse- bonen 1,07. Bospeen 15—29. Boskroten 2 —11. Bosramenas 7—10. Andijvie 5—13. Spinazie 18—22. Spruiten 27—58. Rode kool 4—13. Savoye kool 7—14. Witte kool 6—8. Boere kool 7—10. VISMIJN TE VEERE. October. Aangevoerd: 1480 kg. port garnalen 60, 2320 kg. handels gar nalen 44—50. 389 kg. schar 27—38. 438 kg. bot. 27—38. 78 kg. wijting 26. 11 kg. tong (middéi) 1,20—2,21. 307 kg. rog 57—63. ett NcleJcp deeld, dat binnenkort een decreet zal verschijnen, waarbij Henri Sandberg, cor respondent te Parijs van „Het Vrije Volk", ridder in het Legioen van Eer wordt. 0 De Franse maarschalk Juin, opperbe velhebber van de NA.T.O.-landstrijd krachten in centraal Europa, is Woensdag morgen voor een tweedaags routine-be zoek aan ons land in Den Haag aange komen. 0 Maandag is bij Nantes (Frankrijk) een postwagen overvallen. Zes millioen francs werden gestolen. 0 Volgens de Turkse bladen zijn bij de Turks—Bulgaarse grens de stoffelijke res ten van 125 personen gevonden Het zou den resten van Bulgaarse Turken zijn, die op illegale wijze over de grens naar Tur kije hadden willen uitwijken. Zij waren echter gevangen genomen en als „schrik wekkend voorbeeld" gefusilleerd. 0 Zondagmorgen a.s. zal de Holland-week in Dusseldorf worden geopend met het hijsen van de vlaggen van een dertigtal Nedex-landse gemeenten op de Konigs- allee, 0 Pierre Maillet die door de Franse Justi tie werd gearresteerd in verband met de moordzaak Drummond is inmiddels in zfjn woning teruggekeerd. Hij zeide, dat de over hem in omloop zijnde berichten een onjuiste voorstelling van zaken ga- 0 De toestand van prof. ir. G. H. Bast, buitengewoon hoogleraar in de electro- techniek te Delft' en van de heer L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T. die Maandag gewond raakten bij een auto_ongeval ter hoogte van Waddinx- veen, is zeer goed. 0 De Leeuwarder rechtbank veroordeel de de 25-jarige H. W. te Stiens tot ander half jaar gevangenisstraf, omdat hij zijn zvvangei-e vrouw zodanig had mishan deld, dat de ongeboi-en vrucht werd ge dood. Waar zijn onze schepen Akrumdijk p. 22 Malta naar Antwerpen, Abbedijk 22 te Tampico, Baarn 21 te Antwerpen. Boskoop pass. 22 de Azoren. Cottica 22 te Amsterdam. Dongedijk 22 te Bremen. Enggano 22 te Genua. Haulerwijk pass. 22 Lissabon naar Genua. J. v. Oldebarnevelt p. 22 Bizerta n. A'dam. Larenberg pass. 22 Lissabon naar Bail. Laurenslterk pass. 22 Gibraltar n. Genua. Manto pass. Kaap St. Vincent n. A'dam. Maas 22 te Amsterdam. Nestor 21 van Paramaribo n. Amsterdam. Soestdijk 22 te Semarang. Sommelsdijk 22 te Antwerpen. Tjipondok 20 te Yokohama (gezagvoerder rapporteert schade aan de schroef). Van Riebeeck 22 te Djakarta. Willem Ruys 22 te Singapore. Zeeland 21 te Londen. ATHLETIEK Japanse athleet op de knieën door de finish De grootste ovatie van de in Noord- Japan gehouden nationale athletiek- kampioenschappen viel ten deel aan een lange-afstand loper, Isarriu Kojo, die op handen en knieën kruipend door de finish ging. De wedstrijd ging over 20 kilometer en met de eindstreep in zicht kwam de uitgeputte Kojo acht maal ten val. Na de achtste keer had hij geen kracht meer om overeind te komen, maar hij weigerde op te geven en legde de laatste tachtig meter krui pend af, stormachtig aangemoedigd door de 50.000 toeschouwers. Uit een veld van 44 lopers bezette hij de 29e plaats. Aan de kampioenschappen nemen duizenden athleten deel. In het begin van de week heeft keizer Hirohito en kele wedstrijden bijgewoond. BOKSEN HENK VAN DER ZEE NAAR DE BEROEPSBOKSERS. De Amsterdamse bokser Henk van der Zee is overgegaan naar de be roepsklasse. Naar aanleiding van deze stap heeft de secretaris van de Association Internationale de boxe amateur, overste R. H. Russell, aan de secretaris van het district Noord- Holland een brief geschreven, waar- in hij zegt te betreuren, dat Van der Zee besloten heeft beroepsbokser te worden, omdat dit een groot verlies voor de rijen der amateur-boksers be tekent. WIELRENNEN RIEN VERHELST IN „ROUTE DE FRANCE"? Rien Verhelst uit Axel, die in het afgelopen seizoen in 81 wielenved- strijden uitkwam, waarbij hij tien maal eerste werd, heeft het plan. in dien hij niet vroegtijdig voor militai re dienst wordt opgeroepen, volgend seizoen te starten in de bekende wed strijd de „Route de FTance". Om streeks September 1953 wil hij over gaan naar de categorie der onafhan- kel\jken. Het is ook zijn bedoeling het volgend winterseizoen uit te ko men op de winterbanen te Antwerpen en Gent. Nagekomen advertenties. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg. Op grond van het bepaal de in art. 19 tweede lid van de Wet op de Kamers van Koophandel 1950 is van 23 tot 30 Oct. a.s. de Begroting voor het jaar 1953 ten kan tore der Kamer Seisdam 28 te Middelburg, voor een ieder ter inzage gelegd, ter wijl afschriften daarvan binnen die termijn kunnen worden aangevraagd tegen betaling van 1.— per stuk. De Kamer voornoemd, C. A. KAMMERAAD, Voorzitter. A. S. DE JONGE, Secretaris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5