NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Zijpe WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND ER KOMT GEEN KOOPAVOND IN GOES DONDERDAG 23 OCTOBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bromfietser reed tegen slagboom. Ongeval ie St. Anna ter Muiden. In de nacht van Maandag op Dinsdag reed een bromfietser tegen de slag boom aan de doorlaatpost te St. Anna ter Muidefi. Met een bloedende hoofd wonde werd het slachtoffer het wacht lokaal van de ambtenaren binnenge dragen. nadat dokter P. A. Staal de eerste hulp had verleend. Later in de nacht kon het slachtoffer naar huis ge bracht worden. Demonstratie kunstmatige ademhaling voor E.H.B.O.-ers Het district Zeeland van de Ned. Ver. Eerste Hulp Bij Ongelukken houdt Vrijdagavond 31 October een ledenvergadering in hotel „Tivoli" in Goes. In deze vergadering zal o.a. de kunstmatige ademhaling volgens het systeém Holger Nielsen worden gede monstreerd. EXCURSIE NAAR DE SUIKERFABRIEK. Dinsdag maakten de aandeelhouders van de suikerbietenfabriek „Putters- hoek" uit Sint Annaland e.o. een ex cursie om deze fabriek te bezichtigen. Zierikzee VARA-AVOND. In de concertzaal te Zierikzee werd dezer dagen een Vara-avond gehou den. De afdelingsvoorzitter, de heer C. Hoek, heette allen hartelijk wel kom. Hij deelde mee, dat het district Schouwen en Duiveland van 2 afde lingen met 100 leden vóór de oorlog, is gegroeid tot 12 afdelingen met 892 leden. Vervolgens voerde namens het hoofdbestuur het woord de heer De Beer, hoofd van de afdeling propa ganda. Deze sprak over de televisie uitzendingen, waaraan nog steeds vele moeilijkheden verbonden zijn. Ook wees hij op de noodzaak van een nieuwe, moderne studio, waarmede enige millioenen guldens zijn ge moeid. Hierna trad op het ensemble „De Trekkers", gevormd door Accordeo- la, Tine de Visser, Max van Praag en Jan Lemaire, dat een vlot pro gramma van aardige nummers af werkte. Voor deze avond bestond grote belangstelling, DE WINKELSLUITING. Het gemeentebestuur van Zierik zee heeft nog geen verordening vast gesteld inzake bepaalde voorschrif ten van de winkelsluitingswet, zodat de zakenlieden zich vooralsnog die nen te richten naar de bepalingen, welke deze wet inhoudt. DE BIETEN.CAMPAGNE De suikerbietencampagne is ook in Zierikzee weer in volle gang. Op de Nieuwe Haven komen de bieten, bestemd voor de fabriek te Putters- hoek. Van grote hopen bieten, die op inscheping wachten, is echter geen sprake meer. De wijze van lossen is geheel gemoderniseerd en geschiedt, evenals verleden jaar, door middel van 'n laad- en losinrichting. Vracht wagens van plm. 6000 kg kunnen hun vracht in het ruim van het schip la ten glijden. Op deze wyze is een schip van 300 ton gemakkelijk in één dag te laden. Het vervoer, het laden en lossen van. de auto's, kost aan arbei dersloon ongeveer evenveel als voor heen, maar. de werkwyzo is sneller en de fabrieken 'zijn niet meer afhan kelijk van het beschikbaar zijn van arbeidskrachten. Ook conflicten wor den nu practisch vermeden. KORFBAL TJNITAS II KAMPIOEN Unitas H uit Zierikzee werd kam pioen van de res. 2de klasse B van de Schouwen en Duivelandse Korfbal- bond, door in de beslissende wedstrijd D.S.S. H uit Nieuwerkerk met 53 te kloppen. SCHEEPVAART DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Gepasseerd op 21 October Butania 3, Vraeóenborg. Knollendam, Duinmeyer. Claroco, Schimmel. Harina, de Bruijn. Zeelands Luister 2, Dane. Farrülietrouw, den Outer. Zeelands Luister 1, v. d. Vliet. Fleurie, Gross. Mansard.'Llby. Coad, van Oosten. Puget, Naegele. Arag 17, Zim- mermans. Telegraaf 5. Staal. Zeeland, Gort. Anna. Gort. allen naar Rotterdam. Tonale, Engelhardt. Aravis, Windey. bei den naar Amsterdam. Mia, Stoffels, naar Rlienen. Dacapo, Leininga. naar Goor. Re- venir, Raukema, naar Eindhoven. Joeile, Bergsma, naar Kerkdriel. Clasina, Steen stra, naar Dordrecht. Immanuël, de V.roo- me, naar Meppel. Sjouwer, Langendam, naar Schiedam. Elisabeth, den Boer. naar Delft. Volker, Diepeveen, naar Dordrecht. Quo Vadis, Van Leuden, naar Arnhem. Sancta Maria. Hovestadt, naar Werken dam. Jata 2. Geervliet, naar Dongen. Es- perahce, Eerkens, naar Haarlem. Coöpera tieve 2, van Dijk, naar Vlaardingen. Pro serpina, van Reénen, naar Breda. Canta- bria. Geluk. Mitropa 6, Bloemen. Centrust 5, Deen. Rheinunion 9, Pauwels. De Hoop, van Gent, Nautilus 5, v. d. Bosch. Ba- denia 62, Winter. Hansa 6, Ebert. Lubeck, Ged'ecke. Contact, de Ruiter. Margarelha, Neyenhoff. Acidum, Keuvelaar, allen naar Duitsland. Neska 2, Hoefnagel. Gandria, Steffen. Express 40, Huvermarr. Fraterni- te 6, Hellinx. Suzanna 3. Schelling. Anna, Langenberg. Orion, Tromp. Goeland, de Haas. Kembs, Mallentjer, allen naar Ba sel. Romanee, Gross, naar Straatsburg. Henma, Bergsma. Seolto, Bartels. Koop handel, Verburg. Nautilus 1, Dhindt. Zee- landia, Lindhout. Spes Salutls, Oomens. Vertrouwen, de Korte. Arosa, van Poelle. Brienz, Pauwels. Henri, de Winter. Adri- anus Marinus, de Vries. Marjo, Hubbers. Rex Rheni, de Graaf. Seyssel, Vergeer. Egycel, Cauwenbergh. Telegraaf 8, Lind hout. Primula, Hess. Nautilus 9, Kor- stanje Beatrix, Westerlinck. St. Julien, v. d. Zalm. Pontet Canet, Schott. Hoesch 4, Scitenfuss. Rheinfahrt 121, Heek. Erica. Reïnert. Jacob Caas, Nederyeen. Stad Jrugge, Mertens. Hildegrim, Mulder. Dam- co 13, Landa. Potgieter, de Wit Maria, van Veen. Rietlanden 1, Heida. Volharding, van Dalen. Spes. de Graauw. Goede Hoop, de Waard. Alberdina, Sibryns. Eendracht, 'aasse. Express 14, Dörr. Atno, Verhulst, i'avexmotor 2, van Landegliem. Monty, 31om. Zug, Hansel. Potentilla, Heltz. Nes- ka 9, Hofmann. Mlgna, Zulderhoek. Luc. tor, v. d. Hoeven. Res Nova, Vorthorn. Stauleystad', Buitink, Nema, Hoogendoorn. Paloma, de Waal. Albatros, de Waal. Ri val. Kornet. Rehoboth, Visser. Veghel, Stobbölaar. Koophandel, v. d. Kruyt. On derneming, Egas. Alvracht 6, Kregting. Labor, Wendt. Hendor, Endt, allen naar België. Eikerzee RAADSVERGADERING. Vrijdagmorgen om tien uur komt de raad der gemeente Eikerzee in vergadering bijeen. Op de agenda komen onder meer voor de volgende punten: vaststelling bedrag per leer ling ex art. 1051 5e lid L.O. wet 1920 bijzondere lagere school te Scharen- dijlce voor 1953 en vaststelling ge meentebegroting 1953. Rènesse RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Renesse komt heden Donderdag des avonds om half acht in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komt o.m. voor een voorstel van B. en W. inzake de „Stichting Renesse", het vaststellen van een verordening inzake' de win kelsluitingswet 1951, behandeling van de begroting 1953 en van het uitbrei dingsplan 1952. TH0LEN RAAD STAVENISSE. Nieuw materieel voor de brandweer. Onder voorzitterschap van burge meester L. A. Verburg kwam de raad van Stavenisse in spoedeisende vergadering bijeen om te spreken over de aanschaffing van nieuw ma teriaal voor de brandweer. De voor zitter merkte in zijn toelichting op het voorstel op, dat vooral de slan gen, waarover de plaatselijke brand weer op het ogenblik beschikt totaal versleten zijn en niet meer aan de eisen voldoen. Dit laatste is gebleken bij twee kortgeleden voorgekomen branden. Voor het aanschaffen van nieuwe slangen moest echter eerst de begroting worden herzien. De voorgestelde maatregel is echter noodzakelijk, omdat bovendien geble ken is, dat ook de lengte van de aan wezige slangen niet voldoende is. B. en W. stelden mv definitief voor omj over te gaan tot', aankoop .van onge veer 350 meter nieuwe slang tegen een prijs van 165 per 20 'meter Daarbij zullen nog enige rookmas- kers en een sirene voor de auto wor den aangeschaft, voor welke totale aankoop na bespreking een bedrag van 3000 werd gevoteerd. Het be drag kan worden geput uit de alge mene reserve. Het nieuwe materiaal zal alleen worden gebruikt, wanneer er werkelijk brand is, de oude slan gen kunnen worden gebruikt bij oefeningen. De heer A. J. J. Tazelaar bracht echter naar voren, dat goed toezicht op de materialen moet wor den gehouden; Naar zijn mening had men langer met de oude slangen heb ben kunnen doen, wanneer men er wat voorzichtiger was mee omge sprongen. Spr. wees erop, dat de slangen lange tijd büiten hadden ge hangen. Dit kon echter niet anders, aldus dé voorzitter. Er was toen nog geen droog-installatie in de toren aangebracht.. De behandeling van het materiaal liet niets te wensen over, maar de slangen waren afkomstig nit een dump en dus verre van nieuw. Verder deelde de voorzitter desge vraagd mede, dat de nieuwe slangen rondgeweven zullen zijn 'met een weerstand van 15 atmosfeer. De slan gen, die thans worden gebruikt, kun nen slechts enkele .atmosferen druk verdragen. Hierna vroeg de heer A. van 't Veer wie de vergoeding be taalt voor dè door de brandweer ver richte werkzaamheden. Het bleek dat een verordening van 1947 is vastge steld, waarby is bepaald dat deze vergoedingen door de gemeente moe ten worden betaald. Spreker merkte naar aanleiding hiervan op, dat het dus onredelijk zou zijn, als inwoners bezwaar maakten tegen een brand- assurantiebelasting. Vervolgens stel den B. en W. voor om de woning van de brandweercommandant te Stave nisse van een telefonische aanslui ting te laten voorzien, óm zodoende het tijdverlies bij een eventueel alarm tot een minimum te beperken. Dit voorstel werd eveneens door de raad aangenomen. Naar aanleiding Chr. kleuterschool in Geersdijk geopend Te Geersdyk werd de onlangsop gerichte chr. kleuterschool officieel geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Kastelein, in tegenwoordigheid van vele belang stellenden. Nadat ds. Boonstra de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend, hield de heer Kastelein een toespraak, waarin hy er o.m. aan herinnerde hoe, dank zij de mede werking van velen, deze kleuter school, welke werd ondergebracht in een lokaal van de openbare lagere school, in drie maanden tot stand kwam. Nadat de voorzitter de school officieel voor geopend had ver klaard, sloot ds. Boonstra deze een voudige plechtigheid met dankgebed. Krijgt Koudekerke weldra een badinrichting In de laatstgehouden vergadering van de raad te Koudekerke heeft bur gemeester J. L. Dregmans o.m. mede gedeeld, dat naar alle waarschijnlijk heid de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis in 1954 een nieuw wijk- gebouw zal stichten. B. en W. hebben het plan, om daarbij dan tevens een badinrichting te doen bouwen. Ver der beide burgemeester Dregmans, dat op het zomerwoningenterrein reeds 25 zomerhuisjes zijn gebouwd, terwijl momenteel onderhandelingen aan de gang zijn om nog 16 woningen by te bouwen. De gemeenteraad besloot om toe te treden tot het Wegschap Wal cheren, waardoor een beter onder houd van de wegen gewaarborgd wordt. Algemeen bracht de raad lof aan de gemeente-secretaris, de heer L. A. van Sprundel, die mr. H. v. d. Schuur als zodanig opvolgde. Evangelisatie-bijeenkomst te Bergen op Zoom De Evangelisatie-commissie van de classis Tholen der Gereformeerde Kerken kwam te Bergen op Zoom in vergadering bijeen. Ds. W. A. Wiersinga, Evangelisatie predikant in algemene dienst, behan delde het onderwerp: „Hoe doen we het Evangelisatiewerk"? Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Ds. A. G. van der Stoel. Geref. pre dikant te Bergen op Zoom, sloot de bijeenkomst met dankzegging. van een opmerking van de heer Van 't Veer over de blijvende behoefte aan meer materiaal by de brandweer, antwoordde burgemeester Verburg, dat men eigenlijk een motortrekker moest kunnen aanschaffen, maax hiervoor zijn geen financiën voor handen. Hierna werd de begroting 1953 aangeboden en ter onderzoek in handen gegeven van een commissie uit de raadsleden. De begroting toont aan ontvangsten en uitgaven een be drag 'van 128.367,64 voor de gewone dienst met een post onvoorzien van 8.370,12. Hierna werd de gemeente rekening 1950 aangeboden met een batig slot van 3.691,77 voor de ge wone dienst. Oud-Vossemeer SPEELDEN KINDEREN MET LUCIFERS? Vermoedelijk door dat kinderen met lucifers speelden ontstond brand in een klamp stro achter de woning van de heer S. A Boogaart aan de Dorps weg te Oud-Vossemeer. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er door het uiteen trekken van de klamp in om de brand binnen korte tijd te blussen, maar kon niet voorkomen, dat enkele konijnen, die in hokken vlak bij de klamp waren opgesloten, levend verbrandden. Dank zij de gunstige windrichting konden een paar in de nabijheid staande gebouwtjes behou den worden. De schade was vrij aan zienlijk. St. Maartensdijk SALDO WINKELWEEK VERDEELD. Het bestuur van de middenstands vereniging te Sint Maartensdijk heeft medegedeeld, dat de winkelweek een saldo van f 200 heeft opgeleverd. Hier van krijgt het Groene Kruis te Sint Maartensdijk f 100, terwijl de overige f100 zal worden gebruikt als bijdra ge voor de stichting van een vereni gingsgebouw. ST. PHILIPSLAND. JUBILEUM. Op 28 October hoopt de heer H. P. Kramer te Sint Philipsland het feit te herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst kwam bij de Esso Petroleum Compagnie te Den Haag. De heer Kra mer is thans 71 jaar en is nog steeds actief werkzaam als petroleumbezor- ger. VAN TOT Een actief groepje inwoners van Burglt Heeft in deze gemeente ten bate van de gezamenlijke militaire fondsen f 46-70 bij een gecollecteerd. De opbrengst van de collecte ten bate van de kankerbestrijding te Sint Phi lipsland en te Anna Jacobapolder is in middels gestegen tot f 1010,55. Voor de In Schoondijke te houden col lecte onder het motto „Octobermaand- Zeeuwse maand", werd Dinsdagavond on der leiding vande burgemeester in het gemeentehuis een vergadering gehouden met vertegenwoordigers van verschillen de plaatselijke verenigingen. Overeengekomen werd, de collecte in de loop van de volgende week te houden. De heer J. Vermeulen te Sluiskil slaag de voor het vakexamen aannemer, afge- ïen door de raad 'van bestuur bouwbe drijven. Onder vrij grote belangstelling ver toonde patei' Gijssel uit Westdorpe in het patronaatsgebouw te Sluiskil de film „Monsieur Vincent". De opbrengst van de vertoning is bestemd voor het missiewerk, dat door pater Gijssel reeds geruime tijd in Brazilië wordt verricht. Op Zaterdag 25 October houdt de K.o'. B., afdeling Hulst, in hotel „De la Bour se" te Sas van Gent een vergadering, waarin zal worden gesproken over het jaarprogramma. Na afloop van de ver gadering zal een bezoek worden gebracht aan de E.N.C.B. te Sas van Gent. Op Donderdag 23 October zal de ijs- club .Axel" een vergadering houden in hotel „De Graanbeurs" te AxeL De heer G. Audenaerde, ambtenaar bij de dienst van I. en A. te Overslag, wordt per 1 November a.s. overgeplaatst naar Nieuw-Namen. De opbrengst van dé collecte voor de gezamenlijke militaire fondsen te Sint Laurens bedroeg f 18,25. ATHLETIEK Japanse athleet op de knieën door de finish De grootste ovatie van de in Noord- Japan gehouden nationale athletiek- kampioenschappen viel ten deel aan een lange-afstand loper, Isamu Kojo, die op handen en knieën kruipend door de finish ging. De wedstrijd ging over 20 kilometer en met de eindstreep in zicht kwam de uitgeputte Kojo acht maal ten val. Na de achtste keer had hy geen kracht meer om overeind te komen, maar hij weigerde op te geven en legde de laatste tachtig meter krui pend af, stormachtig aangemoedigd door de 50.000 toeschouwers. Uit een veld van 44 lopers bezette hij de 29e plaats. Aan de kampioenschappen nemen duizenden athleten deel. In het begin van de week heeft keizer Hirohito en kele wedstrijden bijgewoond. BOKSgN HENK VAN DER ZEE NAAR DE BEROEPSBOKSERS. De Amsterdamse bokser Henk van der Zee is overgegaan naar de be roepsklasse. Naar aanleiding van deze stap heeft de secretaris van de Association Internationale de boxe amateur, overste R. H. Russell, aan de secretaris van het district Noord- Holland een brief geschreven, waar in hij zegt te betreuren, dat Van der Zee besloten heeft beroepsbokser te 'worden, omdat dit een groot verlies voor de rijen der amateur-boksers be tekent. WIELRENNEN RIEX VERHELST IN „ROUTE DE FRANCE"? Rien Verhelst uit Axel, die in liet afgelopen seizoen in 81 wielerwed strijden uitkwam, waarbij hy tien maal eerste werd, heeft het plan, in dien hij niet vroegtijdig voor militai re dienst wordt opgeroepen, volgend seizoen te starten in de bekende wed strijd de „Route de France". Om streeks September 1953 wil hij over gaan naar de categorie der onafhan- kelijken. Het is ook zijn bedoeling het volgend winterseizoen uit te ko men op de winterbanen te Antwerpen en Gent. Waar zijn onze schepen Akrumdijk p. 22 Malta naar Antwerpen. Abbedijk 22 te Tampico. Baarn 21 te Antwerpen. Boskoop pass. 22 de Azoren Cottica 22 te Amsterdam. Dongedijk 22 te Bremen. Enggano 22 te Genua. Haulerwijk pass. 22 Lissabon naar Genua. J. v. Oldebarnevelt p. 22 Bizerta n. A'dam. Larenberg pass. 22 Lissabon naar Bari. Laurenskerk pass. 22 Gibraltar n. Genua, Manto pass. Kaap St. Vincent n. A'dam. Maas 22 te Amsterdam. Nestor 21 van Paramaribo n. Amsterdam. Soestdijk 22 té Semarang. Sommelsdijk 22 té Antwerpen. Teucer 22 te Amsterdam. Tjipondok 20 te Yokohama (gezagvoerder rapporteert schade aan de schroef). Van Riebeeck 22 te Djakarta. Willem Ruys 22 te Singapore. ÏJssel pass. 22 Noordelijk van Benghazi. Zeeland 21 te Londen. Marktberichten VEILING „ZUID.BEVELAND", GOES. 22 October. Groenten: Bloemkool AI 43—51. Idem AH 33—14. Idem BI 24—38. Idem afw. 822. Kropsla 3506. Knol selderij 7—16. alles per 100 stuks. Sprui ten I 39—51. Idem II 2025. Tomaten 16 —41. Witte kool 6—6,50. Groene kool 9— 14. Rode kool 78,50. Boere kool 11. An dijvie 59,50. Wijnpeen 10. Prei 2024. Kroten 12. Uien 16. Idem (stek) 4—7, alles per 100 kg. VEILING „WALCHEREN" MIDDELBURG 22 October. Aardappelen: Bintjes bon ken 9. Idem gróte 8.90. IJsselster grote 8,10. Koopmans blauwe grote 9.60. Blau we Eigenheimers grote 8.90, alles per 100 kilogram. Fruit: Cox Orange Pippin 19—36. Elli sons Orange 1445. Jonathan 618. Goud- reinette 521. Zoete Ermgaard 15. Zoete Campagner 14. Glorie van Holland 10. Goudreinette val 3—9. Groninger Kroon 36. Bramley's Seedling 3. Appels val en kroet 58. AUington Pippin 6—7. Beur- ré Alex. Lucas 616. Bonne Louise 14 15. Zwijndrechtse Wijnpeer 316. Com- tesse de Paris 16. Nouveau Poiteau 12. Kraaiperen 11. Bergamotten 310. Saint Remy 7—8. Peren val 3—6. Tomaten 16 42. Black Alicante 5293. Mispels 1921. Oranje Ananasmeloenen 7. Groenten: Sla 3—7. Veldsla 3441. Bloemkool A 2357. Idem B 10—35. Idem C 1028. Idem D 1012. Komkommers B 8. Prei 11—17. Witlof 69—91. Kroten per kg. 615. Uien per kg. 16—24. Dubb. Prin- cessebonen 6364. Dubb. Kasprirrcesse- bonen 1.07. Bospeen 1529. Boskroten 2 11. Bosramenas 710. Andijvie 513. Spinazie 18—22. Spruiten 27—58. Rode kool 4—13. Savoye kool 7—14. Witte kool 68. Boere kool 710. VEILING TERNEUZEN. 22 October. Sla 2,10—6.40. Bloemkool 9 41. Knolselderij 3—7. Peen 10—15. Kro ten 10—13. Andijvie 6—11. Boere kool 2. Rode kool 4—9. Savoye kool 4—12. Witte kool 7. Prei 1419. Spruiten 3941. Tomaten 2049. Koolrapen 6. Appelen: Cox Orange Pippin 24—36. Golden Delicious 4—14. Jonathan 14—20. Laxton Superbe 17—22. Winston 13—20. Peren: Conference 8—11. Doyenne du Comice 14—24. Nouveau Poiteau 4—11. Saint Remy 6—9. Zwijndrechtse Wijnpeer 12—15. VISMIJN TE VEERE. 22 October. Aangevoerd: 1480 kg. ex port garnalen 60. 2320 kg. handels gar nalen 44—50. 389 kg. schar 27—38. 438 kg. bot 27—38. 78 kg. wijting 26. 11 kg. tong (middel) 1,20-2,21. 307 kg. rog 57—63. VISMIJN TE BRESKENS. 22 October. Aangevoerd: 3465 kg. ex port garnalen 60—65. 146 kg. handels gar nalen 6063. 456 kg. pellerij garnalen 40. 326 kg. schar 30—56., 440 kg. bot 36—44. 29 kg. wijting 29—32. 16 kg. tong (mid del) 2,00—2,20. RAAD GOES Nieuwe straatnamen werden vastgesteld De gemeenteraad van Goes heeft Woensdagavond de door B. en W, voorgestelde afwijkende regelingen op de Winkelsluitingswet 1951 goed gekeurd. Er zal dus geen koopavond komen en de halve dagsluiting wordt bepaald op Maandagmorgen. De groenten- en fruitwinkels, slagers, levens middelenwinkels, boek- en kantoorhandel, kappers en rijwielhandel zullen echter Woensdagmiddag sluiten, terwijl voor de fotografen, fotohandelaren, chocolateriezaken, opticiens, drogisten en bakkers geen halve dagsluiting wordt voorgeschreven. De heren I'h. Haverhoek en J. S. Visscher (F.v.dA) konden zich niet met de ontwerp-verordening verenigen. Aan het slot van de vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat in de volgende vergadering het adres van Goes-Noord over het dempen van de oude havenkom in behandeling komt. Bij de ingekomen stukken stelde de voorzitter voor, aan de lieer P. Gommers te berichten, dat naar aanleiding van zijn klacht over slech te afwatering bij zijn woning aan de De Ruyterlaan, de nodige voorzienin gen zullen worden getroffen. De heer Visscher (P.v.d.A.) vond het niet juist, dat dit adres, dat door de raad voor prae-advies aan B. en W. was gegeven, niet door de raad zou wor den afgehandeld. Hierna werd in snel tempo een aan tal kleinere voorstellen behandeld. Er kwam een nieuwe verordening op de heffing van reinigingsrechten, het uitbreidingsplan werd gewijzigd en de Chr. Woningstichting kreeg 8 woningen aan de C. de Graaffstraat in exploitatie. Een crediet werd toe gestaan voor het doortrekken van de Parallelweg langs de Patijnweg. Ver schillende ofiderwijsvoorstellen ont moetten evenmin bedenking. De ge meentelijke monumentenverordening werd ingetrokken en een verordening tot het weren van inbreuken op het uiterlijk schoon in de bebouwde kom werd vastgesteld. Ook werden enkele nieuw aan te leggen straten tussen Zuidvlietstraat en Evertsenstraat „gedoopt". De heer Bakker (K.V.P.), die er helemaal geen bezwaar tegen had om de nage dachtenis van J. P. Coen te eren door een straat naar hem te noemen, wilde deze gouverneur-generaal van Ned.-Indië echter niet als „zeeheld" betitelen. In het voorstel was n.l. ge zegd dat men de straten de naam van zeehelden wilde geven. Ook over de naam van de zeevaarder Cornells Houtman was men het niet eens. Vol gens de ene encyclopaedic is het „Cornelis de Houtman", doch een an dere schrijft deze naam zonder „de". Gemakshalve besloot men daarom het woordje „de" straks te laten vervallen op het straatnaambordje. Verder bevatte de agenda enkele voorstellen tot aankoop c.q. ruiling van grond, die, evenals de voorstellen tot het aangaan van geldleningen, totaal ca. milioen gulden zonder meer werden aangenomen. Wel werd naar aanleiding van een opmerking van de heer Visscher na drukkelijk verklaard, dat aan de door het pensioenfonds van de zuivelin dustrie te verstrekken lening, niet de voorwaarde wordt verbonden, dat de melkfabriek „Hollandia" de beschik king over enkele woningen zou krij gen. Op een vraag van de heer W. J. J. M. Vroome (K.V.P.) over het ver der consolideren van vlottende schuld, in verband met mogelijke daling van de rentevoet, zei burgemeester mr. W. C. ten Kate, dat deze kwestie steeds de volle aandacht heeft. Wel doet men. pogingen om voor een half millioen aan vaste leningen te krijgen. VEILING KAPELLE. Door technische moeilijkbeden was het niet mogelijk de uitslagen van de veiling Kapelle te publiceren. VEEMARKT ROTTERDAM. 20 en 21 October. Aanvoer in totaal 57; dieren. Aangevoerd' werden in totaal 3496 stuks rundvee waarvan naar schatting 1822 stuks vette koelen en ossen eri 1674 gebrulks- vee, w.o. 223 t.b.c.-vrij; 70 vette kalveren; 460 gras kalveren; 715 nuchtere kalveren; 446 varkens; 147 paarden: 16 veulens; schapen of lammeren: 45 bokken of gei ten. Vette koeien per kg. in ct. Ie kw. 265— 275. 2e kw. 245—255, 3e kw. 200—220. Vette kalveren per kg. in ct. Ie kw. 280 —270. 2e kw. 240—260 3e kw. 220—240. Pr. in ct. p. kg. Pr. in gld. p. st. Ie 2e 3e ie 2e 3e kwaliteit kwaliteit Graskalveren 400 325 225 Nuchtere kalveren! 53 48 45 Varkens l g. 220 215 210 Sl.paarden 195 190 180 Schapen 105 g0 70 Lammeren 90 80 60 Kalfkoeien 1200 1050 875 Melkkoeien 1200 1050 875 Vare koelen 730 680 580 Vaarzen 875 775 680 Pinken 600 500 375 VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 21 Oct. Fruit: Druiven 59—98; Appelen export: Cox Orange P. AA 46; Appelen binnenland: Goudreinet 12—25; Cox Oran ge P. 17—54; Glorie van H.'l4—26; Jo nathan 12—38; AU. Pippin 13—21; Sterap pel 18—27; Notaris 22—24; Laxton S. 16— 22; Gr. Kroon 1023. Peren binnenland: Emile d' Heyst 9—15; Legipont 13—30; Conference fr—19; B. Clairgeau 5—25; Doyenne du C. 29. aUes per kg. Groenten: Bloemkool 16—61; Snijbonen 79—1.29; Stamprincessen 39—1.06; Pronk- bonen 56: Kroten 4—13; Rode kool 8—14; Gele kool 7—13; Boapeen 15—16; Waspeen 9—18; Grote peen 8—13; Prei 14—19- An dijvie 14—23; Groene kool 7—13; Selderij 3.80—6.10 per 100 bos; Knolselderij 5.18; Stoofsla 10—16; Sla 3.90—10 per 100 krop; Spruiten 22.60; Tomaten A 20—50. export 51; idem B 24—50, export 43: idem C 18— 33, export 47; idem CC 1618, export 20; Uien 7—20; Witlof 57—82; Sjalotten 32, al les per kg., per bos of per stuk. Wat betreft de bouw van een nieu we ambachtsschool en vakschool voor meisjes, waarvoor een half millioen wordt geleend, merkte de voorzitter op, dat er naar zjjn idee thans schot in de zaak komt. De gemeenterekening over 1949 werd voorlopig vastgesteld met een nadelig slot van 14.630.45 op de ge wone aienst- WJNKELSLUITTNG. Hierna kwamen de voorstellen in zake de winkelsluiting aan de orde. De heer Haverhoek (P.v.d.A.) kon zich niet met het voorstel verenigen. Hij vond verschillende argumenten gezocht" en betreurde dat de mid denstandsverenigingen geen overleg hebben gepleegd met de werknemers, die in het algemeen een vrije Woens dagmiddag wensen. De heer A. Vermaire (Midd. P.) merkte op dat deze wet uitsluitend is ingesteld ten behoeve van de winke liers, die dus hun wensen mochten kenbaar maken. De heer Vroome (K. V.P.) verklaarde dat zijn fractie ook met het voorstel van B. en W. kon meegaan. De rechten van het perso neel worden in andere wetten ge waarborgd. De heer R. Zuidema (A. R,)- kon zich eveneens met het voor stel verenigen, doch de heer Visscher (P.v.d.A.) was ook tegen aanneming, daar hij van mening was, dat de ver ordening niet te handhaven zal zijn. Zij biedt z.i. vele mogelijkheden tot wetsontduiking. Uiteindelijk werd het voorstel zJi.s. aangenomen, met de aantekening dat de heren Haverhoek en Visscher tegen waren. RONDVRAAG. Bij de rondvraag opperde de heer Zuidema de mogelykheid om de Oost singel te verbeteren door de voortuin tjes aan te kopen. Dit zal worden be keken. Hierna hield de heer A. de Roo (V.V.D.) een pleidooi voor verhoging in rang van de corpschef van politie. De voorzitter was net hiermee volko men eens. Hij invert hiervoor reeds jaren, doch bij besprekingen op het departement wordt telkens verklaard, dat niet mag worden afgeweken van de voorschriften, dat een coips met een sterkte van 17 man, een inspec teur 3de klasse moet hebben. Wel mag hem een gratificatie worden verstrekt, hetgeen thans zal geschie den. Daar de raad-van mening was, dat men het hierbij niet moet laten, zal alsnog over deze zaak met het departement overlegd worden. Nieuws in een Notedop Op 79-jarige leeftijd Is te Bussum over leden mevr. G. W. Everts. Zij was de tweede echtgenote van dr. Frederik van Eeden. die in 1932 is gestorven. De Australische premier. Menzies, heeft bekend gemaakt, dat Australië en Amerika zeer binnenkort een uranium- contract zuUen sluiten. Hij weigerde mee te delen, welke prijs Amerika voor het uranium zal betalen, doch van gezagheb bende zijde wordt vernomen, dat Austra lië een goede prijs zal ontvangen. De moeder van prins Faroek, Nazli Sabry, heeft toestemming verzocht naar Egypte terug te keren, „teneinde rustig bij haar dochters en andere bloedverwan ten te leven". Zij heeft een slechte ge zondheid. Ongeveer vijf jaar geiecfen ver liet zij Egypte na een ernstige onenigheid met haar zoon, de toenmalige koning Fa- roek. Het „Soedanese front", dat vereniging van de Soedan met Egypte voorstaat, heeft verklaard, dat het de aanstaande verkiezingen, te houden onder het huidige twee-mogendhedenregiem, zal boycotten. Dc Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft meege deeld. dat binnenkort een decreet zal verschenen, waarbij Henri Sandberg. cor respondent te Parijs van „Het Vrije Volk ridder in het Legioen van Eer wordt. De Franse maarschalk Juin, opperbe velhebber van de NA.T.O.-landstrijd- krachten in centraal Europa, is Woensdag morgen voor een tweedaags routine be zoek aan ons land in Den Haag aange komen. 9 Maandag is bij Nantes (Frankrijk) een postwagen overvallen. Zes millioen francs werden gestolen. Volgens de Turkse bladen zijn bij de Turks—Bulgaarse grens de stoffelijke res ten van 125 personen gevonden. Het zou den resten van Bulgaarse Turken zijn. die op illegale wijze over de grens naar Tur kije hadden willen uitwijken. Zij waren echter gevangen genomen en als „schrik wekkend voorbeeld" gefusilleerd. Nagekomen advertenties. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor do Zeeuwse eilanden te Middelburg. Op grond van het bepaal de in art. 19 tweede lia van de Wet op de Kamers van Koophandel 1950 is van 23 tot 30 Oct. a.s. de Begroting voor het jaar 1953 ten kan tore der Kamer Seisdam 28 te Middelburg, voor een ieder ter inzage gelegd, ter wijl afschriften daarvan binnen die termijn kunnen worden aangevraagd tegen betaling van 1.per stuk. De Kamer voornoemd, C. A. KAMMERAAD, Voorzitter. A. S. DE JONGE. Secretaris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 17