NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Ziipe WISSEL BEVELANDEN ZUID-BEVELAND WALCHEREN ER KOMT GEEN KOOPAVOND IN GOES T DONDERDAG 23 OCTOBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bromfietser reed tegen Ongeval te St. Anna ter Muiden. In de nacht van Maandag op Dinsdag reed een bromfietser tegen de slag boom aan de doorlaatpost te St. Anna ter Muiden. Met een bloedende hoofd wonde werd het slachtoffer het wacht lokaal van de ambtenaren binnenge dragen. nadat dokter P. A. Staal de eerste hulp had verleend. Later in de nacht kon het slachtoffer naar huis ge bracht worden. Demonstratie kunstmatige ademhaling voor E.H.B.O -ers Het district Zeeland van de Ned. Ver. Eerste Hulp BIJ Ongelukkon houdt Vrijdagavond 31 October een ledenvergadering in hotel „Tivoli" In Goes. In deze vergadering zal o.a. de kunstmatige ademhaling volgens het systeem Holger Nielsen worden gede monstreerd. EXCURSIE NAAR DE SUIKERFABRIEK. Dinsdag maakten de aandeelhouders van de suikerbietenfabriek .Cutters- hoek" uit Sint Annaland e.o. een ex cursie om deze fabriek te bezichtigen. Goes IN MAART 1953 BLOEMBOLLEN TENTOONSTELLING TE GOES. Tijdens de vergadering van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Goes en Om streken, die Dinsdagavond in hotel „Tivoli" te Goes werd gehouden, werd besloten om in het voorjaar van 1953 een bloembollententoonstelling te or ganiseren. Voor do te houden wed strijd zijn reeds 15 deelnemers inge schreven. Tijdens de goed bezochte vergade ring, die onder leiding stond van de heer K. Goudswaard, werd door de actieve secretaris, do heer M. J. Ever- sen, meegedeeld, dat de vorige tentoon stelling een batig saldo opleverde van plm. f 200. Als afgevaardigden naar de op 29 October a.s. te houden algemene vergadering der maatschappij te Utrecht werden gekozen de heren K. Goudswaard en M. J. Eversen. De samenstelling van het a.s. win- terprogramma kostte vrij veel hoofd brekens. Tenslotte besloot men te trachten om door middel van lezingen en culturele films het programma zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Voor de lezingen zullen worden uitgeno digd de heren H. Muijsen uit Baarn, ir. W. van Soest en S. K. Pfaff uit Goes. PROPAGANDA-DRIVE. Onder leiding van de algemeen competitleleider de heer Hille uit Den Haag, organiseert de Neder landse Bridgebond een propaganda- drive te Goes. Heinkenszand OPRICHTING HERVORMDE JONGEMANNENVERENIGING. Uitgaande van de Hervormde Jeugd raad werd te Heinkenszand een con tactvergadering belegd onder leiding van de plaatselijke predikant dr. A. F. J. Klijn. Na opening gaf spreker het woord aan de heer H. Hoogerbrugge uit Nieuwdorp, die een interessante le zing hield over „Het Christelijk Jonge Mannenverbond". Aangezien er uit de vergadering voldoende belangstelling bestond, kon hierna tot de oprichting van een Jonge Mannenvereniging wor den overgegaan. De heer Hoogerbrug ge zal voorlopig de leiding hiervan op zich nemen. Het ligt in de bedoeling des Maandagsavonds te vérgaderen. De opbrengst van de te Middelburg gehouden collecte voor „Het Hoogeland' bedroeg f656,43. SCHEEPVAART DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. OPNIEUW KONIJNEN DOODGEBETEN. Voor de tweede maal in een week tijds bracht een hond een ongewenst bezoek aan de konijnen van de heer J. Nijsse aan de Westerstraat te Hein kenszand. Hoewel de eigenaar zijn hokken stevig verzekerd had, gelukte het de hond toch in één der hokken te komen en een viertal konijnen dood te bijten. In totaal zijn nu 11 konijnen van de heer Nijsse doodgebeten. De Rijks politie heeft de bewuste hond echter onschadelijk gemaakt. Krijgt Koudekerke weldra een badinrichting In de laatstgehouden vergadering van de raad te Koudekerke heeft bur gemeester J. L. Drogmans o.m. mede gedeeld, dat naar alle waarschijnlijk heid de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis in 1954 een nieuw wijk- gebouw zal stichten. B. en W. hebben het plan, om daarbij dan tevens een badinrichting te doen bouwen. Ver der beide burgemeester Dregmans, dat op het zomerwoningenterrein reeds 25 zomerhuisjes zijn gebouwd, terwijl momenteel onderhandelingen aan de gang zijn om nog 16 woningen bij te bouwen. De gemeenteraad besloot om toe te treden tot het Wegschap Wal cheren, waardoor een beter onder houd van de wegen gewaarborgd wordt. Algemeen bracht de raad lof aan de gemeente-secretaris, de heer L. A. van Sprundel, die mr. H. v. d. Schuur als zodanig opvolgde. Evangelisatie-bijeenkomst te Bergen op Zoom De Evangelisatie-commissie van de classis Tholen der Gereformeerde Kerken kwam te Bergen op Zoom in vergadering bijeen. Ds. W. A. Wiersinga, Evangelisatie- predikant in algemene dienst, behan delde het onderwerp! „Hoe doen we het Evangelisatiewerk"? Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. De Zeeland-collecte in Vlissingen Op uitnodiging van de burgemees ter, mr. B. Kolif, waren Woensdag avond in restaurant Kiviet een aantal vertegenwoordigers van Vlissingse verenigingen op sociaal en cultureel gebied en ook van enkele openbare instellingen bijeengekomen om teza men te overleggen op welke wijze de „Collecte Zeeland" het best ook in Vlissingen tot een succes kan worden gemaakt. Burgemeester Kolff zette de bedoeling van deze op initiatief van de Commissaris der Koningin gestarte actie nog eens uiteen. Het gaat er om in de gehele provincie gelden bijeen te brengen, welke moeten dienen om het sociale en culturele werk in Zee land te steunen. Voor dit jaar zijn daarvoor vief doelstellingen aangewe zen: le. het Zeeuws maatschappelijk werk en de gezinsverzorging; 2e. het kleuteronderwijs; 3e. het muziekleven en 4e. de jeugdzorg. Het gaat er nu om de inzameling ook in Vlissingen tot een succes te maken èn daarvoor is de medewerking van een behoorlijk aantal collectanten nodig. Wethouder L. P. van Oorschot zette uiteen, dat gerekend wordt op de me dewerking van collectanten, zowel voor de huis-, als voor dê straatcol lecte. Hij deed een beroep op de af gevaardigden in hun organisaties hier voor vrijwilligers te werven en deze zo spoedig mogelijk aan het bureau van sociale zaken op te geven. Uit de mededelingen van de afge vaardigden bleek, dat men de tijd van voorbereiding wel kort vond de in zameling moet vólgende week reeds worden gehouden maar dat men in het algemeen toch tot volledige mede werking bereid was. Mr. J. F. Hornstra, die de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk vertegenwoordigde, zeide dank voor de activiteit in Vlissingen en deelde mede, dat over de besteding van de gelden, die alle in Zeeland zelf blijven, zal worden geadviseerd door drie speciale sectie-commissies. Het bijeen te brengen fonds wordt beheerd door het dagelijks bestuur van de stichting. De. besteding van de gelden zal ook bekend gemaakt worden. Met een woord van dank voor de vlotte medewerking, sloot burgemees ter Kolff deze bespreking. Gepasseerd op 21 October Butania 3, Vraedenborg. Knollendam, Dulnmeyer Claroco, Schimmel. Harma, de Bruijn Zeelands Luister 2. Dane. Familietrouw. den Outer. Zeelands Luister 1, v. d. Vliet. Fleurie, Gross. Mansard, Liby. Coad. van Oosten. Paget, Naegele. Arag IV. Zim- mermans. Telegraaf 5, Staal. Zeeland, Gort. Anna, Gort. allen naar Rotterdam. Tonale. Engelhardt. Aravls, Windey, bel den naar Amsterdam. Mia. Stoffels, naar Rhenen Dacapo, Leinlnga, naar Goor. Re- venir, Raukema, naar Eindhoven. Joelle. Bergsma, naar Kerkdriel. Clasina, Steen stra. naar Dordrecht. Immanuël, de Vroo me. naar Meppel. Sjouwer, Langendam, naar Schiedam. Elisabeth, den Boer, naar Delft. Volker, Diepeveen. naar Dordrecht Quo Vadis, Van Leuden, naar Arnhem Sancta Maria, Hovestadt, naar Werken dam. Jata 2, Geervliet, naar Dongen. Es- perance, Eerkens, naar Haarlem. Coöpera tieve 2, van Dijk. naar Vlaardingen. Pro serpina, van Reenen, naar Breda. Canta- bria. Geluk. Mitropa 6, Bloemen. Centrust 5, Deen. Rheinunion 9. Pauwels. De Hoop, van Gent Nautilus 5, v. 'd. Bosch. Ba- denia 62, Winter. Hansa 6, Ebert. Lubeck. Geó'eeke. Contact, de Ruiter. Margaretha, Neyenhoff. Acidum, Keuvelaar, allen naar Duitsland. Neska 2, Hoefnagel. Gandria, Steffen. Express 40, Huverman. Fraternl- te 6, Hcllinx. Suzanna 3, Schelling. Anna, Langenberg. Orion. Tromp. Goeland, de Haas. Kembs, Mallentjer, allen naar Ba sel. Romanee, Gross, naar Straatsburg. Henma, Bergsma. Seolto, Bartels. Koop handel, Verburg. Nautilus 1, Dhindt. Zee- landia, Lindhout. Spes Salutis. Oomens. Vertrouwen, de Korte. Arosa, van Poelle. Brienz. Pauwels. Henri, de Winter. Adri- anus Marlnus, de Vries. Marjo, Hubbers. Rex Rheni, de Graaf. Seyssel, Vergeer. Egycel, Cauwenbergh. Telegraaf 8. Lind hout. Primula. Hess. Nautilus 9, Kor- stanje Beatrix, Westerlinck. Sf Julien, v. d. Zalm. Pontet Canet, Schott. Hoesch 4, Seitenfuss. Rheinfahrt 121, Heek. Erica,. Reinert, Jacob Caas. Nederveen. Stad Brugge, Mertens. Hildegrim, Mulder. Dam- co 13, Landa. Potgieter, de Wit. Maria, van Veen. Rietlanden 1. Helda. Volharding, van Dalen. Spes, de Graauw. Goede Hoop, de Waard. Alberdina, Sibryns. Eendracht. Faasse. Express 14, Dörr. Atno, Verhulst Navexmotor 2, van Landeghem. Monty, Blom. Zug, Hansel. Potentilla, Heltz. Nes- ka 9, Hofmann. Migna, Zulderhoek, Luc- tor, v. d. Hoeven. Res Nova, Vorthorn. Stanleystad. Buitlnk. Nema. Hoogcndoorn. Paloma, de Waal. Albatros, de Waal. Ri val. Kornet. Rehoboth, Visser. Veghel, Stobbelaar. Koophandel, v. d. Kruyt, On derneming. Egas. Alvracht 6, Ki-egting. nomen door de raad van bestuur bouwbe- Labor, Wendt. Hendor. Endt. allen naar drijven. België. St. Laurens OUDERAVOND HERVORMDE MEISJESVERENIGINGEN, In het vergaderlokaal te St. Laurens hielden de Hervormde jeugdclub Knop" en de Hervormde meisjesverenir ging „Dient elkander door de Liefde" een gezamenlijke ouderavond, tijdens welke onder leiding van mevrouw M. Bommeljé—Wisse een beeld werd ge geven van het werk, dat door de meis jes wordt verricht Na de pauze wer den enkele films vertoond over het werk van de Ned. Herv. kerk onder de schippers, waarbij ds. A. van der Most uit Rotterdam een toelichting gaf. De bijeenkomst werd besloten door ds. W. A. Kalkman. ATHLETIEK Japanse athleet op de knieën door de finish De grootste ovatie van de in Noord- Japan gehouden nationale athletiek- kampioenschappen viel ten deel aan een lange-afstand loper, Isamu Kojo, die op handen en knieën kruipend door de finish ging. De wedstrijd ging over 20 kilometer en met de eindstreep in zicht kwam de uitgeputte Kojo acht maal ten val. Na de achtste keer had hh geen kracht meer om overeind te komen, maar hij weigerde op te geven en legde de laatste tachtig meter krui pend af, stormachtig aangemoedigd door de 50.000 toeschouwers. Uit een veld van 44 lopers bezette hij de 29e plaats. Aan de kampioenschappen nemen duizenden athleten deel. In het begin van de week heeft keizer Hirohito en kele wedstrijden bijgewoond. BOKSEN HENK VAN DER ZEE NAAR DE BEROEPSBOKSERS. De Amsterdamse bokser Henk van der Zee is overgegaan naar de be roepsklasse. Naar aanleiding van deze stap heeft de secretaris van de Association Internationale de boxe amateur, overste R. H. Russell, aan de secretaris van het district Noord- Holland een brief geschreven, waar in hij zegt te betreuren, dat Van der Zee besloten heeft beroepsbokser te worden, omdat dit een groot verlies voor dé rijen der amateur-boksers be tekent. WIELRENNEN REEN VERHELST EN „ROUTE DE FRANCE"? Rien Verhelst uit Axel, die in het afgelopen seizoen in 81 wielerwed strijden uitkwam, waarbij hij tien maal eerste werd, heeft het plan, in dien hij niet vroegtijdig voor militai re dienst wordt opgeroepen, volgend seizoen te starten- m de bekende wed strijd de „Route de France". Om streeks September 1953 wil hij over gaan naar de categorie der onafhan- kelijken. Het is ook zijn bedoeling het volgend winterseizoen uit te ko men op de winterbanen te Antwerpen en Gent. RAAD GOES Nieuwe straatnamen werden vastgesteld De gemeenteraad van Goes heeft Woensdagavond de door B. en W. voorgestelde afwijkende regelingen op de Winkelsluitingswet 1951 goed gekeurd. Er zal dus geen koopavond konijn en de halve dagsluiting wordt bepaald op Maandagmorgen. De groenten- en fruitwinkels, slagers, levens middelenwinkels, boek- en kantoorhandel. kappers en rijwielhandel zullen echter Woensdagmiddag sluiten, terwijl voor de fotografen, fotohandelaren, chocolateriezaken, opticiens, drogisten en bakkers geen halve dagsluiting wordt voorgeschreven. De heren Ph. Haverbock en J. S. Visscher (P.v.d.A.) konden zich niet met de ontwerp-verordening verenigen. CURSUSAVOND VOLLEYBAL. Zaterdagavond zal in de school op Je Grote Markt te Vlissingen een cursus worden gehouden in het lei den van volleybalwedstrijden. Hier voor is een bondsofficial uitgenodigd. Van elk aan de competitie deelne mend team zullen enkele spelers wor den afgevaardigd. Aagtekerke WACHTLOKAAL VOOR BUSPASSAGIERS. In Aagtekerke is ten gerieve van de buspassagiers even buiten de kom dei- gemeente een wachtlokaal gebouwd. Het is opgetrokken uit betonplaten en voorzien van oen houten bank. De bus passagiers hebben het gebouwtje met vreugde begroet! NOORD-BEVELAND Chr. kleuterschool in Geersdijk geopend In drie maanden gereed Onder grote belangstelling werd te Geersdijk de Christelijke kleuter school „Geersdijk" officieel geopend. In zijn welkomstwoord richtte de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Kastelein, zich in het bijzonder tot de wnd. burgemeester, wethouder L. J. Hoveijn en tot de predikanten ds. Van Aller en ds. Boonstra. Nadat men gezamenlijk Rsalm 84 3 had gezongen, ging ds. Van Aller voor in gebed. De voorzitter hield vervolgens een toespraak, waarin hij er aan herin nerde, hoe het initiatief tot de op richting van een kleuterschool des tijds was uitgegaan van de heer H. C. de Kater. Er werd een bestuur ge kozen, waarin naast de voorzitter zitting namen de heren J. de Haze, penningmeester. A. P. Verburg, J. Goudswaard en Goulozé. Van het ge meentebestuur kreeg men de be schikking over een lokaal van het schoolgebouw, terwijl de raad een bedrag van 25.per jaar voor elke leerling boven de vier jaar toekende. Het bestuur werd uitgebreid met de dames Lanse en Kramer; met een in tekenlijst werd 630.bfleen ge bracht en de Chr. school te Wisse- kerke stond voor een gering bedraj overtollige banken af. Zo kon in tijc van drie maanden een kleuterschool worden ingericht, waarvoor mejuf frouw Markusse uit Kortgene als on derwijzeres werd benoemd, met me juffrouw Kastelein als assistente. De voorzitter dankte allen voor de me dewerking, waarna hij de kleuter school officieel voor geopend ver klaarde. Namens het gemeentebestuur bood de wnd. burgemeester zijn gelukwen sen aan en verder spraken o.a. de godsdienstonderwijzer, de heer Kraak, de heer C. J. de Smit namens de raad en de heer J. Dingemanse na mens de Chr. school te Geersdijk. De voorzitter dankte de sprekers voor hun goede wensen en de heer Kraak tevens voor de door deze ge schonken kinderbijbel. Ds. Boonstra sloot de bijeenkomst op de gebruike lijke wgze. Burgerlijke Stand GOES. Bevallen: F. C. Burrows-Birkhoff, d.; J. M. Scherphuis-Voogd, z.; H. Provoost- Wildschut, z.; P. M. Gunst-Procst, z.; S. Wisse-van de Guchte. d.J. J. Gunst- Roose, d.; W. Hollestelle-Reinhoudt, z.; M. P. Wullems-Stroecken, z. Getrouwd: E. J. Govers. 23 j. en A. Schrijver, 20 j.; H. van Sabben, 25 j. en T. G. van Ruiten, 21 j.; P. A. Mallekoote, j. en J. C. de Jonge. 24 j. Overleden: I. Wagenaar, 82 j„ wednr. van M. van Koeveringen; C. Griep, 57 j„ echtg. van A. Hollestelle; N. Zijl6tra, 46 j„ wed. van W. Baumer. VAN TOT Een actief groepje inwoners van Burgh heeft in deze gemeente ten bate van de gezamenlijke militaire fondsen f 46.70 bij een gecollecteerd. De opbrengst van de collecte ten bate van de kankerbestrijding te Sint Phi- lipsland en te Anna Jacobapolder Is in middels gestegen tot f 1010,55. Voor de in Schoondijke te houden col lecte onder het motto „Octobermaand- Zeeuwse maand", werd Dinsdagavond on der leiding van de burgemeester in het gemeentehuis een vergadering gehouden met vertegenwoordigers van verschillen de plaatselijke verenigingen. Overeengekomen werd, de collecte in de loop van de volgendë week te houden. De heer J. Vermeulen te Sluiskil slaag de voor het vakexamen aannemer, af ge Onder vrij grote belangstelling ver toonde pater Gijssel uit Westdorpe in het patronaatsgebouw te Sluiskil de film „Monsieur Vincent". De opbrengst van de vertoning is bestemd voor het missiewerk, dat door pater Gijssel reeds geruime tijd in Brazilië wordt verricht. Op Zaterdag 25 October houdt de K.O. B., afdeling Hulst, in hotel „De la Bour se" te Sas van Gent een vergadering, waarin zal worden gesproken over het jaarprogramma. Na afloop van de gadering zal een bezoek worden gebracht aan de E.N.C3. te Sas van Gent. Op Donderdag 23 October zal de IJs club „Axel" een vergadering houden hotel „De Graanbeurs" te Axel. De heer G. Audenaerde, ambtenaar bij de dienst van I. en A. te Overslag, wordt per 1 November a.s. overgeplaatst naar Nieuw-Namen. De opbrengst van de collecte voor de gezamenlijke militaire fondsen te Sint Laurens bedroeg f 18,25. Marktberichten VEILING „ZUID.BEVELAND". GOES. 22 October. Groenten: Bloemkool A1 4351„ Idem A II 33—44. Idem B I 24—38. Idem afW. 8—22. Kropslh 3,506. Knol selderij 716, alles per 100 stuks. Sprui ten I 39—51. Idem n 20—25. Tomaten 16 41. Witte kool 6—6,50. Groene kool 9— 14. Rode kool 73.50- Boere kool 11. An dijvie 59,50. Wijnpeen 10. Prei 2024. Kroten 12. Uien 16. Idem (stek) 47, alles per 100 kg. VEILING „WALCHEREN" MIDDELBURG 22 October. Aardappelen; Bintjes bon ken 9. Idem grote 8,90. IJsselster grote 8,10. Koopmans blauwe grote 9,60. Blau we Eigenheimers grote 8.90, alles per 100 kilogram. Fruit: Cox Orange Pippin 1936. Elli sons Orange 1445. Jonathan G—-18, Goud- reinette 521. Zoete Ermgaard 15. Zoete Campagner 14. Glorie van Holland 10. Goudreinette val 39. Groninger Kroon 3—0, Bramley's Seedling 3. Appels val en kroet 58. Allington Pippin 67. Beur- ré Alex. Lucas 616. Bonne Louise 14 15. Zwijndrechtse Wijnpeer 316. Com- tesse de Paris 16. Nouveau Poiteau 12. Kraaiperen 11. Bergamotten 310. Saint Remy 7—8. Peren val 36. Tomaten 16— 42. Black Alicante 52—93. Mispels 19—21. Oranje Ananasmeloenen 7. Groenten: Sla 37. Veldsla 344L Bloemkool A 2357. Idem B 1035. Idem C 10—28. Idem D 1012. Komkommers B 8. Prei 11—17. Witlof 69—91. Kroten per kg. 6—13. Uien per kg. 16—24. Dubb. Prin- cessebonen 6364. Dubb. Kasprincesse- bonen 1,07. Bosp%en 1529. Boskroten 2 —11. Bosramenas 710. Andijvie 513. Spinazie 18—22, Spruiten 27—58. Rode kool 413. Savoye kool 714. Witte kool 68. Boere kool 710. VEEMARKT ROTTERDAM. 20 en 21 October. Aanvoer in totaal 5785 dieren. Aangevoerd werden in totaal 3496 stuks rundvee waarvan naar schatting 1822 stuks vette koeien en ossen en 1674 gebruiks- vee, w.o. 223 t.b.c.-vrij; 70 vette kalveren; 460 gras kalveren; 715 nuchtere kalveren; 446 varkens; 147 paarden; 16 veulens; 390 schapen of lammeren; 45 bokken of gei ten. Vette koeien per kg. in ct. le kw. 265— 275, 2e kw. 245—255. 3e kw. 200—220. Vette kalveren per kg. in ct. le kw. 260 —270, 2e kw. 240—260; 3e kw. 220—240. Pr. in ct. p. kg. Pr. in gld. p. st, le 2e 3e le 2e 3e kwaliteit kwaliteit Graskalveren 400 325 225 Nuchtere kalveren 53 48 45 Varkens L g. 220 215 210 Sl.paarden 195 190 180 Schapen Lammeren Kalfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken Aan het slot van de vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat in de volgende vergadering het adres van Goes-Noord over het dempen van de oude havenkom in behandeling komt. Bij de ingekomen stukken stelde de voorzitter voor, aan de heer P. Gommers te berichten, dat naar aanleiding van zijn klacht over slech te afwatering bij zijn woning aan de De Ruyterlaan, de nodige voorzienin gen zullen worden getroffen. De heer Visscher (P.v.d.A.) vond het niet juist, dat dit adres, dat door de raad voor prae-advies aan B. en W. was gegeven, niet door de raad zou wor den afgehandeld. Hierna werd In snel tempo een aan tal kleinere voorstellen behandeld. Er kwam een nieuwe verordening op de heffing van reinigingsrechten, het uitbreidingsplan werd gewijzigd en de Chr. Woningstichting kreeg 8 woningen aan de C. de Graaffstraat in exploitatie. Een crediet werd toe gestaan voor het doortrekken van de Parallelweg langs de Patijnweg. Ver schillende onderwijsvoorstellen ont moetten evenmin bedenking. De ge meentelijke monumentenverordening werd ingetrokken en een verordening tot het weren van inbreuken op het uiterlijk schoon in de bebouwde kom werd vastgesteld. Ook werden enkele nieuw aan te leggen straten tussen Zuidvlietstraat en Evertsenstraat „gedoopt". De heer Bakker (K.V.P.), die er helemaal geen bezwaar tegen had om de nage dachtenis van J. P. Coen te eren door een straat naar hem te noemen, wilde deze gouverneur-generaal van Ned.-Indië echter niet als „zeeheld" betitelen. In het voorstel was n.l. ge zegd dat men de straten de naam van zeehelden wilde geven. Ook over de naam van de zeevaarder Cornells Houtman was men het niet eens. Vol gens de ene encyclopaedic is het „Cornelis de Houtman", doch een an dere schrijft deze naam zonder „de". Gemakshalve besloot men daarom het woordje „de" straks te laten vervallen op het straatnaambordje. Verder bevatte de agenda enkele voorstellen tot aankoop c.q. ruiling van grond, die, evenals de voorstellen tot het aangaan van geldleningen, totaal ca, milioen gulden zonder meer werden aangenomen. Wel werd naar aanleiding van een opmerking van de heer Visscher na drukkelijk verklaard, dat aan de door het pensioenfonds van de zuivelin dustrie te verstrekken lening, niet de voorwaarde wordt verbonden, dat de melkfabriek „Hollandia" de beschik- 105 90 60 1200 1050 875 1200 1050 875 780 680 680 875 775 680 600 500 375 VISMIJN TE VEERE. 22 October. Aangevoerd: 1480 kg. ex port garnalen 80. 2320 kg. handels gar nalen 44—50. 389 kg. schar 27—38. 438 kg. bot 27—38. 78 kg. wijting 26. 11 kg. tong (middel) 1,20-2.21. 307 kg. rog 57—63, Wat betreft de bouw van een nieu we ambachtsschool en vakschool voor meisjes, waarvoor een half millioen worat geleend, merkte de voorzitter op, dat er naar zijn idee thans schot in de zaak komt. De gemeenterekening over 1949 werd voorlopig vastgesteld met een nadelig slot van 14.630.45 op de ge- wone^aienst. WINKELSLUITING. Hierna kwamen de voorstellen in zake de winkelsluiting aan de orde. De heer Haverhoek (P.v.d.A.) kon zich niet met het voorstel verenigen. Hij vond verschillende argumenten gezocht" en betreurde dat de mid- üenstandsverenigingen geen overleg hebben gepleegd met de werknemers, die ln het algemeen een vrije Woens dagmiddag wensen. Öe heer A. Vermaire (Midd P.) merkte op dat deze wet uitsluitend is Ingesteld ten behoeve van de winke liers, die dus hun wensen mochten kenbaar maken. De heer Vroome (K. V.P.) verklaarde dat zijn fractie ook met het voorstel van B. en W.kon meegaan. De rechten van het perso neel worden in andere wetten ge waarborgd. De heer R. Zuidema (A. R.) kon zich eveneens met het voor stel verenigen, doch de heer Visscher (P.v.d-A.) was ook tegen aanneming, daar hij van mening was, dat de ver ordening niet te handhaven zal zijn. Zij biedt z.ï. vele mogelijkheden tot wetsontduiking. Uiteindelijk werd het voorstel z.h.s. aangenomen, met de aanteken mg dat de heren Haverhoek en Visscher tegen waren. RONDVRAAG. Bij de rondvraag opperde de heer Zuidema de mogelykheid om de Oost singel te verbeteren door de voortuin tjes aan te kopen. Dit zal worden be keken. Hierna hield de heer A. de Roo (V.V.D.) een pleidooi voor verhoging in rang van de corpschef van politie. De voorzitter was net hiermee volko men eens. Hh ijvert hiervoor reeds jaren, doch bij besprekingen op het departement wordt telkens verklaard, dat niet mag worden afgeweken van de voorschriften, dat ?en corps met een sterkte van 17 man, een inspec teur 3de klasse moet hebben. Wel mag hem een gratificatie worden verstrekt, hetgeqa tlians zal geschie den. Daar de raad van mening was, dat men het hierbij niet moet laten, zal alsnog over deze zaak met het departement overlegd worden. kjng over enkele woningen zou kra gen. Op een vraag van ae heer W. J. J. M. Vroome (K7V.P.) over het ver der consolideren van vlottende schuld, in verband met mogelijke daling van de rentevoet, zei burgemeester mr. W. C. ten Kate, dat deze kwestie steeds de volle aandacht heeft. Wel doet men pogingen om voor een half millioen aan vaste leningen te krijgen. Advertentie. Waar zijn onze schepen AkrumdUk p. 22 Malta naar Antwerpen. Abbedijk 22 t<? Tampico. Baarn 21 te Antwerpen. Boskoop pass, 22 de Azoren. Cottica 22 te Amsterdam. Dongedijk 22 te Bremen. Enggano 22 tc Genua. Haulerwljk pass. 22 Lissabon naar Genua. J. v Oldebarnevelt p. 22 Bizerta n. A'dam. Larenberg pass. 22 Lissabon naar Bari. Laurenskerk pass. 22 Gibraltar n. Genua Manto pass. Kaap St, Vincent n. A'dam. Maas 22 te Amsterdam. Nestor 21 van Paramaribo n. Amsterdam. Soestdijk 22 te Semarang. Sommelsdijk 22 te Antwerpen. Teucer 22 te Amsterdam. Tjipondok 20 te Yokohama (gezagvoerder rapporteert schade aan de schroei). Van Riebecck 22 te Djakarta. Willem Ruys 22 te Singapore. IJssel pass. 22 Noordelijk van Benghazi. Zeeland 21 te Londen. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 21 Oct. Fruit: Druiven 59—98; Appelen export: Cox Orange P. AA 46; Appelen binnenland: Goudreinet 12—25; Cox Oram ge P. 17—54; Glorie van H.'l4—26; Jo nathan 12—33; All. Pippin 13—21; Sterap pel 18—27; Notaris 22—24; Laxton S. 16— 22; Gr. Kroon 1023. Peren binnenland: Emile d' Heyst 9—15; Legipont 13—30; Conference 819; B. Clairgeau 5—25; Doyenne du C. 29, alles per kg. Groenten: Bloemkool 1661; Snijbonen 791.29; Stamprincessen 301.06: Pronk- bonen 56: Kroten 4—13: Rode kool 814; Gele kool 713; Bospeen 1516; Was peen 9—18; Grote peen 8—13; Prei 14—19; An dijvie 14—23; Groene kool 7—13; Selderij 3.80—6.10 per 100 bos; Knolselderij 5.18; Stoofsla 10—16; Sla 3.90—10 per 100 krop; Spruiten 22.60; Tomaten A 20—50, export 51; idem B 2450, export 43; idem C 18— 33, export 47; idem CC 16—18, export 20; Uien 7-20; Witlof 57—82; Sjalotten 32, al les per kg., per bos of per stuk. VEILING KAPBLLE, Door technische moeilijkheden was het niet mogelijk de uitslagen van: de velling Kapelle te publiceren. Nieuws in een Noiedop 0 Op 79-jarige leeftijd is te Bussum over leden mevr. G. V/. Everts. Zij was de tweede echtgenote van dr. Frederik van Eeden, die in 1932 is gestorven. 0 De Australische premier. Menzies, heeft bekend gemaakt, dat Australië cn Amerika zeer binnenkort een uranium- contract zullen sluiten. Hij weigerde mee te delen, welke prijs Amerika voor het uranium zal betalen, doch van gezagheb bende zijde wordt vernomen, dat Austra lië een goede prijs zal ontvangen. 0 De moeder van prins Faroek, Nazli Sabry. heeft toestemming verzocht naar Egypte terug te keren, „teneinde rustig bij haar dochters en andere bloedverwan ten te leven". Zij heeft een slechte ge zondheid. Ongeveer vijf jaar geleden ver liet zij Egypte na een ernstige onenigheid met haar zoon, de toenmalige koning Fa- roek. 0 Het „Soedanese front", dat vereniging van de Soedan met Egypte voorstaat, heeft verklaard, dat het de aanstaande verkiezingen, tc houden onder het huidige twee-mogendhedenregiem. zal boycotter.. 0 De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft meege deeld, dat binnenkort een decreet zal verschijnen, waarbij Henri Sandberg, cor respondent te Parijs van „Het Vrye Volk", ridder in het Legioen van Eer wordt. 0 De Franse maarschalk Juin, opperbe velhebber van de NA.T.O.-landstrijd krachten in centraal Europa, is Woensdag morgen Voor een tweedaags routine-be zoek aan ons land in Den Haag aange komen. 0 Maandag is bij Nantes (Frankrijk) een postwagen overvallen. Zes millioen francs werden gestolen. 0 Volgens de Turkse bladen zijn bij de Turks—Bulgaarse grens de stoffelijke res ten van 125 personen gevonden Het zou den resten van Bulgaarse Turken zijn, die op illegale wijze over de grens naar Tur kije hadden willen uitwijken. Zij waren echter gevangen genomen cn als „schrik wekkend voorbeeld" gefusilleerd. Nagekomen advertenties Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg. Op grond van het bepaal de in art 19 tweede lia van de Wet op de Kamers van Koophandel 1950 is van 23 tot 30 Oct. a.s. de Begroting voor het jaar 1953 ten kan tore der Kamer Selsdam 28 te Middelburg, voor een ieder ter inzage gelegd, ter wijl afschriften daarvan binnen die termijn kunqen worden aangevraagd tegen betaling van 1.— per stuk. De Kamer voornoemd, C. A. KAMMERAAD, Voorzitter. A. S. DE JONGE, Secretaris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13