Franse en Belgische „brigands" bestormden Oostburg D C vtR£Wn9 DE WEERHAAN, DE WEERKIP EN JORINGEL pas op voor x hinderlijke luchtjes LAXEER AKKERTJES BRITSE WERKNEMERS EISEN VERHOGING DER LONEN GEEN VERRASSINGEN BIJ HET FRANSE KAMPIOENSCHAP PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 OCTOBER 1952. EEN GESCHIEDENIS UIT 1830 Mariniers veegden ze weer van de dijk De opstand der Belgen was voor de Nederlanders een volkomen verras sing. Hun inlichtingendienst had weer eens gefaald en daarom wisten z\J niets van Franse penetraties en andere hulp van die zijde, eer het te laat was. Daarom gingen kostbare maanden verloren met onderhandelingen en ter wijl dat gebeurde werden er in vele Belgische plaatsen vrijcorpsen opgericht. Hiertoe traden geen mensen toe, die moesten werken voor hun gezin, maar opgeschoten jongelui en verder volk van nou, nou, la. Ia, zoals in elke opstand het geval is. Weldra begonnen deze troepen langs de demarcatielijn te opereren, vielen de onverdedigde grensdorpen binnen, om weer snel te vertrekken met de ge meentekas. terwijl ook de boeren het moesten ontgelden. Deze benden he ten dan ook niet voor niets „brigands", wat het Franse woord is voor ram- pokkers. In de avond van 22 October 1830 verschenen zeventig brigands, onder aanvoering van hun Franse kapitein Alex Maréchal, voor het stadje Oost burg. Zij eisten dat het gemeentebe stuur het bewind in Brussel zou erken nen en hen daarop de kas zou overge ven. want daar was het de heren om te doen. Daar vele burgers van Oostburg ge- door JACQUES R. W, SINNINGHE wapend waren met jachtgeweren, ble ven de brigands veiligheidshalve aan het einde van de lange Zuidstraat wachten. Alleen een kleine groep was naar het raadhuis gegaan, om aan hun eisen kracht bij te zetten. Midden in de onderhandelingen rukte echter ka pitein Groeneveld, die in Breskens was gelegerd, aan het hoofd van vijf tig man Oostburg binnen. Gewapende burgers kwamen uit hun huizen en voegden zich bij hen en er ontstond een vuurgevecht, dat in het nadeel van de Belgen verliep: zij namen de wijk, met achterlating van vijf doden en dertien gevangenen. Dit was de eerste tegenstand, die de brigands tot nu toe ontmoet had den. De Belgen meenden, dat die ne derlaag slechts met bloed kon worden uitgewist, en hoe vreemd het nu ook mag klinken in hun kranten van toen kan men nog de namen lezen van de Oostburgers, die gekopt moesten worden, en wier hoofden, op pieken gestoken, door Vlaanderen gedragen moesten worden met minder waren de redacteuren niet tevreden. DE DAAD Een week later moest de daad op het woord volgen. Op Zondag 31 October rukte dan ook een legermacht naar Oostburg op. Zij bestond uit twaalfhonderd man gere gelde tröepén; 'onder aanvoering van de onvermijdelijke Franse officieren, en uit vijfduizend brigands, terwijl drie stukken geschut werden meege voerd. In totaal konden de Nederlanders hier tegenover slechts driehonderd man stellen, maar dat waren dan ook mariniers, die met twee kanonnen uit Breskens waren gekomen, soldaten van de bezetting van Sluis en met jachtgeweren gewapende Zeeuwen. 't Was tegen elf uur in de morgen op die stille herfstdag, dat twee rui ters kwamen aangereden, een pint dronken bij de herberg aan de Zuid- \uctfe* Alcoholist herhaaldelijk dronken achter het stuur. De 45-jarige viskoopman H. S. uit IJmuiden, die reeds herhaaldelijk, doch meestal nog voorwaardelijk, was gestraft wegens het onder invloed van sterke drank een auto besturen, is Dinsdag door het Amsterdams Ge rechtshof opnieuw veroordeeld. Voor een ongeluk op 20 Maart, waar bij hij in Haarlem een wielrijder aan reed, werd hem één maand gevange nisstraf opgelegd en bovendien werd zijn rijbewijs hem voor de tijd van 2 jaar ontzegd. Voor een tweede onge luk, waarbij echter geen ander de du pe werd, kreeg hij nogmaals 1 maand gevangenisstraf en eveneens ontzeg ging van zijn rijbewijs voor de tijd van 2 jaar, zodat hij de eerstkomende vier jaar zeker niet meer achter het stuur mag zitten. Dit tweede geval speelde zich af op 17 Maart, toen hij in be schonken toestand een vrachtwagen over een berm in een greppel reed. De man was overigens reeds gedeti neerd, omdat hij bovendien nog 6 we ken, die hem vroeger voorwaardelijk waren opgelegd, moest uitzitten. Ten slotte hangen hem nog 7 dagen boven het hoofd van een tweede voorwaarde lijke veroordeling, waarvan de proef tijd evenmin verstreken was. straat, waar de wacht stond, en daar na weer haastig wegreden. „Dat waren zeker brigands", zei de waard. „Halt!" riep de schildwacht,' en hij loste een schot in de lucht De Belgen dachten dat dit signaal voor hen be stemd was. Zij vertoonden zich eens klaps van achter de dijk en openden een hevig geweervuur, terwijl kort daarop ook hun geschut in actie kwam. Wanneer ze toen.tot de aanval wa ren overgegaan, dan hadden ze de sleutelpositie aan de herberg stormer- derhand kunnen nemen, daar hun ge schut opstellen en Oostburg kunnen bestrijken. Zij beperkten er zich échter toe om de wacht te beschieten, die gedekt was door de herberg en enkele huizen. Ook Advertentie Als Rheumatische Pijnen U kwellen ls dat vrij zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. Verdrijf die Pijnen! Doe eens een Hruschen kuur! De aansporende werking van Kru- schen op de bloedzuiverende organen brengt bij talloze lijders aan rheuma tische pijnen een wonder ce&weeg. 't Bloed gaat weer krachtig stromen en wordt zo, op natuurlijke wijze, gezui verd van alle onzuiverheden die de oorzaak zijn van Uw pjjn en onge mak. Koop vandaag Kruschen bg Uw apotheker of drogist en begin morgen die heilzame kuur. hun geschut richtte niets uit. De ka nonniers hadden te hoog gericht, en zo lang de strijd duurde, vlogen hun kar tetsen over Oostburg heen, zonder iemand te treffen. In het stadje was onmiddellijk alarm geslagen en weldra spoedden zich ver schillende mannén met een van de kanonnen naar het bedreigde punt, om het vuur der Belgen te beantwoorden. Nu echter achtte de Franse aanvoer der, burggraaf de Pontecoulant, over tuigd van zijn grote overmacht aan mannen en materiaal, de tijd gekomen om zijn troepen te ontplooien. Hij liet door scherpschutters de huizen aan de Grote Dam bezetten, om de Nederlan ders onder vuur te kunnen nemen, en liet een klein gedeelte van zijn strijd krachten, voor een omtrekkende bewe ging, naar rechts afzwenken. Deze troep werd echter opgehouden, doordat het water in de brede sloten zo hoog stond, en de polders pas ge ploegd, en dus moeilijk te doortrekken waren. Het zou wel een half uur du ren, eer ze hun bestemming zouden bereiken. De scherpschutters hadden evenwel direct succes. Vele Nederlanders werden gewond, en zelfs het kanon zweeg, nadat de manschappen die het bedienden buiten gevecht waren gesteld. De tijd voor de aanval scheen gun stiger dan ooit. Een vaandeldrager ont plooide de Belgische vlag op de straat weg, de trommen roffelden, de hoorns werden geblazen, en in dichte gelede ren rukten de Belgen over de dijk op Oostburg aan. TEGENAANVAL. De onzen hadden ook niet stil ge zeten. Alle beschikbare mannen kwa men uit de stad nadergesneld; het tweede kanon werd door de mariniers in stelling gebracht en met schroot ge laden. Desondanks bleven de Belgen in gesloten formatie oprukken, alsof zij op een paradeveld exerceerden. Dat werd hen noodlottig. Het ge weervuur dunde hun gelederen en het schroot veegde hen van de dijk. De Franse luitenants David en Caune sneuvelden en velen vielen met hen. Toen de brigands de uitwerking van het kanonvuur zagen, maakte zich een wilde paniek van 'hen meester. Zij wierpen hun wapens weg en vluchtten en de geregelde troepen volgden maar al te graag hun voorbeeld. Burggraaf De Pontecoulant was nergens meer te bekennen. Zo groot was de schrik, die de vluch tenden nog in Maldeghem, op vijftien kilometer afstand, verspreidden, dat vele bewoners alles in de steek lieten om zich bij hen aan te sluiten, in de mening dat de gevreesde mariniers naderden. BRANDENDE KWESTIE Lezers schrijven over draaiende hanen. Joringel's gedichtje over „de Weer haan" op onze culturele pagina van Zaterdag i.l. heeft de pennen in be weging gebracht. Zo schrijft ons Ba rend Zwerf mans: „Als would-be we tenschappelijke man ben ik getroffen door Joringel's ontkenning van het bestaan der weerkip. Zodat ik in de pen ben geklommen en met mij een soort rijmwerk naar beneden is ge komen, dat ik U wel verzoek een spe ciaal plaatsje in uw geëerd blad te verschaffen. De redactie heeft zich gecompromitteerd door een dergelijk stuk als „de weerhaan" te plaatsen. Wel, dat zij dit ridderlijk terugne- me......" Uit Ellewoutsdijk schrijft ons een lezer, dat het gedicht druk besproken is in verband met de verdwijning van de torenhaan aldaar en ook hij stuurt ons een reactie in poëzie met het ver zoek voor dit keer eens af te wijken van de stelregel geen gedichten van lezers te plaatsen. Nu blijkt, dat dit weerhaan-probleem een brandende kwestie is, die zowel wetenschappe lijke kringen als de gewone kranten lezer interesseert, menen wij ditmaal inderdaad van deze regel te moeten afwijken. Zoals bekend werd tot dus ver bet vraagstuk van de draaiende weerhaan reeds vele malen diepgaand bestudeerd, zonder dat echter een op lossing werd gevonden. Het is onge twijfeld een grote verdienste van on ze medewerker Joringel, dat hij als eerste de weerkip-theorie te berde heeft gebracht. Opvallend in de hier onder volgende dichterlijke discussie is, dat zowel de wetenschapsmens Zwerfmans als de niet wetenschappe lijk geschoolde koster vurige verde digers zijn van de hypothese, volgens welke er een weerkip zou bestaan. Zonder party te willen kiezen in de ze stryd tussen de pro en de contra- weerkippianen moet het ons toch van het hart, dat de oplossing die Joringel vorige week aan het slot van zijn gedicht aangaf: „Het arme dier is stekeblind", een schrille tegenstel ling vormt tot zijn zo goed gedocu menteerd voorgaand betoog. Voor het overige laten wij gaarne de Zwerfmans en dé koster heren aan hét Redactie. GEEN „WEERKIP" 7 Wij vonden ln de P.Z.C. van Zaterdag een resumé van speurwerk, blijkbaar niet recent, wèl onbelangrijk en omtrent de weerhaan, die met zielloos(l) oog, de wereld waarschuwt van „zes-hoog". In Joringels gekraalde taal schrijft hij vol spot, ietwat brutaal, dat Zwerfmans de St. Jansnacht mint en heimlljk „weerkipveren" vindt. Waarbg hij, al wat hg ons leert terug neemt aan het vers zijn steert. Dit is noch fraai, noch wetenschap; noch schijnt het meer dan dom geklap Wilt U de waarheid, welaan, hoor! Leen,, zo ge kunt, m' uw luistrend oor De weerkip. die geen dichter kent, omdat hg dromen is gewend, legt elke dag een gouden ei. Geen landsman of hg is er bij. Dat ei beschrijft, een lust voor 't oog, een trotse baan langs 's hemels boog. Joringel, als zijn haan, verblind zag 't nooit? Wel, dat faegrgpt een kind. Wanneer men zacht Joringel wekt. heeft reeds de zee het nest gedekt, waarin dit ei te broeden ligt en „kieken" wordt, spgt zgn „gedicht O, dichter, rijm niet zo verwaten Ei, wil eens vroeg uw bed verlaten Gij spot, maar op uw dichterseer, Wij 'schreven met een „wèerkip veer" Zwerfmans. DE OPLOSSING Daar in de „Zak van Beveïand", Aan 't Ellewoutsdgkse Scheldestrand Stond óók een weerhaan op de spits, En zo op 't oog leek alles kits. Maar op een dag is ons gebleken: De haan is ergens neergestreken, Hg draaide niet meer in het rond. En géén die zjjn verblijfplaats vond. Wanneer men 's avonds nog kan ruiken dat U kool, ui of gebakken vis hebt gegeten of als bijvoorbeeld de tabakslucht van de vorige avond 's morgens nog merkbaar is dan heeft U vergeten Air-Wiek te gebruiken. Air-Wiek geeft de luchtjes geen kans, want het bevat o.a. chlorophyl en zorgt voor een steeds frisse woning. MENSt»4 EEN "JH* Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a f. 2,40 Duitsland spreekt zijn bruinkooireserves aan. Duitsland heeft nog voor 500 jaren voorraad aan bruinkolen, zo heeft de myndireeteur dr. Hellberg voor het Duitse mijnbeheer verklaard. De voor raad wordt getaxeerd op 110 milliard ton, waarvan de helft gelegen is in het Rijnland. Op het ogenblik zfln in het gebied tussen Aken en Keulen 19 dagbouw-mijnen in gebruik, die het vorige jaar 69 millioen ton hebben geleverd. Binnen weinige jaren zul len een aantal van deze velden echter uitgeput zijn en daarom zullen meer Noordelijk nieuwe velden moeten wor den ontsloten. De bruinkoollagen lig gen daar op grotere diepte en men wil trachten de kolen tot op 250 me ter diepte in dagbouw af te graven. In 1960 zal de bruinkoolproductie 94 millioen ton bedragen. De opvoering der productie wordt voornamelijk noodzakelijk gemaakt door de grotere behoefte voor stroomproductie. Rotterdammer gearresteerd wegens brandstichting Maandagavond brak brand uit in de woning van de familie van E. op het Piet Heynplein te Rotterdam. De heer des huizes verklaarde, dat hij te 11 uur in de avond, toen hij een l^wartier op bed lag, een brandlucht waarnam. Hij ging naar beneden en zag toen de woonkamer in lichter laaie staan. Tijdig had hij zijn vrouw en heide kinderen weten te redden. Het onderzoek van de politie wees uit, dat de bewoner zelf de brand zou hebben gesticht ten einde de ver zekeringspenningen uitgekeerd ta krijgen. Hg was voor 5000 verze kerd. De man werd in bewaring ge steld. België heeft hulp uit het buitenland nodig. Het gaat om 3 milliard francs. Volgens gewoonlgk welingelichte kringen te Brussel ziet het er naar uit, dat België buitenlandse hulp no dig zal hebben om een gat van drie milliard francs in de militaire begro ting 1953 te stoppen. Dtt zou echter nog voor een groot deel afhangen van de herziening der defensie-program ma's door de N.A.V.O., die in Decem ber bijeenkomt. Waarnemers zgn van mening, dat leningen niet meer vol doende zijn om de begroting in even wicht te brengen. De oppositiepartijen socialisten en liberalen betogen reeds, dat de Katholieke regering aanstuurt op hogere belastingen en inkrimping van de sociale uitgaven. In officiële kringen voorspelt men, dat de binnenlandse posttarieven en de belasting op radiotoestellen iets verhoogd zullen worden. Men gelooft voorts, dat de belasting van een frank op benzine, die in December zou worden afgeschaft, gehandhaafd zal blgven ter financiering van de buitengewone lasten. Advertentie. Inwendige zuiverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee gingen gissen, •haan moeilijk De „Ellesdiekers' (Men kon de weeri En ieder sprak zijn mening uit, En iemand zei: „Het beestje ruit! Hij was wel pas met goud beslagen, Maar heeft van kou en onbehagen Het zó hoog niet meer aangedurfd. Hij zag er uit als had hg schurft! En bij zo'n mooie kerk en toren Durfde hij niet meer te behoren Hij dacht: „Al vindt men het ook laf" „Ik schaam me dood ik spring er af!" Maar nu Joringel heeft geschreven Snapt elk waar 't haantje is gebleven: Hg is op 't vrijerspad gegaan langer eenzaam staan. Hij En wou niet Hij dacht: „Wat kan de wind mü schelen:" „Ik wil wat met een weerkip spelen" „Maar eerst moet ik wat opgeknapt.." En déérom is hij afgestapt! De Koster. VAN 3.S0 TOT 20.— PER WEEK. Met „langzaam-aan-staking" gedreigd. De 450.000 Britse spoorwegarbeiders hebben aangedrongen op een loons verhoging met tien procent. De directie der (genationaliseerde) Britse spoorwegen verklaarde, dat deze eis te zwaar is, aangezien de spoorweg arbeiders verleden jaar een loonsverhoging van acht procent hebben ge kregen. Een Londens scheidsgerecht voor arbeidsgeschillen heeft thans aanbe volen loonsverhoging van vier tot zes procent toe te staan en het loon van volwassen spoorwegarbeiders met ze ven shilling per week te verhogen. Uitvoering van dit voorstel zal de Britse spoorwegen ongeveer acht millioen pond sterling per jaar extra kosten. Het gemiddelde weekloon van de Britse spoorwegarbeiders zou er door op vgf pond 17 shilling worden gebracht. Inmiddels heeft het be stuur van de Nationale Bond van Spoorwegarbeiders de uitspraak van het scheidsgerecht aanvaard. Ook het grondpersoneel der Britse luchtvaartmaatschappijen heeft loonsverhoging geëist. Het heeft, bij niet-inwilliging hiervan, gedreigd de werkzaamheden „strikt volgens de voorschriften" te zullen uitvoeren. Dit zou tot gevolg hebben, dat alle van Londense vliegvelden opererende luchtvaartmaatschappijen haar dien sten binnen enkele dagen zouden moeten staken door de vertraging, die zou ontstaan. IN DE MACHINE-INDUSTRIE. De leiders der vakverenigingen in de Britse machine-industrie, waarbij drie millioen werknemers zgn aange sloten, hebben Dinsdag een door de directies dezer industrie gedaan aan bod tot loonsverhoging verworpen, waardoor de mogelijkheid bestaat Zweedse onderscheiding voor vice-admiraal Stam De gezant van Zweden in ons land, de heer J. de Lagerberg, heeft aan de vice-admiraal F. Stam, vlag-offi- cier materieel van de Kon. Marine, het onderscheidingsteken van Com mandeur der eerste klasse ln d< Zwaardorde uitgereikt. Deze decora tie is aan vice-admiraal Stam ver leend voor al hetgeen hij heeft bijge dragen tot de hechte band tussen Ne derland en Zweden. ONZE DAMRUBRIEK Bonnard gaf het goede voorbeeld aan de jeugd Het kampioenschap van Frankrijk b dit jaar gewonnen door Verse, die in 1989 ook reeds de titel behaalde. De bekende nestor der Franse dambeweging Bonnard werd tweede. Een opmerkelijke prestatie van deze sympathieke oude meester, waarvoor men alle respect moet hebben. De medailles van Verse en Bonnard hebben echter een donkere keerzijde. Men vraagt zich af, wat er aan de hand is met de kracht of de strijdlust van de jongere Franse spelers. Bovendien ontbraken Ghestem en Raichenbach wederom op het appèl, waardoor de indruk wordt ver sterkt, dat het to urn ooi om het nationale kampioenschap van Frankrijk 1952 niet voldoende representatief moet worden geacht voor de Franse dambeweging als zodanig. De volledige uitslag van het tour- nooi luidt: 1. Verse, 20 pnt.; 2. Bon nard, 20 pnt.; 3. King, 16 pnt.; 4., 5, Pérot, Post en Fóurnier, 16 pnt.; 7. Vigné, 14 pnt.; 8. Pontet, 13 pnt.; 2 pnt. Het centrum van de Franse dam- bond is vanouds de Damier Parislen. Het kampioenschap van deze club, dat tevens als- kampioenschap van' Parijs geldt werd gewonnen door de onbekende 'dammer Guyot mot 37 Êunten voor Pérot (nog bekend uit et wereldtournooi 1948) met 35 pun ten. Alexandre werd derde met 30 punten, Boucher, Foumantez en Rou- guette werden 4e, 5e en 6e met resp. 29, 26 en 23 -punten. Behalve boven staande ranglijsten ontvingen wij van de heer Pérot de notatie van zijn par- tij ln het nationale kamr' tegen de onlangs tot kapitein bevor derde vlieger-dammer Georges Post en tegen de Franse kampioen Abel Verse. Van laatstgenoemde party volgt hier de notatie. Theoretisch vertoont het spel van Pérot wat zwakke kantjes, terwyi Verse zeer degelijk spel ten beste geeft. Het door hem tot winst ge voerde eindspel is brillant! Wit; Pierre Pérot. Zwart: Abel Verse Gespeeld te Grenoble, 31 Aug. 1952. 1. 31—26, 18—23; 2. 37—31, 23—29; 3. 34X23, 19X37; 4. 41X32, 14—19; 5. 46—41, 10—14; 6. 41—37, 12—18; 7. 35—30, 20—25; 8 40—35, 25 X34; 9. 39X30, 7—12; 10. 44—39, 15—20; 11. 33—29. 20—24; 12. 29X20, 14X34: 13. 39X30, 5—10; 14. 50—44, 10—14; 35. 43—39, 1—7; 16. 38—33, 17—22; 17. 32—28. 18—23; 18. 28X17, 11X 22; 19. 37—32, 12—18; 20. 31—27, 22X31; 21. 26X37, 16—21; 22. 49— 43, 7—11; 23. 43—38, 11—16; 24. 44 —40. 8—12; 25. 30—25, 14—20; 26. 25X14, 9X20; 27. 39—34, 2—8; 28. 36—31, 21—27; 29. 31X22 18X27; 30. 32X21, 16X27; 31. 47-^41, 12— 17; 32. 41—36, 6—11; 33. 34—30, 8— 12; 34. 30—25, 12—18; 35. 25X14, 19X10; 36. 40—34, 10—14; 37. 35— 30, 17—22; 38, 4540, 14—19; 39. 40—35, 23—28; 40. 37—31, 28X39; 41. 34X43, 3—9; 42. 38—33, 9—14; 43. 42—38, 18—23; 44. 43—89, 23— 28; 45. 33—29 13—18; 46. 29—24, 11—17; 47. 24X13, 18X9; 48 38—33, 9—13; 49. 30—25, 13—18; 50. 35— 30, 4—10; 51. 33—29, 10—15; 52. 48 —42, 27—32; 53. 42—37, 32X41; 54. 36X47, 17—21; 55. 47—41, 21—27; 56. 29—24, 27 X47; 57. 24—19, 14X 23; 58. 30—24, 47 X 20; 59. 25X14, 15—20; 60. 14X25, 28—32; 61. 25— 20, 32—37; 62. 20—14, 37—42; 63. 14—10. 42—47; 64. 10—5, 22—28; 65. 5—14, 47—33; 66. 39—34, 33—15; 67. 14—3, 28—32; 68. 3—26, 18—22; 69. 34—30, 23—28; tO. 26—48, 28—33; 71. 48—34, 33—38; 72. 84—23, 22— 28; 73. 23—12, 38—42 74. 12—40, 28—33; 75. 40—44. 33—38 76. 44— 40, 15—10: 77. 4029, 42—47 en Wit capituleert» UIT DE ZEEUWSE DAMBOND. Het op initiatief van de Goese damclub door de algemene verga dering genomen besluit om voortaan promotie- en degradatiewedstrijden door de clubs te laten spelen bete kent een belangrijke verbetering. Hiermede Is een eind gekomen aan de huidige toestand, waarby men zelf kon bepalen (zo was het althans in van een „langzaam-aan-staking" in de gehele industrie. De directies wilden een loonsverho ging van zeven shilling vier pence per week toestaan. De vakvereni gingsleiders hadden aanvankelijk een loonsverhoging van twee pond per week voor de georganiseerde arbei ders geëist. Op 29 dezer zullen de besturen van 38 vakverenigingen uit de Britse ma chine-industrie de thans ontstane toestand bespreken. Minder werk op Britse scheepswerven. De Engelse scheepswerven hebben in de eerste negen maanden van dit jaar bouwopdrachten ontvangen voor in totaal iets meer dan 1 millioen bru to registerton, of nog geen derde van de scheepsruimte, die in de overeen komstige periode van het vorige jaar werd besteld, aldus deelt de Shipbuil ding Conference, de organisatie van de Engelse scheepsbouwnijverheid, mede. De organisatie wijst er overi gens op, dat de industrie in de eerste negen maanden van het vorige jaar abnormaal veel orders ontving. Volgens de Shipbuilding Conferen ce is de voornaamste moeilgkheid, waarmede de Engelse scheepswerven te kampen hebben, nog steeds het ernstige tekort aan staal. De Engel se scheepsbouwers hopen, dat hierin spoedig verbetering zal komen. Advertentie. de practyk) in welke klasse men wenste uit te komen. Het grootste voordeel van de nieuwe regeling is echter wellicht, dat een nieuw span nend element aan de clubcompetitie is toegevoegd. In de hoofdklasse zullen uitkomeni Aagtekerke; D.I.D. Goes; D.I.D.. Vlisslngen; D.O.S., Bergen op Zoom; G.D.C., Goes; Middelburg en Sou burg. In de eerste klasse: D.I.D. n, Vlis- singen; G.D.C. II, Goes; Kapelle en Middelburg H. Tevens waarschgnlgk 1 Noord-Beveland. de tweede klasse: 's-Gravenpol- der; Koudekerke; Aagtekerke II; D. O.S. II; Arnemuiden; Renesse; Sint Laurens; Souburg II; D.I.D. H, Goesj Kapelle 31; DJ.0. IQ, Vlisslngen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 10